Stranica 8 od 10 PrviPrvi ... 678910 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 351 do 400 od 454

Tema: Sisavci stariji od 3 godine

  1. #351
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Pozdrav, cicoljubac ne želi više cice spavaju.
    Bilo je to prekrasnih 1180 dana.
    I preko 14 000 cikanja.

  2. #352
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    evo mi dojimo tek 9 mj o prestanku uopće nisam razmišljala, ja bi volila bar do 3 godine ali jednostavno ćemo prestati kada nam prestane biti prirodno..
    danas prvi put pričam s jednom susjedom od nekih 50-ak godina koja me pita dal još dojim(ne znam ni otkud zna da uopće dojim).. ja kažem "aha" a ona "ma jeeel?"
    kaže "moja kćer je dojila dijete do četvrte godine!" ja se osmijehnem i kažem "ma da?" uz izraz divljenja, al ona na to nastavi " imala je veliikih problema s odvikavanjem, veeeeelikih! dijete se nikako nije dalo odviknuti!""zato nemoj baš predugo dojiti!!"
    strašno, ostala sam bez riječi.

  3. #353

    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    80

    Početno

    7.12.smo navršili 3godine,nema naznaka prestanku cikanja...

  4. #354
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Ipak smo tu Nakon preko 2 mjeseca pauze (dojio je do pola trudnoće), ipak je tražio kad se rodila seka.

  5. #355
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    Ipak smo tu Nakon preko 2 mjeseca pauze (dojio je do pola trudnoće), ipak je tražio kad se rodila seka.
    Pa naravno, zna covek sta valja
    Ako ti je za utehu i mi smo tu, ja bez pauze, vec 6 godina

  6. #356
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja sam M. najavila pred desetak dana da za deset dana prestajemo s dojenjem. Onda bi je tu i tamo podsjetila koliko je još dana ostalo. U petak sam joj rekla da je zadnji dan, ona je primila na znanje. U subotu ujutro je tražila sisati, ja sam je podsjetila da više ne može. Ona je rekla: "Znaš kako san ja mislila? Ja san mislila da još danas sisan mliko, i onda više ne."
    Ja: "Može, ali onda više nema produživanja:"
    M: "A šta je to produživanje?"
    Ja: (objasnim)
    M: "Ajde dobro. Može."
    Jučer ujutro me sa šeretskim smiješkom pitala opet, pa je rekla da se samo zeza. (A nije se zezala, isprobavala je.) Navečer je zaspala uz mene bez da je pitala mlijeka. Negdje tokom dana je ustvrdila da ona već dva dana nije pila mlijeko. Ja sam rekla da je ona baš moja velika cura, a ona mi je rekla: "Ajde dobro, ne moraš mi to više govorit." Ne da se mala maslat :D

  7. #357
    Puella avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    34

    Početno

    Dojenje do 8 godine


  8. #358
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    e vertex tvoja m. pokazuje urodenu antipatiju prema bullyingu, odnosno manipuliranju.

  9. #359
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Seni
    moja je svojedobno isto dobila uputu da nakon rodjendana (treceg ) vise nema. Znala je to par tjedana unaprijed pa je proslo ok.
    Posljednje uređivanje od Anci : 19.07.2013. at 12:33

  10. #360
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Svečano se prijavljujemo na ovu temu s trećom cicoljupkom koja sutra puni 3 god. i ne kani odustati; ukupno u komadu dojim sad preko 4.5 god. (srednja curka, cijela trudnoća, tandem i sad eto - ostade najmlađa sama na ciki već pune 3 god.!) :D

  11. #361
    ancila avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    57

    Početno

    tri godine i skoro tri mjeseca...prvo dvoje samo po 8 mjeseci....postala sam frikuša. sada sam imala blighted ovum i plačem jer nece biti novog sisavca
    Posljednje uređivanje od ancila : 15.09.2013. at 12:58

  12. #362
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    i mi smo tu još, a približavamo se 4. rođendanu

  13. #363

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj Puella prvotno napisa Vidi poruku
    Dojenje do 8 godine

    ajme strašno. nemam predrasude, ali ovaj put moram reći jadna djeca. grozno. izgubila sam apetit. nadajmo se trajno :D
    Posljednje uređivanje od hedwig : 23.09.2013. at 15:06

  14. #364
    Nitenaja avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    291

    Početno

    Meni je sve iznad dvije godine šokantno,oprostite ali dojenje s tri godine to je meni neki poremećaj,znam da ćete me napadati ali ja bih potražila pomoć da imam nagon dojenja djeteta s tri godine.

  15. #365
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Nitenaja, ovo ti stvarno nije trebalo
    imaš pravo iznijeti svoje mišljenje, ali nema potrebe da budeš uvredljiva
    sad ispada da dobar dio žena na ovom forumu treba psihološku pomoć

  16. #366
    Nitenaja avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    291

    Početno

    Ja sam u šoku od toliko dugog dojenja,meni je to fanatizam,neznam...oprostite mame ali meni to nije normalno i zaista tako mislim ako sam nekog uvrijedila isprika,ali nije mi normalno.Rode su mi zaista puno pomogle i pri porodima,dojenja ma u puuunooo stvari,ali ovo mi je pretjerivanje.Ovaj filmić bolje da nisam gledala,ovo curica koja doji,ajme,mani je to mučenje,velim dasma u šoku.Ma neznam tko se raznježi na takvu sliku,većina se šokira.

  17. #367
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    i ne radi se tu ni o kakvom nagonu kojeg bi trebalo zauzdati

    SZO kaže da bi dijete trebalo dojiti do 2 godine života pa i dulje ako majka i dijete to žele
    a zašto ne bi željeli znajući koje su koristi od produženog dojenja

    pitanje duljine dojenja je individualno pa kako ne osuđujemo majke koje prestanu s dojenjem sa 6 mjeseci (ili ranije), nema potrebe etiketirati ni žene koje doje dulje od famoznih godinu ili dvije

    (a ovakvih slučajeva dojenja osmogodišnjaka ima zanemarivo malo i ne treba vas brinuti)

  18. #368
    Nitenaja avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    291

    Početno

    Što se tiče s zdravstvene strane zdravijeg od toga nema,ali emocionalna i psihološka strana???
    Evo znam slučaj gdje je dijete dojilo do 3 godine,mama mljeka u izobilju,nakon 2 godine počeo odbijati hranu,cicka mu je bila sve,kad bih se malecki naljutio ili sl.mama odmah cicka van,i mali se umiri.Nažalost taj dječak ima poremečaj ponašanja,cicke više nema,a on nemože podnjeti,NEMA,NEMOŽE,NEDAM.

  19. #369
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    nije tu dojenje krivo, nego neke druge stvari

    ja znam za hrpu suprotnih iskustava, među njima i moje
    kao i u svemu drugome, i u produženom dojenju djetetu treba postaviti granice
    koje su to, ovisi o majci i djetetu

  20. #370
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Nitenaja prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče s zdravstvene strane zdravijeg od toga nema,ali emocionalna i psihološka strana???
    Evo znam slučaj gdje je dijete dojilo do 3 godine,mama mljeka u izobilju,nakon 2 godine počeo odbijati hranu,cicka mu je bila sve,kad bih se malecki naljutio ili sl.mama odmah cicka van,i mali se umiri.Nažalost taj dječak ima poremečaj ponašanja,cicke više nema,a on nemože podnjeti,NEMA,NEMOŽE,NEDAM.
    laumi je već napisala, tu nije problem što je dječak sisao, nego što ga se nije učilo da se smiri na druge načine. To je isti problem kao s djecom koju se uvijek smiruje tako da im se da slatkiš, ili im se obeća poklon. Nećemo zato poklone proglasiti pogubnima za djecu.

    Ja razumijem da ti je čudno dojenje poslije tri godine. To je rijetkost u našem društvu, nepoznato, zaboravljeno. I kao o svemu nepoznatome, tako se i o produženom dojenju pričaju strašne priče :D

    S druge strane, kad to živiš, obično je da ne može biti običnije. A postavljanje granice postaje čudno, osjećaj je sličan kao da ti netko kaže: Dijete ti ima 11 godina, nije vrag da ga još grliš?!

  21. #371
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku

    S druge strane, kad to živiš, obično je da ne može biti običnije. A postavljanje granice postaje čudno, osjećaj je sličan kao da ti netko kaže: Dijete ti ima 11 godina, nije vrag da ga još grliš?!
    Jako lijepa misao. Hvala ti.
    Mi imamo staž od tek 23 mjeseca, ali nam se već prigovara... evo savršenog odgovora.

  22. #372
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    dobro si rekla, vertex, produženo dojenje je nešto što je u našem društvu zaboravljeno

    za razliku od tzv. "primitivnih" društava, gdje je najnormalnije da djeca doje dok ne izgube mliječne zubiće
    interesantno, u tim društvima su dojenačke kolike nepoznat pojam. djecu se doji na zahtjev i puno ih se nosi.

    istraživanja pokazuju da se djeca koja su dojena onoliko dugo koliko su imala potrebu za time lakše osamostaljuju. općenito, djeca čije emocionalne potrebe (dojenje je samo jedna od njih) su zadovoljene sigurnija su u sebe i svijet oko sebe.

  23. #373

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    laumi je već napisala, tu nije problem što je dječak sisao, nego što ga se nije učilo da se smiri na druge načine. To je isti problem kao s djecom koju se uvijek smiruje tako da im se da slatkiš, ili im se obeća poklon. Nećemo zato poklone proglasiti pogubnima za djecu.

    Ja razumijem da ti je čudno dojenje poslije tri godine. To je rijetkost u našem društvu, nepoznato, zaboravljeno. I kao o svemu nepoznatome, tako se i o produženom dojenju pričaju strašne priče :D

    S druge strane, kad to živiš, obično je da ne može biti običnije. A postavljanje granice postaje čudno, osjećaj je sličan kao da ti netko kaže: Dijete ti ima 11 godina, nije vrag da ga još grliš?!
    Donekle se slazem s tobom. No, nije li postavljanje granica jedna od najtezih stavri u odgoju? To su zapravo odluke koje donosimo umjesto njih od trenutka kad se rode dok ih ne mogu sami donositi. Odredjujemo im od najranije dobi sto ce i kako, sto ce jesti, koliko ce se cesto kupati, roditeljstvo nazalost nosi i taj dio, granice. Pa ne vidim zasto majka ne bi postavila granicu u dojenju? Meni to s grljenjem nema veze, to je osjecaj. Zasto ne bi osjecaji i mazenje zamijeniti dojku kad je djetetu utjeha potrebna?

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  24. #374
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    nitenaja i hedwig, zanimljiva stvar.. gledala sam ovaj video prije nego sam rodila i ne mogu riječima opisati kako mi je bio fuj i bljak i zgrozila sam se vjerovatno jednako kao vi. ma baš strašno!
    i vidjela sam ga opet da je postan negdje na forumu ali sam ga izbjegavala pogledati do ovoga časa jer sam se, iskreno, bojala kako će to utjecati na mene (pošto sam bila tako zgrožena kada sam ga prvi put vidjela). da napomenem da dojim već 20 mjeseci.

    moj sadašnji doživljaj i onaj prošli su nebo i zemlja. baš sam u šoku! sada ovdje ne vidim ništa nenormalno, žena mi je prošli put djelovala kao psihički bolesnik a sad mi djeluje tako drago i staloženo i zrači nečim tako lijepim i majčinskim..
    želim reći da je teško uopće objektivno promatrati ovakvo nešto dok sam to ne doživiš.
    a moj put od trenutka kada sam ostala trudna do dana današnjega mi je to pokazao nebrojeno puta.
    toliko me to promijenilo, na bolje. i puno manje sudim jer sam iskusila koliko velika stvar kao što je dijete može promijeniti čovjeka.
    i nisam mislila o dojenju, pa sam mislila samo do 6 mjeseci, pa aj do godine, pa odlučila ostati doma, pa nek doji još malo..
    a sad iskreno, nemam granice. neznam.
    nek nas struja nosi..
    i svim mamama koje doje poslije godine i dvije i tri i 5 i dalje svaka čast! ne radite veliku stvar samo za sebe i za vašu djecu, radite veliku stvar za čovječanstvo.
    jednoga dana će to ponovno biti jasno. sigurna sam u to. a danas smo mi te koje počinju, rekla bih revoluciju, povratak prirodi! pa nek se smije i zgraža tko hoće,ionako nije važno jer nas ništa od toga ne može dotaknuti.

  25. #375

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    28

    Početno

    Nisi me shvatila. Jadna djeca. Ako mislis da nam je povratak prirodi moguc uz oneciscen zrak, vodu i tlo, gmo kulturama i pop kulurom, onda se varas. Zivimo u 21. Stoljecu, ne u Nigeriji nego u Hrvatskoj. Tv je u svakom domu, ako nije kod kuce onda je kod bake ili u vrticu. Meni je drago sto zivimo u svom vremenu. Dojenje do 8.godine nije povratak prirodi. Ne osudjujem produljeno dojenje, dapace, mislim da ima puno prednosti. no, isto tako mi nije lijepo vidjeti hahara od 4 godine kako mamu navlaci za majicu.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  26. #376
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    A nisi ni ti shvatila. Dojenje nema veze sa mjestom i vremenom. To je normativ. Jadna djeca?? Šteta za tebe.

  27. #377

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    28

    Početno

    Ali dokle? Dokad? Do faksa? Moze jedna kava s izdojenim mlijekom? Taj dio ne kuzim. Zar nije poanta da ih osamostalimo i s ljubavlju i briznoscu otpratimo u zivot? Ma nije steta za mene, vjeruj mi, prva sam u redu ako treba zagovarati njeznost i brigu i ljubav i dojenje dok su tako mali i ovisni o nama... mislim da nema nista ljepse od roditeljstva.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  28. #378
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    Jesi dojila?

  29. #379

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    28

    Početno

    Jesam. Ali ne vidim razloga da ti ovo preneses na osobni nivo.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  30. #380
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    Oprosti onda. Tvoji pretjerani komentari već prenose ovo na osobni nivo.

  31. #381

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    28

    Početno

    Zao mi je ako si tako shvatila, moj je komentar na film. Osobno ne poznajem nikog tko doji dijete od 8 godi a.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  32. #382
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj hedwig prvotno napisa Vidi poruku
    Donekle se slazem s tobom. No, nije li postavljanje granica jedna od najtezih stavri u odgoju? To su zapravo odluke koje donosimo umjesto njih od trenutka kad se rode dok ih ne mogu sami donositi. Odredjujemo im od najranije dobi sto ce i kako, sto ce jesti, koliko ce se cesto kupati, roditeljstvo nazalost nosi i taj dio, granice. Pa ne vidim zasto majka ne bi postavila granicu u dojenju? Meni to s grljenjem nema veze, to je osjecaj. Zasto ne bi osjecaji i mazenje zamijeniti dojku kad je djetetu utjeha potrebna?

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
    Majka apsolutno ima pravo postaviti svoju granicu u vezi dojenja. Ono o cemu ja pricam je da ne postoji univerzalna granica do kad je u redu dojiti, to je osobna stvar majke i djeteta.

    Granica koju sam ja postavila svojem djetetu je bila ta da nema
    dojenja u javnosti nakon 18 mjeseci. To je bila moja osobna granica, ali ne vidim zasto ne bi bilo ok da druge mame doje u javnosti i nakon te dobi.

    Isto tako, dojenje osmogodisnjaka mi je too much, dok mi je dojenje npr. cetverogodisnjaka skroz normalno i prihvatljivo.

  33. #383
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Majka apsolutno ima pravo postaviti svoju granicu u vezi dojenja. Ono o cemu ja pricam je da ne postoji univerzalna granica do kad je u redu dojiti, to je osobna stvar majke i djeteta.
    naravno!
    ja se također ne mogu nikako zamisliti kako dojim osmogodišnjaka, ali sudeći po dosadašnjem iskustvu, nikad se ne zna što sutra nosi. više se nad ničim ne čudim jer ne mogu razumjeti kako je biti u tuđoj koži pa stoga ni suditi.

  34. #384
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Ne pripadam ovoj temi, ali malo sam skicnula i pogledala filmic.
    Nije mi jasno, stvarno mi nije jasno zasto netko ima bilo kakvo negativno misljenje o ovoj obitelji.
    Majka je sretna, curice su sretne, otac ih podrzava, nikome nista lose nisu napravili.
    U cemu je problem? Zasto osudjivati tu majku ili zaliti djecu?

    Ja jedino mogu imati misljenje bi li ja to htjela ili ne, ali osudjivati nekoga jer se ne slaze s mojim misljenjem - ne, ne!

  35. #385

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    28

    Početno

    Mimi, ma nije stvar da zelim osudjivati tu obitelj. Jednostavno zalim djecu jer se pitam kakvih ce to mentalnih posljedica na njih imati. Cisto s te strane gledano. Isto kao sto ne razumijem neke druge odluke roditelja za koje smatram da nisu najbolje za dijete. Iz moje perspektive, u blizoj okolini imam osobu koje je sina dojila do 6 godina. I nakon toga je morala sminkat cice, farbat bradavice, govorit da su cice bolesne, nakon cega bi mali rekao " onda mi reci kad ozdrave pa cu ja opet". Pustis li djetetu na izbor jednu takvu odluku, vrlo je tesko zadrzati autoritet. Da be govorim da je to dijete konkretno koje ja poznajem izrazito posesivno prema majci, ostalo je rako. Ja cisto gledam s razvojne strane ne radi li im se tine medvjeđa usluga. Na stranu je li tebi taj filmic dobar, lijep ili bljak. To se moze komentirati.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  36. #386
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Hedwig, imat će iste mentalne posljedice koje ima bilo koja situacija kad roditelj ne zna reći ne, a to zapravo želi.

    Četverogodišnjak koji nateže mami majicu može sisat i bez da nateže majicu, ako mami to smeta. Ili joj čak ne smeta toliko, ali zna da je okolini krajnje čudno pa se ni njoj ne da bit u centru (takve negativne) pažnje. Ali, ruku na srce, velikoj većini mama ide na živce da joj veliko dijete nateže majicu i to ne dozvoljava.

  37. #387
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Ja nekako uvijek idem od pretpostavke da svaki roditelj zna sto je najbolje za NJEGOVO dijete.
    Jer da su sva djeca ista postojao bi jedan prirucnik po kojem bi svi odgajali i super.....e onda bi mogli komentirati druge sto je krivo, a sto pravo.
    A ovako ne mozemo. Mi smo razliciti, djeca su razlicita, ne odgovara svima sve, niti isti pristupi urode plodom kod svih.
    Zato ja ne osudjujem nikoga, ne samo u ovoj prici o dojenju, nego opcenito u odgoju djece.
    Roditelji su odrasli ljudi i trebali bi predvidjeti kakve posljedice sto nosi njihovoj djeci i kako ce se nositi s tim. A ja to ne mogu niti moram znati za svih, osim za sebe.
    Ono sto mogu je podijeliti svoje iskustvo ako me netko pita i poslusati tudja iskustva i nesto iz toga nauciti / pokusati primjeniti.
    Tako da o posljedicama produzenog dojenja ne bi nista pretpostavljala......

  38. #388

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    28

    Početno

    Ne bih se slozila da svaki roditelj najbolje zna sto je najbolje zanjegovo dijete...u tome je i stvar

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  39. #389
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    A tko onda zna sto je najbolje za ove dvije djevojcice iz filmica?

  40. #390
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    ok. nađi mi gdje piše da produženo dojenje može imati negativne mentalne posljedice. pročitaj o produženom dojenju iz relevantnih izvora i da malo proučiš kako se dojilo kroz povijest. naglašavam da ne želim pametovati, hoću ti pomoći da nađeš odgovor na svoje pitanje.

    drugo, nije bitno što ti smatraš da je najbolje za tuđe dijete jer jednostavno ne znaš. nadam se da si onda ok s tim da drugi ljudi također smatraju što je najbolje za tvoju djecu, jel? i ne želim biti gruba, ali možda netko misli da si ti zakinula svoje dijete za nešto važno nisi dugo dojila ili radila bilo što drugo po već tuđim kriterijima.
    (opet, da me krivo ne shvatiš, meni su sve mame jednake bez obzira na dojenje i bilo koji drugi segment odgoja)
    ja se nadam da i u stvarnom "vanforumskom" životu nisi tako laka na kritici.

    što se tiče tvoje poznanice i šminkanja cica bla bla, svatko ima drugačiju perspektivu pa opet nema smisla da govoriš o nečem što nisi prošla i jasno je da ne možeš razumjeti.
    nemoj se s tim opterećivati, ako si ti na miru s tim koliko si ti dojila pusti druge da rade ono s čim su oni na miru.

    što se tiče posesivnosti, tu je opet stvar perspektive, neki moji ukućani bi rekli da je moj malac od tek 20mj posesivan zbog toga što su oni drugačije odgajali i bila im je važnija poslušnost nego vezanost. meni zvuči normalno da je dijete od 6, 7 pa i 8 i više godina dosta vezano za mamu.
    moj brat je dojen jedva 4 mjeseca, sada ima 17 godina i nije ga sram dati pusu mami, i baš su vezani i imaju lijep odnos. drugi brat ne baš. možda ovisi i o djetetu.

    i ne mora biti da ta posesivnost ima ikakve veze sa dojenjem, osim ako znaš deset takvih slučajeva. uf, odgoj je puuuuno više od samog dojenja. neka mama koja uopće nije dojila može biti posvećenija ili imati veći autoritet prema djetetu nego ona koja je, ali i obrnuto itekako. previše je tu stvari u igri.

    i što se tiče komentiranja filmića, većina smo ovdje otvorenog uma, ali ipak mi je neukusno staviti ovakav komentar, citiram;
    "ajme strašno. nemam predrasude, ali ovaj put moram reći jadna djeca. grozno. izgubila sam apetit. nadajmo se trajno :D!
    na podforumu produženog dojenja i temi "sisavci stariji od 3 godine". na indexu bi to već bilo ok ali ovdje..

    daj si još malo prostora i vremena za promijeniti mišljenje, da ne bi bilo "nikad ne reci nikad".. peace.

  41. #391

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    28

    Početno

    Anasti, pobogu, pa imam pravo reci svoje misljenje pa i kritiku ako hocu. Kao i onaj tko je stavio taj filmic na temu, ja ga imam pravo komentirati. I zaista stojim iza svake rijeci. Ne znam zasto ti imas bas potrebu da se slazem s tobom, ja nemam potrebu osim reci svoje misljenje, kao i ti. Non stop spustas raspravu na osobni nivo. A onda na kraju peace. Apsolutno ne znam sto mi sutra nosi. Ali znam da ne zivimo u 19.stoljecu na selu gdje zene nisu imale sto djeci dati za jesti pa su ih dojile jako dugo. Ne zivimo ni u 80-tima kad je zena po defaultu bebi dala bocicu jos u rodilistu. Sigurna sam da su ta vremena iza nas. A ko hoce, dojit ce dijete do skole i stavljat mu/joj platnene pelene i nikakav moj komentar nece tome nastetit. A meni ostaje pravo da imam misljenje. Kao i druga strana.

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  42. #392

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    28

    Početno

    Edit: ja se za tebe nadam da u vanforumskom zivotu nisi ovako lako zapaljiva. Skuzila sam da te zivciram, al daj te reakcije... agresija

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  43. #393
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    nemam ja potrebu da se ti slažeš sa mnom
    nisam te uopće htjela uvrijediti na osobnoj razini, zaista!
    pitala si zašto? do kada? itd. a ja sam ti pokušala objasniti na svoj način.
    i samo ću ti još jednom ponoviti, ako te zanima (ako sam dobro shvatila da te zanima i zaista želiš razumjeti), da dojenje nije alternativni način prehrane, niti prehrana o kojoj se preživljava u siromaštvu.
    to je puno više od hrane.
    ali ako ne želiš razumjeti i znati nastavi dalje sa kritikom, ali onda se i ti znaj nositi sa istom.
    prema antropološkim istraživanjima normalan samostalan prestanak dojenja je između 2,5 i 7 godina. dijete dobiva brojne dobrobiti iz majčinoga mlijeka kroz produženo dojenje. između ostaloga, više antitijela svakom slijedećom godinom dojenja, svaka godina dojenja povećava IQ djeteta. kroz produženo dojenje dijete dobiva neke važne nutrijente koji u prirodi nisu dostupni i one koji su važni a ne može ih normalnom prehranom dovoljno unijeti. postoji veza između dojenja i boljeg razvoja socijalnih vještina.
    dopuštanje djetetu da prestane dojiti kada je razvojno samo za to spremno dovodi do lakšeg mirnijeg postizanja neovisnosti i samostalnosti.
    ne postoji utemeljen znanstveni dokaz da utječe loše na psihički i mentalni razvoj, čak suprotno. da ne nabrajam dobrobiti za majku.
    itd. itd.

  44. #394
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    Citiraj hedwig prvotno napisa Vidi poruku
    Edit: ja se za tebe nadam da u vanforumskom zivotu nisi ovako lako zapaljiva. Skuzila sam da te zivciram, al daj te reakcije... agresija

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
    joj sorry trebala sam ubacit kojeg smajlića jel sad bolje?

  45. #395
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A zašto taj filmić zapravo stoji u postu, i to dvaput? A pravila foruma?

    Inače, jednom davno smo "obradili" temu baš ovog filmića, a i o mami smo dali svoja mišljenja na više strana.

  46. #396
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Puuno puta je na forumu rećeno dojiti dok majka i dijete to žele.
    Ne znam ćemu osude majki i djece koja doje dvije, tri godine.
    Ja osobno ne vjerujem da ću dojiti viiše od 18 mjeseci što ne znaći da ću osuđivati majke koje doje više od toga, bitno je da u toj cijeloj priči i majka i dijete uživaju.
    Na kraju krajeva nemamo sise zbog dekoltea nego zbog dojenja!
    Dojila sam prvo 13 mjeseci, meni je dosadilo prije nego njoj, vraćala sam se na posao i prestali smo bez nekih problema.
    Druga cura doji još malo 8 mjeseci, dojit će sigurno godinu dana a iza toga vidjet ćemo.

    Sve u svemu ova tema se pretvorila u kupus i od od vesele i podržavajuće postala je osuđujuća, a to nije naslov ove teme

  47. #397

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    28

    Početno

    Slazem se sa svime gore navedenim. Evo nema kupusa od teme, anasti, uvjerila si me u to da bez obzira kakvo moje misljenje o tom bilo, nemam pravo sudit drukcijima od sebe! Uzivajte u svojim bebacima!

    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

  48. #398

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    26

    Početno

    bok, javit ću se i ja ovdje.. ne znam više kome da se potužim a da me može razumjeti

    moja curica je evo prešla i 3 godine, 3 i mjesec dana, ali ne da se odvojit od sike!! meni je to naravno naporno, više kad će počet jest kao i sva ostala djeca njenih malih godina, ali ona se ne da i ne da... jedina u vrtiću neće da ruča, "ne sviđa joj se kuhinja tamo". a kao kod kuće puno ruča, možeš mislit.

    uglavnom, ja nju ne mogu nikako odgovorit od sisanja, jedino bi je mogla nasilno puštati da plače i tuguje, ali to ne mogu.

    moje pitanje je, zna li itko ovdje koliko je ljudima kao vrsti sisavaca u prirodi stvarno u genima određeno vremenski da sisaju, jer ovo je prešlo sva moja predviđanja i očekivanja s dojenjem, a njoj je to očito prirodno...

    eto bar se izjadah, valjda samo mama ovde znaju koliko je to (ipak) naporno, i koliko očito nisu mame te koje žele "prooooduženo" dojenje, nego djeca sama....
    pozdrav

  49. #399

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    26

    Početno

    evo sad sam primijetila da u nekom od gornjih odgovora piše da je po nekim antropološkim istraživanjima prirodno vrijeme sisanja za ljudsku vrstu između 2.5 i 7 godina...

    malo mi je to širok raspon? kod drugih sisavaca/životinja se točno zna dužina sisanja, pa kako onda kod nas kao vrste može biti baš toliko različito? raspon od 4 i po godine normalnog (prirodnog, nenasilno prekinutog) dojenja mi zvuči prevelik. ili mi stvarno nemamo pojma o dužini dojenja kod nas (kao vrste)?

  50. #400
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    hellou prvih godinu dana mlijeko je osnova dječje prehrane, sve nakon toga je bonus za dijete,
    Vjerujem da ti nije lako pošto je tebi dosta a njoj očito nije, ti si ta koja mora podvuči crtu.
    Što se tiće tvoje cure ona bi još ohoho mogla dojiti pošto to njoj ne predstavlja problem već užitak

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •