Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Centralno grijanje na el.energiju - skup sport?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno Centralno grijanje na el.energiju - skup sport?

    dakle, kao što naslov "pita", imamo radijatore, ali nemam plin u zgradi (još...)
    do tada, da li nam je isplativije stan grijati na način da uložimo u el.bojler (kažu, cca 5.6 tis.kn) i grijemo se na centralno na struju ili da se grijemo klimama s inverterom u par prostorija i cvokoćemo do dolaska plina?
    stan je 70-ak kvadrata, recimo da sad ulažemo u bolju izolaciju (PVC prozori...)

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Nije to lagana odluka... Sve ovisi o tome koliko dugo treba čekati za plin. Ako je to samo za ovu sezonu, onda možda ipak pričekati... :/

    S druge strane, s malom bebom u stanu ISTOG TRENA bih kupila električni bojler - poslije ga se može prodati, pogotovo ako ga kupuješ od majstora koji se bavi sustavima grijanja i NAJAVIŠ da ti treba za brikanje perioda dok ne dođe plin u zgradu, pa će ga on otkupiti ili uzeti pod račun kad budeš uzimala novi. To se s nekima može unaprijed dogovoriti. Odmah pitaš i kulike košta instalacija, puštaje u pogon i sl. pa ti eventualno naplati samo jedan zahvat. Dosta firmi ima sve te sustave (čak i Vaillant, koji je meni godinama bio sinonim za plin, ima te električne kotlove).

    Dalje - izolacija prozora i vrata svakako, investicija nije strašna, a osim ekonomske isplativosti neusporedivo puno znači i za komfor (ne volim se smrzavati, a još manje volim da mi se djeca smrzavaju koja su i dan danas uglavnom na podu).

    Cijena energenata je uvijek vezana trgovina - ako poskupi plin/nafta, poskupit će i struja. Uostalom, ne moraš poslije kupiti bojler na plin, nego možeš ostati na struji ako se pokaže povoljnim. Nemam iskustva s tim, grijem se na plin cijeli život.

    Ako bih imala novaca za kotao, ja se ne bih smrzavala. Uvijek ga možeš prodati kad dođe plin. Pitaj nekoga tko se u to razumije ili tko bi ti to ugradio... Sretno s odlukom! Plinski kotao ne košta bitno manje, cijena je tu negdje. Moj je star 10 godina i baš razmišljam da pri idućem čišćenju pitam majstora da ga uzme pod račun za rez.dijelove, a nama ugradi novi.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    o plinu se godinama špekulira, dolazi-ne dolazi, pa se ne pouzdam previše u te informacije o brzom dolasku (računam za par godina, možda i 5), a instalaciju smo napravili kako bi ga dočekali spremni...
    razmišljali smo i o Daikin Altherma sustavu (grijanje - hlađenje na topl.pumpu), ali nam je to prevelika investicija (dodatna. da smo na vrijeme razmišljali...) pa o podnim klimama (Daikin ili Mitsubishi - isto dosta veće investicija u odnosu na zidne, a i zidne su mi za oko prihvatljivije ako bih kasnije imala i radijatore pa onda još i podne klime...khm...a di bi namještaj stao?)
    uglavnom, kako sam do sada saznala, grijanje na struju preko centralnogh je dosta skup sport, ne toliko zbog početnog ulaganja koliko zbog kasnijih računa za struju... ipak, grijati se moramo...

  4. #4
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Znalice i znalci, trebam savjet.

    Uselili smo u kat kuće i nismo pametni na koji način se grijati.
    Stan ima oko 120m2, razvedeno centralno grijanje na struju, otvor za dimnjak pa u stvari dolaze u obzir i drva i struja, ovisno o tome što je povoljnije i naravno jednostavnije.

    Mi bi grijali samo dnevni prostor (cca 30m2), dj. sobu (12m2), hodnik (10akm2) i kupatilo (8m2), ostalo može slobodno biti zatvoreno.

    Ako se odlučim na el.energiju kolike račune mogu očkivati za tu kvadraturu? Je li učinkovito da uključimo radijatore samo u tim prostorijama a ostale držimo zatvorne? Gubi li se onda toplina?

    Ako se odlučim za peć na drva hoću li morati dodatno zagrijavati sobu i kupatilo? Koliko kubika drva uopće ode tijekom jedne zime (riječ je o Dalmaciji, ali pretpostavljam da ovisi i o izolaciji koja je čini mi se neloša).

    Pomagajte, svaki savjet je dobrodošao, s prvom burom već je počelo smrzavanje!

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kombinacija.
    Kupite digitalni programabilni termostat za centralno. Njega programirajte po danima i zagrijavajte prostor dok ne nalozite vatru... MI smo svoj kupili prije oko 10 godina i znam da sam ga platila oko 100€.
    Ako nemate pec na drva, preporucam da pogledate, postoje kucne peci na pelete, tj. bio masu za lozenje, koja je jako povoljna za grijanje. Mi smo ove gosdine prebacili nase centralno s lože na pelete. Investicija ce nam se isplatiti u prvoj godini, tolika je razlika u cijeni goriva.
    Takodjer postoje i peci na drva koje sluze za grijanje ali imaju i pecnicu, pa mozes i kruh ubaciti, i slicne kombinacije.
    Meni se to za Dalmaciju cini kao odlicna kombinacija, upravo zbog bure.

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    maya a jel kod tebe moguć aopcija drva, mislim ak zabrijavaš samo dvennu sobu gdi najviše boravite, apred spavanje pošalješsamo topli zak u druge prostorije, a u kupaoni stavišinfa crvenu grijalicu onu spiralu

    i
    daj mi odgovori na poruku

  7. #7
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    @trampolina
    Radijatore u prostorijama koje ne grijes drzi na minimumu, a o tome koliko se ce energije gubiti ovisi o tome gdje prolaze cijevi. Meni cijevi prolaze iz jedne sobe u drugu kroz moju spavacu i mi nismo u njoj ukljucili radijator nikad iako je na sjeverozapadnoj strani kuce i direktno izlozena udarima bure. Te cijevi toliko disipiraju da nam je u sobi uvijek ugodno za spavanje.
    Posljednje uređivanje od marta : 31.10.2012. at 09:44

  8. #8
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Super info za cijevi, morat ću proučiti stan. Nekako ne bi previše investirala u sustav grijanja, nisam sigurna koliko će funkcionirati podstanarstvo u ovoj varijanti.

    Peć na drva nemamo, a grozim se onih s pločom za kuhanje/pečenje, imam traume iz djetinjstva. Gledam ove na biomasu i nalazim peći po cijeni cca 20tis
    Marta, linkaj mi molim te nešto za početnike, toliko sam neznalica u cijelom području da uopće nisam u stanju izguglati.

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Te koje gledas su garant za centralno. Ja govorim o samostojecoj sobnoj, pokusat cu ti naci, ali mozda ne stignem danas, naime, majcin dan mi je, tj. noć, pa moram deserte pripremiti.
    http://tehno-dom.hr/sobne-peci-na-pelet
    Evo nesto za pocetak. Cak i oako odes iz tog prostora, mozes tu pec kasnije prodati ili nositi sa sobom.
    Znam zasigurno da sam vidjela negdje cijenu od oko 7000-8000kn za takvu sobnu pec na pelete. Uzmi telefon i zovi redom sve koji prodaju na tvom i sirem podrucju. Ukoliko imate neku nusprostoriju u kojoj mozete skladistiti nesto tih peleta, na konju ste. Nama centralno grije ko blesavo, a u pec ulazi jedan po jedan pelet.

  10. #10
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Hvala ti, mislim da sam već na tragu rješenja grijanja

    A jel možda znaš postoji li mogućnost da se centralno na struju zamijeni s centralnim na pelete? Mislim, šteta cijevi i radijatora da stoje neiskorišteni.

  11. #11
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Naravno da moze, al to ti je veca investicija.
    Nama investicija nije bila tolika, jer je nasa pec kombinirana, znaci moze naftu i kruta goriva, pa smo "samo" promijenili plamenik i dodali spremnik za pelete. I kupili hrpu peleta.
    Najbolje ti je otici u ducan koji se bavi grijanjem tipa Ferroterm i pitati na licu mjesta za cijene, izvodjace i sl.
    Ne znam gdje si tocno, al probaj pitati na vise mjesta.

  12. #12
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Možeš imati i centralno na drva (postoje takve peći), ali ovisno o razmještaju prostorija i dimnjaku predlažem da kupite jedan od onih manjih kamina na drva (oni koji super izgledaju i nisu tak skupi) i time grijete središnji prostor (ako je tako moguće). A po potrebi palite centralno na struju za dogrijavanje (zatvorite nepotrebne radijatore).

  13. #13
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    A šta ja znam, nekako ne bi kombinaciju, čini mi se kao da bi trošila na dvije strane
    Ostalo mi je negdje u primozgu kako centralno nije dobro često gasiti jer pri ponovnom paljenju povuč više struje ngo da je održavalo temperaturu.

    Za sada ću probati struju oko mjesec dana da vidim kolika je to uopće potrošnja i možmo li podnijeti tolike rate. Do sada smo plaćali 700-800 kn/mj, bilo bi mi u redu da dođe do 1000. A sobna peć na pelete svakako ide nekad u budućnosti. Mada su mi prekrasne kaljeve peći, ali čujem da zna biti periptija s njima.

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kakvih peripetija bi moglo biti s kaljevom peci? Mi smo se grijali u Slavoniji na jednu takvu 30 godina.
    Kombinacija grijanja ti ne troši previse, ali imas pravo, svako zagrijavanje kotla, odnosno vode u kotlu/bojleru trosi vise goriva nego da si odrzavala temperaturu na xy stupnjeva. Ali i taj trosak ovisi o tome gdje je smjesten kotao/bojler i na koliko se ohladi u odredjenom vremenu, odnosno s koje temperrture ponovo startas.
    Mislim da za jednu sezonu grijanja na struju isplatis i pec i pelete.
    Osim toga kombinacija ti je odlicna u onih nivrit ni mimo danima, kad je preko dana ok, a navecer i ujutro hladno.
    Trebate sve staviti na papir i posloziti u glavi.

  15. #15
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Za kaljevu sam konkretno čula da treba znalac da je posloži inače...nešto se dogodi, ne znam šta

    Misliš da će jedna sezona centralnog na struju koštati 9000-10000kn

    Stavit ću na papir svakako, samo da još vidim koliko bi struje trošila (i koliko mi u stvari odgovara centralno, oduvijek sam volila ne preko 21 u kući).
    Koliko uopće peleta treba za cjelodnevno grijanje 40ak kvadrata? Na netu nalazim oprečne podatke.

  16. #16
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    mi grijemo na drva, ali bojler za centralno može raditi i na struju. koristili smo ga za toplu vodu jedno ljeto, samo topla voda došla nas je za neka 3 mjeseca 2000kn nadoplate.
    Posljednje uređivanje od suncokret : 01.11.2012. at 20:33

  17. #17
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Evo nakon detaljne analize pala je odluka za peć na pelet. Struju jednostavno nismo u mogućnosti financijski izdržati, u 5 dana otišlo je 450kn.

    Kod nas je izbor peći jadan i nikakav, trgovci barataju neprovjerenim informacijama i sve je užasno skupo.
    Ima li tko takvu peć, zanimaju me iskustva iz prve (druge,treće ) ruke.

  18. #18
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zovite redom ducane i montere na komtinentu da vam netko objasni sto tocno trebate.

  19. #19
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

  20. #20
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    E jesi me nasmijala marta,
    sjetila sam se peveca od jutros
    "kako mislite na palete, pa neće vas one
    dobro grijat"
    ajme

    Znamo otprilike što trebamo, peć cca 8 kW, sa što boljim omjerom cijene i kvalitete.
    Inače smo većinu već zvali, ostalo ih je još dvoje-troje za idući. tjedan.

  21. #21
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pevec preskoci i zaobidji u sirokom luku. Treba ti neka ozbiljna firma koja se bavi montazom sustava centralnog grijanja koja zaposljava i nekakvog inzenjera koji ce vam moci napraviti izracun svih troskova i popis materijala.
    Hocete staviti samostojecu pec ili cete ju spojiti na centralno?

  22. #22
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Za sada samostojeću, a ako mi se pokaže ok i zvijezde se poklope onda možda i na centralno.


    Ove firme što se bave sustavima grijanja uglavnom rade samo centralno, niti ne drže ovako male peći .

  23. #23
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Na onom linku imas sve vrste.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Na onom linku imas sve vrste.
    http://www.centrometal.hr/

  25. #25
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Amathea, trampolini treba sobna pec. Ovako nešto:
    http://pelet-peci.com/pelet-peci/aqa-15

  26. #26
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Amathea, trampolini treba sobna pec. Ovako nešto:
    http://pelet-peci.com/pelet-peci/aqa-15
    I ta mi je jaka, ne bi preko 10kw. A i dosta je visoka potrošnja peleta.

    Za sada su u igri palco iz Zadra sa Zara air i ova peć sa pelet.hr

    (ne znam stavit linkove preko moba)

  27. #27
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Zaboravila sam napomenuti, prilično mi je bitno da je ovlašteni servis blizu.
    Ovi u Istri su mi fakat daleko, ne bi htjela da mi se dogodi bankrot radi smrdane elektronike.

    U St i bližoj okoliciima dvije peći prihvatljive cijene (do 9000) ali nijedan serviser.

    Zadar ili Zagreb pitanje je sad

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Mi smo odustali od lož ulja i kupili moćnu peć na drva s pećnicom - sada grijemo njome cijelu veliku kuću (dvije etaže, gornja otvorena). Centralno je na 16 C, ali do sada se nije palilo jer se kuća nije ohladila ni u jednom trenutku. Nismo željeli na pelete baš zbog elektronike i realne mogućnosti (kakva je bila prošla zima) da zbog nestanka struje ne možemo grijati. Obična peć na drva, obična drva. Za sada je odlično, toplo i slatko. Ujutro uz kuhanje kave nadodamo drva u žar od prethodne večeri. Čistimo jednom u tjedan dana kada se manje grije, jednom u četiri dana kada nas lupa bura. Na lož ulju nam je ostalo grijanje tople vode, za sada će ostati tako. Skoro svi naši susjedi imaju gradski plin, ali s obzirom da poskupljenje plina i nafte ide zajedno, cijena plina se nije pokazala nimalo niskom.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    134

    Početno

    Mi smo prešli sa grijanja na plin na običnu peč na drva. Zato što nisam više htjela da mi grijanje ovisi o 2 izvora- plin i struja. Il nestane jednog il drugog a ja onda dane provodim kod mojih jer je u kući toliko hladno da se ne može biti unutra. A i cijena plina jaaako raste iz godine u godinu, i što je najgore nema ga uvijek! Govorim o onom plinu u velikim spremnicima, ne gradski plin. Evo već drugu godinu se grijemo tako na drva i prezadovoljni smo, jeftino i dostupno!
    Ovo malo plina što još ima u spremniku koristimo za toplu vodu i kuhanje.

  30. #30
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    opet ja s grijanjem. moji se na moru griju na struju i to je ful skup sport, posebno u varijanti kad mi dođemo, a onda se ne zatvaraju vrata, šetka se po cijelom stanu. ali to je i 88 kvadrata koju su otvoreni s 4strane pa mi je jasno.
    sad pet gledam neki stan i ko za vraga grijanje je na struju, etažno. kao što je Cathy na temi sa norveškim radijatorima poredložila, tražit ću uplatnice, ali me isto malo strah cijene struje i predstojeće zime.
    grije li se netko u zagrebu na struju (cca 46 m2)?
    stan je relativno povoljan što može dijelom prebiti trošak za struju, ali ipak...

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nemoj. Kad se griješ na struju, uvijek ti je u glavi cijena, uvijek gledaš koliko ćeš potrošiti. I uvijek ispadne puno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •