Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 129

Tema: Austrija i Hr - pravo na rad u pola radnog vremena

  1. #1
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno Austrija i Hr - pravo na rad u pola radnog vremena

    Nedavno sam naišla na podatak da je 40% zaposlenih žena u Austriji zaposleno na pola radnog vremena. Članak je bio intoniran kao da je to nešto nužno loše za žene, ali meni čini da je to puno bolje od naših krajnosti prezaposlenosti i nezaposlenosti. Zanima me, osim Vašeg mišljenja kome je bolje, ako netko zna, da li im država subvencionira razliku do pune plaće ili kako to funkcionira da se to tolikim ženama isplati?


    mamma san prilagodila naslov topicu

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ja ne znam kako to ide s isplativošću, ali mislim čak da se o tome ne radi, nego o tome da je teško iskombinirat jedno i drugo, tj. ful posao i obitelj. Teško je i kod nas, ali mi imamo drugačije, to kvazi-ravnopavno komunističko nasljeđe koje nije u svemu loše, barem ne u tome što su muškarci i žene (bili) relativno ravnopravni i zastupljeni u poslovnom svijetu jer rad nije bio ovoliko iscrpljujući. U Njemačkoj su, isto, koliko znam, barem među višim menadžmentom omjeri drugačiji. Kako nam dolazi kapitalizam u sve većoj mjeri i mi smo na putu povratka žene u obitelj, tj. njenoj težoj integraciji u poslovni svijet.

    Hoću reći, ne znam isplati li se njima to, ali vjerojatno im je to relativno uobičajeni put za neka srednje zahtjevna radna mjesta a la ispomoć itd.

    Nadam se da će se javiti forumašice iz Austrije, ovo je samo nešto što se meni totalno iz posredne perspektive čini.

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim da ima dosta takvih r. mjesta u administraciji, ispomoći itd. Što se zapravo zbiva s tim r. mjestima, čini mi se, da to sve ipak odlazi na istok, dok se i te velike države sada bore zadržati razinu socijalnih prava u globalnom svijetu di se posao lagano miče prema Kini i Indiji, svaki, pa i zahtjevniji, ne samo "šljaka".

  4. #4
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno Re: AT primjer

    Citiraj pikula prvotno napisa
    da li im država subvencionira razliku do pune plaće
    Naravno da ne, koja ideja.

    Citiraj pikula prvotno napisa
    ili kako to funkcionira da se to tolikim ženama isplati?
    Po zakonu, žena koja se vraća na posao nakon porodiljnog, do polaska najmlađeg djeteta u obitelji u školu može raditi samo dio radnog vremena i poslodavac joj to mora omogućiti (isto radno mjesto, istu satnicu - naravno, isplaćenu za broj realno odrađenih sati - iste uvjete...).

    U praksi, to izgleda ovako: jedna moja frendica se nedavno vratila na posao. Nekoliko mjeseci prije željenog povratka poslala je dopis kadrovskoj službi svoje firme u kojem je napisala otprilike "vraćam se na posao tog-i-tog datuma, želim raditi 20 radnih sati tjedno, od ponedjeljka do četvrtka od 9 do 14 h, petak slobodan".



    Ženama se isplati, jer kao prvo mnoge žene žele raditi, kao drugo, mnoge moraju, znači, uspijevaju zadovoljiti svoju želju za karijerom i profesionalnom afirmacijom ili pak financijske potrebe obitelji, a ostaje im dovoljno vremena da djecu pokupe ranije iz vrtića i provedu s njima velik dio dana. Dobitna kombinacija.

  5. #5
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno Re: AT primjer

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    U praksi, to izgleda ovako: jedna moja frendica se nedavno vratila na posao. Nekoliko mjeseci prije željenog povratka poslala je dopis kadrovskoj službi svoje firme u kojem je napisala otprilike "vraćam se na posao tog-i-tog datuma, želim raditi 20 radnih sati tjedno, od ponedjeljka do četvrtka od 9 do 14 h, petak slobodan".
    Isuse, ovako će izgledati moje pismo sv. Nikoli. Moje želje, moji snovi

  6. #6
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno Re: AT primjer

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Citiraj Sanja prvotno napisa
    U praksi, to izgleda ovako: jedna moja frendica se nedavno vratila na posao. Nekoliko mjeseci prije željenog povratka poslala je dopis kadrovskoj službi svoje firme u kojem je napisala otprilike "vraćam se na posao tog-i-tog datuma, želim raditi 20 radnih sati tjedno, od ponedjeljka do četvrtka od 9 do 14 h, petak slobodan".
    Isuse, ovako će izgledati moje pismo sv. Nikoli. Moje želje, moji snovi
    Da, nisam mogla vjerovati kad mi je pričala.

    I naravno da su joj odobrili. 8) (Bez da su trepnuli. Zakon je zakon.)

    Btw Ina, ni u kom slučaju se ne radi o zanimanjima nižeg i srednjeg ranga, barem ne u ovom konkretnom (meni najsvježijem) slučaju).

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    evo ja radim 20 sati sedmicno u AT i to vec mjesec dana
    trenutno ne poznajem ni jednu zenu koja radi puno radno vrijeme, a da ima djecu predskolskog uzrasta. :/ Cak se i moja doktorica sa posla kupi u 12 h
    meni je ovo super kombinacija
    u At vrtici rade do 16. 30h, sto znaci da za puno radno vrijeme (koje je 40h jelte9 moras imati radno vrijeme do 16 h, sto je tesko izvodivo :/
    plus sto ovdje smatraju da je osam sati vrtica djeci malo previse :/

    ja recimo nemam pojma sta cu iduce godine kad edi krene u skolu. Skola traje do 12, 12.30h i nema produzeni boravak :/ Vrtic barem ima :/
    e hajd budi mrga pa nadji posao do podne

    zaboraqvih reci da je meni ovo super. jos kad bih imala fiksno radno vrijeme, bila bi idila 8) para nije neka, ali boze moj veca je od porodiljne naknade

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, zvuči divno i kao san. Meni se čini da je najveći problem kod nas ta totalna nefleksibilnost radnog vremena.

    No, drugo je pitanje koliko nas bi si moglo priuštiti raditi za pola svoje plaće. Ja baš i ne.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    djes Mima

    ne znam kolika je vasa prosjecna plata? (em sam Bosanka, em zivim u AT)
    ja radim kao trgovac (pocetnik ) 20 h sedmicno i trebala bih dobiti nesto malo vise od 500 Euro (to jos budemo vidjeli, jer mi prva plata jos nije legla )
    ovdje to nije puno (kikiriki para ), ali eto ako muz ima malo solidniju platu, moze se zivjeti sasvim normalno (naravno bez velikih prohtijeva)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    zaboravih napisat

    ove moje sto rade u biroima imaju placu izmedju 600-700 euro

  11. #11
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Snorki, mislim da radno vrijeme vrtića nije jednako u cijeloj Austriji, pa čak ni u istome gradu.

    Službeno radno vrijeme našeg vrtića je od 7 do 17.30.

    Preporuka je, naravno, da dijete ne provodi punih osam sati dnevno u vrtiću, ali znam djecu koja su tamo cijeli dan.

    Što se tiče Edi i škole, imate li hort u blizini?

    http://www.horte-online.ch/links-oesterreich.html

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    nema hort ova skola u koju pripada edi. e sad, mozda bude iduce godine :/ hajd znaj :/

    a fakat je tesko ostavit dijete u vrticu od 8-17 h :/ moji ostaju sedam sati, cetiri dana i na Samiju vidim da mu je previse. Preplace mi do kuce, a vrtic, skola i posao mi je u krugu od 1000 m :/

  13. #13
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Snorki, ovdje postoje škole s hortovima, ali postoje i brojni (gradski i privatni) hortovi, tako da hort nije nužno povezan sa školom. Tj, kako da ti objasnim, djeca koja su prijepodne u istom razredu možda idu u pet različitih hortova u radijusu od pola km od škole.

    Postoji li tako nešto kod vas? Hort koji nije vezan uz školu?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    ima dole u ovoj drugoj skoli koja je nekoliko km od editine skole (ostalo jos ne znam, nisam se detaljno raspitivala. jos mi rano)
    a kako bi dijete odvela tamo?? Kako to uopce funkcionise? ja ovo sa skolskom djecom nis ne kontam . vidim da se roditelji polomise. nek mi je dragi bog na pomoci

  15. #15
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    a kako bi dijete odvela tamo?? Kako to uopce funkcionise?
    Loše. :/

    Ako hort nije u školi, samo prvašići imaju pratnju od škole do horta. Ostali idu sami. :/ (Ok, hortovi u Beču uglavnom nisu jako udaljeni od škola, ali...)

    Naravno, premija je naći zadovoljavajuću školu sa zadovoljavajućim hortom.

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno Re: AT primjer

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Btw Ina, ni u kom slučaju se ne radi o zanimanjima nižeg i srednjeg ranga, barem ne u ovom konkretnom (meni najsvježijem) slučaju).
    Super. Nego, kako se neka žena koja je, recimo, 5 godina do polaska djeteta u školu radila pola radnog vremena integrira nazad u svijet biznisa itd. Ma, ne mislim na menadžerice itd., nego na onako srednje zahtjevna i srednje "karijerna" zanimanja, tj. VSS, ali ne sad članice Uprave ili izvršne direktorice. To mi se čini teško moguće iz naše perspektive. Fantastično bi bilo radit na takvom tržištu rada, to bi fakat bio san snova kad bi se moglo.

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Integrira se bez problema, jer ipak cijelo vrijeme radi.

  18. #18
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Moja prijateljica je doktorica mikrobiologije, radila je u znanosti kad je dobila prvo dijete, sad je u jednoj firmi s drugim, u oba slučaja stvar funkcionira fenomenalno: rad na 6 sati, na 20 sati... Uz to, do nekog broja radnoh sati sati ide normalno i porodiljna naknada. Na poslu je shvaćaju jednako ozbiljno kao i prije porodiljnih. Ma jednostavno izvrsno.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    funkcionira super. taman ti posla, taman djece 8) ja bih inace svima skratila radno vrijeme sa osam sati na pet da sam neko, ali eto nisam, pa osta pusta zelja

    kazem, funkcionira sasvim normalno, s tim da je meni kriza.
    nova drzava, novi jezik, posao o kojem ne znam nista... ali, izdrzo je Mujo i gore, pa ce i ovo 8)

  20. #20
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    moja rodica u italiji isto tako rad na pola radnog vremena dok mala ne krene u školu.
    blago vama koji možete, malo sam ljubomorna

    nego, što je to hort?

  21. #21
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da to opet prije svega ovisi o tome koliko društvo tretira kao normalan takav rad. Moja prijateljica je radila 4 sata nakon rođenja trećeg djeteta, i tretirali su je kao da je nema, nitko je nije na ničemu angažirao, nisu joj davali posla itd.

  22. #22
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Pikula, super tema! Ako se za nešto treba borit, treba se za ovo borit!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Mislim da to opet prije svega ovisi o tome koliko društvo tretira kao normalan takav rad. Moja prijateljica je radila 4 sata nakon rođenja trećeg djeteta, i tretirali su je kao da je nema, nitko je nije na ničemu angažirao, nisu joj davali posla itd.
    dje to bona? pa moze ih tuzit sad, sad :?
    ono, ne vole cesta bolovanja na tako malo radno vrijeme, pa zna sef biti poprilicno strog, ali takvo sto jos nisam cula :/
    sta je radila??? mozda neki posao koji trazi 100% predanost :/

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa
    moja rodica u italiji isto tako rad na pola radnog vremena dok mala ne krene u školu.
    blago vama koji možete, malo sam ljubomorna

    nego, što je to hort?
    produzeni boravak za skolsku djecu

  25. #25
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    Mislim da to opet prije svega ovisi o tome koliko društvo tretira kao normalan takav rad. Moja prijateljica je radila 4 sata nakon rođenja trećeg djeteta, i tretirali su je kao da je nema, nitko je nije na ničemu angažirao, nisu joj davali posla itd.
    dje to bona? pa moze ih tuzit sad, sad :?
    ono, ne vole cesta bolovanja na tako malo radno vrijeme, pa zna sef biti poprilicno strog, ali takvo sto jos nisam cula :/
    sta je radila??? mozda neki posao koji trazi 100% predanost :/
    Pa i ja sam prošla sličnu stvar nakon što sam se vratila sa dugotrajnog porodiljnog u bivšoj firmi.

  26. #26
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Baš sam jučer bila na kavi s curom koja živi u At i radi pola radnog vremena, 20 sati tjedno, petak slobodan. Ona je VSS, radi ovako od povratka s porodiljnog, dakle već jedno 4 godine i još godinu, dvije će imati taj ritam. Kada mlađe dijete krene u školu još uvijek može raditi manji broj sati od punog radnog vremena što i planira.
    Funkcionira super.
    Makar, ne može se svaki posao raditi na takav način. Ja moj posao ne bih mogla raditi u skraćenom radnom vremenu, takva je priroda posla.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    pa dobro, dok se malo ne uhoda. mogu to razumijet

    nego, vidite mene sto sam se raspisala. pijem drugu kafu, djeca u vrticu, mm dosao iz nocne i spava, a ja radim tek od 13 i to do 18 h . danas cak pet sati sutra vec imam slobodno

    ne pamtim kad sam ovako sama sjedila kuci

  28. #28
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    uuu, bas vam zavidim

    ja bi svoj posao vrlo kvalitetno odradila u 4-5 sati, čak bi bila i učinkovitija, ovako od zasicenosti i umora ipak jedan dio odglavinjam na poslu...

  29. #29
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    meni se ovo cini jako dobro. i ne samo za predskolsku djecu, nego i dok god su djeca premala da idu sama po gradu. gledam ljude oko sebe s djecom u nizim razredima. dijete cijeli dan u boravku, roditelji na poslu, jedva dodu doma i onda ih jos razvazaju okolo po raznoraznim aktivnostima...nije mi to bas neki zivot :/

  30. #30
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Ina, rekla bih da je prilagodba prvenstveno osobna i da tu nema nekih općih pravila.

    Sklona sam složiti se s Martom i Mimom.

    Snokri, uživaj.

  31. #31
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    ja bi svoj posao vrlo kvalitetno odradila u 4-5 sati, čak bi bila i učinkovitija, ovako od zasicenosti i umora ipak jedan dio odglavinjam na poslu...
    Vjerujem da je većini slično.

    Čitala sam nedavno neku studiju o tome da prosječni zaposlenik (istraživanje je provođeno u nekoliko zemalja EU) barem trećinu radnog vremena jednostavno izgubi na kave, pauze za pušenje, surfanje, brbljanje ili barem dekoncentrirano gledanje u prazno. Stručnjaci su predložili novi model efikasnog poslovanja: šestosatni radni dan, koji bi radnike motivirao da budu djelotvorniji, a firmama bi uštedio ogroman novac.

    Naravno, sve je to na razini trlababalan, hoću reći da takvih i sličnih istraživanja ima dosta, ali sumnjam da će se u skoroj budućnosti radni uvjeti iz korijena promijeniti.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Citiraj Bubica prvotno napisa
    ja bi svoj posao vrlo kvalitetno odradila u 4-5 sati, čak bi bila i učinkovitija, ovako od zasicenosti i umora ipak jedan dio odglavinjam na poslu...
    Vjerujem da je većini slično.

    Čitala sam nedavno neku studiju o tome da prosječni zaposlenik (istraživanje je provođeno u nekoliko zemalja EU) barem trećinu radnog vremena jednostavno izgubi na kave, pauze za pušenje, surfanje, brbljanje ili barem dekoncentrirano gledanje u prazno. Stručnjaci su predložili novi model efikasnog poslovanja: šestosatni radni dan, koji bi radnike motivirao da budu djelotvorniji, a firmama bi uštedio ogroman novac.

    Naravno, sve je to na razini trlababalan, hoću reći da takvih i sličnih istraživanja ima dosta, ali sumnjam da će se u skoroj budućnosti radni uvjeti iz korijena promijeniti.
    ovo bi bilo idelano. osam sati rada je fakat previse. ja recximo poslije cetiri sata rada, osjecam da mi koncentracija opada, vec pomalo pocinjem grijesit itd, itd... a vjerujem da ej tako kod i ostalih :/

  33. #33
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno Re: AT primjer

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Citiraj Sanja prvotno napisa
    U praksi, to izgleda ovako: jedna moja frendica se nedavno vratila na posao. Nekoliko mjeseci prije željenog povratka poslala je dopis kadrovskoj službi svoje firme u kojem je napisala otprilike "vraćam se na posao tog-i-tog datuma, želim raditi 20 radnih sati tjedno, od ponedjeljka do četvrtka od 9 do 14 h, petak slobodan".
    Isuse, ovako će izgledati moje pismo sv. Nikoli. Moje želje, moji snovi
    Ovo potpisujem i nekako ne vjerujem da toga može biti kod nas.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    194

    Početno

    Ima nas još koji sanjaju o tome....Frenica koja je u Austriji radi 4 sata i to od 05:30 do 09:30, u 10 već doma kuha ručak...

  35. #35

  36. #36
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    kod nas se pravo na rad sa pola radnog vremena najčešće, iako vrlo rijetko, koristi prilikom korištenja roditeljskog dopusta.

    naime, roditeljima je omogućeno da svoje pravo na roditeljski dopust koriste kao rad na pola radnog vremena. S obzirom da roditeljski dopust traje max 180 dana za korištenje u punom radnom vremenu, ako bi se koristilo zajedno sa radom na pola radnog vremena onda bi trajao 360 dana i morao bi se iskoristiti do 8 godine djetetovog života (ovo pod pretpostavkom da se koristi u dijelovima).
    Ako bi se rad na pola radnog vremena koristio nastavno na rodiljni dopust u potpunosti, tada bi korisnik prava mogao biti uz dijete do cca 1,5 godine djetetovog života.
    Ako bi u ovo sve i uzljučili 3 mjeseca boravka oca djeteta uz dijete, tada bi se cijeli dopust produljio za još 60 dana, odnosno 120 dana kao rad na pola radnog vremena.

    Kod blizanaca, roditelja više od 3 djece, roditeljski dopust traje 900 dana (30 mjeseci), pa još i ako se koristi kao rad na pola radnog vremena, to je onda 1800 dana (60 mjeseci)..no sve do max 8.g. djetetovog života.

    Također, ovo je pravo svakog roditelja i poslodavac bi ga trebao omogućiti roditelju na njegov zahtjev.
    Druga je priča, što ovaj način korištenja nije baš popularan niti kod radnika (ipak ima utjecaj na plaću) niti kod poslodavaca (najčešće se mora naći neka zamjena za preostalu satnicu).

    I definitivno se slažem sa predstavnicom naše udruge da poslodavce treba senzibilizirati u ovom smjeru. No nadodala bih, i posloprimce.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Ajme, cure, koja koincidencija: jučer je ovaj topic otvoren, a danas ovaj članak izašao u novinama!
    Mislim, ovo sve skupa zvuči predobro, idealno zapravo.
    Dio dana radiš, zadovoljiš potrebu za druženjem i kontaktima s odraslima, zaradiš neku lovu, a, opet, imaš dovoljno vremena za posvetiti se kući i klincima.
    Samo, mislim da budu to prije ostvarila naša djeca sa svojom djecom, nego mi sa svojom.

  38. #38

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    http://www.jutarnji.hr/omogucite-majkama--skraceno-radno-vrijeme-/319594/

    Zanimljivo.
    Mislim da bi se odgojem i brigom oko djece trebala baviti oba roditelja. U clanku je naveden primjer gdje to nije tako jer otac radi na terenu. Ako je to tipican primjer, onda je to stvarno zalosno i napravedno i prema svakome od roditelja (iz razlicitih razloga), i prema djeci. Ocevi su vazni, pobogu. Ili sam ja s Marsa.
    :/

  39. #39

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Ma je, ma naravno, ali i ovako bi bilo super, da makar jedan od nas ima to pravo.

  40. #40

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Jedan od roditelja, kako i predlaze Roda, a ne majka iskljucivo - a tako je nekako intoniran tekst.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    kod nas se pravo na rad sa pola radnog vremena najčešće, iako vrlo rijetko, koristi prilikom korištenja roditeljskog dopusta.

    naime, roditeljima je omogućeno da svoje pravo na roditeljski dopust koriste kao rad na pola radnog vremena. S obzirom da roditeljski dopust traje max 180 dana za korištenje u punom radnom vremenu, ako bi se koristilo zajedno sa radom na pola radnog vremena onda bi trajao 360 dana i morao bi se iskoristiti do 8 godine djetetovog života (ovo pod pretpostavkom da se koristi u dijelovima).
    Ako bi se rad na pola radnog vremena koristio nastavno na rodiljni dopust u potpunosti, tada bi korisnik prava mogao biti uz dijete do cca 1,5 godine djetetovog života.
    Ako bi u ovo sve i uzljučili 3 mjeseca boravka oca djeteta uz dijete, tada bi se cijeli dopust produljio za još 60 dana, odnosno 120 dana kao rad na pola radnog vremena.

    Kod blizanaca, roditelja više od 3 djece, roditeljski dopust traje 900 dana (30 mjeseci), pa još i ako se koristi kao rad na pola radnog vremena, to je onda 1800 dana (60 mjeseci)..no sve do max 8.g. djetetovog života.

    Također, ovo je pravo svakog roditelja i poslodavac bi ga trebao omogućiti roditelju na njegov zahtjev.
    Druga je priča, što ovaj način korištenja nije baš popularan niti kod radnika (ipak ima utjecaj na plaću) niti kod poslodavaca (najčešće se mora naći neka zamjena za preostalu satnicu). I definitivno se slažem sa predstavnicom naše udruge da poslodavce treba senzibilizirati u ovom smjeru. No nadodala bih, i posloprimce.
    ovo smo zaboravili.
    U At, ako je zena po povratku na posao poslije porodiljnog, rekla poslodavcu da ce raditi samo pola radnog vremena, on mora naci jos jednog radnika koji ce popuniti radno vrijeme (logicno jelte)

    kada se Sami rodio moj muz je sa 100% radnog vremena otisao na 75 %
    Poslije, kad je trazio da se vrati na puno radno vrijheme, morao je cekat vise od godinu dana, jer nije mogao , jer su u medjuvremenu su primili nekoga da im radi onih "njegovih "15 %

    ja se jucer hvalila kako radim samo 20 h sedmicno, a bome evo me pravim prekovremene sate Sefica na bolovanju, pa moram vise radit. Suti Snorki, nis ne govori

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    jer-jer- obnavidila sam majke mi. ne znam ni sta pisem

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj polonca prvotno napisa
    Ima nas još koji sanjaju o tome....Frenica koja je u Austriji radi 4 sata i to od 05:30 do 09:30, u 10 već doma kuha ručak...
    ovo sam ja trazila, ali ne mogu jer muz radi od 6.30 h
    ne mogu samu djecu ostavit kuci do 9,10 h

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Uf, stvarno zvuči ovo iz Austrije fantazija, kao i simulacija 6-satnog radnog dana iz članka. Jedino, moje su rezervacije na temu onoga što je izraženo na netu u komentarima - a to je da je to put "povratka žena iz poslovnog svijeta u kuću", tj. ne znam funkcionira li to baš ful vani tj. lakše je vjerovati kad u takvom sustavu živiš da to funkcionira. Iako, i ovo je užasno naporno i teško održivo, drugačije je bilo radit od 6-14 u komunizmu, drugačije je radit od 9-17-18-19 u korporativnom kapitalizmu. Ono što ja primjećujem kod sebe na poslu, kod stranih kolega, je to da ih posao tjera na seljakanja, pri čemu onda ipak jedan partner ostaje skrbit za djecu, ond. sve to je izazov i za brak i za obitelj.

  45. #45
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    Žalosno je što se kod nas obično može birati samo između dvije opcije: sve ili ništa. :/
    Poznanice iz Francuske sve rade i imaju malu djecu, ALI rade vikendom navečer po par sati ili popodne koji dan u tjednu ili prijepodne kad su klinci u vrtiću/školi. I istina je da ne zarade punu plaću, ali mislim da su tako i one i klinci i kućni budžet zadovoljeni.
    Nekako mi se čini da kod nas poslodavci misle ako hoćeš raditi pola radnog vremena da ti se ne radi uopće-barem sam ja stekla takav dojam kad sam razgovarala sa svojim o toj temi.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa
    meni se ovo cini jako dobro. i ne samo za predskolsku djecu, nego i dok god su djeca premala da idu sama po gradu. gledam ljude oko sebe s djecom u nizim razredima. dijete cijeli dan u boravku, roditelji na poslu, jedva dodu doma i onda ih jos razvazaju okolo po raznoraznim aktivnostima...nije mi to bas neki zivot :/
    To je nikakav život, a većina nas ga živi konstantno, niti vidiš djecu niti oni tebe, od 6 navečer pa do tko zna kad pereš, kuhaš, luduješ, padaš od umora...koma.

    Da je kod nas uobičajeno da žene s malom djecom rade 4 ili 5 sati dnevno, to bi bilo savršeno, a sigurna sam da se na većini radnih mjesta sve može obaviti i za kraće vrijeme i da ne bi bilo praznog hoda zbog iscrpljenosti i koječega.
    Ja sam neko vrijeme radila na pola radnog vremena i to je nešto savršeno, ne za karijeru jer stvarno je kod nas takav mentalitet da te drže "u zapećku"
    dok to traje, ali za brigu o obitelji - nema ništa bolje.

    Mislim da ću i sad nakon godine dana djetetova života ponovo tražiti rad na pola radnog vremena, nije da si to baš možemo financijski priuštiti, s obzirom na kredite, ali želim biti što više s djecom dok su manja i dok imam tako puno posla oko njih.
    Ima dosta mojih kolegica koje to ne bi htjele ni da im se nudi, dosadno im je doma i dok su na godišnjem, no ja nisam takav tip.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno

    Pitanje za pravnike i ostale koji su sigurni u tumačenje zakona
    Da ne tražim među pravnim pitanjima/odgovorima, a već kada je ova tema svježa, interesira me da li u Hrvatskoj
    - žena ima pravo bilo kada do navršene 3. godine djeteta zatražiti skraćeni rad ili to isključivo mora učiniti još dok je na rodiljnome dopustu -- da li skraćeno radno vrijeme može biti 5 ili 6 sati dnevno, a ne isključivo 4 sata.
    Hvala,

  48. #48
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    koliko ja znam, dok se ne donese novi ZOR, usklađen s europskim direktivama koje reguliraju part time zapošljavanje, u HR (ni)je moguće raditi s nepunim radnim vremenom. moguće JE, ali se doprinosi obračunavaju kao da radite full time... zato se to i izbjegava.

    mada se apsolutno slažem da je to najbolje rješenje za mlade majke

  49. #49

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    504

    Početno

    Ksena28, hvala na odgovoru.

    Iskreno, sad ću ja kao da sam pala s Marsa, međutim, čudno mi je da Zakon dozvoljava pravo na korištenje mirovanja radnoga staža do 3. godine starosti djeteta, a ne nudi neku mogućnost skraćenoga rada. Razumijem da je to vjerojatno kompliciranije i što se tiče doprinosa, a i organizacije posla, ali me svejedno čudi ... Nikako se ne mogu pomiriti s činjenicom da smo nakon 24satnoga boravka s djecom nakon rodiljnoga dopusta svedeni na samo par sati, pa sada stalno pokušavam naći načina da to promijenim; sorry svima što se moji postovi sa sličnim pitanjima/nedoumicama provlače kroz više tema ... ali, muči me ... i pokušavam naći rješenje. Hvala.

  50. #50
    Margot avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj ksena28 prvotno napisa
    koliko ja znam, dok se ne donese novi ZOR, usklađen s europskim direktivama koje reguliraju part time zapošljavanje, u HR (ni)je moguće raditi s nepunim radnim vremenom. moguće JE, ali se doprinosi obračunavaju kao da radite full time... zato se to i izbjegava.

    mada se apsolutno slažem da je to najbolje rješenje za mlade majke
    Novim Zakonom o doprinosima, od 1. siječnja 2009. radnicima, koji rade nepuno radno vrijeme, doprinosi se obračunavaju na iznos ugovorene plaće.

    http://www.liderpress.hr/Default.asp...Printable.ascx

    Institut rada s nepunim radnim vremenom razlikuje se od instituta rada sa skraćenim radnim vremenom, radi pojačane brige i njege djeteta.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •