Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 78

Tema: 3. razred - citanje lektire

  1. #1
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno 3. razred - citanje lektire

    umoran sam od tog citanja
    citaj TI
    budem sutra duplo (a sutra se i ne sjeti)
    a doooobrooooooooo, boze evo citam (onda uzme knjigu, otvori je i gleda u nju)
    al mama ja nemrem. n.e.m.r.e.m.

    kaj da radim?

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zašto ne voli citati?

  3. #3
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    jednostavno ne voli
    nikad nije volio citat
    od malena - nikad ga nisu zanimale slikovnice, al ni malo

    ja obozavam citati i u njegovoj dobi sam prakticki zivjela u knjiznici
    nije mi to jasno, da ga ne obuzme taj osjecaj, da se ne ufura u knjigu, da nema zelju ne pustit je iz ruke dok ne vidi kako ce zavrsiti... da ne pada u ekstazu od mirisa u knjiznici i tak...

    ovo sad moram procitat pa je jos teze
    ja Carobnjaka iz oza imam doma od prije i pokusala sam ga zainteresirat kad sam skontala da bu za lektiru, pa da je pcne citat i prije nego bude za lektiru
    ali ne
    njega knjige i pisana rijec ni malo ne interesiraju

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Nemam neki praktičan savjet, ali me ova tvoja situacija podsjetio na knjigu Daniela Pennaca "Od korica do korica". Govori o čitanju i o fenomenu gubljenja interesa za čitanje kod djece. Možda da je probaš pročitati (ima je po knjižnicama), pa dobiješ neku ideju za rješenje problema?

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    A isto nije pokazivao interes za citanje, nije znao ni citati ni pisati kad je došao u školu. Uglavnom dali smo mu da čita novine i stripove. Sad čita sve redom. Ja bi bila sretnije da novine ne čita, al ih obožava. Mi ih ne kupujemo ali povremeno kupuje dida pa ih tamo čita.
    Možeš probati tako, das mu literaturu za odrasle. Sto ima neke iritantne nuspojave kao sto je komnetiraanje političke situacije, raspravljanje o ratu u Iraku, nabrajanje svih gluposti koje se spominju u reklamama i slično.

  6. #6
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Moja dvojica(3.i 4.razred)takodje jos uvek nisu zarazeni citanjem,iako pred sobom imaju mamu koja cita dok mesa rucak,doji bebu......
    Ali,pred sobom imaju i tatu koji je tehnicke struke,ne cita nista osim strucne literature kad mora (ni novine),i valjda im je lakse da se poistovete s njim :/
    Medjutim,lektira se mora,dobiju od uciteljice neki rok,onda izracunaju broj stranica podeljen s brojem dana i citaju tako....bar nesto...

  7. #7
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    M. isto baš nije ljubitelj čitanja, nažalost. Doduše, nema problema s čitanjem lektire, jer to je obaveza i to obavlja sve na vrijeme i bez podsjećanja. Ali ostalo ide teško. Stanje se poboljšalo kad sam ga počela voditi u knjižnicu i dopuštati mu da posudi što hoće, pa makar i najveće gluposti (po mom mišljenju). To je ujedno i moj savjet. Preko kapetana Gaćeše i stripova došli smo i do vrednijih slikovnica i knjiga.

    Još jedan savjet koji je nama rekla učiteljica - nikako i nikada čitati djetetu lektiru.

  8. #8
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    nama je pomogla sekundarna dobit - cita uglavnompred spavanje jer na taj nacin upravoodgadja spavanje. Dogovorili smo se da je to dobar razlog za odgoditi spavanje i stvar stima.

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    nama je pomogla sekundarna dobit - cita uglavnompred spavanje jer na taj nacin upravoodgadja spavanje. Dogovorili smo se da je to dobar razlog za odgoditi spavanje i stvar stima.
    X

    Vrijedi za mog malog sina.

    Veliki čita bez problema. Jutros me korio "Trebao bih čitati Čipolina" a ti ga još nisi nabavila...

  10. #10
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj KayaR prvotno napisa
    Medjutim,lektira se mora,dobiju od uciteljice neki rok,onda izracunaju broj stranica podeljen s brojem dana i citaju tako
    x ovak je i kod nas sad u 3., a u 1. i 2. svaki dan pola sata čitanja na glas. i svejedno loše čita iako čita svaki dan, ne interesira ga. čak sam ga pretplatila na neki časopis sa životinjama, jel je kumio i molio, pod uvjetom da ga pročita od korica do korica (moš si mislit).

  11. #11
    ljerka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    mali zemljani gradić
    Postovi
    308

    Početno

    E. je 4, razred i od početka je bilo problema s lektirom. Čitao joj je MM (koji iz dna duše mrzi školu, čitanje da ne pričam!) kad je bila frka i suze i molbe. Onda smo ovaj put odlučili da nećemo jer je zaista već dosta! Poslije je priznala da je mislila kako će tata i ovaj puta popustiti i pročitati joj. Bome je sjela i u jedno poslije podne pročitala što je trebala! Rekla je da nikad više neće tako! Vidjet ćemo!

  12. #12
    bilbo7 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    600

    Početno

    1. razred - čitali smo zajedno, ali to su bile više slikovnice.
    2. razred - čitala sam mu ja.
    3. i 4. razred - čitao je sam uz moju pokoju asistenciju, ali sam paralelno pročitala i ja sve, tak da znam o čemu se radi i da može napisati lektiru.
    5. razred - ČITA SAAAM!! (doduše, još uvijek podijeljeno po danima, pa onda štuka kad ne stigne svaki dan i sl.)

    Nemam ti ništ pametnog za savjetovat kak mu učiniti čitanje lektire dragim, jer već prizvuk "moraš" budi revolt. A kak kod dečkiju sve ide sporije nego kod cura, živce na hozentregere! (moja šogorica je sa sinom radila lektiru do 8. razreda osnovne, a sa kćeri samo prva dva razreda!)

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Kod nas je dobro išao Hlapić (a i Čipolino, napokon sam ga nabavila), ALI ima knjiga koje jednostavno djeci ne sjedaju... Kod mog sina to su bili Stanari u slonu (Horvatić). Jednostavno mu se nije svidjela. Oko takvih se onda potrudimo, ali ostalo ide...

    Mlađi sad ima Macu papučaricu i ostale priče iz knjige Djeco laku noć - nema nikakve frke, ali sa iizvornim Andersenom bilo je problema (neke stvari su jednostavno preteške). Doskočili smo tako da smo pitali učiteljicu da li se smije čitati "prepjev" i dobili odobrenje, a tek nakon toga, kad se dijete upoznalo sa sadržajem, išlo je bez problema.

    Eh, da... taj mali čitao bi stripove u neograničenim količinama. Sam si ih dovlači iz knjižnice. A ja to drsko koristim - ako čita lektiru, onda može birati od stripova i ostale kojekakve literature doslovce sve.

    Izgleda da je "kvaka" naći literaturu koja djeci odgovara. Lani, kad je moj stariji čitao "Poštarsku bajku" i mlađi se pridružio i zajedno su se valjali od smijeha... Možda bi i u te popise lektire trebalo uvrstiti neke novije stvari. Ne znam...

  14. #14
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Mi nemamo problema s čitanje, ali zato kad treba napisati ,nema šanse da to napravi sam ( a mislim da je to i previše teško za desetogodišnjaka )

    pitanja nakon lektire su

  15. #15
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    ajoj ni nama ne ide čitanje nikako
    probala sam i sa stripovima i novinama i biranjem knjiga.... ali ne voli
    i gotovo
    pročita on na kraju ali ja moram biti uz njega i pošto smo iz lektire još na bajkama on pročita jednom pa mu ja pročitam još jednom
    ali sam baš tužna jer ga uopće ne zanima

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Nisam ovo svojima pokazala (jer mislim da je bolje da čitaju, nego da slušaju, iako sam koristila audio priče za vježbanje pažnje kad su bili manji) ali evo, prva pomoć za lektiru ako se baš ne stigne.... Moj stariji je tako slušao priče prije škole, pa mu je u 1. i 2. razredu išlo lakše čitati već poznati sadržaj. Sada (u 3. razredu) čita samostalno. Evo linka na priče, ima i nekih stvari iz lektire, možda nekom pomogne "prebrikati" period lošeg čitanja.

    http://www.esnips.com/web/Zabebeimam...jebajkeiprice/

  17. #17
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    rekla bih da je to izraženiji problem kod dječaka nego djevojčica.

    mukice, a šta on kaže, zašto ne može/ ne želi?
    teško mu je, ne razumije, dosadno je... ili nešto deseto?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    split
    Postovi
    199

    Početno

    mislim da trebaš inzistirati na čitanju lektire i forsirati to,jednostavno kao obavezu ako ne ide drugačije.razgovaraj s njim,dok čita sjedni kraj njega ili u periodima stanke provjeri što je pročitao.pričaj mu o važnosti čitanja i odvedi ga u knjižnicu u kojoj nek odabere nešto što će ga zanimati.
    moj bratić nije volio čitati,roditelji su mu popuštali i sada ima velikih problema u daljnjem školovanju-elementarna oskudica vokabulara,loše izražavanje,loša pismenost...
    budi ustrajna
    jednog dana će ti biti zahvalan

  19. #19
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Mislim da je loše rješenje čitanje djetetu i slušanje lektire - na čitanje se može naviknuti samo čitanjem. Mislim da dijete treba samo čitati od 1. razreda, da se nauči razumijevati tekst i zainteresira za književnost, a ne da poslije umjesto knjige traži digeste po internetu. Upravo je važno motivirati ih, ponekad i pritisnuti dok su mali.

  20. #20
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    http://www.lektire.com.hr/
    evo za mame i tate, ako neko još ne zna, da ne moraju čitati a da ipak znaju o čemu se lektira radi. ne znam da li su sve lektire, ali mislim da većina je.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    split
    Postovi
    199

    Početno

    potpisujem zdenku!!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Suzizana prvotno napisa
    http://www.lektire.com.hr/
    evo za mame i tate, ako neko još ne zna, da ne moraju čitati a da ipak znaju o čemu se lektira radi. ne znam da li su sve lektire, ali mislim da većina je.
    Pogledala sam dotičnu stranicu - vrvi greškama, i to onim elementarnim, pravopisnim, a bogme ima i dosta sadržajnih, koliko sam vidjela :/
    (a ionako je uglavnom zastupljena srednjoškolska lektira)

  23. #23
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Citiraj Suzizana prvotno napisa
    http://www.lektire.com.hr/
    evo za mame i tate, ako neko još ne zna, da ne moraju čitati a da ipak znaju o čemu se lektira radi. ne znam da li su sve lektire, ali mislim da većina je.
    Pogledala sam dotičnu stranicu - vrvi greškama, i to onim elementarnim, pravopisnim, a bogme ima i dosta sadržajnih, koliko sam vidjela :/
    (a ionako je uglavnom zastupljena srednjoškolska lektira)
    to što vrvi pravopisnim greškama je nebitno, u odnosu na to da ipak imam kratak sadržaj, glavne, sporedne likove a ne moram čitat knjigu, barem meni.
    nama su se do sad sadrzaji poklapali, osim možda kojeg lika. a to ovisi o tome tko je knjigu izdao. tako da se i u razredu zna desiti da se kod jednih glavni lik zove ivan, a kod drugih pero. valjda smo imali sreće.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Suzizana prvotno napisa
    to što vrvi pravopisnim greškama je nebitno,
    Nije nebitno da stranica, koja nudi "pomoć" iz hrvatskog jezika vrvi greškama u tom istom jeziku.

    A druga stvar - mislim da bi lektiru učenici trebali čitati sami. Ako ipak i trebaju pomoć roditelja (nisu svi jednaki, nekima treba više poticaja), kakav odnos prema čitanju dobivaju ako je tim istim roditeljima lakše pročitati skraćeni (i često puta pogrešno prepričan) sadržaj s interneta, nego knjigu? Pa bar se osnovnoškolske knjige čitaju lako i brzo (za odrasle pojmove, djeci ipak treba neko vrijeme).

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Općenito nečitanje lektire uzrokuje sve veću nepismenost koja je

    zavladala forumima, pa i ovim ovdje. Nerazlikovanje č, č, đ , ije, je i

    nepoznavanje padeža samo su neki primjeri.

    Sve je teže pratiti neke teme.

  26. #26
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    ajmee koje otkrić je ova stranica

    Pa tko je ovo pisao?

  27. #27
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    npr. Mali Princ

    Vrijeme radnje:

    Šest godina prije nego što je napisana knjiga


  28. #28
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Pa tko je ovo pisao?
    klinci

  29. #29
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Citiraj Suzizana prvotno napisa
    to što vrvi pravopisnim greškama je nebitno,
    Nije nebitno da stranica, koja nudi "pomoć" iz hrvatskog jezika vrvi greškama u tom istom jeziku.
    ja sam napisala da je meni nebitno. i to nije nikakva "službena pomoć" iz hrvatskog, nego portal za mlade, koji prvenstveno nudi zabavu, pa su se klinci (malo veći) snašli i šalju sadržaje. i kakvu god poruku slala svom F, ja lektiru pročitati ne moram, ali on mora!
    a to da svaki treba pročitati lektiru sam, tu te potpisujem!

  30. #30
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    npr. Mali Princ

    Vrijeme radnje:

    Šest godina prije nego što je napisana knjiga

    ooooo, pa mali princ je još detaljno i razrađen

  31. #31
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    P. kaže da je njena profesorica već tražila i od učenika pomoć u pretraživanju svih portala s kojih klinci prepisuju lektire (sreća da većinom funkcioniraju na principu copy / paste , pa i nije preveliki problem pratiti tko je što prepisao)

    Mukice, jesi mu probala čitati neku knjigu koja je dosta napeta, ne mora biti lektira (npr. Koko i duhovi, Uzbuna na zelenom vrhu i sl), pa prestati na najuzbudljivijem dijelu?
    Paula se tako zarazila čitanjem-prepričavala sam joj Kaesterove Blizanke, i na kraju nije mogla odoljeti i sama se prihvatila knjige.

    D. rado čita lektiru, ali ipak su muzasad miliji stripovi

  32. #32
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Može li mi netko reći koje je vrijeme radnje u priči "BIJELI JELEN"? Popodne predaje lektiru a na to pitanje nemamo odgovor. Ustvari nema on, ja je nisam pročitala nego se oslanjam na vas

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Pa sad... to mi je prije 35 godina bila omiljena knjiga...

    Unutra se spominje KNEZ Bodo i KNEŽEVIĆ Ulrik, pa valjda pripada u srednji vijek iako mislim da to nigdje nije napisano.

    Odgovor "davna prošlost" bi možda bio ok... U svakom slučaju neko doba prije prve industrijske revolucije !

  34. #34
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    neodređeno vrijeme u prošlosti

  35. #35
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    ili u davnoj prošlosti

  36. #36
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Super, hvala vam!

  37. #37

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Sonja isto ima Bijelog jelena...i ne sviđa joj se....al ni najmanje...sjećam se da je meni bila draga ta bajka...moram ju ponovno pročitati...pa sam joj rekla nek to i napiše..ono "ne sviđa mi se...zbog tog i tog...."...baš me zanima hoće li imati hrabrosti to i napisati... 8)

  38. #38
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni je ta priča bila čarobna, obožavala sam je. Baš ću probati Lei čitati, mislim da sam vidjela u obliku slikovnice u knjižnici.

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Sonja isto ima Bijelog jelena...i ne sviđa joj se....al ni najmanje...sjećam se da je meni bila draga ta bajka...moram ju ponovno pročitati...pa sam joj rekla nek to i napiše..ono "ne sviđa mi se...zbog tog i tog...."...baš me zanima hoće li imati hrabrosti to i napisati... 8)
    Oooo, moj sin je i te kako imao petlje napisati da mu se ne sviđaju Stanari u slonu jer ... (samo malo, da se sjetim kako je to išlo... doma je rekao da to nema veze s mozgom, kako se netko može useliti u slona?)...

    Mislim da je bilo nešto u stilu da je njemu žao slona i da nije u redu da se netko u njega useli.

  40. #40
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa

    Mukice, jesi mu probala čitati neku knjigu koja je dosta napeta, ne mora biti lektira (npr. Koko i duhovi, Uzbuna na zelenom vrhu i sl), pa prestati na najuzbudljivijem dijelu?
    Paula se tako zarazila čitanjem-prepričavala sam joj Kaesterove Blizanke, i na kraju nije mogla odoljeti i sama se prihvatila knjige.
    nisam Mukica ali imam isti problem i probala sam i ovo ali ne djeluje
    ma čak sam mu kupila i onu neku knjigu/strip BEN10 u nadi da će
    barem to čitati ali

    i nisam za to da mu ja čitam
    ali trebalo je pročitati lektiru još jednom od danas za sutra i pola je pročitao on
    a pola ja
    moje dijete to ne može pročitati u jedno popodne
    jednostavno ne može

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ne paničariti! U ovoj dobi "klik" se dogodi doslovce preko noći! Držim fige da to bude što prije.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Citiraj yaya prvotno napisa
    Sonja isto ima Bijelog jelena...i ne sviđa joj se....al ni najmanje...sjećam se da je meni bila draga ta bajka...moram ju ponovno pročitati...pa sam joj rekla nek to i napiše..ono "ne sviđa mi se...zbog tog i tog...."...baš me zanima hoće li imati hrabrosti to i napisati... 8)
    Oooo, moj sin je i te kako imao petlje napisati da mu se ne sviđaju Stanari u slonu jer ... (samo malo, da se sjetim kako je to išlo... doma je rekao da to nema veze s mozgom, kako se netko može useliti u slona?)...

    Mislim da je bilo nešto u stilu da je njemu žao slona i da nije u redu da se netko u njega useli.
    Super ak je rekao svoj kritički osvrt...baš me zanima hoće li i Sonja imati hrabrosti...jer ovaj put imaju pitanje "Kako vam se svidjela bajka"?

    Arwen, što vaši dobiju tako lektiru...ono danas za sutra? Mislim, nije baš realno očekivati od klinaca da u lektirama uživaju ako moraju čitati i pisati pod pritiskom...joj hoću li stići... :/ Naši imaju mjesec dana fore za pročitati i napisati lektiru i to je ok..dovoljno vremena da se može pažljivo i pročitati i napisati...

    Mukice, nemam pojma što bi ti savjetovala...osim da je najgora solucija da mu ti pročitaš tu lektiru...

  43. #43
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa

    Arwen, što vaši dobiju tako lektiru...ono danas za sutra? Mislim, nije baš realno očekivati od klinaca da u lektirama uživaju ako moraju čitati i pisati pod pritiskom...joj hoću li stići... :/ Naši imaju mjesec dana fore za pročitati i napisati lektiru i to je ok..dovoljno vremena da se može pažljivo i pročitati i napisati...

    Mukice, nemam pojma što bi ti savjetovala...osim da je najgora solucija da mu ti pročitaš tu lektiru...
    pošto je 2rz oni za lektiru uvijek imaju neku od bajki H.C. Andersen-a
    i imaju otprilike 5-7dana fore
    a ovo je bilo kao još jednom jer su sutra dan imali test
    pošto bez obzira na njegovo "nevoljenje" škole on ipak domaći i ono što kaže učiteljica shvaća ozbiljno
    ovo mu je bilo grozno jer zna da nemože sam pročitati

    u 1rz su imali Pavle sam na svijetu
    i između ostalih bilo je pitanje
    -šta bi se tebi sviđalo da si sam na svijetu?
    odgovorio je-ništa,ne volim biti sam

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Čita moj mlađi (2. r) jučer Andersenovo Kresivo i komentira kak je to baš fora - kresivo je vojniku DALJINSKI za pse! Tako djeca 21. stoljeća doživljavaju bajke.

    A s Bijelim jelenom vjerojatno nas očekuje isto... Sva sreća, naše učiteljice su liberalne i dapače potiču iznošenje vlastitog mišljenja (tumačenje bajki kroz tehnologiju, na primjer). To uključuje i prihvaćanje negativnih komentara, ali treba znati objasniti ZAŠTO ti se nešto nije dopalo (ili zašto ti se dopalo). To ne možeš ako nis pročitao knjigu...

    I još nešto - kod nas se lektira ne piše doma nego obrađuje na satu. Doma se piše samo iznimno, ako je "stiska" pa ne stignu obraditi u školi. Sviđa mi se pristup. Učiteljice ih polako polako uvode u "dnevnik čitanja" koji ih čeka tek valjda u petom razredu.

    A za slabije čitače (ako netko ima poteškoća) odredi se opseg čitanja - poglavlja koja se odaberu, pa se to postepeno povećava. Vjerujem da tako radi većina. I rok za čitanje je mjesec dana. Nema od danas do sutra, osim iznimno (npr. slikovnicu Pismo iz Zelengrada trebalo je pročitati u jedno popodne, ali to nije nikakav problem).

  45. #45

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Ma i naše su učiteljice super ali je moje dijete ziheraš Lektiru pišu doma a u školi posebno obrađuju. Ove godine su uveli književni četvrtak u kojemu svaki učenik odabere omiljenu knjigu koju će prepričati razredu. Ide se po abecedi pa imamo vremena do toga

  46. #46
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Mi smo kupili od ŠK Lep(k)tiru i pomaže nam kod pisanja, jer su postavljena pitanja.

    A čitati isto nije baš voljela, lai onda se zaljubila u stripove i dječje časopise, pa je i lektiru zavoljela.

    Tak da nemamo problema s tim.

    Probaj mu dati stripove, pronađi negdje one stare, tipa Zagor, Komandant Mark i sl. nešto za dečke, ili možda Garfield, ima u knjižnicama za posuditi.

  47. #47
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    Može li mi netko reći koje je vrijeme radnje u priči "BIJELI JELEN"? Popodne predaje lektiru a na to pitanje nemamo odgovor. Ustvari nema on, ja je nisam pročitala nego se oslanjam na vas

    moj F je prije par tjedana imao lektiru Bijelog jelena, ali sa frendom u kompi kao prezentaciju.
    meni je puno pomogao onaj link na lektire, tamo sam pročitala sadžaj i ak mi nekaj nije bilo jasno, pročitala još koju stranicu i znala o čemu se radi (jel su obojica jedan dio sadržaja preskočili ). ja sam ih sa pitanjima podsjetila i tako je sadržaj ipak na kraju bio kompletan. vrijeme radnje je prošlost u doba kneza Bode i Urlika. i da, napisali su da im se knjiga ne sviđa jel ima dosta nepoznatih riječi, pa im je bilo teže pratiti sadžaj. dobili su 4 i 5. 4 samo zato šta su čitali (to je bilo dozvoljeno) s plakata koji su napravili, pa nisu kužili da su leđima okrenuti razredu .

  48. #48
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Moj voli čitati i čita izrazito brzo (sa razumijevanjem, da ne bude zabune). Ali za pisanje, sastave i slične aktivnosti je antitalenat. On je recimo zadnji put pročitao Šegrta Hlapića od 100 i nešto stranica u jedno popodne, odmah na početku mjeseca, čim je učitaljica dala popis lektire. A napisanu je predao valjda 30. 11.

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Danas sam doživjela sinkronicitet na djelu... Vi ovdje o Bijelom jelenu, a moj tata je navratio i donio dječacima MOG Bijelog jelena (nemam blagog pojma kako li ga je našao, valjda je pospremao podrum).

  50. #50
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Mi smo se dogovorili da svaki dan mora pročitati barem deset stranica, jer inače ne bi dva mjeseca pročitao Hlapića, koliko se kilavio.
    Ovako mu je trebalo cca dva tjedna, neke dane je čak pročitao i više od dogovorenih deset stranica, kada ga je ponijela priča.
    Iako rijetko.

    Mi mu lektiru ne čitamo, niti mislim čitati poslije njega da bih ga ispitala.
    Ispitati će ga već učiteljica pa ćemo vidjeti je li zaista pročitao ili preskakao stranice.
    Druga je stvar ako mu nešto nije jasno, mogu pročitati taj dio da mu objasnim, ali knjigu pročitati od početka do kraja treba on.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •