Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 129

Tema: Austrija i Hr - pravo na rad u pola radnog vremena

  1. #51
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    ali zar nije isto plaćanje za primjerice mirovinsko kao kad si full time? mislim da je, i da to može i bude regulirao samo ZOR

  2. #52
    Margot avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    58

    Početno

    Tzv. mirovinski doprinosi su ovdje http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=2041 dobro objašnjeni.
    Zakon o radu ne regulira plaćanje doprinosa.

  3. #53
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Znači ima šanse :? Ja sam mislila da je to kod nas nemoguće. Ako bude neka akcija povodom pola radnog vremena evo ja se prijavljujem nosit ću pano ako treba

  4. #54
    Margot avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    58

    Početno

    Ne samo da ima šanse, već ima sasvim konkretnih poslodavaca koji su u Plan zapošljavanja za 2009. unijeli zapošljavanje na 1/2 PRV (punog radnog vremena), kao i zapošljavanje s nepunim radnim vremenom NPRV - manje od 20 sati tjedno).

  5. #55

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno

    Margot, gdje se može dobiti informacija o poslodavcima koji nude takvu mogućnost, tj. o poslodavcima koji su, kako pišeš, takvu shemu uvrstili u svoj Plan za 2009. Ako ti je problem o tome pisati, molim te pošalji mi pp.
    Hvala,

  6. #56
    Margot avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    58

    Početno

    Radi se o privatnim poslodavcima u zdravstvu.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno

    Hvala.
    Na žalost, nije moja struka.

  8. #58
    Margot avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    58

    Početno

    Žao mi je.
    Zakonske mogućnosti svakako postoje, ali institut rada s nepunim radnim vremenom, nažalost, u RH nije u potpunosti saživio.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Margot, imaš pp.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    ja sam i dok nisam imala djecu radila skraceno radno vrijeme.
    sada mi ovo fenomenalno funkcionira

  11. #61

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno

    Sandra,
    pročitala sam post, krenula da pitam koja je struka, a onda vidjela lokaciju - AT - ah, što reći - blago ti se

  12. #62
    Vala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    222

    Početno

    Samo da zahvalim svima sto su podjelile iskustvo! Evo i moga...

    Radim kod privatnika ( familija ) i radim vec pola godine pola radnog vremena. Cijelo vrijeme me grizla savjest kako ne zaradjuju na meni koliko bi mogli, a i vecina se cudila kao sta ja to izmisljam i glumatam, ta nitko ne radi pola radnog vremena...

    Od kad sam nedavno procitala da je to u Austriji normalno da zene do skole tako rade, ja odmah najavila da do trece godine me nece vidjeti na poslu cijelo radno vrijeme!

    Eto, malo je manje love, al nista ne moze zamjeniti to vrijeme provedenoo sa djetetom i vec sada ludim kad vidim kako brzo raste...


  13. #63
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    kolegica i ja smo takodjer neko vrijeme radile pola radnog vremena i nije bilo nikakvih problema oko toga. ta mogucnost postoji u nasem kolektivnom ugovoru. podnijele smo pismeni zahtjev i to je to.

    dobijes pola bruto place, pola staza, normalan godisnji, nemas pauzu za rucak.

  14. #64
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    kolegica i ja smo takodjer neko vrijeme radile pola radnog vremena i nije bilo nikakvih problema oko toga. ta mogucnost postoji u nasem kolektivnom ugovoru. podnijele smo pismeni zahtjev i to je to.

    dobijes pola bruto place, pola staza, normalan godisnji, nemas pauzu za rucak.
    Zanima me da li za taj normalan godišnji dobiješ punu plaću?
    Da li imam pravo na pauzu ako neke dane radim 6 sati, da bi imala npr. petak slobodan?
    Može li mi poslodavac (javna služba) odbiti zahtjev za rad na pola rv (za vrijeme roditeljskog dopusta za treće dijete)?

  15. #65

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    I ja se veselim što postoji taj zakon i da ću brzo počet raditi na pola radnog vremena ( U AT)

  16. #66
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    piplica: naravno da za godisnji ne dobijes punu placu, nego placu koju inace dobivas za tih 4 sata dnevno.

    ovisno o kolektivnom ugovoru. meni u kolektivnom postoji samo mogucnost rada 4 h dnevno, dakle bez pauze za rucak, ali vjerujem da to ovisi o dobroj volji sefova. pa ljudi idu i na kave u radno vrijeme, iako zapravo po zakonu bi za to vrijeme trebali raditi.

    ako u kolektivnom ugovoru striktno pise da imas tu mogucnost na vlastiti zahtjev, ne znam na temelju cega bi ti mogli odbiti. ali u nas ima svakakvih poslodavaca, posebno u javnim sluzbama, tako da... :/

    sad vidim da pises o porodiljnom za trece dijete - to ti je garantirano zakonom, ne smiju ti odbiti. i tu je situacija drugacija, jer ti hzzo placa polovicu place i staz za preostala 4 sata.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    Citiraj Felix prvotno napisa
    kolegica i ja smo takodjer neko vrijeme radile pola radnog vremena i nije bilo nikakvih problema oko toga. ta mogucnost postoji u nasem kolektivnom ugovoru. podnijele smo pismeni zahtjev i to je to.

    dobijes pola bruto place, pola staza, normalan godisnji, nemas pauzu za rucak.
    Zanima me da li za taj normalan godišnji dobiješ punu plaću?
    Da li imam pravo na pauzu ako neke dane radim 6 sati, da bi imala npr. petak slobodan?
    Može li mi poslodavac (javna služba) odbiti zahtjev za rad na pola rv (za vrijeme roditeljskog dopusta za treće dijete)?
    ja ti mogu reci za Austriji, a mislim da je isti zakon i u HR :/

    u AT ti poslodavac za sest sati dnevno ne mora dati pauzu (po zakonu). poslije sest sati rada moras imati pauzu.
    ja sam radila pet sati po cetiri dana (meni idealno) i nisam imala pauzu (izuzev kad bih isla u wc i to sam odradjivala trceci )

  18. #68
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Da ne otvaram novu temu - da li netko zna neka pravna iskustva mama koje su se odlučile ne vratiti na posao uopće? Kako je to riješeno vani? Da li se moraju javljati na burzu kao ovdje ili biti fiktivno prijavljene na minimalcu ili ipak postoji neko legalno riješenje za taj status? Da li se itko sreo s tim statusom formalno vani? Nedavno mi je frendica prenjela iskustvo jedne mame dvoje djece koja je došla iz jedne istočne zemlje i čudom se čudila kako ovdje nemaš zdravstveno i mirovinsko, ako nisi zaposlena majka... Ona je tamo imala sva prava, čak i neke dječje doplatke bez obzira na obiteljska primanja... Ok, znam da istočnije zemlje nisu komparativno adkevatne pa molim zapadnija iskustva, ako ih ima

  19. #69

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    ako sam te dobro shvatila

    ako ne zelis da se vratis na svoj prijasni posao, das otkaz. onda se mozes prijavit na zavod za zaposljevanje. od njih dobijas neku lovu ( mislim da je oko 80% od tvojih prijasnjih primanja), nekoliko mjeseci, ovisno o tome koliko godina si radio (i to se nesto izracuna i onda dobijes napisemo koliko vremenki imas pravo na novac od zavoda). Mislim da je tako i u HR :?
    e sad, oni tebi cijelo vrijeme traze posao i ti moras ici na neke razgovore, ako od njih dobijas lovu. U suprotnom ti se moze lako desiti da ne dobijes nista. (to ti ej ono gastarbaitersko tzv. steplovanje )
    kad istekne taj period, onda ili ne dobijas nista , ili se prijavis na socijalnu pomoc ( to da li ces dobit, ovisi o vasem kucnom budzetu tj. muzevoj/zeninoj placi)
    zdravstveno imas dok si prijavljen na zavod. kad te skinu sa zavoda, onda ga mozes ostvarit preko supruznika.
    Koliko znam u AT na djeciji doplatak imaju pravo sva djeca bez obzira na roditeljska primanja (mislim da je iznos oko 130 euro po djetetu s tim da se isplacuje svaki drugi mjesec )

    na mirovinsko nemas pravo ako ne radis (jedino sto mozes naslijedit muzevu penziju )

    ako te nisam dobro razumijela, izvini

  20. #70

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    ako sam te dobro shvatila

    ako ne zelis da se vratis na svoj prijasni posao, das otkaz. onda se mozes prijavit na zavod za zaposljevanje. od njih dobijas neku lovu ( mislim da je oko 80% od tvojih prijasnjih primanja), nekoliko mjeseci, ovisno o tome koliko godina si radio (i to se nesto izracuna i onda dobijes napisemo koliko vremenki imas pravo na novac od zavoda). Mislim da je tako i u HR :?
    neka me ispravi netko tko je više u pravnim/socijalnim vodama - ali čini mi se da nemaš pravo na novčanu naknadu Zavoda za zapošljavanje u slučaju da sama daš otkaz.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    imas sigurno (ovo govorim za AT). znam iz iskustva
    ja sam u firmi dala a otkaz po zavrsetku porodiljnog (moras nesto malo ranije da im javis)
    onda sam se prijavila na Zavod, upisala neki kurs, a od Zavoda cetiri mjeseca dobijala nekih 500 Euro. (ovaj prijasnji posao je bio jako los, i jako los placen, plus sto ja u AT nisam imala mnogo staza, a sve se to racuna)
    u medjuvremenu Sami ne dobije mjesto u vrticu i ja ostanem kuci jos godinu dana. Za to vrijeme nisam imala pravo na naknadu. Za socijale nismo, hvala bogu. Znaci, samo mm-ova plata i djeciji doplatak. Osigurana sam preko mm-a

    u slucaju da porodica nema solidna primanja, onda dobija socijlnu pomoc ili Notstandshilfe http://www.arbeiterkammer.at/online/...ilfe-1051.html

    mislim da je to za porodice koji zive sa kucnim budzetom ispod 1 300 euro (ovisi o broju clanoca) Za ovo me nemojte drzat za rijec, posto nisam sigurna je li cifra tacna. ali, odokativno to je tu negdje.

    e sad ako si iskoristio pomoc Zavoda, moras raditi negdje pet mjeseci, da bi ponovo mogao od njih dobijati naknadu.4

  22. #72

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    nego, ja sam se pravo iznendaila kada sam cula da su alimentacije jako male cak i ovdje. :/

    ja ne znam kako guraju samohrani roditelji (izuzev ako nemaju bas neku dobru placu :/ )

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    imas sigurno (ovo govorim za AT). znam iz iskustva
    ja sam u firmi dala a otkaz po zavrsetku porodiljnog (moras nesto malo ranije da im javis)
    onda sam se prijavila na Zavod, upisala neki kurs, a od Zavoda cetiri mjeseca dobijala nekih 500 Euro. (ovaj prijasnji posao je bio jako los, i jako los placen, plus sto ja u AT nisam imala mnogo staza, a sve se to racuna)
    da ja sam mislila na davanje otkaza u HR

  24. #74
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    tenks da to me zanima. I u hr ide zdravstveno preko supružnika u tom slučaju?

  25. #75

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno

    Osvježavam temu, jer mi je još uvijek aktualna potraga za radom u nepunom radnom vremenu.
    S obzirom da ova mogućnost još uvijek nije široko prihvaćena u Hrvatskoj, interesirali bi me oni rijetki primjeri. Naime, vrijeme prolazi, djeca rastu i nemamo baš puno vremena čekati da se društvo osvijesti, a htjeli bismo svi kvalitetnije živjeti i više vremena provoditi s djecom, pa mislim da bi definitivno bilo dobro i kao poticaj drugim poslodavcima pisati o onima koji su u tome pioniri, tj. koji su prepoznali važnost nepunoga radnoga vremena za roditelje s malom djecom.
    Možda se nešto pomakne, a svima nama ostalima da mogućnost da pokušamo, ovisno o struci, potražiti svoju sreću u takvim firmama.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno

    U 'filozofskom' kutku sam možda malo zakomplicirala - želja mi je saznati u kojim firmama u Hrvatskoj, po mogućnosti u Zagrebu, je normalno raditi u nepunom RV, a ako vam je problem o tome pisati svima, bila bih vam zahvalna na pp.

  27. #77
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    Da, nisam mogla vjerovati kad mi je pričala.

    I naravno da su joj odobrili. 8) (Bez da su trepnuli. Zakon je zakon.)

    Btw Ina, ni u kom slučaju se ne radi o zanimanjima nižeg i srednjeg ranga, barem ne u ovom konkretnom (meni najsvježijem) slučaju).
    Wooow, ovo mi je dalo krila, nadams e da ću i aj biti te sreće.
    Dakle isto radno mjesto, sve isto. Nema tu ono, "ok, možeš tak raditi ali ideš u neku drugu službu" ?
    Plus što ja planiram tražiti uz takvo radno vrijeme i premještaj, isto radno mjesto, druga lokacija...

  28. #78
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Wooow, ovo mi je dalo krila, nadams e da ću i aj biti te sreće.
    Dakle isto radno mjesto, sve isto. Nema tu ono, "ok, možeš tak raditi ali ideš u neku drugu službu" ?
    Plus što ja planiram tražiti uz takvo radno vrijeme i premještaj, isto radno mjesto, druga lokacija...
    Ana, mislim da je Sanja pisala o Austriji :/

  29. #79
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ana, mislim da je Sanja pisala o Austriji :/
    Ah...ali i kod nas je po zakonu tako zar ne?
    Čula sam da s trećim imam pravo na 4-satno radno vrijeme...
    Znam da imam pravo na pola plaće i pola naknade.

  30. #80
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Sad sam nabasala na ovu temu...
    Mastam o tome vec par godina, a intenzivno od kada radim puno radno vrijeme... Koga god od prijateljica, kuma itd pitam, sve redom govore da bi to bilo super, da bi i one tako...
    Smatram da ovakvo radno vrijeme majki vodi u propast drustva, i da je to najveci uzrok nasilju mladih i ostalih posasti. Roditelji ne vide i ne odgajaju svoju djecu.
    Djeca su mahom 9 (i vise) sati u vrticu i to u slucaju da ti je posao uistinu blizu i da mozes nakon tocno 8 sati otici kuci.

    Zene koje su postale majke postaju puno ucinkovitije nego ikad prije, ali smatram da bi se max ucinkovitost postigla upravo sa gore spomenutih 4-5 sati dnevno. Jer sve vise od toga provedes u osjecaju krivnje, brizi za djecu jer te toliko dugo nema, pitanju kako im je...

    Trebali bi pokrenuti nekakvu kampanju, peticiju ili sl na tu temu i traziti da se hitno zenama omoguci koristenje kraceg radnog vremena.
    Tvrdim da profesionalke (arhitektice, inzenjerke itd) mogu odraditi puno ucinkovitije posao u 4-5 sati i da im tu zamjena nije niti potrebna... nekako bi se izorganizirali valjda, a u slucaju zena koje rade poslove bez predaha (blagajnice, prodavacice, poslovne tajnice i sl) bi trebalo zaposliti dvije osobe na jedno radno mjesto...

    Novac koji se trosi na sprjecavanje nasilja, na visoke stope bolovanja, na kojesta bi se dao preusmjeriti u ovu svrhu... i dati poslodavcima neki poticaj osim sto bi svi trebali imati osjecaj da sva ta rodjena djeca njihovih zaposlenika su zapravo buducnost i te tvrtke i drzave u cjelini...

  31. #81
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    @Ana.m Imaš pravo, samo ne znam kakva je provedba kod nas.
    Držim ti fige
    Posljednje uređivanje od Cubana : 03.01.2011. at 14:10

  32. #82
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj smedja prvotno napisa Vidi poruku
    Trebali bi pokrenuti nekakvu kampanju, peticiju ili sl na tu temu i traziti da se hitno zenama omoguci koristenje kraceg radnog vremena.
    Ja bih tako radila samo ako bi mi plaća ostala ista.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno

    Ja sam spremna na tu opciju i s manjom plaćom, no, pod uvjetom da se na to gleda kao na nešto normalno i barem donekle opće prihvaćeno i da poslodavci to odobravaju, a ne samo da piše u Zakonu.

  34. #84
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    vecina gore spomenutih sugovornica bi pristala na 75% place bez problema (valjda bi se i vrtic manje placao ako bi isao na pola vremena u vrtic), a to mi se ne cini tako tesko ostvarivo... naime realno bi to bilo povecanje mozda 20ak posto na polovinu place (manji porezni razred), i neka npr drzava da 10-15% poticaja... bilo bi izdrzivo....
    krecem od sebe i bez problema bi se odrekla novih cipela, komada robe ili primjerice kave na poslu da budem vise s djecom, jer sve vise zena ce odlucivati ostati kod kuce s djecom (sto za sebe ne zelim, jer mi je tesko konstantno biti kod kuce), a ovo je nesto izmedju... mogucnost da doprineses budgetu, mogucnost da radis sto volis i za sto si se skolovao, mogucnost da izadjes iz kuce i uredis se malo, mogucnost za djecu da se malo druze s drugom djecom ili bakama i dedama...

  35. #85
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ne trošiš ni za gablec na poslu ak radiš samo 4 sata, a još ak si blizu doma...dobiješ za prijevoz a ideš pješke...

  36. #86
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Ah...ali i kod nas je po zakonu tako zar ne?
    Čula sam da s trećim imam pravo na 4-satno radno vrijeme...
    Znam da imam pravo na pola plaće i pola naknade.
    Imas pravo na to nekih 36 mjeseci. Onda mozes i dalje ostati na pol place, ali neces dobiti naknadu i jos ce ti uplacivati samo pol staza i pol mirovinskog i pol svega ostalog. Znaci nije neka sreca. Jedino ako se s poslodavcem dogovoris da radis pol radnog vremena, on ti da pol place ali ti sve pise kao da je 100%. Doduse, ne znam kako je zakonski gledano izvedivo. Mislim da je bez problema za neke struke i poslodavce.

  37. #87
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    4 godine imam to pravo, a duže ni ne mislim, ako i toliko financijski budemo mogli podnjeti. Ali na jesen J kreće u vrtić, E u jaslice, a od porodiljnog od 1600 kn stvarno nemremo živjeti, pa onda bar nešto..

  38. #88
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    znam da neke međunarodne fimre kod nas odobravaju svojim zaposlenicama na visokim pozicijama rad na pola radnog vremena i rad od kuće privremeno,jer im je lakše izaći im u susret nego ij zamjeniti, ali mislm da nije tako na svim pozicijama.

  39. #89
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    znam da neke međunarodne fimre kod nas odobravaju svojim zaposlenicama na visokim pozicijama rad na pola radnog vremena i rad od kuće privremeno,jer im je lakše izaći im u susret nego ij zamjeniti, ali mislm da nije tako na svim pozicijama.
    Fuj, i opet diskriminacija! Kaj je ona više mama svom djetetu nego neka npr.čistačica?

  40. #90
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Fuj, i opet diskriminacija! Kaj je ona više mama svom djetetu nego neka npr.čistačica?

    Kod nekih stranih firmi je za određene pozicije omoućen rad od doma, no to prvenstveno ovisi o poziciji.
    Npr čistačica fizički ne može 50% posla odraditi od kuće pa je neizvedivo da se to regulira na taj način.
    Ne radi se o diskriminaciji nego naprosto o činjenici da određene poslove možeš odraditi i van ureda, a određene ne.
    ovo se odnosi samo na zadnja dva posta, ne pratim raspravu i ne pišem o radu na pola rv u kontekstu iz naslova.

  41. #91
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Tocno tako, kako je icy rekla, radi se prvenstveno o vrsti posla kojeg obavljas.

    Dok sam bila trudna sa prvim djetetom, moj poslodavac (strana firma) mi je omogucio da radim fleksibilno - dolazila sam kada sam mogla i ostajala koliko sam htjela, jedini uvjet je bio da mjesecno imam barem nekih 80% radnih sati. To je znacilo npr. da jedan dan, ako se dobro osjecam radim od 8-20h, a ako mi je naporno da odem doma u 12h. Uvjet je bio da odradim posao, a da li cu ga napraviti doma ili u uredu nije bilo toliko bitno. Naravno, morala sam uglavnom raditi u uredu jer doma nisam imala odgovarajucu infrastrukturu (pristup bazi podataka, printer, telefaks i dr.), ali kolegica koja se odlucila tako raditi, bez problema je sa poslodavcem sve to dogovorila.

    Inace, znalo nam se desiti dok smo imali konferencijski poziv sa Centralom u SAD-u, da cujemo djecje glasove u pozadini:tamo je bilo skroz normalno da zene rade od doma (jer je porodiljni tamo jako kratak) ili da dovedu djecu na posao. Pa smo i mi to ponekad prakticirali, brzo smo se ugledali na Centralu.

    Cinjenica je da su strani poslodavci skloniji fleksibilnijem radnom vremenu i da vise cijene kvalitetu rada i odrađen posao, a ne broje minute provedene na poslu. Radila sam u jednoj velikoj (tada) domacoj firmi, gdje smo stancali kartice pri dolasku i odlasku s posla. Apsurd mi je bio da si izlazak s posla duzi od 30 min morao imati pismenu dozvolu sefa i nositi taj papir u kadrovsku. A to sto si radio prekovremeno nije se placalo. Da pojasnim, radilo se od 8-16h. Ako si dosao u 730h, a otisao u 19h, pisalo se da si radio samo 8h, jer se radno vrijeme racunalo od 8-16h. Nekad sam ostala i do 22h, i nikome nista, a kada sam morala izaci na 2h tijekom radnog vremena, onda sam morala moliti i opravdavati se.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 03.01.2011. at 22:55

  42. #92
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Tocno tako, kako je icy rekla, radi se prvenstveno o vrsti posla kojeg obavljas.
    Da dodam: blagajnica ili sluzbenica na salteru ne moze stranke primati doma na svom kaucu, ali neki pravnik moze na tom kaucu imati laptop i raditi na nekom ugovoru.

  43. #93
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pričamo o 4 satnom radnom vremenu koje majka ima pravo koristiti po zakonu! Nisu navedena zanimanja koja to mogu koristiti, a koja ne mogu. Dakle odradim 4 sata i idem doma baviti se djecom, a ne poslom, zato i radim 4 sata, a ne 8...

  44. #94
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Pričamo o 4 satnom radnom vremenu koje majka ima pravo koristiti po zakonu! Nisu navedena zanimanja koja to mogu koristiti, a koja ne mogu. Dakle odradim 4 sata i idem doma baviti se djecom, a ne poslom, zato i radim 4 sata, a ne 8...
    Zakonski je tako. Pitanje je što sa hrvatskim poslodavcem možeš izvesti.

  45. #95
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Osobno, nadams e da neću imati problema jer radim u normalnoj fimi...a sad možda me i iznenade!

  46. #96
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    U praksi, to izgleda ovako: jedna moja frendica se nedavno vratila na posao. Nekoliko mjeseci prije željenog povratka poslala je dopis kadrovskoj službi svoje firme u kojem je napisala otprilike "vraćam se na posao tog-i-tog datuma, želim raditi 20 radnih sati tjedno, od ponedjeljka do četvrtka od 9 do 14 h, petak slobodan".
    Puste želje pusti snovi


    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Isuse, ovako će izgledati moje pismo sv. Nikoli. Moje želje, moji snovi
    Samo sumnjam da ti Nikola to moe ispuniti bar ne kod nas
    Posljednje uređivanje od domy : 04.01.2011. at 12:12

  47. #97
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nisu to uopce tako pusti snovi, bar ne u mom slucaju.

  48. #98
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Pričamo o 4 satnom radnom vremenu koje majka ima pravo koristiti po zakonu! Nisu navedena zanimanja koja to mogu koristiti, a koja ne mogu. Dakle odradim 4 sata i idem doma baviti se djecom, a ne poslom, zato i radim 4 sata, a ne 8...
    Onda se nismo razumjele, mislim da smo icy i ja govorile o slucajevima kada firma omoguci djelatniku da radi npr. 4h u firmi i jos 4h doma i dobije punu placu. Ili da i to 4 satno radno vrijeme odradi od kuce.

  49. #99
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Pa jasno da frizerka, čistačica, blagajnica i sl. ne mogu raditi od doma...Ali ne pričamo o radu od doma, da krivo smo se razumjele. Baš bih uz troje djece mogla raditi od doma...
    A ako po zakonu imam pravo na nešto takvo nije bitno kojeg si zanimanja...
    E sada jedino ne znam što je pikula točno mislila, ali ja sam se nadovezala na temu...

  50. #100
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Onda se nismo razumjele, mislim da smo icy i ja govorile o slucajevima kada firma omoguci djelatniku da radi npr. 4h u firmi i jos 4h doma i dobije punu placu. Ili da i to 4 satno radno vrijeme odradi od kuce.
    ja sam isto shvatila da se radi o homebased odrađivanju posla. i imam prijateljicu koja tako radi- jedan tjedan je kod kuće i radi od kuće, a drugi je u uredu ili na putu.

    btw, ja bih voljela da se i očevima omogući rad na pola radnog vremena, ako se već trudimo poboljšati kvalitetu roditeljstva u hrvatskoj.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •