Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: dojenje i plac

  1. #1
    mala_plavva

    Početno dojenje i plac

    vanja ima obicaj kad god mu nesto smeta prvo traziti cicu pa onda kad ju odbije i pocne plakati krenem istrazivati sto mu drugo smeta. dosad me to njegovo plakanje dok jede nije narocito zabrinjavalo niti je bilo precesto - osim toga, kad bi jeo, dovoljno bi jeo.
    no, zadnja dva tri dana je koma. place, trazi jesti, a kad mu dam, vuce znatno krace nego prije i vrlo se cesto razurla na cici. namjerno kazem razurla jer to vise nije plac negodovanja, nego bas bolno vikanje. jucer je bas bilo koma, nije se cijeli dan smirivao, uopce ne znam kako sam ga ista podojila jer je jeo dva gutljaja-plac-dva gutljaja-plac. naravno, odmah sam pomislila da je gladan i da nemam mlijeka. danas smo bili kod doktora jer je ujutro konacno pojeo kako treba tek da bi minutu poslije povratio cijeli obrok i ispalo je da je od 29.1. do danas dobio 300 grama, a i sve je ostalo na djetetu ok. pedijatrica kaze da se ne uzrujavam, da je on zdrava i normalna beba i da je normalno i da place, a moja me majka nagovara da mu dam dudu, sto ja ne zelim nikako. ipak, ne razumijem zasto place dok jede, ne kuzim sto mu smeta.
    je li takav plac normalan? postoji li neko objasnjenje za to?

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Vanja vjerojatno bas prolazi skok u razvoju pa trazi siku cesce. Ti radis skroz odlicno sta mu uvijek prvo ponudis siku, a to se vidi i iz tih 300g u nekoliko dana. Samo tako nastavi bebica je jos stvarno mala. Kasnije ćeš po plaču moći dešifrirati i zahtjeve.

    Što se plakanja tiče, kad se on odvoji od dojke, da li mlijeko šprica iz bradavice?
    Ako da onda je moguce da imas jaki refleks otpustanja mlijeka pa se on zagrcne jer mu jednostavno curi vise nego moze gutati. U tom slučaju mozes pokusati dojiti u nekem polozaju u koje je bebina glavice na povišenom položaju u odnosu na dojku. To možeš postići tako da legnes na ledja a bebu stavis na trbuh, ili mozes pokusati hvat nogometne lopte i pri tom podignuti malca tako da mu glavica bude u visini grudi, ne ispod.

    Ako mlijeko ne šprica, može biti da imaš sporiji let down pa da ga ljuti to što mlijeko ne krene odmah. U tom slučaju pokušaj se što bolje opustiti za dojenje, zauzmi neki udoban položaj, pusti si glazbu, pripremi čašu vode, možeš se prije otuširati toplom vodom ili samo staviti tople obloge na grudi.

    Želim vam ugodno dojenje.

  3. #3
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    "od 29.1. do danas dobio 300 grama,"
    Svaka čast za ovako nešto!
    Draga mala plava, molila bih te da još malo opišeš ponašanje svoga mišića dok dojite: dakle, osim što plače dok siše, dolazi li do zagrcavanja, čuješ li nekad da grglja mlijeko jer ga ne stiže progutati? Baš kao što ti je rekla Marta, ako ti mlijeko šprica iz dojke ili ako osjećaš da ti je let down jak ( a to može biti i bolno za tebe ), probaj dojiti u povišenom položaju bebine glavice ( npr. ti ležiš na leđima, a on tebi na trbuhu; ili podmetni ispod njega jastuk dok dojite ležeći, bitno je samo da glavica nije ispod bradavice ). Ili se prije samog podoja malo izdoji ( tek toliko da prođu prvi mlazovi ). Ima li i drugih simptoma: npr. je li napuhan ( prducka li puno? ), traži li često podrigivanje? Ovo su znakovi da se naguta dosta zraka što mu može izazivati bol u želucu i crijevima - dakle razlog za plač.
    U svakom slučaju mu pruži priliku za podrigivanje: kad počne plakati, lagano ga podigni na rame i potapšaj pa opet ponudi nakon što podrigne.
    Možeš i u nekom drugom položaju: napr. preko svojih koljena ga polegneš potrbuške.
    Sretno vam!

  4. #4
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Takoder provjeri usta, slusaj da li cokce, da li ima pelenski osip.

    Ponekad ako beba dobije soor u ustima, to ju jako muci pri dojenju. Ponekad bebe "pokupe" gljivice pri prolasku kroz rodni kanal i u tom slucaju obicno se simptomi pojave tri-cetiri tjedna nakon rodenja.

    Al to je samo jedna od opcija. Vrlo aktivni let-down i skok u rastu su, kao sto su cure gore rekle, takoder cesti uzroci ponasanja bebe koje opisujes. Kakav je tok mlijeka iz tvojih dojki kada se beba buni?

  5. #5
    mala_plavva

    Početno

    cure, velika hvala, uopce mi nije palo na pamet da ga smeta sto mu prejako ide :D meni mlijeko doslovno lipti i nastavlja strcati cak i kad on makne glavicu. sad sam ga probala drzati gore i manje se zagrcava nego prije, prije mu se dosta mlijeko vracalo. s podrigivanjem imamo dosta problema - nece biti u tom polozaju. sad mu malo masiram trbuscic pa se isprducka i umiri.

    sto su skokovi u rastu?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    48

    Početno

    I meni mirise na preaktivni refleks otpustanja mlijeka, imas slican slucaj na topicu "place i odbija sisati"

    A vezano za skokove u razvoju, to su periodi u razvoju djeteta kada beba trazi vise, to rezultira cescim trazenjem podoja koji opet povecaju majcinu proizvodnju i vrlo brzo se stanje ponude i potraznje izjednaci. Dakle bitno je nastaviti dojiti na zahtjev jer je to rjesenje "skokova u razvoju" Obicno se pojavljuju kod bebe stare 3 tjedna, 3 mjeseca, 6 mjeseci
    Imas detaljnije na nasem portalu:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=111&Show=260

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •