Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 60

Tema: Zamolila je dijete da joj uđe u prtljažnik....

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno Zamolila je dijete da joj uđe u prtljažnik....

    Možda fulavam PDF, mičite gdje treba, ali ovo moram napisati.

    Živim u malom pograničnom mjestu, okolica Zagreba. Svi sve poznaju ili se barem tako čini (osim nas koji smo se doselili).
    Uglavnom su ljudi prilično opušteni u vezi nenadziranja male djece dok se igraju van kuće, mene se gleda kao hiperprotektivnu čudakinju. Prvih godina nakon doseljenja me je jako opterećivala činjenica da živimo na samoj međudržavnoj granici i to kod prijelaza koji je navodno dio rute za šverc ljudi. U zadnje vrijeme sam se i ja ponešto opustila, pa sina od 7,5 godina puštam samostalno do škole, na igranje u parkić i u dućan.

    Danas je otišao na trening koji je počinjao u podne (inače je navečer, termin je takav zbog praznika). Otišao je nešto ranije, pa je čekao sam ispred školske dvorane. Dobro vidljivo mjesto, u krugu 300m je apoteka, zdravstvena stanica, policija, dućan...
    Do njega je došetala nepoznata starija žena (njegov opis- borice i bijela kosa), u bijeloj jakni i rekla da treba njegovu pomoć jer je zabunom zaključala ključeve u autu i ne može do njih. Ako bi htio otići s njom do auta i kroz prtljažnik se provući do ključeva.
    On joj je odgovorio da mu roditelji ne dopuštaju da ide s nepoznatima.
    Ona je odgovorila da ga dobro uče i odmah se udaljila.

    Obavio je trening, došao doma i ispričao mi to uz ručak.
    Trebalo mi je desetak minuta da potpuno shvatim što mi priča.



    :shock:
    Ne moram reći kakvu buru osjećaja imamu sebi.
    Molim vas, recite mi da je zbilja zaboravila ključeve u autu.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    I da se stvar ne bi svela na zgražanje- što učiniti?

    Nazvala sam policiju i ispričala priču, zahvalio se, rekao da će obavjestiti kolege na terenu- nisam sigurna da li me ozbiljno shvatio jer sam zbog nekih zdravstvennih problema jako promuklog i tihog glasa i teško me se razumije.
    Obavjestila mamu sinovog najboljeg prijatelja i rekla da širi dalje.
    Obavjestila trenera.
    Planiram reći učiteljici kad počne škola.

    Više puta smo ponovno prošli događaj, naglasili što je napravio dobro, što se još moglo dogoditi.
    Danas ponovno čitamo priču Ne razgovaraj s nepoznatima, POoh na kraju koje je 6 sigurnosnih pravila u vezi nepoznatih osoba. (Sin kaže da se toga sjetio kad je pričao s tetom.) Često razgovaramo o sigurnosti: i u prometu i u ovakvim situacijama. Igre situacija: što ako netko napravi ovo, ti ćeš...?


    Što još?

  3. #3
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno Re: Zamolila je dijete da joj uđe u prtljažnik....

    Citiraj paklenica prvotno napisa
    Ona je odgovorila da ga dobro uče i odmah se udaljila.
    meni se ova rečenica zvuči vrlo utješno. nekako kao da ju je zaista izgovorila osoba koja se našla u nevolji, a ne netko tko je želio nagovoriti dijete da pođe s njim (ipak mislim da bi bilo više inzistiranja da je bila neka zla namjera).

    mali ti je u svakom slučaju odlično odreagirao i mislim da nemaš razloga za zabrinutost.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno Re: Zamolila je dijete da joj uđe u prtljažnik....

    Citiraj sunca prvotno napisa
    Citiraj paklenica prvotno napisa
    Ona je odgovorila da ga dobro uče i odmah se udaljila.
    meni se ova rečenica zvuči vrlo utješno. nekako kao da ju je zaista izgovorila osoba koja se našla u nevolji, a ne netko tko je želio nagovoriti dijete da pođe s njim (ipak mislim da bi bilo više inzistiranja da je bila neka zla namjera).
    hvala na tješenju, ali mene upravo ta reakcija brine.
    pretpostavljam da baš osoba koja je dovoljno nesmotrena da pita dijete da joj iz usluge uđe u auto ne bi odmah prihvatila njegovo odbijanje.
    to mi je reakcija osobe koja je shvatila da ga ne može tiho domamiti do auta i odustaje da on ne digne buku.

    ne znam.
    prva dva sata sam i ja premišljala da li radi o kakvoj prefamiljarnoj mještanki.
    sad sam sve uvjerenija u suprotno.

  5. #5
    Dodirko avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,405

    Početno

    Ja mislim da je žena reagirala dobro samo zato jer je dijete odgovorili vrlo jasno da ne želi.... a sada kakve su njene namjere bile to nećemo saznati.

    Super da ste naučili sina da se snađe u takvim situacijama.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Lovely place called home
    Postovi
    398

    Početno

    Svaka čast tvom sinu, izljubi ga i izgrli uz pohvalu na hrabrom odgovoru, i to će i njemu i tebi biti garancija da će biti i ubuduće na sigurnom.

    Pliz postaj ovih 6 sigurnosnih pravila, tnx

  7. #7
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    uvijek može biti svašta.

    ako bih gledala po sebi - da zamolim nešto nečije dijete, i ono odbije kao što je tvoj sin odbio - definitivno bih napravila isto što i ova žena. naime, za mene je to znak poštovanja onog što su roditelji usadili djetetu.

    da je žena imala loše namjere - sigurno bi našla i druge načine da ih realizira.

    i ne samo to... ukoliko neko dijete SAMO napravi nešto što ja svoje učim da nije dobro - definitivno ga upozorim. dogodilo mi se naime da me dečkić stopirao na prigradskoj cesti (bilo je nevrijeme, javni prijevoz nije vozio) - i zamolio da ga odvezem do škole.

    jes da sam ga odvezla, ali je usput dobio i "lekciju" o tome što se sve može dogoditi ako sjeda nepoznatima u auto...

  8. #8
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    Sin ti je za svaku pohvalu!

    A ja bih napravila isto što i ti, zvala policiju i prenosila priču roditeljima, po školi isl, bolje spriječiti u svakom slučaju, nego ne daj bože da se nešto desi, joj

    A situacija je da ti se srce zaledi, meni se noge odsjekle dok sam čitala!

  9. #9
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Reakcija tvoga sina je
    Ova priča je za mene noćna mora koja je odlično završila. Čitajući me obuzeo tako negativan osjećaj,intuicija tkoznašto ali ja tome vjerujem i rijetko pogriješim. Jako mi je sumnjivo da bi netko išao nagovarati nepoznato dijete na ovako nešto. I ja mislim da si sve odlično napravila.
    Mi imamo cijelu kolekciju tih Poohovih edukativnih slikovnica,kupljenih još prije nego se M. rodio -još nam nisu aktualne ali nek se nađe za kasnije jer su stvarno odlične.

  10. #10
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Svaka cast tvom sinu!

    (btw. jesi ti iz Bregane? )

    Mislim da je bitno djeci staaalno objasnjavati i pricati i pricati koliko je bitno ne razgovarati ili vjerovati s nepoznatima. Mi smo imali scenu s pedofilom sa mojom sekom koja je tad imala 11 god. i jako dobro se sjecam tog osjecaja bespomocnosti i bijesa jer je netko nepoznat zadirao u privatnost nekog kog volim. Policija, naravno, 0 bodova, posto "zlocin" nije pocinjen

  11. #11
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    koliko god ja pricala sa svojim sinom mene je jako strah da bi moj isao "pomoci" gospodji jer ga je lijepo zamolila i starija je i treba joj pomoći. I to me cini strasno bespomocnom jer je on u slicnim situacijama poprilično nedistanciran

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    194

    Početno

    Super reakcija tvog sina.Mislim da ni ja sa svojih 30+ godina ne bi tako dobro reagirala. Morat ću ovo ispričati svojoj djeci.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Koledžicom iz Dugava na Zapad
    Postovi
    415

    Početno

    Sinova reakcija je samo posljedica onog što mu mama usađuje kroz odgoj! Bravo! :D

    Prijateljica i ja smo kao djeca imale ružno iskustvo sa jednim stričekom na putu prema školi.
    Završilo se dobro jer smo zbrisale, a moja se mama vratila na "mjesto zločina" i sklofala ga s kišobranom do dolaska policije.

    U takvim situacijama i ja bih kao ti sve alarmirala.
    Ali ono što možemo je od najranije dobi kad već djeci počinjemo čitati polako im pričati o toj temi, pokazati im kroz igru kako postupiti.
    Djecu ne možemo držati pod staklenim zvonom, ali ono što možemo je ukazati na situacije i učiti ih kako primjereno reagirati.

    Moja je šmizla prije desetak dana napravila šou u igraonici u WG jer ju je nepoznata osoba primila za ruku mislivši da se izgubila.
    Bila je par metara od mene i počela kričati "Neću nepoznate,pusti me, mama pogledaj!!!"

    Mi imamo dogovor ako se izgube ne daj bože da ostanu na mjestu ili se jave stričeku zaštitaru ili policajcu ili blagajnici na kasi ili u busu ,tramvaju siđu na sljedećoj stanici ovisno o situaciji.
    Isto vrijedi i za nepoznate. Nema razgovora uzimanja slatkiša, knjigica.
    Ljubavić razumije, a šmizla je mala ali ponavljajući joj nebrojno puta i ona će razumjeti jer već sada reagira.

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    MM i ja smo se smrzi na priču.
    Morati ćemo ponoviti još jednom razgovor o ulascima u auto/razgovorima i sl.sa nepoznatim ili malo poznatim.
    M. i još pet klinaca iz kvarta idu sami iz škole i u školu ,autobusom tri stanice...

  15. #15
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,246

    Početno

    Definitivno treba učiti djecu kako se snaći u ovakvim situacijama. Tvoj sin je super reagirao.

    I ja ću svog početi učiti što da napravi kad se izgubi, s nepoznatima, ...


    moja mama živi u malom mjestu gdje se svi znaju, i da se to njoj dogodilo, ona bi sigurno otišla do prvog klinca i zamolila ga da joj doda ključeve. pošto je i mene učila da ne idem u auto neznancima, reagirala bi baš kao i žena iz priče, kazala bi djetetu da su ga dobro naučili...

  16. #16
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    paklenica, ja stvarno ne vjerujem da ga je žena htjela oteti.
    normalno da je tako reagirala kad je on odbio, potpisujem kajsu, pa naravno da neće plašiti dijete.
    kako je drugačije trebala reagirati?

    dobro vidljivo mjesto, usred dana, ne znam, ali vjerojatnost da ga je starija žena htjela oteti ( i šta onda s njim?), mislim da je puno manja od vjerojatnosti da je žena stvarno zaboravila ključeve u autu.
    ne kažem da je nemoguće, ali ipak je vjerojatnost puno, puno manja. :/

    sin ti je super reagirao, i mislim da stvarno nemaš razloga za brigu i pojačan oprez.

  17. #17
    marti_sk avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Skopje
    Postovi
    1,302

    Početno

    Hm pa i ne znam bas dali je imala postene namere

    Usred dana je u Makedonije pre nekoliko mjeseca oteta curica, jos nema trag od nje kao da je u zemlju propala...bila je kod susjede i krenula kuci svega 5-10 minuta peske i nema je , curica je imala 6 godina

    Ne sme se zanemariti ovakva situacija, bas otimaci najnevinije izgeldaju...tipa dobre bake

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Ja, na žalost, mislim da je ovo još jedan primjer kako uvijek moraš biti na oprezu. I mislimo, i MM i ja, da je ovo čisti primjer pokušaja otmice.
    Što bi vi, mame vozačice, uradile da zaboravite ključeve u autu, a recimo da ste u nepoznatom mjestu? Nazvale nekog mehaničara(ne znam nikoga bez mobitela), ušle u prvu trgovinu i zamolile nekog odraslog da vam pomogne ili da savjet .... ukoliko je opcija ulazak djeteta kroz prtljažnik onda zaustavile roditelja koji vodi dijete, ukoliko nema sat vremena nikoga takvog u blizini - onda pozvale GRUPU djece da vam pomognu ....
    Ne znam, prestrašno zvuči. Neka mi neko pokuša objasniti kako bi dijete kroz prtljažnik dospjelo u auto, zadnja sjedala su bila oborena? Kako je prtljažnik otvoren ako su ključevi u autu?

    Ne znam, imam milion pitanja u glavi i ni jedno mi se ne sviđa.
    Dijete je reagiralo za pet, što god da je u pitanju.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Ja ću samo reći da je djetetova reakcija odlična!
    I zaista se nadam da se radilo samo o zaključanom autu, iako, nekako mi je sve skupa malo sumnjivo... :/

  20. #20
    ivananeda avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    PARACIN,srbija
    Postovi
    292

    Početno

    Uzas, bravo za malog

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Evo, nakon prospavane noći sve sam sigurnija da se nije radilo o zaključenim ključevima .

    Potvrda za to su mi još neki detalji koji su iskrsli u razgovoru, a o kojima ne bih na forumu. Također, iako mjesto je vidljivo (osvjetljeno i otvoreno), dovoljno je distancirano da nitko ne može čuti razgovor; a u najbližoj okolici postoji nekoliko mjesta za parkiranja auta koja su dosta skrivena od pogleda.

    Priču sam prvenstveno napisala ne zbog podrške i utjehe (iako se svima zahvaljujem na tome ) nego zato što sam imala strašnu potrebu zaštititi neko buduće dijete u toj situaciji.

    Nekoliko stvari bih istaknula:

    Prvo ovo što je Bubica napisala moram potpuno potpisati:

    koliko god ja pricala sa svojim sinom mene je jako strah da bi moj isao "pomoci" gospodji jer ga je lijepo zamolila i starija je i treba joj pomoći.
    Radi se o tome da koliko god čitali o tome, u glavi ipak imamo sliku otimača kao muške, mlađe osobe koja na nekakav prisilan način odvodi dijete (obično žensko) iz nekog nepoznatog prostora. I sve to po mraku.

    Ovdje bi situacija bila potpuno suprotna: on bi svojevoljno otišao pomoći ženi negdje na osamu. A ja bih reagirala tek za 1,5h kad bi kasnio s treninga. Do onda bi već bio pred talijanskom granicom.

    I još:
    Što bi vi, mame vozačice, uradile da zaboravite ključeve u autu, a recimo da ste u nepoznatom mjestu? Nazvale nekog mehaničara(ne znam nikoga bez mobitela), ušle u prvu trgovinu i zamolile nekog odraslog da vam pomogne ili da savjet .... ukoliko je opcija ulazak djeteta kroz prtljažnik onda zaustavile roditelja koji vodi dijete, ukoliko nema sat vremena nikoga takvog u blizini - onda pozvale GRUPU djece da vam pomognu ....
    Ovo je bilo potpuno moguće, ona je namjerno odšetala do djeteta koje je izdvojeno samo stajalo, a imala je policajca na ulazu u stanicu, ljude u dućanu i mladu mršavu magistru farmacije u apoteki.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    I ja sam cijelu noć razmišljala o tome što si napisala, pa sam jutros kratko komentirala. I još uvijek razmošljam ...

    Ono što me izluđuje je činjenica da se djetetu nekako treba utuviti u glavu da NIKADA ne treba KOMUNICIRATI ni na koji način sa nepoznatima, to znači ni kada ga netko zamoli za pomoć. To je, generalno gledajući, strašno, a opet - zbog djetetove sigurnosti.

    Teško je zaista, ne biti paranoičan ...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Najprije svaka čast tvom sinu

    Hvala tebi što si podjelila tu priču s nama jer treba mi svako malo da me nešto vrati u realnost. Neznamo prave namjere ove gospođe i vjerojatno ih nećemo ni saznati. Neka, bolje je tako. Možemo mi sada raspravljati do prekosutra ali uvijek ostaje upitnik.

    No, istina je da je lako moguće da su joj namjere bile prljave i da si mogla u čas posla, kako ti tako i sve mi u bilo kojem trenutku, ostati bez djeteta. E to me užasava.

    Ja sam jako optimistična i sve si nekako mislim da da se takve stvari dešavaju drugima, na drugim mjestima...

  24. #24
    Marion avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Deutschland
    Postovi
    223

    Početno

    Citiraj Pliska prvotno napisa
    Najprije svaka čast tvom sinu
    X

    Najezila sam se citajuci.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Citiraj sne prvotno napisa
    Ono što me izluđuje je činjenica da se djetetu nekako treba utuviti u glavu da NIKADA ne treba KOMUNICIRATI ni na koji način sa nepoznatima, to znači ni kada ga netko zamoli za pomoć. To je, generalno gledajući, strašno, a opet - zbog djetetove sigurnosti.

    Teško je zaista, ne biti paranoičan ...
    Da, to je problem koji će mene nastaviti mučiti kad mi se stiša emocionalna bura zbog ovog događaja.

    Moj sin je i do sad imao dosta bizarno ponašanje prema susjedima jer npr.nije htio odrađivati uobičajene razgovore pri slučajnim susretima. NJima je to vidljivo smetalo i ja sam zaključila da već lagano prelazi granice društvene prihvatljivosti.
    Pa sam ga u zadnje vrijeme pokušavala otkraviti da pokuša ipak korektno odzdraviti (što također nije radio) i odgovoriti na pitanja koliko god stupidna bila (jel te mama sluša, jel te sestra gnjavi, jel grozno u školi) dokle god ne zadiru u nešto njemu baš neprihvatljivo i ne dodiruju ga.
    Kako njega ljudi baš pretjerano ne zanimaju i ne pamti ih previše, moguće je da sam ga zapravo dovela do toga da razgovara s nepoznatima (iako žive u susjedstvu zadnjih pet godina). Tako da je i definicija "nepoznat" malo problematična.
    Teško je učiti djecu da ne vjeruju ljudima i meni se srce buni protiv toga, ali nažalost očito je to potrebno.

  26. #26
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj sne prvotno napisa
    Ja, na žalost, mislim da je ovo još jedan primjer kako uvijek moraš biti na oprezu. I mislimo, i MM i ja, da je ovo čisti primjer pokušaja otmice.
    Što bi vi, mame vozačice, uradile da zaboravite ključeve u autu, a recimo da ste u nepoznatom mjestu? Nazvale nekog mehaničara(ne znam nikoga bez mobitela), ušle u prvu trgovinu i zamolile nekog odraslog da vam pomogne ili da savjet .... ukoliko je opcija ulazak djeteta kroz prtljažnik onda zaustavile roditelja koji vodi dijete, ukoliko nema sat vremena nikoga takvog u blizini - onda pozvale GRUPU djece da vam pomognu ....
    Ne znam, prestrašno zvuči. Neka mi neko pokuša objasniti kako bi dijete kroz prtljažnik dospjelo u auto, zadnja sjedala su bila oborena? Kako je prtljažnik otvoren ako su ključevi u autu?

    Ne znam, imam milion pitanja u glavi i ni jedno mi se ne sviđa.
    Dijete je reagiralo za pet, što god da je u pitanju.
    Potpisujem.

    Mislim, ne znam kome bi palo na pamet da za zaboravljene ključeve u autu traži pomoć djeteta s ceste?!? Definitivno bi se obratila nekom odraslom čovjeku na ulici i molila ga mobitel da nazovem nekog od mojih da mi donese rezervni.

    I meni ovo zvuči kao prava sreća što ti je sin tako pametan i dobro odgojen da se snašao u ovakvoj situaciji. Svaka čast!
    Inače, najgore od svega je što je to bila starija ženska osoba i tko zna koliko djece bi reagiralo "jadna teta, treba joj pomoći jer je starija i ne može do svojih ključeva".

    Ali eto bez obzira na sve ipak gledam pozitivno na cijeli događaj, čak i u slučaju da je uspjela nagovoriti neko dijete da uđe u prtljažnik, Slovenci su srećom dosta pedantni pa bi žena teško uspjela preko granice bez otvaranja prtljažnika

    I da, sigurna sam da ću svoju curicu od malena učiti da s nepoznatima nikad ne priča kad nema roditelja u blizini bez obzira kako "bezopasno, staro i bespomoćno" izgledali.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Ali eto bez obzira na sve ipak gledam pozitivno na cijeli događaj, čak i u slučaju da je uspjela nagovoriti neko dijete da uđe u prtljažnik, Slovenci su srećom dosta pedantni pa bi žena teško uspjela preko granice bez otvaranja prtljažnika Wink
    Nažalost, ja sam x puta (na svoju sreću) prošla bez otvaranja prtljažnika- čak i kad nisam imala ovu adresu.

    Druga stvar je da se navodno šverc ljudi radi putevima preko Žumberka, a ne uobičajenim prelazima.
    Dakle, samo se prošiša kod malog graničnog prijelaza lijevo prema Eko selu, prođe granična policija koja stoji na sljedećem zavoju i predano zaustavlja sve nepoznate aute, a one s djecom obavezno provjerava u sustavu (nikad se nisam ljutila zbog toga, a od sada ću biti jako sretna svaki put) i voila- put je slobodan.

  28. #28
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj sne prvotno napisa
    Neka mi neko pokuša objasniti kako bi dijete kroz prtljažnik dospjelo u auto, zadnja sjedala su bila oborena? Kako je prtljažnik otvoren ako su ključevi u autu?
    Meni je boldano prvo palo na pamet, jos dok sam pricu citala.
    Kako to nikome od vas nije sumnjivo? :?

    Sve u svemu, sin ti je odreagirao fenomenalno, svaka cast

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa
    Citiraj sne prvotno napisa
    Neka mi neko pokuša objasniti kako bi dijete kroz prtljažnik dospjelo u auto, zadnja sjedala su bila oborena? Kako je prtljažnik otvoren ako su ključevi u autu?
    Meni je boldano prvo palo na pamet, jos dok sam pricu citala.
    Kako to nikome od vas nije sumnjivo? :?

    Sve u svemu, sin ti je odreagirao fenomenalno, svaka cast
    Moguće je. I da je ključ ostao u autu i da je prtljažnik otključan i da se dijete može provući naprijed iako sjedala nisu oborena.

  30. #30
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    U cijeloj ovoj priči jedino je bitno da je dijete pametno odreagiralo i na tome svaka čast roditeljima.
    Namjere žene nikad nećemo saznati. Sve i da je htjela pomoć mogla se obratiti nekom roditelju s djetetom pa moliti to roditelja, dok je pored djeteta. Možda panična žena jednostavno nije promišljala i prvog koga je susrela upitala za pomoć. Nebitno!

    Najbitnije je dijete koje se super snašlo i lijepo odgovorilo, jer djeca su ponekad osjetljiva kada drugi trebaju pomoć, bitno ih je naučiti da nikad oni ne pomažu u takvim situacijama i da uvijek imaju odrasli koji mogu pomagati odraslima.

    Mama i tata možete biti ponosni na svoje dijete

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa
    Citiraj sne prvotno napisa
    Neka mi neko pokuša objasniti kako bi dijete kroz prtljažnik dospjelo u auto, zadnja sjedala su bila oborena? Kako je prtljažnik otvoren ako su ključevi u autu?
    Meni je boldano prvo palo na pamet, jos dok sam pricu citala.
    Kako to nikome od vas nije sumnjivo? :?

    Sve u svemu, sin ti je odreagirao fenomenalno, svaka cast
    To se može u većini starijih modela auta s 5 vrata (ja se osobno uvlačila kroz otključani prtljažnik u svoj auto, kad sam si slučajno zalupila ključeve, jedva sam se provukla sa svojih 80+ kg, ali uspjela sam... mogla je i "gospođa" sama, a ne da traži dijete...). No, u ovoj priči to nije bitno. Bravo za dijete!

  32. #32
    anita_m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    moj dom
    Postovi
    395

    Početno

    definitivno je gospođa i sama mogla do ključeva kroz haubu , ja sam naime i sama tak ulazila svojedobno, jer moj stari polo ima naviku smrznuti kvake( nebrave nego kvake) zimi , pa se ja provlačim na sve moguće načine u auto - obično kroz haubu

  33. #33
    anita_m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    moj dom
    Postovi
    395

    Početno

    ali se dečko super snašao, svaka čast

  34. #34
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Bravo za dijete... Svaka čast!

    Razmišljala sam šta bi ja da me neko zamolio sa 10-12-14 godina - ja mislim da bi pošla pomoći, jer sam mami često se provlačila po ključeve, pa bi povjerovala...

  35. #35
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    primijetit ću tri stvari:

    1. odrasla sam u pograničnom mjestu u kojem sam još i u vrijeme juge slušala te famozne priče o autima koji na ovaj ili onaj način privlače i otimaju djecu pred našom osnovnom školom. svako malo je vladala neka panika

    2. nikad, ama baš nikad, niti u jednom mediju nije izašlo da se tako nešto stvarno i dogodilo. niti se ikome koga znam tako nešto dogodilo. i tako je i dan- danas. kad ste zadnji put pročitali ili čuli da se traži neko dijete, a da nije riječ o tinejdžeru pobjeglom od kuće?

    3. šverc ljudi po žumberku prvenstveno se odnosi na ekipu koja želi bez isprava prijeći granicu, iz ovog ili onog razloga. a ne na otimanje djece u pograničnom području i njihovo švercanje preko granice.

    iskreno vjerujem da je ženi stvarno trebala pomoć (iako sam s djecom ponovila razgovor o nepoznatim ljudima)

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    primijetit ću tri stvari:

    1. odrasla sam u pograničnom mjestu u kojem sam još i u vrijeme juge slušala te famozne priče o autima koji na ovaj ili onaj način privlače i otimaju djecu pred našom osnovnom školom. svako malo je vladala neka panika.

    2. nikad, ama baš nikad, niti u jednom mediju nije izašlo da se tako nešto stvarno i dogodilo. niti se ikome koga znam tako nešto dogodilo. i tako je i dan- danas. kad ste zadnji put pročitali ili čuli da se traži neko dijete, a da nije riječ o tinejdžeru pobjeglom od kuće?

    3. šverc ljudi po žumberku prvenstveno se odnosi na ekipu koja želi bez isprava prijeći granicu, iz ovog ili onog razloga. a ne na otimanje djece u pograničnom području i njihovo švercanje preko granice.

    iskreno vjerujem da je ženi stvarno trebala pomoć (iako sam s djecom ponovila razgovor o nepoznatim ljudima)
    a ja ću odgovoriti
    1. ja moram priznati da nisam čula nijednu priču o takvim otmicama ovdje.

    čula sam puno priča o otmicama i vađenjima organa po garažama i drapala sam se od smjeha na njih zato što slučajno znam ponešto o transplantaciji organa i uvjetima o kojima moraju biti obavljene. uglavnom sam sve priče o otmicama smatrala širenjima panike i nisam ih širila dalje.

    nažalost, prvu priču o odvođenju djeteta u auto nepoznatog čovjeka u ovom mjestu čula sam od svog djeteta a ne od babe na placu, i oprosti mi, ne mogu je smatrati izmišljotinom....

    a mjesto gdje se ovo dogodilo sam spomenula prvenstveno zato jer je granica blizu. iako, dijete zatvoreno u prtljažnik nije teško dovesti i iz pola sata udaljenog zagreba. drugi razlog zbog kojega sam spomenula gdje živim je to što sam mislila da je to jedna od osobitosti malog mjesta koje još ne poznajem dovoljno. vjerujem da su tvoje dobre uspomene vezane uz ovaj kraj razlog zaštio si kroz ovakvu prizmu čitala moju priču. pokušaj zamisliti da je ispričana kao da se događala na aljaski, i da se radilo o tvome djetetu, možda bi ti drugačije zazvučala....

    2. za sve postoji prvi put.
    mislim da me ljudi, koliko god malo postam, dovoljno poznaju da znaju da nisam ovo napisala da bih širila paniku, nego u dobroj namjeri.

    ako se na ovom forumu zaista u isti koš trpaju trkeljanja u stilu rekla-kazala koja smo pročitali na Internetu i osobna iskustva, onda nešto zaista ne štima...
    a ono što pročitam u medijima već odavno ne smatram presudnim za procjenu istinitog stanja stvari.

    3. ekipa koja bez isprava želi preći granicu je vrlo često ekipa ženskog spola koja je nekome platila da s juga i istoka pređe na sjever i zapad. "pomagači" su im nakon toga oduzeli putovnice i otvorili im vrli novi svijet. za to postoji ime (trafficking), i o tom problemu ne bih govorila s tvojom lakoćom.

    4. prvih dva sata i ja sam ozbiljno razmišljala da je osoba trebala pomoć jer je to nešto što osoba normalne inteligencije koja ne sumnja u cijeli svijet, nepaničar, želi misliti.
    sad nažalost imam sve više argumenata da se nije o tome radilo.

    ipak, ako se je o tome radilo: mislim da bi (uz svako poštovanja prema nečijim mamama) osobi koja zamoli nepoznato dijete da joj se zavuče u prtljažnik auta da joj pomogne, oduzela vozačku. zbog intelektualnog deficita.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Obzirom da mislim da je tema ispunila smisao mislim da bi se mogla i zaključati. Tko je htio isčitati korisnu poruku za sebe, mogao je.

    Naravno da nikad nećemo znati o čemu se zaista radilo, a širenje panike po forumu zbilja nije u redu.

  38. #38
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    neću duljiti, samo želim naglasiti da niti u jednom momentu nisam niti pomislila da tvoj sin izmišlja, žao mi je ako si stekla takav dojam.

    i naravno da sam čitala post kroz prizmu svog iskustva, kako drukčije da ga čitam?

    trafficking, koliko god grozan bio, mi nije u istom košu s otimanjem djece. jer je trafficking u mojoj glavi stvaran problem, a otimanje nešto o čemu se samo šire priče. i baš zato bi mi bilo drago da podijeliš s nama i te druge detalje. ili bar na pp.

    ipak sam oduljila :/
    žao mi je zbog straha kroz koji prolazite

  39. #39

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Strah više nije primaran osjećaj, pretvara se u bijes.

    Ne pada mi na pamet navoditi dodatne detalje, mislim da je navedeno bilo dovoljno da koristi ljudima.

    Ne želim svoj i život svoje djece pretvarati u reality show.

    Detalje na PP šaljem ljudima koji su se istinski zabrinuli za svoju djecu, a ne bave se procjenjivanjem da li netko širi paniku ili priča famozne priče.

    I dalje tvrdim da osoba zdrave pameti i poštenih namjera ne pristupa djetetu mlađem od deset godina i zove ga da sam s njom ode na neko drugo mjesto da bi ušao u njezin prtljažnik.

    Za mene je tema gotova, molim administratore da je zaključaju, što se mene tiče i brišu.
    Hvala.

  40. #40
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Ne znam da li se kod nas djeca otimaju ali činjenica je da toga nema baš u medijima. No siguran sam da nitko od nas ne želi da ta teorija padne u vodu baš na njegovom djetetu. Stoga oprez nije na odmet i mislim da je ovo vrlo poučan topic kojeg nikako ne treba brisati.

  41. #41
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Paklenice, tema je apsolutno ispunila svoj smisao i mislim da su manje-više svi roditelji iz nje iščitali ono što su trebali, a to je da opreza nikada nije dosta, da s djecom uvijek o tome treba razgovarati (ne strašiti ih i ne preuveličavati, ali stalno upozoravati i usmjeravati). I ja ti se u svoje ime zahvaljujem što si s nama podijelila ovo svoje rekla bih - jezivo iskustvo. A tvom sineku svaka čast na snalažljivosti i zdravom razumu.

  42. #42
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ja zahvaljujem na temi, jer dosad nisam učila dijete ničem sličnom (budući se ne odvajamo još), ali vrijeme je da počnem.

  43. #43
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Potpisujem tri posta iznad.

    Paklenice, hvala ti na priči i upozorenju i svaka čast tvom malenom na reakciji.

    Opreza nikad dosta. I koliko god je pretužno da djecu štitimo učeći ih nepovjerenju prema drugim ljudima ipak je i to bolje nego da ih izgubimo jer su bili otvoreni prema svima i spremni pomoći.

    Strašno, ježim se od ove priče...

  44. #44
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Sin ti je postupio zrelo u pravo vrijeme i na pravome mjestu...valjda tek tada shvatimo ono što smo im godinama usađivali primjerenom edukacijom!

    Iskreno, mislim da je žena zaista SAMO zaboravila ključeve u autu...a kako su djeca lako sagibljiva obratila se njemu, a ne odraslome čovjeku!


    Iako, na tvome mjestu bih već imala u glavi trilijun scenarija zavjere i otmice....tako da razumijem tvoju situaciju, ali objektivno mislim drugačije...

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Ja ću samo zamoliti da se tema ne obriše.

  46. #46
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Danas ipak većina automobila ima centralno zaključavanje pa time vjerojatnost za dobre namjere pada. Ili se varam? Stavimo na stranu organe i sl., ali što je s pedofilijom? Ne mislim da se takve stvari događaju samo na filmu? Ni ja nisam za život u strahu, ali mislim da je dobro biti svijestan opasnosti kako bismo se zaštitili koliko možemo. Zato sam zahvalna na ovoj temi.

  47. #47
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    ja zahvaljujem na temi, jer dosad nisam učila dijete ničem sličnom (budući se ne odvajamo još), ali vrijeme je da počnem.
    xxx

  48. #48
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Moje mišljenje je da, ako je ta žena imala zle namjere i planirala nekakvu otmicu ili nešto, nikakva izjava djeteta o zabrani razgovora sa stranicma nebi ju spriječila. Lijepo da ti je sin to rekao ali on je ipak razgovarao sa stranom osobom, zar ne? Nije pobjegao niti je ignorirao jer ne smije razgovarati sa nepoznatima. Ali opet, bio je toliko pribran da je ne posluša, što je super, jer djeca često u teoriji znaju biti naučeni, dok u praksi zaborave na sve. Da ga je ta žena mislila ugurati u gepek, to bi i napravila. Uz napomenu da vjerojatno nebi sama nešto takvo išla raditi nego bi imala nekoga uz sebe.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Bez obzira što je ta žena htjela djete je fenomenalno odreagiralo. Svaka čast i skidam kapu roditeljima. Možemo mi sad analizirati što je ona htjela ili ne, truč, bljuč. Mogla je zatražiti nekog odraslog za pomoć, a ne dijete od 7 god. Poanta je ne razgovaraj sa strancima, dobro morao joj je nešto reći, odnosno odpiliti je. Ja sam taj dio obuke zanemarila, ali počinjem odmah, jer me ovo prestravilo i prizemljilo. Nema analiziranja što teta ili striček žele. Nikad ne razgovaraj sa strancima, nikad ne uzimaj ništa od stranaca...

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Ms. Mar prvotno napisa
    Danas ipak većina automobila ima centralno zaključavanje pa time vjerojatnost za dobre namjere pada. Ili se varam? Stavimo na stranu organe i sl., ali što je s pedofilijom? Ne mislim da se takve stvari događaju samo na filmu? Ni ja nisam za život u strahu, ali mislim da je dobro biti svijestan opasnosti kako bismo se zaštitili koliko možemo. Zato sam zahvalna na ovoj temi.
    Da ne skrenem s teme (to mi nije cilj, tema je odlična) samo da napomenem - većina NOVIJIH automobila kod srednje i dobrostojećih obitelji ima centralno zaključavanje. Ima nas još puno koji to nemamo i/ili se dobro sjećamo kak je to zavlačiti se kroz prtljažnik.

    Potpisujem Trinu, jer se također sjećam SVOG djetinjstva (kad sam bez pitanja i najave otišla s prijateljicom iz vrtića i njenim roditeljima u susjedno selo, 15 km daleko od mog grada, a nikom nisam rekla). Moji su skoro iskočili iz kože za tih sat-dva koliko me nije bilo (igrala sam se 50 m dalje od kuće i "nestala" u tili čas.... A kakva je razina razmišljanja vrlih roditelja moje prijateljice, o tome ne bih... To je bilo prije više od 40 godina, ali svejedno, mogli su me barem uputiti da kažem doma kamo sam otišla. Nisam još išla u školu u to vrijeme... :/ Danas čak i susjede s ulaza do našeg tjeram da se istog trena jave mami telefonom kad dođu k nama, jer nemam pojma zna li ona gdje su.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •