Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 257

Tema: Facebook

  1. #1
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno Facebook

    Neki M. prijatelji (3. razred, 9 godina) su registrirani na Facebooku - naravno i M. je počeo žicati ne bi li se i on registrirao.

    Načelno nemam ništa protiv zabave na Facebooku, iako osobno nisam tamo - previše ima razotkrivanja privatnosti za moj ukus. To, naravno, ne znači da bih tako nešto načelno zabranjivala djeci, ali po mom mišljenju, dijete od 9 godina je daleko premalo za to. Što vi mislite; jesu li vaši devetgodišnjaci na facebooku i kako ga koriste?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    438

    Početno

    Imaj svoj profil, dodaj ga za frenda i ništa ti ne može promaknuti... Nisu moji, ali i jesu u jednu ruku... uglavnom se žale na lektire koje im se neda čitati i igraju igrice...

  3. #3
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moj nije i nece biti dok god ne kupi vlastito racunalo.

  4. #4
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Potpisujem Martu. Mislim da na fejsu nemaju šta tražiti tako mala djeca.

    Citiraj Scandalous prvotno napisa
    Imaj svoj profil, dodaj ga za frenda i ništa ti ne može promaknuti... Nisu moji, ali i jesu u jednu ruku... uglavnom se žale na lektire koje im se neda čitati i igraju igrice...
    O, itekako može...npr. kako znati s kim se dopisuje? (osim ako mu ne stojiš iza leđa cijelo vrijeme dok je na fejsu). Jer ne mora nekoga dodati za frenda da bi se s tom osobom dopisivao.

  5. #5
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    moj 11-godisnjak nije na Face-u, barem koliko ja znam :/

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    438

    Početno

    Pa na osnovu pitanja sam pomislila da se dijete inače koristi računalom, odnosno internetom... samim time se može dopisivati s bilo kime... možda samo moja kriva pretpostavka...

    Shvaćam ja da je teško roditeljima, pogotovo ukoliko znaju samo osnove ili čak ni to... za njih uvijek preporučujem da im netko kompetentniji složi odgovarajuću zaštitu, te da odrede vrijeme korištenja računala uz njihovu prisutnost... sve ovisi o dobi djeteta, naravno...

    Meni ne bi bila prepreka ni dopisivanje na fejsu, računalo sve pamti i sve zna, samo ga treba pitati... a i moram priznati da prema mom iskustvu su daleko 'opasnije' raznorazne chat sobe od fejsa...

    On je dosegao toliku popularnost da ga koriste čak i profesori...

    Ne držim stav da može biti koristan, pogotovo u toj dobi, ali jednak je nekoj online igrici u kojoj je omogućena komunikacija među igračima...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Ja sam fb počela koristiti baš zato da bih znala o čemu se radi prije Frana, a postao mi je predivno mjesto kontakta sa starim prijateljima koje nisam vidjela jako jako dugo i s kojima se nemam puno prilika uživo družiti.
    Fran to vidi i svako toliko pita može li i on otvoriti svoj profil, kaže da imaju i neki prijatelji iz razreda. Za sada mu još nisam dala, iako kad promislim o argumentima, i nisu mi nešto. To što ima smo 9 godina ne govori puno, učiteljica kaže da je puno zreliji od vršnjaka, a već ima i svoj mail pa mu mm i ja šaljemo neke zanimljive ili smiješne mailove. Za sada ga nije teško kontrolirati.
    Od frendice kćer je 11 godina i ona je prava maherica na fb, vidim da dosta često posta, ali među prijateljima ima i puno maminih prijateljica (npr. mene). Dogovorile su se da će staviti svoje ime, ali lažno prezime kako bi se zaštitila - ovako ne prihvaća zahtjeve za prijateljstvom nego ih samo šalje.
    Sve u svemu, mislim da ništa nećemo postići zabranama - kao da ne može otvoriti prifil i bez mog znanja. No, važno mi je da shvati da na fb, kao i u rl, postoje ozbiljne opasnosti koje će morati sam prepoznati kako bi se znao i zaštititi.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    438

    Početno

    Sve u svemu, mislim da ništa nećemo postići zabranama - kao da ne može otvoriti prifil i bez mog znanja. No, važno mi je da shvati da na fb, kao i u rl, postoje ozbiljne opasnosti koje će morati sam prepoznati kako bi se znao i zaštititi.
    Potpis...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Kod mog sina isto u 4. razredu klinci su registrirani na Face-u i onda tamo pišu da imaju 19 godina i sl. Moj nije pretjerano zagrijan, ali sam isto kao i Zdenka u dilemi da li da dozvolim ili ne. Ja osobno nisam tamo, stalno se premišljam, ali nekako nemam previše potrebe za tim pa mi onda ni za dijete nije previše drago da visi na Face-u.

  10. #10
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Scandalous prvotno napisa
    Sve u svemu, mislim da ništa nećemo postići zabranama - kao da ne može otvoriti prifil i bez mog znanja. No, važno mi je da shvati da na fb, kao i u rl, postoje ozbiljne opasnosti koje će morati sam prepoznati kako bi se znao i zaštititi.
    Potpis...
    Ja, naprotiv, mislim da ne treba sve dozvoliti i da zabrane (ili eufemistički odgode) imaju svoje mjesto u odgoju.

    Što se tiče facebooka, chatova i sl., da, postoje zaštite, ali to je za mene od sekundarnog značenja. Mnogo mi je važnija procjena je li to u ovom času u redu za moje dijete ili nije. I ne radi se samo o mogućoj opasnosti od nekih kontakata nego o pitanju s kakvim će se sve sadržajima susretati. (I drugo, smeta mi ta kultura javnog življenja svoje privatnosti; to sam mu i rekla; dopuštam da on o tome ima drugačije mišljenje. Kužim da su to generacijske razlike, ali bilo to uobičajeno ili ne rasprodaja svoje privatnosti ipak ima posljedice. Ne bih htjela da se opeče).

    Moj sin ide na internet, na stranice koje smo provjerili, a meni iza leđa, bez dozvole ne bi otvarao profil, to je sigurno. No u dilemi sam, nisam još sigurna, zato sam i postavila pitanje da vidim kako drugi gledaju na to i kako djeca koriste fb.

  11. #11
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ni ja se tu ne vodim idejom moguce opasnosti i loših kontakata, nego mi je nebulozno da mi dijete kuca poruke ekipi s kojom je po cijeli dan u skoli, a poslije i u igri. Ne svidja mi se da dane provodi pred ekranom niti vidim neku intelektualnu korist koju bi mogao imati od facebooka. Da ne govorim da mi je to pretvaranje opipljivog i stvarnog u virtualno u zescem neskladu sa zivotnom filozofijom.

    Prihvacam da ljudi imaju potrebu na takav nacin komunicirati s ljudima koji im nisu blizu, da mogu naci neku ekipu koju su prateci svoj zivotni put izgubili, da se mogu uostalom pretvoriti u "covjeka-kosilicu" ako bas to zele, ali ne prihvacam da to moze vrijediti i za zaigrano desetogodisnje dijete.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    438

    Početno

    Samo sam htjela reći da je internet sam po sebi prilično opasan, pa ukoliko netko dozvoljava surfanje, ne vidim razlog zašto bi se branio fejs...

    Ukoliko igra igrice, ne vidim zašto bi se branilo da ih igra na fejsu...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Citiraj Scandalous prvotno napisa
    Sve u svemu, mislim da ništa nećemo postići zabranama - kao da ne može otvoriti prifil i bez mog znanja. No, važno mi je da shvati da na fb, kao i u rl, postoje ozbiljne opasnosti koje će morati sam prepoznati kako bi se znao i zaštititi.
    Potpis...
    Ja, naprotiv, mislim da ne treba sve dozvoliti i da zabrane (ili eufemistički odgode) imaju svoje mjesto u odgoju.

    Što se tiče facebooka, chatova i sl., da, postoje zaštite, ali to je za mene od sekundarnog značenja. Mnogo mi je važnija procjena je li to u ovom času u redu za moje dijete ili nije. I ne radi se samo o mogućoj opasnosti od nekih kontakata nego o pitanju s kakvim će se sve sadržajima susretati.
    Moj sin ide na internet, na stranice koje smo provjerili, a meni iza leđa, bez dozvole ne bi otvarao profil, to je sigurno. No u dilemi sam, nisam još sigurna, zato sam i postavila pitanje da vidim kako drugi gledaju na to i kako djeca koriste fb.
    Zdenka, sve ovo potpisujem i zato je za sad fb za njega zabranjen. No, slažem se i sa Scandalous pa time dijelim s tobom istu dilemu.
    Jučer sam mu rekla kako će moći na fb u petom razredu jer će tada biti zreliji nego što je sad. On je to prihvatio kao takvo, no ja i sama znam da mi je taj argument bezveze i da neće dugo držati vodu.

  14. #14
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    Moja curka je 5. i ima svoj profil na fejsu( i mene za frendicu) a sin je 3. i on je nezainteresiran. Vjerujem da ga neće zanimati još neko vrijeme.
    Na fejsu su joj prijatelji uglavnom klinci iz razreda, nitko bez odobrenja. Upućena je u opasnosti koje vrebaju s neta i pažljiva je.
    Fejs joj služi za razmjenu školskih podataka i igranje igrica, jako rijetko ode na njega.

  15. #15
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj petraa prvotno napisa
    Fejs joj služi za razmjenu školskih podataka i igranje igrica, jako rijetko ode na njega.
    Tu zapravo leži moja najveća dilema, jer se do sada pokazalo da je sve na što smo pristali (PS, mobitel) koristio vrlo, vrlo umjereno, štoviše, baš rijetko. Ali, ipak u meni sazrijeva odluka da ćemo fb još na neko vrijeme odgoditi. Razmišljam na tragu onoga što kaže Marta - grozno mi je kad se djeca sele od ekrana do ekrana. Radije neka mu ekipa dođe doma.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    moja cura, 9 godina, nema pojma što je FB.
    internet koristi za sada samo za neke igrice.
    E- mail za dopisivanje s frendicama, ali jako, jako rijetko.
    Koliko znam, ni njeni vršnjaci ne koriste Fb.
    Meni osobno se to ne sviđa, previše razotkrivanja privatnosti,ali to je samo moje mišljenje.
    Možda griješim, ali nek me netko uvjeri da može biti koristan u bilo kom pogledu.

  17. #17
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Mi smo za sada također odgodili otvaranje profila na FB-u.
    Nadam se da ćemo uspjeti u tome bar još godinu-dvije, do viših razreda.

    Za sada ima par web stranica koje posjećuje i stavili smo ih u favorite i ima svoj e-mail kojim komunicira sa prijateljima, sestričnom, ujakom i bakom.

    To mu je zasad dovoljno.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Moja je imala profil , ja sam joj ga napravila i znala sam pass.
    Lani sam joj zaprijetila da ću ga izbrisati zbog nekih laži ( nevezanih za
    facebook ) pa se ona htjela napraviti pametna i promijenila je zaporku.
    Na to sam poludila i najprije promijenila zaporku i mail ( koji je također potreban za login ) , a poslije ga i izbrisala.
    Ipak ja o tom još uvijek znam malo više od nje .
    Poslije je rekla da joj uopće ne fali , ionako uvijek ima onih koji pišu uvredljive
    poruke , ismijavaju se , rugaju i sl.

  19. #19
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    iv. nije na fejsu i ne fali mu
    ja nisam na fejsu, mm nije, nikad nije ni vidio kako izgleda fejs pa mozda zato lakse hendlamo stvar

    ne bojim se neta, on surfa, istrazuje, uci, igra igre na netu, ali smatram da je za drustvene mreze jos premalen, ne samo on, mislim na djecu od 10 godina
    da postoji nesto kao kvalitetan forum za djecu mozda bi i razmislila, ali za fejs smatram da je jednostavno - nepotreban

    njegovi prijatelji isto tako nisu na fejsu, osim jednog. i taman je taj zrtva spacki svojih frendova, provaljivanje passa i sve sto ide s kradjom identiteta

  20. #20
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj petraa prvotno napisa
    Upućena je u opasnosti koje vrebaju s neta i pažljiva je.
    koje opasnosti?
    bila sam prosli petak i sinoc na predavanju o sigurnosti djece na netu (sve preporuke :D ) i bas me zanima sto mislite da su opasnosti neta i kako ste pripremili djecu

  21. #21
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno Re: Facebook

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Neki M. prijatelji (3. razred, 9 godina) su registrirani na Facebooku - naravno i M. je počeo žicati ne bi li se i on registrirao.

    dijete od 9 godina je daleko premalo za to. Što vi mislite; jesu li vaši devetgodišnjaci na facebooku i kako ga koriste?
    točno tak je i kod nas i ja isto mislim da je premali, iako on žica fejs samo zbog nekih igrica. mm i ja na fejsu nismo i nismo niti za to da bude F. čini mi se da ima još vremena.

  22. #22
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    moj 11-godisnjak nije na Face-u, barem koliko ja znam :/
    proguglaj s vremena na vrijeme njegovo ime

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Ausland
    Postovi
    12

    Početno

    Moji brat i sestra su isto na Fejsu! Ona ima 13, a on 11 godina. Ja ih kontroliram (27 g.) posto su im roditelji totalno informaticki nepismeni. Uglavnom dopisuju se sa drugovima o skoli, salju si neke smajlice i slicne kerefeke. Na profil im mogu uci samo prijatelji i dosad su addali samo svoje skolske , mene i sestru.

    Za mene je to ok dok odrasli imaju nekakav uvid!

  24. #24
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    koliko ja znam, na fejs se ne bi niti smjele registrirati osobe mlađe od 13.
    druga je stvar što možeš slagati godinu rođenja jer nema načina da se to provjeri.
    tamo, osim dopisivanja s frendovima i ostavljanja komentara ima i raznih igrica.
    sjećam se da je lani moja visila na nekoj geografskoj igrici koja mi je baš bila zgodna.
    puno je naučila o smještaju država, znamenitostima, zastavama...
    ali je, isto tako bila pozvana na razgovor kod pedagogice zbog jedne grupe koja je željela smjenu profesorice iz povijesti.
    to joj je bila opomena da baš ne može raditi što joj se prohtije jer uvijek postoji netko tko ih barem donekle nadgleda.
    ...a i ja sam tamo

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    Citiraj emily prvotno napisa
    moj 11-godisnjak nije na Face-u, barem koliko ja znam :/
    proguglaj s vremena na vrijeme njegovo ime

    dobar savjet ,ako je dijete prijavljeno pod vlastitim imenom, no što ako nije ?

    kako onda ?

    pun je fb malih opasnih, chucka norrisa i sl

    a fb je dostupan i preko mobitela, ne mora se spajati od kuće

  26. #26
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Dakle, većinom mislite da su 9-godišnjaci premali! OK, znači nisam nemajka .

  27. #27
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    moja cura je 9 i pol. i uopce ne zna sto je to fb.

    niti mm, niti ja nismo na fb-u. ne sto bih ga smatrala stetnim, nego naprosto nemamo vremena za to. osim toga, kao i zdenka ja nisam prijetelj ovog trenda podastiranja privatnosti sirokoj javnosti.

    argumenti su mi kao kod marte i ivarice. curka koristi kompjuter za neke edukatiivne cd-e, kad pise pozivnice za rodendan...ili kad trazi neke informacije na netu - to obicno uz mene ili mm-a. u principu je malo za ekranom i to mi se svida.
    pretpotavljam da bi bila odgovorna - lomili smo se oko nitenda ds, te ga ipak kupili i moram reci da se stvarno drzi pravila i zapravo se i igra puno manje nego sto bi joj dopustili.

    moram jos primjetiti, da mi se cini da su u hrvatskoj djeca puno "naprednija" sto se tice novih tehnologija.
    u njenom razredu i krugu prijateljica nitko nema mobitel, niti ga trazi, uopce ne znaju sto je to fb, twitter ili slicno.
    ne znam da li je to neki "paralelni svemir", odnosno koji bi bili razlozi tih razlika, ali posto cura dva ljetna mjeseca provodi u hrvatskoj, tocno vidim tu razliku.
    ona je prisutna u igrama i sadrzajima, u izboru glazbe, ne znam kako to bolje objasniti, ali nekako su ovi klinci (ovi koje ja poznajem iz curkine skole) zaista jos uvijek klinci.

    s druge strane, nove tehnologije su dio naseg zivota, te su samo po sebi vrijednosno neutralne, dakle sve ovisi o tome kako i zasto se njima sluzis.
    pa ih ne bih zabranjivala same po sebi.

    osobno mislim da je dijete od 9 godina premalo za fb, ali naravno sve ovisi i o okolini.
    moje dijete to zasad ne zanima, pa nisam o tome previse razmisljla.

    s druge strane kada bi svi u razredu i u okolini bila na fb-u, te bi se moje dijet osjecalo iskljucenim, te bi joj to tesko padalo, dobro bih razmislila sto i kako.

  28. #28
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Moj 9-godišnjak je nezainteresiran za internet, jedino ponekad ( 2-3 puta godišnje poigra Larine male igrice ), za fejs nebi rekla da zna, a ni većina frendova... On se drži igrica na kompu.
    Da se želi registrirati, mislim da bi diplomatski izvela da će se to obaviti negdje u 5. razredu.

  29. #29
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Moja 10-godišnjakinja moljaka za FB već neko vrijeme. Kaže da ga ima većina njenih prijateljica (provjereno - imaju stvarno).
    Za sad ju još držimo podalje od toga, ali mislim da ću joj kroz neko vrijeme dopustiti, s tim da joj ja složim profil sa svim zaštitama i da joj budem kontakt.
    MSN ima već dugo, zna da svoje slike i osobne podatke tipa telefon, adresa ne smije stavljati na net.

    Ali...

    Primjećujem da mladi stavljaju slike zaista bez ikakave kontrole, da pišu o vrlo intimnim stvarima i sl. Mislim da je danas vrlo teško spiječiti da se npr. slika moje kćeri ne pojavi na netu.

    Npr. nedavno sam vidjela da plesna skupina mojih kćeri ima FB profil i da su stavili slike s plesne. Doduše, one na kojima su moje kćeri su grupne i vrlo ih je teško prepoznati, ali one su se ipak tamo pojavile a da nas roditelje nitko nije pitao za dopuštenje.

  30. #30
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    moj osam i pol godišnjak zna kako izgleda fejsbuk, sad igra farmu na tatinom profilu . i chata s frendom koji igra farmu na maminom profilu. (ja svoju farmu nedam ). uglavnom, poruke se odnose na krave, pomidore, mrkvu i gnojidbu.

    za sad ne traži otvaranje profila, nitko u razredu nema, ali i da traži ja mu ne bih dozvolila. amen.

    nedavno mi je kćer od susjede (10 godina) poslala zahtjev za prijateljstvo (ovo namjerno pišem na hrvatski jer stvarno zvuči debilno ) i ja se prestravila kad sam joj vidjela slike. ona i frendica se slikale u sve nekim pozama božemeprosti.
    obavijestila sam joj mamu, ona ima ovaj stav, bolje joj ne braniti da ne bi otvorila skrivečki profil.
    ja se s time ne slažem. jer ako je skrivečki (ok, to može i pod nastavom informatike napraviti, to mi je jasno) to je onda ipak jedna druga priča. ne može visiti na fejsu kući, mora skrivati to od nas, samim time zna da mi to ne odobravamo i ima tu paniku da ga ne otkrijemo. a mene je ta panika od mame spasila mnogih pizdarija u pubertetu. iako sam svašta poskrivečki radila.

    a tako nije lako živjeti.

  31. #31
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    Citiraj petraa prvotno napisa
    Upućena je u opasnosti koje vrebaju s neta i pažljiva je.
    koje opasnosti?
    bila sam prosli petak i sinoc na predavanju o sigurnosti djece na netu (sve preporuke :D ) i bas me zanima sto mislite da su opasnosti neta i kako ste pripremili djecu
    Profil na fejsu sam joj otvorila ja. Sve stavke sigurnosti privatnosti su na "crvenom", odnosno, njenu sliku, nitko tko joj nije frend, ne može vidjeti, nitko ne može gledati njene frendove i osobne info, također joj ne mogu niti poslati friend request, niti komentirati na njenom zidu, mogu joj poslati poruku koju tad zajedno pogledamo.
    Ona zna da s nepoznatima ne može i ne smije razgovarati, i zna da netko , s druge strane žice, može napisati da ima 10 g a moguće je da ima 60, i da je to jako opasno i zato je važno da me obavijesti o svim porukama koje dobije. O tome smo, prije otvaranja profila , imali razgovor.
    Inače je moja curka izuzetno odgovorno dijete i s obzirom na to da mi je do sada javila za svaku poruku ( bilo ih je desetak) , nemam razloga brinuti se. Osim toga, imam , naravno, njen pasword od fejsa, i dnevno prođem jednom po profilu , čisto da budem upućena u "događanja"
    Iako, znam da opreza nikad dosta...Ivarice..kakve nam još opasnosti prijete djeci s neta?

  32. #32
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Nama su na nekakvom sastanku u školi kao najgori problem predstavili "virtualno nasilje" odnosno "virtualni bullying", dakle, da se nekoga muči postovima na blogovima, fejsovima i slično.

  33. #33
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Sve su ovo realni problemi, ali ja kao najveći problem vidim navlačenje na računalo i sve manje realnog života.

  34. #34
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    Nama su na nekakvom sastanku u školi kao najgori problem predstavili "virtualno nasilje" odnosno "virtualni bullying", dakle, da se nekoga muči postovima na blogovima, fejsovima i slično.
    Hm..to mi ima smisla, posebno jer je to izuzetno osjetljiva dob.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Sve su ovo realni problemi, ali ja kao najveći problem vidim navlačenje na računalo i sve manje realnog života.
    Potpisujem te...

    Sonja nema fejsbuk...ni MM nema...ja imam al ga doma izuzetno rijetko palim a ako ga i palim to je radi posla...Tako da ona niti ne zna kako to izgleda...Općenito je rijetko na kompjutoru ili internetu...nije da smo branili ali ju nismo ni zainteresiravali...Ako izrazi želju za fejsbukom reći ću joj iskreno NE, jer si premala za takve stvari...imaš vremena za biti odrasla idemo se radije nešto igrati/gledati/čitati...

  36. #36
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    ...imaš vremena za biti odrasla ...
    baš tako

  37. #37

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    moj osam i pol godišnjak zna kako izgleda fejsbuk, sad igra farmu na tatinom profilu . i chata s frendom koji igra farmu na maminom profilu. (ja svoju farmu nedam ). uglavnom, poruke se odnose na krave, pomidore, mrkvu i gnojidbu.
    Upravo igram farmu, za kojom je luda moja mama koja komp ne zna ni upaliti...

    Što se tiče zabrane korištenja kompjutera, interneta i slično, to smatram više negativnim nego pozitivnim... naravno da ovisi o dobi, ali ne potpuna zabrana već vremensko ograničenja i nadzor... Potpuna zabrana u smislu 'radije čitaj knjige' nije dobra (ne smatram ju dobrom) zbog toga jer jedni od vrhunskih programera koje poznajem su započeli svoju karijeru na komodorcu... Danas je apsolutno sve vezano uz računala i internet... Vjerujem da ima veze i sa karakterom osobe pa prema tome potpuna zabrana ne omogućuje uopće istraživanje u tom polju interesa djeteta...
    Ja sam imala odmalena komp i to u svojoj sobi (stari dobri dos ) te redovito tjerala ćaću van jer bi znao do jutra visit na šahu... kako mi roditelji nisu informatički pismeni, na meni je bila apsolutno sva odgovornost... naučiti kako se njime koristiti i odrediti koliko ću ga uopće koristiti... Sretna sam što su mi ga omogućili jer mi je nebrojeno puta to znanje donjelo nešto u životu što inače ne bih mogla... Nisam nikad bila navučena, te sam i dalje bila ljubitelj čitanja knjiga prije nego igranja igrica na kompu... Moja sestra (mlađa) je još gora... ona pak guta knjige i ponekad mi se čini da to prelazi u ovisnost, a također joj je i komp i internet omogućen od malena... a da ne spominjem kako joj je cijeli faks na netu, pa čak i kolokviji...

  38. #38

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Aposlutno se slažem da je svaka apsolutna zabrana kontraproduktivna..zato sam i napisala da nikad nismo branili ali ju nismo niti zainteresiravali (ma mora postojat neki bolji izraz od tog al ga se ne mogu sjetiti)...Ne može željeti nešto za što niti ne zna da postoji...ali ako i sazna u školi da to postoji i da njezini vršnjaci to imaju i žele... ako izrazi želju...ali moj odgovor će i dalje biti ne..jer je premala...jer ima vremena za to...jer postoje drugi načini komunikacije od neta i kompa...jer postoje drugi oblici zabave od kompa i neta...

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Pregledavati određene sadržaje na Internetu ili imati profil na facebooku nije baš isto.

    Facebook može stvoriti ovisnost (da, znam da mogu i druge stvari stvoriti ovisnost), često dovodi do toga da se realni život zamjenjuje virtualnim i da dijete ima sve manje i manje kontakata oči u oči s prijateljima, a sve više preko facebooka.
    Djeca će vrlo često naivno izdati mnoge osobne podatke o sebi. I možemo se mi nadati i misliti da naša djeca to neće i da su pod našom kontrolom, ali djeca su zapravo - djeca. I vole misliti da je svijet divan i nevin i da se njima ništa loše ne može dogoditi.

    I lijepo pišu kamo idu, u koju školu, u koje vrijeme, s kime... gotovo sve možete saznati o bilo kome ako ima profil na facebooku.

    Početkom ovog ljeta bio je krasan uvodnik u PC Chipu, gdje je autorica napisala otprilike ovako: "Više sam voljela svoje prijatelje kad nisam toliko znala o njima." - misleći na socijalne mreže.
    Šteta što ga nema online (ili ga ne mogu naći) da ga linkam.

    Kako provjeriti jeste li ovisni o facebooku - pojednostavljeno, ali istinito (može se primijeniti i na forumsku ovisnost )
    http://www.youtube.com/watch?v=2e1OYYyeDts

  40. #40

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    438

    Početno

    Internet ovisnost je poznati problem... ne znam čemu isticati fejs? :/

    Većinu mogućnosti koje ima fesj, a koje se ovdje spominju kao negativne ima danas gotovo svaki mail...

  41. #41

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj Scandalous prvotno napisa
    ne znam čemu isticati fejs? :/
    Jer -gdje drugdje tako brzo i krasno sistematizirano možeš pronaći podatke o nekome? I o svim njegovim prijateljima? I prijateljima njihovih prijatelja? Skupa s fotografijama... svemu?

    Kad odrasla osoba odluči otvoriti svoj profil na facebooku - samo naprijed - njegova odluka.
    Kad se radi o djetetu od 9 godina - to je ipak nešto drugo.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Scandalous prvotno napisa
    Internet ovisnost je poznati problem... ne znam čemu isticati fejs? :/

    Većinu mogućnosti koje ima fesj, a koje se ovdje spominju kao negativne ima danas gotovo svaki mail...
    Sonja nema ni mail adresu...

  43. #43
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Inače, ja ne bih uspoređivala naše nekadašnje korištenje kompa s današnjim. Iako je uvijek bilo moguće izgubiti vezu sa stvarnošću, ipak su kompovi pružali prije (masovnog) interneta znatno manje prilika (pogotovo prosječnom korisniku) za laganu i bespametnu zabavu na koju se lako navučeš.
    Sada je beskonačno lakše nego što je to bilo prije 15 godina izolirati se pred ekran i komunicirati samo virtualno.
    Da bi nekoć igrao s nekim igricu zajedno trebalo je skupa sjest pred ekran, sad si u mreži. Komunikacije preko kompa je bilo znatno znatno manje i bila je puno sporija.
    Još ranije, kad sam ja dobila prvi komp veće su bile šanse da ćeš morat programirati ili raditi nešto korisno za kompom da bi ga uopće koristio. Nije bilo tako jednostavno pustiti mozak na pašu.
    A kako nisu svi imali komp i pristupe, bio si prisiljen i uključiti se ponekad u stvarni život jer do ljudi nisi mogao drukčije.
    Zato mislim da iz naših iskustava kao djece i mladih ne možemo tu puno izvući.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Citiraj Scandalous prvotno napisa
    ne znam čemu isticati fejs? :/
    Jer -gdje drugdje tako brzo i krasno sistematizirano možeš pronaći podatke o nekome? I o svim njegovim prijateljima? I prijateljima njihovih prijatelja? Skupa s fotografijama... svemu?

    Kad odrasla osoba odluči otvoriti svoj profil na facebooku - samo naprijed - njegova odluka.
    Kad se radi o djetetu od 9 godina - to je ipak nešto drugo.
    Pa o tome i govorim... nije jedini program... više-manje i svaki mail ima tu mogućnost... vidiš albume, podatke...

    I pitanje-o kojim podacima točno pričamo, a da je negativno da su 'javni'?

    Sonja nema ni mail adresu...
    Ja sam se osvrnula na to (i to sam već spomenula) da ne vidim smisao zabrane fejs-a ako su ostale stvari vezane za komp, odnosno internet dozvoljene...

    Zatim, nije jednostavno raspravljati ako ne znamo o kojoj točno dobi pričamo... Nije isto da li dijete u prvom ili osmom osnovne nema mail...

  45. #45

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    Još ranije, kad sam ja dobila prvi komp veće su bile šanse da ćeš morat programirati ili raditi nešto korisno za kompom da bi ga uopće koristio. Nije bilo tako jednostavno pustiti mozak na pašu.
    Ne u mom slučaju, ja sam imala igrice... i to je to...

  46. #46
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Jer -gdje drugdje tako brzo i krasno sistematizirano možeš pronaći podatke o nekome? I o svim njegovim prijateljima? I prijateljima njihovih prijatelja? Skupa s fotografijama... svemu?

    Kad odrasla osoba odluči otvoriti svoj profil na facebooku - samo naprijed - njegova odluka.
    Kad se radi o djetetu od 9 godina - to je ipak nešto drugo.
    Zbog toga postoje na fejsu "postavke privatnosti" i mojoj kćeri nitko ne može vidjeti niti fotografije, niti prijatelje, niti bilo kakve osobne podatke osim imena i prezimena.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Koliko sam skužila pričamo o djeci od 8, 9 i 10 godina...i smatram da nipošto nisu na gubitku ako nemaju otvoren profil na fejsbuku ili e-mail....dapače

  48. #48
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Da, ovisan se može biti i o knjigama (prema toj ovisnosti sam jako tolerantna ), ali nekako mi se ne čini da moja djeca naginju tome. Oni bi se ipak radije premještali od ekrana do ekrana, pa ja zato često kažem: Gasi to, uzmi knjigu i čitaj.
    U meni se kroz ovu diskusiju kristalizirao stav da M. neće još biti pripušten na Facebook - jučer smo o tome razgovarali - objasnila sam mu pojam društvene mreže i sugrerirala da svoju društvenu mrežu gradi uživo. Barem za sada.

  49. #49
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    E da, rekla sam mu i informaciju koju je netko ovdje napisao da za fb treba imati barem 13 godina. Kako je on legalist, već je to samo po sebi bilo dovoljno da ga uvjerim.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    E da, rekla sam mu i informaciju koju je netko ovdje napisao da za fb treba imati barem 13 godina. Kako je on legalist, već je to samo po sebi bilo dovoljno da ga uvjerim.
    Mustro I Sonja je takva pa mi je to kec u rukavu 8)

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •