Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 154

Tema: nasilje u vrtiću

  1. #51
    marjetarino avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    111

    Početno

    evo ja npr. imam problem sto moja cura nije tuzibaba ,, xy puta se dogodilo da je netko gurne udre da ona ne place ne zove tetu ali vrati istom mjerom i onda taj koji je izazvao sve, place teta dode moja curka u kaznu,,ona ce rade odgulit sjedenje i razmisljanje nego se tuzit ,sta i nije tako losa osobina ali sam ljuta na tete ,,pa sta ne pitaju ne razgovaraju one vide samo posljedicu ali ne i uzrok ,,,nedavno ja po nju u vrtic ona s ogrebotinom na bradi a meni teta pere usi kako je gurnila jednog djecaka,,,,,i onda ispred tete mi je ispricala kako je nju taj djecak gurnuo u grm i da mu je ona vratila pa je teta dosla vidila i kaznila je ,,,,kako da je potaknem da zove tetu a ne da rjesava to sama sto puta govorim ponavljam ponavljam sama sam sebi dosadila

  2. #52

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    moj je mali impulzivan, nije da se tuče non-stop, al ne podnosi da ga neko zadirkuje, shavaća svoju snagu a stvarno je jak( ne izgeda dok te ne udari), nije mu problem postavit se na duplo većeg od sebe, ako dobije batine od tog djeteta on ne odustaje. Ja znam da imam problem, al hoću reći da nisu sva djeca mirna od jutra do mraka, i da ne krivim ni "dobre" ni "loše" već roditelje. Ja nisam nikad rekla djetetu e s ovim malim se neećš družit, jesam jednom kao kontru jednom roditelju jer mi je puko film"!kažem to je ružno, to se ne radi,i svom i tuđem. Imala sam i situaciju da se moj mali namjeravao zaletit guralicom u drugo dijete(nije se zaletio), ja sam stajala kraj njega i mama od tog malog kraj svog i ona veli: Ako ga gurneš ja ću te zalit vodom! Hoću reć kakve su to odgojne metode???

  3. #53
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj again prvotno napisa Vidi poruku
    moj je mali impulzivan, nije da se tuče non-stop, al ne podnosi da ga neko zadirkuje, shavaća svoju snagu a stvarno je jak( ne izgeda dok te ne udari), nije mu problem postavit se na duplo većeg od sebe, ako dobije batine od tog djeteta on ne odustaje. Ja znam da imam problem, al hoću reći da nisu sva djeca mirna od jutra do mraka, i da ne krivim ni "dobre" ni "loše" već roditelje. Ja nisam nikad rekla djetetu e s ovim malim se neećš družit, jesam jednom kao kontru jednom roditelju jer mi je puko film"!kažem to je ružno, to se ne radi,i svom i tuđem. Imala sam i situaciju da se moj mali namjeravao zaletit guralicom u drugo dijete(nije se zaletio), ja sam stajala kraj njega i mama od tog malog kraj svog i ona veli: Ako ga gurneš ja ću te zalit vodom! Hoću reć kakve su to odgojne metode???
    Ja bih samo preporučila da ga odvedeš dječjem psihologu (izvan vrtića) koji će provjeriti da li je njegova impulsivnost oranski uvjetovana ili postoji nekakav emocionalni problem pa reagira burno zbog toga.

  4. #54
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj again prvotno napisa Vidi poruku
    moj je mali impulzivan, nije da se tuče non-stop, al ne podnosi da ga neko zadirkuje, shavaća svoju snagu a stvarno je jak( ne izgeda dok te ne udari), nije mu problem postavit se na duplo većeg od sebe, ako dobije batine od tog djeteta on ne odustaje. Ja znam da imam problem, al hoću reći da nisu sva djeca mirna od jutra do mraka, i da ne krivim ni "dobre" ni "loše" već roditelje. Ja nisam nikad rekla djetetu e s ovim malim se neećš družit, jesam jednom kao kontru jednom roditelju jer mi je puko film"!kažem to je ružno, to se ne radi,i svom i tuđem. Imala sam i situaciju da se moj mali namjeravao zaletit guralicom u drugo dijete(nije se zaletio), ja sam stajala kraj njega i mama od tog malog kraj svog i ona veli: Ako ga gurneš ja ću te zalit vodom! Hoću reć kakve su to odgojne metode???
    Jesi li se ikada zapitala zašto tvom djetetu uopće padaju takve stvari na pamet, da se zaletava u drugu djecu? Ja bih (i jesam 1000 puta) svoje dijete spriječila. Bome i tuđe ako treba. Dobro Sirius kaže... ako ima kakav problem, bolje ga je sad početi rješavati nego propitivati kakve su odgojne metode DRUGIH ljudi... Ja ne gledam oko sebe niti me naročito zanima kako drugi ljudi komuniciraju sa svojom djecom dok to ne ugrozi moje dijete. ALI kad ugrozi, onda kao i Cvijeta i te kako razgovaram i drugom djecom i s njihovim roditeljima.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Stvar je jednostavna kako kaže stray_cat i nema nikakve veze s pedagogijom - djeca uče iskustvom. Oni koji nekoliko puta nastradaju od nasilnika, iizbjegavat će ga... A dijete koje maltretira drugu djecu shvatit će da mora promijeniti ponašanje kad se nitko ne bude htio s njim igrati.
    Nazalost postoji i solucija da se dijete okruzi slicnom, dakle djecom nasilnog ponasanja, pa onda nastave tlaciti i dalje...Ovdje mislim na stariju djecu u OŠ.

    U vrticu nikako ne bih poticala ideju da je netko tko prijavljuje teti tuzibaba. On trazi intervenciju odraslog za nesto sto je neprihvatljivo, a to je nasilno ponasanje, bez obzira tko je prvi poceo. Vec u tako ranoj dobi djecu treba uciti da su ona odgovorna za svoje ponasanje, i da im nije isprika ako je netko njih prve. Ideal je da naucimo djecu da cijela grupa reagira na necije nasilje i usprotivi se.

    U protivnom ide obrazac "nasilje uzrokuje daljnje nasilje".

  6. #56

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    i zato marjetarino nastavi s ponavljanjima, to je to, ne postoji precac vec dug put razgovora s djetetom.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    ja se ne bavim tuđim problemima, samo komentiram, i ne fokusiram se na tuđu djecu nego na svoje. Dat ću i ukratko odgovor psihologa vezano za moje dijete: ja ne vidim da s njim nešto ne štima , savršeno je bistar, igra se s drugima, malo je živahan al šta bi ja htjela. Očito sam ja problem kad mi je problem što se tuče i sl. pa ako imate nekog psihologa za preporučit slušam prijedloge. Jer on ima 3 godine, nijedan psiholog neće postavit neku definitivnu dijagnozu za to godište.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    Again to sto dijete predskolske dobi se udara definitivno nije dijagnoza. A cak u tako ranoj dobi ne moze se govoriti niti o agresivnosti kao nekoj osobini. Tako mala djeca nemaju jos potrebnu kontrolu emocija, ne znaju bolje, lupe kad su preplavljeni osjecajima.
    A na nama odraslima je da ih neprestano upozoravamo (naravno na nenasilan nacin) da nije u redu tuci nikad, niti kad si jako jako ljut, niti kad ti je netko nesto srusio, niti kad te drugi udari. I naravno to potkrijepiti osobnim nenasilnim ponasanjem.

    I bit svjestan da mnogi roditelji tako ne odgajaju svoju djecu, ne zele, nemaju kapacitet, ne znaju bolje, misle da znaju bolje, sami su ovakvi, onakvi, s razlicitim sustavom vrijednosti...

    Zato ni ja ne bih rekla da imas problem. Meni bi problem bio da pricamo o desetogodisnjem djetetu. Ako ono udara onda bih ja vec zakljucila da nije odradjen ovaj posao kad je bio mali ili kuci ima model nasilnog ponasanja kojeg oponasa.

  9. #59
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    again, Ako kojim slučajem gledate crtiće neprilagođene dobi, to treba ukinuti (ne znam koji u prilagođeni njegovom uzrastu).

    Moj sin je često žrtva pa ga učim da glasno vikne Ne, to se ne smije! i da zove tetu i kaže tko ga je lupio.

    Iz parkića se pokupim brzinom munje kad dođu djeca čiji roditelji ne reagiraju na dječje nasilje, a ako majka nasilnijeg djeteta ne sjedi, već aktivno sudjeluje u igri i prati što dijete radi, ostajemo.

    Ako nećeš zaustavljati djete u guranju, bit će obilježeno. I dijete primjeti da se parkić isprazni kad ono uđe.

    Moj sin s godinu dana nije bio nasilan, ali se često gurao među djecu i uvjek sam se bojala da ih ne ozljedi slučajno pa nikad nisam sjedala, pratila sam ga u stopu. Roditelj je odgovoran za ponašanje svog djeteta!

    (Ne tvrdim da ti sjediš dok se guranje događa, samo navodim svoju stranu priče)

  10. #60

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    crtiće gleda malo al to je dora, traktor tom i sl., dakle, nema nasilja.mogla bi do sutra objašnjavat šta on radi, govori, ne treba mi psiholog da postavim dijagnozu da ili će bit hiperaktivan ili će bit "genijalac" jer ima takve zaključke da i muž i ja ostanemo glupi i pokisli...a s druge strane kad ga primi film krene šakama.kazne nemaju efekt, micala sam mu igračke, suzu ne pusti, branila tv-ista stvar, branila čokoladu, spavanje kod bake (što voli), on to sve ignorira u stilu " e jesi mi napakostila"...kad nešto hoće ima uvode: mama, ja te volim najviše na svijetu...kupiš mi...ili ako nešto naparvi u vrtiću dolazi teti sa spikom:moja tetice,neću nikad više obećavam..Znači svjestan je apsolutno svega.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    i da ako nekog lupi ja tražim da se ispriča, i to traže i tete u vrtiću, on to napravi, okrene se s podsmijehom i eto čovjeku dođe da iz kože iskoči.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    Djeca predskolske dobi nemaju razvijeno suosjecanje, empatiju kao mi odrasli. Jos su u fazi egocentrizma, određivanja i definiranja sebe. Zato se i ispricavaju, dijele stvari i sl. vrlo cesto da bi udovoljili voljenim odraslim. A cini mi se da to upravo cini tvoj sin, dakle ponasa se upravo u skladu sa svojom dobi.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    I opet ponavljam, pricati, pricati s djetetom, objasniti djetetu sto nije ok raditi (udarati, gristi...) kad je ljut, a sto moze, npr. lupat nogama, guzvati papir, vikati i sl.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    hvala eda, sve to radim i sve to znam. sad samo da se vratim na početak priče, a to je da treba malo pokazat razumijevanja i za djecu i za roditelje djece koja guraju, tuku, grebu itd. jer i ja bi volila da svima dijeli puse i širi ljubav zato sam htjela ukazat na reakcije roditelja koje nikud ne vode.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    30

    Početno

    ako se to nastavi,a nitko od teta i roditelja ne poduzima ništa u vrtiću,dođeš po svoje dijete malo prije,rećeš teti da malo zažmiri i tu trojicu dobro povučeš za uši,pa češ viditi da ga neče više taknuti(provjereno) ili možeš i dalje promatrati kako ga zlostavljaju.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    30

    Početno

    za again,a šta je ta mama trebala dopustiti da se tvoj zloćesti dječak zabije s guralicom u njenog dječaka,a šta da je obrnuto bi li onda samo stajala?

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    vandice upravo si svojim primjerom svom djetetu pokazala da je ok tuci slabijeg od sebe, i da je tuca prihvatljiva ako si siguran da ti taj netko ne moze ravnopravno vratiti. Ako je tebi to ok poruka za tvoje dijete i meni je (za tvoje dijete, samo se nadam da nam se djeca nece sresti).

  18. #68

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    A iako razumijem da je tesko roditeljima cija djeca udaraju u vrticu i ne mislim da je to rezultat nebrige roditelja, ipak svom djetetu savjetujem da toj djeci kaze da se nece igrati s njim ako se bude tuklo, guralo i da ga svaki put prijavi teti.

    Ali mu nikako ne dajem za pravo niti ga poticem da vrati.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    30

    Početno

    prvo .. mislim da se again ruga sa svima nama ,i da njeno dijete nije ništa krivo već vidi takvo ponašanje u svojoj bližoj okolini.kroz dijete se vidi kakav je tko roditelj,šta će biti kada to dijete poraste??,pa nismo u 19 stoljeću već u 21 gdje tuća i primitivizam više nisu dobrodošli(bar bi tako trebalo biti) iako kako vidim iznimke još uvijek postoje. stoga smatram da again uopće nije vrijedna i da joj se uopće ne treba pridodavati prostora.želim edi svu sreću kada se susretne sa againim nasilnikom.sretno..

  20. #70

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    30

    Početno

    Citiraj again prvotno napisa Vidi poruku
    ja se ne bavim tuđim problemima, samo komentiram, i ne fokusiram se na tuđu djecu nego na svoje. Dat ću i ukratko odgovor psihologa vezano za moje dijete: ja ne vidim da s njim nešto ne štima , savršeno je bistar, igra se s drugima, malo je živahan al šta bi ja htjela. Očito sam ja problem kad mi je problem što se tuče i sl. pa ako imate nekog psihologa za preporučit slušam prijedloge. Jer on ima 3 godine, nijedan psiholog neće postavit neku definitivnu dijagnozu za to godište.
    najdraži su mi oni nazovimo ih "roditeljima" koji kažu ,pa on je samo malo živahan...ma odi se rugat s nekim drugim i potrudi se svoga dječaka naućiti prave vrijednosti u životu,ako ih i ti znaš???

  21. #71

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    vi ste stvarno lude...nit se kome rugam, nit tražim svađu...kakav sam ja savjet dobila od vas? mislila sam da je ovo forum za dijeljenje iskustava i eventualnih savjeta, a ne za vrijeđanje i svađu...hvala svima na podršci, divne ste i osobe i mame!!!

  22. #72

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj vandica prvotno napisa Vidi poruku
    pa nismo u 19 stoljeću već u 21 gdje tuća i primitivizam više nisu dobrodošli
    nista ne kuzim...to kaze odrasla osoba koja tuce vrticku djecu???

    I uopce ne mislim da se ruga again, i da znam prekrasnih roditelja cija djeca od 2-3 godine lupe drugu, ali ako se s njima radi i svojim primjerom pokazuje, ta djeca nauce bolje rjesavati probleme. I nenasilna su u OŠ.

    I zato ju nastojim potaknuti da ustraje i uci dijete nenasilnom reagiranju.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj again prvotno napisa Vidi poruku
    vi ste stvarno lude...nit se kome rugam, nit tražim svađu...kakav sam ja savjet dobila od vas? mislila sam da je ovo forum za dijeljenje iskustava i eventualnih savjeta, a ne za vrijeđanje i svađu...hvala svima na podršci, divne ste i osobe i mame!!!
    Daj, pa nemoj sad po jednom nekulturnom postu sve otpisati.

  24. #74
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Vandice, ovdje se svi trudimo na pristojan način razmjenjivati iskustva i razmišljanja pa te molim da svoje postove uskladiš s tom činjenicom.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    Again uzasno je tesko cuti da netko nekog uci da se ne igra s tvojim djetetom, razumijem da si povrijedjena.

    Ali trebas shvatiti da svatko zeli zastititi svoje dijete, odnosno nauciti ga da se sam zastiti. Ja svoje ne zelim uciti da vrati, pa ga ucim ostale alternative, da prijavi teti, da upozori to dijete, a ako nema efekta da se odmakne. A ako bilo tko ima bolju ideju bit ce mi jako drago cuti.

  26. #76
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj vandica prvotno napisa Vidi poruku
    ako se to nastavi,a nitko od teta i roditelja ne poduzima ništa u vrtiću,dođeš po svoje dijete malo prije,rećeš teti da malo zažmiri i tu trojicu dobro povučeš za uši,pa češ viditi da ga neče više taknuti(provjereno) ili možeš i dalje promatrati kako ga zlostavljaju.
    Citiraj vandica prvotno napisa Vidi poruku
    (...) pa nismo u 19 stoljeću već u 21 gdje tuća i primitivizam više nisu dobrodošli(bar bi tako trebalo biti) iako kako vidim iznimke još uvijek postoje.
    Ova dva posta su mi nekako u kontradikciji da ih nije pisala ista osoba ovaj drugi bi izgledao kao dobar odgovor na prvi.

    Citiraj again prvotno napisa Vidi poruku
    vi ste stvarno lude...nit se kome rugam, nit tražim svađu...kakav sam ja savjet dobila od vas? mislila sam da je ovo forum za dijeljenje iskustava i eventualnih savjeta, a ne za vrijeđanje i svađu...hvala svima na podršci, divne ste i osobe i mame!!!
    again, mislim da si dobila dosta dobrih savjeta ovdje.
    Jasno mi je da ti je teško kad ti se nešto slično dogodi, vjerojatno je i teže tebi nego roditeljima napadnutog djeteta, ali ti moraš prije svega rješavati problem (svaki put biti uz dijete i sprečavati moguće nezgode, natjerati ga da se odmah ispriča, razgovarati s njime nakon toga) a tek onda tražiti razumijevanje (ja bih svakako imala razumijevanja za roditelja koji reagira na opisan način i ne bih se u takvoj situaciji nimalo uzbuđivala). Reakcije roditelja koji brane svoju djecu isto mogu biti loše i neprimjerene, ali one ne mogu biti opravdanje.

  27. #77
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    vandica, živo se nadam da će tebe netko od roditelja te počupane djece potegnuti za uši. I da će netko te tete koje su pristale pogledati na drugu stranu prijaviti.

    Moj sin je žrtva bio već puno puta. Nisam tukla djecu koja su ga u dva navrata gadno ozlijedila, već sam se potrudila i i dalje se trudim ostvariti što bolju suradnju s tetama po tom pitanju. Zajedno ga učimo da glasno vikne Ne, to se ne smije i da kaže teti šta je bilo.

    again, ako ti sin napada uvijek iste u vrtiću, pokušaj ostvariti suradnju s roditeljima te djece.

  28. #78
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    again, da i ja kazem sto mislim da bude malo ravnoteze, iako cu biti u manjini. evo, meni je isto bezveze ta reakcija roditelja. iskreno, meni je to pomalo paranoicno. sva ta halabuka oko navodne agresije. ja na to gledam kao na djecja posla u vecini slucajeva. djeca razlicito reagiraju u stresnim situacijama, neka nekog malo gurnu, neka vicu i skacu, neka se ne odvajaju od mame, neka cvile za svaku sitnicu, neka sve stoicki odnose, al onda doma naprave scenu, neka to stvarno dobro podnose, neka se prave da dobro podnose...itd. i ne svida mi se to etiketiranje djece, niti izricite zabrane da se, pazi!, ne smije s tim djetetom druziti. meni je to malo okrutno. u rangu nazivanja zlocestim, ako ne i gore. kad kazu nekome da je zlocest barem komuniciraju s njim, ovako se ponasaju ko da to dijete ne postoji. i zamisljam si odmah moje dijete koje nikoga ne napada, al zato meni pije zivce na slamku kad je pod nekim stresom, umoran, u guzvi, pa niti jedan roditelj kad ga vidi u njegovoj sizi nece reci svom djetetu da se ne smije s njime druziti. ako neko dijete gurne moje, a ja sam prisutna bez pardona cu mu reci da to nije lijepo ni u redu, a kad se primiri situacija normalno cemo se s njim igrat. meni je vazno da se moje dijete nauci brinuti za sebe, da jasno i glasno kaze sto ga smeta, da je ponasanje lose, al ne i osoba obavezno, i da svi ponekad imaju neke ispade koji nisu ok, al to je tako, mozda je tom djetetu tezak dan, a sutra ce se lijepo igrati.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    hvala što ste pokazale da ipak ima ljudi sa zdravim razumom, stavrno mi nije bila namjera nikog optuživat. Možda se vandica prepoznala u mojoj priči pa ima takvu reakciju. ma nemam ja problema s roditeljima u vrtiću, to je bio jedan takav slučaj, moj mali se najviše druži sa sebi sličnima, ti roditelji su ja bi rekla razumniji samim tim jer je i njihovo dijete sličnog ponašanja. Recimo, ima prijatelja u grupi oni se u danu 10 puta grle i 10 puta tuku, verbalno nadmudruju pa na kraju fizički, onda plaču jedan za drugim kad idemo doma, kad sam u dućanu on uzima slatkiše za sebe i za njega.... I sad nek ja budem nasilnik al da mi neko dijete navlači za uši, pobrao bi batine od mene pa gdje god se nalazili. drugo je reć tuđem djetetu-to je ružno, to se ne smije radit itd. a drugo fizički kažnjavat tuđe dijete a zagovarat da niko ne dira tvoje vlastito.

  30. #80
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    again, da i ja kazem sto mislim da bude malo ravnoteze, iako cu biti u manjini. evo, meni je isto bezveze ta reakcija roditelja. iskreno, meni je to pomalo paranoicno. sva ta halabuka oko navodne agresije. ja na to gledam kao na djecja posla u vecini slucajeva. djeca razlicito reagiraju u stresnim situacijama, neka nekog malo gurnu, neka vicu i skacu, neka se ne odvajaju od mame, neka cvile za svaku sitnicu, neka sve stoicki odnose, al onda doma naprave scenu, neka to stvarno dobro podnose, neka se prave da dobro podnose...itd. i ne svida mi se to etiketiranje djece, niti izricite zabrane da se, pazi!, ne smije s tim djetetom druziti. meni je to malo okrutno. u rangu nazivanja zlocestim, ako ne i gore. kad kazu nekome da je zlocest barem komuniciraju s njim, ovako se ponasaju ko da to dijete ne postoji. i zamisljam si odmah moje dijete koje nikoga ne napada, al zato meni pije zivce na slamku kad je pod nekim stresom, umoran, u guzvi, pa niti jedan roditelj kad ga vidi u njegovoj sizi nece reci svom djetetu da se ne smije s njime druziti. ako neko dijete gurne moje, a ja sam prisutna bez pardona cu mu reci da to nije lijepo ni u redu, a kad se primiri situacija normalno cemo se s njim igrat. meni je vazno da se moje dijete nauci brinuti za sebe, da jasno i glasno kaze sto ga smeta, da je ponasanje lose, al ne i osoba obavezno, i da svi ponekad imaju neke ispade koji nisu ok, al to je tako, mozda je tom djetetu tezak dan, a sutra ce se lijepo igrati.
    imali smo jednu dobru temu koju nikako više ne uspijevam naći, gdje sam se pokačila s par cura (pada mi napamet yaya koju već dugo ne viđam, ne sjećam se ostalih). Ne znam jesmo li bili ot ili je tema bila baš s tim naslovom, ali zaplele smo se oko toga je li opravdano za neku djecu reći da su zločesta i spriječiti svoje dijete da se s njima igra. Moje je mišljenje bilo da su djeca još u razvoju i da nije dobro etiketirati ih, nego im pomoći u razvoju. Naravno da ima svakakvih situacija, i kad ti netko maltretira dijete učinit ćeš sve da to zaustaviš (pretresli smo sve od naguravanja na toboganu do smrtnih slučajeva ) ali po mom mišljenju treba prvo ispucati sve konstruktivne metode.

  31. #81
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    again, da i ja kazem sto mislim da bude malo ravnoteze, iako cu biti u manjini. evo, meni je isto bezveze ta reakcija roditelja. iskreno, meni je to pomalo paranoicno. sva ta halabuka oko navodne agresije. ja na to gledam kao na djecja posla u vecini slucajeva. djeca razlicito reagiraju u stresnim situacijama, neka nekog malo gurnu, neka vicu i skacu, neka se ne odvajaju od mame, neka cvile za svaku sitnicu, neka sve stoicki odnose, al onda doma naprave scenu, neka to stvarno dobro podnose, neka se prave da dobro podnose...itd. i ne svida mi se to etiketiranje djece, niti izricite zabrane da se, pazi!, ne smije s tim djetetom druziti. meni je to malo okrutno. u rangu nazivanja zlocestim, ako ne i gore. kad kazu nekome da je zlocest barem komuniciraju s njim, ovako se ponasaju ko da to dijete ne postoji. i zamisljam si odmah moje dijete koje nikoga ne napada, al zato meni pije zivce na slamku kad je pod nekim stresom, umoran, u guzvi, pa niti jedan roditelj kad ga vidi u njegovoj sizi nece reci svom djetetu da se ne smije s njime druziti. ako neko dijete gurne moje, a ja sam prisutna bez pardona cu mu reci da to nije lijepo ni u redu, a kad se primiri situacija normalno cemo se s njim igrat. meni je vazno da se moje dijete nauci brinuti za sebe, da jasno i glasno kaze sto ga smeta, da je ponasanje lose, al ne i osoba obavezno, i da svi ponekad imaju neke ispade koji nisu ok, al to je tako, mozda je tom djetetu tezak dan, a sutra ce se lijepo igrati.
    Debeli potpis na sve ovo!
    I jos dodajem, prema svakom djetetu se odnosim kao prema svom, ako ce moje gurnuti ili udariti nekog sigurno cu mu reci da to ne smije raditi, da nije lijepo, da se mora ispricati a istu tu stvar cu reci drugom djetetu koje ce ozljediti moje dijete, I da, bit cu stroga, necu vikati ali cu biti dovoljno glasna da dijete shvati ozbiljnost situacije. Udariti necu niti jedno dijete ma sto ono napravilo mom jer ne udaram ni svoje. Ako ce me roditelj istog tog djeteta gledati ispod oka ili cak reagirati onda cu i njemu reci sta ga ide. Braniti svom djetetu da se s nekim druzi necu nikad.
    Imam primjer u vrticu gdje se moj malac s jednim deckom straaaasno svadao svaki dan, tete su ih doslovno drzale na suprotnim stranama sobe da bi bio mir. Nakon pola godine njeh dvojica su najbolji prijatelji

  32. #82
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    I meni je bezveze uplitanje roditalje u dječje svađe, druga stvar da se potuku, pa ćeš ih rastaviti. Sasvim je normalno da djeca udare jedno drugo u dobi od 3 god. jer su emocionalni i impulzivni i nemaju razvijenu komunikaciju i ne dogovaraju se oko upotrebe igračaka ili sl. Mislim da treba razišljati hladne glave, naravno da svaki roditelj voli svoje dijete i da ga treba zaštiti, ali isto tako ne može se zaštiti od svega jer nisu roditelji ili odrasli vječito oko njega. Najbolje što možemo je onda pripremiti ih na to kako da se zaštite od napadača ili u slučaju ako se dijete učestalo ponaša agresivno onda naučiti ga kako da smanji ili preusmjeri tenzije.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    Da me se ne bi krivo shvatili: ne kazem ja sad djetetu "nemoj se igrat s tim i tim". Nego ju ucim tipa ako te maco netko udara reci teti, a ako nastavi odmakni se od njega. Dakle ne sad taj djecak je ovakav ili onakav pa se ne igraj s njim, ali dam uputu da ako se djeca udaraju da se makne. A vec gore napisah da je ponasanje againog djecaka u skladu s dobi, dakle ne mislim da je on ovakav, onakav. Dijete ne zna bolje kontrolirati emocije...ali da se sad ne ponavljam.

    Naravno da ako sam ja tu reagiram, ali ja nisam s njoj u svim socijalnim situacijam, ona je najsitnija u svojoj grupi i imam potrebu dati joj neku uputu za te situacije.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    jug Dalmacije
    Postovi
    158

    Početno

    Reagiram ako je rijec o tuci, a to je za mene razlicit pojam od svađanja.

  35. #85
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Treba nam savjet.

    T. ima problem sa jednim dečkom u vrtiću. Stariji je od nje godinu dana. Ona ima 4, on 5. Počelo je tako što je ona njemu u igri dok je trčala, srušila kockice. To je bilo prije dva tjedna i od tada je stalno maltretira. Ona mu se tad ispričala i htjela mu pomoći da ih opet složi ali dvaput ju je s tim kockicama udario po glavi. T. se tad požalila i teti i nama i tete su pričale s njima i rekle da će pripaziti. Prije tjedan dana ju je lupio nogom u trbuh toliko da je odmah povratila. Mi (muž, njegova bivša - mama od T. i ja) i roditelji tog dečka smo išli na razgovor sa psihologinjom i sa tetama. I svi zajedno i odvojeno. Njegovi su u početku tvrdili da T. laže ali tete su potvrdile njenu priču.

    Danas su nas zvali iz vrtića da dođemo jer ona jako plače i traži da ide kući. Dečko ju je gušio. Ima modrice po vratu. Na muža sam se doslovno objesila da ne bi išao ubiti nekoga. Stručna služba konstantno spominje dijagnoze tog dečka, a ima ih nekoliko. Nama je puna ona stvar dijagnoza kojima se ne može/ne smije stati na kraj. Muž je htio razgovarati direktno s tim djetetom, ali nisam sigurna da se to uopće smije, a i on ne bi bio miran u razgovoru. Jel se smije? Nije baš neka opcija da viče na tuđe dijete, jel da?

    Nije nam neka opcija ni ispisivanje iz vrtića jer to šalje poruku da nasilnik pobjeđuje. Nije opcija ni reći joj da mu vrati jer je mali opasan, stariji od nje godinu dana, veći i teži. Ne želim ni razmišljati što bi joj mogao napraviti. Ljuti smo i na tete iako nam je jasno da mali traži priliku kad one ne gledaju da napravi neko sranje, ali ipak bi mogle malo više otvoriti oči.

    Ako netko ima nekakav savjet prije nego što se svi poubijamo, pišite.

  36. #86
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    On ne smije razgovarati s dijetetom.
    Ako dijete ima dijagnozu zbog koje ne moze kontrolirati impulse ili je agresivan vrtic treba naci nacin da zastiti drugu djecu ( asistent npr.).
    Sto je vrtic obecao poduzeti da zastiti drugu djecu u buducnosti?

  37. #87
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Treba vidjeti da li ista prica vazi kod nas i kod vas.
    Ujedno mislim pa tak je vise djece,kak to da je mogal gusiti malu kaj su drugi radili i gdi je bila teta?

  38. #88
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    On ne smije razgovarati s dijetetom.
    Ako dijete ima dijagnozu zbog koje ne moze kontrolirati impulse ili je agresivan vrtic treba naci nacin da zastiti drugu djecu ( asistent npr.).
    Sto je vrtic obecao poduzeti da zastiti drugu djecu u buducnosti?
    Tako je. Ne smije razgovarati s djetetom. Ono što bih ja napravila (radila sam to i u vrtiću i u školi kad je trebalo) - zatražiti zajednički sastanak stručne službe i odgajatelja s roditeljima tog djeteta.
    U vrtiću smo imali situaciju da je jedan klinac zlostavljao mog sina i pola grupe, pa smo to pokušali riješiti. U školi je isti taj završio u razredu s mojim sinom i postupak je bio isti. Tek je prijetnja Centrom za socijalnu skrb donijela malo svjetla u glavu matere tog djeteta. Nije postalo sjajno, ali je bilo podnošljivije.

  39. #89
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ne znam kako je kod vas no kod nas su institucije izrazito nesposobne rješavati takve probleme. Ako dijete nema asistenta, ako je uzeo curicu na pik do te mjere da je guši (odakle uopće 5-godišnjaku ideja da se nekog može gušiti?!), ako roditelji na to govore "nije naše dijete takvo" (standardni obrameni mehanizmi onih koji se ne žele suočiti s istinom nego okrivljuju žrtvu da si je sama kriva), uz uobičajene "1 teta na njih 28" omjere u vrtićima - ja bi tražila premještaj u drugu grupu.

    Djeca nađu nove prijatelje brzo a svakodnevno maltretiranje nikom nije izgradilo karakter već prije uništilo samopouzdanje i sreću.

    I da, naravno da tm ne smije razgovaarati direktno s tim dečkom, pa ima 5g zaboga! Uostalom ako svakodnevni boravak s tetama i njihove odgojne mjere nisu urodile plodom (a sigurna sam da se trude) - što on misli postići jednim razgovorom? Shvaća li on koliko je to potpuno nerazumno (da ne kažem neku drugu riječ) da misli da će on sad s njim (5-godišnjakom) 1x razgovarati i što, poslušat će ga? Nek razmisli o tome...

  40. #90
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    sillyme je dala jedini nacin koji bi mogao funkcionirati. a vrtic ako zna za problem, pri trazenju premjestaja ni ne pitaju detalje vec samo to naprave brzo. bar je bilo tako u nasem slucaju, jer ne zele da se o tome previse prica. dakle metoda pometi pod tepih, ali s obzirom da druge nije bilo mi smo svoje dijete zastitili na taj nacin.

  41. #91
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Prvo, ovdje se ne radi o tome da ju malo gurne, počupa itd. Lupio ju nogom da je povratila i davio da ima masnice! Ovo je nedopustivo!
    Koliko vidim roditelji su već bili na razgovoru sa stručnom službom i nije urodilo plodom. Ne znam proceduru ali ja bih tražila razgovor s ravnateljicom i stručnom službom, tražila da nađu rješenje ili idem dalje.
    Ovo što sillyme kaže može biti jedno od rješenja (to bih koristila kao zadnju opciju), ali meni se kosa na glavi diže od takvih rješenja jer je najlakše izmjestiti žrtvu, pa će onda dječak naći drugu žrtvu.
    TM naravno ne smije razgovarati s dječakom, ali ne kužim što ste sve skočile na takvu reakciju. MM bi isto to pomislio instinktivno, ne bi to učinio ali bi mu te riječi izašle iz usta jer je strahovito osjetljiv na J i prva reakcije mu ne bi bila iz mozga nego iz srca.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 18.10.2019. at 10:58

  42. #92
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa da, radi se o ozbiljnom nasilju. Djeteta koje ima dijagnoze. I kladim se da nije prvi put ni prvi incident. I logikom stvari neće biti zadnji.
    Tko voli sa svojom djecom istjerivati mak na konac i ganjati pravdu u sustavu koji to ne podržava - samo naprijed. I još okrivljavati tete jer imaju i ostlih 20-i-nešto djece na brizi pa ne mogu s ovog ne skidati pogled (već je napisano da su ljuti na tete jer ne paze). I onda još jedan razgovor sa stručnom i još jedan... (možda da pitaju koji je to ukupno razgovor sa stručnom službom zbog ponašanja tog djeteta). I što bi to bilo "ići dalje" na vrtićkoj razini? Pa ni u OŠ nema puno mehanizama za "ići dalje" a premještaj u drugu školu kao "odgojnu mjeru" dobije valjda 1 od 1000 djece koje to zaslužuju. I pitanje "jel smije li on razgovarati s dečkom" jasno pokazuje da ih ima više kojima baš nije jasno da ne smije...

    Izmjestiti žrtvu nije najlakše ali je za žrtvu najčešće najbolje rješenje. To što sustav se ne zna nositi s agresivnim djetetom nije problem žrtve i žrtva ne bi trebla biti dupla žrtva, i nasilnika i sustava.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    U principu, ono što bi trebalo uraditi je otići sa detetom kod doktora, tražiti da doktor napiše službeni izveštaj o detetovim povredama, sa fotografijama, a tražiti i od zaposlenih u vrtiću da daju pismenu izjavu o tome šta sa dogodilo, da se ne bi priča okrenula u smeru "a možda su roditelji zlostavljači svog deteta". U tom slučaj doktor bi po službenoj dužnosti morao kontaktirati policiju, a policija CZS. Ili možete tražiti da vrtić prijavi slučaj CZS-u. To je ultimativna službena opcija nakon koje bi teoretski roditelji zlostavljača trebalo dalje da se češkaju po glavi jer to onda konačno postaje njihov problem.
    Naravno, u praksi, dovoljno je da bilo koja karika zakaže pa od svega neće biti ništa a još će ispasti da je devojčica napala njega uz našu ćoravu pravdu... Naročito ako se pokaže da su roditelji tog deteta izuzetno značajne osobe...

    Najlakše bi bilo prebaciti dete u drugu grupu, kako sillyme i kaže...

  44. #94
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Riri, a što vam kažu iz vrtića, tete i psihologinja? Kako one vide te događaje, i kako namjeravaju postupati ubuduće?

  45. #95
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Još samo da pojasnim - nisam ja odmah za premještaj, ali previše puta se ovakve stvari dešavaju mjesecima i ništa se ne uspije riješiti. Osobno bi imala jasno postavljenu granicu do kad mislim dati sustavu da proba riješiti problem. I naravno ne bi očekivala da su tete čudotvorke koje mogu 100% vremena paziti na tog malog niti bi očekivala da će se nakon jednog razgovora stvaari riješiti. Ili dva.

  46. #96
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Obećanja vrtića su da će pripaziti na malog i da će on obaviti razgovore kod vrtićke psihologinje. Po meni i nisu baš neka jer to dijete kako su njegovi roditelji rekli i inače ide kod svog psihologa u tjednim terminima pa nije da se to već ne obavlja. Možda sam sinoć malo grubo napisala ono o dijagnozama, pa da me netko krivo ne shvati, meni je stvarno žao tog djeteta što se mora nositi s njima. Ali ipak mi je više žao T. koja se mora nositi s njim.

    Tete ne krivimo za to što se događa i znamo da one ne mogu u svakom trenutku imati oči na svakom djetetu. Ali ljuti smo na njih jer je taj dečko jedini problematičan u cijeloj grupi pa ipak mislimo da bi tome trebalo posvetiti dodatnu pažnju. Dakle, nije da tu ima petero problematične djece. Ima jedno. U grupi su dvije tete. U trenutku tog gušenja one su izašle na hodnik razgovarati s nekim drugim roditeljima. Zar nije mogla jedna ići razgovarati, a druga ostati?

    Ne bismo je premještali u drugu grupu jer su djeca iz te dvije grupe ponekad zajedno vani. Znači taj dečko nju može vrlo lako pronaći i opet izvesti tako nešto, a ona bi se morala privikavati na novu grupu i nove prijatelje. Jedino je možemo ispisati ili možda prebaciti u novi vrtić. Nećemo svakako čekati da se to otegne u nedogled, već smo se dogovorili da je ispisujemo ako se i idući tjedan to nastavi. Danas popodne opet imamo razgovor u vrtiću.

    Doktoru smo je vodili prošli tjedan zbog tog povraćanja, ali nije kontaktirana policija. Ja sam jučer slikala modrice po vratu za svaki slučaj, ako zatreba. Danas ćemo onda tražiti i te izjave zaposlenih.

    A za muža.. Znam ja da njegove reakcije na takve stvari većinom nisu baš pametne. Ali što Mitovski kaže, to je instinktivno. Želi riješiti situaciju, a ne zna kako.

  47. #97
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Riri, nije stvar nimalo bezazlena, pa nije ni čudno da prve reakcije nisu "školske". Ipak, važno je smiriti se i dati si malo vremena za razmišljanje, a to ste i napravili.
    Iz toga što pišeš, čini mi se da u vrtiću ne umanjuju problem. Stvarno se nadam da će se naći i rješenje.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Danas ćemo onda tražiti i te izjave zaposlenih.

    .
    Nespretno sam se izrazila u brzini.

    Pismene izjave zaposleni nisu dužni da daju vama roditeljima, (bar koliko sam ja upućena), nego se one predaju direktoru ustanove na njegov zahtev, a na osnovu prijave nasilja od strane roditelja. Ne znam mora li prijava biti u pismenom obliku ili je dovoljna usmena.
    Ono što sigurno znam je da svaka predškolska ustanova mora imati oformljen Tim protiv nasilja, kome se dalje prijavljuje nasilje i koji je dužan da preduzme nekakve korake (obično je neko iz stručne službe član tima). Kakvi se koraci primenjuju, regulisano je Opštim i Posebnim protokolm protiv nasilja:
    https://www.paragraf.rs/propisi/opst...marivanja.html ,
    https://www.paragraf.rs/propisi/pose...stanovama.html

    Na ovom linku: http://ranac.rs/2017/01/30/prijava-nasilja/ imaš klasifikovane nivoe nasilja, a davljenje je treći nivo, onaj za koji je predviđeno maksimalno angažovanje ustanove uz saradnju policije i CZS-a.

    Međutim, prvi savet koji se daje roditeljima je da nasilje treba prijaviti što pre, jer svaki dan odlaganja čini dalje akcije nadležnih težim.

    To je teorija. U praksi, imaš ceo mračni spisak slučajeva u kojima je CZS zatajio na najžalosniji način, zajedno sa ostalim službama...
    Čim to dete ide kod psihologa, znači da roditelji jesu bar donekle uradili nešto i ne negiraju da dete ima problem. Sa njihove tačke gledišta (a verovatno i sa zakonske) oni su preduzeli sve korake, a do ustanove je, tj. do vrtića, da preuzme brigu o njihovom detetu uvažavajući njegove specifične potrebe. Što znači da bi dete trebalo da bude predloženo za komisijsku procenu i eventualnog pedagoškog asistenta. Procedura traje mesecima, i može se desiti da asistenta ne odobre.
    Uglavnom, postoji šansa da se tete angažuju više oko njega i sve bude bolje. Ili da ni one ne mogu da postignu puno. Nažalost, nema nikakvih garancija, osim činjenice da dete njegovog uzrasta još ima dobre šanse da nauči da kanališe svoju agresivnost, ako ima tuđe dobre volje :/.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 18.10.2019. at 13:16

  49. #99
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,468

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi (muž, njegova bivša - mama od T. i ja) i roditelji tog dečka smo išli na razgovor sa psihologinjom i sa tetama. I svi zajedno i odvojeno. Njegovi su u početku tvrdili da T. laže ali tete su potvrdile njenu priču.
    Bez obzira što vode svoje dijete psihologu, rekla bih da postoji negiranje od strane roditelja dječaka.
    Zadnja opcija bi mi bila prebacivat svoje dijete u drugu grupu ili vrtić. Em zbog poruke, e, znog toga jer vjerujem da već ima neke svoje prijateljice i prijatelje koji su joj dragi.

    Prije toga bih probala: razgovor ravnateljica, psihologica, obje tete, muž i ja - SVI na jednom mjestu, predložila bih da se zatraži asistenta za tog dječaka ili da predlože svoja rješenja/mjere kako imat situaciju pod kontrolom. Ako treba išla bih svaki tjedan na razgovor s ravnateljicom i stručnom službom te provjeravala što se događa, ima li napretka,.. također redovito razgovarala s tetama na tu temu.

    Nadalje, saznala bih prema kojoj djeci je dijete bilo također nasilno, porazgovarala i s tim roditeljima i upitala jel žele ići u istom smjeru zajedno s MM i sa mnom da probamo riješiti taj problem (s asistentom, posjetima dječaka i vrtićkom psihologu jer tko zna jel djetetov psiholog uopće zna za situaciju u vrtiću ako su i sami roditelji dječaka rekli da T. laže ).

    Vrtić ne smije dozvoljavat nasilje. Imali smo groznuuu situaciju u razredu moga sina prošle godine (1. razred). Bili smo uporni i ustrajni mi roditelji, ko uš dosadni. Udružili smo se i napravili full pressing ravantelju i struč.službi kad je već vrag odnio šalu nakon višemjesečnog čekanja da škola nešto poduzme.

    Pusti priče: to ti je tako normalno da ustanove ništa ne poduzimaju, to se događa, bježi glavom bez obzira sa svojim djetetom žrtvom negdje drugdje...

    Ja bih se prvo probala izborit, baš izborit, pa nek me pamte po tome briga me..a naravno ako nikako drugačije ne ide, tada bih dijete prebacila u drugi vrtić. To se bar uvijek može napraviti. I situacije se naravno razlikuju od slučaja do slučaja.

    Sretnooo!!!!

  50. #100
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,468

    Početno

    Eh da sjetila sam se, pa mi smo i u vrtiću imali problematično dijete prebačeno iz druge grupe našoj djeci jer su naše tete bile "naj" u postupanju s takvom djecom s poremećajima u ponašanju.

    Tata curice žrtve (dječak ju je skidao, dirao, grozno, ma svašta-ovo sam slučajno saznala preko jednih prijatelja, ostali u grupi nisu znali) je inzistirao da ga se makne iz njihove grupe (a ne njegovu kćer koja je bila žrtva, što je meni ok bez obzira što je došao k nama).

    Zašto?

    Zato što su u vrtiću adekvatno riješili taj problem tako da je naša grupa dobila 3. tetu, studenticu s faxa na praksi/apsolventicu koje je imala oko samo na njemu cijelo vrijeme i zapravo je vrtić prošao skroz zadovoljavajuće bez obzira na njegove povremene ispade. Roditelje tog dječaka bolje da ne komentiram. Vidjela sam par situacija u parkiću i pred vrtićem šta sve mali radi djeci, a mama mrtva ladna da bi mu riječ rekla srećom ja sam bila tamo da mu se obratim pristojno jel te al s jasnim tonom.

    Nažalost čujem od drugih taj dječak je i dalje problem No.1 u svom razredu, kvart do našeg mislim da njega čak roditelji ni ne vode na terapije jer nisu ni prije.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 18.10.2019. at 16:11

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •