Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Ideje za kamin

  1. #1
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno Ideje za kamin

    U dnevnom boravku smo si pustili dimnjak za kamin. Bilo bi super kaqd bi mogli prvo njega napravit pa onda postavljat parket i sredjivat ostalo, ali nam financije bas ne dopustaju sve odjednom. Zato bih sada prije nego pocnem radit to htjela imati nekakv plan, ali jos nisam nasla neku dobru ideju. Znam samo da bih htjela da je jednostavan i moderan, i treba biti kutni, pa ako tko ima kakvu ideju ili slikicu....
    Ono sto me najvise zanima je da li trebam pripremit kakvu podlogu za njega, tj. da li bih tamo di ce on doci na pod trebala staviti nekakvu keramiku, ili mogu po cijeloj povrsini dnevnoga postaviti parket?

  2. #2
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    nemam ideju, ali moram napisati kako mi je jučer moje dijete reklo da je kamin ono gdje se peče vatra

  3. #3
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Za sada možeš postaviti parket.
    Kasnije se stavi recimo vatrostalno ili kaljeno staklo, te kamin na to.

    Izbora ima jako puno, pogledaj na stranicama proizvođača ili škicni pa da dobiješ ideju.
    Sve ovisi koliko možeš/želiš za to odvojiti.
    Ne zaboravi da za kamin trebaš dovod svježeg zraka, dakle neki kanal na neki od vanjskih zidova.

    MODERNA VERZIJA

    RUSTIKA

  4. #4
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    kamin je težak ko sam vrag
    ako nije šminkerski , nego pravi od 20kW ili više, njemu treba osigurati dovod zraka
    postoje dimnjaci koji imaju dovod zraka ugrađen u sebe
    no obični dimnjaci to nemaju, pa je potrebno kroz pod do kamina provuči cijevi za zrak do dimnjaka

    ako govorimo o pravom kaminu
    ako govorimo o šminkerskim od par kW snage, onda to nije toliko nužno, no svejedno su teški
    podloga gdje dolazi kamin ne smije imati stiropor ispod beton, nego mora sjesti na ploču (nosivu)
    zvuk se izolira stiroporom prije mjesta kamina

    postavi postolje za kamin, kamini imaju ložište od lijevanog željeza koje se naknadno oblaže prema vašoj želji: moderni, rustikalni ...
    ali svi oni trebaju postolje , 30 cm od poda, tako da ne bude prenisko

    40-45cm je visina sjedala stolice, niski kauči su obično oko 35 cm
    ispod ložišta možete ugraditi ladicu za drva
    to postolje nije tolika investicija, a do ugradbe kamina imaš lijepo mjesto za cvijeće , akvarij i sl.

  5. #5
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

  6. #6
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    stavim ja fotku svog za koji dan, možda već sutra. komp na kojem su mi fotke je danas došao s popravka, pa ga treba spojit.
    inače mi imamo kutni i kad smo htjeli napraviti kamin prije 6 godina u hoyanu su nas tražili 24.000 kn. :shock:
    mm je rekao da mu ne pada na pamet dati tolike novce i napravio ga sam od peći na koju smo se do tad grijali i izgleda fantastično. kad pošaljem fotku objasnit ću kaj je kak radio. mislim da je materijal za "oblačenje" bio oko 200-tinjak kn, a mramor ispred ložišta oko 1200 kn i to je bila sva investicija.

  7. #7
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    Dimnjak nam je na vanjskom zidu, a da li ima taj odvod zraka morat cu se raspitat. No i ako nema lako se to da rijesiti.
    MGrubi, ne kuzim razliku izmedju pravog kamina i sminkerskog :/ . Ja bih htjela neki da je jednostavan i lijep, i da tu i tamo si mogu zapalit vatricu za zimskih dana - to bi onda bio sminkerski? Ove informacije koje si mi dala - morat cu se konzultirat s MM, on ce bolje znati.

    Suzizana, svakako bih htjela vidjet tvoj kamin :D . Upravo smo i mi tako nesto htjeli, posto mi se cini malo previse dati 4000 eura :shock: . Mi smo isto mislil kupiti loziste i onda naci majstora da nam ga oblozi. Tako da molim te, sve mi napisi sta se i kako radili ( moze i na pp)

  8. #8
    stanam avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    334

    Početno

    moj je tata seki i šogoru napravio od praznog čeličnog tanka za lož ulje. prepilio ga, ugradio na postolje koje su prije ja mislim izbetonirali i onda ga sad trebaju, ako već nisu, još zatvorit tj obložit. ne znam kako sve to izgleda ali mi zvuči dobro. tajo je jako inovativan

  9. #9
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Melly evo konačno sam stavila fotke u album, pa mogu početi s opisom.
    1. iskoristili onu crnu gusnatu peć samo smo joj skinuli vrata, mislim da sada košta oko 3500-4000 kn. možda se nađe rabljena jeftinije, ionako se neće vidjeti. skinuli joj vrata tako da ložište bude otvoreno
    2. peć digli na cigle na visinu koju smo htjeli i na dimnjaku otvorili zrak full
    3. donji dio i dio gdje je ložište ozidali sa siporeksom sve to na parket na kojji smo stavili terpapir
    4. staklenom vunom smo obukli "etažu" iznad ložišta u kojoj je dimnjak, onosno unutrašnjost "etaže" koja je od knaufa
    5. na "etažu skroz do poda i na onu gore, gdje je jedan cvijet (cvijet stoji na rešetki koja je okrenuta prema plafonu) smo stavili plastičnu rešetku radi cirkulacije zraka
    6. ona "etažica" zadnja do plafona je ozidani dimnjak u uglu sobe koji je postojao i prije

    p.s. eto kaže sad mm da bi bilo dobro ako možete dovesti po zidu (da se ne vidi) jednu cijev promjera 5 cm izvana sa svježim zrakom i spojiti ju ispod ložišta, kako bi dolazio svježi zrak. to je zato da se ne dimi.
    ne dimi se niti nama, ali moramo koji puta pustiti kisika u sobu, onda bolje gori. aha još na gornjoj strani ložišta je mm stavio jedan limić okrenut prema unutra kako dim ne bi izlazio van s gornje strane

    valjda je to sad sve

    eto i to ti je to. ako te još šta zanima pitaj.

  10. #10
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    Suzizana, super vam je kamin :D !!! Mislim da cemo definitivno i mi na ovu foru raditi, posto to bi mi mogli moj muz i tata napraviti! Idem printati tvoj post... Hvala jos jednom .

  11. #11
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    zaboravila sam ti reći da bi promjer dimnjaka za otvoreni kamin trebao biti što veći. naš baš nije nego je "samo" 16 cm, ali sve klapa

  12. #12
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Mellyca prvotno napisa
    MGrubi, ne kuzim razliku izmedju pravog kamina i sminkerskog :/ . Ja bih htjela neki da je jednostavan i lijep, i da tu i tamo si mogu zapalit vatricu za zimskih dana - to bi onda bio sminkerski? )
    da, šminkerski, jer nije glavni izvor grijanja za kuću, pa ne moram imati puno kW (1kW=8m2) da bi grijao čitavu kuću

    to vam puno pojednostavljuje, dovoljno je 5kW

  13. #13
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj Mellyca prvotno napisa
    MGrubi, ne kuzim razliku izmedju pravog kamina i sminkerskog :/ . Ja bih htjela neki da je jednostavan i lijep, i da tu i tamo si mogu zapalit vatricu za zimskih dana - to bi onda bio sminkerski? )
    da, šminkerski, jer nije glavni izvor grijanja za kuću, pa ne moram imati puno kW (1kW=8m2) da bi grijao čitavu kuću

    to vam puno pojednostavljuje, dovoljno je 5kW
    Hmmm, pa da, posto smo postavili centralno, a ovo bih vise da imam ponekad si napraviti zimski ugodjaj, kad nam zapuse bura. Znaci za 50 m2 bi nam bio dovoljan neki od 5-6 kw.

  14. #14
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    mislim da da

    moja sveki ima glavni termometar centralnog u dnevnom boravku, pa kad užge staru peć na drva (kuha na njoj) onda se automatski pogasi centralno grijanje u ostatku kuće

  15. #15
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    mislim da da

    moja sveki ima glavni termometar centralnog u dnevnom boravku, pa kad užge staru peć na drva (kuha na njoj) onda se automatski pogasi centralno grijanje u ostatku kuće
    tak i nama kad upalimo kamin

  16. #16
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno


    Mi namjeravao staviti radijatore sa termostatskim glavama, tako da mislim da necemo imati takve probleme :/ .

  17. #17
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    mi ak se sjetimo zatvorimo radijator u dnevnoj i dignemo temperaturu na termostatu, tak da se ostatak kuće grije.

    al ovo s termostatskim ventilima je bolje (naravno ak se sjetilte na ventilu narihtat)

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    5

    Početno hmmmm

    to vam puno pojednostavljuje, dovoljno je 5kW[/quote]

    Hmmm, pa da, posto smo postavili centralno, a ovo bih vise da imam ponekad si napraviti zimski ugodjaj, kad nam zapuse bura. Znaci za 50 m2 bi nam bio dovoljan neki od 5-6 kw.[/quote]


    Mislim da vam ipak trebala malo jače ložište od 5-6kw, to se više odnosi na snagu peći, što nije isto kao i snaga ložišta, znači oko 10kw.

    Ako već kupujete kamin mislim da je bolje dati u startu 1000-2000kn više pa da ipak možete sve zagrijati kak spada.

    Kada god će te imati volje moći ćete uživati u vatri, u potpunosti zagrijati prostor i okolne prostorije i ono što je meni najvažnije puno uštedjeti.

    Ja stvarno ne znam kako bi plaćala plin da nemam svoj kaminček...za mojih 130m2 to bi bilo oko 1500 kn mjesećno (tako imaju prijatelji za 120m2)...ovako me dođe od 100-500kn max..s vremenom će mi se vratiti novčano, a kaj se uživancije tiće već mi se 100 puta vratilo.

    Ne mjenjam svoji vatricu za ništa...

    sličan su mi napravili...
    http://www.kaminihoyan.hr/CMS/0107/P....aspx?EID=6346

  19. #19
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno Re: hmmmm

    Citiraj ninac99 prvotno napisa

    Ne mjenjam svoji vatricu za ništa...

    sličan su mi napravili...
    http://www.kaminihoyan.hr/CMS/0107/P....aspx?EID=6346
    Joooj, jedva cekam da si zapalim vatricu u svojoj kucici !

    Super ti je kamincek . Ja otprilike sada znam kakav bih htjela, skicirala sam si neki dan, kad ga napravimo stavim fotkice, a kada ce to biti neznam :/

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •