Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Sudačka mreža - Besplatna pravna pomoć

  1. #1
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno Sudačka mreža - Besplatna pravna pomoć

    Ima jako puno upita na ovu temu. Stoga, evo stavljam link na ovu web stranicu: Sudačka mreža

    Podaci:
    Sudačka mreža - Judges web, Preobraženska 2, 10 000 Zagreb, Croatia, Telefon: +385 1 3750 919, +385 1 4830 636 Fax: +385 1 3750 920,

    Email: info@judges-web.org

    BESPLATNA PRAVNA POMOĆ - Telefon: +385 1 4830 546 Fax: +385 1 3750 920, Email: bpp@judges-web.org
    Radno vrijeme ureda: 8:30 - 16:30, Radno vrijeme BPP: po dogovoru

    I kopiram tekst o besplatnoj pravnoj pomoći:

    UPUTE:

    Udruga Sudačka mreža ovlaštena je za pružanje primarne besplatne pravne pomoći na području Grada Zagreba, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Krapinsko-zagorske županije. Besplatna pravna pomoć je način olakšavanja pristupa sudu i drugim tijelima koja odlučuju o pravima i obvezama hrvatskih državljana i stranaca na način da troškove u cijelosti ili djelomično snosi Republika Hrvatska, uzimajući u obzir njihov materijalni položaj i okolnost da ne bi mogli ostvariti to pravo bez ugrožavanja svojeg uzdržavanja i uzdržavanja članova svojeg kućanstva (čl. 2. Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći).

    Besplatna pravna pomoć od strane udruge registrirane u Ministarstvu pravosuđa znači da građani mogu dobiti isključivo primarnu pravnu pomoć koja uključuje:
    - pravni savjet
    - opću pravnu informaciju
    - pravnu pomoć u sastavljanju pismena pred tijelima uprave i pravnim osobama koje imaju javne ovlasti
    - zastupanje u upravnim stvarima
    - pravnu pomoć u mirnom izvansudskom rješavanju sporova
    - zastupanje pred Europskim sudom za ljudska prava i međunarodnim organizacijama, ako je u skladu s međunarodnim ugovorima i pravilima o radu tih tijela.


    Da bi građani ostvarili pravo na pružanje besplatne pravne pomoći moraju ispuniti Zahtjev za odobravanje besplatne pravne pomoći te ga predati nadležnom uredu državne uprave, koji im nakon prihvaćanja zahtjeva izdaje Uputnicu koju građani predaju ovlaštenoj udruzi ili odvjetniku koji će im pružiti besplatnu pravnu pomoć. Kada se radi o zastupanju pred sudom ili izradi podnesaka u sudskom postupku, pružatelj besplatne pravne pomoći mora biti iz reda odvjetnika. Ako zahtjev nije odobren ili je odobren u vrijednosti manjoj od punog iznosa pravne pomoći, podnositelj zahtjeva može izjaviti žalbu Ministarstvu pravosuđa.

    Tko može dobiti besplatnu pravnu pomoć?
    - korisnik nekog oblika socijalne skrbi
    - korisnik opskrbnine (prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata)
    - građani slabijeg imovnog stanja
    - djeca u postupcima za uzdržavanje
    - žrtve kažnjivih djela
    - azilanti i druge osobe pod zaštitom.

    Zahtjev za odobravanje pravne pomoći podnosi se u pisanom obliku neposredno ili preporučenom poštanskom pošiljkom nadležnom uredu ili ispostavi državne uprave prema mjestu prebivališta (boravišta) podnositelja zahtjeva.

    Zahtjev za odobravanje besplatne pravne pomoći podnosi se na obrascu koji sadrži podatke o imovnom stanju podnositelja zahtjeva i članova njegovog kućanstva, izjavu (ZOBPP-izjava) podnositelja zahtjeva o materijalnoj i kaznenoj odgovornosti za točnost navedenih podataka te izjave podnositelja zahtjeva i punoljetnih članova njegovog kućanstva o dozvoljavanju uvida u sve podatke o njihovoj imovini i dohotku.

    Obrazac zahtjeva za odobravanje besplatne pravne pomoći (ZOBPP-1) sadrži sljedeće podatke:

    - Podaci o podnositelju zahtjeva
    - Upisuju se podaci o pravnoj stvari za koju se pravna pomoć traži te se treba naznačiti i vrsta pravne pomoći koja se traži sa da ili ne (zaokružuje se pripadajući odgovor). Moguće je izabrati samo jednu vrstu pravne pomoći.
    - Posebni slučajevi odobravanja pravne pomoći prilažu potvrdu kojom dokazuju činjenicu da su korisnici opskrbnine prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji ili da su korisnici nekog od oblika socijalne skrbi, odnosno azilanti.
    - Podaci o članovima kućanstva podnositelja zahtjeva. Upisuju se podaci o imovnom stanju podnositelja zahtjeva i punoljetnih članova kućanstva.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Evo, da malo ažuriramo ovu objavu....udruga Sudačka mreža je promijenila adresu, te se sada nalaze u Novoj Vesi, broj 45/1.

  3. #3
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    OBAVIJEST
    Nevladina udruga Sudačka mreža na žalost do daljnjega neće biti u mogućnosti pružati usluge besplatne pravne pomoći.
    Razlog prestanku je nemogućnost nastavka rada prema važećim odredbama sadašnjeg Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći.
    Sudačka mreža se nada da će se predstojećim izmjenama i dopunama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći uskoro steći uvjeti za nastavak pružanja besplatne pravne pomoći građanima Republike Hrvatske.

  4. #4
    Puella avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    34

    Početno

    A tko ce onda sada pruzati besplatnu pravnu pomoc, ako nece Sudacka mreza ?

  5. #5
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Puella prvotno napisa Vidi poruku
    A tko ce onda sada pruzati besplatnu pravnu pomoc, ako nece Sudacka mreza ?

    besplatnu pravnu pomoć pruža i Hrvatska odvjetnička komora

  6. #6
    Puella avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    34

    Početno

    Pise:

    "NAPOMINJEMO TAKOĐER DA JE HRVATSKA ODVJETNIČKA KOMORA INSTITUCIJA KOJA SE NE BAVI DAVANJEM PRAVNIH SAVJETA."

  7. #7
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    točno.
    besplatni pravni savjeti nisu isto kao besplatna pravna pomoć.

    besplatni pravni savjet možeš dobiti npr. ovdje na forumu ili ako pošalješ upit na našu mail adresu pravo@roda.hr

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Besplatnu pravnu pomoć pruža i Pravna klinika Pravnog fakulteta u Zagrebu.

  9. #9
    Puella avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    34

    Početno

    Super djevojke'

  10. #10
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Meni su u czss-u rekli da ću dobit njihov pravni savjet i ovaj tjedan mi se javila psihologinja koja je na mom slučaju i sad ona ništa o tome ne zna, samo mi je rekla da uz njihovo izvješće trebam poslat tužbu sudu. Vrlo je traljavo odradila posao do sada i ne mogu se pouzdati u to da nešto nije zaboravila spomenuti.

    Je li moguće da sama sastavim tužbu i pošaljem? Ako ne koliko se za to inače plaća pravnika? Što to uopće znači ako ja šaljem tužbu - samu sebe zastupam na ročištu?

  11. #11
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ajme žuta nemoj to raditi sama jer posljedice mogu biti vrlo ozbiljne.

    Nadam se da će ti se tu javiti forumašice pravnice ili netko s iskustvom tko možda ima primjerak tužbe.

  12. #12
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Krasno. Znači, mogla sam se debelo zaje*at. Tak mi se upravo i činilo. Još je rekla neka ostavim staro izvješće prema kojem je on tobože suglasan s planom, neka samo dojavim sudu da su se okolnosti promijenile. Je, sigurno bi uvažili tužbu pored izvješća czss-a koje kaže da je sve pet.

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Jel tu ide žalba ili tužba?

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Žalbe idu na već nekakva postojeća rješenja. Oni to što trebam slat zovu tužbom.

  15. #15
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja bih isto prije rekla žalba al nisam pravnik. Mislim da žuta treba stručnu pravnu pomoć. Valjda se javi netko s foruma. Mislim da je bila i neka tema baš o tome.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A ono iz prvog posta ,radi li to?

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    A djecji pravobranitelj? Kako ide s tim?

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ma ne. Ide tužba. To su mi rekli na pet mjesta. Kad sam tražila besplatnu pravnu pomoć rekli su mi da se dodjeljuje pravnik tek onda kad imam rješenje sa suda. Nije mi jasno tko bi mi trebao napisati tužbu. Guglala sam i to je cijela peripetija. Sigurno bih nešto zeznula, a nisam sigurna ni da mi je mudro slati ovo ništavno izvješće czss-a.

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ajdr ipak vidi prvi post

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ne znam što pitaš. Na njihovim stranicama i dalje piše da ne pružaju pomoć. Pisala sam ovdje jer je u naslovu teme besplatna pravna pomoć.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne. Ide tužba. To su mi rekli na pet mjesta. Kad sam tražila besplatnu pravnu pomoć rekli su mi da se dodjeljuje pravnik tek onda kad imam rješenje sa suda. Nije mi jasno tko bi mi trebao napisati tužbu. Guglala sam i to je cijela peripetija. Sigurno bih nešto zeznula, a nisam sigurna ni da mi je mudro slati ovo ništavno izvješće czss-a.
    Možda se petljam gdje mi nije mjesto, jer nemam nikakvih iskustava s ovim, ali jesi li probala kontaktirati neku od ženskih udruga, npr. Ženska mreža ili ženska soba, Babe... Možda imaju besplatno savjetovanje i pravnu pomoć za žene koje se nemaju kome obratiti.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Obrati se komori da ti dodijele pro bono zastupnika, ako ga ne možeš platiti (ima nekih uvjeta za to).
    Ako ga ikako možeš platiti, uzmi, plati, gotova priča.

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  23. #23
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Jesam, Peterlin, nakon doslovno sat i pol uzastopnog pokušavanja da dobijem nekog na telefon javila mi se njihova pravna pomoć i rekla ono što već znam, da odem na czss i tamo zatražim besplatnu pravnu pomoć.

    Komori se ne mogu javiti da mi daju nekog dok sudski postupak nije počeo. Oni traže taj neki broj sudskog postupka.

  24. #24
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Jesam, Peterlin, nakon doslovno sat i pol uzastopnog pokušavanja da dobijem nekog na telefon javila mi se njihova pravna pomoć i rekla ono što već znam, da odem na czss i tamo zatražim besplatnu pravnu pomoć.

    Komori se ne mogu javiti da mi daju nekog dok sudski postupak nije počeo. Oni traže taj neki broj sudskog postupka.
    Možda da pitaš ovdje: https://odrasli.hrabritelefon.hr/
    Uz uputnicu centra, mislim da možeš i osobno tamo na savjetovanje.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku

    Komori se ne mogu javiti da mi daju nekog dok sudski postupak nije počeo. Oni traže taj neki broj sudskog postupka.
    Otkud ti ta informacija? :misli:
    Nije to tako, pa kako bi ljudi krenuli u zaštitu svojih prava.
    Evo ti ovdje što ti treba.
    http://www.hok-cba.hr/hr/besplatna-pravna-pomo%C4%87

    Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  26. #26
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Već sam slala taj zahtjev u kolovozu, nadležnom uredu, pa su me otpravili riječima da se postupak mora voditi i onda su mi poništili moj zahtjev za besplatnu pravnu pomoć. Također, poslala sam email svim odvjetnicima s liste besplatnih odvjetnika sa stranice i oni sad govore o rješenju o punomoćniku. U czss-u su spomenuli da će napisati uputnicu s kojom bih trebala dobiti pravnika, a da je nj pravnica u samoizolaciji. Zašto je sve tako komplicirano?

  27. #27
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Predala sam obrazac, čekam rješenje. U međuvremenu su mi u udruzi baba pomogli sastaviti i prijedlog i tužbu. Baš su mi pomogle. Uskoro imam ročište za dodjelu skrbi. Jedino što me sad zanima pošto tamo neću imati odvjetnika je postoji li nešto što moram znati? Neki bonton, način govora, obraćanja, nešto? Možda malo čudno, ali osjećam se kao da idem pred profesora polagati ispit.

  28. #28
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Dobila sam privremeno rješenje. Zbunjuje me što su stavili točku da se treba sudu javiti s postupkom pokretanja razvoda, iako u obrazloženju jasno piše da smo bili izvanbračna zajednica.

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Možda zato jer ste duže od tri godine

    A ko ni se trebao javiti sudu?

  30. #30
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Onaj tko je sve pokrenuo, valjda ja, al može bilo tko od nas. Ne zbog toga, definicija izvanbračne zajednice je i ako si manje od tri godine, a imaš dijete s tom osobom, ali kad sam pitala pravnicu (kod javnog bilježnika) rekla mi je da ne treba raskidati jer nije nigdje ni registrirana.
    Mislim da su to stavili po šabloni.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 16.01.2021. at 12:58

  31. #31

    Datum pristupanja
    Dec 2023
    Postovi
    1

    Početno

    Poštovani, žrtva sam obiteljskog nasilja, silovanja, prijetnji smrću i suprugu je oduzeto ilegalno oružje sa 22 metka. Nakon pritvora 2 dana pušten je da se brani sa slobode uz mjere zabrane prilaska na 100 m (meni, ne i bebi). Isti me također nagovorio da cjeloživotnu ušteđevinu pokojnih roditelja posudim njegovom vjenčanom kumu (15 000 €). Trenutno sam na sigurnoj tajnoj lokaciji s 1-godišnjom bebom van županije gdje imamo prijavljeno prebivalište (i ja i beba i sjedište mog obrta). Na koji način mogu ostvariti pravo na skrbništvo, promjene prebivališta za bebu, promjenu pedijatra, uzdržavanje, imovinu koju sam unijela u brak i stekla nasljedstvom, bračnu stečevinu i povrat pozajmice. Za pozajmicu imam potpisanu neovjerenu šprancu, izvod iz banke za transakciju uz napomenu "Pozajmica", poruke i audio zapis.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •