Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Stres, hormoni ili nesto trece?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno Stres, hormoni ili nesto trece?

    U posljednje vrijeme mi se pocelo desavati nesto jako cudno. Prvo sam to dovodila u vezu s PMS, ali desava se i mimo toga.
    Naime: uvijek sam bila tremarosica, hipersenzibilna itd.
    Ali ovo sad je za psihijatra. Svako, pa i najmanje narusavanje "idilicne" situacije, u bilo kom aspektu zivota i komunikacije sa bilo kim, kod mene izaziva crvenilo, lupanje srca, znojenje, vrtoglavicu i drhtanje.
    Npr. na sastanku smo. Ja imam drkciji stav od sviju. Iznosim ga (nista dramaticno i zivotno vazno) i cujem glas koji nije moj vec drhtave umiruce zivotinje (ovce ), osjetim kako mi lice postaje bordo boje i kako se znojim. Ili....u prodavnici me tip upozori kako je on bio prije mene na redu (Stara ja bi se ili posvadjala ili napravila salu od toga), ja se zacrvenim i ustupim mu mjesto i dobijem zelju da pobjegnem...
    Svaki put se osjecam kao pred infarkt, mozdani udar, plucnu emboliju....I mean!!!????
    Koji mi je? Jel ovo za internistu ili psihijatra? Joga ili apaurin? Nedostatak seksa?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    ...i to...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Anksioznost, čini mi se, imala sam neke slične simptome...ali nisam stručnjak, radije potraži stručno mišljenje.

  4. #4
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Školski primjer anksioznosti. Pokušaj sama sebe namjerno dovest u situacije koje izazivaju takve simptome i onda sama sebi reci podrugljivo: "Ajde sad se zacrveni, aaa sad će mi srce počet lupat, moram pobječ, ha-ha, ha" i smij se sama sebi, pokušaj totalno izbanalizirat situaciju.
    Kod anksioznosti, koja ne mora imati neke ozbiljne uzroke, kad se samo jednom jave simtomi javlja se strah od ponovnog proživljavanja svega toga, a taj strah uzrokuje ponovne simptome i tako ukrug dok se ne izvučeš na način da shvatiš da ti se ništa strašno neće dogodit i da je to samo začarani krug kojeg moraš prekinut.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Ali zasto sad? Odjednom? Rat je zavrsio prije 10 godina....Pokusavam naci trigger, ali ne ide...

  6. #6
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Pa Bože mili, nemaš psihotične napade. Za takvo što ti je mogao biti dovoljan i PMS + par situacija koje su ti malo stresnije = ubrzano lupanje srca (ništa neuobičajeno), strah zbog lupanja uzrokuje crvenilo lica, što uzrokuje neugodu kao što li će sad ljudi pomislit, počinješ hiperventilirat što opet uzrokuje nesvjesticu itd.. sve u krug.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Da....probacu sa banaliziranjem. Hvala!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    Kod anksioznosti, koja ne mora imati neke ozbiljne uzroke, kad se samo jednom jave simtomi javlja se strah od ponovnog proživljavanja svega toga, a taj strah uzrokuje ponovne simptome i tako ukrug dok se ne izvučeš na način da shvatiš da ti se ništa strašno neće dogodit i da je to samo začarani krug kojeg moraš prekinut.
    Istina, ali ponekad banaliziranje nije dovoljno, može takva situacija prijeći i u napade panike koji su vrlo neugodni. Znam nekoliko primjera oko sebe, pa znam kako to ide. Ninet, živimo u 21. stoljeću kad je razgovor sa psihologom normalna stvar; može ti samo pomoći!


  9. #9
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Mislim da je o anksioznosti bolje što manje razmišljat, a kad razmišljaš onda to radi na posprdan način, tj. ne dozvoli da to pređe u opsesiju.
    Naravno da u slučaju da osijetiš da se ne možeš nositi s tim, uvijek možeš računati na pomoć psihijatra i na to da dobra psihoterapija donosi jako brzo rezultate.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Nisam ja od onih sto se boje psihijatara, psihologa i psihoterapeuta...Posto je ovo pocelo bas nedavno, moracu prvo malo upratiti jel se razvija i u kom pravcu ide, pa ako ne pomognu alternativne metode, preci na konvencionalne.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    evo još jedne kaj drhti kaj travka na vjetru
    ja sam išla više od godinu dana psihijatru redovito ali bitnijeg pomaka nije bilo. na terapiji nisam bila.
    imala dva napada panike koji su gori od svega ovog što ti se događa. recept nemam, drhturim i dalje jer mi se ne kljuka lijekovima.

  12. #12
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Ja mislim da je to povezano s majcinstvom.
    Podvsjesno se bojis za dobrobit svog djeteta i ne zelis se dovesti u situaciju koja bi posredno ili neposredno ugrozila njegovu sigurnost. Pa bilo to i svadjanje s nekim u ducanu.
    Probaj krenut s razmisljanjem s tog aspekta, ako ti se cini logicnim.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Cini mi se veoma logicnim. Nekako mi je sve prenaglasenije otkako sam majka. No ja sam to dovodila u vezu s hormonima, a ne sa podsvijescu...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    511

    Početno

    Evo bi se htjela malo uključiti. Ne znam da li još imaš te strahove ali ja sam ti prošla puno toga. Godinama sam se bojala svega i svačega. Gušenja, infarkta,... imala sam nekoliko napadaja panike, pa sve to prešlo u agrofobiju (strah od otvorenog prostora). sada kada se svega sjetim ne mogu vjerovat da mi se to događalo. Skupila sam hrabrost otišla kod psihoterapeuta, moram napomentu i da mi je odlazak doktoru bio problem jer čim bi izišla vani počinjale su vrtoglavice, gušenje, znojenje ruku.... On me učio disati, pa sam svaki dan morala disati sama u sobi 15min. Uhvatila sam se ukoštac, preporodila se, sada ne mogu vjerovat što sam prolazila. Zato, prijateljski savjet, uhvati se što prije u borbu s tim da ne bude gore, razmišljaj pozitivno i naprijed! I još nešto. Istraživanja pokazuju da svako treća žena između 30-35 doživi neki oblik strahova. Sve je to brzi život, stres... Sretno. Javi se ako ti i dalje treba pomoć.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Negdje u srednjoj školi jedna prijateljica je imala slične probleme, odjednom i bez nekog očitog triggera. Nekoliko mjeseci hodala je psihologu, ali nije bilo nekog pomaka. Na kraju su joj našli probleme sa štitnjačom, najprije lijekovi, zatim i operacija, i sad već preko 10 godina nema više takvih problema. Znači, između ostalog, može biti i štitnjača.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno

    Ja sam gotovo sigurna da ti je to tjeskoba (anksioznost) i prekomjerni stres koji graniči s burn-out-om (drugim riječima, sindrom izgaranja, pa čovjek postaje hipr nervozan i nesiguran u sebe). MD je psihijatar, pa ja takva s(r)tanja još nekako uspijem iskontrolirati. Kod mene je kvaka da NITI jedne sekunde ne smijem biti sama jer se počinjem bojati (ali ne znam čega).
    Savjet: posjet psihologu, pričaj dosta o tome osobi od povjerenja i....boksaj. Provjereno pomaže. Oslobađaš napetost i akumulirani stres. Ako ti se box ne sviđa, odi na neku "drmajuću" fizičku aktivnost, tipa aerobic ili tae bo.

  17. #17
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    I ja sam se prepozznala po nekim simptomima ovdje, i isto razmišljam da se obratim stručnoj osobi, ne znam jel to za psihologa ili psihijatra?
    Joj kak strašno zvuči ovo "psihijatar" :/...
    I kako naći dobroga?

  18. #18
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    Hvala Bogu, meni je sad sasvim dobro! Ah paničarka sam, a svemu je uzrok kroničan umor. Proći će i to.

  19. #19
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    Ovakvo je stanje kod mene.pred 4 dana popodne kad sam vidla da mi djetetu idu bar 6 zuba odjednom i pomislila sad će temperatura (koje se bojim ko vrag tamjana),nadošla mi je vrtoglavica praćena umorom i mučninom.2 dana sam morala ležati i samo tako mi je bilo dobro.Čim bi namirisala hranu odmah mi se dizalo u želucu i opet blaga vrtoglavica.Ja se inače jako bojim kad mi dijete od nečega boluje,uvijek zamišljam najružnije prognoze jer se bolesti užasavam.I mali je zakurio preko 39 mjereno rektalno,opet vrtoglavica.Jučer sam nas oba odvela doktorima,on ima upalu desni zbog zubića i smirila se konačno kad sam čula od pedice da je sve ok,čak više ni nema temp,a ja moram u pon na vađenje krvi pa ćemo vidjeti.Danas mi je bolje,ali mi još na mahove dođe slabost i muka.Možda zato što nemam apetita?!Pa pitam,da li se ja to moram smiriti jer me potresla ta briga oko malca ili bi moglo biti nešto gore? Sva sam na iglama,nikako da dođe taj ponedjeljak pa da se suočim s tim,što već da jest.I na kraju čak sam se danas testirala na test za trudnoću.Bio je negativan,tako da to mogu eliminirati.Molim savjet.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •