Stranica 1 od 14 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 697

Tema: Porod - sigurna ili nesigurna rabota?

  1. #1
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno Porod - sigurna ili nesigurna rabota?

    Citiraj mlukacin prvotno napisa Vidi poruku
    dal je uopće legalno roditi doma, dal je neasistiran porod legalan?
    Porod kod kuce (izvan bolnicke ustanove) nije ilegalan, on uopce nije zakonski reguliran niti asistirani niti neasistirani. Raspravu oko stanja u nasim uvjetima smo imali na forumu mislim pod nazivom Porod kod kuce-nasa realnost pa mozemo tamo nastaviti na tu temu.

    Ja bih jos jednom zamolila da se vratimo na temu ovog topika, a to je 'Savjeti u vezi kucnog poroda' i jos jednom pisem ovo je PDF podrške, a ne poticanja i nagovaranja. Svatko je sam odgovoran za odluke koje donosi.

  2. #2
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    vidim da je nekima dosadno na onom topiku od silan, pa se sad sjatile ovdje...

    ako krenete raspravu o svrsishodnosti podforuma podrske, disklejmerima i ostalima stvarima koje su vec toliko puta prozvakane na ovom forumu, brisat cu vase postove.
    za one koje su cule za Hathor the Cow Godess, stavljam ovdje jednu obavijest koja moze nekima biti zanimljiva:

    Hathor the Cow Godess je izdala knjigu.
    Obratite paznju na pricu koja ju je inspirirala za zbirku.

    The idea for the book Simply Give Birth came to me a couple of years ago, as most of my ideas come to me, while breastfeeding. This particular day was unexceptional, except that I happened to sit down to nurse a sleepy baby and forgot to grab my book first. So I fished around in a drawer beside the chair and unearthed a stack of The New Nativity — a quarterly collection of unassisted birth stories. Lo and behold, that’s when and where I read Fiery’s Birth Story by Poppy Street-Heywood. Poppy begins her birth story with, “45 weeks and 4 days. That’s how long Fiery took to enter the crazy world outside my body.” Then casually, almost as if it were not the most important thing in the world, describes her birth that was long overdue and yet, somehow didn’t seem to cause her any fear or complaint. She just simply gives birth. Right there in the bathroom, just like it was any other day. And then, that’s when she got me with this line: “My other two births were not medically necessary c-sections before labor…” and I was hooked. I wanted to know more! How had she the composure? How had she the faith? The spirit? Then like a fisherman pulling in the big marlin she passes the pen to her husband and lets him tell his side of the story too. Humorous, witty, matter-of-fact, he claims that he “wasn’t worried at all.” I believed him. And my first thought was that this story needed to get out there into the world.

    I contacted the editor of The New Nativity, and she helped me get in touch with Poppy. I asked her for permission to use her story. For what, I had no idea, but something, something…fast forward a few months later and I’m asked to speak at The Trust Birth Conference and an idea came to me, that for too long the other story, the drama, and pain and horrifyingly out-of -control helplessness, has been the predominant tale. It’s time for that story to go the way of dinosaurs. There’s a new way to tell our birth stories, a simple way, with humor and spirit and matter-of-fact exuberance, and that if we collect these types of stories and spread them out into the world, we’ll be spreading the idea that birth is a funny, crazy, everyday, yet still life-changing to our very core, experience. Because it is all that. And more.

  3. #3
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Ja nisam do sada pratio temu, već sam danas pogledao što se ovdje piše.
    Ne mogu vjerovati da netko potiče neasistirani porod kod kuće i da čestita na tome što malabeba nije uopće išla ginekologu radi praćenja trudnoće.

    Čitajte novine.
    Vidjet ćete da i u bolnici umiru i žene i djeca pri porodu, a zbog neočekivanih komplikacija pri porodu.

    Kako si netko zamišlja da će roditi kod kuće bez asistencije ako je npr. dijete poprečno postavljeno, pa još ima omotanu pupčanu vrpcu oko vrata.... ili placenta ili miom prekriva otvor cerviksa?
    Prosurfajte si malo po internetu koje su indikacije za carski rez.
    Kako bi žena rodila kod kuće ako ima takva stanja?
    A kako će znati ima li ih ako ne ide ginekologu pratiti trudnoću?

    Može umrijeti i dijete i majka.

    Jedino što bi došlo u obzir, ako netko želi roditi kod kuće je to da vrlo pomno prati razvoj trudnoće, da nema nikakvih naznaka komplikacija, da pri porodu asistira kvalificirana osoba koja je upoznata sa svim detaljima tijeka trudnoće, koja ima svu potrebnu opremu sa sobom (lijekove, sterilne instrumente, uređaj za praćenje rada srca djeteta, opremu za reanimaciju, infuzije....) i još mogućnost neposrednog kontakta sa bolnicom u slučaju potrebe.

    Sve ostalo je neodogovorno prema rodilji i djetetu.

  4. #4
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa Vidi poruku
    Ako postoji potreba za ovakvim komentarima, ako se zeli dobrohotno djelovati da bi se sprijecilo neko zlo i ukazalo na isto, ukazati na neodgovornosti i pozvati na odgovornost, otvorite temu na drugom podforumu i djelujte tamo.
    Tko zeli raspravljati s vama, moze tamo.
    I takva tema se neće zatvoriti? Mislim, od jučer su već 2 zaključane, a u njima se radilo bas ovo:
    ako se zeli dobrohotno djelovati da bi se sprijecilo neko zlo i ukazalo na isto, ukazati na neodgovornosti i pozvati na odgovornost, otvorite temu na drugom podforumu i djelujte tamo

  5. #5
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Ja nisam do sada pratio temu, već sam danas pogledao što se ovdje piše.
    Trlababalan, pa naravno da nisi pratio. Ne mozes pratiti sve na forumu i na sve reagirati, zar ne?

    Posljednje upozorenje, nastavite li raspravljati o poticanju neasistiranog poroda doma i traziti nepravilnosti u radu foruma - brisat cu vase postove.
    hvala

  6. #6
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Momze obrisala post od Daedi - raspravi o forumasici Silan nije mjesto na ovom topiku. Hvala na razumijevanju
    Posljednje uređivanje od momze : 04.02.2010. at 12:45

  7. #7
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    Posljednje upozorenje, nastavite li raspravljati o poticanju neasistiranog poroda doma i traziti nepravilnosti u radu foruma - brisat cu vase postove.
    hvala
    Brisat ćete postove u kojima se kritizira poticanje neasistiranog poroda?
    Zbogom.

  8. #8
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    trlababalan, mislim da jako dobro razumijes na sto sam mislila...

    osvrnut cu se na jedan komentar gore gdje se govori da je igrom slucaja porod doma prosao...
    zanimljivo mi je kako svi mislite da zdravoj trudnici tj. rodilji visi damoklov mac nad glavom kada se odluci smanjiti broj pregleda ili uopce ne ici ginekologu, roditi doma itd...
    i svi, ne samo forumasi i lijecnici, stalno govore kako nesto u sekundama moze poci po zlu

    imala sam priliku prisustvovati trodnevnom seminaru na kojem je pricao Michel Odent (nekima na ovom forumu se kosa na glavi dize pri pomenu njegovog imena), ali je covjek zaista vizionar i jedinstven u svojim istrazivanjama i radu.
    i postavljeno mu je pitanje koliko je, zapravo, realna ta konstatacija da nesto moze poci po zlu doslovce u nekoliko sekundi
    on je rekao da u 60000 poroda kojima je prisustovao (od bolnickih do poroda doma) to se nikada nije desilo.
    jer ako nesto nije u redu to se otkrije ranije

  9. #9
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    mislim da je odent govorio o iskustvu 30000 poroda
    i porodi na kojima je on prisustvovao su onda valjda asistirani

    pisem prije nego napise netko drugi LOL

  10. #10
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,647

    Početno

    "jer ako nešto nije u redu to se otkrije ranije".

    Čak i ako trudnica ne ide na preglede?
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 04.02.2010. at 12:46 Razlog: ulet prethodnog posta

  11. #11
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    i postavljeno mu je pitanje koliko je, zapravo, realna ta konstatacija da nesto moze poci po zlu doslovce u nekoliko sekundi
    on je rekao da u 60000 poroda kojima je prisustovao (od bolnickih do poroda doma) to se nikada nije desilo.
    jer ako nesto nije u redu to se otkrije ranije
    OK, da je čovjek radio 30g x 365 dana (bez godišnjeg, vikenda), to bi bilo 10800 dana. Znaći, bio je prisutan na 5-6 poroda dnevno. Svaka čast.

  12. #12
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    mislim da je odent govorio o iskustvu 30000 poroda
    i porodi na kojima je on prisustvovao su onda valjda asistirani

    pisem prije nego napise netko drugi LOL
    Aha. OK, sudjelovao je na 2-3 poroda dnevno, svaki dan.... Impresivno.

  13. #13
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    radi vec preko 50 godina

  14. #14
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Daedi, Odent ima preko 80 godina (nikad mu toliko ne bih dala) i sigurno 50 godina iskustva

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da je odent govorio o iskustvu 30000 poroda
    i porodi na kojima je on prisustvovao su onda valjda asistirani

    pisem prije nego napise netko drugi LOL
    ne nuzno
    znas da je on rekao da cesto sjedi u kutu ili u drugoj sobi ili jednostavno zaspe dok zena sama radja

  15. #15
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja to ne zovem neasistiranim, a ti kako hoces
    Posljednje uređivanje od ivarica : 04.02.2010. at 12:59

  16. #16
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    "jer ako nešto nije u redu to se otkrije ranije".

    Čak i ako trudnica ne ide na preglede?
    Angie75, da. jer zena osjeti kada nesto nije u redu
    dat cu ti primjer - bilo je jako puno pitanja bas u vezi neodlaska na kontrolu, neradjenja rutinskih testova i sl.
    i sto ako je trudnoca vanmatericna itd..

    on je rekao da ako se radi o vanmatericnoj trudnoci, zenu ce boljeti u predjelu trbuha. moguce je da ce imati grceve i tada je glupo ne otici lijecniku
    takodjer, kada je govorio o besmislenosti testiranja za anemiju ili ogtt testiranja, rekao je da to sve vazi za zdrave trudnice, ne za one, na primjer, koje su imale dijabetes PRIJE nego sto su ostale trudne

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    23

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    Angie75, da. jer zena osjeti kada nesto nije u redu
    dat cu ti primjer - bilo je jako puno pitanja bas u vezi neodlaska na kontrolu, neradjenja rutinskih testova i sl.
    i sto ako je trudnoca vanmatericna itd..

    on je rekao da ako se radi o vanmatericnoj trudnoci, zenu ce boljeti u predjelu trbuha. moguce je da ce imati grceve i tada je glupo ne otici lijecniku
    takodjer, kada je govorio o besmislenosti testiranja za anemiju ili ogtt testiranja, rekao je da to sve vazi za zdrave trudnice, ne za one, na primjer, koje su imale dijabetes PRIJE nego sto su ostale trudne
    Kad imaš miom, ne boli te ništa. Čak i ako naraste do veličine dvije muške šake. Možeš se osjećati fenomenalno (ko ja) a eto.. dijete ne dobija dovoljno hrane zbog toga, ti imaš bezbolne kontrakcije za koje čuješ da su normalne u trudnoći jer se savršeno žensko tijelo priprema za porod..

    Trenutak kad bi shvatila da nešto nije u redu je onaj kad odeš kod ginekologa ili kad je već kasno.

    Bi li se i jedna osjećala imalo odgovorno da je jednu takvu trudnicu podržavala u nekontroliranoj trudnoći i neasistiranom porodu?

  18. #18
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Bi li se i jedna osjećala imalo odgovorno da je jednu takvu trudnicu podržavala u nekontroliranoj trudnoći i neasistiranom porodu?
    Penelope, opet se brkaju kruske i jabuke.

    ovdje nitko ne podrzava trudnice da se ne kontroliraju u trudnoci, niti ih nagovaraju da radjaju neasistirano
    'jeee, bravo, bas si hrabra sto odbijas preglede'.. i slicne izjave tj. nagovaranja ja ne nalazim na ovom forumu

    ja sam o asistiranom porodu doma procitala na rodinom forumu i odlucila roditi doma, ne zato sto je to netko napisao na forumu, vec zato sto sam duboko u sebi osjetila da je to ispravno i da je to moja zelja.
    isto tako sam procitala na forumu da se alergijska astma moze lijeciti homepatijom, probala sam, ali kod mog djeteta nije bilo uspjesno - sada ga lijecim konvencionalno, antiinnflamatorniim lijekovima, bronhodilatorima i kortikosteroidima...
    ukratko, svatko je odgovoran za svoje zdravlje i zdravlje svog djeteta
    forum je tu da ti pruzi informacije koje tebi i tvojoj obitelji mogu biti korisne, a i ne moraju
    nece osoblje foruma o tome odlucivati, vec ti

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    23

    Početno

    Ja to shvaćam, ali dozvoli činjenicu da ako osoblje foruma jasno ne kaže da je to užasno opasno i da apsolutno ne podržava trudnoću bez ginekološke kontrole i neasistirani porod da se to smatra kao podržavanje takvih odluka. Tim više što se pri svakoj takvoj priči slavi ženska snaga i intuicija i ne prijeti se brisanjem.
    Kad netko upozori na opasnosti onda se prijeti i zaključavaju se teme.

    Porod doma sa obučenom babicom kojem je prethodila redovita kontrola kod liječnika nikako nije isto rizičan kao i onaj bez ičega. S ovim prvim se mogu i složiti (iako ja sama ne bih) ali ovo drugo je na nivou da čovjeku kažeš da je ok skočiti sa 5. kata jer je tvoja susjeda isto tako pa joj nije bilo ništa jer je imala sreću da taman prolazio kamion s vatom pa je zveknula na njega.

  20. #20
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    Angie75, da. jer zena osjeti kada nesto nije u redu
    ovo apsolutno nije istina
    i ne može proći čak ni na podforumu podrške

  21. #21
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    ovo apsolutno nije istina
    i ne može proći čak ni na podforumu podrške
    slazem se
    neke zene osjete da nesto nije u redu, neke zene ne osjete
    ali ne moze stajati da sve zene osjete i da su sve zene na taj nacin bondane same sa sobom
    ok, neke jesu, ali to su onda anegdote koje mogu potvrdit svaku tezu, kao sto odent kaze, a ne pravilo

  22. #22
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Penelope, a jel bi ti skocila sa 5. kata da ti ja to kazem?
    Ili bi najprije promislila o posljedicama?
    na stranu, sto ti ja tako nesto nikada ne bih rekla.

    Ja to shvaćam, ali dozvoli činjenicu da ako osoblje foruma jasno ne kaže da je to užasno opasno i da apsolutno ne podržava trudnoću bez ginekološke kontrole i neasistirani porod da se to smatra kao podržavanje takvih odluka.
    ali zasto osoblje foruma mora reci da je uzasno opasno nekontrolirati zdravu trudnocu?
    kao prvo, mi nismo lijecnici
    kao drugo, da je tako uzasno opasno kako ti kazes, vec bi odavno izumrli kao vrsta
    kao trece, kada ne bi educirali zene o necemu sto im lijecnici ne govore, ovaj forum bi izgubio svoju informativno/edukativnu svrhu - pliz, nemoj informiranje brkati sa nagovaranjem. ja ti dam informaciju, ti odlucujes sto ces sa njom

    mislim da se brka informiranje sa nagovaranjem tj. podrzavanjem
    zasto je lose ako netko napise da je zenino tijelo mudro i da moze roditi?
    to ne mora biti primjenjljivo na sve, ali je vazno poruciti zenama
    jer, kako je rekao Odent na gore pomenutom seminaru, danas vise nema normalnih trudnica. ne postoji trudnica koja nema nekakav problem - jer od desetine rutinskih testova koji svaka trudnica danas mora obaviti, nesto ce se naci da nije u redu (anemija, gestacijski dijabetes, prevelika tezina, strep B ), a u vecini slucajeva ta testiranja su nepotrebna i samo zastrasuju rodilju
    zasto je lose ovo prenijeti na forumu i reci da je to rezultat istrazivanja i rada covjeka i njegovih suradnika u posljednjih 50 godina?
    zasto zene ne bi cule nesto i ovome, a ne samo o onome sto im njihovi lijecnici govore?
    Posljednje uređivanje od momze : 04.02.2010. at 13:31

  23. #23
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    ovo apsolutno nije istina
    i ne može proći čak ni na podforumu podrške
    X

    a ako žena (kao masu njih) nije osjetila/znala da nešto nije u redu?
    sad se te žene nakon ovakve rečenice mogu samo još bijednije osjećati..

    pa prava ženka/majka/ratnica takve stvari jednostavo ZNA, ne?

    Cure, jako vas cijenim zbog masu stvari ali ne mogu ovo prožvakati, ma nikako

  24. #24
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    ovo apsolutno nije istina
    i ne može proći čak ni na podforumu podrške
    izvlacis me iz konteksta
    ili sam se nezgrapno izrazila. govorila sam o slucaju vanmatericne trudnoce.
    ok, netko je pomenuo miom i da on uopce ne boli...
    Penelope, ako nije preintimno pitanje, sto je napravljeno sa tvojim miomom? odstranjen je za vrijeme trudnoce?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    isto kao što se nitko ishitreno ne odlučuje za homeopatiju u slučaju teške infekcije UPRAVO zato što je to pročitao na forumu.
    šta se treba još desiti da shvatite već jednom da i takvih ljudi ima, ja ne razumijem.

    zašto se ne može osuditi odluka da se rodi doma, neasistirano, bez ijednog pregleda. što ima pozitivno u tome da se ne ode ginekologu? na običan pišljiv pregled. jel su mogli biti blizanci? jel su mogli biti blizanci na zadak?
    uff, i onda se u onoj jednoj sekundi (Odent i ostali) dogodi da ti tlak ode na iznad 200 i počneš
    se gušiti. samo je jedna sekunda bila u pitanju od izuzetno dobrog stanja do gušenja. a prije sam bila niskotlakaš.

    inače, nisam protiv poroda doma, ali bez pregleda i još, k tome, neasistirani...ne znam...

  26. #26
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    val, nemoj se uvrijediti, ali odentove statistike i porode kojima on asistira ne mozes usporedjivati sa svojim, jer na takvim porodima je zajednicko samo to da se u finalu dijete rodi

  27. #27
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Majuska, nema potrebe za cinizmom. Ne govorim mi ovdje o amazonkama.

    a ako žena (kao masu njih) nije osjetila/znala da nešto nije u redu?
    na sto se odnosi ovo 'nesto nije u redu'?
    daj mi primjer tj. posljedicu - dijete umrlo, dijete ima downov sindrom, omotana pupkovina, placenta previa, nedovoljno tekucine...
    reci mi na sto konkretno mislis

  28. #28
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,647

    Početno

    Znači, Odent je prisutan samo na porodima savršeno zdravih trudnica. Kako bi onda uopće poznavao komplikacije?

  29. #29
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Znači, Odent je prisutan samo na porodima savršeno zdravih trudnica. Kako bi onda uopće poznavao komplikacije?
    otkud ti sa takav zakljucak?
    nisi ga mogla iscitat iz niceg ovdje opisanog

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    val, nemoj se uvrijediti, ali odentove statistike i porode kojima on asistira ne mozes usporedjivati sa svojim, jer na takvim porodima je zajednicko samo to da se u finalu dijete rodi
    zašto?
    ja sam se nadovezala ne sekundu na koju se ovdje pozivaju i na cvjetinu ideju da trudnoća može biti i blizanačka, a da majka to ne zna, ukoliko nije bila na pregledu.
    ja njega ne podcjenjujem, ali ovo što sam napisala je itekako moguće.

  31. #31
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,647

    Početno

    Ivarice, pa kad tako kategorički tvrdiš da je porod kakav je imala Val sasvim nešto drugo od onih na kojima je prisutan Odent.

  32. #32
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    ANgie, zato sto su porodi na kojima je ODent prisutan, neuznemiravani porodi.
    Ajde, malo prodji po onom linkom "istinski neinterventan porod po ODentu, pa ces skuziti na sto je Ivarica mislila

  33. #33
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ivarice, pa kad tako kategorički tvrdiš da je porod kakav je imala Val sasvim nešto drugo od onih na kojima je prisutan Odent.

    iz njegovog iskustva 30000 poroda na njegov nacin - stvari se ne dogadjaju u sekundi, kao sto val kaze da su se dogodile
    jer se niti kod val vjerojatno nisu dogodile u sekundi, ali nije bilo nikog u blizini ko moze osluskivat, hoce ili zna prepoznati probleme dok ne dodju do zadnje sekunde

    to sam htjela reci
    odent je protiv toga da se ceka da se dogodi ta zadnja sekunda pa da se zenu i dijete spasava, ali nije protiv intervencija kad porod ne ide lagano

  34. #34
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,647

    Početno

    Ok, da ne bude zabune, ja bih jako voljela da kod nas postoji mogućnost asistiranog poroda kod kuće.
    Ali mi smeta što se uvjerava baš svaku ženu da bi ona to mogla. Inače nešto s njom nije u redu i treba joj potpora neke ženske grupe, da malo karikiram.

  35. #35
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali mi smeta što se uvjerava baš svaku ženu da bi ona to mogla.
    kako mene nitko to ne uvjerava?
    osjecam se iskljucenom

    za kvalitetu rasprave pozeljno bi bilo da izbjegavate rijeci svi, svak i svakog

  36. #36
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    Majuska, nema potrebe za cinizmom. Ne govorim mi ovdje o amazonkama.


    na sto se odnosi ovo 'nesto nije u redu'?
    daj mi primjer tj. posljedicu - dijete umrlo, dijete ima downov sindrom, omotana pupkovina, placenta previa, nedovoljno tekucine...
    reci mi na sto konkretno mislis
    pobogu kako žena osjeti da je pupčana omotana djetetu oko vrata? pretpostavljam da joj prvi glas o tome bude na pregledu kod doktora (u idealnom slučaju, iako se ponekad sazna kad dijete već bude vani, ali to je druga tema)

    ma ne razmijem taj stav da žena treba osjetiti kada nešto nije u redu. možda si se nespretno izrazila.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    da, nisu se stvari dogodile u sekundi, tlak je varirao dan-dva ranije, ali fizički ja to nisam osjetila kao neku promjenu.
    promjenu sam osjetila tek kad je bilo kritično. ja o tome govorim. naravno da problem tinja i ranije, ali se pokaže u sekundi.

    i sad zamisli tako rodilju doma, tlak varira (do 150), a ona to ne osjeti i onda bum...nemaš zraka, padaš u nesvijest.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    23

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    Penelope, a jel bi ti skocila sa 5. kata da ti ja to kazem?
    Ili bi najprije promislila o posljedicama?
    na stranu, sto ti ja tako nesto nikada ne bih rekla.
    Naravno da ne bih ali postoje ljudi koji bi. Možda nije dobra usporedba s moje strane ali recimo da žena ima strah od bolnica i liječnika (ko što se netko boji aviona) da li je u redu povlađivati toj osobi i savjetovati joj da sluša svoje instinkte i osloni se na svoju snagu a ne potraži pomoć da taj strah prevaziđe. Vrlo je lako krenuti linijom manjeg otpora i uljuljkati se u neki savjet ako ti paše i još ako ti plješću... pa gdje ćeš bolje.


    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    ali zasto osoblje foruma mora reci da je uzasno opasno nekontrolirati zdravu trudnocu?
    kao prvo, mi nismo lijecnici
    kao drugo, da je tako uzasno opasno kako ti kazes, vec bi odavno izumrli kao vrsta
    kao trece, kada ne bi educirali zene o necemu sto im lijecnici ne govore, ovaj forum bi izgubio svoju informativno/edukativnu svrhu - pliz, nemoj informiranje brkati sa nagovaranjem. ja ti dam informaciju, ti odlucujes sto ces sa njom
    Kako znaš da si zdrava trudnica ako nisi bila na pregledu? Instinkt?
    Ako niste liječnici zašto se onda dijele ikakvi savjeti.
    Što se tiče naše vrste... pa eto.. prije je bilo uobičajeno da žena ima 5,6...djece a preživi 1,2 da se vrsta održi. Osim toga porast broja stanovništva se dogodio kad se poboljšala medicinska skrb.. Ne vidim neki baby boom u Africi.
    Pa meni podržavanje, srčeka i klanjanje ženskoj hrabrosti, snazi i intuiciji više liče na nagovaranje nego na educiranje. Što ima edukativno u informacijama o ilegalnom dovođenju babica i objavljivanju priča koje su sretno završile a one koje nisu.. te vjerojatno doma plaću i šute.

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da se brka informiranje sa nagovaranjem tj. podrzavanjem
    zasto je lose ako netko napise da je zenino tijelo mudro i da moze roditi?
    to ne mora biti primjenjljivo na sve, ali je vazno poruciti zenama
    jer, kako je rekao Odent na gore pomenutom seminaru, danas vise nema normalnih trudnica. ne postoji trudnica koja nema nekakav problem - jer od desetine rutinskih testova koji svaka trudnica danas mora obaviti, nesto ce se naci da nije u redu (anemija, gestacijski dijabetes, prevelika tezina, strep B ), a u vecini slucajeva ta testiranja su nepotrebna i samo zastrasuju rodilju
    zasto je lose ovo prenijeti na forumu i reci da je to rezultat istrazivanja i rada covjeka i njegovih suradnika u posljednjih 50 godina?
    zasto zene ne bi cule nesto i ovome, a ne samo o onome sto im njihovi lijecnici govore?
    Što ima loše u tome da se trudnici otkrije da ima streptokok ili nešto drugo?
    Kakvo crno zastrašivanje ako je nalaz ok? Jedna obična klamidija može završiti gadno po trudnoću

  39. #39
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    Majuska, nema potrebe za cinizmom. Ne govorim mi ovdje o amazonkama.


    na sto se odnosi ovo 'nesto nije u redu'?
    daj mi primjer tj. posljedicu - dijete umrlo, dijete ima downov sindrom, omotana pupkovina, placenta previa, nedovoljno tekucine...
    reci mi na sto konkretno mislis
    momze, može se dogoditi da se žena prerano otvara a da to niti ne osjeti
    meni se dogodilo
    u 7. mjesecu trudnoće
    niti je bilo trudova, niti bolova
    nisam imala pojma dok nisam došla na pregled
    nisam vidovita i ne znam što bi se dogodilo
    možda ne bi ništa
    a možda bih rodila u 7. mjesecu trudnoće
    a to nije start koji sam željela za svoje dijete

  40. #40
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja na svoje uši čula kad je Odent rekao da današnja tehnologija ne može zaustaviti preuranjeni porod, može ga odgoditi za max par dana (taman da se daju djetetu kortikosteroidi da mu sazriju pluća). Moram priznati da sam se iznenadila. Dakle, gledajući to tako, ti se jesi otvorila, ali toliko i tim tempom koji je pasao tvom tijelu. I da si se nastavila otvarati, ništa ne bi to moglo zaustaviti i spoznaja o tvojoj otvorenosti ne bi pomogla u zaustavljanju i sprečavanju toga. To su okrutne činjenice na žalost rekla bih (pogotovo gledajući neke slučajeve iz moje okoline i mama koje su prerano rodile i medicina tu nije mogla napraviti baš ništa - a svašta su probavali da zaustave porod)
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 04.02.2010. at 14:34

  41. #41
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    NO kaže Odent da se čini da jedino što za sada odgađa prijevremeni porod je redovit unos morske ribe. Nažalost nije imao vremena ići u veće detalje, al bilo bi to zanimljivo čuti.

  42. #42
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Mozda mozda
    zivot i smrt -- tanka je granica izmedu

    Odluke koje donosimo u trudnoci, i inace u zivotu, su samo nase odluke ... ako nesto pode krivo ili zavrsi dobro sami snosimo posljedice.
    Ako npr. odlucim da necu imati niti jedan pregled u trudnoci i time odlucujem i nositi se sa posljedicama ... i na kraju krajeva trudnoca nije bolest i ni sva tehnologija ovog svijeta ni sve pretrage i rezultati istih mi nisu garancija da ce sve biti savrseno, ali konacna odluka je na meni, moje tijelo moj izbor.

  43. #43
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj Penelop@ prvotno napisa Vidi poruku
    Možda nije dobra usporedba s moje strane ali recimo da žena ima strah od bolnica i liječnika (ko što se netko boji aviona) da li je u redu povlađivati toj osobi i savjetovati joj da sluša svoje instinkte i osloni se na svoju snagu a ne potraži pomoć da taj strah prevaziđe.
    opet mi o instinktima
    kako se netko moze oslagati na snagu, ako je prisutan strah?
    ja uporno govorim da mi ovdje zelimo informirati i dati jednu drugu sliku od one sveprisutne u ginekoloskim ordinacijama i rodilistima
    uvrijezeno je misljenje u lijecnickom establishmentu da je trudnoca moguca patologija i da uvijek nesto moze krenuti po zlu
    mi ovdje pokusavamo dati drugaciju sliku, bazirano na stotianama znastvenih istrazivanja i anegdotskih primjera iz europskih zemalja, da to nuzno nije tocno


    Kako znaš da si zdrava trudnica ako nisi bila na pregledu? Instinkt?
    opet ti o instinktu
    izgleda da je to rijec dana na ovom forumu...

    a jesi bila zdrava prije trudnoce?
    ako jesi, onda si vjerojatno i zdrava trudnica

    Što ima loše u tome da se trudnici otkrije da ima streptokok ili nešto drugo?
    Kakvo crno zastrašivanje ako je nalaz ok? Jedna obična klamidija može završiti gadno po trudnoću
    ali nalaz uglavnom nije ok.
    tj. pokazat ce manjak, na primjer zeljeza, zena ce se zabrinuti jer je anemicna i morat ce uzimati dodatno zeljezo
    a nitko joj nece pojasniti da taj njen manjak zeljeza, fizioloski gledano, je sasvim normalan.
    Odent nam je uvijek porucivao da stvari trebamo gledati sa fizioloskog stanovista. I sto bi, u tom slucaju, mogli zakljuciti?
    Jedna od uloga placente je da bude bebin advokat.
    Odent tvrdi da beba tj. fetus ima 50% majcinih gena i 50% ocevih gena, tako da moze doci do konflikta u fetusu. Stoga, placenta komunicira majci "tvoja krv je prejaka, razrijedi ju"
    i obujam krvi se povecava...
    Ako ovo razumijete, shvatit cete da ako je zenina razina hemoglobina 13, a njen se obujam krvi povecao za 40%, to znaci da je njena koncentracija hemoglobina zapravo 9 -9,5.
    Njena krv je jednostavno razrijedjenija.
    Sad bih vam jos mogla navesti i istrazivanja na ovu temu, ali nisam sigurna da ce vas zanimati.
    Vjerujem da ce vam i ova konstatacija zvucati potpuno neuvjerljivo.
    I vjerojatno ju necete prihvatiti, bez obzira na napisano.
    I to je ok.

    Sto se tice streptokoka B, njegovo iskustvo je da, ako se dijete radja u terminu da nema opasnosti da se dijete zarazi.
    A posljedice za dijete mogu biti znacajne zbog toga sto ce majka dobivati antibiotik u trudnoci (dijete ima povecani rizik atopijskog dermatitisa i razvijanja alergija). Da ne govorimo o emocionalnom stanju zene, koja ce ostatak trudnoce provesti u strahu hoce li sve biti ok sa njom i djetetom...

  44. #44
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    dakle, zato sam i rekla da ne znam što bi se dogodilo
    po Odentu ispada da sam bezveze ležala u bolnici
    po meni ispada da je super što sam ležala u bolnici i izgurala do 8,5 mjeseci
    ne znam bih li toliko izdržala da nisam ležala i strogo mirovala
    ali nisam bila u prošlosti a nisam spremna ni u budućnosti
    to otkrivati na teži način

  45. #45
    GrgurovaMama avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    380

    Početno

    ja sam bila potpuno zdrava trudnica, i čitava trudnoća je bila uredna a na kraju završila na hitnom CR-u...da sam bila doma ne bi znala da G pliva u zelenoj plodnoj vodi...jer se to nigdje nije vidjelo, vodenjak mi je puknuo onako da nisam ni znala da je puknuo, curkalo je pomalo i je ne bi sama skužila da je voda zelena...boguhvala da se sve dogodilo na slučajnom pregledu u bolnici i da sam bila u rukama doktora...inaće se divim svakoj priči s poroda doma, svakoj ženi koja je to prošla, svakom djetetu koje je surađivalo sa majkom, i u nekom drugom životu bi voljela to doživit ( s obzirom na CR u ovom sigurno neću)...

  46. #46
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa Vidi poruku
    a jesi bila zdrava prije trudnoce?
    ako jesi, onda si vjerojatno i zdrava trudnica

    i vjerojatno je ključna riječ

  47. #47
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    joj, dok ja napisem - vi vec 6-7 postova napisale
    sorry na tipfelerima, dijete mi u krilu

    Ja na svoje uši čula kad je Odent rekao da današnja tehnologija ne može zaustaviti preuranjeni porod, može ga odgoditi za max par dana (taman da se daju djetetu kortikosteroidi da mu sazriju pluća).
    Anchie, super da si ovo spomenula.
    Zato sam i postavila pitanje (na koje mi jos nitko nije odgovorio) - sto znaci 'kada nesto nije dobro'?
    Zanimaju me odgovori, a posebice me zanima kako forumasice misle, kada se detektira da nesto nije dobro, kako se to moze ispraviti?

  48. #48
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    dakle, zato sam i rekla da ne znam što bi se dogodilo
    po Odentu ispada da sam bezveze ležala u bolnici
    po meni ispada da je super što sam ležala u bolnici i izgurala do 8,5 mjeseci
    ne znam bih li toliko izdržala da nisam ležala i strogo mirovala
    ali nisam bila u prošlosti a nisam spremna ni u budućnosti
    to otkrivati na teži način
    Druga stvar koja mi je bila vrlo nova je da je rekao da mirovanje ne pomaže produžavanje trudnoće, nego čak naprotiv. Da postoje istraživanja koja to dokazuju. Kao što sam spomenula, po njemu jedino riba ima utjecaja na prerani porod - drugo NIŠTA.

  49. #49
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    i vjerojatno je ključna riječ
    pa da.
    kao sto je vrlo vjerojatno da ti danas nista nece pasti na glavu dok se budes vracala doma

    zivot je takav - siguran i lijep
    a nekome, nesiguran i prepun stahova

  50. #50
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Citiraj srecica prvotno napisa Vidi poruku
    Mozda mozda
    zivot i smrt -- tanka je granica izmedu

    Odluke koje donosimo u trudnoci, i inace u zivotu, su samo nase odluke ... ako nesto pode krivo ili zavrsi dobro sami snosimo posljedice.
    Ako npr. odlucim da necu imati niti jedan pregled u trudnoci i time odlucujem i nositi se sa posljedicama ... i na kraju krajeva trudnoca nije bolest i ni sva tehnologija ovog svijeta ni sve pretrage i rezultati istih mi nisu garancija da ce sve biti savrseno, ali konacna odluka je na meni, moje tijelo moj izbor.
    ne bih se složila, jer odluke u vezi trudnoće i poroda ne odnose se samo na ženu i na njeno tijelo, nego i na dijete, sa svim njegovim ljudskim pravima, pa i na oca djeteta.

Stranica 1 od 14 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •