Pokazuje rezultate 1 do 42 od 42

Tema: Ayurveda i prehrana - opet za Davora

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno Ayurveda i prehrana - opet za Davora

    Davore, pomagaj! Do nedavno sam zivjela u uvjerenju kako su jogurti i sirevi bolji izbor od kravljeg mlijeka. I onda se uzivim u citanje o Ayurvedskoj prehrani gdje se mlijeko istice kao bolji izbor od jogurta i sireva. Citam i da problem sa mlijekom uglavnom nastaje kao rezultat zloupotrebe tj. krivog konzumiranja. (pretjeranog konzumiranja ili konzumiranja uz namirnice koje nisu prikladne)
    Znaci li to da su Ayurvedisti u globalu protiv fermentiranih proizvoda? (koliko sam skuzila, povremeni izleti su ok)

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Podizem uz napomenu da se javi bilo tko tko je upucen u temu. 8)

  3. #3
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    evo bilo koga! koliko ja znam, jogurt je ok, ali je kupovni u pravilu preskiseljen, pa je bolja varijanta raditi ga doma (moram skruseno priznati da se ja toga ne drzim, ali je svjeze spravljeni domaci jogurt definitivno za pet kopalja ukusniji i finiji). to uopce nije komplicirano - ti bi cak mogla i naci fino domace mlijeko, skuhas ga, ohladis da bude toplo toliko da mozes staviti prstic u njega a da se ne opeces, umijesas (na litru) tri - cetiri zlice jogurta, ne treba nesto pretjerano mijesati, ono, malo promijesas, poklopis, zamotas u nesto sto drzi toplinu, ostavis na toplom preko noci i - voila - u jotro imas fiiini domaci jogurt.
    sto se tice drugih fermentiranih proizvoda od mlijeka, npr. sirevi, oni se smatraju manje zdravima, ali ako ionako jedes meso i jos stosta, mislim da se nema smisla pretjerano zamarati time. ali da je nesto specijalno zdravo, nije. sve sto se lijepi za crijeva i u njima zadrzava - npr. meso, tvrdi sirevi - ocito nije bas preporucljivo u zdravoj prehrani.
    u biti, ayurveda razlikuje sattvicnu, rajasticnu i tamasticnu hranu, pri cemu bi tamasticno znacilo nesto sto nas cini inertnima, glupima, tupima, tromima, zacepljuje kanale u organizmu... e, tu se ubrajaju fermentirane namirnice poput npr. tvrdih sireva, octa, industrijski preradene namirnice "zacinjene" raznim otrovnim aditivima, alkohol, hrana koja nije svjeza, tj. koja stoji kuhana vise od, recimo, tri sata, smrznuta hrana (misli se na povrce i sl, ne toliko na sladoled ), hrana pripremljena u mikrovalnoj pecnici, gljive itd.
    ako te zanima ayurveda, izvrsna ti je za procitati knjiga genijalnog deepaka chopre "savrseno zdravlje".

  4. #4
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    u mom smusenom umu pomijesase se loncici i pomislih (kak mi treba pola dana da s prekidima natipkam odgovor) da je pitanje postavila marta odatle napomena o jedenju mesa i nabavci domaceg mlijeka!

  5. #5
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    ah, da, za mlijeko je bitno da se ne konzumira hladno. kuhano, toplo i sa zacinima - malo kurkume, dumbira, moze i ghi i smedi secer!

  6. #6
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    evo, jos sam se neceg sjetila, (u stvari si to i pitala, a ja sam taj dio previdjela) mlijeko se NE pije zajedno s obrokom koji sadrzi mijesane okuse - znaci, ne uz rucak - povrce, mahunarke, kiselo, slano, gorko..., nego se konzumira ili samo, ili kao samostalan mlijecni obrok, znaci obrok spravljen od mlijeka i npr. griza, zobenih pahuljica... tu idu i zacini poput cimeta, kardamoma, dumbira, bademi, datulje, grozdice... znaci ne mijesati mlijeko i povrce. to se odnosi i na krem juhe, besamel sosove, pire krumpir... medutim u tim kombinacijama se moze koristiti slatko vrhnje.

  7. #7
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    griza, zobenih pahuljica, RIZE,... tu idu i zacini poput cimeta, kardamoma, dumbira, bademi, datulje, grozdice... znaci ne mijesati mlijeko i povrce. to se odnosi i na krem juhe, besamel sosove, pire krumpir... medutim u tim kombinacijama se moze koristiti slatko vrhnje, KAO I MASLAC I GHI.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    A gdje se to kod nas može kupiti domaće mlijeko koje je po ičemu bolje od dukatovog npr.? Isto je puno antibiotika i kravice su isto umjetno oplođivane kao i sve druge za masovnu proizvodnju mlijeka.

    Ayurveda nema u vidu konzumiranje takvog mlijeka. U Indiji je krava sveta životinja... jede prirodnu hranu, šeta po svuda.. kravica uživa i daje fino zdravo mlijeko.... ove naše krave i njihovo mlijeko su prenatrpane antibioticima, kupovnom hranom (izmljeveno "svašta zvano "smjesa") i kao što rekoh umjetno su oplođivane i to vrlo, ali vrrrlo često, maximalno koliko je moguće. Daju im se razni pripravci za povećanje količine mlijeka itd itd.
    Imam rođake koji prodaju mlijeko Dukat-u... pa sam, nažalost, upućena u te detalje. Dovoljno da mi ne pada na pamet kupiti domaće mlijeko nikad, ali niiiiikad.

    O mlijeku i mliječnim proizvodima neću govoriti sa aspekta makrobiotike..... jer nitko nije pitao.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Puhica, upravo sam zavrsila s citanjem te knjige.

  10. #10
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    zar nije izvrsna knjiga?
    sto se tice kvalitete mlijeka i kako naci kvalitetno mlijeko bez raznih "bonusa", to je vec druga tema. ni ja ga ne pijem, a ne namjeravam ga tako skoro dati ni djetetu - sve dok ga dojim, u najmanju ruku, a to ce biti, vjerujem, jos dugo. dok sam zivjela vani, imala sam dostupno - za starijeg sina, u to doba, organski, dapace, biodinamicki uzgojeno mlijeko, mozemo se samo nadati da ce se neko potruditi jednog dana proizvesti takvo nesto i kod nas. (istina, mi, odrasli clanovi obitelji, konzumiramo ostale mlijecne proizvode, premda se grozim nacina na koji su proizvedeni :/ i to najvise zbog okrutnosti prema zivotinjama; sto ces, navika... nekad sam bila puno striktnija u prehrani, bilo mi je nezamislivo, kao vegetarijanki, npr. pojesti jaje, ribu, sad vise nije... zasto? nemam pojma. jaja uzgojena na farmi mi se ipak previse gade, pa dolaze u obzir samo domaca ili iz eko uzgoja - ima ih u merkatoru)
    zorana, ti u austriji, naravno, lako mozes doci do takvog mlijeka - uzivaj, dakle!

  11. #11
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    A gdje se to kod nas može kupiti domaće mlijeko koje je po ičemu bolje od dukatovog npr.?
    U Istri (mlijeko i mlijecni proizvodi Vesna, koja je clanica ekoloske zadruge).

    Zorana, meni je moj joga instruktor (koji je dosta i u ayurvedi) rekao da u principu ne jedem meso uopce, niti da konzumiram mlijecne proizvode, ali AKO BAS MORAM, da mlijecne proizvode mijesam s vodom pola-pola (i jogurt i mlijeko, tvrdi sirevi su no-no po njemu).

  12. #12
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    evo bilo koga! koliko ja znam, jogurt je ok, ali je kupovni u pravilu preskiseljen, pa je bolja varijanta raditi ga doma (moram skruseno priznati da se ja toga ne drzim, ali je svjeze spravljeni domaci jogurt definitivno za pet kopalja ukusniji i finiji). to uopce nije komplicirano - ti bi cak mogla i naci fino domace mlijeko, skuhas ga, ohladis da bude toplo toliko da mozes staviti prstic u njega a da se ne opeces, umijesas (na litru) tri - cetiri zlice jogurta, ne treba nesto pretjerano mijesati, ono, malo promijesas, poklopis, zamotas u nesto sto drzi toplinu, ostavis na toplom preko noci i - voila - u jotro imas fiiini domaci jogurt.
    sto se tice drugih fermentiranih proizvoda od mlijeka, npr. sirevi, oni se smatraju manje zdravima, ali ako ionako jedes meso i jos stosta, mislim da se nema smisla pretjerano zamarati time. ali da je nesto specijalno zdravo, nije. sve sto se lijepi za crijeva i u njima zadrzava - npr. meso, tvrdi sirevi - ocito nije bas preporucljivo u zdravoj prehrani.
    u biti, ayurveda razlikuje sattvicnu, rajasticnu i tamasticnu hranu, pri cemu bi tamasticno znacilo nesto sto nas cini inertnima, glupima, tupima, tromima, zacepljuje kanale u organizmu... e, tu se ubrajaju fermentirane namirnice poput npr. tvrdih sireva, octa, industrijski preradene namirnice "zacinjene" raznim otrovnim aditivima, alkohol, hrana koja nije svjeza, tj. koja stoji kuhana vise od, recimo, tri sata, smrznuta hrana (misli se na povrce i sl, ne toliko na sladoled ), hrana pripremljena u mikrovalnoj pecnici, gljive itd.
    ako te zanima ayurveda, izvrsna ti je za procitati knjiga genijalnog deepaka chopre "savrseno zdravlje".
    di ima kupit choprina knjiga kod nas?

  13. #13
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Možeš ga naći u gotovo svim knjižarama i knjižnicama.

  14. #14
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ayurveda je u jako dobrim odnosima podjednako s mlijekom i jogurtom, uz napomenu da se radi o namirnicama koje vuku u različite doše. Mlijeko vuče u Kapha (sluz) došu, a o mlijeku i sluzi su napisane tone "mudrosti" u svim podnebljima. Jogurt vuče u Pitta (žuč) došu i zato ga se često razrjeđuje. Ekipa koja naginje Pitta doši bolje paše mlijeko, dočim ostalima bolje paše jogurt. Jednostavno.

    U kuhanju se podjednako koriste i panir (kuhani sir od mlijeka) i channa (kuhani sir od jogurta).

    Ayurveda se jako protivi "zrelim" fermentiranim proizvodima, poput zrelih sireva, a to je lako objasniti nusproduktima zrenja poput biogeničkih amina (od kojih boli glava) i slično.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Meni se jos uvijek jako tesko prepoznati u tipovima tj. ispunjavala sam one upitnike iz knjige i dobila za sva tri tipa otprilike iste rezultate. A kako u knjizi stoji da su trodosni tipovi rijetkost, postoji vrlo dobra sansa da sam krivo popunjavala. :/
    Sto se prehrane tice, ja stvarno nekad upadnem u periode kad mi se mlijeko pije i dobro mi "sjeda". A nekad ga ne mogu primirisati nego naginjem jogurtu i kiselim proizvodima.
    Period trudnoce nije tako daleko iza mene i sjecam se da mi se citavu trudnocu jela iskljucivo kisela hrana i crveno meso. :?
    Ako mi se jede meso, preporucuje li se to meso i pojesti ili ga mogu zamijeniti nekom biljnom varijantom i ukamuflirati jakim zacinima? I ja, naime, nekad ludim jer nakon fino kuhane rize s povrcem budem gladna. Nakon dorucka sastavljenog od mlijeka i zitarica bi valjda mogla vola pojesti.

  16. #16
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    To s došama je malo konfuzno kada ih promatraš kao tipove. Doša doslovno znači prokletstvo, a ovdje se promatra kao neravnoteža. Dakle, Vatta (u doslovnom prijevodu prdež) doša je neravnoteža okarakterizirana suhoćom, hladnoćom i kretanjem (vjetrovima...) i nikako nije tjelesni tip. Pojedina tjelesna konstitucija može naginjati ovoj ili onoj doši pa se pribjegava ublažavanju te doše suprotnim principima.

    Ako si u potpunoj ravnoteži onda je sasvim vjerojatno da ćeš na testovima podjednako udovoljavati svim kriterijima.

    Tajna prehrane u skladu s Ayurvedom je prepoznavanje u koju došu će te pojedina hrana odvesti i pravovremeno kontriranje kada do neravnoteže dođe.

  17. #17
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    ja bi' da meni neko ayurvedski dođe kuhat

    baš sam tuljava za indijsku kuhinju, a voleeeeem jest

  18. #18
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa u ZG imaš tečaj indijske kuhinje, a usput se do čepa napapaš fine papice.

  19. #19
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Ako mi se jede meso, preporucuje li se to meso i pojesti ili ga mogu zamijeniti nekom biljnom varijantom i ukamuflirati jakim zacinima? I ja, naime, nekad ludim jer nakon fino kuhane rize s povrcem budem gladna. Nakon dorucka sastavljenog od mlijeka i zitarica bi valjda mogla vola pojesti.
    Kuhana riža sa povrćem ti i nije neki ručak , dodaj nekakve popečke, nešto sa više kalorija, ovo ti je baš posno. Mljeko i žitarice - to ti je po meni zajutrak, kojem slijedi doručak .
    Meni je bilo zanimljivo slušati primjedbe okoline o pogaženim principima jer sam nakon 8 g. vegetarijanstva mjesec dana nakon rođenja prvog djeteta počela jesti meso. Vegetarijanstvo meni nije bio nekakav intelektualni izbor (iako znam kako se uzgaja hrana danas i koje su prednosti vegetarijanske prehrane) nego sam više osjećala da je to za mene bolje. I kada sam počela dojiti Mislava i rapidno gubiti na težini i snazi bez dvojbe sam osjetila da je za mene bolje da jedem meso. Hoću reći ne znam s čim bi zamijenila to meso i pri tome se dobro osjećala. Nisam htjela popečke od soje ni grahorica ni žitarica, htjela sam faširku i točka. Prehrana ne bi trebala biti tlaka, svi mi kužimo što bi odprilike trebala biti zdrava prehrana, ali ona stvarno nema svrhe, ako ćemo sanjati čokoladu ili batak cijeli dan.

  20. #20
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    sviđa mi se ovaj stav. Ljudi naprave sulude filozofije oko hrane koju vole jesti. Kao da za to treba neko specijalno opravdanje.

  21. #21
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Prehrana ne bi trebala biti tlaka, svi mi kužimo što bi odprilike trebala biti zdrava prehrana, ali ona stvarno nema svrhe, ako ćemo sanjati čokoladu ili batak cijeli dan.
    Iako jedemo (cini mi se) skroz drugacije, s ovime se slazem u potpunosti.

  22. #22
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Pa u ZG imaš tečaj indijske kuhinje, a usput se do čepa napapaš fine papice.
    khm.... ja sam u Rijeci :/

  23. #23
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ih, neš ti problema. Nađi par istomišljenika i teta učiteljica će vam doći u Rijeku.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ono sto mene konkretno muci je: desifriranje zelja za odredjenom hranom. Npr. ako mi se jede meso, znaci li to da trebam i moram pojesti meso ili tu zelju mogu ublaziti necim drugim i dobiti isti efekt?
    S druge strane, kako znati razliku izmedju stvarne potrebe i zelje koja je uzrokovana pogresnom prehranom?

  25. #25
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Osvještavanje prehrane je ključno, a nešto je jednostavnije ako pripremaš hranu, nego ako ti ju netko stavlja na stol. Želje za hranom obično nemaju veze s potrebom i zato se ljudi i otkotrljaju u neku od doša. Samo svijest o ravnoteži te može držati negdje oko zlatne sredine, a tamo su i želje puno umjerenije.

    Nešto što te baci u neravnotežu će te nastojati tamo i zadržati.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    E sad, kako znati da se osjecajem neravnoteze ustvari vracam u ravnotezu?

  27. #27
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Recimo, ako se nadereš graha i odeš u Vatta neravnotežu, povratkom u ravnotežno stanje kažeš: "uf dobro je". Isto ti je i s ostalim neravnotežama. Pri tome su otrovi posebno neugodni jer ti blokiraju svijest o poremećaju, recimo alkohol (orasi, jaki začini, industrijske masnoće, rafinirani šećer...)

    Ravnoteža je jedno ugodno stanje bez izrazitih želja, a zadovoljstvo dolazi od jednostavne hrane. Satvička hrana ima takve osobine.

  28. #28
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Imamo sada još jedan novi koncept: gune. Satva/rađas/tamas. Pomoću satve se ne ide u raj, ali je raju najbliža. Rađas je kreativna snaga i izražava želju, a bez rađasa nema kreacije. Tamas je najbliži razaranju, ali ne treba ga nužno promatrati kao nešto loše, jer je nužan u sukobu i kompletna (alopatska) medicina počiva na tamasu.

    Ako ih gledaš kao koncentrične krugove, satva je u sredini oko ravnotežnog položaja i ne izaziva želje. Zapravo ju većina ljudi baš ne doživljava kao nešto fino.

  29. #29
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    davore, vatta je prdez? :shock: kaj ti to radis sprdacinu iz ayurvede?

  30. #30
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ne. Vatta, Pita i Kapha su redom prdež, žuč (tekućina) i sluz koju iskašljavaš. Bez zezanja.
    Radi se o posljedicama neravnoteže.

  31. #31
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Konkretno, ako tražiš nešto jako sočno, u Mahabharati ćeš naći kako je Krišna prokleo Ashwathamu na vječni život u mukama (vatta pitta kapha) jer je astrom pobio masu nevinih ljudi i djece. Navodno ga i danas viđaju

  32. #32
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Ono sto mene konkretno muci je: desifriranje zelja za odredjenom hranom. Npr. ako mi se jede meso, znaci li to da trebam i moram pojesti meso ili tu zelju mogu ublaziti necim drugim i dobiti isti efekt?
    S druge strane, kako znati razliku izmedju stvarne potrebe i zelje koja je uzrokovana pogresnom prehranom?
    Ja znam ponešto o ayurvedi, ali to je vrlo površno. Ja se zato služim zdravoseljačkim razmišljanjem. Ako želim pojesti Kiki bombon, razmislim još jednom jer mi stvarno nije potreban, kada sam bila vegetarijanac znalo mi se dogoditi da gledam slaninu i sasvim zaboravim da je to bila jadna gica, omami me miris (ja sam ipak slavonka), ali se uspijem otrgnuti i okrenuti se i otići, za 10 minuta zaboravim na slaninu. Dugoročno, želim zadržati osjećaj snage i zdravlja, tako da ako me nešto boli, ako sam nervozna, uhvate me hemeroidi (koje u mom slučaju za tren riješava pola vode, pola mlijeka sa đumbirom - prema ayurvedi) - sjednem pa razmislim što me može mučiti. Problem mi predstavlja činjenica da hrana nije jedina koja uzrokuje neka stanja u organizmu pa mi je često teško razlučiti jesam nervozna zbog graha ili zato što nisam danas niti pola sata prošetala, ili što me neko na poslu naljutio.
    Ja sam se npr. preporodila kada sam nakon 4 g. vegetarijanstva počela jesti kod svekrve koja kuha puno masnije nego mi doma. Žena mi je pržila paškanate i celere, a ja sam uživala, stvarno mi je nedostajalo masnoće i začina u prehrani. Puno sam se bolje osjećala.
    Mene često, čak i u prehrani vode emocije. Možda zvuči bez veze, ali ako me nešto čini sretnom, pa bila to i slanina, mislim da je za mene dobro.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    uhvate me hemeroidi (koje u mom slučaju za tren riješava pola vode, pola mlijeka sa đumbirom - prema ayurvedi)
    saska, ovo popijes ili?

    sorry sto skrecem s teme ali ovo me bas zanima

  34. #34
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa
    saska, ovo popijes ili?

    sorry sto skrecem s teme ali ovo me bas zanima
    Nije za mazanje, pije se toplo...

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    saska thanks. moram reci MM da isproba

  36. #36
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa

    O mlijeku i mliječnim proizvodima neću govoriti sa aspekta makrobiotike..... jer nitko nije pitao.
    A i tu se makrobiotika i ayurveda slažu. Za kapha tipove, koji su skloni alergijama obavezno je izbjegavati mlijeko.

  37. #37
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj LeaB prvotno napisa
    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa

    O mlijeku i mliječnim proizvodima neću govoriti sa aspekta makrobiotike..... jer nitko nije pitao.
    A i tu se makrobiotika i ayurveda slažu. Za kapha tipove, koji su skloni alergijama obavezno je izbjegavati mlijeko.
    Ja sam ko klinka redovno krepavala od upala sinusa i grla s ogromnim kolicinama sluzi, a roditelji su me nalijevali toplim mlijekom s medom. Naravno da su to radili u najboljoj namjeri, ali nekoliko godina sam da crkavala od takve prakse. Kad sam otisla od kuce, ponestalo mlijeka i meda, a bogami i sluzavih bolesti...

  38. #38
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa da. Med (kapha) i mlijeko (kapha) pojačavaju naviranje sluzi (kapha), a to je odlično kod suhog kašlja. Ako ova "terapija" potraje čovjek se temeljito zaštopa sa sluzi. Logično.

    Uzgred, med i ghi se nikada ne miješaju u odnosu 1:1 jer je to prejako kapha.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    slučajno sam naletjela na ovaj stari topic (jeli se možda negdje drugdje razvio razgovor dalje na ovu temu?)
    ...
    ovdje je uvid u gore spomenutu knjigu Deepaka Chopre http://www.scribd.com/doc/39719796/D...no-Zdravlje-67
    ima i Ayurveda Stjepana Žagara http://www.scribd.com/doc/46171022/A...-Stjepan-Zagar

    ove dvije su mi zaista otvorile oči i potvrdile da je moj odnos prema djetetovom zdravlju ispravan i da nisam frik u načinima prevencije bolesti
    http://www.dvostrukaduga.hr/index.ph...mart&Itemid=87

  40. #40
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Da, a kad se samo malo ufuraš sve je nekako logično i lako.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Podizem ovaj topic pa molim Davora (moze jos netko ,slobodno) da se javi Preporucili su mi zbog nekih zdravstvenih problema prehranu po Ayurvedi,i surfajuci nailazim na puuuno razlicitih info..Po nekim testovima sam Pitta/Vata tip ,po nekim Pitta tip...a naisla sam i na tabele sa namirnicama za pojedine doshe i tu ima razlika..u nekima je banana zabranjena,u nekima je zrela banana dozvoljena..
    Molim savjetujte,ubacite neki link ,kako god :D

  42. #42
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Mene zanima jeli netko koristio Triphala premium i Nasya ulje za nos te kakva su iskustva?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •