Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 114

Tema: Pjesaci, da li ste svjesni biciklistickih staza po Zagrebu?

  1. #51
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Da Davore, da vozim 6km i slusam narodnjake.. aha, savrsena kombinacija da ubijam pjesake putem od zivcanluka

  2. #52
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Biciklistička staza mi je cijelim putem do posla i vozim se sporo, jedan dio razlog i stoji u tome sto me strah pjesaka koji hodaju i naglo skrecu na biciklisticke staze.

    Ne vozim opusteno kad se brze furam a pored mene ljudi upravo iz razloga da mi netko ne skrene.

    A i neugodno mi je zvoniti ljudima kad su na biciklistickoj pa onda skroz usporim i tek ta tada pozvonim, uglavnom gustam samo tamo gdje nema ljudi.


    Jer jednostano ljudi u ovom gradu nisu navikli na bicikliste koji imaju svoje staze, do sada je to uvijek bilo da su biciklisti oni koji se guraju kroz jadne ljude jer nemaju gdje voziti.

    Treba im edukacija. Dobra ideja za tekst na portalu


    I Deaedi ajd sjasi!

  3. #53
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nešto manje iritantno ne bi ni skužili

  4. #54
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    A moje mentalno zdravlje?

  5. #55
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    OK, onda 101, ali zeeeeru glasnije.

  6. #56
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Je da, onda ti trebaju i neki geđedi za taj tranzistor, da se ne namoci po kisi.

  7. #57
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Generalno govoreci, mene biciklisti jako iritiraju u prometu. I kao vozaca i kao pjesaka. Cinjenica je da ovaj grad (nazalost, ali je to tako), nije prilagodjen za bicikliste. I onda se u 90% voze po cesti ili po plocnicima, gdje na njih najvise moraju paziti drugi, a cini mi se da je njihov pristup: Ja idem, a ti pazi.

    E sad, glupo je prigovarati da pjesaci hodaju po biciklistickim stazama, a biciklisti se konstantno voze po plocnicima (najmjenjenim za pjesake) i kolnicima (namijenjenim za motorna vozila). Zanima me koji biciklist uspije proci svoju svakodnevnu rutu iskljucivo po biciklistickoj stazi? Sigurna sam da niti jedan. Zato, biciklisti, nemojte jamrati da vam netko uzurpira biciklisticke staze, kad vi u 90% slucajeva uzurpirate plocnike i kolnike.
    samo jedna stavrčica: biciklisti imaju puno pravo biciklirati kolnikom tamo gdje nema posebne staze za bicikliste, jedni se moraju držati pravila vožnje uz desni rub kolnika u smjeru vožnje

    i bicikl nije sredstvo za rekreaciju, nego prometno sredstvo

    kaj se tiče hodanja po biciklističkoj stazi - imam dvoje koji me i na Bundeku tjeraju da se maknem s polovice staze namijenjene biciklistima i rolerima

  8. #58
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Jako lijepo od tebe. Vec je bila rasprava oko toga da li se administratorske ovlasti smiju koristiti u "privatnim" raspravama, zar ne?
    Iduci put napisi da temu otvaras kao admin i da ces sve postove koji ti ne odgovaraju brisati.
    Ispricavam se sto sam pokusavala usmjeriti i tebe i sebe u dobrom smjeru.. od sada cu razmisliti da trazim moderatora da brise postove na temama na kojim ja pisem
    Anchie, ono što sam vidjela, dobro da si obrisala.
    Deaedi, nisam primjetila da ti je Anchie maknula ikakav tvoj komentar u vezi biciklizma, već tvoj i svoj komentar koji nema veze sa topicom i koji su totalno svađalački.

    Tvoj nabrušeni način komuniciranja, stvarno je malo "too much". :/


    Što se tiče biciklista i vozačkih dozvola, iskreno za cijelu hrpu vozača B kategorije bih oduzela vozačke dozvole.
    No isto tako bih zahtjevala i da se uvedu za pješake.

    No, sve zajedno vodi da kao nacija imamo vrlo nisku prometnu kulturu. Kao pješaci, bicklisti, motoristi, vozači malih i velikih automobila, kamiona....itd itd...

    I što se tiče kulture drugih u prometu i poštivanja npr. biciklista NA bicklističkim stazama, što reći kad sam na svoje oči vidjela policajca na motoru koji na zelenom valu uredno vozi po biciklističkoj stazi. :/
    Zanimljivo kako nisi primjetila anchine komentare, u kojima me izvrijeđala, pa ih onda lijepo maknula.

    Inace, svaki put kad otvorim ovaj topic, anchini postovi su (neprimjetno)editirani i ublazeni.

    No, samo nastavite glorificirati bicikliste, necu vam vise smetati.

    Citiraj Nika prvotno napisa
    I Deaedi ajd sjasi!
    Nika, vrlo pristojna komunikacija. Nadam se da ce dozivjeti jednaku sudbinu kao i moja, vjerujem da ce anchie imati jednake kriterije.

  9. #59
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ja ne zvonim pješacima koji se uredno kreću pješačkom stazom.
    Ali uvijek usporim tako da stignem reagirati ako netko od njih napravi nešto nepredviđeno. Vremenom postaneš i pomalo psiholog pa već možeš i iz daljeg zaključiti da bi netko mogao naglo skrenuti ili štogod, i ugroziti i sebe i biciklistu. Posebno je recimo opasna staza u Hrvatske bratske zajednice. Tamo si tik do kolnika i treba debelo paziti da te netko ne zgura na cestu, jer ti onda pomoći nema.. A tek skuteri..Oni su glavni razlog zašto malu furam samo do vrtića i nazad na bicu, jednostavno je preopasno.. :/

  10. #60
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Pa i treba ih glorificirati (bicikliste), definitivno, iz jako puno razloga. No, NARAVNO, da treba puno poraditi i na biciklističkim stazama i na biciklističkoj kulturi.

  11. #61
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Ne boj se nismo mi nikakva sekta
    Zamisli - vozimo bicikle, wow, probaj nekad mozda ti se svidi.

    Zapravo... ovo nema veze s biciklima, jel da?

  12. #62
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ti, Daedi, bome imaš ozbiljnih problema.
    Al dobro.
    Treba poštovati bicikliste-da!!!
    Jer ne zagađuju, jer promoviraju zdravi život, jer promoviraju kulturu koja postoji u zemljama koje bi nam trebale biti uzor.
    I jer, na kraju krajeva, većina mladih gubi glavu--vozeći auto il se vozeći u autu. I bilo bi puno bolje da imaju mogućnost i naviku na faks ili na posao ići-biciklom.

    al daleko smo mi od kulture.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    580

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    kaj se tiče hodanja po biciklističkoj stazi - imam dvoje koji me i na Bundeku tjeraju da se maknem s polovice staze namijenjene biciklistima i rolerima
    Ja za sada imam jednog savjesnog takvog. I dobro je, a i ona mlađa će tako naučiti.

    Kod nas u Osijeku se u velikoj većini slučajeva poštuju biciklističke i pješačke staze. I pješaci se miču sa biciklističkih staza, a i biciklisti uredno zvone ako je slučajno koji zalutali pješak na biciklističkoj.

    Nedavno prolazim našim šetalištem uz Dravu gdje su jedna uz drugu biciklistička i pješačka staza. I neka cura (pretpostavljam da je iz Zagreba radi govora) je stala na sred biciklističke i htjela da ju prijatelj fotografira. I taman nailazi bicikl i uredno zvoni, a ona sva u čudu zašto njoj zvoni (svi ostali pješaci su bili na pješačkoj stazi). Kasnije se nasmijala i začuđeno rekla prijateljima kako ne može vjerovati da se tu u Osijeku poštuju biciklistička i pješačka staza jer kod nje to NITKO ne poštuje.

  14. #64
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Jako lijepo od tebe. Vec je bila rasprava oko toga da li se administratorske ovlasti smiju koristiti u "privatnim" raspravama, zar ne?
    Iduci put napisi da temu otvaras kao admin i da ces sve postove koji ti ne odgovaraju brisati.
    Ispricavam se sto sam pokusavala usmjeriti i tebe i sebe u dobrom smjeru.. od sada cu razmisliti da trazim moderatora da brise postove na temama na kojim ja pisem
    Anchie, ono što sam vidjela, dobro da si obrisala.
    Deaedi, nisam primjetila da ti je Anchie maknula ikakav tvoj komentar u vezi biciklizma, već tvoj i svoj komentar koji nema veze sa topicom i koji su totalno svađalački.

    Tvoj nabrušeni način komuniciranja, stvarno je malo "too much". :/


    Što se tiče biciklista i vozačkih dozvola, iskreno za cijelu hrpu vozača B kategorije bih oduzela vozačke dozvole.
    No isto tako bih zahtjevala i da se uvedu za pješake.

    No, sve zajedno vodi da kao nacija imamo vrlo nisku prometnu kulturu. Kao pješaci, bicklisti, motoristi, vozači malih i velikih automobila, kamiona....itd itd...

    I što se tiče kulture drugih u prometu i poštivanja npr. biciklista NA bicklističkim stazama, što reći kad sam na svoje oči vidjela policajca na motoru koji na zelenom valu uredno vozi po biciklističkoj stazi. :/
    Zanimljivo kako nisi primjetila anchine komentare, u kojima me izvrijeđala, pa ih onda lijepo maknula.

    Inace, svaki put kad otvorim ovaj topic, anchini postovi su (neprimjetno)editirani i ublazeni.

    No, samo nastavite glorificirati bicikliste, necu vam vise smetati.

    ...
    kao prvo vidjela sam komentare koje je anchie maknula. nisu bili samo tvoji, već i njeni i nemam više išta prokomentirati o tome.


    Ujedno ću moliti sve da se pridržavaju teme ovog topica: biciklisti / pješaci u prometu i kultura prometovanja biciklima / hodanjem. Kasnije ću počistiti sve off topic komentare.

    Nadalje, osobno ću uvijek podržati bicikle kao prometno sredstvo i to naspram osobnih vozila. pa čak i glorificirati.

    Korištenje bicikla u svrhu osobnog prijevoza pa čak i rekreacije ne samo da je zdravije za njenog korisnika već i za okolinu. A sve to uspoređujem sa autima koji su zagađivači, potrošači, uništivači okoliša. O cijenama neću niti pričati.

  15. #65
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Čisto sa vozačkog stajališta - generalno me biciklisti ometaju dok voze po cesti. Dosta ih je teško spaziti pa me strah da ih ne zgazim ili zakačim za njih. I uz to usporavaju promet.


    Isto tako me nervira točno određena grupa biciklista - koji voze kao muhe bez glave, čas po pločniku, čas po kolniku (kao što me nerviraju i takvi vozači i pješaci..uglavnom svi nekulturni sudionici u prometu).

    Ono što je u Zgb problem je što nema dovoljno biciklit. staza pa onda ljudi voze posvud - što onda očekivano smeta vozače i pješake. Nema ni dosta pješ. staza pa ljudi hodaju po bicikl. stazama ili cestama (i ometaju vozače). Ni parkirnih mjesta pa vozači parkiraju na pločnik i nerviraju sve ostale.
    Uglavnom, nijedna grupa nije zadovoljna.


    A ono što treba je proraditi na kulturi svih sudionika prometa - jer nekada zaista imam dojam da jedino ja (kao vozač) pazim da mi netko ne izleti, pretrčava na crveno ili sl.

  16. #66
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    I totalni OT, no nekada imam dojam da signalizacija vrijedi samo za aute.
    Kada vozim, stajem na crveno. A masu puta mi se dešava da ljudi pretrčavaju na debelo crveno ili pređu po pola ceste pa manevriraju između jurećih automobila.

    I da - najviše me nerviraju motoristi - i to točno određena grupa. Oni koji voze po cesti dok se ne upali crveno za aute. I onda prelaze na pločnik i preko zebre (na zeleno za pješake).

  17. #67

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    svidja mi se naslov i pocetak topica, poslije ste malo zabrijali...

    i ja svakodnevno bicikliram, veci dio po stazi. dijelim razmisljanja i iskustva vecine ovdje.

    ali imam i jedan poseban biser: neki dan sam se (ja na biciklu) sudarila s biciklistom! isao mi u susret i zagledao se u izlozene automobile nekog autosalona. idem prema njemu, vidim da me ne vidi, i skrecem udesno, ali nedovoljno... udarila sam samo lijevom stranom guvernala i uspjela skociti s bicikla, ali on je bio u vecoj brzini pa se fest raspao....

  18. #68
    sonata avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,088

    Početno

    Joj, di me nadje s ovom temom! Anchie, potpuno te razumijem i suosjecam! Smatram se zaista pazljivim vozacem-uvijek po biciklistickoj, ako moram na plocnik, ispricam se ako nekome zasmetam i kazem hvala ako mi se makne. Zvonce ne volim koristiti na plocniku, radije usporim i pricekam cistu situaciju. Netko je gore pisao da se u Osijeku vise manje postuju pravila ali ja se bas ne bih slozila. Na mom putu s Juga II do Tvrdje bogme se svasta vidi! Pa i muz i zena kako drze lanac od psa svaki sa jedne strane i lijepo hodaju biciklistickom!! Palo mi je na pamet da nisu mozda slijepi ali naravno kada sam ih prosla, skuzila sam da nisu. Bilo mi je zao sto nisam zvonila!!
    Mislim da mi opcenito nemamo vozacke kulture nebitno koje prijevozno sredstvo koristimo! Ako skreces lijevo na raskrizju-pa daj se pomakni naprijed da ja mogu proci ravno! Ili prvo koci a onda da zmigavac da skrece! Ili mili po cesti a zeleno je, onda naravno pred semaforom prodje na treptajuce zuto a ja ostanem na crvenom itd. itd.
    Ali slazem se da ima i puno nepazljivih biciklista i shvacam i one kojima su se zamjerili jer sam i sama imala neugodnih iskustava.
    Moj zakljucak je LOSA VOZACKA KULTURA kod velikog broja vozaca!

  19. #69
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa
    I da - najviše me nerviraju motoristi - i to točno određena grupa. Oni koji voze po cesti dok se ne upali crveno za aute. I onda prelaze na pločnik i preko zebre (na zeleno za pješake).
    Isto ovo rade i biciklisti. Za njih imam dojam da su najopasniji sudionici u prometu, jer se najmanje obaziru na pravila. Na raskrižju bez semafora, nikad u životu nisam vidjela da je biciklist stao, oni samo piče i mijenjaju strane kako im paše. A nekoliko puta su me na izlazu iz zgrade skoro pokosili s bebom u rukama.
    Al ovo je topic iste vrste kao vlasnicima pasa. Tu se vjerojatno javljaju samo oni savjesni kojima sam sad digla tlak. Nevermind, ako već obrazujete sve oko sebe da je bicikl korisno prijevozno sredstvo, onda ih malo uputite i u prometna pravila.

  20. #70
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Angie, meni ovo da-zvuči napadački.
    KOliko je puta mene zamalo pogazio motor, auto....
    ima nas svakakvih na svim prometalima. :/

  21. #71

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa
    Citiraj icyoh prvotno napisa
    I da - najviše me nerviraju motoristi - i to točno određena grupa. Oni koji voze po cesti dok se ne upali crveno za aute. I onda prelaze na pločnik i preko zebre (na zeleno za pješake).
    Isto ovo rade i biciklisti. Za njih imam dojam da su najopasniji sudionici u prometu, jer se najmanje obaziru na pravila. Na raskrižju bez semafora, nikad u životu nisam vidjela da je biciklist stao, oni samo piče i mijenjaju strane kako im paše. A nekoliko puta su me na izlazu iz zgrade skoro pokosili s bebom u rukama.
    Al ovo je topic iste vrste kao vlasnicima pasa. Tu se vjerojatno javljaju samo oni savjesni kojima sam sad digla tlak. Nevermind, ako već obrazujete sve oko sebe da je bicikl korisno prijevozno sredstvo, onda ih malo uputite i u prometna pravila.
    potpisujem ,nek se odluče što su pješaci ili automobili... druga stvar je označena biciklistička staza na koju ja NE idem, ali oni lijepo voze po pločniku i još im se moram micati , kako da ne

  22. #72
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    pa da, nek idu na cestu, među aute, što bi im se ja sklanjala. Zanima me bi li isto razmišljali da vam dijete jednog dana postane aktivni biciklist? Rekli bi mu sine dragi, ne vozi po pločniku, siđi na cestu među aute!

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    evo, ja sam biciklist koji vozi po biciklističkoj stazi, pazi na pješake ( posebno ne podnoseći one koji hodaju po istoj i još me u čudu gledaju i očekuju da se ja maknem), ako sam na kolniku vozim desnom stranom, kacigu nemam (to mi nije baš drago)...

    no, trenutak koji me u prometu najviše izludio je bio klinac od cca 14 godina koji se vozio po stazi, ja u autu, vozim po propisu, dolazimo do zebre, on ubrza i zaleti se na tu zebru ispred mene. naravno, s tri malca otraga, ja kočim i doslovce mu skidam sve s neba. tada sam stvarno željela da batinanje nije zakonom kažnjivo koliko sam bila ljuta. ne znam jel on uopće bio svjestan da ga je sekunda dijelila od odlaska u bolnicu.

    zašto ovo zadnje-zato što je relativno malo korektnih biciklista, na žalost, više je onih drugih. nismo kulturni u prometu, uopće.

    ne znam koliko biciklista, uopće, zna da prilikom prelaska preko zebre moraju sići s bicikla. :/ po onome što ja vidim, jako malo.

  24. #74
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa
    no, trenutak koji me u prometu najviše izludio je bio klinac od cca 14 godina koji se vozio po stazi, ja u autu, vozim po propisu, dolazimo do zebre, on ubrza i zaleti se na tu zebru ispred mene. naravno, s tri malca otraga, ja kočim i doslovce mu skidam sve s neba. tada sam stvarno željela da batinanje nije zakonom kažnjivo koliko sam bila ljuta. ne znam jel on uopće bio svjestan da ga je sekunda dijelila od odlaska u bolnicu.

    zašto ovo zadnje-zato što je relativno malo korektnih biciklista, na žalost, više je onih drugih. nismo kulturni u prometu, uopće.

    ne znam koliko biciklista, uopće, zna da prilikom prelaska preko zebre moraju sići s bicikla. :/ po onome što ja vidim, jako malo.
    Evo, to je ono o čemu sam pričala. Al kako nisam sama biciklist, zvučalo je napadački.

    Nisam inače protiv biciklista u gradu, dapače, ekološki sam dosta osviještena i mislim da je puno previše auta i ostalih zagađivača. Mislim da grad sa svim ovim parkiralištima oko fakulteta, npr., sam sebi radi medveđu uslugu, umjesto da organizira parkirališta za bicikle i reklamira ih barem po fakultetima i sl. Meni je nepojmljivo koliko studenata danas dolazi na fakultete i u NSB autima.

    Ja sam mama koja poslije posla mora na drugi dio grada po djecu u vrtić, i ne mogu to bez auta. Ali prije sam na posao dolazila i tramvajem, i pješice.

  25. #75
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa
    ne znam koliko biciklista, uopće, zna da prilikom prelaska preko zebre moraju sići s bicikla. :/ po onome što ja vidim, jako malo.
    Na dijelovima pofarbanim crvenom bojom ne moraju, ali se time izlažu riziku da ih zgazi auto jer ih vozači još uvijek "ne doživljavaju".
    Nego, kakav je to biciklist i kakav mu je uopće bicikl ako nije u stanju s njega sići na zebri ?!

  26. #76

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj Val prvotno napisa
    ne znam koliko biciklista, uopće, zna da prilikom prelaska preko zebre moraju sići s bicikla. :/ po onome što ja vidim, jako malo.
    Na dijelovima pofarbanim crvenom bojom ne moraju, ali se time izlažu riziku da ih zgazi auto jer ih vozači još uvijek "ne doživljavaju".
    Nego, kakav je to biciklist i kakav mu je uopće bicikl ako nije u stanju s njega sići na zebri ?!
    dobro, ali to još uvijek ne znači da preko ceste prelaze (voze se) a da ne pogledaju ide li koji auto. ono, u naletu, gdje ti kao vozač u autu ne moraš primjetiti/shvatiti njegovu namjeru. ( ovog klinca, opisanog u gornjem postu, spasila je moja intuicija). ovo se odnosi i na pješake koji (a zadnje vrijeme ih je jako puno) cestu, na zebri, bez semafora, prelaze ne pogledavši ide li koji auto ili ne. (čak ni ne smanje brzinu )

  27. #77
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Re: Pjesaci, da li ste svjesni biciklistickih staza po Zagre

    Jel netko procitao moj uvodni post i ovu moju recenicu?

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Da znam.. ima svakakvih biciklista, no necemo sad o njima.
    Ova tema nije o biciklistima kamikazama.. ova je o edukaciji pjesaka

  28. #78
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    ok, ali zašto ne bi bio i o edukaciji biciklista?

  29. #79
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Rizik nesilaženja je kada imaš upaljeno zeleno, a istovremeno je autima zeleno za skrenuti desno. Dakle, auto skreće desno i prelazi poprijeko na zebru ne sluteći da će mu dojuriti bicikl po toj zebri. Vozači su navikli na pješake koji su već na/blizu zebre, ali ne i na bicikliste koji dojure po svojoj stazi. Zapravo, ako ne krenu "skenirati" stazu debelo prije nego krenu u križanje, nema niti šanse da ih uoče ili reagiraju na vrijeme. Takva situacija je npr. na križanju Miramarske i Vukovarske.

  30. #80
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa
    ok, ali zašto ne bi bio i o edukaciji biciklista?
    Pa slobodno otvori takvu temu

  31. #81

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Rizik nesilaženja je kada imaš upaljeno zeleno, a istovremeno je autima zeleno za skrenuti desno. Dakle, auto skreće desno i prelazi poprijeko na zebru ne sluteći da će mu dojuriti bicikl po toj zebri. Vozači su navikli na pješake koji su već na/blizu zebre, ali ne i na bicikliste koji dojure po svojoj stazi. Zapravo, ako ne krenu "skenirati" stazu debelo prije nego krenu u križanje, nema niti šanse da ih uoče ili reagiraju na vrijeme. Takva situacija je npr. na križanju Miramarske i Vukovarske.
    Taj rizik ja kao vozač auta i bicikla znam. Ali dosta biciklista ne zna, osobito onih mlađih.
    Mislim da nije toliko bitno sići s bicikla, najbitnije je usporiti na neku pješačku brzinu, inače te vozač u autu ne stigne vidjeti. Ja čekam da auti stanu, onda idem preko pješačkog, bez obzira na to jel mi je zeleno. I autima je zeleno, a ne valja se s rogatima bosti .

  32. #82

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj Angie75 prvotno napisa
    ok, ali zašto ne bi bio i o edukaciji biciklista?
    Pa slobodno otvori takvu temu
    lakše je tebi promijenit naslov teme

  33. #83
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja znam zasto sam je otvorila. Ish, vi sebi otvorite novu

  34. #84
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Kad auto skreće udesno preko zebre, i njemu je i pješacima zeleno, vozač auta je dužan napraviti još i desnu provjeru, baš zbog biciklista koji se stvore "niotkuda". No znam da to većina vozača ne radi, i puno puta bi bila poginula na zebri da to nisam radila. (dok ne uhvatiš kontakt očima s vozačem, nema prelaska)
    Slažem se s Gitom da to nema puno veze sa silaženjem s bicikla. Znam za to pravilo, preko zebre sići s bicikla, ali rijetko silazim, obično na zebrama na kojim znam da biciklistu neće propustiti, ono, nikad. :/ Onda siđem, malo cimnem s bicom kao ja ću preko, pa onda stanu. Hoću reći ne vidim smisla da biciklist mora sići s bicikla kad prelazi preko zebre. Jeste probali kad gurati bic dok vozite dijete na njemu? Puuno je teže tako održavati ravnotežu, nego vozeći ga.

  35. #85
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa
    Kad auto skreće udesno preko zebre, i njemu je i pješacima zeleno, vozač auta je dužan napraviti još i desnu provjeru, baš zbog biciklista koji se stvore "niotkuda". No znam da to većina vozača ne radi, i puno puta bi bila poginula na zebri da to nisam radila. (dok ne uhvatiš kontakt očima s vozačem, nema prelaska)
    ovo boldano je pravilo kojeg bi se svi trebali držati na svim pješačkim prelazima

    Slažem se s Gitom da to nema puno veze sa silaženjem s bicikla. Znam za to pravilo, preko zebre sići s bicikla, ali rijetko silazim, obično na zebrama na kojim znam da biciklistu neće propustiti, ono, nikad. :/ Onda siđem, malo cimnem s bicom kao ja ću preko, pa onda stanu. Hoću reći ne vidim smisla da biciklist mora sići s bicikla kad prelazi preko zebre. Jeste probali kad gurati bic dok vozite dijete na njemu? Puuno je teže tako održavati ravnotežu, nego vozeći ga.
    zebra je pješački prelaz i preko nje se ne smije voziti
    cestu biciklom smiješ prijeći vozeći tamo gdje je obilježen prijelaz za bicikle
    to je prometni propis, i premda nije jedini koji se nama laicima čini bezveznim ima svoje razloge

  36. #86
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Praksa pokazuje da pravilo koje nema logike- ne zaživi. E sad, ne znam zašto propisivati pravila kojima se svrha ne zna? Ne vidim zašto je pješak koji gura bicikl uočljiviji od biciklista koji prelazi zebru?

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa
    Praksa pokazuje da pravilo koje nema logike- ne zaživi. E sad, ne znam zašto propisivati pravila kojima se svrha ne zna? Ne vidim zašto je pješak koji gura bicikl uočljiviji od biciklista koji prelazi zebru?
    Treba dodati: ako se kreću približno istom brzinom.

  38. #88
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    nije uočljiviji, ali može lakše reagirati u opasnoj situaciji (pješak se bude prije zaustavil kad vidi da auto neće stati nego biciklist koji se vozi 10 ili više km/h)

  39. #89
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa
    Citiraj Dijana prvotno napisa
    Praksa pokazuje da pravilo koje nema logike- ne zaživi. E sad, ne znam zašto propisivati pravila kojima se svrha ne zna? Ne vidim zašto je pješak koji gura bicikl uočljiviji od biciklista koji prelazi zebru?
    Treba dodati: ako se kreću približno istom brzinom.
    i u ovom slučaju pješak bude brže stal od bicikliste
    ako ne vjeruješ - isprobaj

  40. #90
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    a biciklist bude brže pobjego, ako skuži opasnost. Šalim se, no nitko da se osvrne na guranje bica s djetetom u sjedalici. Tu se riskira da izgubite ravnotežu i da bicikl padne na asfalt, naravno s djetetom. No možemo reći da netko ko nije u stanju gurati bicikl s djetetom ne bi ni trebao voziti dijete, no ipak..

  41. #91
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    sudeći po uvodnom postu, izgleda da bi ipak pješaci trebali polagati "vozački" :/ jer oni su ti koji bez ikakve formalne prometne naobrazbe (navodno) ugrožavaju bicikliste.......opet stoji pretpostavka da ih većina ima vozačku, pa da imaju znanja o ponašanju u prometu, ali to baš previše ne koriste misleći kako oni ne mogu nikoga ugroziti svojim ponašanjem.
    pa i u autoškoli se uči kako su pješaci najugroženiji u prometu, ali isto tako odmah iza njih su biciklisti, ako se ne varam......

    no, ono što je ovdje, mislim, bitnije je da:
    - staze nisu prilagođerne prometu biciklima
    - pješake se nedovoljno informira o tome, ne skreće im se pažnja na to i naravno da o tome ne razmišljaju (poput mene) jer upravo vjerojatno iz gore navedenog razloga biciklista nema baš previše
    - sigurna sam da bi koja TV reportažica o toj "problematici" malo natjerala pješake da razmisle o tome jer nema o čemu taj medij ne može natjerati ljude da razmišljaju

    u berlinu npr. nema šanse da pješak hoda po biciklističkoj stazi jer je non-stop puna (vrlo glasnih ) bicikala - možda je i kod nas to rješenje - naravno da većina uvijek ima prednost

  42. #92

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    57

    Početno

    Biciklisti, da li ste svjesni pločnika po kojem hodaju pješaci?

  43. #93
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A pješaci, jeste li svjesni da se praktično svaki bicikl dade elektrificirati i bez pedaliranja daje autonomiju veću od 10km? Uz malo pedaliranja to je autonomija od par desetaka km. I sve uz minimalan zahvat na biciklu (mijenja se prednji kotač, dodaje se upravljački sklop, nosač baterije i baterija).

  44. #94
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj Trixy prvotno napisa
    Biciklisti, da li ste svjesni pločnika po kojem hodaju pješaci?
    Meni je ovo neprimjereno pitanje na ovom topicu, a i šire - pješaci su tu uostalom već milijunima godina i uopće nije upitno jesmo li ih svjesni (čak i ako netko od biciklista povremeno jest agresivan). A biciklistička se kultura tek razvija kod nas i to jest svijest koju treba razvijati - da ljudi skuže da se biciklistička staza treba poštivati kao i cesta, inače nema nikakvog smisla. Ja od bicikla očekujem određenu brzinu, inače bih išla pješice, i razvijam je onda na mjestima gdje mogu (na biciklističkoj stazi) ali ne mogu ako ljudi hodaju ispred mene.
    Jutros me jedan poslao u k.. kad sam mu zazvonila jer je hodao po bic. stazi.

  45. #95
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Jutros me jedan poslao u k.. kad sam mu zazvonila jer je hodao po bic. stazi
    Probaj se jutri provesti stazom kraj Strojarskog i Filozofskog faksa .Studenti najmanje poštivaju bic. stazu. I ako imaju dva metra pločnika oni će rađe biciklističkom. :/

  46. #96
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    instalirajte na bicikle kamionske ili brodske sirene na baterijski pogon, da vidite kak će se svi micati

    ovo je šala, ali bi ponekad zbilja dobro došlo

  47. #97
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Uf, super tema, ovo ljeto sam ju često htjela otvoriti...
    Ja imam osjećaj da ljudi tu biciklističku stazu uopće ne doživljavaju.
    A još sam se ja vozila po onoj novijoj, po Zagrebačkoj Aveniji.
    I još je dosta i vidjiva, ali kak sam uvijek išla u isto vrijeme, na par ljudi sam znala naletiti koji uvijek redovno hodaju po stazi (valjda im je fora hodati po ocrtanom, a možda im je pasala i hladovina, to je bilo u ljeto, onih malih stabala uz stazu). Ali uredno bi se još i bunili kad bi im zvonila, kao kaj ja sada hoću.
    Ili koji uredno šeću tamo gdje bi trebali ali njihov peso je debelo na stazi, ili čak na travi pored staze a lajna preko cijele biciklističke. Pa se ti sada vozi.
    Imala bih svašta na ovu temi za napisati!

  48. #98
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Među samonavodećim robotima imaš i robote koji se navode po crti na podlozi. Takav sustav jamči uspješno navođenje bez inteligencije i u tome možeš prepoznati sklonost praćenja nacrtane pruge na pločniku: mozak nepotreban. Jednako vrijedi za pješake i bicikliste.

  49. #99
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Uf, super tema, ovo ljeto sam ju često htjela otvoriti...
    Ja imam osjećaj da ljudi tu biciklističku stazu uopće ne doživljavaju.
    A još sam se ja vozila po onoj novijoj, po Zagrebačkoj Aveniji.
    I još je dosta i vidjiva, ali kak sam uvijek išla u isto vrijeme, na par ljudi sam znala naletiti koji uvijek redovno hodaju po stazi (valjda im je fora hodati po ocrtanom, a možda im je pasala i hladovina, to je bilo u ljeto, onih malih stabala uz stazu). Ali uredno bi se još i bunili kad bi im zvonila, kao kaj ja sada hoću.
    Ili koji uredno šeću tamo gdje bi trebali ali njihov peso je debelo na stazi, ili čak na travi pored staze a lajna preko cijele biciklističke. Pa se ti sada vozi.
    Imala bih svašta na ovu temi za napisati!
    novije biciklističke su još gore jer ljudi nisu navikli da su tamo
    jučer sam išla po novoj Martićevoj, to je užas nad užasima, iako je sama biciklistička na tom mjestu smiješna, svi auti koji su pakirani zadiru na pol staze, tako da pola vremena izbjegavaš to a pola pješake
    Ja se sa staze gotovo nikad ne mičem osim ako prijeti sudar jer obilaženje pješaka koji hodaju po stazi ničemu ne služi, tako neće nikad skužiti da su na u prekršaju, a i pothranjuje mit o biciklistima kamikazama

  50. #100
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Među samonavodećim robotima imaš i robote koji se navode po crti na podlozi. Takav sustav jamči uspješno navođenje bez inteligencije i u tome možeš prepoznati sklonost praćenja nacrtane pruge na pločniku: mozak nepotreban. Jednako vrijedi za pješake i bicikliste.
    dobarr

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •