Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: što smijem, što ne smijem dok dojim?

  1. #1
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno što smijem, što ne smijem dok dojim?

    Evo nas prvi put od pedijatrice u novoj nedoumici, kao mlada i neiskusna mama i dojilja, pogledala sam film Rodinu mliječnu stazu i tamo su kažu da doljilja može jesti sve dok ne primjeti da djetetu smeta, i ja navalila na sve ko i prije:jela sam i agrume i med i crveno voće i povrće i puno mlijeka pila, bebica nije imala nikakvih reakcija niti je imala proljev ni grčeve
    i sad smo bili kod pedijatrice i kad je čula da dojim, zabranila mi je slijedeće:kravlje mlijeko i prerađevine najviše 500ml dnevno, ne agrumi niti ijedno crveno voće i povrće (s betakarotenom), ne hrenovke, ne mesni narezak, ne dimljeni proizvodi (šunka, domaće kobase), najviše 2 jaja tjedno
    ja sam ju samo slušala i mislim si:ajoj ja to sve jela već
    sad me muči kako da se dalje hranim, inače pedica je rekla je je bebica skroz zdravo dijete koje lijepo napreduje
    rekla je da mogu neograničeno jest: rižu, tijesto, krumpir i žgance
    moje mišljenje je slijedeće:tijesto, riža, krumpir nije neka vitaminima bogata hrana, ja i dalje pijem elevit, ali mislim da je bolje uzimat i raznoliku prehranu s vitaminima, a bolje da proba npr. madarinu prvo kroz mlijeko nego sama jednog dana
    osim toga, suprug radi, ja sam sama s bebicom koja voli bit na rukama non stop i nemam vremena peć s krumpir, kuhat žgance i slično, već u 5 minuta koliko ju uspijem stavit u kindi, onako gladna jedem što dohvatim

    još je rekla da ju u pola podoja prekinem da se podrigne pa vrati na siku, što ja ne mogu jer moja bebica rida, ako joj uzmem siku

    zanimaju iskustva drugih mama s prehranom i što su vam pedijatri savjetovali?
    unaprijed hvala

  2. #2
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Sve možeš jesti.
    I pusti bebu nek jede, ima vremena za podrigavanje.

  3. #3
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ako bebi ništa ne smeta, zašto bi se ičega odricala (osim alkohola, dakako)?

    jasno da nećeš popiti 5 l mlijeka dnevno ili pojesti 6 tanjura graha, ali normalna, uravnotežena prehrana je posve u redu.

    pa kako bi živjela od riže, krumpira i žganaca?

    što se pak podrigivanja tiče: ako bebica pohlepno siše ili imaš jak let down, ako se naguta zraka i primijetiš da je to smeta - prekini podoj da podrigne. ali ako je ništa ne smeta, ili pak ako jako negoduje kad joj otmeš ciku - pusti je da se nasiše i podrigne nakon podoja.

  4. #4
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Dojim evo već preko dvije godine,
    baš me zanima kakva bi bila na takvoj redukciji prehrane.

    Jedino što je Luki smetalo kad je bio skroz skroz mali je kelj,
    sad ga i sam jede bez ikakvih problema.

  5. #5
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    pa kako bi živjela od riže, krumpira i žganaca?
    Kako ne...ja tako živim već duže vrijeme (čitaj 7 mjeseci).
    A restrikcija uključuje: KM, jaja, pšenično brašno, krumpir, agrume, ribu.
    Pa ti vidi što je ostalo. Zato molim ne prevrtati okicama.
    Hranim se tako jer moram a ne jer hoću.

  6. #6
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,414

    Početno

    Citiraj Točka prvotno napisa
    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    pa kako bi živjela od riže, krumpira i žganaca?
    Kako ne...ja tako živim već duže vrijeme (čitaj 7 mjeseci).
    A restrikcija uključuje: KM, jaja, pšenično brašno, krumpir, agrume, ribu.
    Pa ti vidi što je ostalo. Zato molim ne prevrtati okicama.
    Hranim se tako jer moram a ne jer hoću.

    ovdje se prica o mami koja doji, dijete ne pokazuje nikakve reakcije niti ima poteskoce zbog mamine prehrane, zdravo je, lijepo napreduje (potvrdila pedijatrica)

    stvarno je glupo i nepotrebno svesti maminu prehranu na
    rižu, tijesto, krumpir i žgance

  7. #7
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    upravo tako. za mamu i bebu koje nemaju nikakvih problema, takva restrikcija je besmislena.

  8. #8
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    ovdje se prica o mami koja doji, dijete ne pokazuje nikakve reakcije niti ima poteskoce zbog mamine prehrane, zdravo je, lijepo napreduje (potvrdila pedijatrica)

    stvarno je glupo i nepotrebno svesti maminu prehranu na
    rižu, tijesto, krumpir i žgance
    Emily, naravno da se slažem s tobom. Reakcija je bila na Ivy-in komentar, jer ipak bi morala znati da postoje i majke dojilje (kao što sam i ja) koje zbog nekog razloga imaju takvu restriktivnu prehranu kao ja.
    Pa ono kolutanje da se od takve prehrane ne može živjeti mi je odmah upalo u oči i zasmetalo me.

    Eto morala sam reagirati. NHF

  9. #9
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    a kako bih zamijetila da joj neka hrana smeta? ne bi mi valjda promakli ti znakovi? stalno smo ju promatrali: na koži nije imala nikakvog osipa, jedno vrijeme je imala puno sitnih crvenih prištića po licu i vratu, no čitala sam da se to čisti od hormona, a i prošli su sami od sebe nakon tjedan dana, stolica joj je zlatno žuta i redovita, grčeva nema, ima vjetrove, ne znam je li to normalno za bebe?

  10. #10
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Kod nas je bilo nekoliko tipova reakcija koje sam ja povezala sa hranom. Nakon jagoda se osula prištićima, nakon krumpira i svježih krastavaca eskalirali su vjetrovi (koji su inače bili posve uobičajena pojava prvih pola godine) a nakon povećane količine mliječnih proizvoda (smazala sam gotovo cijeli sir s placa ) dobila je proljev i grčeve. Tako da ne vjerujem da da bi ti to promaklo.
    Ako beba nema nikakvih alergija nema nikakve potrebe da mijenjaš svoju prehranu dok ne uočiš da bi je nešto od pojedenog moglo smetati.

  11. #11
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa
    a kako bih zamijetila da joj neka hrana smeta? ne bi mi valjda promakli ti znakovi? stalno smo ju promatrali: na koži nije imala nikakvog osipa, jedno vrijeme je imala puno sitnih crvenih prištića po licu i vratu, no čitala sam da se to čisti od hormona, a i prošli su sami od sebe nakon tjedan dana, stolica joj je zlatno žuta i redovita, grčeva nema, ima vjetrove, ne znam je li to normalno za bebe?
    meni ova prepisana dijeta izgleda tako tipična za AD-ovce, kaj ne Točka?
    takvu smo mi dobili po dijagnozi.

    draga moja tina55, ne brini znat ćeš. ne budu ti promakli znakovi, bar nama nisu, a pojavili su s e s dva i pol, skoro tri mjeseca. prema našem dermatologu to je uobičajena dob kada se ad dijagnosticira.

    i da se preživjeti na žgancima itd, vidiš da nas ima. i živih, i zdravih, i dojećih a ti sada lijepo uživaj i jedi sve što ti bebici ne smeta.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    evo ja sam na takvoj ishrani jer je imao strasne grceve i gasove i prosto sam htela da iskljucim moju krivicu.
    cini mi se da mu ipak ne smeta jer sam skoro pojela parce pite sa sirom, bilo isto, uzela malo limuna kroz nesto, nije bilo promene.
    ipak, koliko je strasno plakao uvukao mi se strah da se ne muci i sada ne mogu da se opustim i jedem.

    i moze se preziveti, ali sam se malo ugojila zbog svega

    ako si to vec jela i nije smetalo, nemoj ici na dijetu.

    ja sam jela grozdje u porodilistu u vise navrata pa kad su me videli zabranili zbog bebe.
    nista mu nije smetalo grozdje, ali ja prestala, bzv

  13. #13
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Citiraj the enchantress prvotno napisa
    meni ova prepisana dijeta izgleda tako tipična za AD-ovce, kaj ne Točka?
    takvu smo mi dobili po dijagnozi.
    Da draga...za AD-ovce. I nije da se ne može preživjet, priviknemo se.

    Draga tina55, dok god nema nikakve reakcije na hranu, a cure su ti već opisale simptome, jedi sve i uživaj. Ako primjetiš da nekaj smeta izbaci, pa promatraj dalje.

  14. #14
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    Citiraj Točka prvotno napisa
    dok god nema nikakve reakcije na hranu, a cure su ti već opisale simptome, jedi sve i uživaj. Ako primjetiš da nekaj smeta izbaci, pa promatraj dalje.
    Meni je pedijatrica doslovce ovako rekla. I ja jedem šta mi padne šaka

    Do sad zaobilazim samo bijeli luk (češnjak) a nisam još probala ni narandže ili limun, valjda zato što ih i inače ne konzumiram....

    A jela sam do sad i grah i kelj i kupus. Mali ima vjetrove i krči mu u stomaku, ali nisam do sad uvezala da to ima neke veze sa nekom određenom hranom.

    Stupidan mi je razlog ne konzumiranja nekih namirnica "jer bebin stomačić nije za tu hranu zreo" zato što nije zreo ni za običnu najobičniju vodu iz česme pa tako ni za grah ni za kruh ni za čokoladu. To je moja logika

  15. #15
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Ja sam sve jela, i nismo imali nikakvih problema(barem sam to do sada mislila). Ljudi kada kažete AD dali mislite na atopijski dermatits, pošto se Lauri sa 2,3 mj. poćela prhutati koža nije bilo ništa strašno ,ja imam dosta suhu kožu pa sam to pripisivala genetici, a za njega kože sam koristila djećje ulje i to samo na pregibima iz početka pošto sam proćitala da bebe nije preporućlljivo cjele mazati kremama jer im onda koža ne može "disati"

  16. #16
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    tako je, AD=atopijski dermatitis
    samo prhutanje kože nije AD

  17. #17
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    točka, ja sam odgovarala tini55 i kolutala na preporuku koju je njoj dala njezina pedijatrica.

  18. #18
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Ok, ms. ivy.
    Nema problema.

  19. #19
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    to mi je onda odredila prehranu zbog AD, jer ga ja imam i rekla sam joj za to, iako se kod mene radi o neurodemitisu, tj. na psihičkoj bazi
    znači da se držim preporučene prehrane jer je zbog mene veći rizik od AD?

  20. #20
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Činjenica je da se AD javlja češće kod djece u čijim obiteljima ima atopičara, no ne znam da li se tako može izbjeći njegova pojava. Ja sam shvatila da to ili imaš ili nemaš, a ako imaš onda se određenim postupcima on može zaliječiti ako već ne i izliječiti. No, ako nemaš, nemaš. Mislim da je šteta lišiti bebu i mamu uravnotežene prehrane (i jer se beba na taj način ipak privikava na različite okuse) tim više što beba ne pokazuje da joj išta smeta. A i u ovo vrijeme raznih gripa tako drastična promjena prehrane može narušiti i mamin imunitet.
    Ima jedan cijeli topik o AD-u, pa možda nešto nađeš tamo:
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...414&highlight=

  21. #21
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa
    to mi je onda odredila prehranu zbog AD, jer ga ja imam i rekla sam joj za to, iako se kod mene radi o neurodemitisu, tj. na psihičkoj bazi
    znači da se držim preporučene prehrane jer je zbog mene veći rizik od AD?
    To što ga ti imaš samo povećava šansu da će ga i beba imati.
    Ponavljam...dok ne uočiš promjene na bebinoj koži svojstvene AD-u nema potrebe mijenjati prehranu.
    Kao što je grom rekla ne možeš ga izbjeći ne kozumiranjem nekih namirnica. Ili će ga dobiti ili neće.
    Ja držim fige da neće.

  22. #22
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    te kožne stvari su vrlo nepredvidljive, ja nisam imala infatilni dermatitis, dobila sam ga s 21. godinom, tako da mislim da tu nema pravila

  23. #23
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    a ima li uoptreba deterđenata kakav štetan utjcaj preko dojenja, tj. smije se normalno ribat kupaona i udahnut onaj užasan miris sredstava za čišćenje?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    431

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa
    a ima li uoptreba deterđenata kakav štetan utjcaj preko dojenja, tj. smije se normalno ribat kupaona i udahnut onaj užasan miris sredstava za čišćenje?
    ubaci alkoholni ocat u sprejalicu i eto ti sredstva za čišćenje koje smiješ udisati

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    kastela
    Postovi
    84

    Početno

    Moj mali od 7 tjedana ima crvenilo po obrazima i milije su mu se upalile i crvene su...mislite li da je to možda zato jer ja ne pazim šta jedem nego jedem normalno kao i prije.
    da li bi trebala zbog toga pripaziti na meni i da li tko ima iskustva s time?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •