Stranica 8 od 8 PrviPrvi ... 678
Pokazuje rezultate 351 do 378 od 378

Tema: Evo zašto ne jedemo pseudo-hranu

  1. #351

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    108

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Promaklo mi je ovo :/
    Namaz se može napraviti sa svakakvim orašastim plodovima. Posebno su zdravi sirovi, ali u slučaju lješnjaka ipak je ukusnije kaqd se malo ispeku prije upotrebe. Radi se o namazu pa užitak dolazi ispred udjela enzima
    vidim da ste ovdje glavni izvor info,zanima me sto je s kukuruznim proizvodima u prehrani male djece/izbaceni keksi-zbog glutena,preporuka palente i cornflakesa-kao bolje solucije u kasicama/postoji li kukuruz,ili kukuruzno brasno koje nije hibrid ili gmo i trebamo li vjerovati certifikatima?vec sam postavila to pitanje i nisam dobila odgovor-a nekako bih vjerovala Vasem misljenju pratim postove duze vrijeme i vidim da su argumentirani.
    obzirom da je kukuruz jako popularna namirnica u dohrani dojencadi ---molim odgovor.hvala/sorry sto sam skrenula s teme

  2. #352
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Uf, slabo će mi doći od ovolikog persiranja
    Kukuruz je ... OK. Treba ga promatrati kao punilo. Kod sasvim malih beba i djece do godinu dana je punilo sasvim nepotrebno pa mi je malo bez veze isticati ga među ostalom dohranom. Nema glutena pa je prihvatljiviji od pšenice, ali je i dalje samo punilo.
    Dohrana je važna zbog prihvaćanja novih okusa, a kukuruz je bezukusan, dakle punilo.

  3. #353
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    Probala kunf-fa - super je, njami njami...dodam malo u zobene mališanima za doručak, u palačinke, ma žličicom bi ga jeli...

  4. #354
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ma milina jedna, a sav trik je da ga stisne putar, Kopiram link s topica o putru, da se nađe http://istineilaziohrani.blogspot.co...vo-maslac.html

    Od opičenih namaza radio sam i "товарищ Коля" koji se radi od svježeg sira, hrena i začina (i soli) - sve je proizvoljno, ali treba usitniti hren nožem i paziti koliko se dozira.

  5. #355
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    he he, kad sam pravila kunf - fa, MM nije ni dopustio da se stisne, ne znam samo kako mu nije bilo zlo od toliko putra, oraha i meda, sve je pojeo za taj jedan put (a napravila sam dosta)
    dobro ste me sjetili, baš imam dosta putra u frizu, mogla bih opet
    a vidiš, i taj tovariš (ako sam dobro pročitala) bi se MM mogao svidjeti... iako je on više ljubitelj razdjeljenih namirnica na tanjuru

  6. #356
    Vala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    222

    Početno

    Pošto smo vegetarijanci redoviti smo korisnici spirulina, a koristili smo i ostale alge, ume boshi šljiivice i ume ocat njam njam
    Kako se desilo ono u Japanu brzo smo pohitali u dućan i napravili zalihe koje polako nestaju. Zanima me tvoje cijenjeno mišljenje koliko je i dalje sve to sigurno koristiti pošto se ipak premalo priča i vjerovatno zataškuje količina radijacije i njen utjecaj u regiji i šire.

  7. #357
    Baby Boy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Primorje - Istra
    Postovi
    57

    Početno

    Eh sada šta reći dobro sam sve pročitala svaki post u ovoj temi i želim iznesti svoje mišljenje....
    Mi jedemo sve te stvari već godinama, margarin s mlijekom i medom mmmmm za prste polizati.....
    Ne vjerujem u izbacivanje tih namirnica, jer općenito kad bi se krenulo, što je danas sigurno zdravo?
    Skoro sve se uvozi, genetski modificira, bere zeleno i dozrijeva na neprirodan način.....
    Bilo bi zdravo kada bi mogli sami zasaditi, i uzgajati, onda bi eliminacija tih namirnica imala smisla, ali danas se ne može živjeti od poljoprivrede ( probala sam se vratiti na god. dana na selo kod Nove Gradiške ) odakle su moji, proizvoditi kozji i ovći sir, ali nije bilo za njega tržišta, tako da sam ovce i koze prodala i vratila se u grad.
    Tu sada imam posao i sigurna primanja te od čega živjeti, ali to nosi za sobom i nezdravu prehranu.

  8. #358
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Bolji je maslac sa medom, ako mene pitaš.

  9. #359
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    i naći svoje bakice na pijaci koje ne ozračuju povrće
    ne mora biti sigurno zdravo, ali može biti zdravije od onoga u trgovini
    eto, krenuvši od putra umjesto margarina kao što sirius reče

  10. #360
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Vala prvotno napisa Vidi poruku
    Pošto smo vegetarijanci redoviti smo korisnici spirulina...
    Krivo. Spirulina je plod nečije pohlepe, a ne oličenje vegetarijanizma. Loše djeluje na razinu B12 i stanje računa u banci. Zapravo odličan primjer pseudohrane. Svakako izbjegavati.

    Inače su mume marelice (ume boši) iz roda prunus i po dominantnom svojstvu (kiselo) gotovo istovjetne s našim ranim šljivama. Dućanske su uglavnom preslane i preskupe

  11. #361
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    he he, kad sam pravila kunf - fa, MM nije ni dopustio da se stisne, ne znam samo kako mu nije bilo zlo od toliko putra, oraha i meda, sve je pojeo za taj jedan put (a napravila sam dosta)
    dobro ste me sjetili, baš imam dosta putra u frizu, mogla bih opet
    a vidiš, i taj tovariš (ako sam dobro pročitala) bi se MM mogao svidjeti... iako je on više ljubitelj razdjeljenih namirnica na tanjuru
    Mi smo kung fa radili već sigurno 15 puta, samo što ja ne rastapam maslac nego ga samo umiksam. Nemamo nikakvu namjeru skoro prestat. Moje frendice poludile za tim i evo slijede me u stopu.

  12. #362
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    Davore, daj još koji recept za kakav namazić, nekaj zdravo!Neku pašteticu!

  13. #363
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Imam jedno pitanje bila sam neki dan kod nutricionistice i prvo što me pitala je koja sam krvna grupa potom mi je zabranila koristiti sve mliječne proizvode u prehrani jer je to kao glavni izvor mojih zdravstvenih problema, radi se o krvnoj grupi O. Uglavnom zanima me koliko to stvarno može biti istina, razmišljam poslije kako je stvarno ne koristim te mliječne proizvode nešto turbo u prehrani jedem sir, jogurt, kiselo vrhnje i maslac i ponekad šlag...naravno ne svaki dan sve to skupa.

  14. #364
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    Mali Mimi, ja si razmišljam da jednog dana kada budem u financijskoj mogućnosti da dam krv i pošaljem na pretragu Intolerancija na hranu. Košta oko 1600,00 kn, a vidim na kolektivi zna biti u pola cijene. U Srbiji navodno ta pretraga košta nekih 40eura. Čini mi se jako korisno!

  15. #365
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    ma dobro to je sasvim druga priča ali da samo na temelju krvne grupe zabrani cijelu jednu skupinu namirnica mi se čini ipak pretjerano i bez nekog pouzdanog razloga

  16. #366
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    ... bila sam neki dan kod nutricionistice i prvo što me pitala je koja sam krvna grupa potom mi je zabranila ...
    Imam jako nisko mišljenje o takvim nutricionistima. Zaslužni su za omasovljenje upotrebe većine pseudohrane i imaju moć svako smeće proglasiti zdravim. D'Adamova izmišljotina s krvnim grupama je valjda sam vrh ledenjaka nutricionističke gluposti.
    Takvih se bolje kloniti.

    Citiraj Njetočka prvotno napisa Vidi poruku
    Davore, daj još koji recept za kakav namazić, nekaj zdravo!Neku pašteticu!
    Imam jedan dobar s kojim se igram u zadnje vrijeme. Bazira se na humusu.

    Potrebno:
    konzerva slanutka
    3 šake bučinih očišćenih koštica (golica)
    3 žlice kokosovog ulja + maslinovo ulje = ukupno 100g ulja
    žličica slatke crvene paprike u prahu
    žličica pimenta u prahu
    žličica soli
    1/4 ili manje papra u prahu
    2 žlice japanskog soja umaka, tamari ili šoju

    Posudu staviti na vagu i tarirati, uliti 3 žlice kokosovog ulja (može i više) dodati maslinovo ulje do 100g. Ubaciti začine. Konzervu slanutka otvoriti i ocijediti vodu u čašu, ocijeđeni slanutak frknuti u ulje. Dodati i bučine koštice i šoju. Blendati dok ne postane glatko, a dodavati vodu od slanutka taman da ne bude pregusto - ode oko pola vode. Prema okusu dodati ili ne dodati 2 cm koncentrata rajčice iz tube.
    Može stajati u frigižderu nekoliko dana.

    Napomena: bez pimenta se ne dobije onaj poznati okus.

  17. #367
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Koliko je bitno kokosovo ulje? Mogu li ga izostaviti?

  18. #368
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Važno je samo radi stiskanja smjese u fridžu. S time eksperimentiram. Vjerojatno će se jednako dobro stisnuti i maslo.
    Ako stavim samo maslinovo ulje onda se ne stisne. U principu nije neki poseban problem.

  19. #369
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Tnx, ako nadođeš na neki zamjenski sastojak, javi, bez blendera sam trenutno pa mixam samo male, količine i nezahtjevne namirnice...
    Kung fa je zlo
    Radila sam ga s prženim lješnjacima, malo pretjerala s medom (nije mi se prljala posuda za mjeru).

  20. #370
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    To ti je otprilike to. Zadnje što sam radio ispalo je oko 650g i malo sam pretjerao sa soli, ali je inače super.

    Kung fa je super dok se koristi kao namaz. Unutra su samo prave stvari. Upotreba sa žlicom je opasna
    Posljednje uređivanje od Davor : 12.03.2012. at 21:40

  21. #371
    uvijekontra avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    27

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Evo došlo je malo kasnije

    Veza između gubitka minerala i cjelovitog zrnja i orašastih plodova je fitinska kiselina, odnosno fitati koji se nalaze većinom u vanjskoj ovojnici zrna http://en.wikipedia.org/wiki/Phytic_acid

    Problem je što fitinska kiselina kelira minerale iz hrane i čini ih neupotrebljivima.
    Fitate donekle neutralizira kalcij i fora je da baš SVE tradicionalne kuhinje koje se hrane zrnjem imaju izvor kalcija. U našim uvjetima to je mlijeko i mliječni proizvodi, a u istočnoj Aziji to je sezam (i u Kini svinjska rebarca ).

    Fitinska kiselina se smatra antinutrijentom i neutralizira ju enzim fitaza. Najbolji dio ove priče je da praktično sve namirnice u kojima se nalazi fitinska kiselina uglavnom sadrže i fitazu, enzim koji razvaljuje fitate - pod uvjetom da mu se dade prilika. SVI enzimi stradaju u potpunosti na temperaturama iznad 60°C. Fitaza ima najviše uspjeha na temperaturama klijanja (~35°C +/- 10°C) i u kiselom okolišu. Postoje studije utjecaja različitih laktobakterija (jogurta) na uspjeh ovog postupka, a jedna od njih pametno zaključuje da je sasvim svejedno o kojoj mliječnoj kulturi se radi i da je jedino bitna - mliječna kiselina.

    Sve tradicionalne pripreme jela sa zrnjem podrazumijevaju neki od postupaka dodatne neutralizacije fitinske kiseline:
    - uklanjanje ljuske na grahoricama u Indiji (dal)
    - namakanje zrnja u nebrojenim primjerima svugdje po svijetu, npr. koljivo u našim i nešto istočnijim krajevima, kutia u Ukrajini, Bjelorusiji itd.
    - "kiseli" kruh, a u mojem slučaju biga (za pravi kiseli kruh nije dovoljno samo staviti aditiv, nego treba stvarno proći dugu fermentaciju od nekoliko sati)
    - fermentirano zrnje (razni primjeri od Afrike do Japana i šire)
    ...

    Sumarum: cjelovite namirnice su OK ako se aktivira enzim fitaza i ako se takve namirnice kombiniraju s izvorom kalcija.

    Napomene:
    Posije su industrijski otpad koji ne bi smio imati nikakve veze sa zdravom hranom, a ipak...

    Smeđa riža je posebno bogata fitinskom kiselinom i apsolutno je loša namirnica ako se samo skuha. Već namočena na GABA način (o tome sam već pisao) je neusporedivo bolja. Najbrža GABA riža se dobije za 4 sata na 40°C (u termosici).

    U dućanu nikada ne kupujte tamne kruhove jer su u najboljem slučaju samo ofarbani bijeli. Jedini pravi kruh od tamnog brašna je "kiseli" ili na biga način (zapravo ista stvar).

    Sojino i ostala "mlijeka" od zrnja su ... nastala pomoću nasilja korištenjem zrnja u izvornom i termički obrađenom stanju. Dakle odlična su za izbjegavanje.

    U famoznim knusperima čokolada je zdravija namirnica od hrskavih džidža koje se unutra nalaze, a ne bi čovjek rekao ...

    Ako djeci dajete cerealije za doručak (koje su teorecki strahovito zdrave ), sjetite se večer prije natopiti ih u jogurt ili jogurt s vodom. Takve su stvarno zdrave. Bez zezanja. Kokičano zrnje ne spada ovdje nego u kategoriju koja slijedi. Nažalost.

    Najgore od najgoreg: ekstrudirani proizvodi od cjelovitog zrnja. Sadrže svu fitinsku kiselinu i 0 fitaze. Tu nažalost spada i famozni "stiropor" od cjelovite riže - OK je za rekreativnu upotrebu, ali postaje problem ako je svaki dan na stolu.
    Hvala na detaljnom objašnjenju. Međutim, meni ipak nisu jasne sve stvari oko te fitinske kiseline, a voljela bi znati više. Da li to znači da se SVE žitarice i mahunarke trebaju namakati prije upotrebe? Nekako mi je logično namakati zob, ječam i pšenicu ali da li se prethodno moraju namakati i proso, amaranth, kus kus, leća, quinoa... ili kako se npr. namače grašak ili mahune prije pripreme?! I što točno podrazumijeva "ispravno" namakanje? Negdje sam pročitala da se trebaju namakati 24 sata u kiselom mediju (npr u vodu u kojoj se namaču se iscijedi malo limuna) - da li je to točno? Kad Davor spominje da se trebaju kombinirati/konzumirati sa izvorom kalcija da li to znači ako npr., pripremam ječam koji sam "ispravno" namakala ali ga ne kombiniram s kalcijem, da opet nisam neutralizirala fitinski kiselinu? Možda sam sve predoslovno shvatila ali ako me netko može prosvjetliti bit ću mu zahvalna

  22. #372
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nije komplicirano. Cerealije treba namakati, a namirnice koje se kuhaju trebaju biti u doticaju s izvorom kalcija. Suhi grah je dobro namočiti.
    Najbolji putokaz su tradicionalne kuhinje, a pri tome su "tradicionalnije" one koje postoje duže vremena. Europska kuhinja, a i u većoj mjeri kineska kuhinja su loši primjeri ne-tradicijske pripreme jela jer se radi o okljaštrenoj "dvorskoj" kuhinji, kuhinji objesnih ljudi.
    Prava tradicija je ono što siromašni ljudi jedu kroz tjedan, a ne u nedjelju. Za praznike svi jedu dvorsku hranu koja nema previše smisla.

  23. #373
    uvijekontra avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    27

    Početno

    hvala na pojašnjenu

  24. #374
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    davor, sad nesto ne razumijem.
    ja sam razumijela da se fitinska kiselina unistava kuhanjem?? ili ne?

    ili se fitati unistavaju samo namakanjem? a kuhanje nema utjecaja?
    da li je namakanje samo namakanje se mora namakati i u jogurtu?
    ok, zobene pahuljice za dorucak mozes namakati u vodi s jogurtom. ali grah, jecam, tradicionalno ne namacemo u jogurtu nego samo u vodi?
    daj uhvati vremena, pa mi pojasni ova pitanja, molim te.

    sto se zbiva sa porridgom? koliko ja znam on se tradicionalno ne namace (namacu se vecer prije muesli po dr. bicheru), vec se kuha.
    sto se u tom slucaju zbiva sa fitatima?

    ako se riza recimo pola sata namoci, pa onda normalno skuha, da li je to ok?

    sto sa prosom ili quinoom? one se tradicionalno ne namacu, nego normalno kuhaju.
    treba ju se prije namakati?

    unaprijed hvala na iscrpnim odgovorima!

  25. #375
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Fitinska kiselina se ne uništava kuhanjem, nego enzimom fitazom koji dobro djeluje u kiselom okolišu (zakiseljena voda) ali se uništava grijanjem preko 60°C.
    Namirnice bogate kalcijem, n.pr. mlijeko neutralizira fitinsku kiselinu. Primjer u kuhinji ... frkneš žlicu milerama u klopu pred kraj kuhanja.

  26. #376
    uvijekontra avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    27

  27. #377
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Uzgred, proizvodnja piva je izgleda jako prethodila ostalim upotrebama žitarica. Kad pogledaš stvarnu prehrambenu vrijednost žitarica zaprepastiš se koliko je inferiorna npr. voću. Ali povijesno gledano žitarice su omogućile vlastodršcima odlaske u ratne pohode, a prehrambene nedostatke su lako preusmjerili u tradiciju: tradicionalni kruh ovakav, tradicionalna štrudla onakva...

  28. #378
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Kontra i davor, hvala!

Stranica 8 od 8 PrviPrvi ... 678

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •