Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 95

Tema: Kako naučiti prvašića čitati

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    21

    Početno Kako naučiti prvašića čitati

    Ispričavam se ako je već bila ova tema, no meni je ovo čitanje stvarno veliki problem. Moja kći ide u prvi razred u kojem od 23 djece ima četvero čitača koji su znali čitati i prije polaska u školu te su digli kriterije cijelom razredu i ja sam se uvjerila preko svog djeteta da je uistinu laž kako dijete ne treba znati čitati prije polaska u školu. E, sad,, moja kći je inače izuzetno bistra, no ne čita tečno i učiteljica me je upozorila kako je vrlo bitno da preko ovih praznika nauči čitati jer ju u drugom polugodištu čeka mnogo čitanja i bit će joj teže pratiti nastavu. Vježbala sam s njom čitanje svaki dan, no ne vidim većeg pomaka. Pokušali smo i slijevanje i čitanje na slogove a potrošili smo dva dana na razdvajanje riječi na slogove) i opet je čitanje minimalno poboljšano. Stoga molim sve mame koje imaju sličnih iskustva da me savjetuju jer sam u laganoj panici.

  2. #2
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    mi čitamo svaki dan od polaska u školu - to su 4 mjeseca i ogromna je razlika u čitanju moje kćeri na početku i sada.
    ne znam koliko dugo već čitate svaki dan, ali u 4, 7 ili 10 dana se ne mogu niti očekivati veliki pomaci.
    važno je da dijete ne čita predugo - optimalno je 15 do 20 minuta dnevno. sve više od toga je beskorisno, jer djetetova koncentracija ne traje dulje.
    No iz tvog posta mi nije jasno jeste li s vježbanjem zaista krenuli tek preko praznika ili prije. Jer ako ste krenuli sada, pomaka još sigurno ne može biti.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    21

    Početno

    ma čitamo svaki dan od polaska u školu, ne samo sada preko praznika. ja sam uočila ogroman pomak od rujna, tada je znala samo slova i čitala je tek jednosložne riječi, no sada je sve puno bolje i ona se dobro snalazi, ali me je učiteljica dotukla kad je kazala da mora naučiti potpuno čitati, ko metak, isprve. meni je savršeno jasno da je to nemoguće tek tako, no kako sam već spomenula, u razredu je četvero djece koji znaju čitati kao odrasli i učiteljica zahtjeva da i ostala djeca tako nauče. moja kći neke veće riječi zastane i proslovka u sebi ili počne na slogove, a učiteljica se tada na nju ljuti i kaže da mora čitati bez slovkanja i sl. eto, taj dio, da ona nauči potpuno čitati nismo svladali, a kako je učiteljica ona iz starije garde i ulijeva strah u kosti.... ja svoje dijete nisam ni na što forsirala, puštam ju da se igra i ostalo, al mi eto stoji ta sjena učiteljičina zahtjeva da zna potpuno čitati.

  4. #4
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    ne frkaj se i ne forsiraj je da joj ne stvoris otpor, sve ce to njoj sjesti, nekome sjedne prije nekome poslije.
    a za stare uciteljice, na zalost, nemam niti jednu dobru rijec. cast izuzecima, naravno.

  5. #5
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    kod nas isto ko i kod vas - citanje je koma, i stvarno ide tesko + sto je motivacija 0.
    mislim da je vjezba bitna ali ne i presudna, odnosno da sazrijevanje za citanje ide do 9 god. nekima i nesto kasnije, i ma sto napravili po tom pitanju moramo biti strpljivi i cekati

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Eh, da... Čitanje s razumijevanjem...

    Ja sam zaključila da nitko ne može moje (ni bilo čije) dijete naučiti čitati. Dijete to savlada samo, a mi mu samo pomažemo. Do toga sam došla na vlastitoj koži...

    Naime, moj stariji je naučio čitati "usput" , prije škole, uz logopedsku terapiju, ni ne znam kako. Uz računalo, uz našu pomoć itd. Njemu su Sunčice bile zakon za prepoznavanje slova, a i kasnije je htio čitati samo s monitora, pa sam mu napravila slikovnice koje je mogao tako čitati (stavljala sam svojevremeno linkove, mogla bih još koji).

    Mlađi ima bržu pamet (zapravo, kraće vrijeme reakcije na pitanja, da ne velim s dozom brzopletosti), ali naučio je dobro čitati kasnije od brata (sad je drugi razred). Mislim, snalazio se on, ali sve nekak na pol...

    Brinulo me to njegovo ofrlje čitanje, ne zbog hrvatskog jezika, nego zato jer mu je debelo trebalo za druge predmete. Njemu je "ključ" za čitanje bila vježbenica iz ljubljene matematike :D jer je zaključio da ne može točno riješiti zadatak ako ga ne pročita. Tako je na posredna način ipak naučio, malo pomalo...

    Hrvatski je druga priča... Kad su ove godine prvi put imali test čitanja s razumijevanjem, dobio je 3 (mnogi prijatelj i manje). Kasnije je izjavio "Ja znam odgovore na pitanja i bez čitanja štiva!" Tek ga je ocjena resetirala i napokon je shvatio da su pitanja U VEZI tog teksta...

    No, izgleda da djeci treba nuditi da čitaju ono što ih privlači i zanima. Tada se potrude savladati magiju slova. Bitne su i predčitalačke vještine (koje je početno, koje završno slovo, zapravo gl as...) Crtić s titlom također (nekakav DIsney, Tri mušketira). Ne odobravam buljenje u TV, ali je ovo bilo korisno za čitanje...

    I tako. Za utjehu - glatko čitanje došlo mu je ODJEDNOM, gotovo preko noći. Shvatila sam to kad je počeo postavljati pitanja o sadržajima koje je samostalno pročitao.

    Kao priprema korisno su poslužile slikovnice o zmajevima, magična kuharica i knjiga viceva o plavušama koju je moj brat poklonio mm-u :shock: (izgleda da ih uvijek jako privlači neprimjerena literatura).

    Osim toga, nakon što sam 20 puta pročitala jednu te istu priču, znali su je napamet, pa sam promijenila taktiku - pročitala bih priču 2 puta, tako da djeca znaju o čemu je riječ, a onda odbila čitati treću večer za redom, da se snalaze sami.

    NEMA jedinstvenog načina učenja čitanja. Ni pisanja. Korisne savjete našla sam u knjizi Mire Čudina-Obradović "Igrom do čitanja".

    Ja tu samo nabacujem ideje - kod svakog djeteta upalit će nešto drugo. Za mlađe bi možda bila korisna igra Scrabble ili tako nešto na hrvatskom.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    21

    Početno

    hvala svima. nastavljamo dalje dok ne nauči. a meni je lakše jer sam vidjela da i drugi imaju slične probleme.

  8. #8
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno Re: Kako naučiti prvašića čitati

    Citiraj MONASONA prvotno napisa
    E, sad,, moja kći je inače izuzetno bistra, no ne čita tečno i učiteljica me je upozorila kako je vrlo bitno da preko ovih praznika nauči čitati jer ju u drugom polugodištu čeka mnogo čitanja i bit će joj teže pratiti nastavu.
    Učiteljica treba dijete naučiti čitati.
    Zato i idemo u školu.

  9. #9
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno Re: Kako naučiti prvašića čitati

    Citiraj Matilda prvotno napisa
    Citiraj MONASONA prvotno napisa
    E, sad,, moja kći je inače izuzetno bistra, no ne čita tečno i učiteljica me je upozorila kako je vrlo bitno da preko ovih praznika nauči čitati jer ju u drugom polugodištu čeka mnogo čitanja i bit će joj teže pratiti nastavu.
    Učiteljica treba dijete naučiti čitati.
    Zato i idemo u školu.
    Matilda ti si mi tračak svjetlosti
    ova tema me zbedirala jer moja V će na jesen u školu i ne zna čitati
    i muka mi je od pomisli da mora doć u školu kao čitač

  10. #10
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    daj se ne bediraj, uvijek mozemo ovdje uzajamno kukati, mada vjerujem da ce ona to sama skuziti vrlo brzo.
    moja je recimo danas citala nepoznati tekst cca. 20 recenica, mijenja b i d, procita rijec pa proguta suglasnike ili izmedju njih dodaje samoglasnike, pa preskoci cijeli red itd. i trudi se, ne mogu reci da se ne trudi, ali to je to...tako ona cita.

  11. #11
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno Re: Kako naučiti prvašića čitati

    Citiraj Matilda prvotno napisa
    Citiraj MONASONA prvotno napisa
    E, sad,, moja kći je inače izuzetno bistra, no ne čita tečno i učiteljica me je upozorila kako je vrlo bitno da preko ovih praznika nauči čitati jer ju u drugom polugodištu čeka mnogo čitanja i bit će joj teže pratiti nastavu.
    Učiteljica treba dijete naučiti čitati.
    Zato i idemo u školu.
    ne slažem se ni s idejom da dijete preko praznika koji traju 20 dana mora naučiti tečno čitati ali ni s ovom da ga tome treba naučiti učiteljica.
    učiteljica daje smjernice, olakšava i objašnjava, ali učenje čitanja stvar je vježbe a za vježbanje, kao i za brdo drugih stvari, eto, u školi nema vremena. odnosno, nema toliko koliko bi trebalo biti.
    oslanjanje samo na učiteljicu s izgovorom da je to isključivo njezin posao, jest medvjeđa usluga djetetu.
    u našem razredu ima 18-ero djece i oni uglavnom, ali ne uvijek, svi stignu pročitati tekst na satu. u onim razredima u kojima je po 30-ero djece, to je uglavnom nemoguća misija.
    a kad kažem da se vježbom čitanje nauči tečno, onda pričam iz vlastitog iskustva. ovdje pričamo o prosječnoj djeci, ne pričamo o genijalcima kojima je za naučiti čitati trebalo sat vremena na drugi rođendan. naučiti čitati može se samo starim, dobrim vježbanjem.

  12. #12
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    sladjanaf, slažem se ja s tobom da se s djetetom mora doma raditi
    ali mi je strana pomisao da dijete mora znat čitati kad krene u školu
    ja mislim da ga čitati, pisati, računati.... treba učiti učiteljica, a vježba i usavršavanje naučenog u školi je na roditeljima
    ali to da dijete treba doć u školu kao čitač i da u 1. razredu treba tečno čitati, e to mi je :/

  13. #13
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Ovdje se u skolu ne mora doci sa znanjem citanja i pisanja (radi se o djeci izmedju 5. i 6. godine starosti).

    Naravno, djeca cesto dodju - tako i moja E, koja cita i pise i na talijanskom i na engleskom.
    Ono sto je njoj pomoglo da brzo i tecno cita (nekako mi se cini da se kod vase uciteljice samo o tome radi, kad nema strpljenja sacekati da dijete samo procita) je to sto je citala sve.
    Uciteljice su trazile da zadatak iz zadace procitaju roditelji, a dijete onda samo napise zadacu.
    Medjutim, ja sam ju navikla da sama procita sto je zadatak - iz bilo kojeg predmeta (naravno, bila sam blizu ako zapne) - i tako je ona stekla naviku da si sama cita zadatke.
    Zbog toga cita brzo i razgovjetno, brze prepise ono sto pise na ploci, i opcenito joj je puno lakse.

    Inace, i kod nas ih je 23 u razredu, to su jos mladja i zivahnija djecica, i ima djece na vrlo razlicitim stupnjevima citanja, no nekako se nadje strpljenja za sve. Prijateljici je uciteljica samo napomenula da npr. ako u zadatku pise "procitati tri puta", njeno dijete to treba procitati 5 puta, znaci nastavnica je naglasila samo potrebu za (ucestalijim) vjezbanjem, ali ne ocekuje od djece da citaju kao 8-godisnjaci.

    Moj savjet bi bio da joj naravno pomognes u citanju kad vidis da zapinje ili ne razumije, ali da ju potices da cita sve - od zadataka, do svakodnevnih stvari (naslovi, reklame po gradu, itd.). I ako niste, da se uclanite u knjiznicu gdje ce sama izabrati ono sto ju jako zanima, pa ce imati i vecu motivaciju. E je npr. samovoljno i samostalno naucila citati mala slova (opet, svejedno joj je da li se radi o talijanskom ili hrvatskom tekstu), da zapravo ne znam ni kako ni kada.

    I najvaznije: daj joj vremena. Taj "klik" da se slogovi u glavi tecno sloze u rijec ne dolazi kod svakog istovremeno, no s vremenom dodje.

  14. #14
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    ja mislim da ga čitati, pisati, računati.... treba učiti učiteljica, a vježba i usavršavanje naučenog u školi je na roditeljima
    ali to da dijete treba doć u školu kao čitač i da u 1. razredu treba tečno čitati, e to mi je :/
    Tako je.

    Ovdje je učiteljica rekla da dijete tijekom praznika "mora naučiti" čitati.

    Tako je meni učiteljica rekla da moram naučiti dijete da ne zbraja na prste.
    Aha! Evo, trčim odmah. Ja sam metodičarka matematike i savršeno znam kako se djeca uče ne zbrajati na prste.
    Čim je završila škola dijete je počelo zbrajati bez prstiju. Kliknulo joj.

  15. #15
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa
    tako i moja E, koja cita i pise i na talijanskom i na engleskom.
    Ups, htjedoh reci na hrvatskom.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    mene Manasonin opis djetetovog čitanja dovodi do zaključka da njeno dijete čita u redu za sedmogodišnjaka. nevjerojatno mi je da se očekuje da čita jednakom brzinom kao što to čitamo mi, odrasli.

  17. #17
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa
    Citiraj Elly prvotno napisa
    tako i moja E, koja cita i pise i na talijanskom i na engleskom.
    Ups, htjedoh reci na hrvatskom.
    :smajlić briše znoj sa čela:

  18. #18
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,635

    Početno

    E. nije znala citati kad je krenila u skolu ali vrlo brzo je shvatila kako to ide. jedino sta jos uvik slovka slovo po slovo umjesto po slogovima :/

  19. #19
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    sladjanaf, slažem se ja s tobom da se s djetetom mora doma raditi
    ali mi je strana pomisao da dijete mora znat čitati kad krene u školu
    ja mislim da ga čitati, pisati, računati.... treba učiti učiteljica, a vježba i usavršavanje naučenog u školi je na roditeljima
    ali to da dijete treba doć u školu kao čitač i da u 1. razredu treba tečno čitati, e to mi je :/
    moje dijete isto nije tečni čitač, da se razumijemo.
    jest kad isti tekst čita treći put. kad ga čita prvi put, ide joj sporije.
    no, sada u drugom polugodištu će djeca čitati lektiru, npr. Pale sam na svijetu. i za to će imati određeno vrijeme. dakle knjigu će trebati pročitati i razumjeti. pa onda još jednu i još jednu.
    meni je jasno da bi dijete trebalo napredovati tako da u drugom polugodištu tj. do lektire tečno čita. jer kako će drugačije - osim da lektiru čita mama?

    a vjeruj mi da je pomisao da ja dijete učim čitati prije škole i meni bila strana. ali sad mi uopće nije. jer ovo što radimo sada, samo smo trebali početi raditi 6-7 mjeseci prije. nema ogromne razlike.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Koliko je meni poznato, ČSR (čitanje s razumijevanjem) se ni ne očekuje u prvom razredu. U drugom se tek djeca s tim sretnu i kreću početne analize tekstova, a u trećem velika većina djece s tim više nema problema. Dakako, mnogi to savladaju i ranije, ali nema razloga za paniku ako djeci to ne ide...

    A kad smo kod lektire, kod mog starijeg "klik" se dogodio u drugom polugodištu prvog razreda (sad čita kako mu se prohtije), a kod mlađeg to vidim tek sada, na pragu drugog polugodišta drugog razreda. Sad je prvi put samostalno pročitao lektiru. Ni do sad mu mi nismo čitali, ali smo SJEDILI uz njega dok je čitao, naglas i svakako. (Mudra učiteljica koja poznaje oba moja sina na moje pitanje odgovorila je da je kod njega čitanje sporije zato što je dijete ljevoruko - istina, on je dugo zrcalio slova prije polaska u školu, ali savladao je sve). Btw. dijete je odahnulo kad sam ga prestala kliještiti da čita naglas - ima djece kojima to jednostavno ne paše. Kad sam ga pustila da čita u sebi, eto "klika" preko noći! (Pa me sablaznio upitavši što je bordel, jer je to samostalno pročitao u knjizi koju je dobio pod bor - opis potresa u Lisabonu kada je ostala čitava samo ulica s bordelima). Tako to ide... Odjednom samo shvatimo da problema nema.

    Meni je pomogla knjiga "Jednorozi su stvarni" Barbare Meister VItale - tamo su opisane metode kako djeci koja imaju nekih poteškoća s čitanjem i pisanjem (raznih, od sasvim blagih do ozbiljnih) razvezati "čvor" u glavi. Pretjerana očekivanja tu su samo smetnja. Stvari obično idu svojim tokom uz odgovarajući poticaj.

  21. #21
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Koliko je meni poznato, ČSR (čitanje s razumijevanjem) se ni ne očekuje u prvom razredu.
    ne znam kako vi, ali mi već imamo čitanje tekstova, pitanja o tekstu i odgovaranje na pitanja. u pismenom obliku.

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa
    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Koliko je meni poznato, ČSR (čitanje s razumijevanjem) se ni ne očekuje u prvom razredu.
    ne znam kako vi, ali mi već imamo čitanje tekstova, pitanja o tekstu i odgovaranje na pitanja. u pismenom obliku.
    I mi, ali u 2. razredu.... :/

    U prvom je moj sin radio po Knjiguljici i bilo je pitanja na način da treba nadopuniti odgovore i slično. Pravoj analizi teksta nije bilo ni traga. Analiza teksta s pitanjima (i još grafički raspoređenim tako da je pitanje vidljivo napisano upravo uz odlomak gdje treba tražiti odgovor - dakle UZ POMOĆ onoga tko je napisao knjigu) dolaze tek u 2. razredu. Dakako, to ovisi o odabiru udžbenika, ima ih raznih.

  23. #23
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Koliko shvaćam djetetu je problem čitanje po slogovima jer slovkanjem ne može pročitati složenije riječi. Moj je prijedlog da se naprave kartice sa slogovima, da se vokali oboje drugom bojom pa da dijete dobije sliku sloga koju će čestim ponavljanjem autoamtizirati. Vjerojatno su problem riječi sa zatvorenim slogovima i s više kosonanata.

    DA DE
    DI DO
    DU OD
    AD ED
    UD ID
    IM DI
    MI ME
    MO MA
    MU UM
    SLA LED
    AM NO
    IS SI
    ON NO
    VAR BIR
    CIK BEJ
    JUH KUH
    GOR DIV


    Uzmite novine, izrežite naslove, zamolite djecu da slušajući vaš izgovor podijele riječi na slogove pa ih i izrežite na slogove s time da nositelje sloga (a, e, o, u - ponekad r (srce, krv) i l (bi-ci-kl) oboje nekom bojom pa se onda igrajte. Čitajte te slogove, pokušajte sastaviti izvornu riječ ili neke druge riječi od slogova koje imate na stolu.

  24. #24
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Koliko je meni poznato, ČSR (čitanje s razumijevanjem) se ni ne očekuje u prvom razredu. U drugom se tek djeca s tim sretnu i kreću početne analize tekstova, a u trećem velika većina djece s tim više nema problema. Dakako, mnogi to savladaju i ranije, ali nema razloga za paniku ako djeci to ne ide...

    A kad smo kod lektire, kod mog starijeg "klik" se dogodio u drugom polugodištu prvog razreda (sad čita kako mu se prohtije), a kod mlađeg to vidim tek sada, na pragu drugog polugodišta drugog razreda. Sad je prvi put samostalno pročitao lektiru. Ni do sad mu mi nismo čitali, ali smo SJEDILI uz njega dok je čitao, naglas i svakako. (Mudra učiteljica koja poznaje oba moja sina na moje pitanje odgovorila je da je kod njega čitanje sporije zato što je dijete ljevoruko - istina, on je dugo zrcalio slova prije polaska u školu, ali savladao je sve). Btw. dijete je odahnulo kad sam ga prestala kliještiti da čita naglas - ima djece kojima to jednostavno ne paše. Kad sam ga pustila da čita u sebi, eto "klika" preko noći! (Pa me sablaznio upitavši što je bordel, jer je to samostalno pročitao u knjizi koju je dobio pod bor - opis potresa u Lisabonu kada je ostala čitava samo ulica s bordelima). Tako to ide... Odjednom samo shvatimo da problema nema.

    Meni je pomogla knjiga "Jednorozi su stvarni" Barbare Meister VItale - tamo su opisane metode kako djeci koja imaju nekih poteškoća s čitanjem i pisanjem (raznih, od sasvim blagih do ozbiljnih) razvezati "čvor" u glavi. Pretjerana očekivanja tu su samo smetnja. Stvari obično idu svojim tokom uz odgovarajući poticaj.

    Uz Jednoroge bih preporučila knjigu Očima, ušima, rukama i nogama gdje se otkrivajući djetetov profil dominacije daju savjeti kako poboljšati učenje i kvalitetu života. Nije važno samo kojom rukom dijete piše već i kojim uhom sluša, kojim okom gleda, koja je hemisfera možga dominantna... daje se uvid u to što se ograničava kad je osoba pod stresom (vid, sluh, komunikacija, kretanje, sve odjednom...) Osim te knjige i Brain gym. Mnoge vježbe možete naći na Internetu. Osobito su korisne lijene osmice i križna gibanja.

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Da, da... ima dobre literature, ali bitno je prepoznati što je primjereno baš tom određenom djetetu. Eh, to bi trebao biti zadatak učiteljice - one su školovane i iskusne u tome (bar većina, mi imamo dobro iskustvo).

    Još literature:
    Ragnhild A. Oussoren: Ples pisanja
    Klaus Kolb + ? (ne mogu se sjetiti drugog autora): Lakše učenje uz zabavu i razmišljanje

    Kad smo već kod Brain Gym literature i vježbi - definitivno najbolja stvar koja iz toga proizlazi je UKLANJANJE STRESA I OPTEREĆENJA pri učenju. Ne znam baš da li to funkcionira kao "čarobni štapić" (pogotovo ne kod djece s ozbiljnijim teškoćama) ali svakako je dobrodošlo za razbijanje metoda prisile koje osjećaju mnoga djeca.

    Sva sreća, novi obrazovni standard (unatoč mnogim nedostacima) ipak stavlja težište na individualizaciju poučavanja pa je situacija u školama ipak bolja.

    S druge strane, ja sam primijetila da kod moje djece televizija (i računalo preko mjere) porazno utječe na pažnju i koncentraciju, pa mi dijete recimo nakon gledanja crtića u trajanju od pola sata DOSLOVCE NEMA POJMA što je pročitalo u 3 rečenice, jer mu treba dugo dugo vremena da postigne neku solidnu razinu koncentracije. To je razlog zbog kojeg se rukama i nogama borim protiv televizije (pogotovo škart crtića) u školi, s promjenjivim uspjehom jer većina ljudi u tome ne vidi nikakav problem.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Naša učiteljica je rekla da se dobor odmorimo, s napomenom da ne zaboravimo na brojeke i slova, ali da je prvenstveno odmaranje da možemo svladati drugo polugodište

  27. #27
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    Uzmite novine, izrežite naslove, zamolite djecu da slušajući vaš izgovor podijele riječi na slogove pa ih i izrežite na slogove s time da nositelje sloga (a, e, o, u - ponekad r (srce, krv) i l (bi-ci-kl) oboje nekom bojom pa se onda igrajte. Čitajte te slogove, pokušajte sastaviti izvornu riječ ili neke druge riječi od slogova koje imate na stolu.
    ja ovo uvijek savjetujem roditeljima, a onda me moje vl. dijete nauci da nije sve za svu djecu. naime moja definitivno nije tip koja ce slagati nesto na stolu, ponajmanje slogove bez smisla kako bi vjezbala citanje. nama pomaze citanje stripa - Durica i igranje uloga.
    literatura je super i jako korisna shvatiti kako sva djeca nisu ista, jos da to i program shvati ili barem sve uciteljice. nase znaju da je citanje D. slaba tocka, ali i sticu puno njenih jakih snaga.[/url=http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:v-afH1Tz3_sJ:http://www.hud.hr/w-bilten/bilten1.p..._iqtw]koristan tekst

  28. #28
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    Uzmite novine, izrežite naslove, zamolite djecu da slušajući vaš izgovor podijele riječi na slogove pa ih i izrežite na slogove s time da nositelje sloga (a, e, o, u - ponekad r (srce, krv) i l (bi-ci-kl) oboje nekom bojom pa se onda igrajte. Čitajte te slogove, pokušajte sastaviti izvornu riječ ili neke druge riječi od slogova koje imate na stolu.
    ja ovo uvijek savjetujem roditeljima, a onda me moje vl. dijete nauci da nije sve za svu djecu. naime moja definitivno nije tip koja ce slagati nesto na stolu, ponajmanje slogove bez smisla kako bi vjezbala citanje. nama pomaze citanje stripa - Durica i igranje uloga.
    literatura je super i jako korisna shvatiti kako sva djeca nisu ista, jos da to i program shvati ili barem sve uciteljice. nase znaju da je citanje D. slaba tocka, ali i sticu puno njenih jakih snaga.

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Stripovi domaće izrade, da da :D ! I kod mog mlađeg to je bilo korisno i efikasno... doduše više za pisanje, ali i čitanje.

    Posljedica:
    Nedavno je za dz imao iz hrvatskog neko štivo o Isusovom rođenju, a trebalo je i nacrtati taj prizor. Dakako, dijete je nacrtalo u obliku stripa. Valjali smo se od smijeha, a sad čekam reakcije učiteljice... (sva sreća da ona i sama ima dijete "iz ove vreće" pa jako dobro razumije kako to ide...)

    Zaključak: Ako učiteljica nije našla ključ za naše dijete, moramo ga tražiti sami, zajedno s djetetom. Ne bih više znala ni nabrojiti raznorazne aktivnosti i načine koje sam nudila, a na kraju ni ne znam što je bilo presudno. Vjerojatno sve zajedno. Nekako mi se čini da je prekretnica bila interes za neku knjižurinu "Zmajologija" koju mu nisam htjela čitati pa je gospodičić morao sam prionuti.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Nakon čitanja prvog posta ostala sam :shock: i jako sretna što naše učiteljice pristupaju opuštenije tome. "Svi nauče čitati do drugog razreda pa će i on".
    Naš mali "zakašnjeli" prvašić sad čita dulje i nepoznate riječi slovo po slovo, pa ih spoji, ali zadovoljni smo jer napreduje.
    On rado vježba na svim predmetima koji mu padnu pod ruku, posebno ga zanimaju etikete kutija s hranom, iako pola ne razumije. Plakati uz cestu i nazivi trgovina su također dobra vježba, neki put se čudim kako ih u brzini pohvata.
    Za sad ne pokazuje interes da sam čita slikovnice, više voli kad mu mi čitamo priče. Nećemo ga tjerati, dok vidimo da je sve bolji, meni je svejedno da li savlada s boce soka "za zdravlje mokraćnog sustava" ili rečenicu iz slikovnice .

  31. #31
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    Djeca NE MORAJU znati čitati kad dođu u 1.r. To niti jedna učiteljica ne smije tvrditi. ALI, dijete bi trebalo doći pripremljeno za čitanje i pisanje. To znači da treba znati glasovnu analizu i sintezu, jer se to vježba prvih mjesec dana, a to većini djeci nije dovoljno vremena.
    Najbolje ih je priremati za čitanje prije škole čitanjem slikovnica, gdje i dijete prati tekst (bez obzira što ne znaju slova niti čitaju). I vježbati glasovnu analizu i sintezu: reći riječ, npr. miš i pitati dijete što je čulo M-I-Š-cilj je prepoznati glasove. Ako je djetetu preteško, onda da u početku barem prepozna prvi glas ili zadnji glas. Ili obrnuto, reći M-I-Š i pitati dijete koja je to riječ.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    i mi smo u grupi onih koji prije škole nisu znali čitati.
    malo po malo napredujemo i nadam se da će do kraj 1. razreda savladati potpuno tu vještinu .
    U početku ju je bilo jedino teško dobiti da i doma čita no nakon što joj je učiteljica napisala pohvale u informativku s opaskom da još samo treba vježbati čitanje 20 minuta svaki dan ipak se i doma lakše prihvatila posla.
    Još uvijek slovka, jedino ako nije prestala u zadnjih tjedna dana.
    Pročitala je dvije lektire, a i sada si sama čita prije spavanja i vidim da zna što je pročitala pa mislim da dobro napreduje.

  33. #33
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    woa, puno citanja u drugom polugodistu prvog razreda, pa prvi razred je za ucenje citanja, a ne za citanje ...dijete se ne nauci citati preko noci, to je proces, svaki dan malo, i napredak se vidi nakon izvjesnog vremena...

    umjesto forsiranja djeteta, ja bih trazila razgovor s uciteljicom da vidim kakav je u stvari plan za prvi razred... ako se roditelji ne uzbune protiv prevelikih zahtjeva u skoli, tko ce onda?

  34. #34
    madi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    245

    Početno

    pozdrav svima
    I mene zanima ova tema jer mi krećemo na jesen 2011 u prvi razred uspjeli smo koliko toliko savladati sva slova međutim čitanje nam ne ide baš naj naj pa ako ko ima kakvu laganu litraturu ili metodu....

  35. #35
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Predlažem:
    http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=32485

    Ova knjiga je izvrsna, korisna je za roditelje i učitelje.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Dobar dan. Nova sam u ovome i stvarno mi treba pomoć. Kćer je krenila u prvi razred. kad čita dobro joj ide kad slovka ,ali ne zna odvajati na slogove. Ne znam kako da joj to objasnim i pokažem. Problem je i u tome kad joj nešto ne ide i teško joj je brzo odustane. Koliko je ja god "gurala" i bila uz nju. i ne želi d apita za pomoć nego se povuće. Koncetracija pada već nakon 20-ak minuta. Mada sam primjetila da je ujutro puno bolje radi.

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Normalo je da joj je koncentracija bolja ujutro i da moze zadrzati koncentraciju samo 20 minuta.
    Isto tako djeca vise NE uce citati tako da odvajaju slogove. Posavjetujte se sa uciteljicom kojom tocno tehnikom rade da ne bi nepotrebno zbunjivali dijete starim metodama po kojima smo mi radili.

  38. #38
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Moja starija je uz logopedske vježbe savladala i čitanje i pisanje i rastavljanje na slogove,tako je i krenula u prvi razred.A mlađa je sasvim drugačija.6 godina je napunila u 11 mjesecu.Ide u predškolu,tamo kažu da je jako bistra i da prednjači u grupi.Ali ona ne zna ni sva slova,a kamoli da zna čitati.Ni ne interesuje je.Ne zna napisati ni svoje ime :/.Rastavljati na slogove zna (to je naučila već odavno,kad smo vježbali sa starijom),zna razaznati prvo i zadnje slovo riječi...Više ju zanimaju brojevi.
    Mene potopilo što su sva djeca oko nas naučila čitati "valjda" do 4 godine...Bez zeze,sve i jedan roditelj tvrdi da eto čitaju,pišu već odavno...
    Posljednje uređivanje od silkica : 19.01.2019. at 22:47

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Nama je velika pomoć bila knjiga Igrom do čitanja, autorica je Mira Čudina Obradović. Ima unutra zgodnih igara i kreativnih ideja za učenje čitanja, jer svakom djetetu ne odgovara svaka metoda, a učitelji uglavnom koriste samo jednu. Moj stariji je savladao čitanje uz računalo. Išao je na logopedske vježbe od četvrte godine, ali nije volio olovke ni bojice ni knjige. Volio je računalo i to smo iskoristili. Ne treba robovati klišeu.

  40. #40
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Silkice, moja je ista tvoja mlađa. Zna napisati svoje ime, ali mislim da ti radi mehanički. Prepoznaje par slova, ali je nešto posebno ni ne zanimaju. Voli brojeve, zabavlja je rješavati zadatke sabiranja i oduzimanja. Savladala je do 10, sad vježbamo do 20.
    Kod nas baš i nema djece vršnjaka koja čitaju i pišu, ili ih mi ne znamo. Samo jedna djevojčica zna pročitati napisano i to čita slovo po slovo pa sastavi.
    Mene je malo strah, baš da krene u prvi razred bez znanja slova. Trebala bi ove godine krenuti.

    Vi iskusne mame, trebamo li vježbati?

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ma ne,pa kaj bu radila u skoli

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj j-la prvotno napisa Vidi poruku
    Silkice, moja je ista tvoja mlađa. Zna napisati svoje ime, ali mislim da ti radi mehanički. Prepoznaje par slova, ali je nešto posebno ni ne zanimaju. Voli brojeve, zabavlja je rješavati zadatke sabiranja i oduzimanja. Savladala je do 10, sad vježbamo do 20.
    Kod nas baš i nema djece vršnjaka koja čitaju i pišu, ili ih mi ne znamo. Samo jedna djevojčica zna pročitati napisano i to čita slovo po slovo pa sastavi.
    Mene je malo strah, baš da krene u prvi razred bez znanja slova. Trebala bi ove godine krenuti.

    Vi iskusne mame, trebamo li vježbati?
    Ne.
    Mozete razvijati predcitalacke vjestine i vjestine koje predhode pisanju . Ima more prijedloga na internetu.
    Citanje i pisanje ne moze se nauciti dok dijete nije spremno za to, a to vise manje bude u dobi od 7. godina.
    Osim ako dijete nije darovito u tom podrucju pa nauci samo prije skole. Ili pak ima poteskoce pa ucenje ne ide kao ostaloj djeci.

  43. #43
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ivana st, nama su puno pomogli ovi materijali
    http://www.antonija-horvatek.from.hr...-i-pisanje.htm

    kreneš od riječi od 3 slova pa naprijed, imaju varijante gdje su slogovi obojani različitim bojama
    mislim da od prvašića ne treba ni očekivati više od 20 minuta koncentracije, nek je 20 ali nek je svaki dan, i napredovat će


    pretpostavljam da pod rastavljanjem na slogove misliš na čitanje prelijevanjem? i to mi se čini da ćete lakše svladat prvo na kraćim riječima

  44. #44
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Ma nisam ni ja provjeravala drugu djecu,to je ono što čujem od mama .Poznato "moja čita i piše od četvrte,zbraja i oduzima od treće,čita knjige...",ja se stalno susrećem sa takvim roditeljima.Ja samo šutim,da lažem ne mogu.
    Pokušavam vježbati,ali ne ide.Možda ni ja nisam dovoljno uporna.

  45. #45
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Tangerina,pitaš mene za rastavljanje riječi na slogove?
    Moja starija je uz logopeda vježbala taktirajući rukom.Ško-la,da-ro-vi....i uz svaki slog lupkala rukom.Valjda je i mlađoj tada ušlo u glavu,tako da rastavlja riječi.

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    I moj je učio lupkanjem

  47. #47
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Da je ovo pitanje bilo prije nego mi je starija krenula u školu rekla bi ne, ne treba. Vidjevsi na žalost kako je koncipiran nastavni materijal i koliko toga ovisi o tome kakva te učiteljica zapadne, i kolika nam je bila sreća da zna čitati, s mladjim smo odlučili da ga treba poticati u predškolskoj godini, i na moju sreću brzo je i s iznenada probudjenim interesom svladao sva tiskana slova i čitanje slogovima, sto mu je jako olakšalo početak skole. Ukratko, nije nužno ali svakako pomaže kad dijete zna sva slova (naši su slova ionako svladali u predškolskom programu u vrtiću, cijela zadnja godina je bila o slovima i brojevima) plus gore spomenuti materijali od Antonije mozda svaki drugi vikend 15min plus igranje kalodonta, poticanje da u raznim situacijama pročita tekst, natpis, i naravno njegov interes da nauči čitati su se skupili da svlada početno čitati prije škole. I svakako mu je olakšalo u školi (npr nije ovisio o tome da mu učiteljica pročita zadatke pa je brže sve riješio u boravku, nije imao problema s csr zadacima itd). Krenuo je sa 6.5g u školu.

    Sad će otprilike 90% odgovora biti kako ne treba i da dijete se ne može isforsirati - naravno da se može i bez toga i da se ne može isforsirati dijete, no dok se ne probaš ne znaš što može. A stvarno ne vidim kako bi ikome moglo štetiti da nauči čitati "ranije" (po meni 6g nije uopće rano i u mnogim zemljama se od djece te dobi očekuje da znaju citati). A djetetu je olakšan početak skole. S druge strane neka zahtjevna učiteljica plus razred u kojem su većinom čitaoci bi moglo djetetu koje ne zna nego par slova stvoriti dosta problema.... Tempo je jedno slovo (tj dva - malo i veliko) dnevno pa tko moze pratiti takav tempo - super.

  48. #48
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Kaladont je super igra,moj je imao kaladonski put,sva sreća da nam je vrtić bio km i pol pa smo mogli igrati i igrati do vrtića

  49. #49
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mi smo igrali i životinja na slovo... pa pogadjamo, saljive rime ( obično toilet humor ali ajde složi rimu bez da kužiš sto je zadnji slog ) pjevanje zamjenskih pjesmica na reklamne jinglove (razne verzije reklame sa zdravoljpcima - opet mora odgovarati broj slogova i rima) itd.. uglavnom smo se dobro zabavljali pri tome...

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Da je ovo pitanje bilo prije nego mi je starija krenula u školu rekla bi ne, ne treba. Vidjevsi na žalost kako je koncipiran nastavni materijal i koliko toga ovisi o tome kakva te učiteljica zapadne, i kolika nam je bila sreća da zna čitati, s mladjim smo odlučili da ga treba poticati u predškolskoj godini, i na moju sreću brzo je i s iznenada probudjenim interesom svladao sva tiskana slova i čitanje slogovima, sto mu je jako olakšalo početak skole. Ukratko, nije nužno ali svakako pomaže kad dijete zna sva slova (naši su slova ionako svladali u predškolskom programu u vrtiću, cijela zadnja godina je bila o slovima i brojevima) plus gore spomenuti materijali od Antonije mozda svaki drugi vikend 15min plus igranje kalodonta, poticanje da u raznim situacijama pročita tekst, natpis, i naravno njegov interes da nauči čitati su se skupili da svlada početno čitati prije škole. I svakako mu je olakšalo u školi (npr nije ovisio o tome da mu učiteljica pročita zadatke pa je brže sve riješio u boravku, nije imao problema s csr zadacima itd). Krenuo je sa 6.5g u školu.

    Sad će otprilike 90% odgovora biti kako ne treba i da dijete se ne može isforsirati - naravno da se može i bez toga i da se ne može isforsirati dijete, no dok se ne probaš ne znaš što može. A stvarno ne vidim kako bi ikome moglo štetiti da nauči čitati "ranije" (po meni 6g nije uopće rano i u mnogim zemljama se od djece te dobi očekuje da znaju citati). A djetetu je olakšan početak skole. S druge strane neka zahtjevna učiteljica plus razred u kojem su većinom čitaoci bi moglo djetetu koje ne zna nego par slova stvoriti dosta problema.... Tempo je jedno slovo (tj dva - malo i veliko) dnevno pa tko moze pratiti takav tempo - super.
    Naravno da sve mozes probati a zrncem razuma.
    Ako je dijete spremno i bez poteskoca vjerojatno ce sve to usvojiti . Ili nece jer ce mu trebati jos vremena . Ili pak ima poteskocu. Jedino je vazno ne frustrirati sebe, ne frustrirati dijete i po mogucnosti ne forsirati uz preskakanje koraka za vjestine predcitanja.
    Uglavnom, dijete bez poteskoca ce u normalno poticajnoj okolini nauciti citati kad bude zrelo i kad mu se peuzi prilika. Kao sto ce se i razvijati normalno i ocekivano kad bude zrelo i kad mu se pruzi prilika.
    Hocu reci , u pokusaju ne vidim nista lose, ako ne izaziva frustraciju kod bilo koga u slucaju da napredak ne ide ocekivano.
    Sve ostalo vise manje . Sve se to stigne usvojiti i u skoli . A sad ako je nekome vazno da dijete dobro cita ne bi li mu ocjene od prvog dana bile odlicne, onda ce jasno krenuti svim silama da dijete bude ispred programa. Jer ipak program ide dosta brzo. Ali opet ako dijete nema poteskoca sve se to moze poloviti ako je zrelo.
    Ako ima poteskoca, tada je prica malo drugacija, ali to se opet vecinom nece bas tako lako prepoznati.
    Posljednje uređivanje od sirius : 20.01.2019. at 21:28

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •