Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 111

Tema: duda - da ili ne?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    655

    Početno duda - da ili ne?

    moja beba ima 4,5 tjedana. iskljucivo je dojim i to ide ok. medjutim, prije spavanja nocnog postaje nemoguc (moguce i da su kolike). sisao bi svakih 5 minuta, pa se baca, bljuje, zivcano grize bradavicu, pa se smiri pa opet sve ispocetka, a zaspat nikako. na kraju zaspi lezeci na meni pa ga spustim nakon nekog vremena. ta borba traje svako vecer oko 2 sata. razmisljam da mu 'uvedem' dudu za uspavljivanje. ali me strah da se ne zbuni pa da nam dojenje ne zasteka. sto vi mislite? kakva su vam iskustva s dudama i dojenjem? ja nacelno nekako nisam za dudu, ali mislim si da bi mozda olaksalo i meni i njemu

  2. #2
    susret avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    223

    Početno

    Svo troje djece sam dojila i ni jedno nije htjelo dudu. U nekoj situaciji koja bi bila slična ovoj koju si opisala sam im probala dati dudu, ali nije pomoglo. Svo troje bi vrlo brzo ispljunuli dudu. U takvim trenutcima nama pomaže šetnja. Obučem bebu, ubacim je u sling i za manje od minutu je mirna, najčešće zaspi.

  3. #3
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    ja sam bila protiv dude, a na kraju sam mu je ja prva dala....nismo imali nikakvih problema sa dojenjem, duda je jedno a cica drugo, čak ni kad je bočicu počeo dobivati nije bio problem sa cicom, uvjek ju je primio i cicao bez problema...

  4. #4
    Marion avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Deutschland
    Postovi
    223

    Početno

    Ne treba mu duda, zasto da mulja gumu po ustima koja nikad ne moze biti cista (jer stalno ispada) i zasto ga kasnije izlagati stresu odvikavanja od dude?

    Problemi koje imate su verovatno prolaznog karaktera, a kad utvrdite sta je (posmatranjem) bice vam lakse.

    Mozda mu je vruce (pretoplo obucen), M. je shizio od vrucine, trebalo mi je vreme da ukapiram, mozda su zubi, mozda grcevi, mozda si jela nesto sto mu ne prija?

    Kod nas je pomagalo da lezi potrbuske na tatinoj podlaktici i nosenje u marami.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Mi smo ponudili dude. Ni jedan od naših dječaka nije se zakvačio za to... MM je rekao "Oni misle da je to prijevara, iz tog ništ ne curi!"

    Ali zato je mlađi dugo duuugo dudlao prst, pa bih ja radije da je imao dudu - nje se možeš riješiti, a prst je stalno pri ruci... :/ Eno mu sada iskrivljenih zubi (iako možda griješim dušu, i stariji ima sličan problem, a nije nikada imao dudu niti je dudlao prst).

    Djeca sama znaju najbolje. Ima to prednosti i nedostataka... A i moj stariji je isto imao kolike i zato sam mu i nudila dudu, ali figa - nije ga zanimalo. KOlike su prošle kad je napunio 6 mjeseci i kad smo počeli s dohranom.

  6. #6
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    isto ko kata_klik.

    bila protiv dude, a duda nas je na kraju spasila. nikad nije miješala cicu sa sikom.ona je ko mala imala fakat jaki nagon za sisanjem i duda me spasila u prvim mjesecima, a ionako je visila na ciki stalno u počecima.

    Čak su mi na SD koji je izrazito za dojenje sugerirali uvođenje dude kod moje bebice, naravno ne odmah nego kad s e ustali dojenje.
    ja vrtila očima al na kraju ipak pomoglo.

    Btw,u Knjizi za dojenje sam upravo pročitala o tome da neka djeca imaju izrazito jaki nagon za sisanjem i da će uvođenje dude to olakšati (kakav mama takva kći ).

    sad ima 8 mj. i duda nam služi samo za spavanje.

    tako da...najbolje vidi sama...

  7. #7
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    htjedoh reći nikad nije miješala dudu sa sikom

  8. #8
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj kata.klik prvotno napisa
    ja sam bila protiv dude, a na kraju sam mu je ja prva dala....nismo imali nikakvih problema sa dojenjem, duda je jedno a cica drugo
    Potpisujem,ja bi sad vjerojatno završila u ludnici da mu je nisam stavila.
    A s Marion se nikako ne slažem.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    75

    Početno

    I ja sam se bojala da duda ne poremeti dojenje tako da sam prvih mjesec dana odlučila ne kupiti dudu. Negdje s pet tjedana smo je kupili, ali ju je A. već nakon 2-3 tjedna odbacila. Isto nam je služila za uspavljivanje. Sada je koristimo samo kada po ovim hladnim zimskim danima idemo van, tako da beba ne udiše hladan zrak i to su jedini trenuci kada A. ima dudu u ustima.

  10. #10
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Dudu smo ponudili u fazi kada je moj sin doslovce po cijeli dan visio na siki pa se drugačije nismo mogli pomaknuti nigdje iz kuće... Dakle, dudica nam je služila samo u AS ili kolicima, tj. za transport iz točke A (gdje se sisa) u točku B (gdje se opet prišteka za siku). Srećom, duda varalica (a kasnije ni korištenje bočice) nije utjecala na dojenje.
    I danas, u dobi od 8 mjeseci, čim ga se stavi u AS, odmah traži dudu... Nisam baš sretna s tim, ali što ću...? Uvijek se zapitam jeli bolje pustiti ga da liže patent jaknice ili mu dati dudu? :/

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    nama je i starija i mlađa kći imala dudu samo kod uspavljivanja...trebale su ih 2 biti..jedna u ruci druga u ustima...i minutu nakon što bi zaspale ispljunule bi ih van..preko dana ih nisu imale. Dečki uopće ne žele dudu već jedu čarape ili štrample!
    imam u šaržeru 20 pari čarapa......
    nismo imali problema sa cikanjem i sve je super štimalo...
    savjetovali smo se s frendom ortodontom koji nam je preporučio od duda jednu samo marku koja jest anatomski prilagođena. Starija curica je imala predivne (još ima) mliječne zube i zagriz kao i sada sa stalnim (ima ih tek 4). Nijedan karijes, niti nepravilan zagriz nema ni druga curka.
    Riješile se dude prije 2 rođendana....same
    sada je umjesto dude kod mlađe Miki......

  12. #12
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Moji su decaki imali dudu,ali su je sami pljunuli oko 4 meseca.
    Dojenje nam nije bilo uspesno(dojili do 4m,pili izdojeno do 9m)ali ne verujem da nam je duda unistila dojenje,vec moja neinformisanost o dojenju i problemima koji se mogu javiti.
    Malena nema ni dudu ni bocicu,to je bio jedini nacin da se uspem izboriti za dojenje,ali cesto pozelim da makar ponekad ima dudu,pogotovo nocu,kada se budi i siki od 3-33 puta

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    140

    Početno

    Ja sam mislila da neću dati dudu svom djetetu, ali već prvu noć kući sam mu je dala. I bez dude je izgubljen. Dojenje super, a i bočicu smo uveli brzo. Ja bih se izdojila i moja mama bi mu dala piti ako sam ja negdje morala ići. Sad ima 10 mj, duda mu je obavezna za zaspati i kad je grintav, a ne spava mu se previše.....Uglavnom, duda nam nikad nije remetila dojenje - dapače, kad vidi cicu, ispljune dudu, kad se najede, uzme dudu i sam si je stavi u usta
    S druge strane, imam nećaka od 7 mj, koji je dojen samo mjesec dana, nakon toga je na AD, i on neće dudu nikako.
    Mislim da nema baš velike veze dojenje-duda-bočica, nego je stvar u bebi....

  14. #14
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ja sam protiv dude. Imali smo svakakvih faza tijekom prve godine, i bilo je trenutaka kad sam razmišljala da je uvede, ali sam svaki put odustala. Ipak, ima i onih kojima je sasvim dobro funkcionirala duda, ali sam nekako vagala mogućnosti raznih loših nuspojava i na kraju su sve faze prošle bez dude.

    Ali, ima već zbilja puno ovih tema:
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...e06df48834a8d4
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...7dcd112ec04fb0
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...f0090d52b21469
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...fa9fe3c72e3a36
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...er=asc&start=0
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...er=asc&start=0
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...d46ff965849b4c
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...9d80a3132c4a9f
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...694fda5d9a676f
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...7cf5500d9f4048
    itd, itd...

  15. #15
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    Od moje frendice mala,koja je stara ko i moj, je stalno nešto cmekala,deračila i pizdila pa sam joj rekla da joj šutne dudu.Dugo je nije htjela dok je nedavno konačno nije prihvatila i sada je to sasvim druga beba,od vražićka nastala svetica,a frendica konačno odmara živce.Nisu dude za bezveze izmišljene,tako mi uvijek moji tata i mama spuštaju,kao rugaju se jer sam ja stalno govorila,koja je to bezveze navika,roditelji su krivi što se dijete ne može odviknuti od dude,ja svom djetetu nikad neću stavljati taj komad dude,al dok sam vidjela da vrag šalu bere...

  16. #16
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    ...Ispravak: taj komad gume,a ono i nije bila tako gruba riječ

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Moj J. ima 4 mjeseca i ne želi dudu i iskreno, drago mi je zbog toga

    Ni ne pokušavam više, kad sam probala-ispljunuo ju je.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Lovely place called home
    Postovi
    398

    Početno

    mi smo imali dudu u rezervi za krizne situacije, do njenog 5. mj., npr. kad je presvlačim a ona urla do iznemoglosti za bezveze, il kad je jednostavno plakala bez razloga a mi već bili na rubu da i mi počnemo plakat....

    i onda je s oko 4-5 mj. prestala plakat za bezveze, i mi smo joj dudu manje nudili, i ona se normalno odvikla, i više nije htjela kad bi joj dali (ja stavim, a ona bljucne s pogledom - ma što si mi to plastično uvalila!?!?)

  19. #19
    silverinne avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    449

    Početno

    stellita, a koja je to marka - može pp?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ja sam nakon svega pročitanog na Rodi bila jako protiv dude.

    Ali sam ipak pokleknula, kad je L bilo 3,5 tjedna. Ona je oduvijek dobro sisala pa nam duda nije utjecala na dojenje. A bila je beba s izrazitim nagonom za sisanje, plakala mi je jednu večer neutješno i kad više nisam znala što bih, usred noći iskuhala sam dudu i dala joj. Zaspala je u trenutku.

    Mi nemamo negativnih iskustava s dudom. Dojenje i danas štima savršeno, duda služi samo za uspavljivanje i u vožnji autom, a odvikavanje - kako bude, bit će, spremnija sam na to nego što sam bila spremna 3-4 tjedna nakon poroda.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Tuzla, BiH
    Postovi
    53

    Početno

    Ja sam se zaista bojala uvoditi bilo sta sto bi moglo uticati negativno na dojenje i evo, imam super mirnu bebu od 10.5 mj, koja nikada nije u ustima imala ni dudu ni flasicu 8)

  22. #22
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    Naš je stariji bio isključivo na AD i bočicama a dudu nije nikad prihvatio, a nismo se ni mi baš trudili da ga naučimo.

    Ovaj mlađi je dojen + malo AD što na kašiku, što na bočicu, al i on nije za dudu raspoložen.

    Trudili smo se bar da je u autu prihvati ali smo stvarali samo još veću zbrku jer je ispljune, pa se nekad ispod sjedišta skotrlja isl.
    Sad praktikujemo zvečke

  23. #23
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Starija kćerkica je nije htela; dojila je i neko vreme sisala palčić, a mlađa je bila "sisalački" tip kojoj duda nije smetala da uspešno doji.
    Međutim...
    Kada je malo poodrasla, toliko se navikla na nju da bi se probudila svaki put čim joj duda ispadne iz usta, a pre toga je, od 6. nedelje, mirno spavala po čitavu noć. Pa je onda počelo moje iskakanje iz kreveta i pipanje po mraku da nađem dudu dok ne nastupi katastrofa od dreke što ista nije tog momenta u ustima. Dovijali smo se na razne načine, uvek imali iskuvanu rezervnu dudu, kupovali čak i one što svetle u mraku . Sa njenih 14 meseci smo shvatili da je zavisnost (za koju smo sami krivi) od gumene sprave krajnje ozbiljna. I onda smo joj priredili tronoćni horor od odvikavanja, kojom prilikom je srce htelo da mi prepukne od njenog neutešnog plača. Proklela sam dan kada mi je upšte palo na pamet da kupim to čudo...
    Ovog puta nemam nameru da pokleknem. Nema dude i kvit...al neće biti ni zavisničke krize...

  24. #24
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    Ni mi nemamo problema s dojenjem,štoviše,mislim da ću s tom svojom pijavicom sjediti u školskoj klupi spremna da ciki.A za dudom je naprosto lud, jedino bez nje može u AS,to nema problema,dok smo išli na more,bez problema je bio bez nje,al inače...dok bočicu nije htio nizašto,sad pije iz one čarobne čaše.

  25. #25
    Aiko avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    290

    Početno

    I ja sam protiv dude, ježim se na više razina od toga. No, ne isključujem je.

    Neki dan sam mu pokušala dati silikonsku dudicu, ajme što je smiješne face zgražavanja pravio i odbio ju je. Na što je tata bio ponosan i rekao da njegov sin voli samo prave stvari i da ne nasjeda na silikone!

    Naš sin sad ima 2 mj. i počeo je stavljati desnu šakicu u usta, što da radim? Navodno da je šakica ok, ali ne i palac. Da mu lagano izvadim ručicu i ponudim cicu? Da li mu moja cica može zadovoljiti sve potrebe za sisanjem? Grčevi su nam bili jedina kriza, to je za sad prošlo, zna plakati prije spavanja, ali to rješavamo nošenjem ili vozikanjem u košari ili maženjem...

    Mene samo zanima koja je alternativa davanju dudi? I koliko će to trajati? To trpanje svega u usta? :? :/

  26. #26
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Aiko, mislim da sve bebe u toj dobi stavljaju šakicu u usta. Tek kasnije se može vidjeti da li je dijete steklo naviku cuclanja palca. (ovo ja odoka, po djeci koju vidim oko sebe, nisam provela opsežno istraživanje )

  27. #27
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Moja mala je pocela trpati sakicu u usta s 2 meseca.Zatim je otkrila prst i pasionirano ga je sisala dobra 2 meseca
    Ostala sam dosledna i nisam dala dudu,iako je okolina vrsila veliki pritisak na mene.Kao "nemajko jedna-daj joj dudu,vidis da ce se navuci na palac,dudu mozes da uzmes,a palac ces morati da seces,a imace i "zube u pedsoblju..."
    i Prestala je,kao sto je i pocela-iznenada :D
    Da sam dala dudu,ona bi jos bila tu,a palca vise nema.Kada vidim danju ili cujem nocu da sisa palac,obavezno bih joj gurala siku.Cisto zbog sebe ne verujem da je to sta pomoglo pri odvikavanju od placa...

  28. #28
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Moja mala je pocela trpati sakicu u usta s 2 meseca.Zatim je otkrila prst i pasionirano ga je sisala dobra 2 meseca
    Ostala sam dosledna i nisam dala dudu,iako je okolina vrsila veliki pritisak na mene.Kao "nemajko jedna-daj joj dudu,vidis da ce se navuci na palac,dudu mozes da uzmes,a palac ces morati da seces,a imace i "zube u pedsoblju..."
    i Prestala je,kao sto je i pocela-iznenada :D
    Da sam dala dudu,ona bi jos bila tu,a palca vise nema.Kada vidim danju ili cujem nocu da sisa palac,obavezno bih joj gurala siku.Cisto zbog sebe ne verujem da je to sta pomoglo pri odvikavanju od palca...

  29. #29
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Evo jedan tekst na tu temu.

  30. #30
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    aiko,nemoj joj vaditi šakice ili prstić iz usta.Ja sam tako svom malcu kod pedice pa mi je rekla da ne smijem to raditi,tako dijete istražuje.A negdje sam čitala da je bolje da siše palac nego dudu.

  31. #31
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    blizancima sam dala dude i mislim da je to bila greška, curka nema dudu i nema nervoze kad joj je do dude, nema traženja dude noću, nema iskuhavanja, ne treba paziti jesmo li ju uzeli kad krećemo nekud itd.

    mislim da dude uopće ne smiruju djecu, možda da prvo vrijeme, a nakon što postanu ovisni čini mi se da su više nervozni zbog njih nego što ih smiruju, slično kao kod pušača

  32. #32
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    na moju veliku žalost, moj bebač neće dudu.

    ima 2,5 mjeseca, na isključivom je dojenju od početka.
    ja mu služim kao duda varalica i po danu i po noći :/
    ni iz flašice neće piti pa ga ne mogu nikome ostaviti.

    eto... mene bi duda spasila i moram priznati da zavidim svima čije bebe ih imaju - lijepo se smire s njima i zaspu

  33. #33
    Aiko avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    290

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Aiko, mislim da sve bebe u toj dobi stavljaju šakicu u usta. Tek kasnije se može vidjeti da li je dijete steklo naviku cuclanja palca. (ovo ja odoka, po djeci koju vidim oko sebe, nisam provela opsežno istraživanje )
    Na mene moja mama vrši pritisak dajdududajdudu. Pa sam joj poslala par linkova o negativnim stranama dude pa se sad primirila. MM i ja smo protiv dokle god budemo mogli. Kad bi barem i on tako da koji mjesec šaka pa ostavi sve ehhe... Za sad nije otkrio palac, par puta mi se zalomio, ali vjerujem slučajno. Ako skužim da će uredno i na duže staze cuclati palac morat ću dati dudu, jer mi se ne sviđa takvo cuclanje palca.

    S druge strane, baš jutros nas troje ležimo i mazimo našu štrucu, a on ispušta čudne zvuke da smo plakali od smijeha, pravi smiješne face, smije se, ma nešto prekrasno... pa kak' bi to sve doživjeli s dudom u ustima? :?

    Grom, pročitat ću ovo što si mi poslala sad, fala...
    Suncokret hehe ovo je dobra usporedba s nikotinom i ovisnošću :D

  34. #34
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj silverinne prvotno napisa
    stellita, a koja je to marka - može pp?
    Može i meni ak ti nije problem?

  35. #35
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    ja sam protiv dude no eto, kad je tin prestao spavati s 3 mj sam mu je dala da zaspe. koristimo je baš i samo jedino za spavanje tj ne dudli tokom dana ili što već. samo kad mu se spava mu dam dudu. većinom je sam ispljune nakon što zaspe.
    i, da, duda pali samo nakon što se druži s cikom bar 15 min. inače ništa od toga.

  36. #36
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Ja sam se spasila otkad sam svojoj dudu dala. Evo, brzo će 7 mjeseci, 6 mjeseci isključivo dojena, još uvijek doji kao velika, ali mi je uvelike pomogla oko spavanja.
    Prije spavanja doji i onda se samo okrene na drugu stranu, zareži i to mi je znak da joj dam dudu, samo smireno zaspi dudajući.
    Također je ispočetka nije htjela, ali ja sam joj je uporno nudila (ne prisiljavala!) i sada ju je sasvim lijepo prihvatila, ali služi joj samo za uspavljivanje (i ispljune ju kada zaspi).

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    ja sam bila protiv dude, poklekla sam 10-tog dana
    medjutim nije je hteo. posle mnogo isprobavanja i kupovanja "prave" dude, prihvatio je.
    ne boli je mnogo, vise je grize, ali nekada je nezamenljiva.
    iskljucivo sisa, evo vec 4 i po meseca i nikada nije kompromitovala dojene, dapace, cak ga pred spavanje smiri da bi normalno sisao jer je jako besan kad mu se spava.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    boli=voli

  39. #39
    enya22 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,645

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa
    Ja sam se spasila otkad sam svojoj dudu dala. Evo, brzo će 7 mjeseci, 6 mjeseci isključivo dojena, još uvijek doji kao velika, ali mi je uvelike pomogla oko spavanja.
    Prije spavanja doji i onda se samo okrene na drugu stranu, zareži i to mi je znak da joj dam dudu, samo smireno zaspi dudajući.
    Također je ispočetka nije htjela, ali ja sam joj je uporno nudila (ne prisiljavala!) i sada ju je sasvim lijepo prihvatila, ali služi joj samo za uspavljivanje (i ispljune ju kada zaspi).
    Isto ovako i kod nas, cak su nam i bebice iste dobi!

  40. #40
    uporna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    3,848

    Početno

    Mi smo isto uveli dudu koja služi isključivo za spavanje tj. uspavljivanje. Većinom je ispljune nakon nekog vremena a zna zaspati i bez dude.
    Duda nam nije kao takva poremetila dojenje jer od samog početka nismo uspjeli izbaciti do kraja AD već smo šibali paralelno dojenje i AD, na žalost dojimo samo jednom u drugom dijelu noći i to je više utjeha i maženje nego cjeloviti obrok.

  41. #41
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Aiko prvotno napisa
    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Aiko, mislim da sve bebe u toj dobi stavljaju šakicu u usta. Tek kasnije se može vidjeti da li je dijete steklo naviku cuclanja palca. (ovo ja odoka, po djeci koju vidim oko sebe, nisam provela opsežno istraživanje )
    Na mene moja mama vrši pritisak dajdududajdudu. Pa sam joj poslala par linkova o negativnim stranama dude pa se sad primirila. MM i ja smo protiv dokle god budemo mogli. Kad bi barem i on tako da koji mjesec šaka pa ostavi sve ehhe... Za sad nije otkrio palac, par puta mi se zalomio, ali vjerujem slučajno. Ako skužim da će uredno i na duže staze cuclati palac morat ću dati dudu, jer mi se ne sviđa takvo cuclanje palca.
    Iz mog iskustva, ni to što dijete stavlja ruku u usta, ali ni ako ima dudu, ne znači da će cuclati palac. Neki više vole palac, neki dudu, a neki ništa od navedenog.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    655

    Početno

    mi prosli prvih nekoliko mojih kriza i ipak nisam djetetu dala dudu. stoji u ormaru spremna za iskuhavanje, ali mislim da cu je preskociti. sad smo u 6 tjednu. danas sam ga, prvi put uspjela uspavati bez sisanja. doduse malo je lizao moj prst, ali brzo je zaspao :D pa cemo vidjeti. definitivno, nakon svih ovih vasih postova vidim da duda i nije takav bauk, ali ako moze - mozda je bolje da je preskocimo

  43. #43

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    Niti mi nudimo, niti ona želi.
    Prošli smo fazu nadudavanja cice, sad je u fazi cuclanja ručice i povremeno kažiprsta, uz popratne jako smiješne zvukove.
    Naravno, i sve ostalo se stavlja u usta, sunce mamino istražuje.
    Dojenje funkcionira sve u 16. Ma :D

  44. #44
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    ja sam također bila protiv dude ali krvarile su mi bradavice a on je i dalje navlačio i navlačio i tako unedogled.... sad ima dudu ali ne bih rekla da je nešto preovisan, često uspije zaspati bez nje i ne budi se jer je ispala. dam mu je da se igra, cilja usta! valjda ne griješim s time! inače duda nam nije utjecala na dojenje.

  45. #45
    Paio avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    131

    Početno

    Cure, ja imam pitanje vezano za dudu ili moj prst. Naime, moj sisavac je trenutno u fazi da bi sve tavio u usta, uključujuči i moj prst i dudu i moje rame i svoju nogu (da ju može dohvatiti do usta!!!). Uglavnom hoću reći da sve prihvaća i dudu i moj prst, pa me zanima od svog zla koje sam nabrojala, koje je manje zlo? Opcija da ga putim da ništa ne siše ne dolazi u obzir, jer počne jako plakati.

  46. #46
    Marion avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Deutschland
    Postovi
    223

    Početno

    Svaki put kad bi nesto dudao, daj mu siku. Proci ce ta faza.

  47. #47
    argentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    646

    Početno

    što bih ja dala da moj malac hoće dudu...! zavidim svim mamama čije bebe se lijepo umire s dudicom i zaspu.
    ja moram sa svojim malenim čuda raditi da bi se umirio i zaspao, jer dudu ne prihvaća, i sad ga pokušavam naviknuti na krpicu.

  48. #48
    Paio avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    131

    Početno

    Citiraj argentina prvotno napisa Vidi poruku
    što bih ja dala da moj malac hoće dudu...! zavidim svim mamama čije bebe se lijepo umire s dudicom i zaspu.
    ja moram sa svojim malenim čuda raditi da bi se umirio i zaspao, jer dudu ne prihvaća, i sad ga pokušavam naviknuti na krpicu.
    Ajme Argentina nemoj žaliti što ti neće dudu
    Ti ćeš se kasnije svima nama mamama smijati kad mi budemo muku mučile s odvikavanjem od dude!

  49. #49
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    duda je inače preporučena od strane Svjetske zdravstvene organizacije za razvoj čeljusti i posebice razvoja govora dojenčadi i male djece te uslijed značajno manjeg postotka smrti dojenčadi uslijed dude. također je preporučuju i europska udruga babica. problem je jedino što nije svaka duda ona koja se preporučuje. na dudi mora stajati za koji, odnosno do kojeg točno uzrasta, silikonska, eko test (odličan), anatomski prilagođena i provjerenog standarda itd.. uglavnom čudo toga mora biti ispisano i certificirano. to je sa zdrastvene strane, a sad o umirivanje mislim da je sve rečno

    jedini potencijalni problem koji duda doista nosi je to odvikavanje, ali sve ostale prednosti su na strani dude. a ito nije kod sve djece baš takva drama, kažu iskusni sa pozamašnim iskustvom i uzorkom bebica iza sebe.

    mi smo još u trudnoći odlučili nikako duda, duda je zlo bla bla...glupost. naša malena ju je super prihvatila, i sama si regulira kad je hoće a kad neće. nekad jednostavno treba mamin prst, a nekad dudu. kad joj dojadi izbaci i jedno i drugo i onda samo zvjerka mirno oko sebe, ili na kraju zaspi, nekad sa nekad bez dude.
    bebe trebaju nešto ne samo za utjehu nego i za zabavu,a još su premale za igračke (zlatna moja babica spasila me sa hrpom verziranih tipova za koje svaka nova mama misli da ih sve ima u malom prstu iz knjiga i foruma...he he ali iskustvo je ipak iskustvo) tako da cika tu ne može biti zamjena, i neće doći kod bebača do zabune. osim toga niti se ne preporuča da beba visi na cikici i gnjavi bradavice ako ne sisa.

  50. #50
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj Paio prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, ja imam pitanje vezano za dudu ili moj prst. Naime, moj sisavac je trenutno u fazi da bi sve tavio u usta, uključujuči i moj prst i dudu i moje rame i svoju nogu (da ju može dohvatiti do usta!!!). Uglavnom hoću reći da sve prihvaća i dudu i moj prst, pa me zanima od svog zla koje sam nabrojala, koje je manje zlo? Opcija da ga putim da ništa ne siše ne dolazi u obzir, jer počne jako plakati.
    baš sve što malac radi je sasvim ok, pusti ga da radi i niti jedno do toga nije nikakvo zlo (od kuda samo to dolazi).
    ne forisiraj, ne navaljuj, ne guraj na silu. niti prst, niti rame, a bogami niti duda neće kod njega prouzročiti neke psihičke ili fizičke posljedice.

    ili jednostavno slušaj svoj jednistveni majčinski instikt
    Posljednje uređivanje od moia : 09.02.2010. at 15:11 Razlog: citat

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •