Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 78 od 78

Tema: 3. razred - citanje lektire

  1. #51
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    ali knjigu pročitati od početka do kraja treba on(a).
    reče piplica, a ja se slažem!

    (i mi smo na Hlapiću...)

  2. #52

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    između jave i sna....
    Postovi
    423

    Početno

    Hlapića su valjda jučer dovršili u školi obrađivat...

    mislim da je čitanje trajalo duže od mjesec dana... bila je to jaaaaaako zanimljiva knjiga iz koje Mu je najdraži lik - Mali Mljekar :shock: valjda zato što su trebali opisati svoj najdraži lik a o Malom mljekaru je najmanje napisano....
    Ja volim čitati ali ja mrzim lektiru.... ne mogu opisati koja me jeza uhvati kad mi kaže - Za lektiru imamo XYZ.... jer znam da sam ja tu knjigu s guštom pročitala (kao vrijedni štreberčić) a On će to danima razvlačiti kao žvakaću gumu i oteeeezati i onda zadnji dan cviliti kako on zaista nije to stigao...
    No držim se osnovnog postulata - dijete je u školi; neka čita i rješava probleme - jer to su nekad bili moji problemi i ja sam ih (se) riješila......

  3. #53
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    M je imao Bijelog jelena za lektiru; jako mu se svidjelo.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    između jave i sna....
    Postovi
    423

    Početno

    Vlak u snijegu....

    brzo pročitana,

    Ocjena? Maaamaaa, ova knjiga ti je sniježna ko Bosna

  5. #55
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj purple rain prvotno napisa
    Vlak u snijegu....

    brzo pročitana,

    Ocjena? Maaamaaa, ova knjiga ti je sniježna ko Bosna
    odlično!

    (i mi smo imali Vlak u snijegu... pod 'nacrtaj što ti se najviše svidjelo' svi su crtali vlak zameten u snijegu, a moje dijete scenu kako na kraju troje s Jabukovca idu zajedno doma... )

  6. #56

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Moja je Vlak u snijegu pročitala jedva jedvice. Šegrta Hlapića je pročitala u jednom dahu (dobro, nije u jednom, al dosta brzo).
    Inzistiram da pročita knjigu ( u prvom r. sam joj ja čitala, pa ona meni). Pročitam i ja da joj pomognem oko sastavljanja.
    Sad je posudila Putovanje plave strijele (nemam pojma koji pisac, neki ino), al joj je bil tak dosadna da je rekla da ona to ne može čitati i da će posuditi drugu.
    Inače ju teško pridobijem za čitanje lektire, moram ju stalno podsjećati i to mi je koma. I ja sam bila takva. Tek sam počela čitat knjige poslije 8. razreda - onda sam gutala sve odreda. Do onda - sačuvaj Bože.

  7. #57
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Moj je imao Grički top, u toj knjizi ima više legendi, ali trebali su pročitati samo Grički top koji ima ravno 3 strane!!!
    No, zaključio je da je to priča za odrasle, jer je čitao svaku stranu 2-3 puta, da bi znao odgovoriti na pitanja u Lektirici...

  8. #58
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    I mi imamo ovaj mjesec Vlak u snijegu. Poceo je citati, ali nije nesto pretjerano odusevljen. Pita zasto ne moze samo pogledati film...

  9. #59
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    I B jeu pocetku Vlak u snijegu bio dosadan, na kraju mu se dopala knjiga. U skoli su gledalii film - zakljucio je da je knjiga puno bolja. Tj. film im je, kraj svih današnjih filmskih uradaka, bio svima jakooo bio dosadan.

  10. #60
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Moj je dobio 2 iz Vlaka u snijegu. Opet pročitao odmah, svidilo mu se, sve 5 a sastav božeoslobodi. Pa je zakasnio par dana -napisao je danima prije ali je zaboravljao uzeti ili izvaditi iz torbe i učiteljica mu prvo dala 1 pa onda dvicu kad je vidila što je napisao. Jel ja griješim što ga puštam da sam piše, ne kužim? Mislim, inače dobiva četvorke iz lektire ali pričam s nekim mamama koje kažu da one djeci sastavljaju lektiru jer bi inae dobili lošu ocjenu. ja to ne želim. Ali trebam li mu ispravljati svaku njegovu sastavljenu rečenicu koja po meni nije dobro sročena? Jer to mi je isto ko da sama pišem. Sad ima Dr Doolitlle, sve me strah kako će to ići.

  11. #61
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Eh, dobro ovo razumijem.... ali slažem se Trina da dijete treba samostalno čitati i pisati lektiru. Moj je dobio 5 iz Vlaka u snijegu, ali je prije iz Čipolina dobio 3. Učiteljica mu je napisala pola stranice uputa i primjedbi.... Gledam ja to i mislim si - kako mu pomoći, a da mu ja ne pišem zadaću. I potjerala sam ga da od prijateljice kojoj to ide jako dobro kopira jednu lektiru (Hlapića) kao "šprancu" što sve treba pisati. Naime, nije bio u školi kad su to radili i lijenčina nije prepisala... Kako god bilo, tjedan dana smo se natezali, napisao je on samostalno (loše). Ja sam samo rekla da to nije način kako se na kraju godine dobije 5 iz hrvatskog. Pokunjeno je otišao prijateljicu žicati bilježnicu, napisao zadaću (nisam to ni pogledala kad je drugi put pisao) i dobio na kraju odličnu ocjenu.

    U ovoj dobi jako mu je teško nekoga (pogotovo djevojčice) zamoliti za pomoć. Inače su su dobri, zajedno se igraju, ali brate mili, kad treba nešto zamoliti - izgubi dar govora. Nadam se da je naučio lekciju (ne lektiru, nego kako si pomoći kad nešto ne znaš). On voli pomoći drugoj djeci, često i preko granice koju bih ja postavila, ali ima problem kad sam treba zatražiti pomoć. Nadam se da mu je ova lektira bila jedan korak naprijed u tom smjeru.

    Slijedi nam BIjeli jelen - pustit ću ga na miru (potpuno) da vidim rezultate...

  12. #62
    camel avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    306

    Početno

    nije 3. razred, već 2. ali zanima me koje je vrijeme radnje u "pismo iz zelengrada". pita me moje dijete, ja pročitala lektiru, ali odgovor ne znam.

  13. #63
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Mi ovaj mjesec imamo Gricki top. Jos nije poceo citati...
    Nasa uciteljica je od ovog polugodista uvela novi nacin pisanja lektire. Vise ne pisu onako klasicnu lektiru, vec svoj dnevnik citanja. Npr. na 35 strani se pojavljuje taj i taj lik. On je ovakav, onakav, svida mi se,... Trebaju pisati svoje komentare o likovima i radnji i sto bi oni u toj situaciji napravili , sto bi promjenili i sl. Onda na satu imaju pismenu provjeru. Ne znam, budemo vidjeli kako ce mu to ici. Sada ce trebati malo vise razmisljati dok pise....
    A jel i vi citate njihove lektire?
    Ja nesto nisam ni procitala, a nekih se niti ne sjecam. Tako da se trudim procitati sto i oni.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    kod nas imaju slijedeći princip pisanja lektire - dakle, svi moraju pročitati određenu knjigu. Onda na satu raspravljaju o pročitanom djelu, s učiteljicom napišu osnovne stvari (vrijeme radnje, glavni i sporedni likovi, pisac itd.), a onda ih učiteljica podijeli u grupe i svakoj grupi daje po 3 pitanja na koja moraju onda doma sami odgovoriti, ali opširno.
    Ja sam zadovoljna tim načinom obrađivanja lektire.
    Sad je na redu "Bijeli jelen" Vladimira Nazora.

  15. #65
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Sve te knjige postoje u zvučnoj tehnici
    Obzirom da su naslovi od 1. do 8. razreda temeljito filtrirani (bljak naslovi poput Breze se pojavljuju tek u 8. razredu) šteta je ne pročitati ih d'rektli iz knjiga.

  16. #66
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Sve te knjige postoje u zvučnoj tehnici
    Obzirom da su naslovi od 1. do 8. razreda temeljito filtrirani (bljak naslovi poput Breze se pojavljuju tek u 8. razredu) šteta je ne pročitati ih d'rektli iz knjiga.
    Dostupne su, da. U knjižnici za slijepe. I sve više u audio formatima i u običnim knjižnicama. Moja djeca za to znaju još od vremena kad nisu znali čitati. Ali otkad su u školi, nema "švercanja" nego se knjige čitaju. Audio se može poslušati, ali NE kad je za lektiru. Moj sin se debelo okoristio Poštarskom bajkom (i ispao prava faca u razredu, ali to je lektira za 2. razred). Odslušao je on taj audio, a kad smo posudili knjigu, čovjek je lijepo ustanovio da nije isti audio i knjiga. Pa smo tražili (i našli u dedinom podrumu) stariji prijevod po kojem je napravljena audio snimka.

    Vidim u knjižnici da ima i literature za starije razrede (Duga, ALkar...) i to štedi vrijeme nečitačima. Dobra je ideja "navući" djecu na čitanje na taj način. Mi smo to srećom unaprijed učinili davno prije škole (audio knjige služile su nam za produljivanje intervala pažnje i kao takve su se otplatile). I danas kad poželimo, poslušamo si audio "Mali princ" ili "Regoča" (kapa dolje Nakladi Bulaja) ali te knjige su za djecu sa smetnjama čitanja tipa disleksija i smetnjama vida. Zdravo dijete treba potaknuti da čita iz knjige. Pa ako ova "brika" putem audio knjiga upali, tim bolje!

    Offt. i ja bih rado malo audio literature na hrvatskom, da mi prikrati vrijeme peglanja i sličnih dosadnih poslova, ali to je za drugi topic.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.03.2010. at 20:17

  17. #67
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Ajmo se ti i ja dogovoriti... Ja ću ti čitati knjigu po tvom izboru, a ti mi opeglaj odjeću i operi prozore. :D

  18. #68
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj YosephK prvotno napisa Vidi poruku
    Ajmo se ti i ja dogovoriti... Ja ću ti čitati knjigu po tvom izboru, a ti mi opeglaj odjeću i operi prozore. :D
    Sjajna ideja za biznis ! Samo moram prvo kod sebe napraviti proljetnu generalku, a tek onda ću razmisliti o ovom prijedlogu...

  19. #69
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Moji isto ponekad znaju poslusati lektiru, ali je moraju i procitati. Ja obozavam cititi i zeljela bi da ga i oni zavole. mada citanje lektire bas i nije najbolji nacin...

  20. #70
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    ipak ništa od čitanja kod nas i mog čvrstog stava da mora sam pročitati lektiru
    ima disleksiju pa čiatmo jednu rečenicu ja drugu on ponekad više ja i tako
    audio knjiga u našoj knjižnici nema eh blagodati života na otoku
    ni logopeda nema

  21. #71
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Čuj, a jel na tom otoku ima pošta???

    Dijete s dijagnosticiranom disleksijom možeš s papirima upisati u knjižnicu za slijepe i slabovidne osobe. Imaju kompletnu lektiru u audio formatima na cd-ima i klasičnim kazetama.

    Oni su u Šenoinoj u Zagrebu, a dostavljaju audio knjige poštom u cijelu hrvatsku. Materijal se tako i vraća (besplatno, tj. na teret države, za slijepe osobe je tako, za ostale ne znam... Kako god bilo, da i platiš poštarinu, nije neki problem).

    Evo tu pitaj - tražit će te dijagnozu pri upisu... Upisom u audio-knjižnicu riješili ste problem lektire do daljnjega: http://www.hkzasl.hr/

    Drugi primjer: Dječak iz razreda mog starijeg sina s dijagnosticiranom disleksijom ima PRILAGOĐENU LEKTIRU u skladu s dijagnozom. Na primjer, ostali su čitali Bijelog jelena u originalu, a on je dobio slikovnicu koju je mogao savladati. Ali za to treba imati učitelja koji ima razumijevanja za problem ILI preporuku logopeda s pečatom (+ eventualno rješenje Ministarstva o primjerenom obliku školovanja) da mu se daje takva-i-takva lektira... Čula sam sličan primjer i izvan Zagreba - djetetu su preporučeni audio materijali upravo za lektiru i problem riješen! Ostalo gradivo za sada ipak mora savladavati čitanjem koliko može.

  22. #72
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Peterlin znaš kako kažu da te nema trebalo bi te izmisliti
    meni je jedina preporuka bila; a pa kad nemože sam možete mu i vi pročitati
    puno hvala

  23. #73
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    nama je pomogla sekundarna dobit - cita uglavnompred spavanje jer na taj nacin upravoodgadja spavanje. Dogovorili smo se da je to dobar razlog za odgoditi spavanje i stvar stima.
    Super ideja!

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    Ni moj ne voli čitati, a ako pročita nema pojma šta je pročita... Žao mi je šta ne čita jer vidi da ja to radim svakodnevno i pokušala sam mu objasniti kako je svijet knjige onaj svijet koji si ti stvoriš u glavi, likovi izgledaju onako kako ti želiš, kuće, stabla, nebo kako ti zamisliš.. ne pomaže.
    Uzela sam u biblioteci Šegrta Hlapića.. pisan je velikim slovima i ilustriran, pa eto, to mu se svidilo, pa sad čita dok je na wc-u :D
    (ako se dogovorimo pročitati 5 stranica, on i onu naslikanu broji kao pročitanu :D)

  25. #75
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Imam pitanje u vezi lektire za 4. raz.- Alica u Zemlji čudesa
    Što nam poručuje pisac?

    Knjigu sam čitala prije puuuuuno godina, i ne sjećam se konkretno o čemu se radi, pa tako nemogu djeci dati ni neke ideje što bi mogao poručiti pisac.

  26. #76
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Rebbeca prvotno napisa Vidi poruku
    Imam pitanje u vezi lektire za 4. raz.- Alica u Zemlji čudesa
    Što nam poručuje pisac?

    Knjigu sam čitala prije puuuuuno godina, i ne sjećam se konkretno o čemu se radi, pa tako nemogu djeci dati ni neke ideje što bi mogao poručiti pisac.
    Bit ove knjige je da u mašti i snovima ne postoje nikakve granice i da se tamo mogu dogoditi i najluđe stvari.

    Ne treba komplicirati... Ja pokušavam svoju djecu potaknuti da sami osmisle što im je knjiga značila. Moj stariji bi o knjizi napisao tu jednu rečenicu, a mlađi najmanje jednu stranicu i obavezno kako je siguran da autor knjige voli mačke.

  27. #77
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Ma i moji uglavnom sami smišljaju, ali ponekad im, kad nemaju ideje ja natuknem, ponekad (namjerno) krivo, da vidim jel su uopće skužili što su pročitali
    Hvala Peterlin!

  28. #78
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Rebbeca prvotno napisa Vidi poruku
    Ma i moji uglavnom sami smišljaju, ali ponekad im, kad nemaju ideje ja natuknem, ponekad (namjerno) krivo, da vidim jel su uopće skužili što su pročitali
    Hvala Peterlin!
    Čuj, to je kontroverzna knjiga u čijoj je osnovi matematika. Vidi ovdje:

    http://www.matematika.ba/component/c...dne-matematike

    Nema smisla da dijete o tome nešto piše jer oni to ne mogu sagledati na taj način, nego knjigu čitaju kao što bi gledali bilo koji asurdni crtić na Mini TV ili čitali strip. Teško će povezati u cjelinu, ali obično im budu zgodne (i strašne) male pojedinačne epizode. Cijela stvar prikazana je kao san i to je to.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •