Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 154

Tema: nasilje u vrtiću

  1. #101
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Hvala svima na savjetima i hvala ti Pulinka na informacijama i linkovima.

    Obavili smo taj razgovor i uopće nismo zadovoljni. Roditelji djeteta odbijaju asistenta za njega, odbijaju prihvatiti da on nju maltretira i opet su se vratili na to da T. laže. Stručna služba kaže da ih ne može natjerati da uzmu asistenta ako oni neće. Sva dokumentacija je navodno napravljena. Ponudili su da se T. prebaci u drugu grupu što smo mi odbili i rekli da je ispisujemo idući tjedan ako se nešto ne promijeni. Nismo zadovoljni ni sa sobom jer smo se dali uvući u jako ružan verbalni sukob s njima u kojem su pale i neke prijetnje i tako..

    Vidjet ćemo kako će biti idući tjedan. Ako T. uopće bude htjela ići u vrtić. Danas nije htjela, a ni mi je nismo baš nagovarali jer se boji.

  2. #102
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Svako dijete nema pravo ni obvezu na vrtić, to je usluga čuvanja koja se plaća, i ako ugrožava drugu djecu može biti ispisano.

  3. #103
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala svima na savjetima i hvala ti Pulinka na informacijama i linkovima.

    Obavili smo taj razgovor i uopće nismo zadovoljni. Roditelji djeteta odbijaju asistenta za njega, odbijaju prihvatiti da on nju maltretira i opet su se vratili na to da T. laže. Stručna služba kaže da ih ne može natjerati da uzmu asistenta ako oni neće. Sva dokumentacija je navodno napravljena. Ponudili su da se T. prebaci u drugu grupu što smo mi odbili i rekli da je ispisujemo idući tjedan ako se nešto ne promijeni. Nismo zadovoljni ni sa sobom jer smo se dali uvući u jako ružan verbalni sukob s njima u kojem su pale i neke prijetnje i tako..

    Vidjet ćemo kako će biti idući tjedan. Ako T. uopće bude htjela ići u vrtić. Danas nije htjela, a ni mi je nismo baš nagovarali jer se boji.
    Totalno cudno ponasanje vrtica.
    Roditelje u poricanju problema razumijem, ali vrtic mi stvarni nije jasan. Oni su ti koji mogu postavljati odredene uvjete u interesu sigurnosti djece.

  4. #104
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Itekako postoje mehanizmi za dovodjenje asistenta u grupu. A zasto nemaju jos jednu tetu za njega bar promisle o tome? Studenticu? Kod nas su nalazili mehanizme.
    Ej pa sigurnost djece je tu ugrozena,ravnateljica takodjer ne radi svoj posao.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 18.10.2019. at 17:34

  5. #105

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Naprotiv, totalno očekivana reakcija vrtića :/.
    Beogradski vrtići su nakrcani koliko i zagrebački, ako ne i više, taman da se ispiše cela grupa oni imaju bar 30-toro dece na čekanju koji će rado uskočiti u grupu i još poljubiti malog koji im je razjurio prethodne i napravio mesta za njih.
    A roditelji tog deteta očigledno jesu značajne osobe... ili se osoblju vrtića jednostavno ne da da se gnjave pokretanjem inače inertne mašinerije zaštite od nasilja :/. Mnogo papirologije i nezgodnih pitanja vaspitačicama od strane nadređenih...

    Inače, da ne bude zabune, roditelji tog deteta imaju pravo da odbiju i asistenta i bilo kakva prilagođavanja koja bi vrtić napravio za njihovo dete. Ali onda vrtić ima pravo da preduzme niz različitih koraka, između ostalog, da premesti to dete, da obavesti CZS da roditelji odbijaju saradnju itd, itd.
    Samo se svi jako nerado prihvataju toga.

    Riri, nema na čemu, nažalost, to je uglavnom mrtvo slovo na papiru.
    Trudite se da pred detetom minimizujete svoja osećanja prema događaju, jer deca kopiraju nas.
    Ako vas događaj uzrujava (a normalno da vas uzrujava), detetov strah će se samo dodatno pojačati. Naravno da treba da razgovarate sa njom o svemu, ali smireno. Došao je vikend, neka dete posveti pažnju nečem drugom, a vi razmislite svi zajedno sa njenom mamom o svemu, valjda ćete naći što bolje rešenje kada se situacija malo smiri.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 18.10.2019. at 17:42

  6. #106
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Upravo tako,ima vise mehanizama: prvo se uvijek krene od str.sluzbe i ravnateljice, takodjer se moze traziti da se nasilno dijete ispise ako je ugrozena sigurnost ostale djece a roditelji ne.suradjuju,moze se ukljucit CZSS, gradski ured za predskolski odgoj da malo komunicira s ravnateljicom i tako...

    Mislim da ste malo ishitreno reagirali s ispisom malene iz vrtica vec iduci tjedan jer je nerealno.da se ista moze rijesiti u tako kratkom roku.

    Tim potezom ste njima.olaksali a djetetu poslali poruku da se kod prvog nasilnistva problem ne moze rijesiti, ni nasilnika "ukrotiti". Sto ce bit ako se nesto slicno ponovi u novom vrticu, skoli,...? Opet promjena.

    Nekad je promjena zaista dobro rjesenje, al barem probat rijesit problem a ne nakon 10 dana "puknut".
    Ako kuzis sto hocu reci.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 18.10.2019. at 19:10

  7. #107
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    I meni je ponašanje vrtića čudno onako sa ljudske strane, ali što Pulinka kaže očekivano je. I baš to, vrtići su nakrcani i svejedno im je hoće li netko ispisati dijete ili ne.

  8. #108
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ma razumijem te Lili, ali već je i taj tjedan puno s obzirom na to što taj mali njoj radi. Udaranje po glavi, pa udarac u trbuh, pa gušenje. Što bi bilo da se djeca nisu razvrištala i tete uletile kad ju je počeo gušiti? Ili da ju je tako dohvatio u wc-u gdje nitko ne vidi? Pa mogao ju je ubiti.

    Znam da smo pukli u kratkom vremenskom roku. I ja stvarno i tom djetetu i njegovim roditeljima želim svu sreću u kontroli njegovog bijesa, ali ne preko leđa druge djece. Koliko god njemu bilo teško samom sa sobom, granica se mora povući kad nanosiš ozbiljne ozljede nekom drugom. I još da i ne spominjem psihičku stranu svega toga. Od vesele curice koja ne prestaje pričati ni na sekundu, T. se transformirala u šutljivu curicu koja ne prestaje plakati, u jednom danu. U pravu je Sillyme, ne isplati se ganjati pravdu u sustavu koji pravdu ne podržava.

    Da je to neka situacija u kojoj nju netko čupa ili grebe, pa ajd. Isplatilo bi se razgovarati dok se to ne promijeni. Ali ovakve ozljede.. Eto ne znam. Možda se nešto i pokrene idući tjedan pa da sve na kraju ispadne dobro.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Iskreno, ja bih dijete makla.

    A kad je mene u nižim razredima jedan takav agresiva cmlatnuo šakom u glavu i slomio mi naočale , ja sam se kao primirila, odslušala sve te prodike jer je eto on bio dijete koje smo svi trebali razumjeti bla, bla i nakon par mjeseci sam ga tako jako namlatila da nije išao u školu par dana.

    I eto, nije me više dirao.
    Posljednje uređivanje od maria71 : 19.10.2019. at 22:54

  10. #110
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Haha Maria
    I ja sam se kao dijete znala potući sa nasilnicima i to bi riješilo probleme. Palo nam je na pamet da joj kažemo da mu vrati kad je to sve počelo, ali ne bi se ona uopće snašla u tome, još bi i više nastradala. Kud se ne tuče inače, još je on i teži i veći i jači od nje.

  11. #111
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma razumijem te Lili, ali već je i taj tjedan puno s obzirom na to što taj mali njoj radi. Udaranje po glavi, pa udarac u trbuh, pa gušenje. Što bi bilo da se djeca nisu razvrištala i tete uletile kad ju je počeo gušiti? Ili da ju je tako dohvatio u wc-u gdje nitko ne vidi? Pa mogao ju je ubiti.

    Znam da smo pukli u kratkom vremenskom roku. I ja stvarno i tom djetetu i njegovim roditeljima želim svu sreću u kontroli njegovog bijesa, ali ne preko leđa druge djece. Koliko god njemu bilo teško samom sa sobom, granica se mora povući kad nanosiš ozbiljne ozljede nekom drugom. I još da i ne spominjem psihičku stranu svega toga. Od vesele curice koja ne prestaje pričati ni na sekundu, T. se transformirala u šutljivu curicu koja ne prestaje plakati, u jednom danu. U pravu je Sillyme, ne isplati se ganjati pravdu u sustavu koji pravdu ne podržava.

    Da je to neka situacija u kojoj nju netko čupa ili grebe, pa ajd. Isplatilo bi se razgovarati dok se to ne promijeni. Ali ovakve ozljede.. Eto ne znam. Možda se nešto i pokrene idući tjedan pa da sve na kraju ispadne dobro.
    A da vi odete na centar i prijavite? Onda vrtić mora reagirati.

  12. #112
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Uh ako se dijete sad jos povuklo u sebe, e to bi me bas zabrinulo.

    Vjerujem da se u svemu dosta pita i mamu, pa sta god mi rekli Riri, ipak ce mama i tata od T. biti ti koji ce donijeti odluku, a Riri samo moze sugerirati muzu.

    Taj mali je bas opasan, to nije nikakva zeka peka, ozbiljno ugrozava drugu djecu i mislim da zaista treba imat nekoga ko ce pazit samo na njega.

    Maria, meni je tvoj pristup ok, ne znam jel se smije tu rec na forumu - ne smije valjda al ja cu rec ja sam sinu rekla (zbog tog agresivca kojeg su bili dobili i imao je djecake na piku) ako te dograbi, vrati mu (moj je vise mirni tip, samozatajan, al bas zato).
    Al.tete su rekle ovo ono....rekoh sine, samo ti njemu vrati.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 20.10.2019. at 15:28

  13. #113
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    I to sam.mu rekla.poucena iskustvom svoje frendice ciji sin je bio zrtva maltretiranja starijeg brata od tog.djecaka.koji je dosao u F.grupu. Dakle, godinama je maltretirao to drago i milo dijete koje se nije znalo obraniti (od frendice sin).


    E rekla sam si bome nece ici normalnim pedagoskim pristupom. Obojica brace su izraziti nasilnici.
    Btw moj nije ni.imao nikkave probleme s njim, al sam.ga tako pripremila i ponavljala mu to cesto jer se povremeno dogadjalo drugoj djeci u grupi dok su u parkicu nakon vrtica i sl.

    Nazalost bas zato sto sustav zakazuje, moras se sam za sebe izborit.

    Jednom kad vratis takvima,onda ne postajes olako zrtva. Nek jednom ne odreagira dijete zrtva ili tete, eto belaja koji onda traje i trajee....

    S curicama.je drugacije,one cesce verbalno maltretiraju jedne druge. Ne znas sta je gore.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 20.10.2019. at 15:35

  14. #114
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Naravno da se prvenstveno pita njene roditelje o konačnoj odluci, ali eto ja tu raspravljam s vama jer roditelji nisu na forumu.

    Ne znam, i dalje mi se čini jako riskantno reći joj da mu vrati.
    I Pulinka je bila u pravu, danas smo saznali da roditelji tog malog jesu značajni ljudi, tako da uopće nemam nade da ćemo istjerati neku pravdu. Možda jedino još što Cathy kaže otići direktno u centar pa vidjeti što se može. Ali sve više mi vuče na pojeo vuk magare.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    Maria, meni je tvoj pristup ok, ne znam jel se smije tu rec na forumu - ne smije valjda al ja cu rec ja sam sinu rekla (zbog tog agresivca kojeg su bili dobili i imao je djecake na piku) ako te dograbi, vrati mu (moj je vise mirni tip, samozatajan, al bas zato).
    Al.tete su rekle ovo ono....rekoh sine, samo ti njemu vrati.
    tako sam i sina podučila, a mene je tako podučio moj pradjed.

    i mali je imao sličan incident, pa kad je pokazao zube, naravno i ja, odmah se našlo rješenje.

    rekla sam tad u školi , da me zaboli ona stvar za dijagnozije jer moje dijete neće biti vreća za boks dotičnom, i ako nije za među ljude neka ga lijepo negdje maknu, ili mu stave brnjicu.

  16. #116
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma Centar bi ti reagirao sigurno po sluzb.duznosti, a onda bi morao i vrtic, samo pitanje kako bi sve to zavrsilo i koliko bi trajalo,a vama odugovlacenje nije opcija.

    Uf... nije vam lako.. ppsebno malenoj.

    Sta cete sutra?

  17. #117

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Ja bih svakako tražila od njegovih roditelja naknadu štete, odnosno lupila ih po džepu (ili barem zaprijetila time). Za štetu koju prouzroči dijete do 7 godina odgovaraju po objektivnoj odgovornosti (i u RH i u Srbiji), bez obzira na krivnju. Ako odbijaju raditi na rješenju problema, neka plate. Za malenu bi tražila liječničku dokumentaciju, priložila slike ozljeda (modrica), angažirala privatnu psihološku pomoć i sve drugo što možete u svojoj sredini dobiti (odnosno prikazati da će vam trebati zbog ponašanja nasilnika). Ako su već tako značajni, onda im neće biti teško platiti maloj oporavak od šoka.

  18. #118
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da se prvenstveno pita njene roditelje o konačnoj odluci, ali eto ja tu raspravljam s vama jer roditelji nisu na forumu.

    Ne znam, i dalje mi se čini jako riskantno reći joj da mu vrati.
    I Pulinka je bila u pravu, danas smo saznali da roditelji tog malog jesu značajni ljudi, tako da uopće nemam nade da ćemo istjerati neku pravdu. Možda jedino još što Cathy kaže otići direktno u centar pa vidjeti što se može. Ali sve više mi vuče na pojeo vuk magare.
    A ko kaze da imaju veze s centrom,napose ako su jako poznati ljudi

  19. #119
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ta se cinjenica, cak moze iskoristit kao kontraargument prilikom postupanja Centra/vrtica

    Riri, sretno malenoj kako god odlucite!

    Rijecanka, ti si zakoon!!!

  20. #120
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Iza problematičnog djeteta najčešće stoje problematični roditelji... ili oni koji ne žele vidjeti problem.
    Nadam se da će vrtić ipak reagirati i učiniti nešto konkretno, i oni su svjesni da će problem samo narasti, nakon T će žrtva biti netko drugi i tako ukrug. Što prije počnu rješavati stvar bolje za sve.

    Moj savjet kao ulaganje u budućnost je da upišete T na neki borilački sport. Taekwondo, karate, judo... ti su kod nas najpopularniji i ima klub u svakom kvartu. Jako dobro dođe za izgradnju samopouzdanja, a i kao obrambena metoda u takvim situacijama. A bit će ih.

  21. #121
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ja sam svoj stav napisala.
    skupilo se godina nesto iza mene, kao i neki staz kao roditelja. Iz svih iskustava sa sustavima sustavi se tesko mijenjaju. a kad moja djeca su u pitanju razvlacenje i borba za promjenu sustava vise nemam volje.
    sustave pokusava mijenjati u slobodno vrijeme dok me ne svrbi, ali kad me zasvrbi, micem djecu. i to tako radim po kratkom postupku da mi ne pada na pamet razvlaciti, ocekivati, cekati i sl. a valjda kako imamo oboje taj cvrsti stav nikad im nije palo na pamet reci ne moze. moze u sekundu.
    Nije da nismo imali problema i u vrticu i u skoli, jedan je bio u vrticu koje je vodio ravno promjeni grupe. a u skoli su dogadjaju uglavnom bili lako savladljivi.
    a svojoj djeci kazem da se bore.

  22. #122
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Iza problematičnog djeteta najčešće stoje problematični roditelji... ili oni koji ne žele vidjeti problem.
    Nadam se da će vrtić ipak reagirati i učiniti nešto konkretno, i oni su svjesni da će problem samo narasti, nakon T će žrtva biti netko drugi i tako ukrug. Što prije počnu rješavati stvar bolje za sve.

    Moj savjet kao ulaganje u budućnost je da upišete T na neki borilački sport. Taekwondo, karate, judo... ti su kod nas najpopularniji i ima klub u svakom kvartu. Jako dobro dođe za izgradnju samopouzdanja, a i kao obrambena metoda u takvim situacijama. A bit će ih.
    Ovo je i moje iskustvo.

    Teško mi je procijeniti što je najbolje za zdravlje djeteta, ali ako postoji mogućnost prebacivanja djevojčice u drugu grupu, ne treba to olako odbaciti. Sretno!

  23. #123
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Peterlin objasnila je Riri da promjena druge grupe nije rjesenje jer se te dvije grupe mijesaju kad je vrijeme igre vani i sl.
    Znaci jedino promjena vrtica.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 21.10.2019. at 11:01

  24. #124
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja se slažem sa spajkom da kad su stvari ozbiljne, a čini se da ovdje jesu, treba prije svega imati interes svog djeteta u fokusu. Za drugu djecu treba imati razumijevanja, ali žrtvovati svoje dijete danas u ime učenja nekih principa koje želimo da ima sutra...to na manjim stvarima. Recimo, nemam problema izložiti ih neugodnostima oko neodlaženja na vjeronauk. Ali ako ih neko mlati tako da imaju modrice i povlače se u sebe, onda to nije trenutak za se pitati što pokazujemo djetetu ako ga mičemo iz te situacije, nego je to trenutak za zaštititi dijete.
    Opet, postoje modrice i modrice...imali su moji modrice od vrtićaraca više puta, ako ćemo pravo. Sjećam se jednog krasnog otiska zubi, dugo je bio na ruci. Ma šta, sjećam se otiska zubi na maloj iz škole lani. Danas se druži s curicom koja ju je ugrizla, ako se sretnu na njihovom trgu za igranje.
    Dakle ne tvrdim da je svaka agresija razlog za totalnu uzbunu, ali zlostavljanje jest.

  25. #125
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Riječanko stvarno si zakon, hvala! Gdje se to ide riješiti? Što god guglam, izbacuje mi osiguranje vrtića.

    Ništa posebno se danas ne događa, otišli smo to prijaviti u Centar, išli smo T. odvesti kod doktora zbog dokumentacije.. Popodne je još jedan razgovor sa stručnom službom. Ona nije ni danas išla u vrtić jer ne želi, a nismo je htjeli ni tjerati.

    Predlagali smo borilačke vještine već, pokazivali kako to izgleda na youtubeu, ali ne želi ni čuti, ona želi plesati.

    I da, grupe nekad idu zajedno van, pa bi nam to bilo samo odgađanje nasilja. Mogao bi doći do nje kad tad.

  26. #126
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Slažem se s većinom napisanog.
    Ja bih sjedila u vrtiću nekoliko tjedana i nadgledala, tj. "družila se". To se kod nas može. Isto kao u vrijeme prilagodbe. Ja bih svom djetetu bila asistent.

  27. #127
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Kako je Peterlin napisala, neki roditelji ne žele vidjeti problem. Vidjela sam to na vlastite oči, a onda suze u očima roditelja kad situacija eskalira, a znam iz bliskog okruženja za dvije u kojima su djeca zlostavljači zapravo u groznoj situaciji, a mislim da su roditelji mogli ranije spriječiti razvoj u tom smjeru. (Ne mislim da žrtve nisu u lošoj situaciji, nego da su roditelji zlostavljača mogli spasiti situaciju puno ranije.)

  28. #128
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s većinom napisanog.
    Ja bih sjedila u vrtiću nekoliko tjedana i nadgledala, tj. "družila se". To se kod nas može. Isto kao u vrijeme prilagodbe. Ja bih svom djetetu bila asistent.
    Ne smijemo. :/ Pitala sam ja već jel smijem doći s njom da je ne bude strah, ali rekle su mi tete da bi to ometalo njih i drugu djecu.

  29. #129
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    riri, a koja je pozicija vrtića, da bi vi trebali malu nastavit dovodit kao da se ništa nije dogodilo? koje je njihovo rješenje obzirom da roditelji maloga ne žele asistenta?

  30. #130
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ja mislim da micanje djeteta u drugu grupu/vrtić/školu može riješiti jednokratno jednu situaciju. Nekad je to i dovoljno, ne ponovilo se. Ali često će se dijete opet susresti s nekim nasilnikom u drugom vrtiću, u školi, na igralištu... mislim da je puno bitnije raditi na samopouzdanju i učiti dijete što da napravi u situaciji kad ga nasilnik napadne.
    U vrtiću uvijek može otrčati teti, može se truditi biti na sigurnoj udaljenosti, a može se i suprotstaviti što je najefikasnije ali treba za to mentalna snaga. Kratkoročno, treba rješavati trenutnu situaciju tamo gdje je nastala, dugoročno sve ovo ostalo. Zato sam spomenula borilački sport. Može i plesati, jedno ne isključuje drugo.

  31. #131
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    riri, a koja je pozicija vrtića, da bi vi trebali malu nastavit dovodit kao da se ništa nije dogodilo? koje je njihovo rješenje obzirom da roditelji maloga ne žele asistenta?
    Pa otprilike, da. Stalno se spominje to da mali već ide kod psihologa, da će se i u vrtiću obavljati razgovori i s njim i s njom.. A to se sve čini nekako baš nedovoljno. Vidjet ćemo još popodne hoće nešto biti od tog još jednog u nizu razgovora. Možda će ih i CZS sad moći natjerati na asistenta kad smo prijavili. Ma, baš me to sve nervira. Znam da je od početka problema prošlo nepuna tri tjedna, ali čini mi se kao da traje puno duže.

  32. #132
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    predlažem rečenicu: tko će biti odgovoran ako on nju opet ozlijedi?

  33. #133
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da micanje djeteta u drugu grupu/vrtić/školu može riješiti jednokratno jednu situaciju. Nekad je to i dovoljno, ne ponovilo se. Ali često će se dijete opet susresti s nekim nasilnikom u drugom vrtiću, u školi, na igralištu... mislim da je puno bitnije raditi na samopouzdanju i učiti dijete što da napravi u situaciji kad ga nasilnik napadne.
    Istina, ja se potpuno slažem s ovim. Ali žao mi je nje jer je ona toliko dobra i emotivna curica. Pogotovo što je ona to u svojoj glavi počela slagati tako da se dečko sigurno jako naljutio na nju kad mu je srušila kockice i da će se valjda pomiriti jednom. Unatoč svim razgovorima u kojima smo joj objašnjavali da ona nije kriva što on nju tuče. Svekar ju je pitao sinoć jel vratila malom kad ju je udario pa mu je ona održala lekciju o tome da se djeca ne smiju tući. Jednostavno je takva, ne bi ni mrava zgazila i znam da je moguće da oko toga bude još problema. Uvijek naje*eš kad si predobar.

    Tang, bit će upotrebljena rečenica.

  34. #134
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa otprilike, da. Stalno se spominje to da mali već ide kod psihologa, da će se i u vrtiću obavljati razgovori i s njim i s njom.. A to se sve čini nekako baš nedovoljno. Vidjet ćemo još popodne hoće nešto biti od tog još jednog u nizu razgovora. Možda će ih i CZS sad moći natjerati na asistenta kad smo prijavili. Ma, baš me to sve nervira. Znam da je od početka problema prošlo nepuna tri tjedna, ali čini mi se kao da traje puno duže.
    ako bude trebao dobiti asistenta, ispada da je to kod vas lak način dobiti. kod nas ćini mi se nije, i čeka se dugo. poneke grupe su teško dobile i tetu viška.

  35. #135
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Zar je taj dječak samo vašu curicu uzeo na pik? Je l nema još netko za požalit se. Pritisak većeg broja roditelja na roditelje dječaka direktno bi možda imalo veći efekt. Mi smo imali malu zlostavljačicu, samo je naša amaterka prema vašem, al ta je svu djecu mlatila. Našla sam se u situaciji gdje se moje dijete i još jedna curica žale meni i toj drugoj mami da ih ova tuče. Ne znaš što bi rekao djeci. Ja sam inače isto za - vrati, al ova mala je 3 godine starija od ovo dvoje djece koji su se žalili, naše tratinčice nemaju šanse u fizičkom obračunu, a znali smo da će u školu pa smo sačekali.

    Riri, dobro je da dižete frku oko toga. Iako prema onome što sam ja vidjela u životu, roditelji koje znam da su negirali problem svog djeteta, nisu nikad otvorili oči, uvijek su drugi bili krivi.

  36. #136
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Naša je curica mlatilica bila pod povećalom odgajateljica, očito ju je ili netko prije nas prijavio, ili su tete same uočile, nisam se miješala, činilo mi se da nije dramatično. Mom dječaku je više smetao jedan drugi dječak s asistentom, ali ni na njega se više ne žali, valjda su našli neki modus funkcioniranja. Uglavnom, meni se čini da su to neizbježne situacije i da treba djecu na to pripremati. Ja nikad ne prigušujem samoobranu. A na igralištu često roditelji ostave djecu i odu na kavu u blizini pa se naprave čopori. Neki sam dan morala intervenirati u čopor koji je doduše samo verbalno i naguravanjem napao na mog klinca. Nijedan roditelj od te djece nije došao. Uopće ih ne gledaju, to su bili petogodišnjaci.

    Nije sve romantično u djetinjstvu
    Posljednje uređivanje od Jelena : 21.10.2019. at 17:00

  37. #137
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Recenica od tangerine je upravo to sto smo mi opetovano ponavljali kod nas i nije bas bilo svjedno ni ravnatelju, ni struc.sluzbi.

    Slazem se s Barbi, upravo tako nekako sam i ja predlozila.

    I da nahebu oni koji su predobri, al i njih se moze naucit "samoobrani".

    Potpuno je kuzim da zeli plesat a ne ici na.boril.sport, moja ne bi ni u ludilu jer ne to ne zanima

  38. #138
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Jelena.O ne znam ja kakva je procedura za dobivanje asistenta ni koliko ga je lako ili teško dobiti. Ali znam da su roditelji tog djeteta odbili asistenta za njega, znači mogli su ga imati.

    Jelena, grozno je što ti roditelji ispijaju kave umjesto da gledaju što im djeca rade. Valjda im je tako lakše.

    Sastanak danas skoro pa preslikan onaj prošli tjedan. Ne znam više uopće što bih napisala, vjerojatno ćemo je ispisati ovaj tjedan. Ionako ne želi ići.

  39. #139
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Meni je ipak razlicito "x je nekog ugrizao/mlatnuo po nozi/ogrebao" od "x je nekog udario u trbuh da povraca/gusio je dijete da postoje tragovi".
    Postoje "djecja posla" a postoje i pravi problemi.

    Onak, kuzim da ima svakakvih situacija, ali preko takvog veceg nasilja ne bih olako prosla. I mislim da bih prebacila dijete u drugi vrtic. Mozda bi bilo pogresno, ali sumnjam da bismo i mi olako dijelili zivotni prostor s nekim tko nas je gusio ili slicno

  40. #140

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Riri, nažalost, ako se odlučite za tu opciju, morat ćete potražiti pravnu pomoć, odnosno nekoga tko će složiti zahtjev koji ćete postaviti roditeljima uz prijetnju tužbom, na način da vas shvate ozbiljno. Kažem nažalost, jer vrlo je malo vjerojatno da će odmah reći da evo izvolite sve to što tražite, a ako i pokrenete postupak, kao i kod nas, vjerojatno će već klinci biti blizu punoljetnosti dok se i ako se išta riješi.
    Meni bi to poslužilo da ih uozbiljim, da shvate da imaju problem s djetetom i da to dijete nanosi štetu drugoj djeci za koju su oni odgovorni. A i vrtić bi trebalo malo "protresti", jer su i oni solidarno odgovorni za štetu koju dijete pretrpi dok je njima povjereno. Mislim da bi jedan odlazak na razgovor koji ste već odradili bez uspjeha u pratnji odvjetnika, sigurno doveo do toga da situaciju ozbiljno shvate i roditelji i vrtić.
    Jako mi je žao ako ćete je zaista ispisati, ali razumijem u potpunosti.

  41. #141

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    i da, usmena komunikacija s vrtićem i roditeljima na sastancima - sve to ode u vjetar (poslije je rekla-kazala). obratite se i roditeljima i vrtiću sa zahtjevom da se pisano očituju što poduzimaju i što još planiraju poduzeti da riješe problem, za sve treba imati pisane dokaze jer to doprinosi ozbiljnosti.
    pokušajte vidjeti ima li neka opcija "mirovanja", odnosno privremenog ispisa ili slično, dok se žrtva oporavi i problem riješi.

  42. #142
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Istina Vrci, ovo je odavno prešlo dječja posla.

    Riječanko, hvala ti na informacijama. Nećemo odustati od toga, pa nek traje i do punoljetnosti.
    Kad su danas počeli opravdavati svog sina i zvati ga 'nasljednik', a ne imenom, postala sam još više nabrijana na cijelu situaciju.

    Jelena, zaboravih ti napisati za ovo gore. S njim svi imaju većih ili manjih problema, ali jedino je T. ovako nastradala. Prije T. mu je meta bio dečko iz grupe isto godinu mlađi od njega, ali onda se samo prebacio na T., njega je zaboravio. Roditelji od tog dečka su odmah stali uz nas ali nisu ih dalje uopće zvali na nikakve sastanke ni ništa. Drugu djecu čupa, grize, grebe, štipa.. Ali ništa baš ovako veliko.

  43. #143
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Meni je cudno da tete ne reagiraju

  44. #144

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Jelena, opet se praviš naivna.

    Kako misliš da će odgojiteljice reagirati u ovom postkapitalističkom feudalnom ustroju gdje je pravo bogatog pojedinca iznad svih ?

    Ili ti žiiviš u nekom ružičastom oblaku.

    u Srbiji ljudi lete s posla za krivi pogled, a kamoli prijavu nečijeg Nasljednika, jelte.

  45. #145

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    u Srbiji ljudi lete s posla za krivi pogled, a kamoli prijavu nečijeg Nasljednika, jelte.
    Tačno.

  46. #146
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku

    u Srbiji ljudi lete s posla za krivi pogled, a kamoli prijavu nečijeg Nasljednika, jelte.
    Istina.

    A i mislim da one više ni nemaju nekih mehanizama. Uputili su nas kod stručne službe, kod ravnateljice.. obećale da će pripaziti više na njega. Nemaju one tu više što napraviti, dalje nije do njih.

  47. #147
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ja se Riri stvarno ne bih s tom vjetrenjačom borila ako bih imala izbora
    curica će vježbat samopouzdanje i asertivnost s djecom koja zadirkuju ili uzimaju igračke iz ruku, ne treba se borit protiv davljenja

  48. #148
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ma ne, gotovo je s tim. Sutra ćemo ići vidjeti kako to ide za ispisivanje, a i T. se želi ići pozdraviti sa prijateljima.
    Ne bi meni bilo žao da smo pošteno izgubili bitku, meni je žao što je bitka izgubljena i prije nego što je počela jer se protiv gradskih političkih moćnika nitko ne može boriti.

    Probat ćemo izvući što god se može još pravnim putem, ali nju definitivno mičemo iz toga.

  49. #149
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne, gotovo je s tim. Sutra ćemo ići vidjeti kako to ide za ispisivanje, a i T. se želi ići pozdraviti sa prijateljima.
    Ne bi meni bilo žao da smo pošteno izgubili bitku, meni je žao što je bitka izgubljena i prije nego što je počela jer se protiv gradskih političkih moćnika nitko ne može boriti.

    Probat ćemo izvući što god se može još pravnim putem, ali nju definitivno mičemo iz toga.
    Nazalost tako je.
    Mali ce naci drugu zrtvu, zapravo tko zna sto se u toj obitelji stvarno dogada.
    Nadam se da ce te uskoro naci zdraviju sredinu za malenu.

  50. #150
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Sretno malenoj T. Riri!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •