Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Briga o starim ljudima

  1. #1
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno Briga o starim ljudima

    Našli smo se u situaciji da moramo nekako osigurati brigu o baki i dedi koji žive sami.
    Imate li iskustva s ovime, neke savjete i moguća rješenja? Insitutcije kojima se eventualno isplati obratiti?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    Uh, draga, zbilja teško pitanje. Ni sama ne znam što bih ti savjetovala.

    Naime, imala sam/imam sličnu situaciju, ali riječ je o mami i baki. Moja je mama u kolicima; baka je, sirota, bila potpuno posenilila i bila je opasna po sebe i druge. Srećom, moj je tata u snazi i pri zdravoj pameti. Kako su mama i baka živjele u istoj kući (samo u dva stana na dva kata), imali smo ujutro, dok je tata bio na poslu, domaćicu koja ih behandla. Popodne je tata to rješavao sam (uz našu neredovitu pomoć, budući da nismo na istoj lokaciji). Imali smo sreće što je žena dobra i poštena (ne bi vjerovala koliki je problem danas naći osobu od povjerenja kojoj možeš prepustiti skrb o osobama koje se ne mogu brinuti za sebe). Pritom su svakodnevno dolazile razne terenske sestre, fizioterapeuti, itsl. Napominjem: obje su osobe bile inkontinentne, baka pokretne ali fiju-briju, a mama nepokretna.

    Kad tata zbilja više nije mogao, baku smo smjestili u privatni dom čije smo vlasnike poznavali. No baka je već bila dosta loše i nakon pola godine je umrla.

    Mama i dalje ima domaćicu.

    Druga ti je mogućnost staviti ih oboje zajedno u dom. Ako im je potrebna stalna skrb, to ti je možda i jedino rješenje, jer ćeš vrlo teško naći nekoga tko će moći stalno biti s njima. Problem: privatni su domovi jako skupi. Onda je često domaćica jeftinija od dvije stanarina. No teško je naći nekoga tko bi tu bio i navečer... Državne se domove dugo čeka, ali, po mojem iskustvu, oni su najbolje rješenje. Stručno osoblje (koje možda nije uvijek najbolje volje, ali nisu ni u privatnima, samo je sustav nadzora slabiji), sve potrebne službe (medicinski centar, fizioterapeut, kuhar itd.) na jednome mjestu.

    Za što god se odlučili, želim vam sreću.

  3. #3
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    mi smo nedavno bili u situaciji da smo morali tražiti smještaj u domu i nakon intenzivne potrage - Caritasov dom u Vrbovcu nam je bio najbolji izbor. privatni domovi po Zagrebu nisu svi na dobrom glasu, a državne ne možeš dobiti. ovaj u Vrbovcu ima tu prednost da je odmah pored željeznička stanica, pa oni koji eventualno ne dolaze autom, jako lako i brzo dođu do njega. nije toliko skup kao privatni, može se brzo dobiti mjesto, a subjektivno gledajući ima jako, jako dobru vibru. mm i ja smo razgovarali sa starima koje smo sreli tamo, svi su zadovoljni, sestre su preljubazne, a dom i pripadajuće kućice su u okolišu kao iz bajke.
    impresioniralo me i to što su se pobrinuli i za neke stvari koje nisu bile u ugovoru, baš su susretljivi

  4. #4
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    mozda da prvo probas s czss. oni bi mogli imati info. o razlicitim mogucnostima. ne znam da li ti treba 24 satni smjestaj ili samo briga preko dana, znam da i toga ima (nesto ko vrtic za djecu, za starije dnevni boravak)

  5. #5
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    hvala svima, čitam i razmišljam
    za sada je u igri briga preko dana, ali ne znam koliko brzo se to može promijeniti

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    Btw. dok razmišljaš o mogućnostima, odmah ih stavi na listu čekanja u neki državni dom. Ionako nećeš dobiti mjesto tako brzo... Zlu ne trebalo.

  7. #7
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj Kapric prvotno napisa Vidi poruku
    Btw. dok razmišljaš o mogućnostima, odmah ih stavi na listu čekanja u neki državni dom. Ionako nećeš dobiti mjesto tako brzo... Zlu ne trebalo.
    za ovo treba 5-7 godina.obišli sve

    po meni je najgore to kad ih staviš u dom u zadnji čas (kad više ne možeš hendlat situaciju, jel) jer je to poprilični stres, bilo bi super kad bi voljeli ići u dom ranije svojom voljom. opet, kad moraš zbrinuti nekog starog, uvijek ideš linijom da mu pružiš maksimalno, pa da ostane kod kuće...

  8. #8
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    na nekim općinama imaš domaćicu iz doma ...
    Mi smo moju baku na kraju stavili u predivan privatni dom blizu Dugog sela. Prekrasno su se brinuli o njoj.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Postoji mogućnost da ih obilazi patronažna sestra (ako imaju neke medicinske indikacije). Mi smo to pokušali svojevremeno ugovoriti za baku (šećeraš), ali pošto je jadna baka već bila dementna nije ju htjela pustit u stan. Također postoji mogućnost dostave kuhane hrane doma iz staračkih domova. To ljudima dosta pojednostavi život.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    imam i tzv. dnevne boravke za starije , tako dom Sv. Josipa kod bolnice Sveti duh, ima boravak na lokaciji u Vrapću- centar.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •