Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: Dojenje uz ragade

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno Dojenje uz ragade

    Pitam u ime prijateljice, stigli su iz rodilišta. Ima užasno oštećene bradavice, u rodilištu su dojili preko šeširića, pa su ih polako skidali.
    Beba stara 6 dana, naravno, doji stalno, po noći cijelu noć. Naguta se i dosta krvi.
    Savjeti?
    Lufta bradavice između hranjenja, maže ih mlijekom,.... sad ponovno koristi šeširiće, što još???

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    skinuti šeširiće!
    oni stvaraju negativan tlak koji samo dodatno oštećuje bradavice

    popravljati i popravljati položaj sve dok ne bude ispravan.
    bol će, nažalost, morati trpjeti dok ragade ne prođu.
    to što dijete proguta nešto krvi, nema veze.

    osim što lufta bradavice, neka ih maže svojim mlijekom i purelanom (jedina krema koju mi savjetujemo, nabavlja se u ljekarni. 100%-tni lanolin), neka što manje koristi jastučiće...

    ali, ponavljam, položaj, položaj, položaj...

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    skinuti šeširiće!
    oni stvaraju negativan tlak koji samo dodatno oštećuje bradavice

    popravljati i popravljati položaj sve dok ne bude ispravan.
    bol će, nažalost, morati trpjeti dok ragade ne prođu.
    to što dijete proguta nešto krvi, nema veze.

    osim što lufta bradavice, neka ih maže svojim mlijekom i purelanom (jedina krema koju mi savjetujemo, nabavlja se u ljekarni. 100%-tni lanolin), neka što manje koristi jastučiće...

    ali, ponavljam, položaj, položaj, položaj...
    A ne znam. Šeširiće je skinula, pa ih je opet stavila jer je postalo neizdrživo bez njih. S mlijekom maže, purelan imam ja doma, budem joj dala. Ali meni purelan nije bio dobar jer je užasno masan.

  4. #4
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Ali meni purelan nije bio dobar jer je užasno masan.
    Pa baš zato je dobar, u kratkom vremenu "pokrpa" rane, ali ga se ne smije puno stavljati, nego samo u tankom sloju.

  5. #5
    call me mommy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    334

    Početno

    iskreno meni je pomoglo sve ono sto se savjetuje da ne. ragade mi nisu zarastale ni 2 mj nakon luftanja i mazanja mlijekom, pa sam stavila grudnjak,,jastucice za dojenje i bepanten kremu na njih. tako su mi puno brze zarasle i dojenje je konacno postalo uzitak.

  6. #6
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja sam koristila onu kremu iz DM-a, ona mi je pomogla.

  7. #7
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Meni su pomogle Multi mam komprese od Bioclin-a.

  8. #8
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    I ja bih preporučila Purelan, nanositi u vrlo vrlo tankom sloju, nema potrebe razmazivati, nek istrlja između dva prsta i koliko dodirom nanese trebalo bi biti dovoljno ( da se trljanjem dodatno ne povrijeđuje )

    Ali bez ispravnog položaja bebe na dojci džaba svaka krema il bilo šta drugo.

  9. #9
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja bih samo napomenula da meni ragade nisu zarastale (usprkos mazanju purelanom) zbog soora kojeg nisam prepoznala jer beba nije imala nikakve simptome

    ako se bol produlji posumnjala bih i na soor

  10. #10
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa
    ja bih samo napomenula da meni ragade nisu zarastale (usprkos mazanju purelanom) zbog soora kojeg nisam prepoznala jer beba nije imala nikakve simptome

    ako se bol produlji posumnjala bih i na soor
    Koliko je neko okvirno vrijeme, ako je položaj dobar, da ragade zarastu?

  11. #11
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Citiraj betty blue prvotno napisa
    ja bih samo napomenula da meni ragade nisu zarastale (usprkos mazanju purelanom) zbog soora kojeg nisam prepoznala jer beba nije imala nikakve simptome

    ako se bol produlji posumnjala bih i na soor
    Koliko je neko okvirno vrijeme, ako je položaj dobar, da ragade zarastu?
    ne sjećam se točno, ali meni su na jendoj dojci ragade zarasle nakon cca tjedan dana mazanja lanolinom a na drugoj (toj sa soorom) nikako. Dapače, stanje se samo pogoršavalo dok se bradavica nije sva rascvjetala od ragada a bol postala neizdrživa. I tek tada su se javili oni očiti simptomi soora, poput bijelih naslaga.

  12. #12
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Ragade su meni prošle za nekih mjesec dana.
    Pomagao mi je Bioclin balm, ne mora se ispirati prije dojenja, a čula sam da su njihove komprese još bolje.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    46

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ali, ponavljam, položaj, položaj, položaj...
    Ovo je stvarno svarno sva istina.

    Kad se uhvati ispravan položaj dojenje s ragadama ne boli uopće (i po tome se može skužiti da je položaj dobar), a ragade tada (ako su svi podoji u ispravnom položaju) prođu za par dana. Naime kod moje druge bebe je bio slučaj da je ona dobro uhvatila dojku ali je nakon dva tri srka "ispljunula" višak bradavice i nastavila glodati vrh. Nju je konkretno, kod dojenja trebalo samo malo čvršće držati.

  14. #14
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    a čula sam da su njihove komprese još bolje.
    Jesu, a ni one se ne moraju ispirati tako da mi je to bio spas. (jedino mislim da ih nije pametno koristiti ako postoji sumnja na soor jer su vlažne).

  15. #15
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Možda joj pomognu ova videa:
    http://www.youtube.com/watch?v=mbkw9...eature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=Ox8ht...eature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=OpwCl6DSMoA&NR=1
    A radi se o pravilnom položaju i otvaranju bebini usta i položaju prstiju oko bradavice...

    Grom je stavljala isto super videa od Jack Newmana.

  16. #16
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Položaj je definitivno dobar. Što preostaje? Soor?

  17. #17
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Je li stanje ide na bolje?

    Je li bebi sve OK, nema neku deformaciju usta ili skraceni frenulum?

    Na soor bi se moglo posumnjati, ali tek ako se sve ostalo iskljuci.

    Po ovom sto si pisala da je beba prvo sisala preko sesirica, lako je moguce da ipak ne hvata dojku kako treba. Bol, kolika god da je, trebala bi se smanjiti nakon neokg vremena. Ako joj se ne smanjuje, beba je krivo uhvatila i treba popraviti polozaj.

    Najbolje bi bilo da mama nazove SOS.

  18. #18
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Meni ragada nije zarasla 3m jer je bila jednostavno prevelika. Ipak je to rana.

  19. #19
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Je li stanje ide na bolje?
    Ne, svaki podoj boli užasno, ali na početku, kasnije je podnošljivo.
    Je li bebi sve OK, nema neku deformaciju usta ili skraceni frenulum?
    Sve ok.
    Po ovom sto si pisala da je beba prvo sisala preko sesirica, lako je moguce da ipak ne hvata dojku kako treba. Bol, kolika god da je, trebala bi se smanjiti nakon neokg vremena. Ako joj se ne smanjuje, beba je krivo uhvatila i treba popraviti polozaj.
    Beba i sad ponovno siše preko šeširića, jer je bez njih bol neizdrživa, sa šeširićima je mrvicu lakše.
    Najbolje bi bilo da mama nazove SOS.
    Slažem se, bude zvala.

  20. #20
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    U međuvremenu možeš baciti oko na ove tekstove dr Newmana:

    bolne bradavice
    šeširići
    prihvat
    A ovdje su i filmići na kojima se može vidjeti da li beba dobro/učinkoviti siše budući da su neučinkovito sisanje i loš prihvat osnovni razlog stradavanja bradavica

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2010
    Postovi
    22

    Početno

    eto ako nekome pomogne, ja sam sve to prošla, cicali smo krv i mlijeko i oboje plakali i tako 10 dana....skoro smo odustali od dojenja ali srećom ipak smo izdržali....
    meni nije pomoglo niti mlijeko, niti mustelina mast, niti purelan, niti šeširići....pokušala sam i izdajati, ali u svemu tome sam skoro ostala bez mlijeka (pretpostavljam da je to bilo na psihičkoj bazi)
    spas u zadnji čas - ja sam bradavice tretirala sa bioptron lampom i mazala sa bepanthen masti.....ni sama nisam mogla vjerovati da mi je nakon samo dan i pol bilo puno bolje a bol je praktički nestala.....
    eto...nadam se da sam barem nekome pomogla

  22. #22
    BebaBeba avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Mali Lošinj
    Postovi
    1,859

    Početno

    Samo nemojte odustajati, to je moj savjet, mi smo prosli ragade, isto kao i chocofan, i mjesec dana se mucili s dojenjem, i taman kad smo uspjeli, morala sam prestati dojiti zbog svojih zdravstvenih razloga. Bezuvjetno podrzavam dojenje, i uzasno mi je zao sto nisam uspjela ostvariti ono sto sam uzasno zeljela dojiti barem do 6 mjeseci

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    438

    Početno

    Nakon prvog poroda morali smo ostati u bolnici osam dana,beba nije bila sa mnom,za dojenje sam imala jednu plastičnu stolicu. Kući smo zbog položaja i uslova stigli sa ranicama koje su se pretvorile u rane.Trajalo je mjesecima iako je patronazna pokušavala da mi pomogne. Bilo je užasno,objektivno rečeno, bila sam na ivici odustajanja ali sam nekako uspjela. Probala sam kreme,šeširice,izdajanje. ..
    Sad sam malo spremnija, znam više o položaju ali me zanima mogu li nešto učiniti unaprijed kako mi se ne bi ponovilo bas u tom obimu (30. sam tjedan).
    Masaža bradavica (lupam li ),mazanje prije rodjenja bebe,nešto, bilo sta, jer me već hvata panika pri pomisli na prethodno iskustvo.

  24. #24
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Nema koristi od preventivnog mazanja sa bilo čime u trudnoći, najbolja prevencija ragada je pravilan položaj bebe na dojci. Ispočetka će biti malo nelagode dok se bradavice ne prilagode i ne prođe preosjetljivost ali to je normalna pojava pri početku svakog dojenja pa da ne misliš da će ti se dogoditi opet isti scenarij. Samo hrabro i opušteno !!! Za saniranje eventualnih ranica i za tu preosjetljivost bradavica meni su se najbolje pokazale Multimum komprese koje bi stavljala na bradavice između podoja.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Ne znam ovisi li vremensko razdoblje dojenja i dobna razlika među djecom, ali kod mene je bilo upravo to. Sa prvim ragade, bolove puna 3 mjeseca, a sa drugim nista, kao da sam samo nastavila dojenje nakon kratkog prekida.
    A prekid je trajao 2 godine. Vjerujem da su bradavice ocvrsnule dvogodišnjim dojenjem, a i iskustvo je tu odigralo ulogu.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    438

    Početno

    Nisam znala za komprese,hvala,bebeto,pogledat ću.
    Diana,kod mene sedam godina pauze,prvi dojio godinu i po,a sad mu je osam.

  27. #27
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    biserko, ne moras i nemoj nista kupovati unaprijed. Imas li, ili mozes nabaviti Iz rodina kljuna, plus Mlijecnu stazu? Tamo je sve super objasnjeno oko pravilnog hvata bradavice. To je ono sto treba znati i sto najbolje pomaze kod izbjegavanja ragada.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    438

    Početno

    Kaae,vidjela sam da Mliječna staza ima na YouTube, pogledat ću.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •