Pokazuje rezultate 1 do 38 od 38

Tema: sto znaci prodojeci pedijatar?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno sto znaci prodojeci pedijatar?

    premda mi je rijec uzasna, razumijem ja sto bi to trebalo znaciti, i citala sam onaj tekst koji postoji negdje na portalu.

    no zanimaju me vasa objasnjenja. vidim na drugom topiku da je jako jako prodojeci pedijatar ili pedijatrica podrzao uvodjenje cvrste hrane s 4 mjeseca

    pa me zanima sto je vama vazno i sto cini vaseg pedijatra prodojecim ili ne

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Da se zalaze za iskljucivo dojenje 6 mj i nastavak bar do godine dana. Da me uplasi i natjera da dojim, ako ja to iz nekog razloga necu, a mogu...
    Da se interesuje kako mi dojenje ide i da mi pomogne ako imam problema. Da se ne zaprepasti ako beba ne dobije kilogram u prvom mjesecu. Da ne uzima mito od proizvodjaca formule. Da je baby friendly. Da je edukovan o dojenju....


    Ovo ko u skoli...

  3. #3
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    to, ninet, to!

  4. #4
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Isto što i ninet

  5. #5

    Početno

    Isto, s malim varijacijama na temu - da mi savjetuje i odgovori na sva moja pitanja i nedoumice, da me ohrabri ako posustanem (što smo ovaj mjesec napravili, neću sad ulazit u to, kontrola je sutra)

    I da podržava moje odluke bez obzira na opće zgražanje obitelji ili okoline...Trebale ste vidjet face u obitelji kad je pala izjava da mi je savjetovao da K dojim barem do dvije godine, a mogu slobodno i duže, plus da mu mogu izdajati sad kad dojim F...Ni to nije išlo, ali opet, nećem sad u to ulazit

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    mislim da je ninet sve rekla.

  7. #7
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    svaki bi pedijatar trebao biti prodojeci a svjedoci smo da je jako mali broj njih takav, jako mali broj zna pomoci konkretno oko problema oko dojenja, kao i dati podrsku mamama, nego mnogi od njih zovu mamu na probno vaganje, pitanjima imate li dovoljno mlijeka ostavljaju sumnju majkama a nikad nisam cula da je jedan pedijatar, ako je mama imala manje mlijeka i dijete manje dobivalo, da je rekao ako zelite dojiti amo vidjeti gdje je problem i kako povecati proizvodnju i kako stvoriti ucinkovito sisanje, nego svi odmah savjetuju uvodjenje bocice....

    dr grguric je rekao da malo pedijatar ustvari i zna rijesiti dojece probleme, oni znaju kakav je sastav majcinog mlijeka i zasto je to dobro....

    ono sto ja mislim da bi se pedijatri trebali svako malo ici na strucna usavrsavanja u svezi dojenja, koja bi im se bodovala i koja bi trebala po mogucnosti biti obavezna...

    ovo vrijedi i za neonatologe, koji ne daju mamam podrsku da doje, niti im znaju pomoci, niti smattraju dojenje bitnim, i ne uklapa im se u bolnicke protokole....

  8. #8
    vitekova mamuška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    846

    Početno

    Slažem se s vama...mene zanima zna li netko takvog pedijatra u Rijeci? Moja pedijatrica savjetuje davanje sokića s 3 i pol mjeseca i na pitanje kako možemo pomoći Vitiću da prebrodi prvo izbijanje zubića i da li da stavimo gel koji smo dobili iz Švicarske, odgovor je bio: mažite mu gelom kad mu izbije prvi zubić :?
    Uf...

  9. #9
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj vitekova mamuška prvotno napisa
    mažite mu gelom kad mu izbije prvi zubić :?
    Uf...

  10. #10
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ja mislim da ne bih izdržala a da je ne pitam misli li na gel za kosu? Pa zar to ne bi bilo otrovno?!
    I ona blentava faca...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    Citiraj ninet prvotno napisa
    Da me uplasi i natjera da dojim, ako ja to iz nekog razloga necu, a mogu...
    slazem se sa onim sto je ninet napisala osim ovog citiranog djela jer mi to nikad ne bi bio dobar "prodojeci" pedijatar.
    uvaljivanje straha i tjeranje nekog da radi nesto sta ne zeli nije metoda kojom bi se jedan zdravstveni radnik morao koristiti.
    na njemu je da da tocne podatke, nabroji pozitivne i negativne strane a odluku o tome hoce li i koliko dugo ce dojiti donosi zena sama.
    sise ipak nisu drustveno vlasnistvo vec privatno.

    inace ne svida mi se uopce taj novopeceni naziv ili "titula" koja se dodjeljuje u stilu dojeci i prodojeci pedijatar jer taj naziv vuce i onaj drugi u stilu antidojeci ili protudojenacki pedijatar a djeliti pedijatre u takve grupe je po mom misljenju omalovazavajuce.

    postoji who, postoje brosure, letci, knjige, istrazivanja i sta ja znam sta sve pa umisto davanja tih nadimaka i dizanje u nebesa pedijatre koje znaju ono sta su znale i nepismene zene hiljadama godina treba one koje to ne znaju obavjestiti da bi znali dati tacne podatke .

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Prvo - prodojeci nije nikakav novopeceni naziv niti titula, tako je svog pedijatra nazvala jedna forumasica, vjerovatno nemajuci vremena da razmislja o tome da li to automatski ukljucuje i kontradojeceg...Ne znam zasto se sad treba raspravljati oko toga....Mislim zvacu svog pedijatra supersonicnim ako mi je ceif....ne znam zasto bi to nekog uzbudjivalo.
    Drugo, nismo svi isti, ja ako nesto necu, a mogu, a neko drugi zna da je to dobro za mene, onda je jedini efikasan nacin da me ubijedi - da me uplasi. Npr. prestanak pusenja. Sigurna sam da je 90% bivsih pusaca prestalo pusit jer ih je uhvatila frka za zdravlje. Dojiti sam htjela jos prije trudnoce. Ali isto tako sam mogla imat fiksaciju da ja to necu jer ce mi se grudi objesit ili da mi je zamorno i mrsko. Jedini nacin na koji bi me pedijatrica mogla navesti da dojim u tom slucaju jeste da mi navede sta sve beba i ja gubimo ako ne dojim. Trece, mi ti zivimo (dobro, ti ne zivis) u zemljama sa puno ruralnih sredina u kojima WHO i WABA i IBFAN ne znace nista. I sta tamo pedijatar da radi? Da dijeli letke polupismenim zenama? Ustina, leci su dobri za potpalu... Da sam ja pedijatar, ja bih mirne duse uplasila svaku kumicu/hanumicu koja ne zeli dojiti, a moze.
    Smatrala bih da ne obavljam svoju duznost ako neka beba ostane uskracena za majcino mlijeko samo zato jer se mami ne da, a ja, kao postujem njen izbor. Give me a break....

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    kao sta si i sama vec rekla nismo svi isti.
    ja prva ne bi isla/slusala onog tko me strasenjem ( drugim rjecima agresivnom kampanjom ) pokusava natjerati na dojenje.
    poceti na nazivima prodojenacki pedijatri je samo dlaka koja djeli od pocinjanja davanja naziva prodojenacka mama ili antidojenackamama i slicno.

    ako je i krenilo ovakvo prozivanje/nazivanje/karakteriziranje odavde sa foruma vrlo lako udruga moze past pod grubo svjetlo ne zbog prodojenackih ljudi vec zbog onih nasuprot a to joj sigurno niti malo nije potrebno, zar ne?

    naravno, svak ima pravo na svoje misljenje sta znaci ovo je moje sa kojim se neke ne trebaju sloziti a neke ce se sloziti ( pa nismo svi isti, zar ne? )

  14. #14
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Koji god naziv potegnuli, nece biti dobar jer se odmah vrse podjele na "takve" i "onakve". Medutim, kako nazvati pedijatra koji pomaze majci koja zeli dojiti, naspram pedijatra koji majci koja zeliti dojiti tvrdi da joj je mlijeko slabo i preporuca adaptirano? Ne mozes rec ni educirani, jer ovaj drugi je mozda po nekom drugom pitanju cak i vise educiran. Dakle, Fortuna, predlozi nekakav neuvredljiv (neseparatisticki) naziv? (ovo nije prozivanje vec pitanje jer si ti uocila gorenaveden problem)
    Btw. smatram da se ne bi trebalo same nazive shvacati preagresivno u bilo kojem smislu. Pa nismo mala djeca da dijelimo sve crno-bijelo? (Napomenavo nije vrijedanje male djece, da se ne bi i oko toga prepucavali
    )

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    (Napomenavo nije vrijedanje male djece, da se ne bi i oko toga prepucavali)

    Najbolja danas!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa
    . Dakle, Fortuna, predlozi nekakav neuvredljiv (neseparatisticki) naziv?
    naziv za pedijatre? ja ih djelim na dobre i lose bas kao sta ima dobrih i losih kuhara, frizera,graditelja, ucitelja,prodavaca,sociologa, i radnika svih drugih profesija.

    a jedan pedijatar nikad ne moze biti prodojeci ili prodojenacki jer ne doji on vec zena.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Ne doji ni Davor, pa je prodojeci.

  18. #18
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    dojenjepodržavajući

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    A-a! Onda ima i dojenjenepodrzavajuci.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ufff.... mislim da govorim u vitar. nazvati jednog tatu prodojeci je upravo ono sta sam na pocetku spomenila.... pocet cemo se nazivati izmedu sebe prodojeci i antidojeci..... mame ce se djeliti u dvi grupe ( i tate-babe-dide-strine i sta ja znam ko sve)

    kao sta sam vec rekla... ako je u interesu udruge da odavde krenu takva djeljenja onda o.k.

    ja sam samo rekla moje misljenje a ako se ono ne poklapa sa uobicajenim "potpisujem" i "je tako je" a sta cu ja....
    inace u skoro 3 godine forumisanja ovde uvik sam bila dostojanstvena pa me forumisanje u stilu "ajmo se sprdat sa nekim tko ne misli kao ja" ne zanima

  21. #21
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Fortuna, podjele ili ne (i ja ne razumijem kako se sada Davor nasao tu), ali cinjenica je da postoje pedijatri koji ce samo jer moraju pitati doji li beba, koji ce na prvi znak problema inzistirati na adaptiranom, preporucivat dohranu s 3,4 mjeseca, i nece pokusati rijesiti niti jedan problem s dojenjem jer to ne znaju. Postoje i, s druge strane, pedijatri koji su svjesni vaznosti majcinog mlijeka (i nemojte mi reci da su to svi, jer ih ima hrpa koji smatraju da je majcino mlijeko "jednostavno precijenjeno, kao i cijela ta prica s dojenjem"), koji znaju ponesto o problemima s dojenjem, ne smatraju da djeca trebaju dobit pol tone mjesecno i pokusat ce i s drugim rjesenjima prije adaptiranog. Mislim da postoji i siva zona pedijatara koji su svjesni vaznosti dojenja ali i sami priznaju da ne znaju dovoljno o dojenju, pogotovo rjesavanju problema.

    Hocu reci, podjela postoji, priznali mi to ili ne. Mislim da je mamama vazno znati koje su im opcije (i sama sam mijenjala manje prodojeceg za vise).
    Kako su sad u tu podjelu upale prodojece mame (i koji je to opce vrag) i imidz udruge (opet :roll ) pojma nemam.
    Svejedno mi je jel moja susjeda "prodojeca". Ili njen muz. Al mi bome nije svejedno jel mi pedijatar prodojeci.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Fakat pravis problem gdje ga nema! Ti si ta koja spominje segregaciju i toliko insistira na njoj da mene vec pocinje plasiti. Meni su nekoliko puta naglasili da forum nije isto sto i udruga. Tako da to sto neko nekog nekako zove ne bi trebalo ugrozavati interese iste. Ako ugrozava, molim da se neko od administratora javi i upozori nas, jer ja ovaj forum volim, a udrugu podrzavam i "reklamiram" po BiH, pa mi nije ni na kraj pameti da je ugrozavam!
    Sto se sprdanja tice, nisi u pravu. Niko se ne sprda, nego na duhovit nacin pokusavamo naci termin da bude i vuk sit i ovce na broju.
    I ono s dostojanstvom ti je pravo bezveze....kakve bih ja sad zakljucke mogla izvesti iz jedne tako nevine konstatacije....

    Lijep pozdrav!

  23. #23

    Početno

    Citiraj ninet prvotno napisa
    Smatrala bih da ne obavljam svoju duznost ako neka beba ostane uskracena za majcino mlijeko samo zato jer se mami ne da, a ja, kao postujem njen izbor. Give me a break....
    I postigla bi kontraefekt. Ako ja donesem odluku da ja nešto hoću ili neću, prije bi promijenila doktora koji mi se na takav način obraća nego odluku koja možda i nije dobra za mene.

    Isto kao i vrli dr. Richter kojeg se ovdje svako malo hvali, malo kudi zbog njegovih stavova...Netko je još davno postavio link na njegov odgovor na pitanje o davanju D3 kapi - točno se vidjelo iz posta koliko bi se izderao na mamu koja je pitanje postavila s izjavom među ostalima 'jel vi znate kako to izgleda kad dijete ima kockastu glavu, ako mu ne date kapi imat će rahitis i VI ćete biti krivi'.

    Na ovom foumu, i koliko sam shvatila i službeni stav udruge, je ideja da se što više promovira dojenje do 6 mjeseci isključivo, ali i da se ne osuđuje žene koje iz bilo kojih razloga to ne mogu, ne žele, i tako dalje

    Ako mi bilo tko u to može ukomponirat skoro pa hitlerovske fore 'strah je najbolja metoda da te poslušaju', svaka čast, ja to ne mogu povezati. Pogotovo kad se za skoro sve druge probleme savjetuje 'promijeni pedijatra ako nisi zadovoljan s njegovim metodama'...Pa tko bi bio zadovoljan presingom da napravi nešto što NE ŽELI i točka...

  24. #24

    Početno

    Citiraj ninet prvotno napisa
    Meni su nekoliko puta naglasili da forum nije isto sto i udruga.
    Pa nije jer nismo svi ovdje članovi udruge...Ali se na forumu najlakše dobije i nekakav dojam o samoj udruzi - koja ne podržava, barem sam ja to tako shvatila, ne podržava napadanje i zastrašivanje zbog različitosti u stavovima ili mogućnostima i željama.

    To što to baš u praksi ne funkcionira najbolje je već druga stvar, ali ja ću ponovit ono što sam već milijun puta napisala na raznim topicima kad se zahuktala rasprava - recimo da 90% članova koji dolaze na ovaj forum nemaju prije toga pojma o Udruzi i svoj prvi dojam stječu upravo ovdje.

    I kad onda dođe do rasprava u kojima se jedna ili dvije osobe nađu u situaciji a se moraju branit od navala zbog pitanja, ili zato što su izrazile stav koji se ne poklapa s tuđim...E pa hebiga, to itekako baca loše svjetlo na Udrugu. I sama sam rekla da se ama baš svaki od 3-4 puta kad sam se u zadnje dvije godine uljuljkala dovoljno da počnem razmišljat o učlanjenju, dogodi se nešto na forumu što toliko zasmrdi da se proširi i na samu Udrugu :/

    Forum ne mora biti isto što i udruga, ali je jako usko povezan s njom i jako je teško raspetljat ponekad konce da bi sve polovili.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    sva moja "krivica " je da sam potpisala ninet u svemu osim da pedijatar strahom natjera mama da doji jer po meni dojenje nema nikakve veze sa nocnim morama i strahovanjem niti bih zelila da se sa tim povezuje.

    ... i sto sam dala svoje misljenje u vezi toga da je naziv "prodojeci" ( koji moze povuc puno toga negativnog) potjekao sa foruma jedne ozbiljne udruge . eto

  26. #26
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    mene samo zanima koliko postotak rasprava zakuhtaju clanovi udruge a koliko samo clanovi foruma?

    na osnovu foruma, stvarati sliku o udruzi po meni je pogresno, a osim toga toliko imamo clanova koji nisu preko foruma dosli do udruge.....

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Vidi Anchi...uplasiti nekoga ne znaci automatski biti grub i agresivan ili reci mu da ce umrijeti ako ne....to i to. Mene bi uplasila npr. usporedna statistika pojave kolika u dojene i nedojene djece. Ili procenat ucestalosti karcinoma dojke kod zena koje su dojile i koje nisu. Samo podatak. Dovoljno da me ubijedi. Uplasiti nekoga mozes navodeci pozitivne strane onoga sto on zeli da propusti. Na to mislim.
    Ovo sto si boldirala? Oprosti, ko je i gdje osudjivao zene? Govorimo o pedijatrima. Sta ja ocekujem od prodo...DOBROG pedijatra i sta bih radila da sam ja taj.
    Osim toga, Ivana je pitala svakog od nas sta za njega predstavlja taj i taj pedijatar. Bilo bi lijepo kad bi ljudi i odgovorili: "Za mene je to...to i to", umjesto sto sad jedni druge ubjedjujemo jel neko u pravu ili ne.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    ne bih ni ja dijelila pedijatre na prodojece i one koji to nisu.
    primijetila sam koristenje toga pojma, i otprilike si zamislila sto bi to trebalo znaciti.

    u svakom slucaju, pedijatar koji je o dojenju educiran, koji uglavnom daje preporuke o dojenju na zahtjev i sl, a ne kaze 'da je teorija jedno a praksa drugo' da ako dojenje ne stima 'treba dati nesto da beba ne bude gladna' koji ne kaze 'pa nista mu/joj nece biti od malo vode ili sokica', dakle takav pedijatar bi kod mene bio, recimo, prodojeci, iako ja nikad ne bih tako etiketirala

    dakako da mi to ne bi bilo jedini uvjet kod izbora pedijatra jer imam Rodu a i sposobnost snalazenja pa bih neku nedoumicu lako rijesila

    ali kad netko vec tako etiketira, zanimalo me sto ga potakne na to, jer u konkretnom slucaju nisam vidjela po kojem bi kriteriju spomenuti pedijatar bio 'prodojeci'

    Fortuna, jest to umijece koje su zene poznavale stoljecima, ali se danas zene ne radjaju sa sjecanjem na to, u medjuvremenu je doslo do kratkog spoja, pa ih treba podsjetiti. a mnogi pedijatri izgleda da od umijeca vise vole znanost - o umjetnoj prehrani.

  29. #29

    Početno

    Citiraj ninet prvotno napisa
    Ovo sto si boldirala? Oprosti, ko je i gdje osudjivao zene? Govorimo o pedijatrima. Sta ja ocekujem od prodo...DOBROG pedijatra i sta bih radila da sam ja taj.
    Napisala si da ne bi smatrala da obavljaš svoj posao kako treba ako bi poštivala nečiji izbor.

    A razgovarat o činjenicama, statistici i ovo što si navela u zadnjem postu je dijametralno suprotno od 'zastraživanja'.

  30. #30
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Mislim da termin prodojeći pedijatar ne povlači ništa negativno i da svaki pedijatar mora znati sve o uspiješnom dojenju i o tome koliko je to normalno i potrebno i da nije samo rezervirano za "educirane" mame, nego i za one neupućene, nesigurne, one kojima nije dostupan internet, koje nemaju novaca za skupe knjige, koje žive u ruralnim sredinama gdje baba ima zadnju riječ...
    A što se tiče tog "zastrašivanja" mislim da tu ninet nije puno pogrješila, jer idem od sebe, dovoljno sam sigurna u sebe i svoj razum da nečije zastrašivanje neću doživjet kao napad na sebe, pa se inatit kao malo dijete, a s druge strane ima žena kojima jedino na takav način možeš nešto objasnit, a opet ima i onih kojima možeš lijepo, možeš grubo, ali ako su one odlučile da neće dojit ... (I ne dirajte mi dr. Richtera ).

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Anchi: stojim iza toga. Ja kao prodojeci pedijatar (koji, opet, nisam) smatram da imam duznost promovisat dojenje i nepostovat izbor da se ne doji. Pa to me cini prodojecim pedijatrom.
    Kao sto, da sam, pulmolog, ne bih slijegala ramenima sto mi astmaticar pushi, nego bih mu rekla da mora prestat.
    Fakat mi se vise ne da ponavljat "za mene", "Mene treba uplasiti", "Mene cinjenice mogu uplasit"....to sto je tebi jedno i drugo suprotno, to je OK. Meni nije.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Zaboravih kljucnu stvar u zaru rasprave. Ja, kao prodojeci pedijatar imam duznost...bla bla.....Ali ja, kao ja, postujem svaciji izbor. Ako ko pita za savjet, dam ga i to je to.

  33. #33
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Meni je prodojeći pedijatar onaj koji ima strpljenja i povjerenja u prirodu, koji zna dovoljno o dojenju da može pomoći ispravnim savjetom kada se pojavi problem (ili će me uputiti nekome tko zna) i koji se nastavlja educirati o dojenju.

  34. #34
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Zaboravila sam dodati - poštivanje prava na izbor i pružanje informacija pacijentu je zakonska obaveza svakog liječnika, to mi uopće nije kriterij za određivanje je li neki pedijatar prodojeći ili ne.

  35. #35
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    "prodojeći", "dobar", svejedno - onaj koji ne podržava dojenje samo deklarativno nego ima znanja i strpljenja podržati ga kad stvari ne idu idealno.

    jučer se pedica raznježila što andrejček još ciki i pričala mi o dobrobiti dojenja. istovremeno je sestra vagala jednu malu bebicu koju je dovela zabrinuta mama. vagali su je prije i poslije podoja, sestra je prokomentirala "eto! 50g! to vam nije ništa!". mama sva van sebe. onda sestra dodaje: ali ako je jela doma prije sat vremena, nije ni mogla više pojesti... i čemu onda vaganje?? i dalje dijeli savjete: ne smije vam spavati na cici, budite je, dajte joj svaki put drugu i nek siše 15-20 minuta, onda je skinite... i sve tako. ja sam se TRESLA od nervoze ali nisam htjela u ordinaciji proturječiti sestri. roditelji su bili stvarno preplašeni, da sam digla frku vjerojatno bi pomislili "vidi ove, kaj ona zna". htjela sam im ponuditi broj sos telefona i reći gdje mogu dobiti informacije i pomoć - ali dok smo mi izašli oni su već otišli. žao mi je te mame, vidjelo se da je nesigurna i već vidim kako počinju malenoj davati adaptirano...

    žalosno je kako zdravstveni radnici, i kad imaju dobru volju i vide prednosti majčinog mlijeka, nemaju ni osnovna znanja o dojenju i ne mogu pomoći mamama.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    41

    Početno

    Da to je baš žalosno kako pedijatri, a lječnici op da i ne govorim, nemaju pojma o dojenju.
    Ja sam nakon mjesec dana dojenja dobila visoku temperaturu, osjećala sam se ko' da imam gripu, tada još nisam bila svjesna da su to tipični simptomi mastitisa. Nazvala sam svoju lječnicu op, koja mi je doslovno rekla: " Prekinite s dojenjem". Ja sam rekla da to nikako ne bih, jer nam dobro ide, a ona je onda rekla pa dobro ako vi ne želite neka MM dođe po ceporex, to je kao antibiotik koji je ok ako se doji. Da mi se to dešava danas, ne bih pila ni ceporex, jer možda ni to nije bilo potrebno.
    Inače pedijatrica nam je 100 % prodojeća i ona se začudila na savijet koji sam dobila od svoje doktorice.
    Ja mislim da je u našem slučaju njviše pomogao prodojeći MM i da je za dojenje potrebna podrška i znanje ljudi koji su ti u neposrednoj blizini u onom periodu kada dojenje treba uhodati, dakle neposredno po dolasku iz bolnice, kad si sav jadan i sve te boli.....

  37. #37
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Kore prvotno napisa
    Ja mislim da je u našem slučaju njviše pomogao prodojeći MM i da je za dojenje potrebna podrška i znanje ljudi koji su ti u neposrednoj blizini u onom periodu kada dojenje treba uhodati, dakle neposredno po dolasku iz bolnice, kad si sav jadan i sve te boli.....
    Ovo si tako lijepo rekla.
    I tako točno.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    zaprešić
    Postovi
    92

    Početno

    i ja tako mislim kore!
    mislim da u dojenju presudnu ulogu uopće ne igra pedijatar kojeg vidiš tek s mjesec dana i dalje jednom mjesečno, nego ljudi koji su stalno tu! po meni-puno veću ulogu u dojenju ima patronažna nego pedijatar (ako govorimo o zdravstvenim djelatnicima)!
    dobro, nije zgorega da potonji to podrži!
    ja osobno imam dobro iskustvo i sa patronažnom (koja me jako ohrabrivala i prvi tjedan dolazila skoro svaki dan i pomagala oko dojenja) i sa pedijatricom (koja u kriznim situacijama nije savjetovala dohranu, nego da se ja više odmaram i kvalitetnije hranim i koja je hvalila produženo dojenje). tako da bi ih obje nazvala "prodojećima" (za razliku od sestara u rodilištu i neonatologa, nažalost).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •