Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Zadebljani endometrij i Provera tablete

  1. #1
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno Zadebljani endometrij i Provera tablete

    dijagnoza -zadebljani endometrij - moj ginekolog nije mi puno objašnjavao, samo je rekao da pijem provera tablete 10 mg i da će me to "resetirati"
    no, guglajući, pojam zadebljani endometrij nalazim skoro uvijek povezan sa rakom maternice, zatim sa obaveznim biopsijama i kiretažom

    ima li netko iskustva sa ovakvom početnom dijagnozom i ima li tko iskustva sa Provera tabletama jer sam od njih u stanju pms-a puta 100

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Draga, nemoj živjeti u strahu. Velika je vjerojatnost da se radi samo o neravnoteži hormona.
    To je česta pojava. Kod mnogo žena uzrok je stres, preopterećenje poslom, neprimjereni način prehrane (tu sam, he he he...), duga putovanja npr. u druge vremenske zone, promjena ustaljenog ritma, velika promjena težine (dijeta i slično) itd.

    Zadebljani endometrij je dio te priče... To se učinkovito rješava lijekovima, ali ne odgovara svakoj osobi Provera (kao što ni drugi preparati ne moraju biti najbolji izbor za tebe). Požali se liječniku na nuspojave i pitaj ima li što drugo... Po nuspojavama liječnik bi trebao znati koji drugi lijek može biti dobar izbor.

    Provera je sintetički progesteron. Ja sam ga uzimala u nekoliko navrata za regulaciju ciklusa... Nakon nekoliko dana taj lijek "natjera" zadebljanu sluznicu maternice da se ogul. Pitala ja svog ginekologa što je alternativa lijekovima kao takvim - rekao je "kiretaža", kako se to nekad radilo.

    Evo, da ne solim pamet (daleko sam od te struke) ima ovdje nešto o tome:
    http://www.poliklinika-harni.hr/teme/neplodn/10_hnt.asp

    Izdvojit ću samo bitan dio:
    Gestagenska terapija: Gestageni, progestageni ili progestini (progesteron) su hormoni jajnika koji se stvaraju u žutom tijelu (corpus luteum) tijekom 2. faze ciklusa. Prije svega su odgovorni za pripremanje spolnih organa žene za gestaciju - trudnoću, pri čemu su djelovanja na spolne organe uglavnom suprotna od onih koja izaziva estrogen. Drugi ne manji važni efekat progesterona je njegov učinak u središnjem živčanom sustavu: progesteron se naime, veže za GABA receptore i na taj način ispoljava blago sedirajuće djelovanje slično djelovanju lijekova kao što su diazepam ili barbiturati. Otuda objašnjenje za promjene u raspoloženju, razdražljivost kao i depresivna stanja koja se javljaju već s prvim znacima disfunkcije jajnike i smanjenja produkcije progesterona.

    Progesteronski pripravci - od prirodnog progesterona do sintetskih proizvoda koriste se uglavnom u premenopauzi, kod povremenih izostanaka krvarenja ili nepravilnih krvarenja, ali i kod dismenoreje, PMS, mastopatije, nekih oblika migrene i premenstrualne epilepsije (unifokalna lateralna epilepsija kod PCOS pacijentica). U svim ovim slučajevima radi se uglavnom o disfunkciji jajnika s "estrogenskom dominacijom", a ne o potpunom prestanku njegove funkcije.

    Gestagenska supstitucija primjenjuje se imitirajući prirodnu produkciju progesterona - tijekom 2. faze ciklusa od 16. (14. ili ranije) dana ciklusa do 25. dana ciklusa. Kod izrazite "estrogenske dominacije" progesteron se može koristiti od 5. do 25. dana ciklusa. Nakon prekida gestagenske terapije nastupa abrupcijsko krvarenje. Preparati koji se koriste u gestagenskoj supstituciji obuhvaćaju derivate progesterona (pregnani) i derivate 19-nortestosterona (estrani i gonani). Najpoznatiji pripravci su Utrogestan, Dabroston, Primolut-Nor, Prothyl, Clinofem, Provera, Orgametril. S nastupanjem tipičnih menopauzalnih tegoba, primjena progesterona nije sasvim dostatna i kombinira se po potrebi s estrogenskom ili androgenskom terapijom.
    Meni osobno Provera ne odgovara (Dabroston sam puno bolje podnosila) jer mi je izazivalo slijedeće nuspojave:
    - PMS x 100 (kako si i sama napisala - grizla sam, grebla i režala)
    - oticanje grudi (završila sam na prvoj mamografiji s 32 godine, davno prije prve svoje trudnoće... nakon Provere grudi su mi izgledale kao vrećice smrznutog graška)
    - oticanje nogu i problemi s venskom cirkulacijom (čak i piše u uputama da to ne smiju uzimati žene koje imaju trombozu i sl.)

    A nešto više o tome imaš u knjigama Christiane Northrup: Žensko tijelo - ženska mudrost i naročito u drugoj njenoj knjizi Mudrost menopauze (ovo je baš knjiga za mene, tu sam negdje, po godinama i simptomima... iako moj hormonski disbalans seže sve do mladosti, ali u tim sam knjigama napokon našla odgovor ZAŠTO do toga dolazi i što možemo same učiniti da nam bude bolje...

    Sretno!

  3. #3
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    hvala ti

  4. #4
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    hvala ti

  5. #5
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    hvala bogu da imam još tri dana ovih tableta, mislim da novu kuru ne bih podnijela
    noćas mi se tako vrtilo u glavi kao da sam najpijanija legla u krevet. doslovno se nisam mogla dići da odem po čašu vode..o drugim senzacijama bolje da ne pričam

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Draga, jako dobro to razumijem... (i većina žena za koje znam da su to uzimale žale se na popratne pojave, ali uzimaju tablete jer im je to manje zlo od kiretaže).

    Bit će bolje!

    Ja čekam pregled štitnjače u veljači, pa da vidim hoću li mirenu odmah ili za pola godine...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    33

    Početno

    zdravo .............ovie lekarstva za sto ste gi piele za endometrioza?jas go imam istiot problem pred 6god. sum operirana i povtorno treba da se operiram,ne sum piela nisto od ova vie sto ste piele neznam zosto ama ne mi dale nisto takvo,najprvo mi gi punktiraa cistite potoa laparaskopija sega treba otvorena operacija imam na jajnici creva i stomak,leviot jajnik trebaa da se otstranit,a desniot se nadevam deka ce ostanit,uste da resam koga da odam na operacija

  8. #8
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    evo i mene.

    zbog izvanmenstrualnog krvarenja sam jučer bila kod svoje ginekologinje i endometrij mi je 16 mm što je po njenim riječima dosta deblje nego što bi trebalo biti. za sam izraz endometrij sam u teoriji otprilike znala što je i čemu služi, ali o njegovoj patologiji nisam imala pojma do sinoć kad sam išla guglati i naravno da je karcinom ono što mi se sad najviše mota po glavi i ne da mi mira.

    samo krvarenje nije toliko obilno koliko već dugo traje, preko 2 tjedna, te su mi propisane duphaston tablete od 10 mg koje moram piti prva 3 dana po 2 tbl, 5 dana po 3x1 tbl i na kraju još 15 dana 2x1 tbl. U slučaju da krvarenje ne stane slijedi expl kiretaža. papu sa zadnju vadila prije 2 god. i tad je valjda bila ok. sad mi je nije mogla napraviti jer krvarim. tamo su me i testirali na trudnoću i test je naravno negativan, ali su morali to isključiti kao razlog ovog krvarenja.

    e sad, to je skoro mjesec dana neizvjesnosti, a ja već ufilmala najgoru dijagnozu. naravno, sve simptome koji su zabilježeni ja imam. inače, prije 2 i po godine su mi zbog poveće ciste uklonili desni jajnik, a ph je bio uredan. sad mi je na lijevom vidjela folikul 19 X 17 mm. to nemam blage što znači točno, ali bolje da ne idem istraživati da ne naiđem na još kakvu dijagnozu.

    inače, uskoro imam 44 godine, ciklus mi se nakon operacije znatno skratio, ali inače nije bilo nekih većih problema. od ostalih dijagnoza imam hipotireozu i trošim eutirox i naravno, anksiozni poremećaj s napadima panike. to godinama držim pod nekakvom kontrolom pomoću anafranila (antidepresiv).

    ima li tko slična iskustva jer ću izluditi i sebe i sve oko sebe svojim crnjačenjem. znam da je najbolje misliti pozitivno, ali moj mentalni sklop očito tako ne zna na žalost funkcionirati. to će razumjeti oni koji se bore s anksioznošću. eto, morala sam se doći i ovdje izjadati jer sam svoje već opteretila.

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nadam se da ce ti se netko javiti i strucno objasniti da je to sve normalno i da ce proci. Do tada .

  10. #10
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    Pozdrav cure. Je li endometrij debljine 18 mm baš taako jaaako debeo ako mi je 20 dc.?

  11. #11
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Pa mislim da je. Meni iznad 14-15 mm nikad ne ide debljina, čak ni uz tablete za podebljavanje u mpo. I dr kaže da je to super debljina, čak i više od prosjeka


    Čitala sam tvoj post, uzmi tablete, neka ti se pošteno oljušti endometrij

  12. #12
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    Vrci, hvala na odgovoru . Znači, to je ipak za zabrinuti se...? Budem, kupila sam ih, samo sam pročitala tonu nuspojava koje su me prepale pa sad skupljam snagu :D.

  13. #13
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Pa to je obican progesteron kao i duphaston,sto ne? Normalno se pije da izazove mengu. Nikad nisam gledala nuspojave

  14. #14
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    Već sam (doduše davno) uzimala duphaston, ali se ne sjećam što je pisalo o nekim nuspojavama. Sad sam za ove tabl.ostala paf kad sam ih pročitala. Valjda oni to napišu da se zaštite i ograde, ali s obzirom da imam vene i "godine" i dvoje male djece, nije mi ugodno kas se zamislim s trombom u nozi, npr. Ili s moždanim. I tak...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •