Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 90

Tema: Prekid izvanbracne zajednice

  1. #1

    Početno Prekid izvanbracne zajednice

    Pozdrav svima! Trebam savjet, vjerujem da sam na pravom mjestu...
    Prekinuli smo izvanbracnu zajednicu koja je trajala ukupno vise od 8 godina, od toga 5 na istoj adresi. Buduci da smo zadnje tri i pol godine zivjeli samostalno u stanu koji je kupljen za nas, ali na ime njegove majke (radi opreza od ovoga, pretpostavljam, jer su situirani sasvim pristojno), zajedno smo ga uredjivali. On je imao dvostruko vecu placu i vise je ulagao u stan, a i njegovi su nam tu i tamo pomogli.
    Do prekida je doslo nakon sto je on vise od godinu dana pokusavao sam sa sobom rascistiti odnos prema meni, na kraju me i prevario.
    Ja sam odselila iz stana, vratila se k roditeljima gdje nemam prakticki nista osim krova nad glavom i hrane.
    Uskoro cu otici k njemu po jos nekoliko stvari koje su mi ostale, a koje su i prije pripadale meni, a sad me zanima - na sto jos imam pravo?

    On je kupovao racunala, digitalac, svu tehniku u stanu, sebi skupi motocikl, auto (na firmu kojoj je vlasnik) i zapravo sve skupo. Ja sam kupovala sitnice, potrosnu robu, peglu i slicno.

    Nakon toliko vremena, na sto imam pravo? Sto mogu traziti od njega? Kako da mu objasnim da mi treba auto jer ne mogu raditi bez njega tu gdje sam sad? Naime, nije mi dozvolio da si kupim auto jer sam mogla koristiti njegov, a sad sam ostala bez posla i ne mogu si ga kupiti.

    Uzasno sam tuzna, jer sve sam ulagala u nas i vjerovala da cemo uspjeti i biti sretni. Molim vas, ako itko zna kako se nositi u ovoj situaciji, pomognite. Hvala svima!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Jooj, ne mogu ni zamisliti kako ti je.
    Ja sad živim u takvoj zajednici, stan je na njegovog tatu, bogati su, namjeravamo se vjenčati, trudna sam 4,5 mjesca. Zasad je sve ok, ali nikad ne znaš.
    Inače studiram pravo, pa ti znam nešto o tome. najpametnije ti je da odeš kod odvjetnika i pitaš za pravni savjet. Izvanbračna zajednica je nakon 5 godina postojanja izjednačena s bračnom zajednicom, tako da imaš velike šanse...Ali ne vjerujem da će ti bivši išta priznati na lijepe oči, eventualno preko suda. Stan sigurno nećeš dobiti, a auto bi mogli "piliti na pola". Jer se smatra da je to stečevina nastala na temelju zajedničkog rada, ulaganja, a ne nasljedstvom, darovnicom ili tako nešto.
    Probaj, držim fige!

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Izvanbracna zajednica je nakon 3 godine zajednickog zivota izjednacena s bracnom.

    Iz Obiteljskog zakona:

    http://www.poslovniforum.hr/zakoni/obiteljski_zakon.asp

    Članak 3.

    Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugoj izvanbračnoj zajednici, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.

  4. #4
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Khirka, saljem ti ogroman zagrljaj i unaprijed se radujem danu kad cemo se opet sresti na odbrojavanju, bilo na Prije zaceca ili kao trudnice, a ti ces biti sretnija nego ikad. nije to tako daleko, vjeruj! Ljubim te i molim Boga da ti da snage da sto prije prebrodis sve muke.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Ja već 3 godine živim u vanbračnoj zajednici, sad sam trudna, ne mislim se udavati.
    Ono što ja znam s pravne strane jest da se nakon 3 godine vanbračna zajednica izjednačava s bračnom, odnosno da stječeš sva prava kao da si udana - dakle, to si ti stekla tijekom 5 godina. No, MD i ja smo dogovorili da stan glasi na oboje, iako je on digao kredit - no oboje ga otplaćujemo, u stvari, mi sve financije stavljamo na hrpu.
    Nisam sigurna koja ti prava imaš u konkretnom slučaju ako stan glasi na njegovu mamu - bojim se da na stan onda nemaš nikakvih prava. Ovo ostalo se, mislim, bez obzira na to koliko tko zarađuje, računa kao bračna stečevina i dijeli se po pola, osim ako niste potpisivali nikakav ugovor kojim bi se odredilo drugačije. Dakle, mislim da imaš pravo na polovicu svega, osim stana - ako ti neće ništa dati, neka te isplati. To je najmanje što ti može dati nakon ovog navlačenja za nos zadnjih godinu dana.

    Sretno!!

  6. #6
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Na mamin stan nemaš pravo, ali imaš na polovicu toga što ste stekli u izvanbračnoj zajednici. Ako ti bivši izađe u susret onda super, a ako ne onda ti moraš pred sudom najprije dokazati postojanje izvanbračne zajednice (ne ide to automatizmom kao kod braka), a tek onda tražiti razdiobu imovine. Kad vidim takve slučajeve, uvijek se pitam zašto je tako teško potpisati taj papir. On ti u slučaju nečega 100% olakšava stvar.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Ja kad vidim kakvih makljaža ima kod razvoda, pogotovo ako je brak sklopljen u crkvi, pa ne možeš niti normalno razvesti i ponovo oženiti, pa frke oko ponovnog mijenjanja prezimena i sav pripadajući folkolor, pa kad jedno od supružnika ne pristaje na razvod, pa prisilna mirenja na centru za socijalni rad... se sve više pitam upravo suprotno pitanje - zašto je ljudima toliko bitno potpisati taj papir.

    100 ljudi, 100 ćudi, zašto se iščuđavati bilo čijoj odluci.

  8. #8
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Ja kad vidim kakvih makljaža ima kod razvoda, pogotovo ako je brak sklopljen u crkvi, pa ne možeš niti normalno razvesti i ponovo oženiti, pa frke oko ponovnog mijenjanja prezimena i sav pripadajući folkolor, pa kad jedno od supružnika ne pristaje na razvod, pa prisilna mirenja na centru za socijalni rad... se sve više pitam upravo suprotno pitanje - zašto je ljudima toliko bitno potpisati taj papir.

    100 ljudi, 100 ćudi, zašto se iščuđavati bilo čijoj odluci.
    Zašto brak mora biti sklopljen u crkvi, pogotovo ako imaš negdje u glavi da taj brak neće trajati "dok vas smrt ne rastavi"? Nitko od nas ne zna što nam život nosi, ali stupati brak s mišlju kako ćeš se jednoga dana ponovno oženiti je ... neozbiljno.
    Mijenjanje prezimena? Brak se može sklopiti i postoje nekoliko opcija za određivanje prezimena: svaki supružnik zadržava svoje, uzimaju jedno (muževo ili ženino), muž može dodati sebi ženino, žena muževo. Dakle brak ne prisiljava ni na što.
    O prisilnim mirenjima na Centru imaš krivi dojam odn. informaciju. Ne postoji takvo. Dapače, kod nas nema razlike između sporazumne rastave braka ili one po tužbi jednog bračnog druga. To ljudi olako barataju nekim činjenicama.
    Nisam ovime htjela istaknuti važnost braka u smislu da bi se svi trebali vjenčati ili se ne daj Bože iščuđavam nečijoj odluci. Zaboga NE! Ja sam po tom pitanju apsolutno liberalna i mišljenja sam da neka svatko radi kako i što hoće. Samo sam htjela navesti par primjera zašto brak nije bauk. Naime, ja sam poželjnost braka istaknula samo u smislu i kontekstu razvrgavanja izvanbračne zajednice. Pogrešno se misli da je kod iste sve tako jednostavno. Nije. Jer se izjednačava s bračnom, prema djeci se imaju jednaka prava, a dokaza ni otkud.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    U crkvi se nikad ne bih udala jer nisam vjernica, za prezime mi je svejedno, a da ne mislim da je ovo što imam zauvijek, ne bih nikad išla na dijete - to mi je ipak "malčice" ozubiljnije od nekog papira.
    Ono što sam napisala su primjeri koje viđam kod drugih ljudi, nisam govorila u svoje ime, poanta je bila da svatko ima svoje razloge za stupiti ili ne stupiti u brak.
    Baš zato što sam ja uvjerena da će ovo što imam trajati zauvijek mi taj papir ne znači ništa, niti mi je potvrda ičega. Ne osjećam potrebu da se "osiguram" u slučaju da stvari krenu nizbrdo.

  10. #10
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Ma naravno da ćeš napraviti upravo onako kako tebi i TM paše. Ne govorim ni ja konkretno o tebi ili nekoj drugoj curi sa ovog ili drugog foruma, već generalno o bračnim-izvanbračnim zajednicama. Dvojbeno je jedino to što se u određenom trenutku svi (i oženjeni i neoženjeni) kunemo u svoju ljubav, a kada (ako) stvari krenu nizbrdo skloni smo optuživati svih i sve počevši od socijalnih radnika do pravosuđa za svoju nevolju. A kad smo trebali, sami nismo učinili ništa.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Slažem se s tobom.

    A što se tiče Khirke, nadam se da će se ipak uspjeti izboriti za svoj dio. Ipak je provela 8 godina u toj vezi, uložila puno u nju (možda ne materijalno), te na kraju krajeva nije ona "krivac" (glupa riječ) za prekid.

    Khirka, držim fige da se uspijete dogovoriti i bez suda.

  12. #12
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    Bračna je stečevina novi pojam u našem pravu,suvlasništvo bračnih drugova na jednake dijelove, dok je zajednička imovina bračnih drugova, pojam koji po obiteljskom zakonu više ne postoji, bila zajedničko vlasništvo bračnih drugova. Zajednička imovina bračnih drugova dijelila se prema doprinosu pojedinoga bračnoga druga njezinom stvaranju, a bračna se stečevina dijeli između bračnih drugova na jednake dijelove.
    Temelj nastanka bračne stečevine je rad, ali nije značajna vrsta rada
    U vlastitu imovinu bračnih drugova ubraja se ono što je stečeno prije braka i nakon prestanka bračne zajednice, kao i za vrijeme trajanja bračne zajednice, ali ne radom.
    Izvanbračna se zajednica odnosi na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenoga muškarca koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.
    Bez obzira, odlučite li se za život s partnerom u braku ili izvanbračnoj zajednici, potpisivanje ugovor o uređenju imovinskih odnosa izvanbračnih/bračnih drugova u obliku javnobilježničkog akta nikada nije loša odluka. Bračni ugovor može poslužiti kao koristan instrument onim bračnim/izvanbračnim drugovima koji žele izmijeniti zakonski bračno imovinski režim, tj. osigurati pravednu podjelu imovine u skladu s posebnostima slučaja.
    Takav ugovor, za slučaj razvoda ili razvrgnuća izvanbračne zajednice uvelike pojednostavljuje postupak svake diobe imovine, olakšava posao sudu i smanjuje moguće troškove dugotrajnog i nepotrebnog parničenja, odnosno sudski postupak postaje suvišan, jer je sve već unaprijed određeno ugovorom koji su partnerui obavezni poštovati.
    Bračni ugovor nije ništa loše-čovjek njime jednostavno zaštićuje rezultate svoga rada i to je sve. Jednako kao što npr. plaća policu životnog osiguranja.
    Ako sami ne cijenimo svoj rad, nitko ga neće cijeniti.

    Iz Obiteljskog zakona:

    1. Bračna stečevina i vlastita imovina

    Članak 248.

    Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

    Članak 249.

    (1) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili.

    (2) Nevjesta i ženik, odnosno bračni drugovi mogu bračnim ugovorom drukčije urediti svoje odnose glede bračne stečevine.
    Članak 255.

    (1) Bračnim ugovorom mogu se urediti imovinskopravni odnosi na postojećoj ili budućoj imovini.

    (2) Prema trećim osobama uglavci o upravi ili raspolaganju imovinom imaju pravni učinak ako su upisani u zemljišne knjige, odnosno u javne upisnike kod kojih je upis nužan za stjecanje prava ili se stvar ne može rabiti bez takva upisa.

    (3) Bračni ugovor sklapa se u pisanom obliku, a potpisi bračnih drugova moraju biti ovjereni.
    Članak 258.

    Izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava pretpostavke iz članka 3. ovoga Zakona stvara imovinskopravne učinke na koje se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o imovinskim odnosima bračnih drugova.

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    da ne otvaram novi topic...

    je li izvanbračna zajednica i onda kada partneri nisu prijavljeni na istoj adresi, ali žive zajedno (naravno, pravno gledajuć)?

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Kako raskinuti ovo? Koji su postupci da u pravnom smislu budemo razvedeni. Sinoć mi jedna osoba kaze da ce se njegov dug dijeliti na mene ako smo u pravnom smislu jos uvijek ko u braku. On nije vise prijavljen na istoj adresi. Meni pravnica kod javnog bilježnika kaze da ne moram raskinuti jer to nije nigdje zabilježeno. Da ne moram brinuti za dug, ali evo ja se tresem.

  15. #15
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa onako, sa strane logike, ako je dokaz izvanbračne zajednice život na istoj adresi, onda vi niste u takvoj zajednici.

    E sad, rekla bih ti da pitaš pravnika za svaki slučaj, ali već si pitala, pa onda ne znam što još učiniti da se smiriš.

  16. #16
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Pa i djeca su isto dokaz izvanbračne čini mi se, među ostalim

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Kaj nije vanbračna življenje na istoj adresi tri godine ili djeca?

  18. #18
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj nije vanbračna življenje na istoj adresi tri godine ili djeca?
    Znaci imam cimera i nakon tri godine smo vanbracna zajednica jer smo prijavljeni na istoj adresi?

  19. #19
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Jedna moja frendica je iz istog razloga otišla kod odvjetnika i sastavili su neku izjavu koju su potpisali i ovjerili kod javnog bilježnika. Nikad nije došlo do nekog suda pa ne znam bi li joj bila od neke koristi, ali ona je ima, zlu ne trebalo.

  20. #20
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    BTW, jelena.O ima pravo.

  21. #21
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kako raskinuti ovo? Koji su postupci da u pravnom smislu budemo razvedeni. Sinoć mi jedna osoba kaze da ce se njegov dug dijeliti na mene ako smo u pravnom smislu jos uvijek ko u braku. On nije vise prijavljen na istoj adresi. Meni pravnica kod javnog bilježnika kaze da ne moram raskinuti jer to nije nigdje zabilježeno. Da ne moram brinuti za dug, ali evo ja se tresem.
    ne moraš brinuti i tresti se.

  22. #22
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ne sjećam se kad mu je ovrha sjela. Mi smo se na istu adresu prijavili u 6 ili 7 mj 2015 i tad negdje sam ja i shvatila da ima taj dug. Ne znam hoće li mi to pripisati ako je sudsko rješenje za ovrhu došlo tek iza naše zajedničke prijave, odnosno tad kad smo dobili 1.dijete, jer od tad pravno, mi ko da smo u braku.

  23. #23
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne sjećam se kad mu je ovrha sjela. Mi smo se na istu adresu prijavili u 6 ili 7 mj 2015 i tad negdje sam ja i shvatila da ima taj dug. Ne znam hoće li mi to pripisati ako je sudsko rješenje za ovrhu došlo tek iza naše zajedničke prijave, odnosno tad kad smo dobili 1.dijete, jer od tad pravno, mi ko da smo u braku.
    Tko će ti pripisati i zašto?
    Velim ti da ne brineš.
    Bili u braku ili ne, njegova ovrha je samo njegova.

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne sjećam se kad mu je ovrha sjela. Mi smo se na istu adresu prijavili u 6 ili 7 mj 2015 i tad negdje sam ja i shvatila da ima taj dug. Ne znam hoće li mi to pripisati ako je sudsko rješenje za ovrhu došlo tek iza naše zajedničke prijave, odnosno tad kad smo dobili 1.dijete, jer od tad pravno, mi ko da smo u braku.
    Mislim da ne bi trebalo, jer taj njegov dug je postojao i prije nego si ušla u igru. To je "stečevina" iz vremena prije nego ste vi osnovali izvanbračnu zajednicu. To se ne bi trebalo dijeliti. Trebalo bi pažljivo pročitati Obiteljski zakon.

  25. #25
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Žuta, ako te brine vaš status, možda najbolje da pitaš pravnika u Centru za socijalnu skrb, oni bi o tome trebali najbolje znati, a ionako pretpostavljam da će radi djece oni morati sudjelovati u nekoj proceduri
    da pitaš upravo tako kako si i ovdje: je li naša izvanbračna zajednica sada pravno raskinuta?

  26. #26
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Neće. Može im se obratiti za savjet, ali nažalost ne postoji nikakva obaveza javljanja CZSS-u ni procedura kod razvrgavanja izvanbračnih zajednica. Ako se stvar ne uspije riješiti dogovorom, mora tužiti bivšeg - za alimentaciju, prijavu/odjavu adrese djece, porezne olakšice na plaću, dane viđanja i sva ostala prava/obaveze oko bračne stečevine i djece. Toliko o izjednačenosti braka i IB zajednice.

  27. #27
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Moći ćemo se dogovoriti. Tako bar izgleda za sada. Brine me samo dug. Ali sutra imam razgovor s pravnicom pa ću vidjeti.

  28. #28
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Zna li netko koliko dugo vrijedi onaj papir kojim se drugom roditelju daje da odlučuje o upisu u školu i slično, odnosno papir koji zamjenjuje svo potpisivanje na drugim stranama? Ovjeren kod javnog bilježnika. Pravnica u czss je mahala glavom da ne vrijedi za stalno, nego valjda samo šest mjeseci. Pitam se koja je onda svrha papira kad se djeca svake godine ponovno upisuju i opet treba ponovno tražiti potpis.

  29. #29
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Zna li netko koliko dugo vrijedi onaj papir kojim se drugom roditelju daje da odlučuje o upisu u školu i slično, odnosno papir koji zamjenjuje svo potpisivanje na drugim stranama? Ovjeren kod javnog bilježnika. Pravnica u czss je mahala glavom da ne vrijedi za stalno, nego valjda samo šest mjeseci. Pitam se koja je onda svrha papira kad se djeca svake godine ponovno upisuju i opet treba ponovno tražiti potpis.
    Onako laički a da stavite na taj papir razdoblje na koje se ta izjava odnosi ili nešto tipa".. za upis djece u osnovnu i srednju školu"
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.10.2020. at 10:03

  30. #30
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    .. za upis djece
    u osnovnu i srednju školu
    do završetka školovanja djece.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Zašto bi to vrijedilo za cijelo školovanje?
    Ja to ne bih dozvolila
    Jednom godišnje se roditelji mogu porazgovarati o upisu djeteta u školu i doniejti zajedničku odluku, pa taman to bilo i svaki razred pojedinačno

    Imala sam situaciju gdje je dijete i palo razred drugi roditelji (otac) nije bio niti obaviješten od strane djeteta (dijete taji), majka je predstavljala sve kao da je situacija pod kontrolom, a iz škole nikada nisu kontaktirali...

  32. #32
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Zašto otac nije išao na informacije ?!

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Možda zato jer je imao povjerenja i ne radi se o malom djetetu (i zato jer živi u inozemstvu)

  34. #34
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa i odraslom djetetu se ide na informacije. Ne znam, mislim da se rastavljeni roditelj koji ne živi s djetetom dapače treba uključiti.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Joj Mima ... možemo mi sad dalje raspravljati, ali život nije idealan i često nas iznenadi ...

    (Iako nije tema i nećemo dalje o ovome, ali ja sam najstarijem djetetu bila jednom u 3 godine u srednjoj školi i to nadobudno u prvom razredu pa me raska čudno gledala jer je mislila da je neki problem...)

  36. #36
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Ja bi pomislila da je u raski problem da me tak pogledala ko tebe

  37. #37
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa baš, i ja bih to pomislila.

    Inače, reagirala sam jer sam doživjela situaciju da mi se razvedeni otac žalio na sličnu situaciju, dijete je bilo jako loše u školi, a njega nitko nije obavijestio

    Kad sam ga pitala zašto ne ide na informacije zinuo je tako da se vidjelo da mu ta nevjerojatna ideja uopće nija pala na pamet.

  38. #38
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Treba mi na duže vrijeme baš zbog tog što ne znam što otac kani, a ne mislim ga loviti po inozemstvu zbog potpisa za školu, liječnika i što sve ne. Zato me zanima jel ima kaj da skinem to s vrata jednom za sva vremena.

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Planira on van?
    Planiraš li možda skoro s njima putovati,ak da možda nije loše napraviti osobne
    Računaj da će ti klinci krenuti u školu tek s petoljetnim planom
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 12.10.2020. at 15:17

  40. #40
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Treba mi na duže vrijeme baš zbog tog što ne znam što otac kani, a ne mislim ga loviti po inozemstvu zbog potpisa za školu, liječnika i što sve ne. Zato me zanima jel ima kaj da skinem to s vrata jednom za sva vremena.
    Ne znam, ali mislim da morate riješiti pitanje skrbništva.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, ali mislim da morate riješiti pitanje skrbništva.
    Ovo je i meni palo na pamet, ali nemam iskustva ni informacija, pa ne mogu ponuditi nikakav pametan savjet.

  42. #42
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Skrbništvo je zajedničko, bar bi trebalo biti, ako se ovi puževom brzinom ikad domisle pregledati plan i dati mu kvačicu, zato se pita i njega za svaki k, a ja nemam pojma što on kani. Djeca neće nigdje putovati, ne treba im osobna. Ja želim imati taj papir za slučaj da on negdje ode, jer ne znam što mogu očekivati.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Ne možeš znati hoće li djeca putovati ili ne. Možda baš poželiš za pola godine otići na izlet s njima u Postojnsku jamu ... ili ne daj Bože neke katastrofe pa moraš pobjeći...

    Napravite im osobne iskaznice

  44. #44
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Za osobne je trenutno jako dugo pravilo jedan predaje papire,drugi diže ako vas to ipak zanima,pošto su manji od 12 ne trebaju oni ići,već treba imati samo slike za biometrijsku osobnu

  45. #45
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Mislila sam na to da nećemo ići iz Hrvatske. A misliš kod promjene prebivališta i kod izleta, tad treba potpis drugog roditelja? To mi je apsurd i prvi put čujem za to. Za koju udaljenost moram tražiti potpis? Treba li i za trgovački centar? Uopće ne shvaćam ovo. U planu skrbi piše kad su sa mnom, kad su s njim, a ne da moramo tražiti potpise za bilo kakve izlete. On ih u načelu može odvesti do Dubrovnika i nazad kad su s njim, i ja također. Kaj ne ide to tako?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 12.10.2020. at 16:06

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Ali i za du bi trebalo imati osobne ako idete kopnom

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Do Duborvnika će mu trebati osobne iskaznice

  48. #48
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Žuta, pametno razmišljaš pogotovo ako ima planove da bi odselio.

  49. #49
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Jel to tak i kad starci nisu razvedeni? Traže li osobne za djecu čim prelaze iz jedne županije u drugu? Ne kopčam.

    Hvala Lili, ja ne znam što mogu očekivati. On mijenja ploču svakih dva dana.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 12.10.2020. at 16:10

  50. #50
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    U Hrvatskoj moš kak hoćeš ali ako ideš preko Neuma treba osobnu,dok za Krapinu ili Županju ne trebaš ništa ako putuješ jer ne prelaziš državnu granicu,bar ne dok opet ne uvedu ograničeno kretanje ko u proljeće,ali nadamo se da neće

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •