Pokazuje rezultate 1 do 38 od 38

Tema: Velika i hipertonična beba ne smije u maramu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    193

    Početno Velika i hipertonična beba ne smije u maramu?

    Beba (4,5 mj., oko 7 kg) mi je lagano hipertonična i dobili smo upute fizijatre o baby handle-anju i vježbicama.
    Na pitanje smijem li ju nositi u marami, reče da ne preporuča, iako je marama bolja opcija od ostalih nosiljki. Također je rekla da je beba prevelika za maramu (!?).
    A na rukama smije biti samo u 'jaje' položaju. Hm :/
    E, pa sad, malo mi je teško za prihvatit' da je prevelika za maramu, pa me zanima može li se veća beba nositi u kolijevka položaju i u čemu (marama, sling, ...?).
    Ili u nekom drugom dobrom položaju za ovaj slučaj.

  2. #2
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ovako laicki ja bih rekla da ga u slingu mozes nositi u budha polozaju

    za kolijevku mi se cini prevelik, al ti probaj, pa ako moze i zeli zasto ne

    mislim da je ona mislila na klokanicu, ona se ne preporuca ni zdravoj djeci, i za nju bi mogao biti prevelik, za maramu nikako, pa u marami mozes nositi dijete do 4godine i 20 kila

    ja bih na tvom mjestu uzela upute za sling i maramu s prikazanim polozajima i pokazala to fizijatru. tek tada ces biti sigurna da ona zna na sto ti mislis, i da je stvarno polozaj ok

  3. #3
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Moj je sa četri mj bio 8 kg i nosi se nekoliko sati na dan. U slingu t2t i mei-taiu. Nikad nam nitko nije rekao da ga nesmijemo nosati.

  4. #4
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    aro, to nošenje u koljevci zapravo je pokušaj spriječavanja bebe na se "baca" unatrag ili izvija u most, što bebe sa hipertonjom mišića u toj dobi rado i često rade.
    Konsturirane nosiljke nisu prihvatljive za hipertonično dijete jer imaju odmak i "dopuštaju" izvijanje glave i leđa.
    ja bih svakako rekla da bebu možeš nositi i u marami i u slingu, i u pložaju koljevke ii prsa o prsa položaju.
    obje nosiljke kod položaja prsa o prsa mogu jako dobro zaštiti bebina leđa i glavu, te se bebino tijelo zapravo nalazi u laganom C položaju, što je, pogotovo kod dijegnoze hipertonusa, poželjno.
    kada je riječ o položaju koljevke, u slučaju da je beba "preduga" da stane cijela u nosiljku, podkoljenice mogu biti izvan iste, jer one ne predstavljaju bitan faktor pri kvaliteti položaja i ravnoteži.
    u svakom slučaju, beba definitivno nije prevelika za sling ili maramu

  5. #5
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    prsa o prsa je ok sto se tice tog izvijanja, ali mislim da nije dobro jer beba ima rasirene ruke, znam da ne smiju nositi ni na rukama u tom polozaju

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Tako je, smije u maramu, ali prsa o prsa, koljena iznad razine guze, rukice kao da je u potrbušnom položaju na podu.

  7. #7
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Nama su i fizijatar i neuropedijatar potvrdili da T. smije u maramu i u sling. (Druga je stvar što njoj nije padalo na pamet biti u marami, ali sling je prihvatila). Dapače, kako su im u tom položaju (jaje) poduprta glava i leđa, manja je mogućnost izvijanja.

  8. #8
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno Re: Velika i hipertonična beba ne smije u maramu?

    Citiraj aro32 prvotno napisa
    Beba (4,5 mj., oko 7 kg) mi je lagano hipertonična i dobili smo upute fizijatre o baby handle-anju i vježbicama.
    Na pitanje smijem li ju nositi u marami, reče da ne preporuča, iako je marama bolja opcija od ostalih nosiljki. Također je rekla da je beba prevelika za maramu (!?).
    A na rukama smije biti samo u 'jaje' položaju. Hm :/
    E, pa sad, malo mi je teško za prihvatit' da je prevelika za maramu, pa me zanima može li se veća beba nositi u kolijevka položaju i u čemu (marama, sling, ...?).
    Ili u nekom drugom dobrom položaju za ovaj slučaj.
    doši na 1. Rodin dan za roditelje na radionicu o nošenju. cure će ti sigurno pomoći da namjestiš dijete u najbolji mogući položaj. a moći ćeš isprobati i razne nosiljke i vidjeti koja ti najviše paše

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj josie prvotno napisa
    ...kod položaja prsa o prsa mogu jako dobro zaštiti bebina leđa i glavu, te se bebino tijelo zapravo nalazi u laganom C položaju...
    Tako smo se i nosali dosad, ali meni se uvijek činilo da slovo 'C' radi samo onaj dio leđa ispod struka, dok su od struka prema gore leđa ravna. Je li to to? Naime, ona se ne izvija dok je u marami, ali svejedno se bojim da taj položaj nije dobar za ramena, koja ne smiju ići unazad, a ako se rukama može odgurnuti od mene - to onda nije dobro?

    Citiraj josie prvotno napisa
    ...kada je riječ o položaju koljevke, u slučaju da je beba "preduga" da stane cijela u nosiljku, podkoljenice mogu biti izvan iste...
    Imaš li neki Youtube link na ovo?

    Evo, jedva smo se strpali u križni u 'kolijevku'. Podbočila se laktom u mene, i cijela mi se čini bočno svinuta 'u bananu' oko mog trbuha. Ne djeluje mi preudobno, iako je (upravo) zaspala. Hmm

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    193

    Početno Pričam sama sa sobom... ;)

    Ovo mi se čini zgodno, podsjeća na sling nošenje:
    http://www.youtube.com/watch?v=6Fx1B...eature=related

    Beba je skoro uspravno, dok je moja skroz skliznula u čamčić (umjesto guze, najniža točka su joj križa). Kako to spriječiti? Je li mi marama prelabava?

  11. #11
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    aro3, probaj sa pouchem

    moj M. je isto bio hipertonična beba i fizijatar je odobrio tu nosiljku, dapače, bio je oduševljen savršenim fleksijskim položajem

    ne mogu ti sad s posla linkat svoj album ali počeprkaj ovdje http://www.hotslings.com/baby_slings...llection/heart

  12. #12
    SpOOklica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    326

    Početno

    Ja bih ti samo savjetovala da ništa ne radiš na svoju ruku. Iako i ja sumnjam da ti je fizijatar mislio na drugi tip nosiljke (a i sama znam prednosti slinga i marame), imaj u vidu da ima različitih dijagnoza hipertonusa i hipotonusa, i da nije za svako dijete jednaka zabrana ili preporuka nošenja. Zato, najbolje što prije navratiti kod fizioterapeuta, skupa sa maramom i uputama za različite položaje pa neka te uputi šta može a šta ne.

  13. #13
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Nama (možda bolje reći meni, jer ju je u tome češće nosio MM, sav ponosan ) je puno pomogla ova nosiljka. Čvršća je, jako dobar potporanj i lakše podesiva. A T. bi u njoj instant zaspala.
    Bez obzira na nosiljku, obrati pažnju da su ruke u centralnoj liniji ili bar ispred tijela.

  14. #14
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    ja sam danas bila na pregledu u fizijatra i nije ništa rekao na to što smo došli u marami.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj jkitanov prvotno napisa
    Moj je sa četri mj bio 8 kg i nosi se nekoliko sati na dan. U slingu t2t i mei-taiu.
    Je li položaj u mei tai-u sličan marami? Kad ste koristili mei tai, a kad sling?

  16. #16
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Prvo ispravak- 4mj je bio 9kg, kasnije se sjetila. Sad je 10.3kg.
    U slingu smo od 2-3tj, a MT- od nepuna 3mj. Kada je sam držao glavu dulje od 2min. Naručila sam MT za mm jer mu je sling nezgodan bio, pa uz to i svileni, pa ga nije dobro prihvatio. Sad kud mi tu i sling+MT. Kolica koja smo platili preko 5000kn smo izbacili iz upotrebe i žao mi je iskreno što prije poroda nisam isprobala sling.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    193

    Početno

    Vama je, znači, sling broj 1? Može li neka usporedba između MT i slinga u praksi?

  18. #18
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Meni se za posve malu bebu najsigurnija čini elastična marama, pogotovo za duže rute. Mi imamo ovu. Jako je jednostavna za vezanje, mada je po ljetu bila malo "prevruća"
    Sling koristim na kraće rute (ipak je na jedno rame pa kad je beba teža, osjeti se), ali mi je u početku bio puno praktičniji za stavljanje i vađenje bebe. Po kući to mi je svakako prvi izbor. I malih je dimenzija pa ga mogu ugurati u kolica, torbu i sl. "za svaki slučaj".
    Sad kad je veća mislila sam kupiti MT za duže šetnje, no posudili smo Bjornicu pa se služimo njome, no meni je malo tlaka zbog velikih prsa a ni bebine noge nisu u nekom sjajnom položaju... No MM je obožava.

  19. #19
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Meni je sling na prvom mjestu, a mm obožava mt. Ja također koristim mt i primjetila sam da me u slingu više optereti na donji dio leđa, a mt na rameni dio i vrat. U sling ga jednostavnije stavim, dok u MT mi je nekako čvršće stisnut, pa sam mogla skupljati orahe, i raditi svašta po vani, dok u sligu miško ima više prostora za vratolomije i gurkanje.

  20. #20
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    ipak nisam dobila odobrenje za sling. rečeno mi da ga mogu samo nositi u kolijevka položaju. prevelik mi je za to. ima 69 cm i 8 kg

  21. #21
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    mi nikako nismo smjeli biti u položaju prsa na prsa jer su joj:
    1. rukice bile raširene i lako bi otišle iza njenih ramena - a moraju joj biti uvijek ispred nje
    2. nogice visile prema dolje, nisu bile lagano savijene prema naprijed

    budha bi bio OK ali je ja nisam znala tako namjestiti
    na kraju sam je malo nosila u kolijevci i tek poslije sam je nosila u bočnom položaju ili izuzetno rijetko prsa o prsa (npr. do doktorice i nazad)

    nama se marama isplatila tek nakon 1. rođendana, kad je već prohodala
    nosili smo se do 2,5 godine kad smo proslijedili jednoj maloj bebi

  22. #22
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    Citiraj nevenera prvotno napisa
    ipak nisam dobila odobrenje za sling. rečeno mi da ga mogu samo nositi u kolijevka položaju. prevelik mi je za to. ima 69 cm i 8 kg
    dijete od jedva 70 cm nije preveliko za položaj koljevke.
    slobodno noge mogu biti vani.

    evo linkić

    http://www.latrija.hr/Sunce/sunce25.html

    pa pogledaj na stranicu 40 i 41.

  23. #23
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    mene malo strah da mu noge vise van

  24. #24
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    mala vila ima hipotonus. jako je hipotonična u ramenima i trupu. kažu mi da ju nikako ne smijem nositi t2t.
    a ja sam navikla da je skoro non stop u slingu ili mt-u. i istina, zbog toga nije bila dosta na podu.

    je li se koja od vas susrela s tom dijagnozom i jeste li nastavile nositi dijete?

    baš mi je argenta rekla da kako sva djeca u africi se skoro ne spuštaju na zemlju do prve godine pa sva hodaju.

    tako da sam sada :?

    očigledno da ću morati smanjiti nošenje.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj the enchantress prvotno napisa
    baš mi je argenta rekla da kako sva djeca u africi se skoro ne spuštaju na zemlju do prve godine pa sva hodaju.
    Pa, tko je prije 30 godina znao za te dijagnoze. Djeca su hodala na prstima i to je svima bilo simpatično. A opet su ispala (valjda) u redu.
    Nama je pedica rekla da nije ništa zabrinjavajuće. Doduše, propisano nam je vježbanje 2x mjesečno, doma 3x dnevno i ispravan baby handling.
    Uz sve to ne želim odustati od marame. Sad imam i sling, pa ću kombinirati.
    A vi vjerojatno trebate malo više tummy time-a da trenira 'sklekove' i jača ruke i leđa.
    Well, get down on it!

  26. #26
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    da, vjerojatno si u pravu. pitala sam se kako u mojoj generaciji nije bilo takvih dijagnoza. a onda sam se sjetila da su tada bili moderni kukovi i prblemi s njima. pa malo po malo je došlo do novih saznanja i dijagnoza. valjda.

    nama je rekla 2,5 sati svaki dan :shock: nikaj, evo mm sada vježba s njom, bumo vidli.

  27. #27
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    The enchantress, curkica ti mora biti više na trbuhu i vježbati u tom položaju sve mišiće. Motiviraj ju u prvo vrijeme igračkicama, a kasnije će se sama zabavljati u kojekakvim položajima. Osim igračkica, zvečkica, šuškalica, grickalica, našoj curici su aktualne vezice na trenirkama, etiketice na odjeći i igračkama, ciferi i slične zanimljive stvari koje joj mogu zaokupiti pažnju dosta dugo vremena
    Moja mrvica zna biti u položaju na trbuhu oslonjena na laktove ili sad na dlanove skoro cijeli dan. To već radi zadnja 2 mjeseca i MM i ja smo totalno začuđeni :shock: kako može tako dugo ostati u tom položaju. Ali eto, sad je već tjednima u fazi da se sama posjeda, počinje puzati, a i diže se polako na nogice.
    Mi smo za razliku od vas zadnjih tjedan dana više u fazi nošenja i vožnje u kolicima, jer nam izlazi već 6-ti zubić... valjda će sad zubići malo stati da se i ona i mi malo odmorimo od buđenja noću i plakanja koje je išlo usporedo s ova zadnja 4 gornja zubića...

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    193

    Početno

    Kupih ring-sling i ovo je rezultat:
    kao da ju nosim na jednoj ruci, glava je podbočena suprotno od prstenova, položaj je jajast, ruke su ispred tijela, noge su van marame (ipak ima 67 cm).

  29. #29
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    Uzela bi elastičnu maramu ,no nekidan na pregledu pedijatrica je rekla da joj se beba čini malo kruta(ima 2mj),.
    e sad,uzeti ili ne uzeti maramu?

  30. #30
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    zar vas nije poslala na daljnje pretrage? mislim da bi vam fizijatar trebao reći kako postupiti u vašem konkretnom slučaju, koji položaj je prikladan za vas ako je stvarno hipertonus u pitanju.

  31. #31
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    nije ništa konkretno rekla,samo da joj se beba čini malo kruta.
    i to je to.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    41

    Početno

    bila sam ti natipkala 3 metra odgovora, ali sam ga izgubila negdje..

    naime, mi smo slican slucaj. pedica bi svaki mjesec komentirala, ali ne bi nista poduzimala. na kraju kad nas je na vakcini sa 4 mjeseca docekala sa rijecima "evo mog boksera" odlucila sam reagirati i samoinicijativno otisla kod neuropedijatra i fizijatra. naravno oni su mi rekli "gdje ste do sad"!

    od 5.5 mjeseci vjezbamo, hipertonus se popravio, beba je nakon 2 mjeseca vjezbanja gotovo uhvatila ritam sa vrsnjacima sto se tice motorike, ali je jos blago hipertona u gornjim ekstremitetima.

    molim te, ako ti pedica nece reagirat, ti idi i trazi uputnicu ili odi privatno na pegled. ovdje je jako vazno vrijeme. nije nista strasno, ocito, cim ti pedica nije alarmirala, ali eto, bolje puhati u hladno, nego riskirati. moje misljenje barem..

    mozda bi takodjer bilo korisno da skines brosuru o baby handlingu, evo je ovdje http://www.udruga-oko.hr/_images/doc...und_finale.pdf

    sretno!!!!!!

  33. #33
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    baš je i nama komentirala kako ima taj boksački stav.
    a opet čitam ovo
    To je i vrijeme fiziološke (normalne) distone pokretljivosti, trećeg oblika masivne pokretljivosti djeteta koje ne smije trajati duže od 3 mjeseca, tj. do postizanja oslonca na laktove. To je pokušaj djeteta za ostvarivanjem kontakta s okolinom što opet čini cijelim tijelom.

    hvala zaza!

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    75

    Početno

    Ja sam ti majka klinca sa cp i upravo ima taj hipertonu.Ono što bi ti savjetovala da odeš prvo fizjatru, da nečekaš a onda nekog dobrog bobath terapeuta.Za sprečavanje patoloških obrazaca ti je najbolji bebyhandling kojeg ćepš pronaći na t opicu nedonoščadi.Ono što te netreba brinuti je činjenica da se stvarno dobrom vježbom i na vrijeme može sve sredit sretno

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    41

    Početno

    Bebinja,

    obradovala si me ovim...i ja se nadam da ce taj stav ruku sto prije otici, tj. da ce razviti bocne obrane. to bi trebalo biti uskoro...

    ako mogu pitati gdje si nasla ovaj clanak? ima li jos sta interesantno?

    moja malena vise ne drzi toliko skupljene u laktovima. sada nakon 2 i kusur mjeseca vjezbanja samo kad je nosim nekad drzi rasirene ruke, kao onaj kip u Rio de Jeneiro....kontas? odnosno jednu ruku, ovu slobodnu, a drugom se cvrsto drzi za moju odjecu.

  36. #36
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    zaza-evo link http://www.poliklinika.org/home.aspx...ype=2&IdLang=2
    koliko ti je stara beba?
    pogledaj taj link,ima zanimljivih stvari.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    41

    Početno

    Bebinja kako ide? Jesi li sta ganjala?

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    41

    Početno

    Sunce malo,

    da li vi jos vjezbate? Koliko je djecaku?
    Mene zanima taj hipertonus. Koliko sam skuzila ti spazmi nastaju usljed ostecenja mozga. Ali kod neke djece uz dobru i pravovremenu vjezbu drugi dijelovi mozga preuzimaju "aktivnosti" ostecenih dijelova. Ali neka djeca ne reagiraju na vjezbe, tj. vjezbas, a napretka nema. Da li je to CP?
    Oprosti ako sam previse direktna, ja sam nova u svemu ovome, ali razumjeces me, samo zelim nauciti sto vise, kako bi pomogla svojoj malenoj.

    Sa koliko ste vi dobili konacnu dijagnozu, ako nesto takvo uopce postoji? Vidim po formumima da se vani to relativno brzo utvrdi vec dok je beba mala...mojoj curici ce 5. 5. osam mjeseci. rodjena je samo 3 sedmice ranije.
    Kako je maleni sada?



    Citiraj sunce malo prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam ti majka klinca sa cp i upravo ima taj hipertonu.Ono što bi ti savjetovala da odeš prvo fizjatru, da nečekaš a onda nekog dobrog bobath terapeuta.Za sprečavanje patoloških obrazaca ti je najbolji bebyhandling kojeg ćepš pronaći na t opicu nedonoščadi.Ono što te netreba brinuti je činjenica da se stvarno dobrom vježbom i na vrijeme može sve sredit sretno

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •