Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 282

Tema: Dojenje i prehrana

  1. #51
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Evo malo podižem:
    Ja sam od kako sam došla iz rodilišta 100% promjenila režim prehrane: izbacila sam luk, češnjak, curry, đumbir i sve ostalo što ima jak miris iz prehrane, uopće ne jedem prženo meso ni svinjetinu, ne jedem ništa kiselo ni konzervirano, mlijeka popijem dvije šalice dnevno, od toga jedna sa nessicom, naravno bez kofeina, tekućinu konzumiram u nenormalnim količinama (i prije sam pila barem 2 l dnevno), pijem (kršitelj koda)ov čaj za dojilje, po preporuci patronažne, voće samo kuhano, agrumi ne dolaze u obzir ...
    Mislim da sam očiti primjer mame koja sluša sve savjete tipa "nije dobro za bebu, SVE ti ide u mlijeko", beba je super, dobro napreduje, nema grčeve, osip ni ništa što bi se moglo povezati sa mlijekom, a sad vas pitam: Dali pretjerujem? Dali bi stvarno napravila veeeliku štetu kada bih pojela naranču ili mandarinu?

  2. #52
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    to ćeš znati samo ako probaš. ja sam izbacila jake začine, gazirano i grah, ostalo sam sve jela (in moderation, naravno). e da, nisam jela jagode jer je andrejček bio baš malen tada. apsolutno nikad nije loše reagirao na nešto što sam pojela, a ni kasnije na dohranu.

    ako beba nema grozne grčeve, veliki rizik na alergiju ili nešto slično, ne mora ni mama živjeti od lešo blitve i vode. dapače, raznolika i balansirana prehrana je posebno važna dok dojiš jer se ionako pojačano trošiš (dojenje, nespavanje, sve skupa) a i beba će se navikavati na različite okuse.

    (što se kofeina tiče, ako si pila npr. jedan nes dnevno u trudnoći, beba je navikla na tu dozu i ne bi joj smjela smetati)

  3. #53
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Frida, slobodno se možeš opustiti i, ako ti je želja, pojesti bilo što.
    Neće malenoj, gotovo sigurno, ništa biti ako ti pojedeš naranču ili mandarinu... ali nemoj pojesti cijeli kilogram.
    Ako vidiš promjene na guzi ili bilo što drugo... nećeš više.
    Nemoj alkohol, kavu pij u malim količinama... to je sve što mi savjetujemo. A sve ostalo... slobodno si formiraj jelovnik prema ukusu, običajima, budžetu...
    I... dobar tek!

    (ako se najedeš čvaraka ili slatkog kompota, moguće je da Iloni omekša stolica. ali to nije štetno)

  4. #54
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Mi smo bili extra oprezni kad se malac rodio radi grčeva koje je redovito imao, ali sada s odmakom imam neke sasvim drukčije ideje nego onda. Malac je bio isključivo dojen, ali bi se lijepo sprdio na grah ako smo ga mi jeli.
    Naknadno sam skontao da je ogromna većina problema bila vezana uz gljivice: nadimanje i grčevi kod malca, blisteri kod zakonite...

    Glede mede, pojačano mliječenje se postiže pomoću ždralovine i piskavice koja se nađe u curry mješavinama, a obje "droge" prilično ruše šećer. S druge strane, šećer, kvasac i pivo su idealne podloge za razvoj gljivica i zapravo većinu problema s malim bebama.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj cekana prvotno napisa
    Šta bi sa čajevima? Ima li to kakvog učinka na bebače, ako pijemo ciciban, komorač i sl.
    Ako će tebi to dati neku sigurnost i ako ti paše... štetiti sigurno neće.
    Ti možeš, ali bebi nemoj davati ništa.

    I ja pijem te cajeve od (kršitelj koda) i Alete,al nemam pojma jel sta pomazu :? ,meni je vazno da su ukusni

  6. #56
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa, eto...
    ispunili su svoju svrhu: fini su ti!

  7. #57
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Ma mene baš muče svi ti savjeti oko prehrane, i različite teorije što smijem što ne smijem. Ustvari, svaki dan saznam nešto novo što ne bih smjela. Andrej se prilično muči s probavom, otpočetka, još u bolnici sam imala s njim neprospavanu grčeću noć. Pokušala sam paziti što jedem, ali kako stalno jesti kuhano meso ??? ok. jedan dan piletina, drugi junetina, a što onda - stalno u krug??? Pa kuhana riba, ok, ali kako kad je fiš začinjen? Ja otprilike jedem normalno sada, samo izbjegavam kupus, grah i kelj, ali prema ljudima oko mene ispada da bih od povrća mogla jesti samo blitvu i špinat. :shock:
    Nisam uspjela skužiti jel Andreju smeta nešto više, jedino kesten i to me ubija jer obožavam kesten pire i pečeno kestenje...
    On ima grčeve, stenje, propinje se, tiska po cijeli dan, te dio noći.

  8. #58
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Evo jučer sam si priuštila cijeđeni sok od naranče, malena se nije bunila. Nekako sam si mislila da sve mogu konzumirati, naravno u umjerenim količinama ali svi znate da vas sa svih strana bombardiraju savjetima što je najbolje.
    Hvala na savjetima, idem zavirit u frižider, možda nađem još nešto što mogu probati.

  9. #59
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Citiraj cekana prvotno napisa
    a ovaj drugi, isto fini, mojoj šogici je babica zabranila da ga pije, jel veli da je zbog njega mlijeko išlo u mlazevima pa se maleni davio...
    Kako me ovo nasmijalo

    Ja tekućine popijem koliko sam žedna, a u početku sam bila stalno žedna. Sada puno manje. Mislim da nam tijelo daje dobre signale kad što treba.
    Od hrane sam jela sve i svašta, što god pojela, mali je imao grčeve, tako da ne vjerujem da je neka određena hrana bila uzrok. Ne trošim puno mliječnih proizvoda. Jedino sam primijetila nedavno da se čudno ponašao nakon što sam se pojela nekoliko mandarina. Kao da mu nije baš šmekalo.

  10. #60
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Dižem opet ovo malo.

    Termin mi je za manje od 3 tjedna i iskreno se nadam da će sa dojenjem sve funkcionirati, ali me užasno brine ta moja prehrana.
    Ljeto je, vruće, na tržnicama i kod moje mame u vrtu prekrasan izbor svježeg voća i povrća a ja to kao ne bi smjela.
    Svježe salate, lubenice, breskve ... da se bar prvo vrijeme odreknem svega ili da jednostavno jedem od svega po malo.
    Kakva su vaša iskustva u ovo ljetno doba?

  11. #61
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    lara, pročitaj topic od početka: ne postoji hrana koju ne bi smjela jesti.
    Ni "kao" ni "ne kao".

    Dakle, jedeš sve što ti paše i ne pretjeruješ ni u čemu.
    Ako primijetiš da bebi nešto smeta, to ukineš...

  12. #62
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    lara01, jesi ti bila na maloj skoli dojenja?
    spavala si, a?

  13. #63

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Moje prošloljetno babinjačko iskustvo: 1-2 kg grožđa, 5-10 klipova kuhanog kukuruza, blitva, domaći sladoled od borovnica. Sve dnevno. Dijete nijednom nije imalo grčeve.
    Napominjem da je riječ o svježem voću, kuhanom povrću koje nadimlje, nečemu što za čudo nije zabranjeno i šećeru.
    Nisam prestala piti tursku, nisam izbjegavala začineno ako mi je pasalo u tom trenutku. Nisam oko ničega dvojila. I nisam jela ono što ne volim, `a trebalo bi`.
    Čak sam sklona vjerovati kako grčevi nemaju veze s majčinom prehranom. Nimalo.

  14. #64

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Moje prošloljetno babinjačko iskustvo: 1-2 kg grožđa, 5-10 klipova kuhanog kukuruza, blitva, domaći sladoled od borovnica. Sve dnevno. Dijete nijednom nije imalo grčeve.
    Napominjem da je riječ o svježem voću, kuhanom povrću koje nadimlje, nečemu što za čudo nije zabranjeno i šećeru.
    Nisam prestala piti tursku, nisam izbjegavala začineno ako mi je pasalo u tom trenutku. Nisam oko ničega dvojila. I nisam jela ono što ne volim, `a trebalo bi`.
    Čak sam sklona vjerovati kako grčevi nemaju veze s majčinom prehranom. Nimalo.

  15. #65
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj ovca_i_janje prvotno napisa
    Čak sam sklona vjerovati kako grčevi nemaju veze s majčinom prehranom. Nimalo.
    A ja sam sklona vjerovati da uopće nemaju veze s probavom (možda kod jako malog broja beba), nego sa slabo razvijenim neurološkim sustavom bebe i "poremećenim" kod mame, pa jedno s drugim...

    Ali isto tako mislim da ono što se pojede može utjecati i smetati bebi, kako što i kako kojoj.

  16. #66
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    SVE što pojedete ili popijete se apsorbira u mlijeko i dolazi do bebe, a alkohol i u malim količinama šteti moždanim stanicama djeteta.
    Ako već popijete, pokušajte poslije toga ne dojiti neko vrijeme (sat vremena nakon konzumacije je najveća koncentracija alkohola u krvi, odnosno mlijeku).
    E, ja bih se vratila na ovo, ako mi tko može malo pojasniti to s koncentracijom nečega u mlijeku.
    Recimo za krv mi je jasno.. npr. lijek - jetra - bubrezi - krv cirkulira ... itd, ali dali se i mlijeko mjenja. Ja nekako imam dojam da to ostaje u mlijeku dok se ne posisa ili izdoji pa prolije :?

  17. #67
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    lara01, jesi ti bila na maloj skoli dojenja?
    spavala si, a?
    E i mislila sam si da ćeš mi ovako odgovoriti.
    Ovako, znam šta si rekla, čitala sam topic od početka do kraja,
    međutim razlog ovog mog pitanja je jučerašnji slučajni susret sa frendicom pedijatricom koja me uvjeravala da paradajz, lubenicu itd. ne smijem niti primirisati.
    Pa si mislim, žena friško specijalizirala, ima dvoje male djece, znam da je klince dugo dojila i valjda zna šta priča, a ja s druge strane ostala skroz zbunjena.
    :?

  18. #68
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Arijana, nisam baš razumjela što ti nije jasno: konzumiranjem različite hrane kod dojilje, može se promijeniti okus mlijeka, ali hrana sama po sebi nije štetna pa da bi naškodila djetetu. Alkohol se luči u mlijeko i naravno da je štetan, kako odraslima, a pogotovo bebama.
    lijekovi se isto luče, zato i postoje oni koji jesu i koji nisu kontraindicirani dojenju. Svaka dojilja koja treba koristiti neku medikamentnu terapiju svakako treba liječniku napomenuti da doji, a onda procijeniti je li važniji početak terapije uz dojenje ili poček do prestanka dojenja (naravno, ne radi se o nekim akutnim bolestima koje promptno treba rješavati).

    Nadam se da je ovo to što te zanimalo.

  19. #69
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ma to mi je jasno, zaboga

    Pitala sam za koncentraciju alkohola ili nečeg drugog a štetnog, u mlijeku. Dakle, kad nešto dosegne punu koncentraciju u krvi onda ta koncentracija opada i "otrovi" se izlučuju na ovaj ili onaj način, recimo preko bubrega.
    Kako u tom smislu stoji mlijeko?
    Evo konkretno; npr. sad ja popijem 2 decilitra vina, alkohol se izluči u mlijeko, ostalo ode u krv, pa se nakon određenog vremena izluči iz krvi, a što je s onim u mlijeku - da li ostaje tamo dok se to mlijeko ne posisa ili ne izdoji, tj. kako i na koji način opada koncentracija alkohola u mlijeku?

  20. #70
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    pridruzujem se Arijaninom pitanju - i meni ta ista stvar nije jasna?

    i da li postoje neki podaci o tome koliko posto popijenog alkohola zavrsi u mlijeku? Ili pitam glupost?

    jerbo sam ja jos jedna notorna alkosica (recimo casa pive u mjesec dana), pa da znam kolko sam stete napravila.

  21. #71
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ja nisam notorni alkoholičar , dapače, mrzim alkohol - da se razumijemo.

  22. #72
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Još nisam dobila odgovor :?

  23. #73
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ako si pila onda vrijedi jedino pump and dump, pogotovo ako je dijete mladje od tri mjeseca

  24. #74
    vitekova mamuška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    846

    Početno

    Spominjali su se lijekovi pa da pitam: imam kronične upale mjehura i otkad dojim pila sam antibiotik (uz koji mogu dojiti) već 4 ili 5 puta, a dojim 14 mjeseci. Kada dobijem upalu, to jednostavno ne može proći bez antibiotika tako da mislim da ne postoji neka druga solucija za rješavanje mojih mokraćnomjehrnih problema. Zanima me štete li toliki antibiotici mom sisavcu jer se ipak mali postotak lijeka izlučuje svaki put u mlijeko? Prestanak dojenja nije nužan, zar ne? Uopće ne razmišljam o prestanku dojenja, ali me malo ti silni antibiotici brinu... :/

    Usput, samo da kažem da ona fama o pivu uopće nije loša ako volite bezalkoholno pivo kao ja zbog tog mita, moji roditelji i svekiji, svako toliko mi donose po desetke boca bezalkoholne stelle, a ja samo mudro šutim i potvrđujem korist te pive za naše mnogobrojne mjesece dojenja

  25. #75
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj vitekova mamuška prvotno napisa
    Zanima me štete li toliki antibiotici mom sisavcu jer se ipak mali postotak lijeka izlučuje svaki put u mlijeko? Prestanak dojenja nije nužan, zar ne? Uopće ne razmišljam o prestanku dojenja, ali me malo ti silni antibiotici brinu... :/
    ako na drugu stranu jednadzbe stavis sve stete nedojenja, odgovor je jasan.

    jesi sigurna da su te silne stele skroz bez alkohola?

  26. #76
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ako si pila onda vrijedi jedino pump and dump, pogotovo ako je dijete mladje od tri mjeseca
    Jednom sam popila Caffetin kad me bolio zub neizdrživo, ali M. je tad već bila velika pa je mogla bez podoja, ali nije mogla zaspat bez cike. Uspavala je uplakanu na rukama, a onda bjesomučno izdajala i proljevala, pa zato pitam jeli to nužno ili nakon ne znam 3, 4, 5.. sati se mlijeko "regenerira". Znači ipak proljevat..

  27. #77
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    jesi probala s velikim dozama C-vitamina i brusnice? Meni je to strašno pomoglo prije par mjeseci, pa sam sada believer

  28. #78

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    11

    Početno

    moje iskustvo s prehranom je takvo da sam ja doslovno jela od pocetka ama bas sve, i nista nije posebno smetalo jani, cak i grah u velikim kolicinama, jerbo moj muz je lud za njim, jedino smo nas dvoje imali neke posljedice poslije , ali jana nista
    ja sam isla logikom , probam pa vidim ako joj smeta vise necu, ali ona nije reagirala na nista, grceve je imala mozda triput i to u prva tri tjedna, cak joj se mlijko jako dopalo kad sam jela cesnjak, pametno dijete

  29. #79

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    11

    Početno

    e da i morala sam mjesec dana piti augmentin zbog infekcije na noznom prstu, i doktorica mi je rekla da najnormalnije dojim jer to ne smeta dojenju, medutim jana je dobila cudne proljevaste stolice nakon 2 tjedna , zbog toga jer su joj i te male doze antibiotika kroz mlijeko unistile crijevnu floru, da napomenem bila je iskljucivo dojena cijelo vrijeme , onda je dobila bakterije za normaliziranje njene crijevne flore, (moram doma pogledati kak se zovu) na recet koje smo joj prije podoja stavljali u usta i nakon pet dana uz stalno dojenje i te bakterije sve se normaliziralo

  30. #80
    vitekova mamuška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    846

    Početno

    Probala sam svašta, već 9 godina imam upale mjehura. Pila sam i neke homeopatske pripravke, i čajeve, pa iscijeđeni limun sa destiliranom vodom, pa brusnice, čak mi je urolog stavljao neki jaki lijek koji smo nabavili u Njemačkoj,a ubrizgava se ravno u mjehur...nakon toga su upale prestale,ali su ponovno počele nakon pola godine... Dobila sam ime neke doktorice u Zg u Klinici za infektologiju koja navodno riješava takve probleme, ali pričekat ću da prestanem dojiti jer pretpostavljam da bi mi dala jaču terapiju, a zasada izbijegavam lijekove koliko god mogu...

  31. #81
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Arijana, glede alkohola, na portalu pise:

    "Ubrzo nakon konzumacije alkohol prelazi u majčino mlijeko (nalazi se u istoj količini kao u krvi) mijenjajući mu miris i okus. Umjerena, ali redovita konzumacija alkohola kod majke djeluje na smanjenje proizvodnje mlijeka i na refleks otpuštanja mlijeka, te ga može i blokirati. Kod djeteta može poremetiti raspored spavanja (bebe su pospanije, lakše zaspu, ali se brže bude), usporiti rast i motorički razvoj."

    Najvise ga ima 30-60 minuta nakon konzumacije, odnosno 60-90 minuta ako je konzumiran s hranom. Kod zene od 55 kg potrebno je 2-3 sata da se kolicina od jedne case piva ili vina potpuno ocisti iz organizma.

    Medjutim, sto se vise alkohola uzme, teze se cisti iz organizma. Npr. organizam zene od 55 kg treba do 13 sati za eliminaciju alkohola unijetog jednim zestokim picem.

  32. #82
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    A ako žena ne doji kroz tih 13 sati, da li je alkohol otišao iz mlijeka ili je ostao, to se ja pitam (doduše, ne za alkohol nego za analgetike).

  33. #83
    mamaineven avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Veliko Trgovišće
    Postovi
    1,253

    Početno

    Bok! Mogu li vam postraviti jedno pitanje. Vidim da vi govorite o jako malim bebama a moj Neven ima 13 mj. pa me zanima smijem li ja početi jesti gljive i jesu li one preko mlijeka opasne. Mislim, već ih sanjam po noći. Ne bi jela neke iz prirode, evo samo šampinjone. Help!!

  34. #84

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Koliko mama i beba toliko i razlicitih iskustava, kao i u svemu, trudnoci, porodu itd.Cure, mene samo zanima kako skuziti sto bebi iz tvoje prehrane smeta?Npr. u popodnevnim satima jedem kikiriki, nakon koliko vremena mogu ocekivati neku reakciju, odnosno, nakon koliko vremena to dospije u moje mlijeko?THX

  35. #85

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    mamaineven, slobodno se baci na gljive. naravno, provjerene.

  36. #86
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Arijana, ako ne izbacis mlijeko izdajanjem, ono ostaje puno cega-si-vec-pojela ili popila.

    Barbi, ako je dijete jako alergicno na nesto u majcinom mlijeku, reagirat ce unutar nekoliko minuta nakon izlaganja alergenu. Inace reagira 4 do 24 sata nakon izlaganja (odnosno sisanja mlijeka u kojem je alergena tvar).

  37. #87

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    180

    Početno

    Jucer smo jeli skusu sa rostilja i ja sam pojela manji komadic ribe,i nocas kad je mlijeko pocelo curiti po svuda (kao i inace ), meni smrdi riba!! Mala papa sva sretna i nista joj ne smeta, a meni je se stomak digao jer mi mlijeko smrdi po ribi! Ovo je prvi puta da sam namirisala hranu u mlijeku, pa me malo iznenadilo :/

  38. #88
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    barakuda, to ti je super!
    to je samo dokaz da ne treba u 4. mjesecu započinjati s dohranom "kako bi dijete naviklo na okuse".
    Oni kroz majčino mlijeko isprobavaju okuse od prvoga dana.

    A tvoja curica će očito - voljeti ribu

  39. #89

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    180

    Početno

    n astavak slijedi: jutros kad se probudila, bljucula je na MM, nakon toga je i on smrdio na ribu!! Ma znam ja da mlijeko prima okus onoga sto mi pojedemo, ali ovako intenzivan miris me bas zaprepastio!

  40. #90

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,198

    Početno

    barakuda, umirem od smijeha

  41. #91
    ivanaos avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    osijek-bilje
    Postovi
    414

    Početno FIT FOR LIFE

    zašto se ne smiju tj svi to nekako govore, jesti agrumi. Ja ću roditi u 11 mj i tada ima puuuno mandarina koje obožavam i strašno mi je pomislit da ih neću smijet jesti, tim više što su prezdrave. Zna li netko nešto o prehrani =Fit for life= za vrijeme dojenja? Meni ta prehrana tj stil života strašno odgovara i smatram ju najzdravijom, pa tako i za bebu. Ukratko do 12 sati isključivo svježe voće u neograničenim količinama, od 12 žitarice, svježe salate i povrče ili riba i povrče(meso ne volim) te puno mahunarki i orašastih plodova, izbačeno mlijeko i mliječni proizvodi. Dosta sam to proučavala i jedno vrijeme sam se tako hranila i imala sam jako puno snage i nisam bila pospana i opčenito nikad tako fit- osnovni princip je jesti hranu koja daje energiju a to je svježa hrana, a nus poslijedica je gubitak tjelesne težine. Voljela bih nastaviti tj više se prisržavati kada budem dojila jer mi se to čini logično da ću i ja i beba imati više snage.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,198

    Početno

    jer su oni dosta alergeni

  43. #93
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Slobodno jedi SVE

    Neki tvrde za agrume da su alergeni, Richter (koji je alergolog) tvrdi da on prvi put cuje da su agrumi alergeni. Pa ti znaj :?

    Ukoliko agrumi tvom djetetu budu smetali - primjetit ces. A mozda ce djetetu smetati sasvim nesto deseto sto nije na niti jednoj listi, a mozda mu nece smetati bas nista.

    Nista si nemoj uskracivati apriori, jedi sve. Ukoliko vidis smetnje, lako je to onda izbaciti iz prehrane.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    27

    Početno

    Uvijek kad procitam da se ne smiju piti gazirana pica, kopka me jedno pitanje:
    Da li se smije piti Jamnica (mineralna GAZIRANA voda) za vrijeme dojenja, ako ne zasto??
    (U trudnoci sam ju pila, po preporuci dr opce prakse radi niskog tlaka. Takodjer sam pila i Donat Mg, radi Mg po preporuci ginica. I Jamnica i Donat su gazirane vode...)

  45. #95
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Sto se gaziranih pica tice, ja nisam cula nista posebno o njima. Vjerujem da ih se ne preporuca zbog toga sto generalno nisu zdrava za konzumiranje sto imaju previse secera, sto imaju kofeina, itd. nego je puno zdravija voda. Ja bih rekla da nije problem u mjehuricima nego u tim drugim sastojcima sto sam gore spomenula. Tak da ja ne vidim kak bi npr. donat Mg bio stetan

  46. #96
    Engls avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    549

    Početno Grčevi

    Primjetila sam da mi se E.muči kada joj dajem Plivit D3. Napravili smo i eksperiment. Da li da ne dajemo taj vitamin D dok ne prođu ta prva tri kritična mjeseca? E.ima 8 tjedana.

  47. #97
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Odluka je stvarno na roditeljima...
    I na ovom Forumu ima mama koje svojoj djeci nisu davale D vitamin, na osnovu vlastitih istraživanja i saznanja.

    To nije u našoj domeni, ipak se moraš posavjetovati s pedijatrom.

    Potraži što su pisale te mame koje nisu davale D3 kapi.

  48. #98
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    khm, khm, podižem topic - evo citata iz knjige" the womanly art of breastfeeding", la leche ligue international, na temu konzumacije alkohola:
    "učinci alkohola na dojenje proporcionalni su količini koju majka konzumira. nije dokazano da je količina alkohola koju prima beba majke dojilje koja ponekad nešto popije ili ograničava konzumaciju na najviše jedno piće na dan štetna. ako povremeno uživate u večernjoj čaši vina, ili u hladnom pivu za vrućeg ljetnog dana, nema razloga da se toga odreknete ako dojite.
    istina je da alkohol slobodno ulazi u majčino mlijeko i najviše ga je 30 do 90 minuta nakon konzumacije. nakon što majčino tijelo razgradi alkohol, a taj proces traje dva do tri sata, alkohol je eliminiran iz njenog sustava i iz mlijeka. ipak, što je više alkohola uneseno u organizam, više će ga biti u mlijeku i bit će potrebno dulje da se on eliminira..."

    znači, ne treba mlijeko izdojiti i baciti, alkohol "izađe" iz mlijeka nakon nekoliko sati.
    zaključak - mame starijih beba koje već papaju krutu papicu i rijeđe doje, mogu mirne duše popiti malo vina ili piva ako znaju da neće bebu dojiti slijedeća tri - četiri sata.
    ja inače nikad ne pijem, pa tako ni sada, ali tek toliko da utješim one koje ponekad malo "licnu" - ne morate se izdojiti i ne morate baciti mlijeko, samo trebate pričekati neko vrijeme i onda možete bez brige dojiti.

  49. #99
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    puhovi, istina je.
    zato mi i kažemo da se sve te zabrane odnose na majke skroz malih beba kojima je manja koncentracija alkohola u mlijeku štetnija nego što je to većoj djeci.

    savjetujemo i otezanje dojenja barem sat vremena nakon konzumacije.

    Naravno da nije isto popije li mama čašicu kad joj beba ima tri mjeseca i non stop je na cici, ili mama jednoipolgodišnjeg djeteta koje ima i veću otpornost, i dojenje mu nije isključiva prehrana, i, pretpostavimo, rjeđe doji.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    27

    Početno

    A sto je s alkoholom u kolacima npr. rum u orehnjaci se dodaje prije pecenja. Da li to ishlapi tijekom pecenja i ostane samo aroma ili ostane i alkohol?

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •