Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 56

Tema: Spravica za tjesteninu

  1. #1
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno Spravica za tjesteninu

    Ima li netko spravicu za izradu tjestenine, i znate li gdje ih ima za kupiti/po kojoj cijeni.

    Naime, vidjela sam jučer Anu Ugarković kako radi rezance sa ružmarinom za pašta fažol, pa sam pomislila: kad može ona, što ne bih i ja!

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Posjedujem! Ali kako sam ju dobila na poklon, ne znam koliko kosta. U svakom slucaju to je odlicna stvar, a domaca tjestenina puuuno bolja od kupovne. Ne znam postoji li vise vrsta tih masinica, moja je metalna. Ne smije se prati. Ako te to smeta, bolje ti je ne kupovati. Moju frendicu je smetalo pa ju je oprala i onda bacila jer vise nije bila upotrebljiva.
    Lazanje su mi konacno nesto fino!

    Ako trebas recept i objasnjenje (ima par fora) javi.

  3. #3
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    marta, napisi pliz recepte za domacu tjesteninu, ima nas zainteresiranih

  4. #4
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    i ja pratim, isto je dobila, stoji u konobi, sad si me zainteresirala

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    OK.

    Zamijesis tijesto od brasna, jaja, malo soli i vode.

    Ako zelis rezance koji ti se u juhi nece raskuhati i uvijek ce biti iste velicine, cak i ako podgrijes, onda ces na kilu brasna staviti 10 jaja (ili jedno vise ako treba) ali neces stavljati vodu.

    Ako radis rezance za neki umak, onda moze 7-8 jaja na kilu brasna i vode koliko treba da tijesto umjesis. Tijesto mora biti tvrdo u svakom slucaju, inace se sporo susi.

    Ako radis lazanje i cijelu kolicinu mislis odmah svjeze upotrijebiti, onda moze i 5 jaja na kilu brasna, a ostalo voda.

    Uostalom, Kinezi rade tjesteninu bez jaja (pogledati na youtubu), dakle moze i tako, al osobno to jos nisam probala.

    Brasno glatko, mijesano ili integralno (psenica, pir, zob, statisevisesvidja).

    Kad umijesis tijesto izrezes ga na komade recimo ko pola ovece banane i pustis 10-15 minuta da se prosusi.

    Pa ga protjeras kroz masinicu na 2 jedno 2-3 puta, ovisno o tome kako se razvlaci (brzo cete skuziti), i atim odlozis na nekakav stolnjak ili veliku krpu. I tako cijelu kolicinu.

    Pa ostavis 10 minuta da se prosusi i onda protjeras na 4-5. Pa prosusis.

    Pa protjeras na 6-7 pa prosusis.

    I onda izrezes na tanke ili na deblje reznace. Ja obicno rezem sve na vece, a one ostatke ili rubove jos dodatno protjeram na manje, pa dobijem i pastu za juhu.

    Onda poslozis te rezance na stol da se suse. Pazite na to da se ne preklapaju previse jer se tako tesko suse.

    Ako radis lazanje, onda samo tanjis tijesto do neke odgovarajuce debljine, npr. 6-7-8 i onda ga direktno slazes u tepsiju.

    Kad isprobam ove bez jaja - javim rezultate.

  6. #6
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jos nesto - meni treba dodatni par ruku pomocnica, ako ste vjestije, svejedno racunajte bar za prvi put da vam treba neka pomoc.

    Takodjer da dodam, ako radite tijesto za lazanje ili rezance koje cete odmah upotrijebiti i koji se ne moraju susiti, onda mozete zamijesiti i mekse tijesto.

  7. #7
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    I mene zanima gdje ih ima i po kojoj cijeni.

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    marta :/ ovo 'kod ane' mi je izgledalo jednostavnije nego što ti pišeš

    Sad se opet pitam da li je to za mene, nisam baš vješta u takvim stvarima.

    Ali, domaća tjestenina, posebno svježa, je stvarno neusporediva sa kupljenom. Moja baka je uvijek radila rezance, i za juhu i široke (sve bez spravice naravno).

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne kuzim sta ti je u mom opisu komplicirano? Kako si tit to zamisljala?

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim, samo tijesto guras kroz masinicu i susis u medjuvremenu. Pa gdje ti je zeno inzenjerski pristup poslu? Cccccccc......

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ovo, malo preklopiš pa posušiš pa na dva pa na šest - Ana je samo preklapala taj jedan komad tijesta i tjerala ga kroz mašinicu par puta.

    (dva i šest, to su valjda neke debljine tijesta?)

    Možda je stvar samo u količini? Ti to radiš 'na veliko' pa sušiš? Da imaš za više puta?

  12. #12
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Zanima me koliko peces lazanje kad imas domacu tjesteninu

  13. #13
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nista ti ja ne preklapam. One brojke su razmak izmedju valjaka na masinici i uredno su ti na istoj ispisane. Kod mene je dakleman, jos jednostavnije, jer nis ne preklapas, nago samo smanjujes razmak izmedju valjaka. Ako ti se tijesto rasiri vise od sirine valjak u sljedecem valjanju malo ga nategnes i opet sve ok.

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Ariens prvotno napisa
    Zanima me koliko peces lazanje kad imas domacu tjesteninu
    20 do 30 minuta, to ovisi o pecnici. I ne pokrivam.

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da, ja napravim od kile brasna (ili malo vise) pa imam za 2-3 puta.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Ja imam onaj najobičniji ( Kaufland , 79 kn ) a kupila sam
    za praviti kroštule , a ne tjesteninu.
    Zezla sam se jer ovaj ima samo jednu ddebljinu i ne mogu šraviti kroštule , ali
    pravim tijesto za lasagne i rezance za juhu .
    S strojem sam dobila i recept : 1 jaje na 100 g brašna i uvijek radim po tom.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    debljinu i ne mogu praviti kroštule

    al sam pismena

  18. #18
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    jel se isplati to kupit i pravit tjesteninu za jedan obrok?jel komplicirano za prati
    nemam gdje susiti i skladistiti kilo tjestenine

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne smije se prati, kaže marta (veliki plus ako se mene pita )

  20. #20
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Evo našla sam na forumu bloga damijeneštoslatko da ima u nami po 150 kuna i u muelleru po 359

  21. #21
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    brzo link ako se ne pere

  22. #22
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    moja mama ima tu napravu (platila ju je nekih 300-tinjak kuna mislim) i super joj je tjestenina, jako često ju radi, jednom sam čak i ja pokušala

    odlično mi je ispala, radila sam po nekakvom đejmijevom receptu sa 5 jaja plus što sam (svježe) začinske trave dodavala unutra (bosiljak, vlasac i još nešto, ali sol ne, piše da se tijesto ne soli, nemam pojma zašto); bila je fakat jako ukusna al eto, radila sam jednom i nikad više jer nisam baš fletna, najblaže rečeno, pa mi je cijela kuhinja bila u brašnu danima još poslije toga :/ , a još mi se i bojan stalno upetljavao pa se sjećam da sam na kraju bila umorna, živčana i poluluda

    ali stvarno je jednostavno za napravit, baš bi si mogla donijet od mame tu napravu pa odvallit par rundi jer imam puno domaćih jaja, ne znam šta ću s njima
    kad uhvatiš grif onda to super ide, ona to za čas posla napravi i nikad joj u kuhinji nije kaos ko što je meni bio; mene je to, osim što sam i inače lijena za čišćenje, dotuklo

    inače, nisam ništa sklapala, preklapala; zamijesila sam, ostavila da se malo odmori i razvaljivala

    što se tiče pranja- potpisujem ivaricu

  23. #23
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ana tijesto zamijesi u multipraktiku, to je bio taj moment koji me potaknuo na misao da bih i ja to mogla raditi. Dakle, ubaci jaja i brašno i zzzzzum tijesto je začas gotovo i onda ga ubacuje u spravicu. Tako da mi se to učinilo dosta jednostavno.

  24. #24
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ja nemam multipraktik, mijesila sam ga na ruke i nije problem, mislim, nisam ja ne znam koliko to valjala, čim se povezalo i postalo glatko- dosta, možda par minuta, ne sjećam se al stvarno ne dugo; zapamtila bi ja jer bi mi bila tlaka

    sad si jedino mislim da bi ga mogla u pekaču za kruh, onda ga nisam još imala

  25. #25
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    eh da, kad ga ubaciš u multipraktik nema toliko čišćenja radnih površina, poda i ostalog, taj dio nikako nije za zanemarit

    baš ću ja probat u pekaču

  26. #26
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moram priznati, meni je lakse oprati plocu od sudjerice na kojoj mijesim nego bilo koji dio miksera. Ravno je ravno.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    teško da bi to umjesio multipraktik :/
    pretvrdo je , meni ni pekač za kruh ne može ....
    Što se tiče pranja , nema se tu što prati ,
    tijesto je tvrdo i ako eventualno nešto ostane , kad se malo prosuši ,
    okrenem ručicu 2-3 puta i ispadnu sasušeni komadići

  28. #28
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ne znam kako je sa pranjem multipraktika, ali meni je cijela kuhinja bila od brašna kad sam taj jedan jedini put radila :/ , ne smijem se ni sjetit jer će me odmah živci, ti si vjerojatno puno spretnija

    sad si mislim da bi napravila ovu tvoju mjeru od 10 jaja, al trebala bi valjda godišnji uzet za to, to će trajaaaat

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    da pojasnim , može to pekač umijesiti al ne može napraviti komapktnu smjesu

  30. #30
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Ja imam tu masinicu i super je stvar.
    Ima je i u merkuru za cca 300.

    Super je sto se može napraviti tijesto kakvo god pezelis.
    Pravila sam od različitih vrsta brašna, dodavala sam spinat, ciklu pa je bilo tijesto ludih boja.

  31. #31
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Niste dobro pazile! Ana je preklapala i provlačila tijesto kroz stroj samo u svrhu miješenja tijesta (elegantnije izgleda tako nego da je sirovom snagom mijesila tijesto po dasci).
    I da, ne treba prati stroj. U njega se stavlja pobrašnjeno tijesto, tako da se ne lijepi za valjke i onda na kraju zapravo nemaš ni od čega prati ga. Eventualno dobro ispuhati i prebrisati da ne ostane brašna po njemu...
    Ja otkad znam za sebe, moja je mama pravila rezance (tanke i široke) pomoću tog strojčeka. Jednostavno sam odrasla uz njega u kući. Tako sam i ja nastavila (da, mamin strojček je još na životu, još uvijek u upotrebi i izgleda kao onog dana kad je kupljen )

    Omjer sastojaka je kako su cure već ranije navele: na 300g brašna ide 3 jaja i vode koliko stane u polovicu jedne ljuske jajeta. Sve umijesim, razvaljam na 3-4mm debljine i režem trake široke koliko su dugi valjci u stroju. Svaku traku izrežem na 10-tak cm duljine i provučem kroz stroj (moj nema mogućnosti regulacije udaljenosti valjaka, nego valja samo na debljinu rezanca). Tako dobijem duge trake tijesta debeljine rezanca. Malo ih ostavim da se posuše (15-tak min). Izrežem trake na duljinu koliko želim da mi rezanci budu dugi i svaku protjeram kroz valjke koji režu trake u rezance. Na kuhinjski stol raširim veliki čisti stolnjak i gotove rezance raširim po njemu. Kad se potpuno osuše, spremim u vrećice da čekaju kuhanje...

    Dobar vam tek!

  32. #32
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    Citiraj dalmatinka prvotno napisa
    pretvrdo je, meni ni pekač za kruh ne može ....
    ajoj, ma jel baš nikako ne može ?

  33. #33
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ja u tijesto nisam dodavala ni kap vode; po receptu, ovom koji ja imam, niti nejde voda, a poznajem i jednu staru gospođu, vrsnu kuharicu, koja je uvijek govorila da se u tijesto voda ne stavlja, ni malo

    ja sam si mislila- da kako ću zamijesiti bez vode, ali lako, stvarno ne treba

  34. #34
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Andrea, sve ovisi o brašnu kakvo imaš...

  35. #35
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Niste dobro pazile! Ana je preklapala i provlačila tijesto kroz stroj samo u svrhu miješenja tijesta (elegantnije izgleda tako nego da je sirovom snagom mijesila tijesto po dasci).
    Hm, ne kužim, nego u koju svrhu? Pa upravo to je mene potaknulo na misao da bih se upustila u avanturu izrade domaće tjestenine: da to mogu napraviti bez miješenja i valjanja, jer mi to dvoje sigurno ne bu uspjelo. Nego pustim multipraktik da zmiksa, ja samo malo to skupim i onda stavljam u spravicu kao Ana.

  36. #36
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    Citiraj Dream prvotno napisa
    Andrea, sve ovisi o brašnu kakvo imaš...
    ne znam za brašno, al mi je palo na pamet da vjerojatno ovisi i veličini jaja, ja sam radila sa nekim ogromnim, domaćim, pa na recimo, 5 komada, koliko ide po ovom mom receptu, osjeti se razlika jesu li velika ili ona sitnija, nemam pojma, napikavam bezveze

  37. #37
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ni moja mama nikad nije stavljala vodu
    samo brašno i jaja i ona stavi malo soli
    (valjanje i rezanje na ruku, nemamo spravicu, ali sam se tu javila radi nevode u tjestu)

  38. #38
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    nevjerovatno, ali i ja sam danas nakon 100 godina izvukla svoj strojček i radila raviole

    koja telepatija

  39. #39
    Fae avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    510

    Početno

    Imatae tih strojčeka u svim većim dučanima - u Kauflandu i Intersparu 100%

  40. #40

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    585

    Početno

    Citiraj Dream prvotno napisa
    . Na kuhinjski stol raširim veliki čisti stolnjak i gotove rezance raširim po njemu. Kad se potpuno osuše, spremim u vrećice da čekaju kuhanje...
    Koliko dugo treba sušiti?

  41. #41
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Citiraj mamaLare prvotno napisa
    Citiraj Dream prvotno napisa
    . Na kuhinjski stol raširim veliki čisti stolnjak i gotove rezance raširim po njemu. Kad se potpuno osuše, spremim u vrećice da čekaju kuhanje...
    Koliko dugo treba sušiti?
    Hm, to se ne može reći u minutama. Ovisi koliko je tijesto bilo vlažno, koliko ti je toplo u prostoriji gdje se suši, koliko je vlažan zrak u istoj prostoriji, ima li kakve struje zraka (propuha) u prostoriji... Vidiš to već i sama - kad su potpuno tvrdi i suhi, kao oni koje kupuješ u dućanu... No, svakako moraju biti 100% suhi prije nego ih spakiraš u vrećice jer će inače popljesniviti! (Prije su bake držale rezance u čistim kartonskim kutijama ili papirnatim škaniclima upravo zato što kroz papir tijesto može "disati", pa se neće upljesniviti ako je imalo ostalo vlage u njemu.)

  42. #42
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moja baka je imala veliki stan, znači i sobe koje se uopće nisu koristile, i po njima je vječno bilo razvučeno platno na kojem su se sušili rezanci.

  43. #43
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Niste dobro pazile! Ana je preklapala i provlačila tijesto kroz stroj samo u svrhu miješenja tijesta (elegantnije izgleda tako nego da je sirovom snagom mijesila tijesto po dasci).
    Hm, ne kužim, nego u koju svrhu? Pa upravo to je mene potaknulo na misao da bih se upustila u avanturu izrade domaće tjestenine: da to mogu napraviti bez miješenja i valjanja, jer mi to dvoje sigurno ne bu uspjelo. Nego pustim multipraktik da zmiksa, ja samo malo to skupim i onda stavljam u spravicu kao Ana.
    Pročitaj još jednom, malo pažljivije, što sam napisala!

  44. #44
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I dalje ne razumijem.

  45. #45
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Niste dobro pazile! Ana je preklapala i provlačila tijesto kroz stroj samo u svrhu miješenja tijesta (elegantnije izgleda tako nego da je sirovom snagom mijesila tijesto po dasci).
    Hm, ne kužim, nego u koju svrhu? Pa upravo to je mene potaknulo na misao da bih se upustila u avanturu izrade domaće tjestenine: da to mogu napraviti bez miješenja i valjanja, jer mi to dvoje sigurno ne bu uspjelo. Nego pustim multipraktik da zmiksa, ja samo malo to skupim i onda stavljam u spravicu kao Ana.
    Pročitaj još jednom, malo pažljivije, što sam napisala!

  46. #46
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Sorry zbog prethodnog duplića (nešto mi zaštekava slanje postova).

    Mima, napisah da je ana provlačila tijesto kroz stroj upravo u svrhu miješenja tog tijesta (da ga ne mora rukama mijesiti)... Ono što multipkraktik napravi (umijesi) nije dovoljno da bi tijesto bilo fino za rezance...

  47. #47
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ma da, da, jasno mi je to. Samo se meni kompletan postupak - prvo zum zum u multipraktiku, pa onda provlačenje kroz spravicu par puta; znači kompletno odsustvo mojih ručica u tom procesu čini prihvatljivim, tj. čini mi se ostvarivo da bih ja mogla napraviti rezance na taj način.

  48. #48
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Upravo to htjedoh reći, Mima!

  49. #49
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    ja sam taj strojček kupila mm jednom prilikom.

    on jednostavno obožava domaću tjesteninu, a još je više voli radit.


    radi ovu običnu koju spominjete, s jajima, bez vode. ručno izmiješa, ne mijesi. ostavi par dana da se posuši i imamo tjestenine koliko god želimo.


    napravi i drugu vrstu, u koju ne idu jaja ali ide voda. ta je nama odlična za lazanje i za još neke recepte, ali tu nikad ne sušimo nego napravimo koliko nam treba za taj dan (eventualno 2-3 dana)

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    86

    Početno tijesto

    evo ja se već neko vrijeme planiram baciti na pravljenje domaće tjestenine i hvala na vrlo korisnim savjetima

    kada kupim strojić pokušat ću

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •