Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Češnjak

  1. #1
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno Češnjak

    Zanima me gdje kupujete češnjak - onaj pravi domaći a ne kineski. Kineski ne znam kako bih opisala - uglavnom pretvori se u prah i meni nije sličan pravome - smrdi još gore nego domaći.
    Posadila sam ga nešto i već pojela
    nešto ga je doduše ostalo ali nekako se suši i počinje žutjet (stisnuo se - no nije se u prah pretvorio ko kineski).
    Ja bi pravi domaći češnjak jer je zaista ukusan i ljekovit.

  2. #2
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja kupujem na tržnici, kupujem onaj upleten. djeluje mi domaće, puno trajniji nego bilojkoji koji sam kupila u dućanu na glavice.

  3. #3
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    koliko ih ja razlikujem - kineski je lijepi, veliki, pravilni, bijeli a domaći je manji, boja ljuske više vuče na žuto - djeluje prljavo, morat ću i ja na plac. A zakon je svaka mu čast.

  4. #4
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    na placu imaš obje vrste (kineski i domaći, koji nemora biti upleten)- razlika je očigledna tako da nemožeš pogriješiti

  5. #5
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    skuplji je domaći pretpostavljam.

  6. #6
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    je, ali ga možeš kupiti na kile (mislim na vagu) pa i nije. Kineski je valja 2 kn glavica, domaći 30 kn/kg- ovo nije provjetrena informacija jer dugo nisam kupovala (ja obično uzmem cijelu kilu pa mi traje)- to ti dođe na isto, samo je domaći puno ukusniji

  7. #7
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    ok, hvala - kad nađem kupit ću i ja kilu - to ipak traje a ja vjerujem da je domaći i ljekovitiji od kineza, ma.... trebali bi neki znanstvenici istražit kakav je taj kineski jer meni je jad i bijeda. Domaći je kralj u svakom pogledu.
    jedino što je meni bed - osim kasnijeg zadaha iz usta - mene on malo i napuhava - a čula sam da je on baš dobar za probavu i nenapuhavanje pa sad........ hm
    imate li vi kakvih popratnih neželjenih pojava osim zadaha?
    i gdje ga sve stavljate sirovog (ja u svaku salatu, na ribu već pečenu, domaći svježi sir i to je zapravo to)?

  8. #8
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Nemoraš kupiti kilu, imaju ti prodavači i manje utege (10, 20 dkg), samo smo mi doma veliki potrošači češnjaka

  9. #9
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    ma znam da mogu i manje kupiti ali i meni se omilio češnjak (iz gastronomskih ali i zdravstvenih razloga) - nego zanima me - ima kod vas kakvih popratnih pojava - neželjenih?

  10. #10
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja ga ne smijem navečer na prazni želudac samog: žgaravica
    ali u kombinaciji sa medom nemam nikakvih problema

  11. #11
    niky88 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    502

    Početno

    češnjak kupujem u dučanu...hmm..e sad kakav je...ma takvog i klopamo..koristim za salatu,ribu,sir..znamo ga iprotisnut u juhu jer čuli smo da je to dobro za krvne žile....probali smo na moru juhu pa češnjak protisnut..i mogu vam reći da je fenomenalno....

  12. #12
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    znači za nabijanje imuniteta i eto - zaštita od koječega - dobro ga je nasjeckat i sa žlicom meda - jel tako radiš MGrubi?
    mm i ja ćemo to zajedno jest tak da super, a sad na poslu - hm..... bolje i smrad nego bilo kakva viroza il neš drugo.

    evo našla sam i recept - ispeče se krumpir sa korom (nasjeće po pola) i kad je pečen premaže umakom od maslinovog ulja + nasjeckan češnjak, mora da je fino, isprobavam!

    a u juhu protisnut - ok, ja sam ga dosad u komadu ubacila u juhu, vjerovatno ovako protisnut ispusti više tvari, isprobavam i to.

    obožavam ga ljeti sa domaćim paradajzom! ajoj.... pravo blago!

  13. #13
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    mi kad nemamo niš doma za večeru, jedemo češnjak, maslinovo ulje i kruh

  14. #14
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    NanoiBebac -zvuči sirotinjski (ne rugam se i nama bude ponekad propuh u hladnjaku) ali zapravo mislim da je kraljevski - zdravije to pojest nego masu druge hrane (prvenstveno gotove iz dućana ili neke prerađevine).
    hvala na još jednoj ideji.
    još ću napravit doma "Češnjak party"!

  15. #15
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    mi to baš volimo, a sada smo pojačali dozu. ma nađe se i tu i narezaka, malo sam pretjerala, ali meni je stvarno ta sirotinjska večera super

  16. #16
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    mislim da ću i ja uskoro sirotinjsku večeru, danas radim ričet (u koji isto stavljam češnjak) a mogla bi uz to i taj "sirotinsjki" kruh.

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    osim po izgledu, razlikuju se i po ljepljivosti: kinezi kao da sami istrčavaju iz opne, a za naše se moraš dobrano pomučiti

  18. #18
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    mi to baš volimo, a sada smo pojačali dozu. ma nađe se i tu i narezaka, malo sam pretjerala, ali meni je stvarno ta sirotinjska večera super

    I ja obožavam "sirotinjsku večer", samo u kombinaciji bez češnjaka.
    Integralni kruh, ili neki crni, nebitno i domaće maslinovo, možda koja maslina i kozji sir, ali može i bez toga...nema boljeg ...

  19. #19
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    potpisujem apricot.domaći se dosta teško ljušte.inače mi ga ima sestra,a kad ga nema kupujem na dolcu,kod jedne tete desno od severa što je iz klisa,ili tako od negdje.a češnjak i luk su mi osnovna hrana,samo iz socijalnih razloga ih ne proždirem na tone. mislim da bi ih mogla i ko jabuku jesti.

  20. #20
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa
    potpisujem apricot.domaći se dosta teško ljušte.inače mi ga ima sestra,a kad ga nema kupujem na dolcu,kod jedne tete desno od severa što je iz klisa,ili tako od negdje.a češnjak i luk su mi osnovna hrana,samo iz socijalnih razloga ih ne proždirem na tone. mislim da bi ih mogla i ko jabuku jesti.
    Da, teže se ljušti, uglavnom je sitniji i barem meni ljepljiv.

    Moja mama često radi juhu, tako da sitno isjeckani češnjak samo malo stavi na vruće ulje i nakon par sekndi nalije s vodom. Kuha s tjesteninom.
    Meni tako uglavnom zagori...

  21. #21
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Imamo svoj domaći češnjak. Trpam ga u gotovo sva variva, neke juhe, dinstano meso, u salatama-krastavac, cikla, pečena paprika. Svjži jedemo uz grah, pečena jaja, uz nareske itd.

  22. #22
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    znači za nabijanje imuniteta i eto - zaštita od koječega - dobro ga je nasjeckat i sa žlicom meda - jel tako radiš MGrubi?
    mm i ja ćemo to zajedno jest tak da super, a sad na poslu - hm..... bolje i smrad nego bilo kakva viroza il neš drugo.
    da
    nisam ni ja ni moji najbliži primjetili miris
    koristim ga i u rješavanju vaginalnih infekcija

  23. #23
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    domaćem češnjaku je kora malo ljubičasta, ovaj kineski je u potpunosti bijeli i pravilan.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Onaj ljepljiv koji se teško odljušti je u 99% domaći. Ovo što je napisala MGrubi za vaginalne infekcije me podsjetilo na prijateljicu koja ga je primjenila lokalno, naime nije shvatila upute liječnika. Još dan danas je u društvu zovemo Češnjofka .

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Domaći ima ljubičastu pokožicu. Ako se ne da ljuštiti, malo ga namočite. I puno je bolji od kineskog. Ali valjda bi takav bio i naš da ga transportiramo na drugu stranu kugle zemaljske u kontejneru, da stoji unutra min. 2 mjeseca bez sunca i zraka... :/

    Zato i jest domaće bolje, a vrijedi za sve - prođe najmanje vremena od vrta/polja do stola!

  26. #26
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    ma za kinseki nisam sigurna da li je uopće raso/izrastao (koja glupa riječ) u zemlji, tolika bjelina - šta su ga u varikinu namočili?
    Ne - definitivno domaći i jedva čekam subotu da idem na plac po njega.
    A da li ste primijetili da kineski kad ga dugo ne koristite - pretvori se u prah, ljuskice ostanu i kad se malo pritisne - izađe smrdljivi prah.
    A naš domaći se stisne - izgubi vlagu i on se stiska i žuti - postaje sve manji i manji, ali ne prah.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •