Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Čokoladni tiramisu by J. Oliver

  1. #1
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno Čokoladni tiramisu by J. Oliver

    Ovo je jedan od onih "zimskih" recepata budući da u kremu idu i sirova jaja pa ga izbjegavam raditi ljeti. MM ga obožava, a inače ne jede kolače.
    Drugačiji je od običnog tiramisua po tome što je Jamie nastojao ubaciti što je više moguće čokolade i stvarno je super, a krajnje jednostavan.


    Sastojci:
    180 g šećera u prahu
    4 jaja + 2 žumanjka
    85 g brašna
    30 g kakaa
    50 g maslaca
    500 g mascarponea
    Vinsanto, Amareto ili neki alkohol po želji


    Biskvit
    11o g šećera u prahu umutiti jaaaako pjenasto sa 4 jaja. Miksati 3-4 min na najvećoj brzini dok ne dobijete izdašnu, pjanastu smjesu. Dodati 50 g otopljenog maslaca, 85 g brašna i 30 g kakaa.
    Istresite u protvan, neki najveći koji imate, na papir za pečenje. Biskvit treba biti tanak, možda pola cm jer će narast tokom pečenja.
    Max. 10 min na 180 C.

    Još topli biskvit stavite u neki kalup. Jamie je zamislio da se to jede sa žlicom direktno iz posude pa komade biskvita natrga u posudu, a meni je draže rezat ga kao kolač pa stavim biskvit u komadu, samo odrežem rubove koji su višak.

    Biskvit dobro natopite kavom zaslađenom po želji i nekim alkoholom. Jamie upotrebljava Vinsanto, a ja Amaretto.

    Nakon toga premažite ga sa 100 g bijele čokolade otopljene na pari.

    Na to ide krema od 500 g mascarponea, šećera po želji ( oko 70 g ), 2 žumanjka i amaretto prema želji.

    Na to još kao završni dojam nastrugati kamadiće čokolade.

    Ohladiti i dobar tek

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    32

    Početno

    Bok,

    ovo odlično zvuči, samo me zanima kakvu on to posudu koristi. Zdjelice za npr. puding ili u jednu veliku zdjelu (kao za salatu)?

    A ti? Ostavih u istom plehu ili???

    OK, očito je da ću ga u vrlo skoroj budućnosti isprobati, pa ne bih htjela napraviti fiasko, kao što sam danas imala sa kolačem koji se trebao rezati, a jeli smo ga iz protvana žlicom. Jest da je bio fin.... ali....

  3. #3
    Vali avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    795

    Početno

    Ja isto baš ne kužim. I ja bih htjela rezati kolač. Znači, biskvit iz velikog kalupa prebacim u manji? Samo odrežem rubove? Nekako sam protiv sirovih jaja pa čak i zimi. Mogu li ja na pari skuhati te žutanjke za kremu?

  4. #4
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj Vali prvotno napisa
    Ja isto baš ne kužim. I ja bih htjela rezati kolač. Znači, biskvit iz velikog kalupa prebacim u manji? Samo odrežem rubove? Nekako sam protiv sirovih jaja pa čak i zimi. Mogu li ja na pari skuhati te žutanjke za kremu?
    Radila sam nečiji recept za tiramisu roladu u kojem se jaja (cijela) kuhaju na pari sa šećerom, a zatim se pomiješaju sa sirom, tak da pretpostavljam da se može i u ovom receptu (doduše, u ovu kremu koju sam ja radila još ide i tučeno slatko vrhnje).

  5. #5
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Pa moglo bi se složit i u manjim zdjelicama za puding kao pojedinačne porcije, ali ja osobno radim u vatrostalnoj za lazanje.

    Poanta je da prvo pečeš na papiru za pečenje i na njemu stvarno tanko razmažeš smjesu za biskvit i onda Jamie taj biskvit baš natrga na komade i poslaže po dnu posude i na to kremu. Ja pak biskvit ostavim u komadu, njime obložim posudu, odrežem krajeve koji su višak. On je to zamislio kao desert u velikoj posudi oko kojeg se onda skupi cijela family pa svi to jedu žlicama .


    Što se tiče jaja, ako ti smetaju, jednostavno ih izbaci. Od jaja bude onako, malo kremastije, ali na okusu ne gubiš ništa.

  6. #6
    Vali avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    795

    Početno

    Kužim, super! Možda čak budem i u zdjelice stavljala!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •