Stranica 1 od 10 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 495

Tema: Baby- led weaning

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno Baby- led weaning

    Radi se o uvodjenju krute hrane, a ne o prestanku dojenja.

    Ukratko, dijete se ne hrani zlicom, ne miksa se hrana nego mu se ponudi u krutom obliku da se samo posluzuje.

    Vise o tome na
    http://en.wikipedia.org/wiki/Baby-led_weaning

    http://www.borstvoeding.com/voedseli...uidelines.html

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/6762795.stm

    http://babyledweaning.blogware.com/b...rchives/2007/6

    Gill Rapley, trenutno na celu UNICEFove UK Baby Friendly inicijative, koja je dala ime ovakvom nacinu uvodjenja dohrane:

    Between 1978 and 1998 I was a health visitor with, at any one time, a caseload of about 450 families with children under five-years-old. (In the UK, all families have a health visitor assigned to them, to advise on health issues and carry out health surveillance in the pre-school years.) During that time I talked with many mothers who were struggling to manage the transition to solid foods. At that time, of course, the ‘official’ age for the introduction of solids was ‘four to six months’, with both professionals and parents tending to interpret this as the need to start at four months, so that the baby would be taking the longed-for ‘three meals a day’ by six months.

    Two key areas of difficulty stood out: Firstly, there were the babies who, at four months, just didn’t seem to want to know about solid foods. Their parents were resorting to tactics ranging from playing games, through holding the baby’s nose, to denying them milk feeds – all in an effort to get them to accept a few spoonfuls of mush. The answer in almost all cases was simply to forget about it for another month or two.

    The other challenge presented to me time and time again was that of how to progress, at around seven to eight months, from pureed foods to ‘second stage’ dinners. Here there were three common problems, occurring together or separately: constipation, pickiness over flavours and gagging or choking. For all three problems, letting the baby feed himself with pieces of food – rather than insisting on spoon feeding him with purees containing lumps – appeared to resolve the problem. It seemed to me that these babies were saying so clearly that they were perfectly able, and desperately wanted, to feed themselves.

    During this time I also regularly carried out routine developmental checks on babies of six months. The signs of normal development that we wanted to see were clear: The baby should be able to sit alone for short periods, be keen to explore his world, and be good at reaching and grabbing fist-sized objects, at transferring them from hand to hand and at taking them to his mouth. He should also be making some consonant sounds (speech is related to chewing ability). It was clear to me that the parallel development of these abilities was no coincidence – and it was all connected with self-feeding.

    During the same period I was training as a voluntary breastfeeding counsellor and developing a healthy respect for the ability of a very young baby to feed himself, right from birth. Why, I wondered, was it considered necessary to subject babies to a passive form of feeding in order to introduce solids, when they themselves were clearly so capable? It struck me that, if only we could get them to six months, there really didn’t seem to be any need for this approach. But some babies needed solids at four months, didn’t they? Or did they?

    Whenever I questioned the need for ‘baby food’ I was thought at best odd, and at worst dangerously subversive! Finding myself at odds with the majority of my colleagues (though not, I have to say, with the mothers I visited, many of whom welcomed the chance to experiment with an easier and more logical approach to baby feeding), I left health visiting and pursued a career with the UNICEF UK Baby Friendly Initiative, submerging myself in the world of breastfeeding and putting the solids issue on hold.

    Then, in 2001/2, two things happened close together: I needed to choose a topic for the research dissertation of the Masters degree I had decided to do in my spare time – and the World Health Organization decided that babies didn’t need solids until six months. Suddenly I had the chance to be part of the solution instead of part of the problem!

    My research was a very small study of just seven babies who, at four months, were being exclusively breastfed. Their parents were asked to give them the chance to handle and explore food whenever anyone else was eating. They were encouraged to think of these sessions as opportunities for play and discovery rather anything connected with hunger; they were to continue breastfeeding on demand, with no attempt actively to feed the baby any other foods. They were asked to offer their baby a range of flavours and textures, in a variety of sizes and shapes, and to observe what they did. They also video-taped a play/eating session every two weeks. They kept this up until the baby was nine months old.

    To cut a long story short, all the babies started to become seriously interested in food from around six to six and a half months. By eight months, all were purposefully feeding themselves and enjoying a wide range of flavours and textures. They had also begun to show preferences for certain foods although, interestingly, there was very little they disliked. Most of all, the parents were thrilled with their progress and at how easy and fun it had been.

    Since I have begun to give presentations about what, in the UK, has become known as ‘baby-led weaning’ (the first solids being the very beginning of the process of weaning a baby off the breast), I have discovered just how many parents are ahead of the game on this issue. Those ‘in the know’ typically have three or more children and they found this way of helping their baby to progress to eating solid foods either by accident, or because they didn’t have time ‘for all that messing about [with purees]’. What is poignantly sad is that these parents, who have dared to use logic and intuition, have tended to keep their discovery to themselves – for fear of being thought odd, ‘naughty’, or just plain lazy!


    Ja sam neplanirano i ne znajuci da se to tako zove, to prakticirala sa Shantanom, nakon neuspjesnih prvih pokusaja hranjenja zlicicom i kasicama.
    Sada svjesno namjeravam to isto raditi i s Ayanom.
    Mislim da moze pomoci mamama cija djeca "ne prihvacaju dohranu" (osim, naravno , savjeta i pristupa koji se zagovara u knjizi Carlosa Gonzalesa, My Child Won't Eat )

    Kako vam se cini?
    Ima li tko kakvih iskustava?

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mogu samo potvrditi da je Vid i u samim pocecima dohrane htio jesti sam, pa sam mu davala komade kuhane mrkve i slicnih stvari.

  3. #3
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Odlicni linkovi ... ja sam bas tako zamisljala dohranu, ali nisam bas naisla na primjere u mojoj okolini i uglavnom su svi spominjali gusenje :/

  4. #4
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Saradadeviii mozes li mi ukratko opisati kako ste i sa cim zapoceli, jesi pratila tablicu dohrane, tips&tricks, kako je Shantala reagirala?
    Thx.

  5. #5
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    super je onaj zadnji link, puno ideja, recepata, iskustava

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj srecica prvotno napisa
    Saradadeviii mozes li mi ukratko opisati kako ste i sa cim zapoceli, jesi pratila tablicu dohrane, tips&tricks, kako je Shantala reagirala?
    Thx.
    tablica dohrane
    sto je to?
    Ovdje je jos uvijek (kao i tada prije 4 godine) u modi da se preporuci tzv Baby rice. I onda svi kupuju baby rice i daju djeci kao prvu hranu. Pa sam i ja. Imam fotografije njenog izraza lica kada je probala tu rizu.
    otprilike ovako :/
    I jos je dobila neki osip pa sam prekinula sa dohranom na tjedan dana.

    Nikad je nisam uspjela dobiti ni na baby rice ni na ikoju kasicu (a pokusavala sam neko vrijeme s mrkvicom, slatkim krumpirom, kuhane jabuke itd...).
    U medjuvremenu, dok sam tako neuspjesno pokusavala, napunila je sedam-osam mjeseci i pocela mi sama uzimati zlicu iz ruke. Pa sam skuzila da je najbolje da joj dam ono sto mi jedemo (tada smo kuhali bez soli i zacina) i samo malo zgnjecim i pustim je da se sama hrani. Medjutim bilo mi je ubrzo jasno da ne treba ni gnjeciti, nego joj dati u takvom obliku koje je.

    Najvise je voljela brokole, karfiol, grasak; riza i proso, zobene pahuljice. Avokado joj je bio dugo vremena najdrazi (jos je i danas), ali to sam joj kasila. Sada ne bi ni to, nego narezala na komadice.
    Voljela je i one rice cakes , bez soli.
    Slijedila sam nacelo jedna vrsta povrca na nekoliko dana. Pa onda uvesti nesto drugo.

    Ona je dobro reagirala na dohranu, ja sam bila ta koja dobro nije reagirala jer su me HV(health visitor, neki pandan pedijatru za zdravo dijete) tlacili da treba vise jesti, biti na tri obroka dnevno sa sedam mjeseci po mi je to bila muka. Dok sam zlicarila i pokusavala joj nekako utrpati hranu u usta, bilo je grozno.

    Kada sam odustala i dala joj samoj da bira sto hoce, od onoga sto je na meniju, a ja prionula na svoj meni, bilo je super.
    Vjerojatno tek negdje oko godine dana je pocela jesti u kolicinama i frekvenciji koja bi zadovoljila HVje.

    Gonzales kaze u onoj knjizi da djeca kada mogu birati, biraju instinktivno hranu koja im iz nekog razloga treba.
    Recimo , S. nikada nije birala slatkaste okuse (mrkva, bundeva ), ni danas joj to nije drago (ako je kuhano, ako je sirovo, onda moze )

    tips and tricks:
    neopisivi je gusts gledati dijete kada mu ponudis pun tanjur spageta (onako malo poliven uljem da bolje klizi izmedju ruku)

    Babarini su beskorisni u ovom slucaju. Ja sam je drzala samo u peleni ili u nekoj staroj majici.

    Do godine dana sam je drzala na sebi dok je jela, sto je jako messy. Varijanta s vlastitom stolicom je zgodnija za mamu.

    Da, ako ih ovako pustis, mogu "ubrzati" dohranu neplanirano sa hranom koja nije bila u planu.
    Meni se to dogodilo s tofuom kojeg je maznula iz mojeg tanjura.
    I zliciom karobele koje se docepala dok sam razgovarala na telefonu.Imala je negdje tek osam ili devet mjeseci.
    Ali izraz lica joj je bio cisto blazenstvo...

  7. #7
    maaja79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    bih
    Postovi
    178

    Početno

    super tekst.
    irvinu dajem u ruku sve sto moze sam jesti.
    jako rano je tako jeo mrkvu i jabuku.
    poceli smo dohranu sa 7 mjeseci i svega par puta je odbio ponudjeni obrok.

    ovo mi je fora:
    It struck me that, if only we could get them to six months, there really didn’t seem to be any need for this approach. But some babies needed solids at four months, didn’t they? Or did they?

  8. #8
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Da skuzila sam da tablica dohrane ovdje uopce ne igra neku ulogu, ali ja sam za pocetak planirala nas jelovnik prilagoditi njoj ... mi inace kuhamo puno na pari, dakle bez soli i zacina, osim dodavanja maslinovog ulja na samom tanjuru, tako da sam i po tablici ziher da joj to mogu dati.

    Ovo sa spagetima mi je super ideja. Koje si nudila obicne bijele ili integralne? I kada?

    Inace u zadnjem shopingu smo joj kupili onaj babarin sa rukavima, pa si mislim da ce to dobro doci. A sto se tice neplaniranih namirnica, jucer je dok sam je drzala u krilu uhvatila polovicu mandarine koju sam ja jela, i naravno strpala je usta. Prvo ju je iznenadio okus, ali zdusno nastavila sisati prste ... a po tablici su narance sa 9 mjeseci, ali nije bilo nikakve reakcije.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    tko je sastavio tu tablicu?
    ja kad vidim ovdasnje preporuke, mark mi padne na oci (konzervirana govedina u 8. mjesecu ...)

    Svako podneblje ima svoje ideje o tome koju hranu prvu dati. Ovdje je fetis taj baby rice; svi to daju, dok se, recimo, krumpir totalno ignorira.
    Onda, jos je popularna suha marelica ili sljiva, kao zbog zeljeza pa se i to daje dosta rano, namocena.

    spagete su bile integralne, ali nije toliko vazno, jer ionako nece puno pojesti nego ce se igrati s njima. Mislim da sam joj to dala negdje s 9 mjeseci.

    babarin sam i ja imala s rukavima, ali nije pomagalo. Valjda bi trebala nabaviti neki ogromni. Na kraju sam je skidala, manje robe za prati, a nju bi ionako morala oprati poslije jela.

    kukuruz na klipu je isto zgoda za samohranjenje. S. bi provela pola sata okupirana time, sto je za nju bilo velika stvar (da sjedi pola sata)

  10. #10
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Tablicu sam dobila od pedijatrice ... istina je da je malo cudna :/ dojenje do 5. mjeseci a sa 7. mjeseci preporucuje razrijedeno kravlje mlijeko i Petit beurre kekse :? ... ja nekako razmisljam da je bitno pratiti sezonsko voce i povrce, iako ako nemas nekog na selu ili sam nisi zivio na selu, nitko vise nema pojam sto je sezonsko kad u svakom trenutku godine mozes kupiti sve sto ti padne na pamet ...

    Leila je jucer dobila u ruke malu na pol oguljenu jabuku, prvo ju je prepipavala, prelazila prstima preko kore i preko oguljenog dijela, totalno se zadubila ... onda je prislonila ustima i brzo makla i namrstila se, onda je pokusala ponovo i svidjelo joj se, pa se smijala svaki put kad bi liznula oguljeni dio, onda je zinula koliko je mogla i malo je cuclala. Sve to skupa je trajalo nekoliko minuta, nakon toga joj vise nije bila zanimljiva. Sutra joj planiram dati opet jabuku u komadu ali kuhanu.

    Inace OT jucer je bila i baka kod nas, malo je vrtila glavom na ovu ideju dohrane ali nije nista prigovarala.

  11. #11
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Jos me nesto zanima
    kada ste krenule sa samohranjenjem da li si je jos uvijek povremeno hranila ili si sve prepustila onome sto uhvati?

    Kada u to sve ubaciti zlicu i vilicu?

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa kad vidis da se djetetu nesto svidja mozes mu malo pomoci, ako ga to ne ljuti.

  13. #13
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj srecica prvotno napisa
    Inace OT jucer je bila i baka kod nas, malo je vrtila glavom na ovu ideju dohrane ali nije nista prigovarala.
    a vidis, moja mama je stalno htjela da dorian tako jede, a on nije htio i to mu je bas jabuku davala

    on ni sad ne jede sam, a ako i jede to je iskljucivo krumpir, da se njega pita on bi jeo samo krumpira

  14. #14
    grace avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    260

    Početno

    Kod nas kašice u početku nisu palile, puno bolje je išlo kad se curka mogla sama hraniti. Ali ksanije kad se izguštala dopustila mi je ida ju ja nahranim.

  15. #15
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Citiraj srecica prvotno napisa
    Tablicu sam dobila od pedijatrice ... istina je da je malo cudna :/ dojenje do 5. mjeseci a sa 7. mjeseci preporucuje razrijedeno kravlje mlijeko i Petit beurre kekse :? ... ja nekako razmisljam da je bitno pratiti sezonsko voce i povrce, iako ako nemas nekog na selu ili sam nisi zivio na selu, nitko vise nema pojam sto je sezonsko kad u svakom trenutku godine mozes kupiti sve sto ti padne na pamet ... .
    To je valjda neka prahistorijska tablica, pretpostavljam kad smo mi bili bebe jer se onda davao petit keks i nije se znalo za celikaliju. Ovdje na forumu imas ok tablice , manje vise ista kao u knizi Moja prva godina.

  16. #16
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Malo podizem ovaj topic jer uvijek zagubim linkove.
    inace prijavljujem da sam joj prekjucer dala u zdjelicu polovicu jabuke i komad banane ... cini se da joj se banana vise svidjela jer je slasno mljackala iako se meni cini da nista nije pojela ... sve mi je jasnije kako mame postanu nestrpljive kad krene dohrana

    A ako je stavim sebi u krilo za vrijeme rucka onda riskiram da sve sto je na mom tanjuru zavrsi na podu a prije toga bude polizano ... jer je neki dan tako zaburila ruku u zdjelu sa rikolom i samo se 'stepla'

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Ayan je jos na zvakanju papira i slicnoga (sto god mu od predmetnina dodje pod ruku)

    Inace, bila sam nedavno na nekoj Weaning session u lokalnom health centru; uputila se onako u spijunazu da cujem je li slusaju vladu i preporucuju uvodjenje dohrane tek s 6 mjeseci ili jos pjevaju stare pjesme.
    I pricaju sada o 6 mjeseci, ali se stalno zaboravi novo gradivo pa se krene u stare vode.
    Recimo, kazu, treba se poceti sa sest mjeseci i odmah nabildati tri obroka dnevno u dva tjedna, jer ako se duze ceka, tada dijete ne vjezba zvakanje sto opet narusava razvoj govora (naravno ni rijeci da, recimo, dojenje ima slicnu funkciju).
    Zanimljivo, kao da djeca do tada samo sisu i nista vise. Ovaj moj je u posljednjih dva mjeseca prozvakao sve zivo cega se docepati mogao. I zvace li zvace (iako nema hrane u ustima)

    Pricaju o smiksavanju hrane dok se ne utuce ikoji ostatak krutosti, a istovremeno pricaju novo gradivo kako to ustvari nije potrebno jer je miksanje bilo za dob od tri ili cetiri mjeseca u proslosti.
    Ali opet, cijela demonstracija pripreme hrane je bila legendarna baby rice pa kasica od mrkve i kasica od kuhanog krumpira propasiranog kroz cjedilo :? (mm me prosvijetlio da je to zbog toga da ne ostane koja grudica....)

    Old habits die hard...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj srecica prvotno napisa
    Jos me nesto zanima
    kada ste krenule sa samohranjenjem da li si je jos uvijek povremeno hranila ili si sve prepustila onome sto uhvati?

    Kada u to sve ubaciti zlicu i vilicu?
    koliko se sjecam (a ne sjecam se bas najjasnije), ona nije htjela da je ja hranim. Mislim da sam joj ja ponekada dodavala hranu, a ona bi ju sama stavljala u usta.
    Za zlicu i vilicu se ne sjecam tocno. Mozes staviti zlicu pokraj nje pa vidjeti kada ce je poceti upotrebljavati kao pribor

    cijela stvar je super psiholoski trening za roditelje (opsesije da ce se zmazati dijete, stol, pod, kuhinja itd...)
    Sjecam se da je to ponekad mene malo uznemiravalo, ali sam brzo kapitulirala.

  19. #19
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    e sad još da se riješim straha od gušenja kojeg mi se nameće otkako sam rodila... pa krećemo

  20. #20

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    gusenja djeteta?
    nece njoj biti nista, ako joj bas ne das bademe i ljesnjake pa joj se zaleti.
    Jedan tata self-weaning baby isto ima taj problem, jer se on par puta gusio u djetinjstvu (ali mislim da su bile u pitanju neke riblje kosti i slicno)

  21. #21
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    ohrabrena, već danas sam joj dala narezano voće i cura je bez problema igrala se i pomalo i žvakala. kad je odgrizla veći komad, jednostavno je dio zadržala u ustima da ga detaljnije sažvaće a višak ispljunula

  22. #22
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Dakle i Leila vec duze vrijeme zvace sve sto joj doce pod ruku, najnovija stvar su podne puzzle ... sto se tice hrane nikuda se nismo pomakli, osim sto nam je niknuo i prvi zub pa sad kad joj dam komad jabuke ostaje vidljivi trag, ali nista jos nije pojela.

    Saradadevii dobro si rekla ovo je psiholoski trening za roditelje mene ne smeta sto sve leti oko nje i sto se sve ljepi po kuhinjskom podu, vec cijelo vrijeme kao da iscekujem kada ce konacno nesto stvarno pojesti

    gusenje ... mene je umirio tekst sa jednog od linkova, da u biti ovaj nacin hranjenja postupno razvija 'jedenje' ... kao male bebe su zasticene od gusenja jer nemaju dobru koordinaciju pokreta ruke do usta, zatim sitne predmete ne mogu uhvatiti prije nego savladaju pinceta hvat, a ako odgrizu preveliki komad jednostavno ga pljunu van ako ga ne znaju sazvakati ... pa eto navodim i primjer Leile, kad joj se odlomio dobar komad banane i ostao u ustima, zinula je i isplazila jezik i komad je ispao ... najbitnija stvar ovog hranjenja je da dijete bude u uspravnom polozaju, a ne neke polulezece kombinacije, da ako i dode do 'gusenja' si mogu sami pomoci

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    moji su isto spadali u "odbijace dohrane" pa smo spontano isli slicnim putem kakav opisuje saradadevii.
    ove kasice, instant kasice i sl. nisam nikada ni planirala kupiti.
    m. je pocela dohranu s nekih 8 mj. ali ni tada nije jela neke kolicine nego se vise igrala s hranom. ona je pocela ozbiljno jesti tek sa 15 mj. kad ju je pocela cuvati baka. do tada je zivjela od cice.
    d. ima godinu dana, sve ukupno je malo bolje prihvacao dohranu ali isto slabo kasice, jede uglavnom krutu hranu prsticima - kolicine slabe. a zivi od cice i to uglavnom ono sto po noci pocica.
    oboje su jako dobro napredovali - evo neki dan na kontroli d. s godinu dana ima 11,5 kg.

  24. #24
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    moje dijete je u uspravnom položaju- stoji
    nema šanse da ju posjednem ni dok jede 8)

  25. #25
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Moram ovo podijeliti s Vama

    Leila i brokula


  26. #26
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Citiraj srecica prvotno napisa
    Moram ovo podijeliti s Vama

    Leila i brokula

    preslatko

  27. #27
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Kailash onda nemas brige ako stoji

    Danas sam ispekla bundevu, nisam joj planirala dati ali je toliko kukala dok sam jela da sam je stavila u krilo i naravno odmah je ruku gurnula u tanjur i komad ubacila u usta ... ali nije joj se svidjelo, pljunula je i rukama izvadila sve iz usta, bila je narandzasta do laktova hehe

    I jos nesto zanimljivo ... dala sam joj malu zlicicu, ja sam velikom strugala po kriski bundeve i jela, a ona je pokusavala ponoviti moj pokret ... carica ... eto sad imam odgovor na ono pitanje 'kada zlica i vilica'
    Jedva cekam da cvrsto prosjedi da je ubacim u stolac da bude s nama za stolom za vrijeme obroka.[/b]

  28. #28
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Evo malo da se prijavim
    dakle proslo je mjesec dana a mislim da se nismo pomakli nikuda i dalje smo na par zalogaja ... nudila sam joj i naribanu jabuku na zlicu ali tek to nije htjela ni okusiti, tako da mislim da bi sa kasicama imali isti rezultat.

  29. #29
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ajme srećice koji super avatar :D !

  30. #30

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,050

    Početno

    evo nas u klub!
    jabuka, knjiga, kruška, čarapica, sve baš sve je u ustima.
    noa je bio oduševljen s hranom, ali ovaj mali je nenadmašiv.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Devojke pratim vas i pokušavam vašim stopama. Pokušavamo već dva meseca ali Nađa svaki put kad stavi nešto u usta zakašljava se i pljuje.
    Juče smo imale frku sa dojenjem (dobila sam užasno bolnu menstruaciju i grudi su me toliko bolele da sam bila spremna sve da uradim samo da preskočimo neki podoj) i dala sam joj smiksanu hranu. Pojela je ceo tanjir i tražila još :shock:
    Danas se opet borimo sa komadićima i pojede samo zalogaj, dva, pljuje, zakašljava se, zagrcava (jedno mekanu, sočnu krušku glaba baš onako sa guštom).
    Ali mene zbunjuje što ona jako često iskaki cele komadiće. Izlaze identični kakvi su i ušli Zar je moguće da ih ni malo ne prevari? Dešava li vam se to?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,050

    Početno

    vissnja ne znam šta reći, mi smo s dohranom krenuli prije dva tjedna.
    prvo sam mu davala nekakve rižice, proso, quinou, palentu... i onda sam skužila da mi sve čupa iz ruku, jabuku, krušku, čašu iz koje pijem... i dala sam mu. u biti, recimo krušku je danas cucao, nisam je rezala, samo sam mu dala dok sam jela.
    mrkvu sam skuhala kao manje štapiće i to je isto cucao, nešto valjda i progutao.
    pravi pero ždero.

  33. #33
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Karlo je takoder hranjen s "komadima". Cuclo je i razmeksavao na pocetku i dojio da potjera... Na kraju je hrpu stvari tako probao...novo uvijek prijepodne, vec poznato popodne...Tada jos nisam bila jako hrabra, ali me je uvijek drzao slucaj one djevojcice koja je samo dojila preko godinu dana i duze...Mislim da je usitnjeno ili procjedeno pa onda odstajalo, vec proslo razne procese pa je agresivnije, tu ne mislim na prokuhano...mislim na sokove i slicno...bolje je i za izbijanje zubiju i vlastite spretnosti u samohranjenju...
    Nisam ovo citala prije sto Saradadevii citira, ali kad vidis kako dijete napreduje onda znas. Sto je najlijepse, tako upoznajuci hranu u komadima dobro razlikuju sitne predmete od hrane, nauce original pojedinacne okuse i tako mali se "ne dave" s nicim. Samohranjenje s hranom u prikladnim komadima ima pozitivno djelovanje u vise smjerova odgoja...Ne jedu kamencice, papire, zemlju, pjesak, pikule, male lego kocke, perle iako ih stave u usta i probaju sto je to. Nazalost samo ako su ovako hranjeni. Drugima to ne bi preporucila. Ja sam se sama iznenadila svome djetetu. Istina je da sam na pocetku bila nepovjerljiva, medutim dijete te uvjeri u suprotno.

  34. #34
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    vissnja bas si me pretekla sa pitanjem ... Leila nije bas neki jelac a jedino sto bas pojede je brokula i u kakici nadem cvjetice, jucer je cak i kuhanu mrkvu grickala ali isto je u komadicima pokakana ... i da kako sam bila u iskusenju da je mozda gladna, pokusala sam joj dati kasicu jabuka/banana pljunula je van, pa sam joj zgnjecila mrkva/koraba kasljala je i pljuvala van, jedino sto hoce na zlicu je voda i to zijeva ko pelikan hehehe

  35. #35
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Ah koliko ce mi trebati da shvatim da ona ne zeli miksano
    svako malo poklepnem pa nesto izdrockam i pokusam joj dati na zlicu ... pogadate ... ne pojede nista.

    Tako sam prekjucer pokusala sa zgancima, pa sam na kraju kuhala druge gusce, prohladila i narezala na komadice ... uzivala je

  36. #36
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Mala pametnica...

  37. #37
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Narezani zganci su zakon za dohranu.

  38. #38
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Mi imamo par slika di je Lola od glave do pete u žgancima, obožavala ih je.

  39. #39
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Mi smo upravo neplairano počeli s dohranom ovako - Vilenjak je toliko fasciniran hranom da mi sve uzima iz ruke i pokušava pojesti. Meni je to ok, ali, iako sam se malo informirala unaokolo, ne kužim kako i kada se uvode "mekši" obroci tipa juhe, variva, dahlova... kako to ponuditi malim samostalcima?

  40. #40
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Anita je pocel jesti tek kad je mogla sama uzimati i jesti. Kasice i sve u tom obliku joj se gadilo.


    ok je da beba kaka komadice hrane, ne mogu oni to jos neznamkoliko probaviti.

  41. #41
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Narezani zganci su zakon za dohranu.
    slažem se. lada je počela sa žgancima na žlicu (s mojim mlijekom) ali neva će dobiti narezano pred sebe pa nek se snalazi

    da, da, i mi uskoro počinjemo iako volim razmišljati da to baš neće biti sa 6 mjeseci. vidjet ćemo...

  42. #42
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Kako vam se cini?
    Ima li tko kakvih iskustava?
    izmišljaju toplu vodu i ne znajući ime tom čudu sam to upražnjavala kod mog djeteta. nikad joj nisam ništa miksala, nikad se nije zagrcnula. i prihvatila je dohranu odlično.

  43. #43
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    A jel' ima tko odgovor na moju nedoumicu:
    kako i kada se uvode "mekši" obroci tipa juhe, variva, dahlova... kako to ponuditi malim samostalcima?

  44. #44
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Pa kad budu mogli samo jesti žlicom.

  45. #45
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    osobno ne vidim ni toliki problem djecu malo i hraniti. neće dobiti traumčice od toga. moja je sve prihvaćala i da sama jede i kad bih joj ja davala. držala sam se tablice dohrane utoliko što nisam davala ono što nije bilo za njenu dob, i što nisam ništa miksala..

  46. #46
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    osobno ne vidim ni toliki problem djecu malo i hraniti.
    Pa to i je ono zbog čega malo sumnjam u ovaj pristup, ako se (pre)obuhvatno primjenjuje. Ipak je davanje hrane drugom biću izraz ljubavi i znam da mnoga djeca jako uživaju kad ih se hrani. Zvjezdica uglavnom sve jede sama, ali nekad joj baš "paše" da je ja nahranim.

  47. #47
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Nije mi problem nju nahraniti, ali ona se hraniti neda ... pokusala sam nekoliko puta ali nista nije pojela dok nije sama uzela ...

    Ne znam meni je ovaj nacin hranjenja nekako primjereniji, ja nudim po tablici a ona uzima koliko joj treba i sto joj treba ... priznajem da je to igra zivaca jer (barem ja) stalno gledam koliko ce pojesti i da li je ta kolicina dovoljna, da li se to moze nazvati obrokom ... ali kako vrijeme prolazi i vidim da se ona veseli tim nasim druzenjima za stolom i ja se opustam i ne brojim joj vise zalogaje.

  48. #48
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Citiraj argenta prvotno napisa
    A jel' ima tko odgovor na moju nedoumicu:
    kako i kada se uvode "mekši" obroci tipa juhe, variva, dahlova... kako to ponuditi malim samostalcima?
    Ja joj mislim ponuditi bistru juhu na salicu.

  49. #49
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Ja joj mislim ponuditi bistru juhu na salicu.
    Pa da! A mogla bi se, s vremenom, i krem-juhica (od povrća, dahla... bez začina i vrhnja, dakako.)
    Meni je super gledati kako se moj malac s guštom davi u jabuci ili banani S kašicama se to rijetko vidi tako rano, ako uopće.

  50. #50
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Zvjezdica uglavnom sve jede sama, ali nekad joj baš "paše" da je ja nahranim.
    pa pošto ne radiš ništa pogrešno, radi kako vam oboma odgovara. ne mora se slijepo slijediti svaka novotarija.

    inače, ja mojoj znam dati i slamčicu pa posrće juhicu.

Stranica 1 od 10 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •