Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 98

Tema: WC-i u vrtiću

  1. #1
    oleandrina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    94

    Početno WC-i u vrtiću

    Općenito me zanima, koriste li se u vrtićima isključivo WC-i ili neki prakticiraju da se imaju vlastite tute? S obzirom da je malena nedavno krenula u vrtić (grupa je starosti oko 3 godine većina), ne znam je li uobičajeno da se inzistira na WC-u?
    Djece ima 15-20, a taj WC je samo jedan za cijelu grupu. Neka djeca nekad odu na WC sama, i tko zna šta onda bude naokolo i po njima nakon toga dok sami obavljaju posao. Znam da je možda previše očekivati više od minimalnih higijenskih standarda, ali sam se svejedno ušokirala... Meni još ni ne pada napamet da malena sjedi na wc-u čak i doma, pa se pitam ima li u vrtiću uopće izbora. Kakva su vaša iskustva?

    Ista stvar s pješčanicima, u kojima se zasipaju s tim nikad mijenjanim pijeskom, a i zapravo su bez pretjeranog nadzora dok se igraju. Ima li većina vrtića pješčanike ili se to možda čak uklanjalo iz nekih?

  2. #2
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Mislim da pretjeruješ. Pa što i kad bi imao samo svoju kahlicu, kako bi onda znala je li svaki puta adekvatno očišćena. :/ Ili bi je nosila doma svaki dan?
    Za naš vrtić mogu reći da je WC besprijekorno čist. Jednom sam gledala svoje dijete dok je išao na WC, taman sam došla po njega, nije fermao što sam ja došla, najprije je išao oprati ruke.
    E to s pješćanicima ne kužim.. Pa nisu zmazaniji od recimo lifta ili rukohvata stepeništa ili knjige iz biblioteke.. Što tvoje dijete nije nikada bilo u pješćaniku, u parku su još zmazaniji nego u vrtiću.

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    moja kćer je, koliko vidim, mlađa od tvoje, i najnormalnije ide na wc i u vrtiću, a i kod kuće. ne kužim u čemu je problem? meni je wc puno draži od kahlice.

    u pješčanicima se uvijek igramo, i u vrtiću, i po parkovima, isto ne kužim u čemu je toliki problem?

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Mismo doma uredno na kahlici iz razloga jer to sama može napraviti, tj. nemora se asistirati, kod stavljanja daske pa dizanja itd. Samo kad kaka zove da se guzica pobriše i obavezno namaže ( to je i najzgodnije i po noći kahlica stoji uz krevet, popiša sse i vrati daje čoriti).
    U vrtiću ide na WC, ali je on puno niži od onog našeg doma. Inače je na početku u vrtiću trebala asistenciju, jer je počela pišati u dobi od 18 mjeseca.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,059

    Početno

    Moji klinci su ko tvoja malena i idu najnormalnije, bez ikakvih problema, na wc i doma i u vrtiću. Doma imamo štengu i onu dječiju dasku, a u vrtiću su mali wc-i tako da nema problema sa visinom. Mislim da se trebaš samo malo opustiti, a dijete će se već samo snaći.

    Što se tiče pješčanika, u neke ih ne pustim jer su jako zamazani (lijepi pozdrav vlasnicima pasa ), a u neke idu. U vrtiću im je pješčanik poklopljen kad ga ne koriste.

  6. #6
    oleandrina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    94

    Početno

    Pretpostavljala sam da je u pitanju moja opsjednutost higijenom jer bi inače i netko drugi na iste stvari prigovarao... WC im je uredu visine, mogu se oni sami na njega popeti. Problem je u tom što ja imam averziju prema svim WC školjkama osim svojoj kući. Ipak je utješno da su to sve djeca, a i nadam se da se ti zahodi peru jednom dnevno... Peru i u našem vrtiću ruke, ali samo vodom naravno.

    Ma ja nju ne puštam u gradske pješčanike uopće. Jedino smo na moru brljali po pijesku Taj pješčanik stoji otvoren u svako doba, a u dvorište vrtića može svatko ući, vikendima, a i popodnevima se tamo obavezno vuku tinejđeri, piju i šta ja znam što, nadam se samo to.

    N. se vrtić sviđa, nego mene grize, jer znam da bi ja tih par stvari radila drukčije.
    Uh, izgleda da samo mene muče "higijenične" paranoje. Na tete se potužiti još nisam imala prilike

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,059

    Početno

    Oleandrina, samo se opusti i sve će biti ok. Pa i klinci moraju biti izloženi vanjskim utjecajima (uključujući bakterije i sl.), ne možeš ih držati u laboratorijskim uvjetima.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Citiraj oleandrina prvotno napisa
    Pretpostavljala sam da je u pitanju moja opsjednutost higijenom jer bi inače i netko drugi na iste stvari prigovarao... WC im je uredu visine, mogu se oni sami na njega popeti. Problem je u tom što ja imam averziju prema svim WC školjkama osim svojoj kući. Ipak je utješno da su to sve djeca, a i nadam se da se ti zahodi peru jednom dnevno... Peru i u našem vrtiću ruke, ali samo vodom naravno.

    Ma ja nju ne puštam u gradske pješčanike uopće. Jedino smo na moru brljali po pijesku Taj pješčanik stoji otvoren u svako doba, a u dvorište vrtića može svatko ući, vikendima, a i popodnevima se tamo obavezno vuku tinejđeri, piju i šta ja znam što, nadam se samo to.

    N. se vrtić sviđa, nego mene grize, jer znam da bi ja tih par stvari radila drukčije.
    Uh, izgleda da samo mene muče "higijenične" paranoje. Na tete se potužiti još nisam imala prilike
    ja o vrtićkom wc-u mislim isto što i ti, ali eto i moja najnormalnije tamo sjeda i moram to prihvatiti...

  9. #9
    Ria avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Srcem na jugu!
    Postovi
    669

    Početno

    Citiraj navi prvotno napisa
    Citiraj oleandrina prvotno napisa
    Pretpostavljala sam da je u pitanju moja opsjednutost higijenom jer bi inače i netko drugi na iste stvari prigovarao... WC im je uredu visine, mogu se oni sami na njega popeti. Problem je u tom što ja imam averziju prema svim WC školjkama osim svojoj kući. Ipak je utješno da su to sve djeca, a i nadam se da se ti zahodi peru jednom dnevno... Peru i u našem vrtiću ruke, ali samo vodom naravno.

    Ma ja nju ne puštam u gradske pješčanike uopće. Jedino smo na moru brljali po pijesku Taj pješčanik stoji otvoren u svako doba, a u dvorište vrtića može svatko ući, vikendima, a i popodnevima se tamo obavezno vuku tinejđeri, piju i šta ja znam što, nadam se samo to.

    N. se vrtić sviđa, nego mene grize, jer znam da bi ja tih par stvari radila drukčije.
    Uh, izgleda da samo mene muče "higijenične" paranoje. Na tete se potužiti još nisam imala prilike
    ja o vrtićkom wc-u mislim isto što i ti, ali eto i moja najnormalnije tamo sjeda i moram to prihvatiti...
    potpisujem se tu ...uh...

  10. #10
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    a da malo usporite?

    prvo, ovaj post bi se mogao shvatiti (u nekom pretjerujućem svijetu) kao uvreda svim vrtićkim čistačicama (od kojih većina vrlo savjesno i imajući na umu da su korisnici djeca radi svoj posao)

    drugo, znanstveno je dokazano da tipkovnice na kojima tipkate i mobiteli koje navlačite po rukama, ušima i licu (i ne skrivate ih od djece) sadrže tisuće puta više bakterija i virusa od prosječne zahodske školjke

    život je puno lakši kad se ne brinu brige koje nema smisla brinuti

  11. #11
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    that's the point juroslav

  12. #12
    oleandrina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    94

    Početno

    Ma nema uvrede za čistačice Najviše je to što oni sami operiraju po tim zahodima, pretpostavljam da ne paze u kakvom je stanju zahod, za to su malo premali, nego sjednu na što god se zateklo tamo. Inače, i od upotrebe sapuna ništa. Koliko često tete pogledaju te zahode i malo počiste, to nemam pojma, ali sumnjam da nakon svakog od njih 20. Ma ne znam, meni takvo što u vlastitom domu sigurno ne bi bilo prihvatljivo. A to što svi skupa nemamo izbora, nego trebamo zatvoriti oči i nadat se da neće tamo pokupiti nikakve infekcije, ne znači da takav sistem valja. Ja se iskreno nadam da je sve to u granicama prihvatljivosti za normalan imunitet. Opet, takvi problemi se u čoporativnim grupama s jednom tetom baš i ne mogu izbjeći. Čini se da ipak nije problem u zahodima ni čistačicama...

  13. #13
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    mislim da ipak tete imaju pod nazorom (pogotovo za trogodišnjake) kad je tko otišao na wc, i kakav je wc poslije, da ne velim da si djeca ne znaju sama obrisati guzu, nego su tete s njima, itd. zašto mislite da teta nije prisutna :?
    pa nije to gradski u wc koji nitko neće pogledati pol dana

    djecu se isto tako intenzivno uči kako se ponaša na wc-u pa vjerujem da bi i oni sami urgirali da netko ostavi prljavo

    i što bi točno dobili da pored wc-a imamo i 20 tuta

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    ja naiđem skoro svaki dan na prljave zahode kada vodim dijete na wc prije odlaska kući, to je u vrijeme nakon rucka, ujutro kada dođemo su čisti
    upozoravam dijete da ne sjeda na prljavo nego da pozove tetu ako takvo što vidi, ali malena je još...

  15. #15
    nely avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    402

    Početno

    oleandrina..izgleda da nas muce iste stvar,a i na potpuno isti nacin dozivljavamo odlazak na wc van nase kuce
    uopce ne mislim da pretjerujem jer uopce nije nemoguce pokupiti kakve urinarne infekcije preko skoljke. cak mi se cini da se upravo to i desilo na nasem zadnjem bolovanju.. :/
    nebi dala ruku u vatru da su tete previse zaokupljene brisanjem skoljke iza svakog djeteta, a sami dobro znate kako djete nije u stanju iza sebe ostaviti "cisto". cistacice svako malo vidim kako u wc-e ulaze sa kantom prljave vode i raspadnutim krpama kojima maljaju po tim podovima i skoljkama.
    kako ne volim generalizirati,nebi zakljucila da je svugdje isto al da imamo razlog za ovakve brige-imamo!
    samo sto se to nikad ne moze dokazati posto u wc ne mozemo zaviriti kad god zelimo (barem u nasem vrticu), a tete mogu reci sto god zele..

  16. #16
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Kad god dođem u vrtić, WC-i su super čisti. Tete čistačice se stalno vrzmaju okolo i čiste. Pješčanik se pokriva kad djeca nisu vani. Zadovoljna sam s higijenskim standardima u našem vrtiću.

  17. #17
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Meni su svi javni zahodi (ma koliko cisti i cisceni bili) vrlo odbojni a tu je i vrticki. Ali jos mi je to daleka prica, kad dodje cas, onda cu se s tim opterecivati.

  18. #18
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    potpis na juroslava.

    kod nas u vrticu svaka soba ima svoj WC s dvije WC skoljke i tusem u jaslickoj grupi i po tri WC-a i jednim tusem u vrtickim grupama. WC u vrtickoj grupi je odjeljen u male kabine, u jaslicama nije. ovi odjeljeni u kabine imaju, bar u nasoj grupi, nacrtanu sliku za cure i decke i primjetila sam da se moj hahar pridrzava tog pravila. kod umivaonika imaju tekuci sapun uvijek i imaju papirnate ubruse koji se lako vade. higijena je vise nego zadovoljavajuca.
    jucer sam s balerinom cekala BC u vrticu jer je bio na nekoj aktivnosti i zalutale smo u WC koji jos cistacica nije ocistila. bio je stvarno OK, cist i daska nije bila prljava.
    tako da veliki za tet i cistacice naseg vrtica.
    sto se tice pjescanika u nasem vrticu se ne pokriva, pitala sam, jer su nove spoznaje da zbog vlage i pokrivala kakvog su oni imali se povecava broj nametnika.
    inace normalno hracimo po svim pjescanicima u kvartu osim ako namjeravamo nakon parkica ici u auto i kod nekoga. tad ne dozvoljavam pjecanik, da im kuca poput moje se ne pretvori u isti

  19. #19
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Većina gradskih parkova i dječjih igrališta je tijekom cijele godine onečišćena jajašcima psećih glista, opasnim za ljudsko zdravlje. Rezultat je istraživanja Zavoda za parazitologiju Veterinarskog fakulteta koje je provedeno u 18 gradskih parkova i šest vrtića.
    Predlaže se da svaki pješčanik ( koji je najčešće i najviše zagađen ) bude ograđen i s poklopcem, a i apeliraju da do sanacije svih pješćanika roditelji djecu ne puštaju u njih.

    Sanacija za svaki pješčanik će koštati oko 5 000 kuna.

    Djeci dobro treba oprati ručice, naročito nokte.
    Da nije riječ o bezazlenim bakterijama koji psi ostavljaju kroz svoje izmete u pješčaniku govori i podatak da iste mogu uzrokovati bronhitis, sljepoću, pa čak i epilepsiju.
    članak je iz 2007., ali svejedno:
    http://www.xportal.hr/vijest/djeci-z...kova/3826.aspx

  20. #20
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    mislim da ipak tete imaju pod nazorom (pogotovo za trogodišnjake) kad je tko otišao na wc, i kakav je wc poslije, da ne velim da si djeca ne znaju sama obrisati guzu, nego su tete s njima, itd. zašto mislite da teta nije prisutna :?
    Ne znam kak je kod vas ali mislim da si u krivu
    Moj mali isto ide iu gradski vrtić i to od jeslica, nedavno je navršio 4 godine i mislim kad ide u wc da teta gotovo nikad nije sa njim i mislim da u mnogim trenutcima niti ne zna da je na wc-u.
    Rcimo primjer jučer sam došla ranije po njega jer smo išli na put a oni su se taman probudili,
    E da vi vidite to to je živi kaos.
    Većina djece baulja okolo.
    Baš sam ih gledala malo i promatrala jer sa čekala D da se obuće.
    Jedan mali izašao bos u hodnik i plače kod svojeg ormarića...zašto :? ne znam..
    Onda je teta došla i odvela ga u sobu.
    U sobi svako vodi svoju politiku ovaj se oblači jedna mala je u gačama i potkušulji nešto premještala i pospremala jedna je došla iz kupaone gola i bosa.Ne doslovce gola u gačama i potkušulji ma katastrofa.
    Ali mislim da su to i neke čari vrtića i meni je to bilo na neki način sve slatko gledati.
    A što se tiće wc ja isto ne volim jevne wc ali ovo ipak korište ta dječica njih 60 pošto ima tri sobe i wc je za sve i to mi je nekako ok.
    Par puta sam zavirila u taj wc i bio je uglavnom uredan i čist da ne velim da uvijek ima sapuna i to onog tekučeg i papira za obrisati ruke.
    Uostalom kome to smeta u toj mjeri mislim da onda njeno/njegovo djete nem ašta tražiti u vrtiću.

  21. #21
    MIJA 32 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    3,516

    Početno

    ja ne podnosim javne wc,wc u kafićima,restoranima....

    međutim mislim da je vrtićki wc (barem u našem vrtiću) jako,jako čist i uredan
    kad god dođem (kad dovedem klice ili dođem po njih) uvijek zateknem spremačicu
    par puta sam ptičice presvlačila i zbilja je čisto
    ptičice su mlađa vrtićka grupa i masu puta sam zatekla tetu kako presvlači dijete,jedno dijete na školjki,1-2 na tutama,a ostali asistiraju
    za sada sam zadovoljna stupnjem čistoće

    ukoliko kod nekoga to izgleda zmazano i neuredno možda bi to trebali napomenuti mjerodavnima u vrtiću :?

  22. #22
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Meni su također WC-i u vrtiću najveći problem. Sa svim drugim sam zasad jako zadovoljna, ali mislim da je higijena u WC-ima nezadovoljavajuća. Prvo, mislim da je na 28 klinaca premalo 2 WC-a, a drugo, mislim da su 4-godišnjaci premali za odlaske na WC bez nadzora. U našem vrtiću je ispred WC-a staklena stijena, tako da sam nedavno promatrala kako to izgleda u praksi. Dječak piški, naravno stojećki, i gleda okolo. Pri tome zapišava ne samo dasku nego i pod, zatim se okrene i ode. Niti je pustio vodu, niti je oprao ruke. Nitko mi ne može reći da je to ok.
    Mi imamo poseban problem jer bi moja kćerka zbog zdravstvenih razloga trebala svaka 2 sata piškiti, a ona izdrži puuuuuno duže bez odlaska na WC. I teta mi je rekla da ode do WC-a i kad ga vidi zapišanog okrene se i ode (ne samo ona, nego i još nekoliko curica). Nije li to razumljivo? Kome bi bilo ugodno sjeti na zapišanu dasku? Od tete koja je s 25 klinaca, ne mogu tražiti da s mojim djetetom ide na WC i sve druge ostavi...
    Vidim da je situacija svugdje slična - kolegica na poslu kaže kako je mala nakon vrtića imala zakakanu guzu i doznala je da se mala nakon kakanja sama brisala. Teta joj je samo potrvrdila da bi se klinci s 3,5 godine trebali znati/moći sami obrisati... :/

    Prošlu godinu smo proveli u Njemačkoj. U tamošnjem vrtiću odlasci na WC su bili zajednički i uključeni u raspored, i sad mi je tek jasno koliko je to dobro rješenje. Klincima je to bila rutina, a tete su imale nadzor, obrisale koga treba, svi su klinci nakon WC-a prali ruke i WC-i su bili čisti. Osim toga, tamo je STANDARD da dečki piške sjedečki, kao i cure. To je ok jer je riječ o WC-ima s daskama za sjedenje, a ne pisoarima. No, ovdje bi se takav prijedlog doživio kao da si predložio kastraciju.
    Inače, nisam sigurna ni kakav je protokol što se tiče čišćenja WC-a. Vidjela sam spremčicu u vrtiću kako izlazi iz WC-a s nekim sredstvom za čišćenje. Nije da sam presretna ni da klinci sjedaju na nekakve kemikalije. Nažalost, osoblje u našim ustanovama ne prolazi obuku kako se barata sa sredstvima za čišćenje, nema tu svijesti... Znam, jer mi je teta čistilica radila u bolnici. Važno im je da unište bakterije da se ne proširi neka zaraza, a to što tijelo dolazi u doticaj s opasnim kemikalijama nema veze - posljedice neće biti tako jasno dovedene u vezu s uzrokom.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    berlinka, ako tvoje dijete treba piškiti svaka 2 sata zbog zdravstvenih razloga onda o tome treba teta voditi brigu i ako je neko dijete slučajno zapiškilo dasku a trenutno nema čistačice, teta to treba obrisati... isto tako, naravno da ne može sa svakim djetetom biti na wc-u, jer bi tada ostalih 27 većinu vremena bilo bez nadzora i ne bi se ništa od programa napravilo, ali ipak povremeno treba doći pogledati kako izgleda wc i ako je jako prljav, pozvati čistačicu da ga uredi (iako čistačica dolazi svako malo sama pregledati kakvo je stanje po kupaonama, pokupi smeće i sl., a nakon ručka sve kupaone se detaljno operu i onda opet nakon što djeca odu doma)
    ovo što se prakticira u njemačkom vrtiću u kojem ste bili, meni osobno se nikako ne sviđa, jer me nitko ne može uvjeriti da sva djeca imaju u isto vrijeme potrebu piškiti.... što znači da oni koji su se rano ustali i došli u vrtić, čekaju nopr do 9.00 kad svi idu piškiti i trpe do tada :/
    i općenito, ne treba se njemački način rada u vrtićima smatrati uzorom za naše, jer tamo ima koječega po čemu nazaduju u odnosu na naše vrtiće, što su potvrdili neki naši ljudi na visokim položajima odgojno-obrazovnog sustava, koji su tamo provodili neko vrijeme...

    a ovo da čistačice ne provode nikakvu obuku kako se barata sredstvima za čišćenje, jednostavno nije istina... bolnica i vrtić nisu isto i iako ne znam kako se radi u bolnici, znam da se u vrtiću iznimno pazi na te omjere...

    inače, što se tiče same teme, u vrtićima se stvarno pazi na higijenu sanitarija (kao i samih soba), a ako netko primjeti da nešto nije u redu, neka upozori odgovorne za to....

  24. #24
    oleandrina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    94

    Početno

    U našem vrtiću je praksa da djeca nekad odu sama, obave što imaju i odu s wc-a. Kad je vrijeme prije spavanja, svi nahrupe na ta 2 wc-a, jedan drugom na glavi, sjedaju na njih isto tako jedan za drugim. Nekad tete pomažu, češće sam zatekla da ne. Poslije pišanja ih ne brišu, vidim po žutim gaćicama. Ruke naravno da ne peru, osobito ne sapunom. A ono - tko "preživi", odlično, bar će bit otporni kasnije, ili pak stalno bolesni. Od viroza sigurno.

  25. #25
    mirje avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    763

    Početno

    berlinka
    ja moram priznati da sam zadovoljna s procedurom oko WC a u našem vrtiću, štoviše što moja gotovo trogodišnjakinja ima istu dijagnozu. Mislim da to ovisi i o uvjetima u vrtiću i o tetama a i o nama kao roditeljima koliko ćemo nadzirati ono što se tamo zbiva i po potrebi intervenirati. Koliko mi je poznato, u našem se vrtiću tek petogodišnjaci uče, i to postupno, uz nadzor tete (što je tehnički izvedivo zbog neposredne blizine igraonice), samostalno obavljati WC. WC školjke i pisoari ali i umivaonici, sapuni (tekući ili u pjeni) i ubrusi dostupni su u potpunosti visini djeteta a pranje ruku je neizostavni dio pohoda WCu. Meni je ovo treće dijete u istom vrtiću pa znam sve u detalje Teta čistačica redovito pohodi toalete i više puta preko dana a vidila sam da i tete interveniraju prema potrebi i uza sve uredno koriste jednokratne rukavice prilikom svih radnji oko WC - a. Za vrijeme oko ručka, dok se vrše grupni pohodi, to je uz nadzor dvije, a u ovoj mlađoj vrtićkoj grupi i tri tete, pa se i to obavlja bez naguravanja.

    oleandrina, ja bih bez suzdržavanja rekla tetama ili zdravstvenom radniku u vrtiću otvoreno i konstruktivno što me smeta.
    Naposlijetku, uvijek postoji sanitarna, ili koja već, nadležna inspekcija.

  26. #26
    mio-mao avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    226

    Početno

    Mislim da su ipak tete glavne.. U našem vrtiću moj mali je tek u grupi sa 4,5-5 god počeo samostalno ići na wc, ali su nas prije toga tete o tome obavijestile da ih i mi kod kuće počnemo puštati same i nadgledamo brisanje guze, dok je mala imala tek 3,5 (a neki u njenoj grupi 3 :shock: ) kad je doma počela dolaziti pokakanih gaća jer su im tete rekle da se sami brišu :shock: !!! ne moram niti reći da kad bi je nakon takve epizode pitala jel barem oprala ruke nakon tog "brisanja", rekla bi da je "zaboravila"... pa zar ju teta ne bi trebala podsjetiti, ako joj se već ne da obrisati joj guzu?!?
    Inače su nam wc-i u vrtiću čisti i uredni i ja koja sam totalno gadljiva nemam problema s tim što mi klinci sjede na dasci. Mala neće sjesti ni doma ako dasku netko pošprica sa čistom vodom , tak da znam da neće ni tamo, nego da će dignuti uzbunu :D

  27. #27
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    [quote]
    Citiraj bubička prvotno napisa
    berlinka, ako tvoje dijete treba piškiti svaka 2 sata zbog zdravstvenih razloga onda o tome treba teta voditi brigu i ako je neko dijete slučajno zapiškilo dasku a trenutno nema čistačice, teta to treba obrisati... isto tako, naravno da ne može sa svakim djetetom biti na wc-u, jer bi tada ostalih 27 većinu vremena bilo bez nadzora i ne bi se ništa od programa napravilo
    Upravo tako, i to i jest problem! Trebala bi, ali u danim uvjetima ne može.

    ovo što se prakticira u njemačkom vrtiću u kojem ste bili, meni osobno se nikako ne sviđa, jer me nitko ne može uvjeriti da sva djeca imaju u isto vrijeme potrebu piškiti.... što znači da oni koji su se rano ustali i došli u vrtić, čekaju nopr do 9.00 kad svi idu piškiti i trpe do tada :/
    Naravno da nitko ne trpi, svako dijete može otići na WC kad god hoće, ali obično nitko ne ide na WC sam s obzirom da uglavnom obavi što treba za zajedničkih odlazaka. Pa nije potreba za piškenjem tako trenutačna, osim ako dijete nije dugo trpilo, a to ionako nije dobro. I mi npr. ako putujemo busom iskoristimo stanku za odlazak na WC, iako u tom trenutku možda ne moramo "jako" piškiti. U školi klinci, a pogotovo nastavnici koriste odmore za odlaske na WC i da ne nabrajam dalje. Stoga ne vidim ništa loše u tome, a dobra strana je upravo ta higijenska. Inače, znala sam doći u vrtić kad su išli na WC i vidjela sam kako to izgleda, obično bi pjevali ili bi im teta nešto pričala. Nisam prije uopće o tome razmišljala, ali sada kada vidim kako je to ovdje, shvaćam da je rješenje odlično. Gotovo nikad se klinci ne popiške u gaće, guze im nisu zakakane, a WC-i su čisti.

    i općenito, ne treba se njemački način rada u vrtićima smatrati uzorom za naše, jer tamo ima koječega po čemu nazaduju u odnosu na naše vrtiće, što su potvrdili neki naši ljudi na visokim položajima odgojno-obrazovnog sustava, koji su tamo provodili neko vrijeme...
    Prvo, ne znam što je to "njemački način rada u vrtićima" jer se vrtići tamo jako razlikuju. Drugo, baš bi me zanimalo što je to "koješta po čemu nazaduju u odnosu na naše vrtiće". "Neki naši ljudi na visokim položajima" - da, to baš zvuči kao vrlo dostojan izvor.
    Mene osobno baš briga je li vrtić njemački ili hrvatski, gledam konkretnu situaciju. S našim sam hrvatskim vrtićem vrlo zadovoljna - sportskim programom koji djeluje vrlo profesionalno, tetama koje se trude i vole svoj posao (to je barem moj dojam nakon mjesec dana)... Zapišani WC-i - e, to mi se ne sviđa.

    a ovo da čistačice ne provode nikakvu obuku kako se barata sredstvima za čišćenje, jednostavno nije istina... bolnica i vrtić nisu isto i iako ne znam kako se radi u bolnici, znam da se u vrtiću iznimno pazi na te omjere...
    To mi je drago čuti. Eto, zbrzala sam sa zaključcima. Očekivala bih da se u bolnici jako pazi na takve stvari, pa kad sam saznala kako to izgleda pretpostavila sam da je to "uglavnom" tako u našim ustanovama. Nemam uvida pa ne mogu tvrditi. Vidjela sam samo da je teta ušla s jednom krpom i kemijom u WC, no da, možda to uistinu ne treba ispirati i klinci mogu na to direktno sjesti...


    u vrtićima se stvarno pazi na higijenu sanitarija (kao i samih soba), a ako netko primjeti da nešto nije u redu, neka upozori odgovorne za to
    Tete su i same svjesne problema s WC-ima. One mogu pozvati spremačicu, ali ona se ne može iste sekunde stvoriti gdje treba. 28 klinaca je jednostavno previše na 2 WC-a i tete tu ne mogu ništa.

  28. #28
    oleandrina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    94

    Početno

    oleandrina, ja bih bez suzdržavanja rekla tetama ili zdravstvenom radniku u vrtiću otvoreno i konstruktivno što me smeta.
    Naposlijetku, uvijek postoji sanitarna, ili koja već, nadležna inspekcija.
    Ne znam kako to reći bez da im se zamjerim, jer, s obzirom da to tako kod njih bez skrivanja funkcionira, ispada da nitko od 20 roditelja na to nije imao primjedbu. Nisam se navirivala je li WC zapišan nakon te čoporativne navale na njega (taj običaj prije spavanja jer ih tad podsjete na pišanje), ali nekako sumnjam da nije. Nekidan mi je malena rekla da ju je poprskala voda iz zahoda, dakle: oni se nekad sami popišaju i spuštenih gaća potežu vodu, a to ih lijepo zaprskava. Tete su mi rekle da oni znaju sami otić na WC, ali da je ipak praksa da idu skupa jer često naprave nered za sobom. Tako da se one kao trude, a ja češće vidim drugo.
    Zamolim da joj stave sunčane naočale prije nego idu van na igru, zbog raširenih zjenica tih dana, a kasnije mi kaže da nije htjela naočale (što meni nikad dotad nije govorila). Tako da one imaju ljubazno lice, "dobro, dobro", ali rade po svome. Doduše pretpostavljam da ni to nije rijetka pojava među tetama.

  29. #29
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Meni baš nekako dođe krivo kad vidim da šalješ dijete u vrtić, a imaš tako malo povjerenja u tu instituciju i njene djelatnike.. Krivo zbog tebe, ne zbog male. Mislim da je njoj tamo skroz ok. Previše pažnje pridaješ ovakvim stvarima.
    Što ćeš kad će biti veća i npr. voziti se u tramvaju. Zamisli tek tamo boleština.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    Citiraj navi prvotno napisa
    ja naiđem skoro svaki dan na prljave zahode kada vodim dijete na wc prije odlaska kući, to je u vrijeme nakon rucka, ujutro kada dođemo su čisti
    upozoravam dijete da ne sjeda na prljavo nego da pozove tetu ako takvo što vidi, ali malena je još...
    Koji me vrag tjerao da čitam ovu temu? O vrtičkim wc-ima nikada nisam ni razmišljala.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Citiraj franica prvotno napisa
    Citiraj navi prvotno napisa
    ja naiđem skoro svaki dan na prljave zahode kada vodim dijete na wc prije odlaska kući, to je u vrijeme nakon rucka, ujutro kada dođemo su čisti
    upozoravam dijete da ne sjeda na prljavo nego da pozove tetu ako takvo što vidi, ali malena je još...
    Koji me vrag tjerao da čitam ovu temu? O vrtičkim wc-ima nikada nisam ni razmišljala.

    od kada su tete primijetile da je ja svaki dan vodim na wc prije odlaska kući zahodi su čudom skoro svaki dan čisti, pa super neka je i na ovakav način upalilo

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    664

    Početno

    Oleandrina, aspekt vrtićkih wc-a na koje djeca sjedaju mi je jedan od najgorih u cijeloj priči, tako da te potpuno razumijem. Pokušala sam i djelomično uspjela nekako isključiti razmišljanja po tom pitanju jer de facto nema druge. Utješno mi je recimo to da su kod nas odvojeni wc za dečke i cure, pa je nadam se i daska na koju moja N sjeda manje zapiškana. Na žalost (ili na sreću :/ ) u našem vrtiću su wc-i tako pozicionirani da roditelji u njih nemaju pristup jer bi inače morali proći kroz sobu, a to ne možemo zbog cipela. Tako da nemam baš uvid u stvarno stanje, ali sad si ponovno probudila "wc duha" u meni, pa ću ipak krenuti malo propitivati N. na tu temu!

  33. #33
    Sek@ avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    406

    Početno

    I kod moje sttarije curice su odvojen muski od zenskog wc-a pa mi je malo lakse. Isto se trudim ne razmisljati kako to izgleda kad njih 10 u isto vrijeme ide na wc. Pokusala sam malenoj objasniti da prije svakog odlaska na wc obrise dasku a kad kaka da obavezno zove tetu ali cini mi se da bas to i ne radi. Par puta se desilo da poslije podne kad dodje iz vrtica vice buba me guza i place a kad pogledam imam sta vidjeti ostaci kakice i crvena guza. :? Sto znaci da joj tete sigurno nisu brisale guzu. Ona je prije neki dan napunila 4 g.
    Mladja je jos u pelenama pa bar tu nemam brige za sad

  34. #34
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    U nasem vrticu tete cistacice cijelo vrijeme rade, stalno su u wc-ima i par puta dnevno prazne kante kod pelenasa, brisu podove i sredjuju wc-e.
    Dva puta dnevno peru i podove u hodnicima (kada djeca dolaze izvana i poslije 16h)

  35. #35
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    da li možete donositi one papirnate obloge za wc dasku?stvarno nije u redu da se wc školjka toliko masovno dijeli,trebalo bi nakon svakog djeteta prebrisati sa nekim sredstvom ili domestos maramicama. :/

  36. #36
    Ria avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Srcem na jugu!
    Postovi
    669

    Početno

    Ja samo znam da moja dok ide u vrtić ima na guzi osip točno onuda kuda sjeda na školjku. Vikendom prođe, kad ne idemo u vrtić neko vrijeme potpuno prestane.
    Kaže teta možda je od sredstva kojim čiste...ali ja mislim da je od svega zajedno.

  37. #37
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj Ria prvotno napisa
    Ja samo znam da moja dok ide u vrtić ima na guzi osip točno onuda kuda sjeda na školjku. Vikendom prođe, kad ne idemo u vrtić neko vrijeme potpuno prestane.
    Kaže teta možda je od sredstva kojim čiste...ali ja mislim da je od svega zajedno.
    Identično je i kod Lare. Nisam kužila što je to dok MM nije rekao da je sigurno od wc-a u vrtiću. :/

  38. #38
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    moj je dobivao osip isti takav kad sam čistila školjku sa onim maramicama za wc,raznoraznim.prestalo je od kad prebrišem školjku samo sa alkoholom.

  39. #39
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa
    moj je dobivao osip isti takav kad sam čistila školjku sa onim maramicama za wc,raznoraznim.prestalo je od kad prebrišem školjku samo sa alkoholom.
    Doma ne dobiva osip. Ja sve čistim sa Ecover. :/
    Morat ću joj kupiti one jednokratne navlake za wc dasku da si nosi u vrtić

  40. #40
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ja mislim da pretjerujete, evo primjer.
    Muž vam sjedne u firmu na WC, pa doma, pa dijete iza njega uleti u wc kakati i što?
    kad prestaje ta izolacija i počinje normalan život? :/

  41. #41
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ne uključujem one što imaju alergije i osipe-vjerujem da je to jer tete čistačice dezinficiraju jačim sredstvima nego mi doma.

  42. #42
    Rency avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    tu negdje...
    Postovi
    601

    Početno

    Citiraj franica prvotno napisa
    Citiraj navi prvotno napisa
    ja naiđem skoro svaki dan na prljave zahode kada vodim dijete na wc prije odlaska kući, to je u vrijeme nakon rucka, ujutro kada dođemo su čisti
    upozoravam dijete da ne sjeda na prljavo nego da pozove tetu ako takvo što vidi, ali malena je još...
    Koji me vrag tjerao da čitam ovu temu? O vrtičkim wc-ima nikada nisam ni razmišljala.
    potpis,sad sam se sva zabrinula...

  43. #43
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    Ja mislim da pretjerujete, evo primjer.
    Muž vam sjedne u firmu na WC, pa doma, pa dijete iza njega uleti u wc kakati i što?
    kad prestaje ta izolacija i počinje normalan život? :/
    X

  44. #44
    oleandrina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    94

    Početno

    krumpiric

    Ja mislim da pretjerujete, evo primjer.
    Muž vam sjedne u firmu na WC, pa doma, pa dijete iza njega uleti u wc kakati i što?
    kad prestaje ta izolacija i počinje normalan život? Undecided
    Tko to sjedi po "javnim" WC-ima? Od mojih ukućana nitko...
    Hehe, ali kad preselimo u Saudijsku Arabiju, sumnjam da će mi Wc-i biti na listi briga.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    214

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa
    Citiraj ivy prvotno napisa
    mislim da ipak tete imaju pod nazorom (pogotovo za trogodišnjake) kad je tko otišao na wc, i kakav je wc poslije, da ne velim da si djeca ne znaju sama obrisati guzu, nego su tete s njima, itd. zašto mislite da teta nije prisutna :?
    Ne znam kak je kod vas ali mislim da si u krivu
    Moj mali isto ide iu gradski vrtić i to od jeslica, nedavno je navršio 4 godine i mislim kad ide u wc da teta gotovo nikad nije sa njim i mislim da u mnogim trenutcima niti ne zna da je na wc-u.
    Rcimo primjer jučer sam došla ranije po njega jer smo išli na put a oni su se taman probudili,
    E da vi vidite to to je živi kaos.
    Većina djece baulja okolo.
    Baš sam ih gledala malo i promatrala jer sa čekala D da se obuće.
    Jedan mali izašao bos u hodnik i plače kod svojeg ormarića...zašto :? ne znam..
    Onda je teta došla i odvela ga u sobu.
    U sobi svako vodi svoju politiku ovaj se oblači jedna mala je u gačama i potkušulji nešto premještala i pospremala jedna je došla iz kupaone gola i bosa.Ne doslovce gola u gačama i potkušulji ma katastrofa.
    Ali mislim da su to i neke čari vrtića i meni je to bilo na neki način sve slatko gledati.
    A što se tiće wc ja isto ne volim jevne wc ali ovo ipak korište ta dječica njih 60 pošto ima tri sobe i wc je za sve i to mi je nekako ok.
    Par puta sam zavirila u taj wc i bio je uglavnom uredan i čist da ne velim da uvijek ima sapuna i to onog tekučeg i papira za obrisati ruke.
    Uostalom kome to smeta u toj mjeri mislim da onda njeno/njegovo djete nem ašta tražiti u vrtiću.
    voljela bih pustiti ovu gospodičnu sa 20 bebača koji su se probudili da vidimo kako bi se ona snašla ? vjerojatno bi ih postrojila na " mirno " svakog kraj svog krevetića i čekanje dok teta ne dođe i ne obuće jednog po jednog ( usput to se ne preporuča jer dijete vježba samo oblačenje i svlačenje). da...da mi je to vidjeti

  46. #46
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    Citiraj oleandrina prvotno napisa
    krumpiric

    Ja mislim da pretjerujete, evo primjer.
    Muž vam sjedne u firmu na WC, pa doma, pa dijete iza njega uleti u wc kakati i što?
    kad prestaje ta izolacija i počinje normalan život? Undecided
    Tko to sjedi po "javnim" WC-ima? Od mojih ukućana nitko...
    Hehe, ali kad preselimo u Saudijsku Arabiju, sumnjam da će mi Wc-i biti na listi briga.

    potpis na oleandrina.i za krumpiric :po meni to nije izolacija nego briga za zdravlje. kod doktora,u bolnicama,kod zubara itd čiste sa dezinficijensom uređaje i sl koji dodiruju tijelo,sluznicu ili izlučevinu nakon svakog pacijenta.moja dr.briše i stetoskop sa plivasept maramicama nakon što me posluša.na pregledu npr. se mijenja plahtica ili papir na kojem ležiš (dakle ležiš,ne pišaš i ne kakaš po tome) iza svakog pacijenta(nezaraznog pacijenta,npr uzv srca i sl).zašto bi vrtićki wc bio pošteđen toga?
    mislim da bi se trebalo odvojiti sredstva za te papiriće za wc.bemu miša svaka ih malo bolja birtija ima.
    no,svakom je nešto drugo normalno.tak da ovo je moja vizija

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Lovely place called home
    Postovi
    398

    Početno

    Mislim da bi bila dobra taktika dijete doma naučiti postupku odlaska na wc kao da je u vrtiću, znači:

    1. dođe do wc-a (vi prije toga namjerno smočite dasku)
    2. ona uzme komad papira, smoči ga s vodom, prebriše (da obriše i nevidljiva sredstva za čišćenje)
    3. uzme suhi papirić, prebriše da bude suho
    4. sjedne i obavi što treba
    5. digne se, uzme mokri papirić i obriše se dolje, pa suhi i osuši se
    6. povuče vodu na wc-u
    7. opere ruke

    Smislite neku pjesmicu da si pjevuši na glas da joj bude zabavno, npr.

    medo ide piškiti / kakiti,
    školjku treba obrisati
    medo se popiškio / pokakio,
    guzu obrisao
    povukao vodice
    oprao ručice!


    Eh sad, moja još nije vaše dobi pa ne znam je li to djetetu previše za pamtit, al kad uđe u rutinu, u vrtiću neće bit problema

  48. #48

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Lovely place called home
    Postovi
    398

    Početno

    možete umjesto medo, pjevušit ime vašeg djeteta ili neku njegovu omiljenu igračku koja mu može biti uzor (pa npr. zaigrat se sa zekom kako ide na wc, da pokažete kako zeko ide piškiti, držite sa svojom rukom zekinu i radite sve ko da zeko radi)

  49. #49
    MarikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    710

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    a da malo usporite?

    prvo, ovaj post bi se mogao shvatiti (u nekom pretjerujućem svijetu) kao uvreda svim vrtićkim čistačicama (od kojih većina vrlo savjesno i imajući na umu da su korisnici djeca radi svoj posao)

    drugo, znanstveno je dokazano da tipkovnice na kojima tipkate i mobiteli koje navlačite po rukama, ušima i licu (i ne skrivate ih od djece) sadrže tisuće puta više bakterija i virusa od prosječne zahodske školjke

    život je puno lakši kad se ne brinu brige koje nema smisla brinuti
    Koji to znanstvenici? Mythbusters? To mi liči na njihov stil istraživanja

  50. #50
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj MarikaPika prvotno napisa
    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    a da malo usporite?

    prvo, ovaj post bi se mogao shvatiti (u nekom pretjerujućem svijetu) kao uvreda svim vrtićkim čistačicama (od kojih većina vrlo savjesno i imajući na umu da su korisnici djeca radi svoj posao)

    drugo, znanstveno je dokazano da tipkovnice na kojima tipkate i mobiteli koje navlačite po rukama, ušima i licu (i ne skrivate ih od djece) sadrže tisuće puta više bakterija i virusa od prosječne zahodske školjke

    život je puno lakši kad se ne brinu brige koje nema smisla brinuti
    Koji to znanstvenici? Mythbusters? To mi liči na njihov stil istraživanja
    Nije od njih, ali sam i ja čitala to isto.

    Pa eto, koliko puta opereš ili prebrišeš mobitel ili tipkovinicu za razliku od WC šolje?

    E sad sam se sjetila - to je bilo istraživanje po bolnicama radi superbakterija koje se baš kriju na tipkovinicama i ostalom navedenom.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •