Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Skupljene šakice

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2

    Početno Skupljene šakice

    Molim pomoć!

    Moja 4mjesečna djevojčica još uvijek u ležečem položaju na trbuhu ima čvrsto skupljene šakice, ponekad toliko čvrsto da skroz poplave! U ležečem položaju na leđima iste su poluotvorene ili lagano stisnute.

    Ne bi to bilo toliko zabrinjavajuće da nam se pedijatrica nije izderavala da kako to da dijete ima tako stisnute ručice, da to nije normalno...blago rečeno prepali smo se. Stalno sa njom vježbamo, otvaramo joj ručice,stišćemo ih da se otvori dok leži na trbuhu ali za sada nekog konkretnog pomaka nema.

    Može li mi netko reći da li postoji vremensko razdoblje do kada se to mora savladati ili nešto zaista nije u redu sa mojom princezom?

  2. #2
    Paio avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    131

    Početno

    Da li su joj rukice stalno skupljene ili samo dok leži na trbuhu? Moguće da je u fazi kad joj ne paše ležanje na trbuhu i na taj način protesira odnosno se boji.

    A kakva je to pedijatrica koja se izderava na roditelje????

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    Javljam ti se kao mama vježbača. Naš prvijenac je imao dosta motoričkih problema, a jedan od znakova jesu upravo stisnute šakice nakon napunjena 3 mjeseca života. Ne znam samo zakaj se pedijatrica izderavala na vas. Umjesto toga vam je trebala reći da to može, ali i ne mora biti pokazatelj nekakvih neuroloških poteškoća koje se mogu, ali i ne moraju odraziti na motoriku (više ili manje) i shodono tome poslati vas na dodatne preglede). Prvi u nizu je obično ultrazvuk mozga (da se vidi postoji li kakva trauma na mozgu u vidu krvarenja - često nastaju prilikom poroda). Nakon toga treba obaviti pregled kod neuropedijatra i fizijatra. Od potonjeg dobijete vježbice koje izvodite u skladu s njegovim preporukama.
    Znam da ovo na prvu loptu ne zvuči lijepo, ali ne treba dizati paniku. Ako se pokaže da postoji kakav problem vi još uvijek imate dovoljno vremena da ga riješite. Vježe u dojenačkoj dobi čine čuda i to kod puno teže oštećene djece (jer da tvoja bebica ima kakav značajniji problem to bi se pokazalo već puno ranije).
    Sad - ili možeš tražiti pedijatricu da ti daje uputnice i to sve obavljaš u bolnicama ili možeš i sama ići privatno.
    Kako smo prošli svašta mogu ti savjetovati da UZV mozga možeš privatno obaviti u poliklinici Helena ili Sabol. Dr. Sabol u ovoj potonjoj je i neuropedijatar, ali me se baš nije dojmio jer mi je u usporedbi s pregledom neuropedijatra na Rebru (ali na koji se dugo čeka) njegov izgledao prilično ofrlje. Jako dobra fizijatrica je dr. Doko (ima istoimenu polikliniku u Dubravi i tamo možeš i s uputnicom (dugo se čeka) ili bez). Kod nje se dobiju i vježbice koje se izvode doma (iako neku djecu naručuje i na vježbice kod njih).
    Postoji još jedna opcija, a to je Maka u Velikoj Gorici. Vlasnica je viši fizioterapeut specijaliziran baš za djecu. Puna je ljubavi za svoj posao i djecu i to je zapravo njen život. Ona svoj posao fakat radi iz ljubavi. K njoj možeš otići i prvoj bez igdje ikakvog drugog papira i reći samo kaj vam je rekla pedijatrica i da bi rado da pregleda dijete. Kod njih se može i kontinuirano vježbati ili vježbati doma pa povremeno dolaziti provjeriti status i dobiti nove vježbice. Tu je link na njih i osim ove lokacije na stranici imaju još jednu baš u samoj VG (http://www.maka.hr/).
    Ak te još kaj zanima, javi se.
    I bez panike, AKO i postoji kakav problem sve je rješivo.
    Naš prvijenac je danas vrlo spretan i živahan 5-ogodišnjak.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2

    Početno

    Drage moje,
    hvala vam na pomoći.
    Ona ima stisnute ručice samo dok je na trbuhu i više manje ih stalno trpa u usta, ali dok je u bilo kojoj drugoj poziciji rijetko, ali ponekad, ima tako stisnute šakice. One su onda uglavnom poluotvorene.
    Sama pomisao da ima nekakvih neuroloških problema me baca u totalnu depresiju, ali je bolje informairati se i riješavat problem dok je još tako mala zar ne?

    Još 1x HVALA PUNO!!
    p.s. Ozbiljno razmišljam o mijenjanju pedijatrice

  5. #5
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Svakako trebaš otići k fizijatru na obradu i dalje sve prema njihovim uputstvima (najvjerojatnije medicinska gimnastika po Bobathu). Sretno!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    105

    Početno

    Eto citam tvoju temu i vidim da i moj decko isto drzi skupljene sakice kada je na trbuhu i isto ih stavlja u usta. I on je sada napunio 4 mjeseca. Eto ja uopste nisam to videla kao moguci problem a sada sam se skroz prepala. Inace se pre dva dana poceo okretati sa trbuha na ledja, glavicu drzi cvrsto i pravo kao i sve drugo sto se tice motorike mislim da je u redu i po onome sto sam citala o razvoju deteta u 4 mjesecu zivota.

  7. #7
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    cure, imate već ovdje obrađenu ovu temu
    http://www.roda.hr/forum/threads/341...ni-%C5%BEivota

  8. #8
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    isto mama vježbača.nama je najteži problem za ispraviti bilo upravo to sa šakama.najčešće dolazi od hipotonog trupa.ja ti savjetujem da se obratiš fizioter.,a ako imaš para mogu ti dati i broj od naše privatne kaj nas je doma dolazila vježbati.ona stvarno čuda radi,a i sama je imala sina sa krvarenjem u mozgu 3. stupanj pa zna i iz prve ruke kako je to.
    uglavnom,bez panike ali ja bi definitivno napravila UZV mozga (iako se možda sada više ništa neće ni vidjeti jer se eventualno krvarenje povuklo) i kontrolu motorike.sada već počni sa baby handlingom.http://www.udruga-oko.hr/_images/doc...und_finale.pdf
    što više neka bude na trbuhu i neka nema igračke koje može držati sa zatvorenom šakom,samo neke koje mora primiti tako da mora do kraja otvoriti šaku.ima još vježbi ali nezahvalno je ih davati ako nisi stručnjak,pa bi radije da pričekamo što će ti reći i individualno preporučiti.osobno smatram da je dobar fiziot. ključan.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    1,002

    Početno

    Još jednamama vježbača - nama je upravo pedijatar ukazao na tu zatvorenost šaka. Nemoj paničariti, sve se to laganim vježbicama dovede u normalu,mi danas imamo zdravo i motorički napredno djete, a puno toga prepisujem upravo vježbanju. Preporučam fizijatra Mladena, zaista je divan s djecom i vrhunski fizijatar. Prvi pregled jebesplatan, tako da nemaš što izgubiti ako želiš da procijeni stanje tvog djeteta. http://studioaurora.hr/fizioterapeutski-tretmani/
    Sretno i bez panike!

  10. #10
    amalia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    167

    Početno

    nadovezujem se na ovu temu: nama je pedica preporučila odnosno dala uputnicu za fizijatra za vježbice jer nam se malecka ne oslanja na nogice dok je se drži ispod rukica. Kad smo došli doma s pregleda ja sam je provala pridržati i ona se oslanjala, baš je pružala čcrsti otpor, Jel moguće da je pedica pogriješila sa svojom procjenom? šta o tome mislite

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    664

    Početno

    potpisujem hm, i naša N. je imala zatvorene šakice i bila hipertona, a uz malo vježbanja i truda, iznimno je spretno i okretno dijete, s 4 godine skija, kliže, pliva, i uglavnom je brža i spretnija od vršnjaka (čak i dečkiju), tako da preporučam ne paničariti i očajavati (mi na žalost jesmo kad smo saznali!), otići neuropedijatru (dr Sabol ili dr. Kovač kod Sabola) i fizijatru (nikako ne dr. Polovini, a prepručam Goljak, dr. Žućko) i utvrditi stanje što prije i početi s vježbanjem! Sretno!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    141

    Početno

    ja bi isto pitala nešto na ovu temu. moj dečkić će za bar dana navršiti 4 mj. Isto ponekad primjetim da drži jednu šakicu zatvorenu, ali palac nije u šaci već vani. I to radi na kratko. Inače poseže i može uhvatiti zvečku s obje ruke i prinosi ustima. Unekoliko navrata se okrenuo na bok i drapao kutnu. Isto ne znam da li je onda ta šakica problem. Osim toga kod presvlačenja mu želim vježbat kukiće , ali on ispruži i ukoči noge i nema šanse da ih savijem. To tako radi u posljednje vrijeme,prije smo vježbali bez problema. Ne znam , možda odbija namjerno? Inače mlati nogicama , savija ih. Pedijatar kaže da je sve ok, bili smo na uzv kukića i preporučeno je široko povijanje i razgibavanje, s tim da je ortoped rekao da kad leži na trbuhu vuče malo na desno, ali nije tome pridavao neku pažnju? ja kad ga stavim potrbuške on se svali na bok, pa nekad i na leđa. Ne znam da li to radi svjesno, odnosno želi se okrenut ili ga "vuče" ta desna strana? Ne znam imam li razloga za brigu kad nitko osim mene ne pridaje pažnju tome. ?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •