Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Stolice gladi (zelene) - kako izgledaju?

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno Stolice gladi (zelene) - kako izgledaju?

    Zanima me kako izgledaju stolice gladi?
    Znam da djelomično zelena stolica nije stolica gladi, nego je sadržaj oksidirao u crijevima.
    Znam da i potpuno zelena stolica ne mora biti stolica gladi.
    Ali me zanima kako kod malih bebe (do mjesec dana starosti) prepoznati da se radi o stolici gladi?

  2. #2
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    postoji stolica gladi??
    pa gladan čovjek nema stolicu?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    postoji stolica gladi??
    pa gladan čovjek nema stolicu?


    pa valjda znaš koliko ti dijete jede i jel gladno

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    uostalom,ako te baš jako strah da ti je dijete gladno,možeš se dogovoriti sa patronažnom da ti dolazi vagati bebu ili ju možeš voditi kod svoje pedice na vaganje isto u dogovoru

  5. #5
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Ne može se po stolici (boji, konzistentnosti, obilnosti) prepoznati "glad". Da nešto nije ok može se uočiti po izostanku stolice.
    Dakle, djeca do otprilike 6 tjedana starosti trebaju imati barem 3-4 stolice dnevno, ukoliko nemaju onda treba provjeriti dobitak na težini. Ponekad i manje stolica ne znači da nešto nije ok, ali treba provjeriti.

  6. #6
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Pročitaj OVDJE
    Koliko sam shvatila općeniti savjet je ne mijenjati često dojku (unutar 2-3h ista dojka se nudi), pratiti pelene i opće stanje djeteta - a sad, trk na čitanje!

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj fm prvotno napisa
    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    postoji stolica gladi??
    pa gladan čovjek nema stolicu?


    pa valjda znaš koliko ti dijete jede i jel gladno
    Baš ste se lijepo nasmijale, a sad može i koji konstruktivniji savjet.
    1. ne radi se o meni, moje dijete ima 2,5 godina
    2. i da bez obzira na opće isčuđvanje zelena stolica može značiti i glad kod dojenog djeteta.

    Ja tvrdim (osobi koja je od mene tražila savjet) da beba definitivno nije gladna, ali sam željela ovdje kod stručnih savjetnica dobiti konkretniji i mjerodavniji odgovor, pa kome je pitanje smiješno, slobodno neka preskoči.

    Hvala Maslačkica.

  8. #8
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    meni nije smješno, nego nejasno. Ne postoji stolica gladi, kad gladuješ nemaš stolicu. Postoji malo zelenkastija stolica koja, osim što može biti znak da je samo oksidirala, MISLIM, a javit će se savjetnice koje znaju, da je ponekad znak veće količine prvog-vodenastijeg mlijeka ili znak npr. "viška" plinova (mi smo imali takvu kod grčića)...

    ja nebi uopće previše analizirala sadržaj pelene, ako beba kaka (osim ako ima nekih gadnih problema tipa krv u stolici ili virozu sa +10 stolica...)

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    255

    Početno

    Moja patronažna je isto spomenula "zelene stolice gladi", tako da definitivno postoje neke stolice koje se tako nazivaju. (Nisam ispitivala što je to točno, taj izraz je spomenula kada smo pričale o dojenju i kada je gledala Jurinu stolicu, u napomeni "Zelene stolice gladi nisu ovakve boje" ).

    BTW, zašto ne bi imao stolicu kad gladuješ :?? Meni gladovanje ne znači da baš ništa ne jedeš.

  10. #10
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Trilian prvotno napisa
    Moja patronažna je isto spomenula "zelene stolice gladi", tako da definitivno postoje neke stolice koje se tako nazivaju. (Nisam ispitivala što je to točno, taj izraz je spomenula kada smo pričale o dojenju i kada je gledala Jurinu stolicu, u napomeni "Zelene stolice gladi nisu ovakve boje" ).

    BTW, zašto ne bi imao stolicu kad gladuješ :?? Meni gladovanje ne znači da baš ništa ne jedeš.
    Baš se o tome radi.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    sarajevo
    Postovi
    29

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    Ne može se po stolici (boji, konzistentnosti, obilnosti) prepoznati "glad". Da nešto nije ok može se uočiti po izostanku stolice.
    Dakle, djeca do otprilike 6 tjedana starosti trebaju imati barem 3-4 stolice dnevno, ukoliko nemaju onda treba provjeriti dobitak na težini. Ponekad i manje stolica ne znači da nešto nije ok, ali treba provjeriti.
    meni je pedijatrica pitala ''da li mala ima zelene stolice'', jer je sumnjala da je gladna. ona je dobivala na tezini normalno, ali je cijela prva cetiri mjeseca imala stolicu tek deseti, a nekada i petnaesti dan. nakon toga bi samo bila malo obimnija i to je to. tek nakon 5 mjeseci stolicu je imala svaki dan...ja sam dosta puta cula spominjanje "gladnih stolica" :?

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    Citiraj Trilian prvotno napisa
    Moja patronažna je isto spomenula "zelene stolice gladi", tako da definitivno postoje neke stolice koje se tako nazivaju. (Nisam ispitivala što je to točno, taj izraz je spomenula kada smo pričale o dojenju i kada je gledala Jurinu stolicu, u napomeni "Zelene stolice gladi nisu ovakve boje" ).

    BTW, zašto ne bi imao stolicu kad gladuješ :?? Meni gladovanje ne znači da baš ništa ne jedeš.
    Baš se o tome radi.
    Anemona, poznato je da patronažne jako često rabe frazu "zelene stolice - stolice gladi", a da to uopće ne stoji.
    Osim što ću potpisati ono što je Maja napisala (tražila si stručan savjet, dobila ga, ali mu ne vjeruješ), dodat ću da zelene stolice ponekad mogu značiti kako dijete dobiva više onoga prvoga, rjeđega, slađega mlijeka.

    Važan je broj stolica.
    Ako ih je malo, gleda se kolika je količina onih koje postoje.
    Ako ni to ne zadovoljava, dijete se važe, gleda se opće stanje, vlažnost kože, tonus mišića...

    I, prema mojem osobnom primjeru, zelene stolice su - stolice djeteta koje jako puno dobiva: moj sin je imao kivi zelene stolice u prva dva mjeseca, a prvi mjesec je dobio 1750 g, a drugi 1200.
    To je jako puno

  13. #13
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Nisam nigdje napisala da ne vjerujem Maji, pa tražila sam stručan savjet. Napisala sam i Maji pp, jer sam vidjela da je savjetnica.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    79

    Početno

    evo, ja sam mama13-mjesečnog dečkića i još dojim. prošla sam svašta, i da moje dijete je imalo zelene stolice, takozvane stolice gladi. i bio je gladan, a radilo se o tome da sam ja zaradila mastitis i moja dr. je rekla da iz te dojke ne smijem dati cicati jer bu dobio kakti bakterije ! ja neiskusna ju poslušala, i onda iz ove druge nisam imala dosta i mali je plakao, kakao je nekakvu tamnozelenu ( ko boja borovih iglica) sluz! i toga je bilo taj dan oko 5-6 puta količinski za 2-5 jušnih žlica! ja sam otišla u rodilište jer mi nitko nije znao savjetovati što napraviti pošto mi dijete uopče ne podnosi adaptirano mlijeko i to nikakvo! tamo mi je pedica rekla da su to stolice gladi , da promjenim dr i dam da se dijete normalno najede i da to mlijeko nije otrovno! Dijete se najelo i takve stolice su nestale! Inače tada je jako malo mokrio, pelene su bile gotovo suhe pa i to ide uz gladne stolice i tek kad imaš te zelene stolice i suhe pelene, nemirno dijete može se reči da je dijete gladno, bar je meni tako dr objasnila!

  15. #15
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    Da se i ja prijavim sa neobičnim iskustvom vizavi boje.

    Moj mališa je, dok je samo dojio u prva 3 i po mjeseca i slabo dobivao na težini (nekad i nikako) uvijek imao baš ono žute žute stolice.
    Od kad smo krenuli uz dojenje dodavati i AD i on se počeo vidljivo debljati, od tad imamo svaku stolicu ili baš zelenu ili žuto-zelenu :?

    Meni to uopšte nije jasno, al se više ne obazirem...

  16. #16
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj mkorota1 prvotno napisa
    i toga je bilo taj dan oko 5-6 puta količinski za 2-5 jušnih žlica!
    ovo dijete definitivno nije bilo gladno.
    kada govorimo o stolici, govorimo o veličini kovanice od 5 kuna, a 2-3 jušne žlice... pa to je oho-ho

    rekla bih kako je stolica tih dana bila zelena i sluzava ili usred najnormalnijeg čišćenja djetetovog repiratornog sustava u kombinaciji s nečim što je mama pojela.
    ili - bez ikakvog posebnog razloga.

    odlično je što si otišla po savjet u bolnicu i što su ti tamo rekli kako mastitis nije kontraindikativan dojenju.

  17. #17
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Hvala svima na savjetima, nedoumice smo riješili preko pp - a.

  18. #18
    crnka84 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    626

    Početno

    Joj tema ko narucena.

    Ja sam friska mama, bebac se rodio 29.12. i odmah cim sam ga dobila kraj sebe ( bio je carski, pa je trebalo malo duze da mi ga donesu ) krenuli smo sa sisanjem. I malisa je vukao ko pravi. I onda je na staru godinu dobio temperaturu i prebacili su ga na pedijatriju. Ja sam mu svaka 3 sata nosila izdojeno mlijeko ( takvo pravilo, ne moze cesce ) dok je bio na infuziji, a kad su ga skinuli, isla sam ga dojit, a oni su ga po noci nadohranjivali . Pa sam ja molila sestre da sto vise izdojim, pa da preko noci stave u frizider, jer zadnji obrok koji sam ja smjela ici gore je bio u 20 i 30, nekad su dale, nekad nisu.....da ne duljim.

    Dosli mi napokon kuci.....i maleni super sisa, meni se čini. Problem je što on jako hlapljivo guta i nakon 6 - 7 minuta neće više. Podrigne, nekad bljucne, nekad ne i zaspe. I drugi dan od dolaska kući pojavila nam se ta stolica s komadićima zelenkaste boje. Dosla patronazna i kaze "stolica gladi" i da mora biti makar 20 min na dojci. Ja pokusavam, ali on zaspe i ne mozes ga probuditi topom. Pa ja izdojim i probam mu dat na flasicu, ali on nece ni tako. Pa ja pretpostavim da jednostavno nije gladan.

    Stolicu ima skoro poslije svakog obroka i uvijek je žuto smeđe boje, 2 puta je bila s tim zelenim komadićima. I nakon tog komentara od patronažne mene strah da on stvarno nije gladan.

    Rodio se sa 3850 g, a iz bolnice nakon 9 dana smo izasli sa 3970 g, meni se ne čini da je gladan, ne plače puno, ima malkice grčeva pa je onda nervozan, ali u pravilu je dobar. Budi se u prosjeku svaka 3 sata i ja mu dajem sisati. Ali to je uvijek samo iz jedne, pa onda prvo izdojim malo, da dobije sto masnije......

    A jesam se raspisala....znaci moje pitanje je....je li moguce da se on tako brzo najede? Ja imam jako puno mlijeka, izdojim i po 150 ml iz jedne dojke. Ne bi voljela da mi je gladan.....

    :?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Nakon iskustva sa mojim drugim djetetom, mogu ti sa sigurnošću reći : DA, beba se može najesti za nekoliko minuta. Moja mala Anja je mjesecima sisala po minutu, minutu i pol do dvije .... i time me dovodila do ludila, jer prva curica mi je sisala potpuno drugačije.
    Beba zna koliko joj je dovoljno, da je gladna ne bi zaspala, već bi vukla i dalje. Vjerojatno ima dobar cug, kada sam gledala one filmiće o dojenju djeteta i pokretima vilice koje dijete izvodi dok guta, zaključila sam da moja malecka napuni cijela usta mlijekom i guta u velikim gutljajima.
    Mislim da ne trebaš brinuti, ali već će ti se javiti i neka savjetnica sigurno.
    Pozdrav

  20. #20
    Marion avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Deutschland
    Postovi
    223

    Početno

    Ja sam imala puno mleka, a M. prvih par meseci samo zelenkaste stolice (napredovao je normalno). Cackala sam po netu i pronasla da ako ima puno onog prvog vodenog mleka, seceri iz tog mleka boje stojicu u zeleno.

    Nudi istu dojku unutar 2-3 sata stalno i tako ce doci do masnijeg mleka.

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj crnka84 prvotno napisa
    Stolicu ima skoro poslije svakog obroka
    Poslije ovoga, ništa više ni ne treba reći.


    Citiraj crnka84 prvotno napisa
    Rodio se sa 3850 g, a iz bolnice nakon 9 dana smo izasli sa 3970 g,
    Rođen sa 3850, recimo da je pao na 3600 i u 5 dana dobio preko 300 grama.
    Pomnoži to sa 6!

    To će biti pravi mali buco, a patronažnoj reci da boja stolice ovisi i o onome što ti jedeš.

  22. #22
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ja sam zelene stolice povezao s progutanim zrakom. Naime, u početku smo imali dosta problema s podrigivanjem i bilo je dosta jednostavno povezati:
    - puno progutanog zraka -> zelene stolice, prduckanje, grčevi ... nezadovoljna beba
    - dobro podrignuta beba -> zlatne stolice ... zadovoljna beba

    Tako jednostavno

  23. #23
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    moja je ela imala mekane vodene stolice prvih dana. patronažna me napala zbog moje prehrane i ja u suzama u bolnicu s malom bebicom (nije mi pomoglo što sam imala već doljilački staž preko dvije godine). tamo sam naišla na blagu i ljubaznu dr koja me uputila da gledam bebu, a ne pelenu.
    poslije je bilo svakakvih stolica, i zelenih i vodenih i gustih. sad ima 4.5mjeseca i 7.900kg (rođena s 3.200) i baš se jučer pokakala vodeno i zelenkasto.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    75

    Početno

    kod nas se pokazalo da su zelene stolice - alergija na KM.

  25. #25
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj vildica prvotno napisa
    kod nas se pokazalo da su zelene stolice - alergija na KM.
    i kod nas.
    a vezano za stolice gladi, i pedijatrica i patronažna rekle da boja stolice kod dojene djece ne ukazuje na glad, samo ne dobivanje na težini.

    a sekin bebač je prva tri tjedna kakao svakih 10 dana, i kad se pokakao stolica bila skroz zelena, a napunio tri pelene.
    bili s njim na hitnoj na Rebru i dr. gastroentrolog rekla da niti izostanak stolice čak i kod tako male bebe nije znak gladi, ako beba inače dobro napreduje, a pogotovo da nije znak da mamino mlijeko ne valja, nego da bebin crijevni i živčani sustav nije još dobro razvijen.
    bebač je u tri tjedna bio dobio 800g, i to je vagan baš nakon obilne kakice, a sad ima skoro dva mjeseca i kak 1-2 puta dnevno.

  26. #26
    betty boop avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Opatija
    Postovi
    632

    Početno

    da li mogu zelene stolice u tromjesečnog djeteta biti posljedica uzimanja antibiotika?
    naime, dok je dobivao antibiotik imao je proljeve i vodenaste stolice, raznoraznih boja...sada, tjedan dana nakon prestanka uzimanja antibiotika ima isključivo zelene stolice :-?

    i još jedno pitanje, zašto dijete odbija cicanje na jednoj cici?

  27. #27
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Antibiotik -> gljivice -> zelene stolice

  28. #28
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Antibiotik -> gljivice -> zelene stolice
    Da li je moguće da nakon što sam ja pila antibiotike on ima sluzavu stolicu, dosta često i nekoji put zeleno do crno? Uglavnom kaka poslije dojenja.
    Pitala sam pedicu ali ona ne reagira, ima li tko slično iskustvo?

  29. #29
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Zdrava mama ima zdrave probiotske kulture u svojem mlijeku -> zdrava beba bez gljivica

    Mama na antibioticima nema probiotske kulture u mlijeku nego samo gljivice -> multimedijska beba s gljivicama

  30. #30
    betty boop avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Opatija
    Postovi
    632

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Antibiotik -> gljivice -> zelene stolice
    davore u pravu si, danas imam simptome soora

  31. #31
    betty boop avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Opatija
    Postovi
    632

    Početno

    ponavljam pitanje...zašto dijete odbija jednu cicu, konkretno desnu?
    kada je na toj cici siše aktivno samo dok mlijeko teče samo, dakle kratko nakon let downa, nakon toga počne plakati i odbijati sisati, kada ga prebacim na lijevu cicu siše bez problema?
    Inače kada stisnem tu problematičnu desnu cicu mlijeko ide bez problema...
    stvarno mi nije jasno u čemu je stvar :neutral:

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •