Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: a kako uspavati mamu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno a kako uspavati mamu?

    Za početak, molim moderatorice da smjeste temu gdje misle da bi spadala (zdravlje odraslih, dojenje...?); ja sam je otvorila tu jer je nespavanje neizravno vezano uz 4-mjes. bebu.
    Evo u čemu je problem: već neko vrijeme od premorenosti ne mogu zaspati navečer. To traje gotovo pola noći, ponekad čak i do zore. Do sada bih uredno navečer nakon dojenja bebe zakomila i ja, svaki put nakon noćnog hranjenja (što je u prosjeku 4-5 puta na noć) bih također odmah zaspala ali u zadnje vrijeme mi san ne ide na oči i ne mogu si pomoći. A budem toliko izmorena da bi se čini da mi netko stišće obruč oko glave (mislim da taj umor ne moram objašnjavati mamama malih beba, pogotovo malih noćnih ptica) Do sada sam se držala preko dana, hendlala dvoje djece, ma sve OK, nije mi bilo toliko strašno to učestalo buđenje bebe po noći jer bi kratko trajalo ali ova moja nemogućnost utonuća u san sad mi je koma, izgubim cijelu noć vrteći se i čekajući kad će se beba ponovo probuditi.
    Uglavnom, da li je neka od vas imala sličan problem i kako ste ga riješile? Neki čaj prije spavanja, kupka...što??? MM-ovo rješenje je "pivce za živce" prije spavanja ali ne mislim da je to to.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Piješ li kavu? Ja nekad od nje ne mogu zaspat.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Ne bih rekla da je kava u pitanju.... Možda je, ali majke dojilje obično se suzdržavaju od kave ili je barem piju s dužnim oprezom.

    Može se dogoditi (i nije rijetko kod friških mama) da se ne možemo opustiti od silne brige i premorenosti. A umor se akumulira. Poznato mi je to iz doba dok su moji dečki bili te dobi... Opterećivalo me to što mm tako čvrsto spava da ga djeca nisu budila, dakle ako dijete plače - čujem ga ja ili ga nitko ne čuje. Dugo mi je trebalo da se opustim (tehnike su bile čaj od mente s medom usred noći, može i mlijeko, može i onaj dječji komorač protiv grčeva). Nije napitak toliko bitan... Bitno je USTATI i prošetati se, pustiti da se krevet malo ohladi, otuširati se (to sam po ljetu radila) i onda nakon par minuta nanovo u krevet. Napitak pomaže... Televizija i računalo odmaže. Ne pitajte kako znam - iz iskustva... Pomagalo mi je i čitanje, ali moralo je biti nešto nezahtjevno i kratko (Gloria i sl.)

    Imala sam takve periode i kad me nešto mučilo (kad sam odlučivala o promjeni posla npr.). Smetalo mi je svašta - puni mjesec, pretopla soba, buka iz drugih stanova... razno. Ako bi djeca bila bolesna, znala sam probdjeti noći, a spavati danju dok je mm pazio na njih.

    S vremenom sve dođe na svoje. Nadam se da ćeš uskoro naći ravnotežu... Do tada, nemoj se previše opterećivati i spavaj kad god stigneš - danju, noću, svejedno... Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 05.02.2010. at 14:37

  4. #4
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    od čajeva ti mogu pomoći matičnjak,valerijana,hmelj,menta ( u principu ti i je to sastav čajeva za smirenje i spavanje kojih imaš gotovo bilo gdje kupiti).meni paše i majčina dušica.
    pomagalo mi je dugo tuširanje prije spavanja,isto kao i peterlin čitanje nečeg nezahtjevnog te sam kapala lavandu u spavaćoj sobi,i obavezno sam luftala.također se preporučuje što više boraviti na dnevnoj svjetlosti kad je zima jer se tako regulira i melatonin koji je odgovoran za usnivanje.i naravno treba spomenuti da i disbalans zdravlja može uzrokovati nesanicu,npr.anemije,visoki tlak,štitnjača i sl.mada vjerujem da je kod tebe preopterećenost.možda da ubaciš kakvu masažu u dnevni ritam da ti malo razbije stres ili barem onu masažu stopala,vele da pomaže kod stresa tog tipa.uglavnom sretno!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    ma kavu popijem samo ujutro (da dođem k sebi)...
    a da li se ovi čajevi smiju piti ako dojim??

  6. #6
    Paio avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    131

    Početno

    A zakaj ne probaš popiti bezalkoholno pivce za živce, jer bi te ono takođe moglo uspavati... Barem meni uspijeva. Ali nemoj pretjerivati. Iako su mi i moja ginekologica i djetetova pedijatrica preporučile da si čak tu i tsmo popijem i alkoholno, da ono pozitivno utječe na dojenje (jer opušta). To sve naravno stoji ako bebač nije alergičan na sastav pive...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    ja nisam uspjela. L. je toliko nemirno spavala da sam dobar dio noći bila budna čekajući njeno "stvarno" buđenje.
    na kraju je mm preuzeo malenu. kod nas je to bilo moguće jer sam se ja izdajala pa bi joj on dao bočicu.
    a ja sam spavala u dnevnom boravku i preuzela brigu o blizancima. i danas je tako.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Menta se baš i ne preporučuje. Ja sam je pila tu i tamo jer je obožavam. Kažu da smanjuje proizvodnju mlijeka, iako ja to nikad nisam primijetila jer nisam to stalno pila, obično me tak nesanica znala zgrabiti u paketu s PMS-om, daklem jednom mjesečno.

    Popij čaj za dojilje (to je ona anis-kim-komorač kombinacija) ili samo žlicu meda u vrućoj vodi.

  9. #9
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    huh meni se to i sad zna desiti oko 4-5 ujutro L spava li spava a ja cekam da se ona probudi jednostavno kao da mi se tako isprogramirao organizam. traje par ana pa onda spavam...a onda se L pocne buditi pa sve u krug

    a imala sam i fazu kad nevecer nisam mogča zaspati jednostavno mi je trebao period da mi se kako ja kazem "isprazni mozak" - pomagala mi je kamilica sa malo meda i knjiga ...i jedna mi od omiljenih mantri to je faza i proci ce

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    hvala! čaj za dojenje i inače pijem...probati ću med i toplo mlijeko...ne znam više, došla sam do faze da se bojim večeri...

  11. #11
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    pokusaj si naci nesto sto cete opustit pred spavanje- znam da je to iznimno tesko uz bebicu
    tus topli caj 5 minuta mediacije ....
    ~~~~~~~~~~~~~~~ za ugodan san

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    349

    Početno

    imala sam sličan problem.
    uzrok je bio malo povišen tlak. ništa previše, ali moj je inače nizak, pa mi je taj malo viši (koji je drugima normalan) jako smetao. uzrok tlaka su bile brige koje su me mučile, nije pomagalo ni kad sam počela jesti manje slano, ni kad sam izbacila kavu, bez kave sam još uz to sve imala i glavobolju.
    kad sam počela redovito piti sok od rajčice (savjet moje bake) tlak je pao, pa je i nesanica nestala. ne znam kako taj sok utječe na tlak, možda je bio i placebo efekt, bilo mi je bitno samo da djeluje.
    a vjerujem i da bi pomoglo opuštanje, bilo kakvo, samo da tebi paše. neka određena glazba, toplo mlijeko kako cure savjetuju, čitanje, kupka...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    16

    Početno

    Mislim da je priroda podesila mame da su uvijek jednim okom na oprezu. I meni se događa da nakon noćnog dojenja ne mogu i po uru vremena zaspati, čime nepotrebno gubim vrijeme za odmor. Još ako se to dogodi više puta tijekom noći - koma.....Znamo mi to sve.....
    Ja idem rano u krevet, ne gubim vrijeme na tv i komp, to ne uspavljuje, nego samo razbuđuje mozak.
    Počela sam čitati A. Christie prije spavanja u krevetu, samo 15-30 minuta da me uspava. Valjda sam pročitalaponovno preko njenih 50 romana, ali ako me pitate u romanu tom-i tom tko je ubojica, nemam pojma......
    Noću legnem na leđa, zatvorim oči i pokušam isprazniti glavu i potpuno se opustati. To je jako teško. Ali pomaže kada mislim samo na to kako mi se dio po dio tijela opušta i samo se skoncentriram na to. "Kosa mi se opušta, čelo mi se opušta, kapci su mi teški, oči mi se odmaraju..".i tako redom. Sretno!

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Još samo mali dodatak - meni je teže bilo zaspati ako sam to očajnički pokušavala.... (ono, imam priliku, morala bih se naspavati, ali figa...)

    Draga, OPUSTI se, reci sama sebi "nema veze, spavat ću kad mi se bude spavalo" i možda zaspiš prije tako nego ako se budeš silila... Sretno!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    nešto ranije sam ipak uspjela zaspati; popila sam toplo mlijeko s medom prije odlaska u krevet

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    ja pijem mentu svaki dan, malo stavim jedan listic ili 2, a mljeka imam za izvoz

  17. #17
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    evo popisa.
    http://www.xportal.hr/vijest/nije-za...ilje/4469.aspx
    sorry,nisam uspjela vidjeti kaj smiješ,malo sam u žurbi pa buš morala sama.

  18. #18
    Suzzy avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    TT
    Postovi
    317

    Početno

    Ajme kako znam o čemu pričaš... doživjela - preživjela. Grozno iskustvo. Znala sam plakati noću od muke. Zaspala bih dosta lako, ali čim bi se razbudila gotovo, ne zaspati i ne, samo sam čekala kad će opet zaplakati. Onda smo mm i ja odlučili da izbacimo silno cicanje noću, jedno po jedno, tako da je mm preuzeo noćna buđenja i uspavljivanje s dudom (znam da mnogi ne vole to rješenje, ali eto, pokleknula sam ). On bi odmah zaspao ko top, čim bi malecka zaspala, a ja se nisam do kraja razbudila i mogla sam dalje spavati. U konačnici smo dobili spavanje od 20-5 u komadu, onda cicanje i još smo nekako nategnuli do 6, pol 7 - spavala sam savršeno!
    Nažalost, priča više nije tako divna otkako je malena počela ustajati, no to nije tema ovog topica pa neću u detalje.

    Držim fige da što prije prođe

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •