Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: melatonin i spavanje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    2

    Početno melatonin i spavanje

    Pozdrav drage forumašice i forumaši,
    zanima me jel netko ima iskustva s davanjem melatonina djetetu koje ima problema sa spavanjem.
    Hvala

  2. #2
    nely avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    402

    Početno

    kako se manifestira taj problem?..bas me interesira.
    naime, moja curka stalno muku muci sa spavanjem (tj.mi sa njom). ima 3,5 god, odavno ne spava popodne, a navecer opet nikako zaspati. nikad nije umorna i ponekad me plasi njezina konstantna "navinutost". stavimo je u krevet u 9 a do 10,30 ne zaspi. prica, pjeva, igra se, zove nas, pita nesto...
    ujutro se budi oko 8-9..i do navecer ne staje, kako sa pricanjem tako i kretanjem.
    ne znam dal da se brinem ili ne!? :/
    mi navecer padamo s nogu dok ona pjeva i trci po stanu, a u krevetu kao sto rekoh sat i pol nikako da zaspe.

  3. #3
    nely avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    402

    Početno

    da napomenem, ne planiram joj nista davati kao pomoc u uspavljivanju, ako taj melatonin tomu sluzi, vec me samo interesira kad se nespavanje smatra kao problem!?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    2

    Početno

    nely, nemam pojma kad je to definirano ko problem...samo znam da moje djete tesko zaspe, nikad u zivotu nije prespavalo noc (budi se xy puta), po danu po meni prekratko spava...inace je zdrav , napreduje, ali imam osjecaj da je konstantno umoran i kenjkav...dok gledam, on spava svaku noc brojcano 12 sati, ali u tih 12 sati se probudi milijun puta, obavezno barem jednom tjedno i bude skroz budan od npr. ponoci do 3 ujutro..vidim po forumu da ima puno slicnih tema, tj da neka djeca jednostavno spavaju,a neka ne...i da su roditelji nespavaca neispavani...eto, ja sam jedna od tih, i moram priznat na rubu...sama sam s djetetom pa mi je uzasno tesko jer jednostavno se nemam kad rekuperirati...
    uglavnom, u razgovoru pedijatar mi je spomenuo melatonin...Melatonin je neurohormon uključen u reguliranje ciklusa budnost - spavanje. Izlučuje ga hipofiza tijekom mraka, dok je sekrecija tijekom dana minimalna. Rekao je da bi uzimanje dodatnog melatonina jednostavno potaklo tijelo da izregulira te cikluse spavanja...
    ne znam, nisam pametna, znam da ce i moje djete s vremenom pocet normalno spavat kao sto su i drugima djeca sa istim problemom pocela, ali ja jednostavno nemam snage vise prezivljavat sa 4 isprekidana sata sna dnevno.
    eto, oprostite na duljini posta, morala sam malo

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Melatonin ne luči hipofiza, nego epifiza (engl. pineal gland). Inače, u knjizi "Putovanje snovima" engleskog neurofiziologa J. Hornea (nedavno prevedena na hrvatski) spominju se i tablete melatonina kao pomoć pri spavanju, ali u kontekstu slijepih osoba (i to onih s poremećenim dnevnim ritmovima). A što se tiče davanja melatonina djeci, citiram rečenicu iz knjige:

    Upitno je treba li melatonin davati djeci koaj su slijepa ili imaju "sindrom odgođene faze spavanja" zbog toga što bi taj hormon mogao utjecati na pubertetski razvoj.
    Ne znam koliko ti je staro dijete, ako je riječ o sasvim malom djetetu, takvo isprekidano spavanje više je pravilo nego iznimka. Također ne znam točno vašu situaciju i zbog čega vam je pedijatar spomenuo takvu mogućnost tretmana, ali meni se baš ne sviđa ideja podupiranja normalnih fizioloških procesa dodatnim hormonima :/

  6. #6
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Ima li netko možda iskustva s davanjem melatonina djetetu?
    Imam preporuku neuropedijatra za davanje melatonina 6-godišnjem djetetu kako bi lakše zaspalo. Kada zaspe spava cijelu noć. No, dosta gubi od sna jer mu dugo treba da zaspe, a ujutro se rano diže. Osobito su nam problematični ovi proljetno-ljetni mjeseci kada je dugo dan i neprirodno je staviti dijete u 7 u krevet, a kroz prozor još sunce tuče da bi zaspalo do 9. Kroz tjedan radi dugog “uspavljivanja” sigurno izgubi i 10-tak sati sna koji su mu sigurno potrebni jer ga ujutro jedva budim i bude jako umoran pred kraj tjedna, ali unatoč tome ne može zaspati.

  7. #7
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Nedavno sam čitala da plavo svjetlo svih ekrana smanjuje lučenje melatonina i da to može utjecati na teže uspavljivanje. Ne znam koliko ima ekrana u životu djeteta, možda uopće nema. Ako ima, jeste li probali smanjivanje?

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ja sam na pragu klimakterija imala problema sa spavanjem, pa sam dobila uputu o zamračivanju prostorije i o namirnicama koje pospješuju uspavljivanje. Iz glave - plava riba, žitne pahuljice s medom, orašasti plodovi, mahunarke, sir... Meni je pomoglo ili prošlo, pojma nemam. Kolegica je imala sličnih problema, pa je uzimala melatonin kapsule (Calivita). Isto joj je pomoglo. Ali mi smo babe u vekslu i nije to isto kao kod djece...

    S druge strane, ako dijete ima velik problem zbog gubitka sna, možda je potencijalna šteta od uzimanja melatonina manja od potencijalne koristi.

  9. #9
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Upravo to je rekao neuropedijatar. Da je manja šteta melatonin, nego stalna iscrpljenost, umor i loše funkcioniranje. Preporuku smo dobili još prije godinu dana. Ja se stalno borim da ne počnemo uzimati u nadi da će se popraviti.
    Što se tiče ekrana, gleda max sat vremena dnevno. Ali tako je oduvijek sa spavanjem, i kad je bio mali je jako teško zaspao, a nije gledao ekrane. Sigurno da oni ne pomažu, ali opet sa 6, skoro 7 godina, mislim da je ok djetetu dopustiti da pogleda crtić.
    Mislim da je to teško uspavljivanje povezano s hiperaktivnoscu, neurološkom nezreloscu, lošijom samoregulacijom.
    Ne znam može li melatonin biti štetan u dječjoj dobi ili pogoršavati situaciju kada se prestane uzimati.

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Nemam nikakav pametan savjet. Možda da probaš davati neko kraće vrijeme?

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Nemam nikakav pametan savjet. Možda da probaš davati neko kraće vrijeme? Melatonin se odraslima ne daje trajno, nego se koristi za uspostavljanje pravilnog ciklusa sna.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    A što ste sve probali do sada? Kako sada funkcionira odlazak na spavanje?
    Čudno mi je da tako malo dijete mora koristiti melatonin ili bilo što za spavanje.

  13. #13
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Probali smo mijenjati rituale, npr. kupanje/tuširanje prije spavanja/ne kupanje prije spavanja; čitanje priča/slušanje audio prica ili ništa od toga, samouspavljivanje, odnosno ležanje uz dijete dok ne zaspe uz maženje i sl. Znaci djetetu i kad je najumornije i budno od 6:30 ujutro (ne spava od 2.-3. godine popodne nikada) treba po sat, dva navecer da zaspe. Problem mi stvara sto bi ga valjda u 18 ili 19 sati trebala staviti u krevet da zaspe u 20 ili 21 da odspava 10-11 sati koliko je potrebno djetetu od 6 godina (a sigurno mu je potrebno jer ga ujutro ne mogu probuditi). Ovako prekasno zaspe i stalno je umoran i loše funkcionira. Svaku vecer je do 20:30-21, a neki puta i ranije u krevetu. Ali sto mi to vrijedi kad zaspe u 22-22:30.
    Inače je fizički izuzetno aktivan, kroz dan je u vrticu, popodne u parku, na biciklu... trenira plivanje... znaci stvarno se troši.
    Problemi su počeli nakon sto je samoinicijativno prestao s dojenjem s 10 mj. Do tad bi zaspao bez problema uz dojenje, ali od tada se ne može smiriti. Nema potvrdjenu dg, ali vjer ima ADHD. Vrpolji se u krevetu, igra se, stalno ima nešto za pitati, diže se... a nije vise tako mali, skoro će 7 godina. Jednostavno se bori da ne zaspe. Inače stalno govori da mrzi noć i spavanje i da jedva čeka dan. Kad je jako umoran, čini mi se da je još gore i da još teze zaspe. Kao da mozak stalno nešto laufa.
    Imam sreće da kad zaspe spava ko top do jutra. Ujutro ga ne mogu probuditi.
    Nisam tip od futranja s lijekovima i zato za sada nisam započinjala s melatoninom; ali ovo je stvarno muka i nekako si mislim da bi bilo bolje za njega i njegov razvoj da uzme taj melatonin i dobije potrebne sate sna kako bi organizam bio odmorniji i uspješniji u svakodnevnom funkcioniranju.

  14. #14
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,505

    Početno

    Idnom pa svako dijete je priča za sebe, možda je njemu dovoljno tih 8 i po sati sna, možda bi se teško budio i kad bi se budio kasnije.

    Kako i kada se budi vikendom?

    Jesi ga probala stavljat u krevet u 21:45h a ne toliko ranije? Ja bi izludila da tolilo ranije ležim u krevetu tek tada bi se razbudila.

    Jel on nervozan ili ima neke druge reakcije po kojima zaključuješ da mu treba više sna? (osim teškog razbuđivanja ujutro)

    10-10:30h sna mi se čini previše i ne nužno standardom za svu djecu. Rekla bih da je najbitnije da ima mirnu rutinu, tišinu, mrak pred uspavljivanje i da ne ide u krevet 2h ranije. Vjerujem da si i to probala.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    Probali smo mijenjati rituale, npr. kupanje/tuširanje prije spavanja/ne kupanje prije spavanja; čitanje priča/slušanje audio prica ili ništa od toga, samouspavljivanje, odnosno ležanje uz dijete dok ne zaspe uz maženje i sl. Znaci djetetu i kad je najumornije i budno od 6:30 ujutro (ne spava od 2.-3. godine popodne nikada) treba po sat, dva navecer da zaspe. Problem mi stvara sto bi ga valjda u 18 ili 19 sati trebala staviti u krevet da zaspe u 20 ili 21 da odspava 10-11 sati koliko je potrebno djetetu od 6 godina (a sigurno mu je potrebno jer ga ujutro ne mogu probuditi). Ovako prekasno zaspe i stalno je umoran i loše funkcionira. Svaku vecer je do 20:30-21, a neki puta i ranije u krevetu. Ali sto mi to vrijedi kad zaspe u 22-22:30.
    Inače je fizički izuzetno aktivan, kroz dan je u vrticu, popodne u parku, na biciklu... trenira plivanje... znaci stvarno se troši.
    Problemi su počeli nakon sto je samoinicijativno prestao s dojenjem s 10 mj. Do tad bi zaspao bez problema uz dojenje, ali od tada se ne može smiriti. Nema potvrdjenu dg, ali vjer ima ADHD. Vrpolji se u krevetu, igra se, stalno ima nešto za pitati, diže se... a nije vise tako mali, skoro će 7 godina. Jednostavno se bori da ne zaspe. Inače stalno govori da mrzi noć i spavanje i da jedva čeka dan. Kad je jako umoran, čini mi se da je još gore i da još teze zaspe. Kao da mozak stalno nešto laufa.
    Imam sreće da kad zaspe spava ko top do jutra. Ujutro ga ne mogu probuditi.
    Nisam tip od futranja s lijekovima i zato za sada nisam započinjala s melatoninom; ali ovo je stvarno muka i nekako si mislim da bi bilo bolje za njega i njegov razvoj da uzme taj melatonin i dobije potrebne sate sna kako bi organizam bio odmorniji i uspješniji u svakodnevnom funkcioniranju.
    Na tvom mjestu ja bih probala pomoću melatonina uspostaviti koliko toliko uredan ciklus spavanja do škole. Bit će mu važno. Ne treba se uvijek bojati lijekova. Nisam imala ovakvu situaciju, ali ja sam mama alergičara i astmatičara koji je bio na trajnoj terapiji kortikosteroidima povremeno od treće, trajno od pete pa sve do petnaeste godine života. Sad je bez terapije i piše mu u nalazu "astma u remisiji". SPASILI smo se s terapijom. To je za njega bilo manje zlo nego da mu pluća i cijeli organizam pate bez dovoljno kisika.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    A jesi probala s čajem/pripravcima od lavande, matičnjaka, pasiflore, valerijane? Onaj sprej od lavande nasprejat na jastuk i malo u zrak?

  17. #17
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,505

    Početno

    E da i ovo što kaže annie, to obavezno.

  18. #18
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    X na Lili.
    Koliko dugo potegne vikendom kad može spavati ujutro?

  19. #19
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Spava do 8:30-9. Sigurno mu treba 10-11 sati sna. Drugo dijete kad se naspava. Ovako je nervozan, dekoncentriran, razdražljiv, svadljiv.... Primjerice, preko ljetnih praznika na moru je obično duze budan, do 22:30-23 (isto mu treba duze da zaspe; ali obično do 30-45min) i uvijek spava 11 sati. Ne bi rekla da je umorniji. Nego kao da se uspostavi ritam spavanja koji njemu odgovara. Isto je i preko zimskih praznika.
    Hvala na savjetima, probat ćemo nešto od ovoga!

  20. #20
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Mnoga hiperaktivna djeca imaju velikih problema s uspavljivanjem. Nema tu pomoći , oni bi najradije okrenuli dan za noć. Kad je moja kći bila predškolac, uspavljivala bi se min. 2h. Cijelu OŠ nije spavala dulje od 7h radnim danom. Navečer nije mogla smiriti misli, govorila bi da joj "vlakovi tutnje glavom", stalno bi joj se pišalo, pa žedna, pa gladna....ADHD ne prestaje navečer .
    "Rješenje" smo našli u čitanju - navečer je smjela čitati ta dva sata (kad bismo se mi umorni srušili u krevet) umjesto da se prevrće, ustaje 10 puta i sve nas budi.
    Ujutro bi mogla spavati dugo, ali ima školu ili druge obaveze, tako da ostane tih 7 spavanja (nekad i 6 jer zaspi tek debelo iza ponoći), a vikendom dulje.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Od melatonina mu nista lose ne moze biti, a moze pomoci . Ja bih probala.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Vjerojatno nece imati utjecaja, ali kako nije nikakav ozbiljan lijek nego pripravak vrijedi probati.
    Cisto da se zna da se probalo.
    Posljednje uređivanje od sirius : 10.06.2019. at 05:41

  23. #23
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja imam dijete koje je noćni tip. Nikad nije išla spavati prije 22 ni kao beba, osim jednog vrlo vrlo kratkog perioda kad je krenula u školu (trajali je ca 2 mjeseca, bila joj je škola jako intenzivna). Sve ostalo vrijeme ide kasno spavati i dugo bi spavala ali naravno ne može ako je škola u 8... i tak, navikla je funkcionirati s manje sna jedan tjedan spava više kad je nastava popodne, ja sam navikla da je u petak i subotu kad je nastava ujutro nervozna jer je nenaspavana. Možemo mi nju strpati u krevet u 7 ali svejedno nece zaspati do bog zna kad, probamo nebrojeno puta, a nemam namjeru život ni njoj ni nama pretvoriti u vječnu svadju. Srećom vrtić smo mogli organizirati da dolazi malo prije 9, a škola je u smjenama i kako vrijeme ide sve joj manje treba sna... nije ni hiperaktivna ni nezrele ni ništa- jednostavno takav joj je bioritam i godinama idem spavati prije nje... otkad može navečer sama čitati knjigu u krevetu je uhvatila neki ritam kod jutarnje nastave da zaspi do 23, 23:30 (ovisno o treninzima) jer je ipak nakon nekog vremena uspava... kad je nastava popodne ne znam kad zaspi, cesto iza ponoci. Njoj se navečer ne spava...

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Od melatonina mu nista lose ne moze biti, a moze pomoci . Ja bih probala.
    X

  25. #25
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja bih ga ipak probala staviti na spavanje kasnije, kad je to mučenje u krevetu od 20:30 nadalje ionako bez efekta. To ga vjerojatno čini još razdražljivijim, da mora ležati, a budan k'o sova.
    Kod nas je točno ovako kako je sillyme opisala, tako funkcioniramo i ja, i moj sin. Kad si noćna ptica, nema tog umora koji bi te mogao natjerati u krevet u 9. Tako da ja ni ne pokušavam, jer mi se ne da imati ekstra kraval navečer (ionako je šou jer je život preuzbudljiv pa još samo pet minuta vani, još samo samo jedna igra itd.).
    No, mi nemamo ADHD, a vi imate preporuku od neuropedijatra..

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ne bih htjela mlatiti bzvz jer nisam se time bavila, ali nedostatak ili nedovoljno lučenje melatonina pogoršava stanje, a možda je i uzrok adhd-a (ja to onako laički).

    Budući da struka kaže da nema poznatih nuspojava, možda bi bilo korisno probati...

    Evo, tu sam našla neki članak na engleskom u kojem piše da nema nuspojava, ali navode i ograničenja koja su bila u istraživanju. Nije mi to dovoljno poznato, ali evo izvora, da vidite gdje sam to našla: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6410756/
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.06.2019. at 10:27

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Serotonina, Peterlin. Hormona srece . Ne hormona spavanja.

  28. #28
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ima dosta istraživanja koja su dokazala dobre rezultate melatonina kod ADHDovaca (skratilo se vrijeme uspavljivanja). Hrpa je članaka na internetu
    Npr. https://apsard.org/are-you-a-night-o...nd-late-sleep/
    Doduše, poneki upozoravaju na moguće pojave mamurluka ili noćnog mokrenja.

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Serotonina, Peterlin. Hormona srece . Ne hormona spavanja.
    U pravu si. Ipak mlatim bzvz. Nije ovo moje područje. Sorry

  30. #30
    Davina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    214

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li netko možda iskustva s davanjem melatonina djetetu?
    Imam preporuku neuropedijatra za davanje melatonina 6-godišnjem djetetu kako bi lakše zaspalo. Kada zaspe spava cijelu noć. No, dosta gubi od sna jer mu dugo treba da zaspe, a ujutro se rano diže. Osobito su nam problematični ovi proljetno-ljetni mjeseci kada je dugo dan i neprirodno je staviti dijete u 7 u krevet, a kroz prozor još sunce tuče da bi zaspalo do 9. Kroz tjedan radi dugog “uspavljivanja” sigurno izgubi i 10-tak sati sna koji su mu sigurno potrebni jer ga ujutro jedva budim i bude jako umoran pred kraj tjedna, ali unatoč tome ne može zaspati.

    Evo da podjelim naše iskustvo sa melatoninom. Princezi smo počeli davati melatonin nakon godina i godine sna koji je trajao izmedu dva a u najboljem slučaju tri sata. Melatonin, je za nas, tad bio nešto najbolje što nam se moglo desiti.
    Princeza bi, sa 2mg Melatonina, nakon 30-40 minuta utonula u san i spavala bi cjelu noć. Nažalost to nije dugo trajalo i počela bi se buditi sita naspavana u pola noći, pa su nam svako nekoliko mjeseci povećavali dozu i na kraju smo završili sa retard melatoninom, koji je isto bio kratkotrajna sreća, jer smo ubrzo opet bili na 2-3 sata sna.
    Tako da smo prestali uzimati.
    Nekoliko mjeseci poslije toga, ni dan danas nismo sigurni imali to veze sa melatoninom, Princeza je počela, duže od 2-3 sata, spavati, ali nikad (po tablici) dovoljno.
    Ja bih na tvom mjestu prvo probala ovako kako smo mi sa Princezom radili:
    Mi smo Princezu, unatoč nespavanju, uvijek stavljali a kad je bila starija slali, u 8 navečer 'u krevet'. A to ' u krevet' nije bilo bukvalno da legne u krevet i muči se dok ne zaspi, nego se sastojalo u tome, da se poslije večere obuće piđama, piški se napije se vode, operu se zubići kao da će stvarno spavati, a onda je mogla u spavaćoj sobi sa otvorenim ili zatvorenim vratima, kako je ona željela, raditi ono što je zabavljalo, ali ne i uzbudljivalo kao npr gledati tv ili skakati trampolin na krevetu i sl. . Npr čitati, gledati slikovnice, slagati puzlice igrati se sa Playmobilom i sl. dok joj se ne pridrijema i zaspi.
    Ali nije bilo šetnje po kući, ili izvoljevanja sa gladi ili žeđi.
    Pa ako bi vidjela da je on po danu i dalje nervozan i neskoncentrisan (što možda nema veze sa nespavanjem, ali ne sporim) onda posegla za Melatonin.
    I još da kažem da Princezi nikad nije bio potreban san. I dan danas spava samo po nekiloko sati i to najčešće po danu i ujutro. Danima kad ide u školu spava od četiri u noć do sedam ujutro, kad ide popodne na praksu spava od ujutro 5-6 do podne (tad najduže spava), danima kad ima prksu ujutro, najčešće nespava nikako u 4 se tušira i sprema i u pola 5 izlazi iz kuće. I super fukcionira i u školi i na poslu (mislim što se tiče sna).
    I mozda tebi najvaznija informacija Princeza od melatonina nije imali nikakve nus pojave, i ako su nas upozoravali na noćne košmare, mokrenhe u krevet, glavobolju i bolove u mišićima.

  31. #31
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Joj, Davina, napiši koji put na onoj temi kako je Princeza .

  32. #32
    Davina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    214

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, Davina, napiši koji put na onoj temi kako je Princeza .

    Budem čim uhvatim malo vremena
    Posljednje uređivanje od Davina : 10.06.2019. at 21:20

  33. #33
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Puno vam hvala svima na trudu i savjetima!
    I ja isto mislim da neke poteškoće poput dekoncentriranosti i sl nisu isključivo radi manjka sna. Dapače, to je rezultat primarnih problema. Ali isto tako vidim da kad ima iza sebe po noći veći broj sati sna bolje funkcionira, pozitivniji je i suradljiviji.
    Mislim da ćemo sad kako nam se bliži ljeto i godišnji odmori još malo pričekati s primjenom melatonina jer nam je tempo opušteniji, ali na jesen ako se stanje samo od sebe ne popravi, a vjerojatno neće, budemo probali.
    Ne bi dvojila da nema ovih nekih nuspojava kao npr noćno mokrenje. Njega smo se jedva riješili prije cca godinu dana pa ne bi htjela sad još nekakav problem navući kao sto je to.

  34. #34
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Dugo već se bavim istim pitanjem... moj sin ima 8 godina i svih osam ima jako lagan san, relativno brzo zaspi i relativno dobro spava ako je neko uz njega... inače, ima milion stvari za obaviti i muka je dok zaspi... pa se probudi od svakog suma, a i ako je grobna tišina...
    kad se naspava drugo dijete... mislim da i on ima elemenata adhd...
    melatonin sam kupila prije dvije god, i sve hoću-neću mu dati... neki dan bacila neotvorenu kutiju...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •