Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: RoĐenje djeteta na zadak

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2

    Početno RoĐenje djeteta na zadak

    Poštovani,

    molim Vas mali savjet. Dijete mi je rođeno na zadak iako sam sugerirao i ženi kao i doktrici na KBC Merkur da ako smatra da postoji opasnost za ženu ili dijete ide na carski rez, dapače sugerirao.
    Naravno da doktorica (po preporuci ženine kolegice) to nije napravila i sada postoje određeni problemi za dijete (kukovi, napuknuće ključne kosti...itd). Ukratko dijete je tjedan dana u bolnici i oporavlja se navodno dobro.S mamom je sve OK. Zanima me što činiti!!!!Osim puno molitve a možda i tužbe...

    Hvala

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Nadam se da će ti netko brzo odgovoriti, jer i mene zanima komentar na tvoje pitanje. Moje prvo dijete bilo je u položaju zadkom, ali tada je to još uvijek bila indikacija za carski rez. Kad sam rađala svoje drugo dijete bilo me strah da mi se opet ne ponovi prethodna prića. Doktor mi je tada odgovorio da položaj zadkom više nije indikacija za carski rez. Evo napisala sam ovo i da se tvoje pitanje ne provuće neodgovoreno, možda netko obrati pažnju.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2

    Početno

    Hvala!

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    vuje0803,

    makar si pitanje postavio na pravnim savjetima, ja ću ga premjestiti na pdf porod.
    Možda ćeš dobiti još koju informaciju.

  5. #5
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj vuje0803 prvotno napisa Vidi poruku
    Poštovani,

    molim Vas mali savjet. Dijete mi je rođeno na zadak iako sam sugerirao i ženi kao i doktrici na KBC Merkur da ako smatra da postoji opasnost za ženu ili dijete ide na carski rez, dapače sugerirao.
    Naravno da doktorica (po preporuci ženine kolegice) to nije napravila i sada postoje određeni problemi za dijete (kukovi, napuknuće ključne kosti...itd). Ukratko dijete je tjedan dana u bolnici i oporavlja se navodno dobro.S mamom je sve OK. Zanima me što činiti!!!!Osim puno molitve a možda i tužbe...

    Hvala
    Mislim da bi bilo dobro da kontaktiraš odvjetnika, po mogućnosti nekoga tko se bavi medicinskim slučajevima, malo proguglaj i mislim da češ naći nekoga ili postavi pitanje na legalis forumu.

  6. #6
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Mislim da tvoje sugeriranje nema nikakvu težinu.
    Liječnik ga nije obavezan ni saslušati a kamo li postupiti po tvojim željama.

  7. #7
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nadam se da ce ozljede brzo zacijeliti i da ce bebica doma, mami i tati.
    Cini mi se ipak da nemas neku osnovu za tuzbu (to je samo moj dojam, nisi nesto puno napisao).
    Najvjerojatnije da sam porodjaj nema nikakve veze s problemima s kukovima jer su oni statisticki cesci kod djece u polozaju zadkom, valjda zbog samom polozaja. Ni puknuta kljucna kost nije nesto neobicno, iako nije ni tako cesta pojava.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Mislim da bit ove priče nije u tome je li liječnik trebao poslušati supruga ili ne, već je bit što je dijete rođenjem na zadak pretrpjelo određene traume. I čovjek postavlja pitanje, što sad? Ja samo mogu reći- žao mi je, bebici želim brz oporavak. Što biste postigli podizanjem tužbe, doista ne znam. Moguće je da ništa, i na to treba biti spreman. Nažalost, puno teži događaji završe pod tepihom, tako je to kod nas, naša stvarnost.

  9. #9
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da tvoje sugeriranje nema nikakvu težinu.
    Liječnik ga nije obavezan ni saslušati a kamo li postupiti po tvojim željama.
    O liječnik je itekako obavezan poslušati pacijenta, a ukoliko postupi suprotno od onoga što je pacijent tražio, mora imati dobro objašnjenje za svoju profesionalnu procjenu. Koja je očito bila pogrešna.

  10. #10
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    O liječnik je itekako obavezan poslušati pacijenta, a ukoliko postupi suprotno od onoga što je pacijent tražio, mora imati dobro objašnjenje za svoju profesionalnu procjenu. Koja je očito bila pogrešna.
    Pa nije MUŽ bio pacijent.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Koliko ja znam, položaj na zadak u hrvatskim državnim rodilištima više nije indikacija za carski rez, tako su meni rekli u Merkuru. Dakle s te strane pravno bi trebalo sve štimati. Porod na zadak bi trebao "obaviti" liječnik koji je stručan za takve porode, ali mi na žalost lječnika na porodu nemožemo izabrati.Takav porod je htjeli mi ili ne ipak porod povećanog rizika. Doista mi je žao što je to tako završilo, ali neka logika mi govori da tu baš i nema neke osnove za tužbu na osnovu onoga što je Vuje napisao. Nadam se da su bebica i mama bolje.
    Posljednje uređivanje od dani1 : 06.02.2010. at 22:28 Razlog: tipfeler

  12. #12
    Matovila avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    243

    Početno

    Prije svega bebici zelim brzi oporavak. Iakreno mi je zao da je porod zavrsio s takvim traumama za bebu.

    Ja sam nedavno rodila na zadak.... s tim da je kod mene bilo puno vise indikacija za carski:
    - iznimno rizicna blizanacka trudnoca (previse bi vremena uzelo da sve nabrajam)
    - prvo dijete (vodeci gemin) koje je bilo okrenuto na glavicu umrlo nekoliko dana prije poroda
    - drugo dijete koje (ziva beba) pokusali su okrenuti na glavicu, nisu uspjeli nego sam rodila na zadak

    Rodila sam na sv. duhu. Iako su me svi pripremali za CR, na kraju sam rodila prirodnim putem. Vjerujem da sam dosla bilo kome drugom u smjenu da bi bez razmisljanja radili carski, medjutim dosla sam u smjenu dr. habeka koji je bio izvrstan, smirujuci u kljucnim trenucima i sve je proslo u najboljem redu.

    Samo bih dodala da i porod carskim rezom ima jako puno rizika i za mamu i bebu. Zena koja je sa mnom bila u sobi rodila je carskim rezom pa je beba svejedno imala prijelom kljucne kosti i nekakvo napuknuce plucnog krila (ako sam dobro razumjela) zbog cega je beba zavrsila u drugoj bolnici. Da ne spominjem sve ostale rizike koje CR nosi sa saobom. Ne pokusavam opravdati lijecnika, ali vjerujem da je u datom trenutku odvagnuo sto je bolje

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Kod položaja na zadak nešto su češći problemi s kukovima, zbog toga što je dijete bilo u stanovitom položaju određeno vrijeme. Carski rez ne bi ništa promijenio.

    Napuknuće ključne kosti je 'normalna porođajna trauma', nešto što se događa u određenom postotku i zacijeli bez ikakvih problema. Imalo ga je i moje drugo dijete, pedijatar mi je to samo napomenuo na prvom pregledu s mjesec dana, dao da popipam tako da znam. Ništa drugo. I baš je to rekao - normalna porođajna trauma na koju nije moguće utjecati. Zacijelilo.

  14. #14
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Obzirom da je više identičnih tema otvoreno, ostavljena je samo ova. Hvala na razumijevanju

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    71

    Početno

    S obziro da je ovo tema o zadku,onda ću ovdje postaviti svoje pitanje.
    Dosata sam čitala o zadku na ovom i na drugim forumima s obzirom da sam rodila dijete koji je bilo okrenuto na zadak,imala sam carski rez. Kao posljedice koje se mogu dogoditi za bebu prilikom vaginalng poroda na zadak mogu reći da sam dobro pošla.Da se razumijemo sama nikad ne bih izabrala carsk rez.
    Samo 3 % beba se ne okrene na glavicu nego ostane u položaju na zadak prilkom poroda.Doktorica mi je rekla da je velika mogućnost da mi se to dogodi i u sljedećoj trudnoći zbog nepravilnog obilka maternice.koliko je vas kojima se beba u prvoj i drugoj trudnoći nije okrenula na glavicu i kakav su vam porod predložili?

  16. #16
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    prvo dijete rodila sam vaginalno na zadak (merkur), drugo je bilo glavicom dolje. i da je bilo na zadak, rađala bih vaginalno jer drugorotke ne šalju automatski na carski (sv. duh).

  17. #17
    Mira1984 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Ms.Ivy, kaži mi molim te, koliko ti je bila beba teška kad si je kao prvorotka išla roditi na zadak? - ja sam u istoj situaciji pa se malo brinem :/

  18. #18
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mira, moja beba je imala 3300 g i 50 cm. Isto sam bila prvorotka i sve je prošlo u redu.
    Koliko se sjećam, nije svaki položaj zatkom isti pa za neke vaginalni porod jest, a za neke nije opcija.

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    215

    Početno

    moja beba je bila u polozaju zadak i iako rodila sam na carski. porod je prosao savrseno. iako sam se uzasavala carskog, ispalo je fenomenalno.
    netko je spomenuo da bebe koje su bile u polozaju zadak da im je veca vjerojatnost problema s kukovima. zasto je to tako?

  20. #20
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    Citiraj kiri- prvotno napisa Vidi poruku
    moja beba je bila u polozaju zadak i iako rodila sam na carski. porod je prosao savrseno. iako sam se uzasavala carskog, ispalo je fenomenalno.
    netko je spomenuo da bebe koje su bile u polozaju zadak da im je veca vjerojatnost problema s kukovima. zasto je to tako?
    Zato jer su djetetove nožice prema gore, i obično dugo ostane u tom položaju pošto se ne okrene. Tako prolazi i kroz porođajni kanal...prvo guza pa ostatak tijela s nožicama prema gore. I neko vrijeme nakon poroda, nožice još nisu u ispravnom položaju prema dolje. Sve to može ostaviti posljedice na kukićima, ali i ne mora.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    54

    Početno

    nadam se da smijem staviti link

    ovdje je to lijepo i nježno objašnjeno

    https://www.youtube.com/watch?v=EPklRwlMV1Y

  22. #22
    Mira1984 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Evo samo da kažem, ipak sam rodila carski. Bebač je sada 2 mjeseca. Još vježbamo s kukićima jer su ukočeni ( sada naravno manje) ali hvala Bogu ništa strašno, iako sam se prepala sa postupkom. Naime, dijete u položaju zadak hitno ide na snimanje kukova. Nisam to znala pa sam vjerovala da nešto nije u redu. Htjela sam ići privatno, no nije trebalo, jer sam ionako hitno primljena sa mjesec dana u Klaićevoj. Možda nekome pomogne informacija

  23. #23
    Sadie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,254

    Početno

    Moja mala je isto bila na zadak. Nije išla hitno na uzv, već kad i druge bebe. Očekivala sam problemčiće s kukovima, ali dr. je rekao da su u redu. U početku je teže ispravljala jedno koljeno, al sad je i to u redu. Eto, mi smo imali sreće.
    Beba je bila 48 cm, 3,300 kg i dr. je odmah predložila cr da se ne mučimo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •