Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 279

Tema: ENDOMETRIOZA

  1. #51
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Ja bih ti preporučila kontr. pilule i da odmaraš organizam do Maribora, meni se već nakon 2 mj. endom. vratila tko zna da sam uzimala kont. možda ne bi... klomifen i ostale stimulacije samo pogoršavaju enometriozu zbog estrogena ( prije klomifena kod mene nikad nije bila cista), a što se tiče docentice i ja mislim da bi stvar bila drugačija da nema stiske sa proračunom ovako kalkuliraju i ne bih rekla da je to uvijek najsretnije riješenje za pacijenta

  2. #52
    GIZMOS avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    834

    Početno

    Mali Mimi, a jesi ti odmah nakon laparoskopije krenula sa kontracepcijom ili nisi ništa uzimala? Što ti je kasnije bilo s tom cistom? Jesi opet morala na laparoskipiju ili ti je mirovala?

  3. #53
    GIZMOS avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    834

    Početno

    sad vidim da nisi uzimala pilule, promaklo mi je u tekstu.

  4. #54
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    To s endometriozom je vrlo individualno. Ja sam prije dvije godine imala lprsc., endometriom 5x5 cm i hrpu priraslica (crijeva uglavnom); bila sam nakon toga na gonalima i klomifenima i ciste se nisu vratile (a priraslice se ionako ne mogu vijdeti UZV-om, već samo laparoskopijom). Nisam koristila kontracepciju.

  5. #55
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    ne bih ja uzimala kontracepciju, pogotovo što postoje razne kombinacije hormona. obično se nakon OP daje nešto za redukciju estradiola, ja sam uzimala zoladex, ali onda ne možeš opet na stimulaciju jer se zoladex uzima 6 mjeseci. jevim se još jer sam tradicionalni endometričar, alisad ne stignem

  6. #56
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Da vjerojatno je stvar sa endometriozom indiviualna što se tiče njezina vraćanja bila sam nedavno kod dr.Radončića na konz. pa on misli kako mi nije odstranjen cijeli enodmetriom na jajniku (pretpostaljam da je dr na operaciji gledao sačuvati što više jajnika i možda mu je ostao mali komadić ciste koja se kasnije opet proširila) a što se tiče Zoladexa baš sam pitala dr.Alebić što misli da li da ga probam uzimati, on mi je odgovorio da ne jer u početku on pomaže ali kasnije se endometrioza još više širi, zato sam odustala od njega

  7. #57
    GIZMOS avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    834

    Početno

    Jao sve mi se izbrisalo...Htjela sam reči kako je ta endometrioza stvarno individualna i svatko je slučaj za sebe, ali nekako se osječaš bolje kad podijeliš iskustva s drugima. Znam da će se ona kad tad vratiti ali probat ću se dogovoriti s njom da mi da mira barem do Maribora (još uvijek ne znam kako ću to izvesti). O zoladexu sam čitala ali o toj opciji nisam razmišljala jer mi se čini da je dosta agresivna za organizam a ne obečava puno. Možda kontracepcija između postupaka i što manje stresa. Ne znam...Novo mi je sve to i ne znam što očekivati od svog organizma. U svakom slučaju drago bi mi bilo da razmijenimo iskustva i možda si malo pomognemo ili olakšamo.
    Je probao netko od vas sa alternativom tj. sa vitaminskim dodacima, biljnim čajevima ili slično? Ja zasad uzimam folnu, selen, cink i omega 3, ali to sam odlučila uzimati i prije dijagnoze. Prehrana? Ne znam koliko utječe ali ne znam ni kako bi živjela bez svih namirnica koje pogoduju njenom napredku.

  8. #58
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Znam da ti je to sad neki šok - saznanje da imaš endometriozu ali nije ni to najgora dijagnoza na svijetu, i meni je bio šok iako sam nekako sumnjala na nju cijelo vrijeme zbog bolnih menstruacija.
    Što se tiče prehrane probaj izbaciti sve mlječno i što manje crvenog mesa ako možeš, uz to trebalo bi pojačiti unos vitamina. Ja pijem neki vit. mix kad se sjetim a i dosta sam srezala mlječne proizvode...

  9. #59
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Evo malo Božićnog dana da ukradem prije nego zbrišem iz grada. Endometrioza definitivno ima trend da se vrati. Moja operacija endometrioze je trajala 5 sati, da se makunu sva žarišta. Jednu su cistu međutim ostavili kako bi sačuvali jajnik. Nakon toga bilo je liječnika koji su se čudili da to nije odstranjeno, međutim po mojoj procjeni oni koji znaju što govore su mi rekli da je to trend da se čuva jajnik u takvim situacijama (jedan od njih je i dr. B sa SD). Čitala sam na webu dosta članaka i uvjerila se da je to trenutno stav struke. Bilo je tu ginekologa i MPO-ovaca da ih sad ne imenujem koji nisu baš znali što govore, ipak se oni specijaliziraju za neke probleme, ne za sve.

    Cista se nakon uzimanja Zoladexa u kombinaciji s kontracepcijskim pilulama kao "add back" terapijom smanjila i tako stoji već 3,5 godine ("add back" se odnosi na estrogen, a funkcija je da ipak bude nešto estrogena, kako bi se lakše podnjela ova agresivna terapija). HZZO mi nije htio pokriti Zoladex, samo onima na bolničkom liječenju pokirva. Jedna injekcija koja vrijedi mjesec dana košta cca 1100 kn i to je jedan od razloga što se u pravilu ne prepisuje kod nas.

    Ja sam imala ozbiljnih problema zbog endometrioze, više ih definitivno nemam, ali garancije nema da se neće vratiti. Operirana sam u jednoj poznatoj ogromnoj klinici u Njemačkoj.

    Moja mama i teta su isto imale endo, ali imaju djecu. U našem slučaju neplodnost nije posljedica (samo) endometrioze, ali ona svakako tu ne pomaže i s godinama sve više pogoršava situaciju. Vjerujem da nismo imali tako težak muški faktor pred 9 godina tj. da smo znali za njega prije nego li se razbuktala endometrioza, da bi nam život značajno drugačije izgledao i da bismo imali djece i da ne bi ni bilo ove operacije.

  10. #60
    GIZMOS avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    834

    Početno

    Jelena, ljepo je čuti da si je nakon tako teškog slučaja i operacije ipak uspijela zaustaviti. Ja još nisam dobila menzis od laparoskopije (31dc), podigla sam pilule CILEST i sva sam nekako u panici zbog njih i to najviše zbog činjenice da sam pušać. Odlučila sam prestati s prvom pilulom, ali sve skupa mi radi neki pritisak. Obečala sam sebi da ću paziti na prehranu, ali nikako ne uspijevam. Znam da nije mjesto za to, ali kakve ste pretrage napravile prije kontracepcije? Mene nije ginekologica ni primila u ordinaciju nego sam morala objašnjavat sestri što mi treba i zašto i ona mi je prepisala Yasmina, ali ja sam tražila u apoteci cilest i dobila ga. Sad me pere to zgrušnjavanje krvi (pogotovo kod pušaća) i taj lupus koagulans- kako da ja znam da li imam ili nemam? Da je pitam uputnicu još i za to odmah bi me sprašila vani...A možda samo bezveze paničarim...

  11. #61

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    47

    Početno

    Samo sam se htjela nadovezati na pitanje prehrane, ne znam znate li da se u ZG mogu kupiti organski mliječni proizvodi u dućanima Garden. To organsko mlijeko kao ne bi trebalo toliko štetiti, jer navodno nije stvar u mlijeku samom po sebi, koliko u hormonima kojima šopaju krave da bi ga dale što više.

  12. #62
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj Čupko1 prvotno napisa
    Samo sam se htjela nadovezati na pitanje prehrane, ne znam znate li da se u ZG mogu kupiti organski mliječni proizvodi u dućanima Garden. To organsko mlijeko kao ne bi trebalo toliko štetiti, jer navodno nije stvar u mlijeku samom po sebi, koliko u hormonima kojima šopaju krave da bi ga dale što više.
    Da istina hormoni su ti koji štete, a imaš i sojino kao zamjenu

  13. #63
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Danas nema proizvoda životinjskog podrijetla u kojemu nema tragova hormona (sve mliječno i mesno), no da budem ohrabrujući primjer, pijem više od pola litre mlijeka dnevno i jedem više mesa od preporučenih količina za odraslu zdravu osobu, i nije mi se endo vratila.
    Imala sam fazu s prehranom bez ičega životinjskog (osim ribe), bez transmasnih kiselina, proizvoda s aditivima itd., no to je bilo gotovo neizvedivo (ode cijeli dan dok smisliš što bi pojeo a da ne sadržava nešto od navedenog), i unatoč tome imala sam nakon lprsc. užasne menstr. bolove, izvanmenstrualna krvarenja, spotting od prvog do zadnjeg dc, a trudnoća nije dolazila...
    Kad sam se vratila na uravnoteženu prehranu koja uključuje sve i svašta, organizam se spasio (i nemam više bolne cikluse, niti spottinge, niti endo-ciste, a i zatrudnila sam dva puta nakon toga - nema to veze s prehranom, no meni je postalo lakše kad sam shvatila da na povratak endometrioze zapravo ne mogu utjecati pa nema smisla ni da se gnjavim s ekstrajelovnicima).
    Btw, sojino mlijeko mi je odlično (čak i s kavom), no onda sam pročitala da djeluje kontraceptivno

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Evo malo Božićnog dana da ukradem prije nego zbrišem iz grada. Endometrioza definitivno ima trend da se vrati. Moja operacija endometrioze je trajala 5 sati, da se makunu sva žarišta. Jednu su cistu međutim ostavili kako bi sačuvali jajnik. Nakon toga bilo je liječnika koji su se čudili da to nije odstranjeno, međutim po mojoj procjeni oni koji znaju što govore su mi rekli da je to trend da se čuva jajnik u takvim situacijama (jedan od njih je i dr. B sa SD). Čitala sam na webu dosta članaka i uvjerila se da je to trenutno stav struke. Bilo je tu ginekologa i MPO-ovaca da ih sad ne imenujem koji nisu baš znali što govore, ipak se oni specijaliziraju za neke probleme, ne za sve.

    Cista se nakon uzimanja Zoladexa u kombinaciji s kontracepcijskim pilulama kao "add back" terapijom smanjila i tako stoji već 3,5 godine ("add back" se odnosi na estrogen, a funkcija je da ipak bude nešto estrogena, kako bi se lakše podnjela ova agresivna terapija). HZZO mi nije htio pokriti Zoladex, samo onima na bolničkom liječenju pokirva. Jedna injekcija koja vrijedi mjesec dana košta cca 1100 kn i to je jedan od razloga što se u pravilu ne prepisuje kod nas.

    Ja sam imala ozbiljnih problema zbog endometrioze, više ih definitivno nemam, ali garancije nema da se neće vratiti. Operirana sam u jednoj poznatoj ogromnoj klinici u Njemačkoj.

    Moja mama i teta su isto imale endo, ali imaju djecu. U našem slučaju neplodnost nije posljedica (samo) endometrioze, ali ona svakako tu ne pomaže i s godinama sve više pogoršava situaciju. Vjerujem da nismo imali tako težak muški faktor pred 9 godina tj. da smo znali za njega prije nego li se razbuktala endometrioza, da bi nam život značajno drugačije izgledao i da bismo imali djece i da ne bi ni bilo ove operacije.
    jelena.............ove zoladex i add back po laparaskopiju dali su ti. koliko su 1100kn u euro ako znas?

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    33

    Početno

    zdravo.............se izvinuvam sto ce pisuvam makedonski.go imam istiot problem kako vas endometrioza,vo 2003 se operirav laparaskopija,primav terapija danoval,i po 4 meseci se povtori endometriozata, zabremenav so ampuli menogon" za sreca" .sega po 4 god pak ne mozam da zabremenam ,doktorot mi preporaca operacija otvorena a ne laparaskopija imam i na creva i na stomak ,a leviot jajnik treba da se izvad,i desniot da se ocisti,ama kako sto citam po forumi dosega na nikoj ne mu e preporacano povtorna operacija ,neznam sto da pravam dali da gi ostavam? pa da si prodolzam da ziveam so endometriozata ili morat da se otstranit?se plasam zatoa sto imam i na creva,za invitro nisto ne mi rece doktorot,ama i za toa ima mnogu neuspesni kako sto citam po forumi,i ne mi e jasno zosto i toa da pretstavuva tolkav problem?zarem ne ni e dosta sto ne mozime prirodno da zabremenime, pa da nemozime i in-vitro?
    Posljednje uređivanje od suzeto : 06.02.2010. at 02:51

  16. #66
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    draga suzeto,

    ja nisam laparoskopski operirala endometriozu. zapravo, kod mene je malo netipično bilo. naime, ja sam završila na hitnoj zbog jakih bolova u abdomenu, povraćanja i proljeva. kod mene su ti simptomi bili redovni na drugi dan ciklusa barem godinu-dvije, ali taj put je bilo strašno. na UZV-u su vidjeli neku sjenu u blizini apendiksa, pa su si razmišljali da li je to slijepo crijevo. budući da je moje stanje bilo jako loše, ostavili su me odmah na operaciji.

    započeli su s laparo, a onda su vidjeli da to nije slijepo crijevo, nego da mi je endometrični tumor zatvorio crijeva, dijagnoza ileus uslijed endometričnog tumora. razrezali su mi skroz trbuh, cca 15 cm, po visini, pozvali i ginekologa i krenula je OP rezanja crijeva i uklanjanja endometričnih žarišta u trajanju od 5 sati. Ja sam došla u lošem stanju pa sam se onda i teško oporavljala. Bila sam 11 dana u bolnici.
    Zašto je baš endometrioza problem za začeće, nije baš skroz jasno. Moja mama je isto imala i ima djecu, a ima takvih puno primjera.
    1100 kn ti je cca 150 eura. Dobiva se 1 injekcija u ciklusu, a ima i opcija od 10.8 mg koja je za tri ciklusa. Ja sam čula da je lakše podnijeti ove manje doze, ali nisam probala velike, pa ti ne znam reći iz vlastitog iskustva. Jesam li ih dobila? U Hrvatskoj nisam! Oni su na listi bolničkih lijekova, a ja nisam u Hrvatskoj operirana. Zoladex se dobiva u trbuh i ne možeš si sama dati (ja si recimo sama dajem injekcije za IVF postupke). Moje ti je iskustvo i da kod nekh liječnika ništa ne bole te injekcije (to ti ubace kao neki implantat koji se rastvara kroz mjesec), a kod nekih zna biti neugodno, ali kratko traje pa se sve da podnijeti.

    Danas sam jako sretna da sam bila na toj operaciji, jer mi se kvaliteta života značajno popravila. Menstruacije me uopće ne bole, iako imam još endometričnih cisti na jajnicima koje nisu htjeli micati. Danas imaš već podijeljeno mišljenje, neki misle da ne treba uklanjati ciste ako se previše oštećuju jajnici ili ako ih treba ukloniti. Moje iskustvo kaže da je to OK pristup. Te ciste mi ne rade konkretne probleme, na zadnjem stimuliranom ciklusu sam imala 16 jajnih stanica, što je jako puno.

    Ono što je meni najgore je što sam ja godinama upozoravala hrpu doktora da imam sigurno endometriozu, a oni su me uvjeravali da nemam, da bi mi kad sam već bila u ovoj zadnjoj fazi jedan doktorica preporučila tablete protiv povraćanja. To je bila katastrofa, zapletaj crijeva, a ne možeš povraćati. I još kada sam došla kod nje poslije operacije da mi daje Zoladex, ljutila se što to nije išlo preko nje i rekla mi je da prije nego krenem sa Zoladexom, da moram na kiretažu, da se sastruže kompletan endometrij, tako da sam još i to odradila. Zašto sam išla baš kod nje je što je bila jedina koja je engleski native speaker, a bila sam u inozemstvu.

    Čini mi se da su nam slični problemi, samo su moji bili puno teži. Je li bio tvoj muž na pregledu? Mi ustvari imamo teški muški faktor. Ima puno cura koje su s endometriozom zatrudnile, a opet ima nas i koje ne možemo. U svakom slučaju, želim ti puno sreće!

    I baš mi je simpatičan makedonski, iako nisam sigurna jesam li sve razumjela

  17. #67
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Suzeto
    Meni je prije moje laparoskopske operacije dr. rekao da se samo jednom operira endometrioza tako da bi ti preporučila da odeš po drugo mišljenje i to kod nekog koji se bavi MPO (in vitro oplodnjom), možeš također pitati i dr. Radončića na portalu Zdravlje i život on je inače iz Makedonije pa će te sve razumjeti

  18. #68
    šniki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,303

    Početno

    Evo da i ja podjelim svoje iskustvo s endometriozom. Naime, moja prva je otkrivena 2003god. isto je sve počelo jakim bolovima, kao upala slijepog crijeva.....ali na kraju se ispostavilo da su endom. ciste i da trebam na laproskopiju. Nakon nje kažu zdrava žena, dobila sam piti 3mj kontrac. pilule, ali ja ih nisam nikako podnosila, a i odmah smo željeli bebicu. Sve je bilo ok,ali onda opet 2005.god bolovi, i u samo 2mj ( od zadnjeg gin pregleda) pojavi se cista veličine naranče....to se više nije moglo riješavati laparo, nego imam rez isto kao i Jelena i isto tako sam 6mj primala Zoladex....rečeno mi je da odmah pravimo bebu, i ako kroz godinu dana ne bude ništa da potražimo pomoć kod MPO doktora....jajovodi su mi oštećeni od endom....puni su priraslica tako da očito jedina pomoć za nas je bila MPO...
    Očito je da ta terapija Zoladexa nešto vrijedi, i mislim da bi bilo dobro da obaviš tu još jednu operaciju i da onda odeš na MPO....
    Evo meni je uspjelo ( 16 tj sam tr), da nije bilo problema s hormonima možda bi i prije.....

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    33

    Početno

    zdravo na site ,i kaj mene mislea deka e slepo crevo isto kako kaj tebe jelena ...ama jas si zaminav ne mislev deka e slepo crevo.doktorot sto mi rece da se operiram bavi se MPO,inace imam edno rodeno posle prvata laparaskopija ,doktorot mi rece deka cistata na leviot jajnik nemat da i dozvolit na jajce kletkata da vlezit deka e osteten skros a desniot isto taka ama ce se spasi,i zatoa mi rece deka ne mozam da zabremenam,prviot pat koga ostanav bremena mozda zatoa sto bea pomali cistite jas piev danoval posle operacijata a za zoladex nemam ni slusnato mozda se podobri mozda trebesa tie da mi gi daet

  20. #70

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    draga suzeto,

    ja nisam laparoskopski operirala endometriozu. zapravo, kod mene je malo netipično bilo. naime, ja sam završila na hitnoj zbog jakih bolova u abdomenu, povraćanja i proljeva. kod mene su ti simptomi bili redovni na drugi dan ciklusa barem godinu-dvije, ali taj put je bilo strašno. na UZV-u su vidjeli neku sjenu u blizini apendiksa, pa su si razmišljali da li je to slijepo crijevo. budući da je moje stanje bilo jako loše, ostavili su me odmah na operaciji.

    započeli su s laparo, a onda su vidjeli da to nije slijepo crijevo, nego da mi je endometrični tumor zatvorio crijeva, dijagnoza ileus uslijed endometričnog tumora. razrezali su mi skroz trbuh, cca 15 cm, po visini, pozvali i ginekologa i krenula je OP rezanja crijeva i uklanjanja endometričnih žarišta u trajanju od 5 sati. Ja sam došla u lošem stanju pa sam se onda i teško oporavljala. Bila sam 11 dana u bolnici.
    Zašto je baš endometrioza problem za začeće, nije baš skroz jasno. Moja mama je isto imala i ima djecu, a ima takvih puno primjera.
    1100 kn ti je cca 150 eura. Dobiva se 1 injekcija u ciklusu, a ima i opcija od 10.8 mg koja je za tri ciklusa. Ja sam čula da je lakše podnijeti ove manje doze, ali nisam probala velike, pa ti ne znam reći iz vlastitog iskustva. Jesam li ih dobila? U Hrvatskoj nisam! Oni su na listi bolničkih lijekova, a ja nisam u Hrvatskoj operirana. Zoladex se dobiva u trbuh i ne možeš si sama dati (ja si recimo sama dajem injekcije za IVF postupke). Moje ti je iskustvo i da kod nekh liječnika ništa ne bole te injekcije (to ti ubace kao neki implantat koji se rastvara kroz mjesec), a kod nekih zna biti neugodno, ali kratko traje pa se sve da podnijeti.

    Danas sam jako sretna da sam bila na toj operaciji, jer mi se kvaliteta života značajno popravila. Menstruacije me uopće ne bole, iako imam još endometričnih cisti na jajnicima koje nisu htjeli micati. Danas imaš već podijeljeno mišljenje, neki misle da ne treba uklanjati ciste ako se previše oštećuju jajnici ili ako ih treba ukloniti. Moje iskustvo kaže da je to OK pristup. Te ciste mi ne rade konkretne probleme, na zadnjem stimuliranom ciklusu sam imala 16 jajnih stanica, što je jako puno.

    Ono što je meni najgore je što sam ja godinama upozoravala hrpu doktora da imam sigurno endometriozu, a oni su me uvjeravali da nemam, da bi mi kad sam već bila u ovoj zadnjoj fazi jedan doktorica preporučila tablete protiv povraćanja. To je bila katastrofa, zapletaj crijeva, a ne možeš povraćati. I još kada sam došla kod nje poslije operacije da mi daje Zoladex, ljutila se što to nije išlo preko nje i rekla mi je da prije nego krenem sa Zoladexom, da moram na kiretažu, da se sastruže kompletan endometrij, tako da sam još i to odradila. Zašto sam išla baš kod nje je što je bila jedina koja je engleski native speaker, a bila sam u inozemstvu.

    Čini mi se da su nam slični problemi, samo su moji bili puno teži. Je li bio tvoj muž na pregledu? Mi ustvari imamo teški muški faktor. Ima puno cura koje su s endometriozom zatrudnile, a opet ima nas i koje ne možemo. U svakom slučaju, želim ti puno sreće!

    I baš mi je simpatičan makedonski, iako nisam sigurna jesam li sve razumjela
    slicen problem da,i kaj mene mislea deka e slepo crevo,jas imam edno dete po prvata operacija rodiv,sega ima 4.5god.masmi sega povtorno ne e biden na ispituvajne,neznam dali ima potreba zatoa sto bese sve vo red za prviot pat.a za invitro nemam ni razmisleno i neznam dali bi pravela zatoa sto e mnogu skapo ispituvajna imat premnogu,dodusa ne znam mozda i ce probam.mislam da probam so ampuli menogon kako prviot pat,ama doktorot rece deka nemat da zabremenam.mene mi dadoja posle laparaskopija danoval-danozal.a za tie zoladex nemav ni slusnato mozda se podobri da mi gi daea tie mozda ce bese poinaku sega,i danoval skapi bea,dodusa parite mi gi vrastase fondot.po 4 tableti piev od niv 4 meseci

  21. #71

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    124

    Početno

    Evo i mene,meni su prosle godine nasli cistu 4 cm na desnom jajniku,operirana sam laparaskopski u roku mjesec dana,uklonjena cista,sva zarista po crijevima i trbusnoj supljini-dijagnoza endometrioza.Iza operacije dr me je pustio da probam prirodno zatrudnit(probavala vec 6 godina prije toga) i naravno nista,u peti mjesec prosle godine dobila terapiju zoladexom sest mjeseci kojeg sam ocajno podnosila,ali hvala dragom Bogu proslo je,dok sam cekala prvu menstruaciju nakon zoladexa koju sam dobila nakon dva i pol mjeseca od zadnje inekcije imala sam uzasne grceve u stomaku.Otisla sam na pregled i ginekolog mi je rekao da ciste nema ali da se vjerovatno zarista nisu isusila terapijom i da me od njih boli,vadila markere odmah iza toga koji su bili poviseni i onda mi je receno da se endo vratila...je li zoladex bio nuzan ne znam,da ga nisam uzimala mozda bi bilo jos gore...uglavnom ne znam ni ja,dobila sam trecu M od terapije,stvari su ostale iste bolovi,grcevi,glavobolje,bolni odnosi,obilni ciklusi osim zadnjeg koji je dosao deset dana ranije.

  22. #72
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Navodno postoji neki dan ciklusa u kojem je najbolje početi sa Zoladexom, to bi vjerojatno mogao biti 2-3 dan, jer je nužno da je maternica "čista" Budući da kod mene nisu tada počeli, morala sam na kiretažu. Ne znam koliko to ima utjecaja na posljedice. Istina je da se Zoladex teško podnosi. Zato su meni i dali tu add back terapiju. Endometrioza je čudna stvar, čak i kad se ukloni cijela maternica, nema garancije da žena neće imati probleme. Postoji dijeta za endometriozu. Znam osobu kojoj pomaže, a opet drugu kojoj ništa ne pomaže. Uglavnom treba izbjegavati mlijeko i mliječne proizvode. Ima još toga, ali ne znam ovako napamet. Ja imam različitih problema pa onda ispada da ništa ne bih smjela jesti pa sam uglavnom jako smanjila konzumiranje mlijeka, koje mi je bilo omiljena namirnica.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    124

    Početno

    Zoladex se prima drugi dan ciklusa i onda svako 28 dana,a ako dode do krvarenja onda se moze druga primit koji dan ranije.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    33

    Početno

    svaki dan inekciju ............... jaoooooooooooooo

  25. #75
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ma ne! Jedna u ciklusu, svakih 28 dana.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    33

    Početno

    uf jas si rekov svako dan strasno

  27. #77
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    cure...dajte pomozite...da li ijedna od vas ima povišene temperature...naime ja ih imam svremena na vrijeme..a koliko tražim po netu...ona i jest jedan od simptoma endometrioze...

  28. #78
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Koliko povišenu temperaturu imaš? Normalno je u drugoj polovici ciklusa imati malo povišenu temperaturu, npr. 37,2 °C mjereno ispod jezika, neovisno o endo. Moja temperatura u drugoj polovici ciklusa zna biti 37,2 i onda padne pred M. Ali to nema veze s endo, nego je normalno. Ako ostaneš trudna, onda ne padne.

  29. #79
    mirna26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    922

    Početno

    ma nene.....jedna cura je bila napisala da je imala konstantno povišenu temperaturu zbog nedometrioze oko 8 mj unatrag i to 37,5 pa čak do 38....koja bi stalno varirala....rekao joj je dr da je od endo...a i čitala sam okolo po člancima da je jedan od simptoma endo povišena temperatura oko 37,5...
    meni je temp bila povišena 37,5...pa jedan dan 38... pa opet sve u redu..

  30. #80
    Zeena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    339

    Početno

    podosta sam se zainteresirala za ovu temu posto bas nisam sigurna dal je moguce da i ja to imam. najme moja menstrualna krvarenja su 1 dan popracena takvim bolovima da sam doslovno nepokretna (i to traje vec vise od 10-tak godina), a ponekad niti tablete (ja pijem voltaren retard ) ne djeluju kako se spada. i jako mi cesto zna biti muka i da povracam bas kad dobijem m. jedino sto nikada nisam imala nikakvu cistu. to se nemoze nikako drugacije otkriti osim laparoskopijom? i posto sam danas otkrila da ju je moja majka imala, jel znate u kojoj je to mjeri genetski prenosivo (ako je uopce)...

  31. #81
    mia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    514

    Početno

    Citiraj Zeena prvotno napisa Vidi poruku
    podosta sam se zainteresirala za ovu temu posto bas nisam sigurna dal je moguce da i ja to imam. najme moja menstrualna krvarenja su 1 dan popracena takvim bolovima da sam doslovno nepokretna (i to traje vec vise od 10-tak godina), a ponekad niti tablete (ja pijem voltaren retard ) ne djeluju kako se spada. i jako mi cesto zna biti muka i da povracam bas kad dobijem m. jedino sto nikada nisam imala nikakvu cistu. to se nemoze nikako drugacije otkriti osim laparoskopijom? i posto sam danas otkrila da ju je moja majka imala, jel znate u kojoj je to mjeri genetski prenosivo (ako je uopce)...
    Tvoji simptomi ne moraju biti povezani s endometriozom (nadam se da nisu), ali endometrioza ima veze s genetikom i obicno prilikom uzimanja dijagnoze lijecnici pitaju da li ti je mama bolovala od endometrioze.
    Iskusan kirurski ginekolog zna prepoznati endometriozu i obicnim palpacijskim pregledom. Osim pregledom moze se prepoznati i UZVom (opet iskusan ginekolog) i nalazom iz krvi: CA125 (to je tumorski marker koji govori i o prisutnosti endometrioze).
    Moja preporuka za ovo podrucje je prof. Dubravko Barisic u Petrovoj. Do njega se teze dolazi, ali probaj se naruciti. Mislim da je radio i privatno u Poliklinici Sunce jednu subotu u mjesecu ili tako nesto. Ne znam kako je to sada s ovim promjenama u zdravstvu.

  32. #82
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Zeena, ja ti mogu samo svoje iskustvo reći da meni dok mi nije razrezan doslovce trbuh, nije viđena endometrioza, a kod dosta ginekologa sam bila, a sada kada sam operirana svi vide endometrične ciste. Ne razumijem da li se promijenila oprema u zadnjih 10 godina ili je lako sada kad se zna. I da, moja mama i teta obje su imale.

  33. #83
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Mislim da se smao laparoskopijom sa sigurnošću može reći radi li se o endometriozi, inače se samo može posumnjati. I meni je Zlopaša palpacijskim pregledom zaključio da imam priraslice (vjerojatno) na lijevom jajniku (a operirala sam desni), međutim ne vjerujem da on može tek tako to zaključiti. Još jedna stvar u prilog tome, isti dan kad sam operirana, dr. mi je u viziti rekao da ima dobru vijest, tj. cista koja je otklonjena i priraslice nisu endometriotične (on je iskusan, pa, eto, zna). No, nakon tjedan dana, kad je stigao patohistološki nalaz, ipak se pokazalo da je riječ o endometriotičnom tkivu. Također, moj je CA125 uvijek vrlo nizak (od 10 do 15), a takav je bio i kad je endo-cista bila 5x5 cm.

  34. #84
    Zeena avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    339

    Početno

    hvala zenske na odgovorima. imam ja najme i priraslice na desnom jajniku koji je malo spusten prema maternici (iako mi je za to sve doktorica rekla da bi mogao biti znak neke upale koju sam davno preboljela )
    i kad sam pila kontracepcijske pilule cca 2 godine pila sam ih iskljucivo zbog tih mojih bolnih m, a i ponekog strecanja u donjem dijelu trbuha onako bezveze bilo kad u ciklusu. i dok sam ih pila bilo je puno bolje, ali sad se polako opet vraca na staro...
    nebudem sad isla za tim da se to postavi kao dijagnoza (a i nadam se jos uvijek da nije ) ali mi nekako ima puno previse slicnosti s mojim stanjem, a cemu se izlagati operacijama ako ne moram...

  35. #85

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se smao laparoskopijom sa sigurnošću može reći radi li se o endometriozi, inače se samo može posumnjati. I meni je Zlopaša palpacijskim pregledom zaključio da imam priraslice (vjerojatno) na lijevom jajniku (a operirala sam desni), međutim ne vjerujem da on može tek tako to zaključiti. Još jedna stvar u prilog tome, isti dan kad sam operirana, dr. mi je u viziti rekao da ima dobru vijest, tj. cista koja je otklonjena i priraslice nisu endometriotične (on je iskusan, pa, eto, zna). No, nakon tjedan dana, kad je stigao patohistološki nalaz, ipak se pokazalo da je riječ o endometriotičnom tkivu. Također, moj je CA125 uvijek vrlo nizak (od 10 do 15), a takav je bio i kad je endo-cista bila 5x5 cm.
    kaj menetumur markerite se:CEA=0,60........Ca125=72,61.........Ca19-9=67,43

  36. #86
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Zeena ni ja nisam imala ciste nikad prije u životu dok nisam počela koristiti klomifen, i tad je tek moj MPO dr. posumnjao na endometriom na desnom jajniku (tad sam imala 30 god) koji je s vremenom rasao pa sam morala na operaciju. Inače CA 125 mi je bio u granicama normale i od simptoma sam imala samo jako bolne menstruacije.
    Nije se ni meni baš dalo na operaciju ali dr. me nije htio ponovo stimulirati sa cistom vel 4,5 cm. pa dok ti niš ne spominju operaciju mislim da ne moraš brinuti

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    33

    Početno

    kade bea lekovite za endometrioza me interesira za ovaj,neznam ni kade go najdov:3 lazici preslice,3 lazici stolisnik,3 lazici gospine trave se preliva so 1l.belog vina da stoi 10 dena potoa se cedi i se pie na utro i na vecer po 1 rakiena caska...............neznam dali treba na sonce da stoi 10 dena ili pod senka

  38. #88

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    909

    Početno

    Drage moje potrebna mi je vasa pomoc, imam rodicu koja je takodjer u BiH kao i ja. Prije par godina joj je dijagnosticirana endometrioza i prije par dana je bila kod dr. i rekao je da se stanje dosta pogorsalo i da mora na operaciju i da joj je opstanak jednog od jajnika u pitanju. Obzirom da je BiH ovakva kakva jeste, molim vas mozete li mi preporuciti koji je doktor u Zagrebu najbolji za endometriozu, konkretno kada su i operacije u pitanju jer ja bih najsretnija bila kada bi ona dosla u Hr. na pregled i misljenje, a mozda i na operaciju. Ona je mlada ima 27 godina i nije u braku. Hvala vam cure unaprijed.

  39. #89
    sara38 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    1,363

    Početno

    Fatamorgana, jedan od najboljih /tako kažu/ je prof. dr. Dubravko Barišić u Petrovoj. Teško se dolazi do njega jer je prezauzet, ali probaj. Tel: 01/4604-632. Zvati ujutro od 7-8 h.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    909

    Početno

    hvala velika Sara, kontaktirat cemo ga, pusa

  41. #91
    ana- avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,208

    Početno

    fatamorgana imam ti i ja jednog doktora koji je mene operirao isto endometriozu i sada porodio ali je privatnik u zagrebu ak hočeš pa ti pošaljempodatke na pp
    inače radi socijalno uZaboku njihovoj bolnici
    Posljednje uređivanje od ana- : 19.04.2010. at 13:23

  42. #92

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    909

    Početno

    Moze Ana, posalji mi na pp pliz, hvala. Sve informacije su dobrodosle.

  43. #93
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Cure da li ima u Hrvatskoj neki liječnik koji se bavi baš endometriozom?
    Da li je neka od vas pila čaj od marulje, vrkute ili uzimala kapi konopljike?

  44. #94
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Mislim da se nitko ne bavi isključivo endometriozom, no vjerojatno ima stručnijih i manje stručnih po tom pitanju (navodno je dobar Barišić u Petrovoj, Kašnar u Zajčevoj...).

    Ja povremeno pijem čaj od vrkute (ne vjerujem u njegova čudotvorna svojstva, no kad sam probala, svidio mi se okus). Operirala sam endometriozu prije tri godine, odonda mi se nisu vraćale ciste (što ne znači da nema žarišta i priraslica), i zatrudnila sam tri puta (dakle, jajovodi su i dalje prohodni). Ne bih to pripisala vrkuti, već laparoskopiji, no ipak je svaki slučaj za sebe.

  45. #95
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Bila sam operirana kod Barišića 2 puta. Bio je stvarno super. Prva op je bila gadna a druga je bila bez cista, samo priraslice i jajovodi su bili prohodni. I onda nakon godinu dana Hsg preko uzv pokazao da nisu prohodni, tu pretragu sam radila privatno pa je nisu uzeli u petrovoj za ozbiljno jer ona nije 100 % kao laparoskopija. Ne znam zašto me uvijek slao Barišić da zatrudnim, nije mi nikad dao nikakve pilule ni lijekove.

  46. #96
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    I ja se spremam na laparo zbog sumnje na endometriozu. Čula sam da prije operacije nije dobro uzimati čajeve, već nakon. Jel to istina?
    Ja sam počela s čajevima prije par mjeseci i onda mi se javila cista na jajniku koja ukazuje na endometriozu. Izbacila sam i kavu i počela više jesti makrobiotički i tek onda kao da se pokazala prava dijagnoza.

  47. #97
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Špelkica možda bolje da ako već ideš na laparoskopiju ne uzimaš ništa sa strane ili uzmi ali u konzultaciji s liječnikom. Sretno i nadam se da ipak nije endometrioza

  48. #98
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Prije operacije endometrioze dobro je uzimati nativni propolis i omega-3 (navodno, bilo je nešto o tome na stranicama poliklinike Harni), a što se prehrane tiče, ja se nisam uvjerila da ona imalo utječe na endometriozu, tj. da može popraviti ili pogoršati stanje (djeluje općenito na zdravlje, ali ne može utjecati na ciste, da se pojave ili smanje, odnosno nestanu).
    Inače, endometrioza se može dijagnosticirati isključivo laparoskopijom. Nakon što su kod mene posumnjali na endo, operirana sam, dr. je najprije po izgledu tkiva za vrijeme operacije rekao da misli da nije endo, ali je PHD nalaz ipak pokazao da jeste (no nije bilo puno endometriotičnog tkiva u toj cisti, tek dijelovi). Dakle, nije lako ocijeniti ni kad imaš cistično tkivo u ruci, a kamoli UZV-om, laparo je ipak najpouzdanija.

  49. #99
    Snekica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    5,593

    Početno

    Ja operirala prije 2 g. na desnom jajniku, ostala manja na lijevom. Pitala sam doktoricu šta ćemo s njom, a ona kaže nek stoji, nije velika, glavno da je jedan jajnik čist, a navodno, dok imaš endo i dok ti nije velika da smeta, bolje je ne dirati jer te čuva od tumora i ostalih sr... Ja bi bila najrađe da mi je maknu, ali kad mi je već tako rekla, odgovorila me od mog nauma. E, sad, sto ljudi sto čudi, sto doktora, sto mišljenja.

  50. #100
    Dodirko avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,405

    Početno

    Nekome smeta minimalna endometrioza a neke žene sa jakom ednometriozom ostaju priordno trudne.

    Isto je i sa boli, neke žene sa minimalnom endometriozom imaju iznimno jake bolove a neke a jakom (zove se duboka) imaju relativno slabe bolove.

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •