Stranica 2 od 10 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 454

Tema: Sisavci stariji od 3 godine

  1. #51
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    khm, khm došli mi i do ove liste

    1. Ivar 47 mjeseci
    2. Jan 51,5 mjeseci - i to je bilo to!
    3. mislav 39 mjeseci
    4. Jan 36 mjeseci
    5. Ema Helena 36 mjeseci...polako se odvikavamo
    6. Leda 39 mjeseci
    7. Nina 41 mjesec (i idemo dalje...)
    8. Darla Elen 38 mjeseci...nema odvikavanja
    9. VedranaV (od 11/2001)
    10. Anna 6 godina i 4 mjeseca ( proba povuć kad se vratim iz Zagreba, veli da onda ima najviše mlijeka, ma to nije više dojenje nego zafrkancija, ali tehniku je zapamtila)
    11. Karlo 3 godine i 1 mjesec
    12. Dora Lea, 38 mj. u tandemu s Vedranom 6,5 mj. i sviđa joj se kad "mogu biti dvije cure"...
    13. Ben - 3 godine ...

  2. #52
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Nika prvotno napisa
    khm, khm došli mi i do ove liste
    Da dosli, jos ste se uspjeli i upisati PRIJE nas

    1. Ivar 47 mjeseci
    2. Jan 51,5 mjeseci - i to je bilo to!
    3. mislav 39 mjeseci
    4. Jan 36 mjeseci
    5. Ema Helena 36 mjeseci...polako se odvikavamo
    6. Leda 39 mjeseci
    7. Nina 41 mjesec (i idemo dalje...)
    8. Darla Elen 38 mjeseci...nema odvikavanja
    9. VedranaV (od 11/2001)
    10. Anna 6 godina i 4 mjeseca ( proba povuć kad se vratim iz Zagreba, veli da onda ima najviše mlijeka, ma to nije više dojenje nego zafrkancija, ali tehniku je zapamtila)
    11. Karlo 3 godine i 1 mjesec
    12. Dora Lea, 38 mj. u tandemu s Vedranom 6,5 mj. i sviđa joj se kad "mogu biti dvije cure"...
    13. Ben - 3 godine ...
    14. anchie76 - mala buba 36 mj

  3. #53
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    pih, kaj ti ja mogu kad kasniš

  4. #54

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    eto, rekla sam da se usrdno nadam da necu doci na ovaj topic..

    u medjuvremenu, kako se rodjendan primicao, pomislila sam da to i nije tako strasno...

    ali ipak, ipak, cini se da smo gotovi, tijesno, deset dana prije treceg rodjendana.
    znam da u ovoj dobi to ne mora biti konacno, jer je proslo tek nekoliko dana, no sramezljivo trazim vibre da to bude - to.

    a onda - party!!! kako sam i obecala

  5. #55
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ivana! pa cestitam!

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    pa ne znam je li vec za cestitanje... mislila sam da jest, i sva ponosna rekla emily da jaks vec dva dana ne cica.. i pricamo mi tako dalje a ona kaze: koliko, dva tjedna?

    :/

    a to jos nije..

  7. #57
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ivana, tebi velike čestitke

    a nama se treći rođendan bliži, a zara doji više nego ikad, i duže nego ikad. (imamo i dvosatne podoje ).

    jel to neka faza?
    bude prošlo?


    mislim, s 1-2 kratka podoja dnevno, došli smo na 10 mini podoja i 1 podoj od sat-dva.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Zara je zakon

    Mi smo na 1 podoj dnevno od 1 podoj u 2-3 dana. ali to smo malo redocirali radi trudnoće, skraćenog cerviksa i sl.

    Ali npr. Lea kaže da bi cicu, ja kažem ok, ona počne o nečemu drugom pričati i zaboravi. I tako već dva dana

    Ali doći ćemo mi u ovo društvo uskoro. Ipak Još samo 3 tjedna

  9. #59
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    nemoj ti meni "zara je zakon" nego mi reci da je faza i da će uskoro proći

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    sigurno je faza.
    jaks je do pred tri tjedna cicao neprestano nocu. i u tjedan dana smanjio na dvaput, sad nijednom.

    dnevno dojenje (prije cca 2 mjeseca) je isto smanjio naglo. a nismo se razdvajali niti sam ja inzistirala.

    mozda se i zara na slican nacin pozdravlja s dojenjem

  11. #61
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ajd vidjet ćemo.
    znate da radimo na bebi, a kako ona intenzivno doji u zadnjih mjesec dana, imam osjećaj da će mi opet menga nestat i da nema šanse da ovuliram
    jedino što stvarno cijelu noć ne doji...
    ali sad ponekad poželim da doji po noći, pa da po danu ne traži.
    ma tko će mene zadovoljit :aaaaaah:

  12. #62
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    ma tko će mene zadovoljit :aaaaaah:
    tandem

  13. #63

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    nemoj ti meni "zara je zakon" nego mi reci da je faza i da će uskoro proći
    Ma faza je, faza, nego što? Sretna?

  14. #64
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    1. Ivar 47 mjeseci
    2. Jan 51,5 mjeseci - i to je bilo to!
    3. mislav 39 mjeseci
    4. Jan 36 mjeseci
    5. Ema Helena 36 mjeseci...polako se odvikavamo
    6. Leda 39 mjeseci
    7. Nina 41 mjesec (i idemo dalje...)
    8. Darla Elen 38 mjeseci...nema odvikavanja
    9. VedranaV (od 11/2001)
    10. Anna 6 godina i 4 mjeseca ( proba povuć kad se vratim iz Zagreba, veli da onda ima najviše mlijeka, ma to nije više dojenje nego zafrkancija, ali tehniku je zapamtila)
    11. Karlo 3 godine i 1 mjesec
    12. Dora Lea, 38 mj. u tandemu s Vedranom 6,5 mj. i sviđa joj se kad "mogu biti dvije cure"...
    13. Ben - 3 godine ...
    14. anchie76 - mala buba 36 mj
    15. Fran- 3 godine...

    Evo i nas s vama. Dojimo puno rjeđe nego prije-jednom ili dva puta dnevno, a nekad i jednom svaki drugi dan. Možda ubrzo odustane sam a možda nam se smiješi i tandem. Vidjet ćemo za koji mjesec.

  15. #65
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Često škicnem i brojim sitno do upisa.
    Kako moje dijete sisa mi ćemo otvoriti listu sisavaca u osnovnoj školi.

  16. #66
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Aleksandra dobrodosla u klub dojenih skolaraca. Preporucujem, Anna je jedna od najboljih u razredu.

  17. #67
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Hehe, kako se to ono zove, anecdotal evidence ?

  18. #68
    vedranf

    Početno

    S obzirom da sam ja muško, htio sam samo pristojno priupitati sve mame ovdje prisutne i navedene: Što vaši muževi misle o ovoj temi i da li je bilo pokušaja sabotiranja istih kad je dojenje djeteta (koje piše i čita) u pitanju?
    Naime inspiriran sam "istinitom" pričom s Cvjetnog Trga u Zagrebu koja ide otprilike ovako... Mali dečko cca 6 godina dolazi do mame koja ispija kavu s frendicama i kaze joj: Mama, ja sam gladan... daš mi da sisam? A mama će: Naravno "Borna" evo ti sisa, samo nemoj daleko, da te mama vidi...

    Da se nitko ne uvrijedi molim...ovo je samo šala, odnosno skrivena poruka s pitanjima koja upućujem svim mamama...
    Gdje je dobna granica za dojenje djeteta?
    Kako dojenje djeteta od 7 godina (školarac) utječe na njegovu psihu?
    Kako bi se trebale osjećati mame koj nisu dojile svoju djecu (iz koznakakvih razloga)?
    Zašto mame koje doje uopće koriste grudnjak (ili ga koriste?)?
    Hvala.

  19. #69
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Što vaši muževi misle o ovoj temi i da li je bilo pokušaja sabotiranja istih kad je dojenje djeteta (koje piše i čita) u pitanju?
    Mi jos nismo dosli do faze da citamo i pisemo, ali evo do sada NIKAD nismo imali sabotiranja od strane tate - samo podrsku


    Gdje je dobna granica za dojenje djeteta?
    Nema je. Dojenje treba trajati dokle god to I mama I dijete zele.

    Evo ti jedan link
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=23754

    I jos jedan
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=267

    Kako dojenje djeteta od 7 godina (školarac) utječe na njegovu psihu?
    Stvarno neznam. Ocigledno pozitivno ako dijete jos "inzistira" da doji. Da ga smeta, pretpostavljam da bi prestalo.

    Kako bi se trebale osjećati mame koj nisu dojile svoju djecu (iz koznakakvih razloga)?
    Stvarno ne kuzim pitanje :? Pa nadam se da ce uspjeti razrijesiti svoje osjecaje i prestati imati griznju savjesti - prvenstveno prestati same sebe optuzivati. Shvatiti i prihvatiti da su okolnosti bile takve i takve i da su u datom trenutku dale sve od sebe i to je to. Life goes on - dojenje nije ni odraz roditeljstva ni ljubavi.

    Zašto mame koje doje uopće koriste grudnjak (ili ga koriste?)?
    A zasto ne bi? :? Pa valjda da im pridrzava otezale grudi, ne?

  20. #70
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Iako MM svim srcem podržava produženo dojenje, ja moram priznati da je već pred kraj našeg trogodišnjeg dojenja lagalno i suptilno pokušavao natuknuti da je vrijeme za kraj. Iako je Ema zadnjih godinu dana cicala samo navačer prije spavanja i eventualno u nekim stresnim situacijama.

    Kad smo iskreno razgovarali ispada da je na neki način osjećao neku dozu ljubomore na naš poseban odnos. Mislio je da će se prestankom dojenja u Emi probuditi neki novi odnos s njim.

    Ema je prestala s 3 godine i 3 mjeseca. MM je morao priznati da prestanak dojenja nije prekinuo tu našu posebnu povezanost i da je zapravo za neke nesporazume između njega i djeteta zapravo stajalo njegovo ponašanje. Tj. mislim da i dan danas od nje očekuje da se ponaša zrelije od svojih godina.

    Sad mislim da vidi da svoj odnos s djetetom ipak je odgovoran svaki roditelj posebno, tj. da na neki način udaljavanje od mene ne može Emu više približiti njemu.

    I danas kad Ema npr. padne i razdere koljeno utjehu traži od mene, bez obzira što je ne mogu utješiti dojenjem, ali vidim da i MM mijenja svoj odnos prema tome.

    A što se tiče grudi, mislim da nakon trudnoće i dojenja izgledaju vrlo dobro. Stvarno je predrasuda da dugo dojenje uništava ljepotu tog posebnog dijela ženskog tijela.
    Dapače, svoje grudi sad još više volim, a ni MM nije ravnodušan prema njima.

  21. #71
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Vedrane, s obzirom da je bas jucer otvorena tema sa dijelom interviewa jedne zene koja je dojila djecu do 7-8 godine (za nasu kulturu uistinu sokantno) samo cu kopirati ovdje dio njenih odgovora jer ona to bas dobro objasnjava.

    o granici:
    Firstly, let's get rid of the term extended breastfeeding, for it suggests that we are doing something beyond a normal or natural timescale. The appropriate words for describing a situation where a child is allowed to self-wean is called full term breastfeeding. This is regardless of whether a child weans at 2 years of age or later. From my perspective, the age is irrelevant. What is important is that the child is welcomed to the breast and that the relationship is mutually enjoyable for mother and child. Not all children would breastfeed beyond five or six years of age if allowed to self wean.
    o muzevima:
    [quote]In the past few weeks I've been asked many questions that people clearly want to know. I'll do my best to answer some of them here.

    No, my sex life has not suffered because of breastfeeding. Nor has it for my husband. Many people suggest that it is difficult for men to be at the back of the queue when kids come along, and goodness me, how did my poor husband cope with not being first in line? Well, I am blessed with an emotionally and mentally mature husband. He has never felt jealous or needy. He knows I love and adore him. That doesn't change because I'm breastfeeding the two children who were created from our love! It is hardly beneficial to parenting if the partner is acting like a needy child.[quote]

    o grudnjaku i (pretpostavljam) obliku:
    I've been asked over and over if I'm concerned about my breasts changing shape because of breastfeeding. Breastfeeding does not change the change of your breasts, PREGNANCY does! And how could a mother not value her breasts, regardless of their shape, when she has fully nourished her children through them? So what if they aren't a certain size or a certain shape? My kids and husband love them the way they are. Why should I care what the average man on the street thinks of them? I don't!!
    Ona jos pise o tome kako se dijete ne moze prisiliti na dojenje (a to vrlo dobro zna svatko tko pozna mehanizam dojenja). Tako da to moze biti odgovor na onaj dio "kako to utjece na psihu djeteta".

    Ono pitanje o tome kako se osjecaju zene koje nisu dojile je po meni izlisno. Do bi otprilike bilo kao da ja ne dajem svojoj djeci gluten da se majki djece koja imaju celijakiju ne osjecaju lose. A Anchi ti je to bas lijepo odgovorila.

  22. #72
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Ja samo znam da produzeno dojenje nije planirano (iz svog iskustva, ako se godina i pol smatra produzenim) i da fakat mora pasati i mami i djetetu.
    AKo Leon sam prestane, u redu, a ako meni prestane odgovarati, iz ovog ili onog razloga, potrudit cu se da ga odviknem.
    A zaista ne znam zasto bi to smetalo nekom prolazniku na Cvjetnom, ako mami i djetetu (a i tati pretpostavljam) to pase :?

  23. #73
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    dijanam super da si to napisala...koja je to zena?

  24. #74
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

  25. #75
    deedee avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    NZ
    Postovi
    321

    Početno

    Eo i nas medju vama...

    1. Ivar 47 mjeseci
    2. Jan 51,5 mjeseci - i to je bilo to!
    3. mislav 39 mjeseci
    4. Jan 36 mjeseci
    5. Ema Helena 36 mjeseci...polako se odvikavamo
    6. Leda 39 mjeseci
    7. Nina 41 mjesec (i idemo dalje...)
    8. Darla Elen 38 mjeseci...nema odvikavanja
    9. VedranaV (od 11/2001)
    10. Anna 6 godina i 4 mjeseca ( proba povuć kad se vratim iz Zagreba, veli da onda ima najviše mlijeka, ma to nije više dojenje nego zafrkancija, ali tehniku je zapamtila)
    11. Karlo 3 godine i 1 mjesec
    12. Dora Lea, 38 mj. u tandemu s Vedranom 6,5 mj. i sviđa joj se kad "mogu biti dvije cure"...
    13. Ben - 3 godine ...
    14. anchie76 - mala buba 36 mj
    15. Fran- 3 godine...
    16. Fiona - 3 g. i tjeramo intenzivno dalje

  26. #76
    vedranf

    Početno

    Evo mene opet.
    Izgleda da nisam dobro formulirao neka pitanja. Moja greska. Dakle...
    Sto se tice grudnjaka, nisam govorio o obliku itd. Mislio sam pitati, zasto zene koje doje u javnosti uopce nose grudnjak. Jer, ako je grudnjak estetski dodatak za javnost, a grudi su za vrijeme dojenja u punoj prirodnoj funkciji, moje pitanje je sto je tu estetski. Mislim.. najbitnije je da je dijete zadovoljeno, zar ne? Pa ako zene doje u javnosti, a slazem se da je to najnormalnija stvar, pitam samo cemu onda grudnjak u istim uvjetima. Cica nutra, cica van... Ne kuzim... No OK. Ne inzistiram na objasnjenju.
    A sto se tice godina dojenja, moje pitanje je slijedece: Mogu li djeca u skoli nazvati drugo dijete u skoli "DOJENCE", a da se ovo "DOJENCE" osjeca OK?
    Ili... Postoji li dobna granica izmedju "bebe" i "djeteta"? Mislim.. ako se granica ne vidi, to ne znaci da je nema, zar ne? Mozda se ne vidi od guste magle roditeljske skrbi.
    Hvala unaprijed na odgovorima.

  27. #77
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Grudnjak:
    da dojke ne skaču kad žena npr. trči za djetetom,
    da drži jastučiće za dojenje,
    da se pridržava dojke
    i zbog svega onoga zbog čega žene inače nose grudnjake (osim estetske funkcije)

  28. #78
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    1. Ivar 47 mjeseci
    2. Jan 51,5 mjeseci - i to je bilo to!
    3. mislav 39 mjeseci
    4. Jan 36 mjeseci
    5. Ema Helena ... trajalo prekrasne 3 godine i 3 mjeseca
    6. Leda 39 mjeseci
    7. Nina 41 mjesec (i idemo dalje...)
    8. Darla Elen 38 mjeseci...nema odvikavanja
    9. VedranaV (od 11/2001)
    10. Anna 6 godina i 4 mjeseca ( proba povuć kad se vratim iz Zagreba, veli da onda ima najviše mlijeka, ma to nije više dojenje nego zafrkancija, ali tehniku je zapamtila)
    11. Karlo 3 godine i 1 mjesec
    12. Dora Lea, 38 mj. u tandemu s Vedranom 6,5 mj. i sviđa joj se kad "mogu biti dvije cure"...
    13. Ben - 3 godine ...
    14. anchie76 - mala buba 36 mj
    15. Fran- 3 godine...
    16. Fiona - 3 g. i tjeramo intenzivno dalje

  29. #79
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj vedranf prvotno napisa
    Pa ako zene doje u javnosti, a slazem se da je to najnormalnija stvar, pitam samo cemu onda grudnjak u istim uvjetima. Cica nutra, cica van... Ne kuzim...
    Joj, Vedrane i grudnjaci za dojenje
    Vjerovao ili ne, lakse je dojiti kada izvuces siku iz grudnjaka

  30. #80
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    vedrane, pa osnovna funkcija grudnjaka nije estetska :shock:

    primarna svrha grudnjaka, i za dojilje i za ne-dojilje, jest ta da drži dojke dok se žena kreće, jer je, vjeruj mi, vrlo neugodno trčati, hodati, saginjati se i slično dok ti grudi landraju na sve strane.

    znači, grudnjak NIJE estetski dodatak za javnost, već je tu da drži grudi svo ono vrijeme tokom dana kad NE dojimo

  31. #81
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    To si zamisli vedrane ovako kao da imas koju kilu vise medu nogama pa se pocnes bez gaca pridrzivaca veselo rastrcavati.

  32. #82
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    bas cudno kako su se pojavili novi muski za forumu i sve ih zanima produzeno dojenje

    cak i detalji

    doslo s proljecem ....

  33. #83
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    bas cudno kako su se pojavili novi muski za forumu i sve ih zanima produzeno dojenje

    cak i detalji

    doslo s proljecem ....
    Neka, neka, vec je bilo krajnje vrijeme da se i muski krenu educirati na ovu temu

  34. #84
    vedranf

    Početno

    Hmm... Da sam neki pesimist, pomislio bih da me se hoce potjerat s ovog foruma.
    No samom mojm ponovnom pojavom ovdje dolazimo do zakljucka da nisam dobio odgovore na moja pitanja. Ovo s grudnjakom mi nije trebalo vidim. No...
    1. Koja kila vise medju nogama uz istrcavanje bez gaca pridrzivaca? Di to uopce ima za kupit? Mislim gace pridrzavace. Nadam se da koja kila vise medju nogama nije povezano s obdarenoscu, jer ja ne koristim takve gace.
    2. Nitko mi nije htio odgovoriti na issue "DOJENCE". Zasto?
    3. Kad sam spominjao gustu maglu roditeljske skrbi nisam htio da svi bezglavo otrce na www.meteo.hr ili cekaju 19:59 i Vakulu, vec sam metaforom htio doprijeti do svih pazljivih mama i tata (i ja sam jedan takav ponosan tata, jos malo pa dvostruki), vec sam htio doznati sto svi misle o "produzenoj brizi" za dijete. Ooops... "Produzena briga" - "Produzeno dojenje", slicno zvuci, valjda je to slucajno.
    Hvala vam svima na strpljivosti samnom.

  35. #85
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    produzeno dojenje je skroz krivi termin i dio je i nase krivnje sto ga podrzavamo.
    nema niceg produzenog u dojenju preko npr godinu dana. ali nazivati dojenje krace od godinu dana "skracenim" bilo bi valjda previse zbog majki koje nisu uspjele dojiti.

  36. #86
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Evo ja te fakat ne zelim potjerati s ovog foruma, ali mi nisu bas najjasnija tvoja pitanja, pa mi je jako tesko odgovoriti na njih. Evo dat cu sve od sebe.


    1. Koja kila vise medju nogama uz istrcavanje bez gaca pridrzivaca? Di to uopce ima za kupit? Mislim gace pridrzavace. Nadam se da koja kila vise medju nogama nije povezano s obdarenoscu, jer ja ne koristim takve gace.
    Cure su se salile. Dalje neznam sto bih ti rekla osim da nam grudnjak stvarno pomaze pridrzavati dojke, jer zna biti dosta bolno kad krenu "letati" okolo dok npr. trcimo.

    2. Nitko mi nije htio odgovoriti na issue "DOJENCE". Zasto?
    Dijete do godinu dana se zove dojence jer mu je u tom periodu GLAVNA prehrana majcino mlijeko. Kad dijete prestane biti dojence, druga hrana preuzima glavnu ulogu, i dojenje vise nije br 1 sto se prehrane tice nego je sad ono kao dohrana.

    3. Kad sam spominjao gustu maglu roditeljske skrbi nisam htio da svi bezglavo otrce na www.meteo.hr ili cekaju 19:59 i Vakulu, vec sam metaforom htio doprijeti do svih pazljivih mama i tata (i ja sam jedan takav ponosan tata, jos malo pa dvostruki), vec sam htio doznati sto svi misle o "produzenoj brizi" za dijete. Ooops... "Produzena briga" - "Produzeno dojenje", slicno zvuci, valjda je to slucajno.
    Ja stvarno ne kuzim sto si htio reci? Sorry Sto mislis pod produzenom brigom? Ne kuzim.... Aj nekako to pitaj onak direkt sta te u stvari zanima.

  37. #87
    vedranf

    Početno

    Hvala.
    OK, ustvari me zanima vise stvari, no pokusat cu uobliciti u jednu jednostavniju. Dakle, govorimo o dojenju djeteta tako dugo dok to odgovara i mami i djetetu. To je jasno. Ono sto mi nije jasno je poistovjecivanje majcinske ljubavi i dojenja. Nije mi jasno zasto je to toliko bitno ako je dojenje u kasnijim godinama djetetova zivota samo dohrana. Iako mi je tesko procijeniti sto je definicija "dohrane" u svakodnevnoj djetetovoj prehrani. Jer ja sam mislio (mozda me sad educirate) da je majcino mlijeko zastita djetetu od bolesti i da dijete prima antitijela do cca 9 mjeseci starosti. Ako nije tako, oprostite na neznanju, zato sam ovdje. Zanimaju me efekti cijele te price o dojenju dokle god, jer znamo li ustvari socioloski gledano kakva ce ta djeca imati oslonac samo na sebe u drustvu, u koje kad tad mora krociti. To, naravno ovisi o roditelju, a ne djetetu.
    I ovo "kopi-pejstanje" americkih uzora mi nije bas jasno. Mislim, otkad su nam ameri uzor u odgoju djeteta, drustva, etike, morala, da ne nabrajam. Jesu li nam njihova iskustva model za najbolje? Ono sto prihvacam je da su medicinski najnapredniji. Gdje se tu uklapa nasa logika. I na kraju, i ja mislim da roditeljskoj ljubavi nema granica, ali je bitno na koji cemo je nacin prezentirati djetetu. Eto. Znam da ipak nisam jednostavno upitao, ali valjda mi nije jednostavna tema.
    Mislim, da me se krivo ne razumije, ne bi bio tu na ovom forumu da ne zelim i ja najbolje svojoj djeci, pa me zanima sto ce mi upuceniji reci.
    Hvala

    PS: Nadam se da se smije saliti i na ovom forumu iako je tema ozbiljna

  38. #88

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Jer ja sam mislio (mozda me sad educirate) da je majcino mlijeko zastita djetetu od bolesti i da dijete prima antitijela do cca 9 mjeseci starosti
    WHO upravo i preporučuje dojenje NAJMANJE 2 godine, a kasnije prema potrebama i željama majke i djeteta zato što dijete prvu godinu dojenja "preuzme" 60 % "majčinog imuniteta", a drugu godinu 40 %

  39. #89
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Uf, vrlo komplicirana tema, i tesko je to sve sazeti u par recenica, ali probat cu biti sto jasnija.

    Dakle, govorimo o dojenju djeteta tako dugo dok to odgovara i mami i djetetu. To je jasno. Ono sto mi nije jasno je poistovjecivanje majcinske ljubavi i dojenja.
    Ne kuzim, nitko ne poistovjecuje majcinsku ljubav s dojenjem. To definitivno nije isto, i ne treba biti. Ljubav je puno vise od dojenja.

    Nije mi jasno zasto je to toliko bitno ako je dojenje u kasnijim godinama djetetova zivota samo dohrana.
    Je samo dohrana u fizickom smislu, ali nije u emotivnom. Dojenje nije samo zbog gladi, postoji i tzv ne-nutritivno dojenje kada djeca doje zbog smirenja, utjehe, potrebe za majcinom toplinom i dodirom itd. I tako da cesto mali bebaci doje i iz ovog drugog razloga, a okolina vice "on je tebi gladan, gle stalno trazi sisati!"

    Dakle, to dugo dojenje je bitno jer je to djetetu bitno. Bitno je da dijete pustimo da samo preraste neke faze kad je ono samo spremno. Isto kao sto djetetu ne dajemo sarmu sa dva mjeseca jer mu probavni sistem nije spreman, niti ga silimo da hoda sa 6 mjeseci jer mu misici i kosti nisu za to spremni, isto tako vecina djece nije spremno odustati od dojenja u fazi od godinu dana ili manje. Da se njih pita, vecina bi sisala do 2-3 godine minimum. Dokazano je da djeca koja tako dugo sisaju da su samostalnija, sigurnija i emotivno stabilnija. Jer se oni ne boje napraviti "korak u svijet", istrazivati, jer uvijek znaju da se mogu vratiti korak nazad u svoje utociste. Jednostavno imaju emotivnu podrsku u obliku dojenja koja im nije uskracena prije nego su oni spremni.Zanimljivo je kako dijete preko 1 god ima faze cesceg sisanja, i to je vrlo cesto direktno povezano s burnim emotivnim zivotom djeteta (strah od odvajanja, mama pocinje raditi, itd), i onda opet postoje periodi kad se dijete niti ne sjeti sisati, i onda opet ima period burnog emotivnog doba i onda opet trazi cesce.

    No najfascinantnije je gledati dijete kako "prerasta" dojenje. Kako mu to vise nije najbitnije, i kako samo dijete smanjuje dojenje onako kako njemu pase i s vremenom prestaje.

    Iako mi je tesko procijeniti sto je definicija "dohrane" u svakodnevnoj djetetovoj prehrani.
    Taj sam izraz upotrijebila jer nisam znala kak bi to drugacije opisala. Mozes ti dojenje u toj fazi zvati i desertom Ono sto sam htjela reci je da dojenje nije glavna prehrana, nego vrlo hranjiv i vrijedan dodatak prehrani.

    Jer ja sam mislio (mozda me sad educirate) da je majcino mlijeko zastita djetetu od bolesti i da dijete prima antitijela do cca 9 mjeseci starosti. Ako nije tako, oprostite na neznanju, zato sam ovdje.
    Netocno. Dijete prima antitijela dokle god sisa. Antitijela ne nestaju iz majcinog mlijeka, bas obrnuto - sto dijete manje sisa, veca je koncentracija antitijela bas zato da bi i starije dijete koje malo kolicinski popije mlijeka isto dobilo puno antitijela. Djetetov imuni sistem nije zavrsen s godinu dana, on se i dalje razvija. I dojenje je savrsena nadopuna djetetovom nezrelom imuno sistemu.

    No kao sto sam spomenula, nisu tu samo antitijela u igri, pogledaj:

    • Tjekom druge godine majcino mlijeko osigurava (448 ml):
      [list:e199d51ef8]o 29% potrebe za energijom
      o 43% potrebe za proteinima
      o 36% potrebe za kalcijem
      o 75% potrebe za vitaminom A
      o 76% potrebe za folatima
      o 94% potrebe za vitaminom B12
      o 60% potrebe za vitaminom C
    [/list:u:e199d51ef8]

    Zanimaju me efekti cijele te price o dojenju dokle god, jer znamo li ustvari socioloski gledano kakva ce ta djeca imati oslonac samo na sebe u drustvu, u koje kad tad mora krociti. To, naravno ovisi o roditelju, a ne djetetu.
    Ali ne mozemo mi samo "sutnuti" djecu i natjerati ih da budu sama sebi oslonac. To je nesto sto se polako izgradjuje i gdje se roditeljski oslonac polako smanjuje, a dijete se oslanja sve vise na sebe. Mislim da u tom svjetlu tu dojenje samo moze pomoci u tom emotivnom aspektu, jer je dijete sigurno u taj oslonac i osjeti ga, i lakse mu se otisnuti i probavati kak je to "sam", i s vremenom smanjivati dojenje onako kako njemu pase dok nije potpuno spreman prestati.

  40. #90
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    anchie, jako lijepo

  41. #91
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    I meni se svida anci i moram reci da je vedranf prvi tata ovog novog proljetnog vala koji mi je bez obzira na klasicno propitkivanje simpa.

    Ja vam vedrane preporucujem dugo dojenje. Ako se se ne zamaras prekidanjem i kojekakvim analizama necete ni primjeniti kako vam prelete tri godine. Pokusajte samo da za sve nastupajuce probleme ne okrivljavate dojenje i to je sva umjetnost.

    Ja mislim da mojoj djeci dugo dojenje nije skodilo i da su psiholoski skroz ok. Vrlo su otvoreni i dobro komuniciraju s drugom djecom i odraslima, na oba jezika. Bolesni su kao i druga djeca i bolesti prolaze bez puno frke, makar ja moram odraditi noci. Bilo je dana kad dijete nista nije htjelo jesti, ali je pilo mlijeko i to mi zbilja nitko ne moze osporiti. Bilo kao izvor tekucine, secera bolje je nego nista kad su bolesni.

    Vedrane covjek saznaje dok je ziv. Treba uvijek napraviti prostora za nesto NOVO, A STARO bas kao sto je produzeno dojenje.

  42. #92
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    bas cudno kako su se pojavili novi muski za forumu i sve ih zanima produzeno dojenje

    cak i detalji

    doslo s proljecem ....
    Ma meni je to čudno, svako malo se pojavi neki dobronamjerno znatiželjni muškarac s malo postova, kojeg strašno zanima dojenje i svi detalji oko toga s povremenim osvrtom na seksualni život.
    I svi mi imaju isti stil pisanja.
    Meni to liči na provokaciju.

  43. #93
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    1. Ivar 47 mjeseci
    2. Jan 51,5 mjeseci - i to je bilo to!
    3. mislav 39 mjeseci
    4. Jan 36 mjeseci
    5. Ema Helena ... trajalo prekrasne 3 godine i 3 mjeseca
    6. Leda 39 mjeseci
    7. Nina 41 mjesec (i idemo dalje...)
    8. Darla Elen 38 mjeseci...nema odvikavanja
    9. VedranaV (od 11/2001)
    10. Anna 6 godina i 4 mjeseca ( proba povuć kad se vratim iz Zagreba, veli da onda ima najviše mlijeka, ma to nije više dojenje nego zafrkancija, ali tehniku je zapamtila)
    11. Karlo 3 godine i 1 mjesec
    12. Dora Lea, 38 mj. u tandemu s Vedranom 6,5 mj. i sviđa joj se kad "mogu biti dvije cure"...
    13. Ben - 3 godine ...
    14. anchie76 - mala buba 36 mj
    15. Fran- 3 godine...
    16. Fiona - 3 g. i tjeramo intenzivno dalje
    17. Vanja, 3 godine, sisoovisnik

    Evo i nas, pozdrav ekipi :D .

  44. #94
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    Ma meni je to čudno, svako malo se pojavi neki dobronamjerno znatiželjni muškarac s malo postova, kojeg strašno zanima dojenje i svi detalji oko toga s povremenim osvrtom na seksualni život.
    I svi mi imaju isti stil pisanja.
    Meni to liči na provokaciju.
    Ovo je jaaaako ruzno! Znaci cim se pojavi neki tata koji se raspituje o produzenom dojenju automatski je provokacija? Pa da, pa kako bi musko htjelo ista nauciti, on odmah provocira

    Covjek nije mogao ljepse pitati nego sto je pitao. Sto je mogao jos napraviti da to tebi ne bi izgledala kao provokacija? Ali ocigledno je greska u tome sto je krivog spola.

    U konacnici, ako ti ovo dozivljavas provokacijom, nemoj se javljati na ovaj topic i slicne, pusti nas koji ovo dozivljavaju kao znatizelju i zelju za edukacijom da objasnimo covjeku na miru bez upadica sastrane.

  45. #95
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    U konacnici, ako ti ovo dozivljavas provokacijom, nemoj se javljati na ovaj topic i slicne, pusti nas koji ovo dozivljavaju kao znatizelju i zelju za edukacijom da objasnimo covjeku na miru bez upadica sastrane.

    To je bio moj dojam, ako sam u krivu ispričavam se ako sam koga uvrijedila.

    Vidiš, a meni je ovo jaaako ružno, ako mi mišljenje nije kao Tvoje odmah je poruka da nemam što tu tražiti.

  46. #96
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    vedrane, ja sam ta koja je kopi pejstala - u pravu si, nije neka fora...

    kopi pejstala sam jednu mamu koja je slucajno s engleskog govornog podrucja i to zato jer ljepse objasnjava neke stvari nego bi ja sama. Ali ona je sve prije nego predstavnik nekakve americke kulture i nacina zivota. Ja ja sam ovdje medju zatucanijim seljankama po pitanju uopce modernih dostignuca civilizacije, pa je zaista nisam citirala da bi porucila "vidis kako to rade Oni" vec samo zato jer je u meni izazvala postovanje zena koja zna cijeniti ono sto joj je Bog darovao i to s radoscu koristiti, unatoc ogromnom pritisku i uvjeravanju okoline da to bas i nije normalno.

    Ali evo, mogu ja citirati i jednu obicnu hrvatsku mamu koja je isto lijepo opisala iskustvo vecine nas duzenegojetonormalnodojecih zena :

    Citiraj kloklo prvotno napisa
    Meni se Leona sad sa dvije i pol godine zna tako divno šćućuriti u krilu, ko ptičica mala i ciki tako mirno i blaženo, da osjećam kako uživa sa svakim atomom svog malog bića
    Ma kud ces jaceg argumenta?

  47. #97
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Bez obzira sto se ne slazem s ancinim nacinom kako ti je to rekla aleksandra vedran je zbilja na nivou.
    Neki drugi da ih ne spominjem nisu bili po meni ok pa sam i ja reagirala na drugom topiku ovako kao ti i onda me je anci oprala.
    Anci nije dobro da cure ovako operes, uputi ih na druge topike muskog proljetnog vala i na strategiju ljubaznog prosvjetljivanja znatizeljnika, ali nemoj odmah cure koje ovako misle hladno odbacivati i uputiti ih da se ne javljaju.
    Svako je od nas u svom svijetu i ne citamo svi sve, a stvari se ponavljaju, a aleksandra nista lose nije mislila, a izgleda ovaj put ni vedran za razliku od starta proljetnog vala.

    Dijana i ja po mom iskustvu tvrdim da dijete ne mozes natjerati da doji ili ga psiholoskim trikovim prisiliti na dugo dojenje. To smo i pricali vec na dva topika na kojima sam prestala diskutirati.

  48. #98
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    U zadnje vrijeme je bilo puno provokacija pa smo svi valjda malo osjetljiviji.

  49. #99
    vedranf

    Početno

    Dobar dan.
    Hvala na odgovorima.
    A evo i mojih razmisljanja:
    1. Ja nisam osjetljiv.
    2. Mame su svakako nesto drugo. Kad je dojenje u pitanju. Sad se samo jos pitam jesu li hormoni u pitanju ili tu ima i razuma. (sala)
    3...
    4......
    5... Hmmmm..

    Mozda vas nervira ovo moje nabrajanje. Mislim da sam vidio kako neki muski tako pisu po bespucima ovih foruma i nazivaju neke od vas pogrdno (jehovini svjedoci i sl.). Ja sam se ukljucio na forum prvi puta u ponedjeljak, a kao provokacije ili uvrede koristim sofisticiranije metode prikladnije 21. stoljecu. Nisu samo mame evoluirale.
    Eto upravo ta evolucija i zdrav razum mene tjera na znatizelju, pa sam zato jos uvijek prisutan.
    Dakle... Prilicno je bitna razlika po mom vidjenju da li mama doji dijete do svoje 3. godine ili 7-8. To je ono sto mene zapanjuje. Da granica nema. Ova top lista produzenodojenedjece, koja cirkulira, ima svoju svrhu, pretpostavljam, a to je dika i ponos svoh onih koji produze dojenje u odnosu na vrijeme predvidjeno u sveopceprimitivnojnamokolini. Jel to neki revolt ili briga za dijete?
    Ako je revolt, onda necu komentirat. A ako je briga za dijete, onda mi se logikom stvari postavljaju pitanja kao npr. Zele li mame zaista dojiti dijete do 7-8 godine? Ako zele, jesu li u potpunosti predane cilju "dojiti sto dulje" unatoc realno gledajuci, pretpostavci da ce npr. mamin i tatin sin dojen do sedme godine ipak biti prilicno mamin sin. Jasno je da tate imaju veci problem s ovom temom nego mame. No morate razumjeti da i tate imaju pravo glasa. Cak stovise, realno je ocekivati ravnotezu. Ne misle li i mame tako? I na kraju, kad smo vec kod psiholoskih i socioloskih ujecaja na dijete, imaju li renomirani (napredni, privaceni, dokazani, uspjesni, prosirenih vidika...) psiholozi svoj komentar na dojenje do takve dobi djeteta. Kladim se da nisu svi slozni oko toga... No, ne baratam cinjenicama, priznajem. Zato pitam vas i svesrdno zahvaljujem na odgovorima, komentarima, salama...

    PS: Sto je to proljetni val?

  50. #100
    vedranf

    Početno

    A vidim, ima ovdje blizu forum i o psiholozima.
    Bas sam zapeo za ovaj.

Stranica 2 od 10 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •