Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Jela i kolači bez jaja

  1. #1
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno Jela i kolači bez jaja

    Prednost dajem jelima jer ipak imam neke recepte za kolače bez jaja kao npr. crnac u košuljici.
    A kako sam ja alergičar na jaja 100%-tni nesmijem ih niti dotaknuti a kamoli jesti.
    Gdje god zavirnem u bilo koju/čiju kuhinju u sva jela idu jaja jooj pomagajte ne znam više što skuhati. Ne mogu više kuhati samo juhu, peći meso i krumpir bljak već smo se toga iznajedali i variva.
    A kako dojim Laru niti ona ne želi jesti jaja valjda jer nije osjetila preko mlijeka mislim si ja al nije alergična na to nego na KM i lješnjake.
    Znači molim recepte za JELA BEZ JAJA! - Ono jela tipa pohano, panirano, lešo, variva, pečeno,sva jela, eh što bih dala za biskvit s jajima
    I nadam se da će ova tema biti posjećena.
    Hvala

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ja sam si nedavno tražila tako nešto i naletjela na ovu knjižicu (napisale odgajateljice riječkih vrtića):

    http://docs.google.com/gview?a=v&q=c...wuPmezvjLkd9BQ

  3. #3
    lionne avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    167

    Početno

    He, he, i ja sam našla taj link prije par mjeseci! Preporučam Tonetovu tortu. To je bila naša rođendanska (samo sam malo povećala količine) i bila je svima MLJAC!

    Palačinke su ustvari bolje bez jaja, nekako mekše! Recept isti, samo jaja izbaciš.

    Gibanica od sira, tkđ.samo izbaciš jaja, razlike nema

  4. #4
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    JOj MAME mljac. meni je bila jako fina zlevanka al je sa jajima

  5. #5
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Probat ću napraviti gibanicu od sira. Tonetova torta izgleda/zvučći supre samo što i ja i Lara ne smijemo lješnjake i orase al smijemo bademe he-he.

    A palačinke bez jaja MLJAC idemo upravo ručati tata je došao sa posla :D jer odmah sam gladna

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj lasada prvotno napisa
    JOj MAME mljac. meni je bila jako fina zlevanka al je sa jajima
    Eh, draga.... ja sam iz istog kraja pa znam kaj je fina zlevanka, ali imam i međimurske korijene pa znam da oni rade zlevanku i bez jaja...

    Tražila sam po forumu i našla (Poslid je svojevremeno dala ovaj recept):

    U međimursku zlevanku ne ide jaje i sve se radi od oka.

    Ja radim s kupljenim mlijekom, jogrtom i vrhnjem, ali mi je kukuruzno brašno domaće (mljeveno u vodenici)

    U 3/4 mlijeka umješaš jedan jogurt, pa kuk. brašno da ti bude nešto gušće od smjese za palačinke, ali da ne bude kao tijesto. Staviš žličicu soli i žličicu šećera. Uliješ u namašćenu tepsiju i to sa bučinim uljem, gore staviš malo vrhnja. Kad se ispeče posipaš s kristal šećerom.
    Ja zlevanku ne radim samo s kukuruznim brašnom, nego pol kukuruznog, pol pšeničnog.

    Pogledaj si recepte za kore s grisom i voćem - tam ima dobrih ideja i za slatke i za slane varijante. U slatke ja ne stavljam jaja nikada, ali i slane mogu biti bez jaja. U vučena tijesta za štrudlu ja nikad ne stavljam jaja ako ih radim doma.

    Evo, ja baš jučer radila kore s grisom (pol pšeničnog, pol kukuruznog) i punila šampinjonima, vlascem i tvrdim sirom. Stavila sam jaje, ali nije neophodno. Ako ne ide jaje, ubaciš na vrh noža praška za pecivo ili sode bikarbone da razrahli tijesto. Premažeš 1 žlicom nadjeva i to je to.

  7. #7
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Konačno nešto dobroga mislim na hranu pravu domaću.
    Peterlin hvala ti na receptu. Zapisat ću pa ću probati napraviti.

  8. #8
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    ima dosta veganih recepata na forumu i internetu opcenito. ili probaj naci makro kuhinju.
    pogledaj mozda ovaj link: http://www.zdravirecepti.com/ tu ima jaaako puno finih recepata i za one koje nisu sasvim "makro".

  9. #9
    mio-mao avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    226

    Početno

    2,5 godine sam kuhala sve bez jaja i mlijeka dok mi je M. bila alergična na to, a ja ju dojila, pa kad smo počeli dohranu sam tako kuhala i njoj. Palačinke samo od vode i brašna,malo soli, vanilije i ušećerene korice domaćih limuna , pohano u toj istoj smjesi (bez korica i vanilije, naravno), pite od prhkog tijesta bez jaja sa svim vrstama voća (tu je svekrva postala prava majstorica), za štrudle sam razvlačila domaće kore bez jaja....Tjesteninu bez jaja sam kupovala.. ali jednostavno napraviš i domaću!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    pisali smo neke recepte ovdje - ima nesto i bez jaja

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=78539

    Molim te - mozes ti napisati onaj kolac koji si spominjala (crnac u kosuljci) ??? Hvala

    I dobar tek

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo, dok lasada ne naiđe, našla ja link...

    http://www.coolinarika.com/recept/crnac-bez-jaja

    Ja imam nešto slično (zove se Medeno srce, moram potražiti recept) ali 2 žličice sode bikarbone su previše za moj ukus... Nisam oduševljena, ali mi doma smijemo jesti jaja, pa se ne trudim previše tražiti recepte bez njih.

    U mojoj varijanti tijesto se premazuje pekmezom prije glaziranja čokoladom.

  12. #12
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Sutra ću napisati recepr za kolač crnac u košuljici sad ne mogu jer Laru muče zubi pa je nervozna i neda mi mira.
    Do sutra

  13. #13
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Pa sad sam vidjela link što je peterlin kopirala to je taj recept samo ga negdje zovu i crnac u košuljici ili crnac bez jaja:
    http://www.coolinarika.com/recept/crnac-bez-jaja

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    Hvala za recept, ali nama na zalost ne odgovara radi jogurta (alergija na KM) ...
    Imas li mozda neki drugi zanimljivi recept za kolace... (bez bjelanjka i bez mlijeka - doduse, ako je samo mlijeko u pitanju, ja stavim neko od zitarica, ali je nezgodno ako je jogurt ili vrhnje)
    Hvala unaprijed!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    76

    Početno

    Ivana B-G - upravo sam malo pogledala onaj tvoj link - ima super stvari- hvala!!!

  16. #16
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

  17. #17
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Napisa :Ivana B-G
    ima dosta veganih recepata na forumu i internetu opcenito. ili probaj naci makro kuhinju.
    pogledaj mozda ovaj link: http://www.zdravirecepti.com/ tu ima jaaako puno finih recepata i za one koje nisu sasvim "makro".

    Oprosti i nemoj se ljutiti al ja sam mislila razmjenjivati recepte za jela i kolače sa normalnim namirnicama jer mi veganski i makrobiotski začini i sastojci nisu na raspolaganju i nemam ih gdje kupiti i za mene je to bacanje novaca a i nismo navikli na takvu hranu nego na domaću. Čitaju i druge mame pa ti hvala na linkovima kod nas ja ne smijem jaja i orah a Lara KM (kravlje mlijeko) i lješnjak, ostale mliječne proizvode smije Lara tako da stavljam u kolače i vrnje i jogurt stavit ću par recepata da i vi probate koji su već isprobani.

  18. #18
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Moji isprobani recepti bez jaja:
    * PLETENICE I PERECI*
    1 KG brašna (pola oštrog, pola glatkog)
    malo soli
    malo šećera
    kvasac svježi 1 kocku razmrviti u toplome mlijeku
    malo ulja u to (1žlica) i zamijesiti
    Mijesiti ne premekano a opet ne tvrdo i ostaviti da se diže vidjet ćete kad duplo naraste. Rezati komadiće i svaki razvaljati rukama na prst debljine i slagati u oblik pletenica i pereca i peći na 200-220 stupnjeva u pećnici.

    *KOLAČ A`LA DRAGA*
    600 grama pola mljevenih a pola drobljenih keksa (petit keksi mogu i drugi npr.lino ili drugi)
    10 komada bananka ili žele bombona ( ili jedno ili drugo nikako ne oboje)
    0,5 litre coca-cole
    FILA: 2 pudinga od vanilije kuhajte u 7,5 dcl mlijeka + 1 žlica Gustina
    U ohlađeno dodaj pola margarina za kreme, izmiskati mikserom.
    Rasporediti masu od keksa, bananka i kole da neku tacnu na kojoj će i ostati te se rezati tako da izgleda da se mogu rezati lijepe šnite kao za roladu više duguljasto al možete i da izgleda kao tepsija širine 15 cm tako i na tu masu stavite kremu svu. U kremu popikate očišćeno i narezano na komadiće voće (banane, kivi, breskve, nektarine ili drugo voće), i na tu kremu šlag. Sve dobro ohladite prije rezanja. Vidjet ćete fine okuse slatko kiselkasto njami.

    *BAKINA FINA PITA*
    Prhko tijesto:
    1/2 margarina
    1vrhnje čvrsto ne za kuhanje
    3 zdjelice brašna glatko (od kinder lade onakve zdjelice, mjerila sam to je 200 grama X 3)
    malo soli
    malo šećera ( prstohvat )
    1 prašak za pecivo
    1 vanilin šećer
    *Pouljiti protvan, i kad se zamijesi prhko tijesto i razdijeliti na 4 komada /kugle.
    Prvu koru razvaljati da paše u unutarnju veličinu protvana i staviti tu koru u protvan u nauljen protvan i ispikati koru vilicom.
    FILA:
    -oguliti i narezati na šnjite jabuke oko 5 komada ako vam pofali može i više.
    -izmješati sa šećerom cimet
    - pripremiti mljevene birajte (bademe,lješnjake ili orah)
    -grožđice
    PRIPREMA:
    Na prvu koru koja je stavljena u protvan poslagati na šnjite narezane jabuke jedna do druge, na njih posipati mljevene npr. bademe, na to izmiješan cimet sa šećerm posipajte, tada stavljajte drugu koru da pokrije cijeli protvan širina X dužina i popitajte koru vilicom (da kod pećenja jabuke puste sok), i isto ponoviti pa treću koru. Na treću koru stavite redom jabuke, šećer sa cimetom i grožđice pa onda 4 koru i nu ispikajte vilicom i stavite peći pola sata na 200 stupnjeva.
    Svaki mlinac /koru pouljite nakon što stavite red jabuke, šećer sa cimetom, pouljite pa onda sljedeću koru.
    Kad se zarumeni gornja kora staviti možete foliju ili papir za pečenje da ne izgori odozgo.

    *KLIPIĆI*
    Tijesto:
    1kg brašna može pola pola a može i samo glatko
    1 kvasac svježi kocka ili 2 suhe iz vrećice
    1/2 litre mlakog mlijeka
    1 žlica šećera
    1 žlica soli
    2 dcl ulja
    Zamijesiti i dizati oko 1 sat, raditi kuglice koje se mogu razvaljati valjkom za tijesto u pobliku kruga i pouljiti tijesto razvaljano i razrezati na 8 komada /trokuta i možete nafilati salamom ili sirom a možete smotati i prazne. Primite tijesto koje izgleda kao trokut sa oba kraja a duži vam stoji okrenut prema vama i motate kao roladu ako znate kako izgledaju klipići to je to.

    Eto dala sam si danas truda i uživajte u isprobavanju.
    DOBAR VAM TEK!

  19. #19
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    nisam mislila nista lose. ne hranim se ni ja "makro" niti "vegan", ali volim prolistati takve siteove radi novih ideja. isto tako ne koristim sve te egzoticne pripravke niti alge, cak izbjegavam soju. ja uvijek sve prilagodin nama.
    ali moram ti iskreno reci, da na tim siteovima ima definitivno zdravijih recepata od npr. ovog kolaca od keksa, bananka i cole.

  20. #20
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    OK. Ništa nisam niti mislila loše o tim receptima ali jednostavno nismo navikli na takvu prehranu a i nisu nam sastojci dostupni. Mi se hranimo kupus sa mesom, bosanski lonac, pečeno pile sa krumpirom, teletina ispod peke, janjetina, svinjetina, puretina, piletina. To je lička hrana i ja sam se još ne uvijek do kraja ali većinom proilagodila od mesa jedem puretinu i piletinu manje svinjetinu ali mi janjetina baš ne leži.
    A ovaj kolač je za nas odrasle ne za djecu bar još nisam davala Lari zbog tih svih sastojaka, al se ja hranim skoro ko dijete kad sam alergična na jaja
    Stalno svi biraju što bi mi kupili i ja što da skuham pa znam 2-3 vrste hrane za ručak praviti sebi, Lari i ostalim ukučanima
    Dala sam recepte za kolače al se nadam da ćete i vi ostali meni napisati recepte za jela ajde malo manđare ne samo deserti

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Moja djeca vole ovo:

    Red palente - red dinstanog mljevenog mesa - red ribanog sira (pa ponoviti). Gore ide sir. Toplina svježe palente otopi sir i bude fiiiino, ali zadnje vrijeme jedu i bez sira, preliveno vrhnjem (nije mi neka kombinacija, ali sami su to otkrili pa ne branim). Ipak im je majka iz Podravine, a tam se vrhnje stavlja u svakakvu hranu...

    Od ličkih specijaliteta obožavam krumpirove police (bez špeka i sa, kak nam puhne u glavu), uz to sir kakav se nađe i slično.

    Obožavamo kiselo zelje na sve moguće načine. Obožavamo i hajdinsku kašu uz to (sa gljivama ili bez) a ako je u Lici nema, sigurno ima u Koprivnici!

    Janjetina - ni meni nije najmilije meso, ali evo linka na recept koji mi se svidio:
    http://www.bosniancafe.com/print/kuhar/pdf/5120.pdf

    Volim i janjetinu s ražnja, ali mora bit mlada, proljetna i dobro pečena.

    I dobar tek!

  22. #22
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Moj sin je alergičan na jaja, što se tiče jela ovih konkretnih nikada nismo imali previše problema.
    Ručkovi su uglavnom juhica sa tijestom(većinom su i kupovna bez jaja), meso(kuhano, dinstano, pečeno) i neko varivo ili riža/krumpir. Volimo i razna rižota, tijesto sa raznim saftovima itd..
    Probali smo pohat, napravim tijesto kao za palačinke(bez jaja) pa uvaljam u to meso pa u mrvice, može proći, samo to nepravim često jer izbjegavam pohano onak općenito...
    Ova jela tipa musaki što se zaljevaju jajima i vrhnjem, to zalijem samo vrhnjem.
    Lisnato možeš sama napravit bez jaja, tijesto ta lazanje,štrudle i štrukle pravim sama.
    Prhko tijesto isto možeš napravit bez jaja.
    Majonezu ako nam treba pravimo sami, bez jaja naravno.
    Nama su najveći problem bili kolači, no naučili smo mađaricu pravit bez jaja i najnovije otkriće su nam muffini, biram recepte u koje ide jedno jaja koje zamjenim smiksanom bananom.

  23. #23
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Kosjenka
    Super. Dala si mi puno ideja hvala ti.
    I ja pravim Mađaricu bez jaja, a majonezu bez jaja kupim u konzumu u Otočcu kad idem u šoping.
    :D
    Ova jela red, tijesta, red mesa, zalijano vrhnjem nisam još probala al uskoro njami

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •