Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 154

Tema: Fizička aktivnost nakon ET ili FET

  1. #1
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno Fizička aktivnost nakon ET ili FET

    Imamo temu "Nakon transfera" ali smo tamo orijentirani na to kako se osjecamo i moguce simptome trudnoce.
    No mene zanima u kojoj mjeri se fizicki naprezete nakon transfera.
    Ja recimo prvi dan cijeli prelezim.
    Drugi vec imam crve u guzi, pa bar skuham nesto nabrzaka.
    Treci sam vec u laganoj setnji i radim sve kucanske poslove, osim sto ne dizem nista teze od 3 kile.
    Cetvrti sam vec na poslu s obzirom da imam uredski posao bez vecih stresova.
    Znam da neki doktori preporucuju mirovanje, neki samo kazu da ne dizemo nesto tesko i da ako osjetimo nervozu popijemom Normabel, treci opet nesto trece....
    Zanima me kako vi stojite sa time.

  2. #2
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ja razmišljam slično, jedino što nakon 3-4 dana ne mogu više kontrolirati ponašanje, pa i dignem nešto teže, a radim i sve ostalo (odnose nemamo ). Mislim da mirovanje nema nikakve veze s implantacijom (naravno, ne mislim da treba trčati maraton ili planinariti, no normalna svakodnevna aktivnost sumnjam da može škoditi).

  3. #3
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Ja sam sve aktivnosti gurala uobičajeno, dakle odlazak na posao, kućanski poslovi, ali laganini, bez podizanja teških predmeta i jakog naprezanja... Jedino sam u to vrijeme izbacila fitness/aerobic i vožnju biciklom. Keksa je bilo , i kako se vidi iz potpisa, nije smetalo implantaciji...

  4. #4
    molu avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    901

    Početno

    ja sam doma, ali ne lezim, osim kad me utrici smantaju (iako ih ne pijem, meni se stalno spava. Mada, kad bolje razmislim, ja bih uvijek mogla spavati. Imam uredski posao al se psihicki totalno izmaltretiram - tak da si dopustim "luksuz" biti doma. Odnose isto nemamo. I da, slažem se s Vikki da to ništa ne smeta za impaltaciju - il bu il nebu

  5. #5
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj Superman prvotno napisa Vidi poruku
    Keksa je bilo , i kako se vidi iz potpisa, nije smetalo implantaciji...
    Dragocjena informacija, Superman

  6. #6
    molu avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    901

    Početno

    Superman sad kad vidim tvoj post i potpis - ja bih malo keksa

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kako kad, mijenjalo se to tijekom anamneze. Kad je uspjelo, nije bilo nikakvog mirovanja, sutradan nakon ET-a na uredski, nestresan posao. S time da ja i inače ne radim neki heavy sport tipa pilates, trčanje, power aerobic, mountain biking... Sve osim seksa... Ali nekako mislim da će za 5 godina sve zabrane ukinuti jer niti za jednu nije dokazano da ima neke veze s implantacijom.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.02.2010. at 13:29

  8. #8
    AuroraBlu avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,688

    Početno

    Meni je zapravo pasalo mirovanje na dan transfera i još 2 dana poslije. Sve nakon toga mi je too much, mirovanje preko volje, i iako sam bila doma normalno sam dejstvovala (naravno, nisam micala namještaj). I bila bi išla radit nakon ta 2 dana da nije napadao snijeg a ja živim na vrh brda i nemam zimske gume

  9. #9
    diabolica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Rijeka zapad
    Postovi
    527

    Početno

    Meni isto odgovara mirovanje nakon transfera...zapravo sam si u ovih par dana napravila sve sitne stvarčice koje nikad ne stignem u normalnoj svakodnevnici...npr. posložit slike u album ili pročitat dobru knjigu ili raditi nešto kreativno što me smiruje....ne dižem ništa teško, poslije utrića si malo odležim ali da bih mogla na posao i mogla bih jer je isto uredski...samo stresan je i ne želim se uzalud živcirat pa ozbiljno razmišljam da iskoristim svih 14 dana bolovanja koliko mi je dr. napisala. I da, nemož vjerovat koliko dobrih serija ima dopodne dok sam na poslu....hehe...mogla bih se navući ...pogotovo na meksičke.

  10. #10
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ja imam uredski posao, ali psihički izuzetno napooran posao
    još se dvoumim hoću li ići raditi ili ne, al nekako više naginjem da neću
    u prvom postupku sam bila doma tjedan dana, a u drugom (uspješnom) sam bila skroz doma
    i nisam ništa radila, samo odmarala
    sad doma imam djetešce pa ne mogu samo odmarati, al baka će biti stalno s nama pa neću morati ništa fizički raditi

  11. #11
    Nene2 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,044

    Početno

    Pokušala sve- od ležanja do branja maslina. Mislim da nema utjecaja, ako nije nešto pretjerano.

  12. #12
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    A sto mislite, smeta li masaza ramena UZV-om i masaza trtice strujom za implantaciju? Ja mislim da ne bi smjelo smetati jer i jedno i drugo prokrvljuje a nema stetnih zracenja....
    Fizijatar kaze da ne smeta jer inace ni jedna trudnica UZV-a ne bi vidla, no kako idem na terapije zbog prometne koju sam imala ne bih riskirala ako ne moram. Da radije pricekam sa terapijama?

  13. #13
    molu avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    901

    Početno

    ja mislim da apsolutno ne smeta. I na tvom mjestu nebi odgađala terapije

  14. #14
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Ja sam u mojem nedobitnom stimuliranom mirovala.
    U dobitnom FETu od kojeg nisam ništa očekivala kuhala sam, prala prozore, vozila se autom sama na injekcije nakon transfera po ne baš uštimanim cestama, jednom riječju ponašala se kao da nisam niti bila na tranferu (dobro, nisam baš planinarila).
    U mojem slučaju mirovanje se nije uopće pokazalo dobitnim, naprotiv...
    Čak i kad sam saznala za T, moj MPO doc rekao je da odem na čuvanje trudnoće jedino ako imam stres na poslu, za daljnje mirovanje isto nije bilo potrebe.

  15. #15
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno

    kod nas nema u principu nikakvih zabrana u vremenu poslije transfera.
    cak sam ja na svoje insistiranje ostala da lezim na klinici sat vremena, inace nema ni toga.
    ali preporucuju da se do bete izbjegava vjezbanje, tj. sve sto dovodi do kontrakcije trbusnih misica, kao i sex, sa partnerom ili samostalno
    Posljednje uređivanje od hanumica fata : 16.02.2010. at 19:57

  16. #16
    ivica_k avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    1,835

    Početno

    meni je transfer bio u petak, napomenuto mi je da dva dana ne dižem veći teret (više od 2,5 kg) i ne bavim se sportskim aktivnostima. u ponedjeljak sam otišla na posao kao da se ništa nije dogodilo...i nije, beta je bila 0,00

  17. #17
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tikica_69 prvotno napisa Vidi poruku
    A sto mislite, smeta li masaza ramena UZV-om i masaza trtice strujom za implantaciju? Ja mislim da ne bi smjelo smetati jer i jedno i drugo prokrvljuje a nema stetnih zracenja....
    Fizijatar kaze da ne smeta jer inace ni jedna trudnica UZV-a ne bi vidla, no kako idem na terapije zbog prometne koju sam imala ne bih riskirala ako ne moram. Da radije pricekam sa terapijama?
    Da pitaš Lučija pred jedno par godina rekao bi ti apstinirajte... Najvjerojatnije... Da ga pitaš danas, ne znam što bi rekao... Kužite vi kako se to mijenjalo tijekom godina... Pred jedno valjda 5-6 godina su na SD-u ona dva snagatora što voze trudnice i operirane žene, ako su bili slobodni, dizali žene s gino stola i rolali na kolicima negdje. Iz današnje perspektive to bi, valjda, bilo smiješno...

    Ja bi za ramena išla garant. Za trticu... e, to ne znam. Sad ću ti reć' nešto turbo "pametno" - pitaj Vlaisavljevića tj. doktora koji će ti bit na transferu. Opet, i to ti je vjeorjatno uvjetovano kako ćeš postavit pitanje - ako kažeš da stvarno moraš na terapije i jel' baš to tako smeta - možda dobiješ odgovor ma, možete. Ako pitaš ja se bojim ići na tu terapiju, možda ti kaže a bolje nemojte.

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj ivica_k prvotno napisa Vidi poruku
    meni je transfer bio u petak, napomenuto mi je da dva dana ne dižem veći teret (više od 2,5 kg) i ne bavim se sportskim aktivnostima. u ponedjeljak sam otišla na posao kao da se ništa nije dogodilo...i nije, beta je bila 0,00
    E, a u Marboru, primjerice, kažu da je OK dizati (ne puno itd.) dijete od nekih 15 kg...

    Mislim da je to sve ciao za koju godinu... Za seks i kontrakcije materice predviđam 5 godinica da će izdržat kao zabrana.

  19. #19
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Baš sam jučer nešto računala... Da sam bila doma svaki put 15 dana nakon svojih 9 transfera, to bi bilo 135 dana, dijeljeno 30, ispada 4,5 mjeseci da sam trebala bit doma. Neka žena koja ide, recimo, u prirodnjake iz mjeseca u mjesec, da je svaki put 15 dana doma, neka preskoči 3 ciklusa godišnje, to bi bilo 9 ciklusa x 15 dana, isto bi valjda 4,5 mjeseci godišnje trebala odležati ili biti na bolovanju... Za neko "možda" jer jednoznačna veza između mirovanja i usjpeha nije uopće dokazana - piše i u MB brošuri.

    Moja je poruka - neka svako napravi kako mu paše, vis-a-vis posla, života, njegovog temperamenta i sl. Uz neke još uvijek ograde - neseks (a i to mi je sve više upitno jer kako bi zdrave žene ostajale trudne da to implantaciji tako šteti), ne neki ludi sport. Jednom kad se došlo do embrija, implantacija je stvar više sile ili sreće tj. kvalitete embrija koju ovim evropskim metodama blastocista i lijepog izgleda embrija još ne možemo prokljuviti, kod većine žena. Mirovanje sim-tam. Tako ja mislim.

  20. #20
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Da pitaš Lučija pred jedno par godina rekao bi ti apstinirajte... Najvjerojatnije... Da ga pitaš danas, ne znam što bi rekao... Kužite vi kako se to mijenjalo tijekom godina... Pred jedno valjda 5-6 godina su na SD-u ona dva snagatora što voze trudnice i operirane žene, ako su bili slobodni, dizali žene s gino stola i rolali na kolicima negdje. Iz današnje perspektive to bi, valjda, bilo smiješno...

    Ja bi za ramena išla garant. Za trticu... e, to ne znam. Sad ću ti reć' nešto turbo "pametno" - pitaj Vlaisavljevića tj. doktora koji će ti bit na transferu. Opet, i to ti je vjeorjatno uvjetovano kako ćeš postavit pitanje - ako kažeš da stvarno moraš na terapije i jel' baš to tako smeta - možda dobiješ odgovor ma, možete. Ako pitaš ja se bojim ići na tu terapiju, možda ti kaže a bolje nemojte.
    Kojih 5-6 godina, mene su pretprosle godine ta dva "snagatora" nosila s gin. stola u krevet na SD. I to ne kad su bili slobodni, vec pod obavezno. Jos ti fino uzmu i gacice i papucice i to stave na tebe da slucajno ne zaboravis
    Imas pravo, pitati cu na transferu.

  21. #21
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ajme meni, još se nisu updateali... Ma dobro, budu, vjerojatno računaju " ne može štetit", puno toga ide pod tom premisom.

    BTW, za svakog koga muče te dileme, a nezgodno im je pitati... Mrvice neće ispasti ako se čučnete i idete skupit robu iz mašine, neće ispasti ako imate tvrđu stolicu pa se naprežete... Naime, od progesterona (bilo ovoga koji je od trudnoće, bilo ovoga kojeg stavljate - utrogestana) može doći do tvrđe stolice, to ništa ne šteti...

    U MB-u su smislili utješnu sliku koja žene uglavnom smiri - embriji su kao mrvice maka između dvije šnite kruha namazane marmeladom - nemaju di otić... mogu se jedino ugnijezdit ili ne (to je moj dodatak).

  22. #22
    anaea40 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj tikica_69 prvotno napisa Vidi poruku
    A sto mislite, smeta li masaza ramena UZV-om i masaza trtice strujom za implantaciju? Ja mislim da ne bi smjelo smetati jer i jedno i drugo prokrvljuje a nema stetnih zracenja....
    Fizijatar kaze da ne smeta jer inace ni jedna trudnica UZV-a ne bi vidla, no kako idem na terapije zbog prometne koju sam imala ne bih riskirala ako ne moram. Da radije pricekam sa terapijama?
    Ja ne bih išla na struju na leđa jer je kontraindikacija trudnoća. Sretno Tikice na transferu sutra.

  23. #23
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    tikica, i ja bih isto pitala za struju...
    ovo za rame mi zvuči ok, al ne znam za struju... pitaj pa odluči
    i sretno!

  24. #24
    pepy26 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    42

    Početno

    Citiraj tikica_69 prvotno napisa Vidi poruku
    A sto mislite, smeta li masaza ramena UZV-om i masaza trtice strujom za implantaciju? Ja mislim da ne bi smjelo smetati jer i jedno i drugo prokrvljuje a nema stetnih zracenja....
    Fizijatar kaze da ne smeta jer inace ni jedna trudnica UZV-a ne bi vidla, no kako idem na terapije zbog prometne koju sam imala ne bih riskirala ako ne moram. Da radije pricekam sa terapijama?

    Tikice, ja ti radim kao fizioterapeut i na tvom mjestu ne bi primala ultrazvuk (razlika je između terapijskog i dijagnostičkog ultrazvuka) niti struje jer je trudnoća apsolutna kontraindikacija... Imali smo par slučajeva da su žene bile trudne/sumnjale na trudnoću i trebale ići na terapije za vrat i sl., pa im kolegice nisu davale (kao i naša fizijatrica).
    Tako i ja mjesec dana prije SVAKE stimulacije jajnika ne radim u blizini ultrazvuka, lasera i magneta... Bolje biti oprezan.
    Lagane vježbe ne škode

  25. #25
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja sam još pred par godina čitala neku australsku studiju da u ejakulatu ima nekog vraga što čak može pomoći implantaciji i prema tom članku su žene koje su nakon transfera imale keks imale bolje rezultate. E sad ja baš i nisam sigurna u to, jer ne znam zašto nam ne bi onda nakon transfera napravili i neki "AIH light". I kod nas također vlada suša u to doba.

  26. #26
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    pepy26, hvala ti puno...izbjegavat cu onda to u sirokom luku

  27. #27
    dani82 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    1,186

    Početno

    Meni je ovo prvi IVF. Prva sam 2 dana većinom ležala, do 5dpt sam bila malo aktivnija po kući, ali sam sve svoje kućne poslove prepustila dragom, kuhali su svi mama, seka, svekrva, baka, samo ne mm (koji je po struci kuhar) i ja. Odlučila sam tako da se ja malo odmorim od svakodnevnih obaveza, a ne toliko zbog mišljenja da će mi išta od toga štetit začeću.Danas sam prvi put skuhala ja ručak, pomela kuću (nisam htjela usisavat), vodila psa veterinaru, imala instrukcije, raširila robu... U ponedjeljak se vraćam na posao, iako do ß imam još tjedan i pol.
    Moram priznat da mi je već dosta kuće. Seksa nema do daljnjeg.

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    106

    Početno

    Ja sam prva dva pokušaja dosta mirovala i sad nakon što sam pročitala sve živo što se moglo pročitati na njemačkom i engleskom jeziku na tu temu sam ovaj treći puta odlučila ponašati se posve normalno. Naravno samo bez dizanja težeg tereta, bazena, saune i sporta.

  29. #29
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Ja sam prvi put mirovala tjedan dana pa išla raditi- ništa, drugi put sam mirovala sve do bete-biokemijska, sad treći put planiram mirovati eventualno na dan transfera i mislim odmah ići raditi. Kao što je ina napisala, kad bi svaki put uzela po 15 dana bolovanja vjerojatno bi za par mjeseci ostala bez posla. A i nije samo to razlog, sad sam definitivno uvjerena da mirovanje nema nikakve veze da li će postupak uspjeti, ponašat ću se normalno, naravno bez odnosa, dizanja teškog i slično...

  30. #30
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    pepy26, dr. Vlaisavljevic je rekao da mogu na sve osim na struju....sto da sad napravim

  31. #31
    zedra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    743

    Početno

    Tikice, moj ti je savjet da cekas betu...
    ako je pozitivna, sve će te prestati boljeti samo od sebe...
    a ako nije, inda se terapiraj (ne daj Bože)..
    ovako ceš se samo gristi....
    i neki dan je u Dobro j. Hrvatska bilo govora o UZV i Prof. Štern(šefica radilogije na Rebru) rekla da bi
    uzv u trudnći bio štetan ako bi se radio predugo, a ne nekoliko minuta kako je to kod pregeda....
    jer uzv je mehanicki val...

  32. #32
    zedra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    743

    Početno

    a što se tice mirovanja,
    ja nisam nikad mirovala nakon AIH...
    ali opet se pitam...jer žene koje su spontano trudne ne miruju...i ne škodi im...
    ali mo ocito ne možemo biti trudne tako...pa i naša trudnoća nije kao njihova...
    ocito smo fragilnije po tom polju...
    ako ikada budem imala ET (valjda hoću), plniram mirovati...ono, šetnja, sve laganini...
    sigurno neću raditi kao konj kao do sada nakon AIH...(ne radim fizicki posao, ali je stresan izuzetno)

  33. #33
    tiki_a avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    4,194

    Početno

    Kod mene slično kai i kod tikice_69. Znači uz malu korekciju - prvi dan ne preležim jer stalno se zbog nekog vr... moram dići. Sjedim uz tv, malo legnem... I dalje kao tikica, a posao mi je često stresan.
    Ja se na ležanje u krevetu jednostavno ne mogu prisiliti. A koliko vidim, većina ipak strogo ne miruje što me tješi.

  34. #34
    H2O avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Gdje Neretva hladna teče
    Postovi
    312

    Početno

    Ja sam uvjek govorila da ću strogo mirovati poslije IVF-a.Ali jednostavno sam bila hiperaktivna,nisam mogla na jednom mjestu.Poslije transfera nisam u bolnici legla ni 15 minuta,taj dan sam samo pola sata ležala a već sutra sam išla kući,putovala 400 km I sljedeće dane sam pokušavala malo odmarati ali kao da mi je bila vatra pod nogama,po kući sam hodala gore-dole,stepenice.Malo sam se grizla zbog toga.ali nisam si mogla pomoći.Poslije utrića nisam svaki put ležala,ali nisam usisavala sve do sada,nisam dizala teško.Jedino u danima pred betu nisam mogla stajati puno na nogama,sat vremena stajanja bi me tako umorilo i bolila me leđa užas.I evo me sada,ušla u 4 mjesec t.
    Neka svak za sebe odluči šta je najbolje,ne se forsirati,svakako,dizati teško,naravno da ne valja stalno ni ležati.
    A ja za struju nisam nikako poslije transfera ,kao ni za masažu.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Drago mi je kad procitam da ste i bez mirovanja ostale u drugom stanju. Ja planiram na 2. IVF i uz malo dijete nemam pojam kako bi mi uspjelo mirovati.
    Prvi put sam moram priznati dosta mirovala, ali to ne znaci lezanje u krevetu, nego odmaranje na kaucu (velika razlika ), lagana setnja i nula fizicki zahtjevnih kucanskih poslova. Sve sto je lagano - moze.
    Lijecnik koji mi je tada vodio IVF rekao je "mirovanje i bez odnosa".
    Nedavno sam razgovarala s jednom drugom lijecnicom koja ne misli tako, ne zagovara bolovanje nakon ET-a ili FET-a i smatra da će se trudnoca odrzati (ili neće) bez obzira na to.
    To mi je u svakom slucaju utjesno, jer s obzirom na posao radije ne bih prvih 12 tjedana mirovala kao u prvoj trudnoci...

  36. #36
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Mislim da je ovom razdoblju nakon ET najbitnije ciniti stvari koje nas ispunjavaju dok iscekujemo tu betu, nego striktno strogo mirovanje. Naravno bez pretjerivanja u fiz. aktivnostima. Treba iskoristiti te dane za pregledavanje starih albuma, kopanje po ladicama (uvijek se nadje nesto na sto smo davno zaboravili pa nas razvedri), slanjem SMS-ova prijateljima sa kojima se nismo dugo culi, nekom novom zanimancijom (mene puklo da naucim strikati ). Ako se osjecamo dobro i ispunjeno i iznutra smo zdraviji i mirniji

  37. #37
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    Citiraj tikica_69 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je ovom razdoblju nakon ET najbitnije ciniti stvari koje nas ispunjavaju dok iscekujemo tu betu, nego striktno strogo mirovanje. Naravno bez pretjerivanja u fiz. aktivnostima. Treba iskoristiti te dane za pregledavanje starih albuma, kopanje po ladicama (uvijek se nadje nesto na sto smo davno zaboravili pa nas razvedri), slanjem SMS-ova prijateljima sa kojima se nismo dugo culi, nekom novom zanimancijom (mene puklo da naucim strikati ). Ako se osjecamo dobro i ispunjeno i iznutra smo zdraviji i mirniji
    x
    tako je

    i možeš čitati BISERE klinaca...mrak

  38. #38
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Evo baš kad sam jučer čitala onu knjigu tj. dio te knjige koju je Pino prevela nekako sam se našla u tim razmišljanjima, onaj ulomak "Utjecaj psihe na stopu trudnoće" govori upravo o tome koliko stres može utjecati na trudnoću cit. "Priroda ne želi da zatrudnimo u doba krize", pa mislim da ako možemo išta napraviti je da reduciramo stresne situacije, raditi ono što nas veseli, uzeti god. odmor tijekom postupka ili bolovanje... znam da je to ponekad teško izvesti ali očito utječe evo ja čak imam i povišen prolaktin od stresa, no kad sam vadila profil prolaktina bio mi je ispod gornje granice, dakle taj stres je kod mene jasno mjerljiv iako se meni čini da nisam pod nekim velikim stresom

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    E, ali taj pak odlomak je masu ipak kontroverzan, jer to uopće nije dokazano. Zatrudnjuju žene i u krizama, da nije tako, onda se za vrijeme ratova uopće ne bi rađala djeca. I zatrudnjuju prilikom smrtnih slučajeva u obitelji itd. Nema tu tako jednostavne uzročno-posljedične veze, iako simpa zvuči da se ne zatrudnjuje u doba krize - zatrudnjuje se.

  40. #40
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ev'ga link - znanstvenici iz Švedske utvrdili su da stres ne utječe na uspjeh IVF-a, treba skrolat po stranici, do poglavlja "Utječe li psihološki stres na ishod potpomognute oplodnje (IVF-a)":

    http://www.kbsm.hr/ivf/psiholosko_savjetovanje_IVF.pdf

    Moje je duboko uvjerenje da je embriju svejedno bila mama u zen-budizam nirvana fazi ili turbo stresu. Mislim da ovisi (gotovo pa samo) o kvaliteti embrija koja se ne može još uvijek, barem ovim metodama koje se u Evropi rade, detektirati.

    Naravno, ako mami-to-be paše bit u nirvana fazi - super.

    Ako je kolerik tip - neka tako nastavi, bez grižnje savjesti.

  41. #41
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Meni je to logično sa stresom. Meni je npr. stresno pokušavat se opustiti u nirvanu. Puno mi bolje leži lagani stres iza kojeg dolaze neki pozitivni rezultati kojima se onda neizmjerno veselim, nego kad se trudim ništa ne raditi. Pretjerani stres, ne vjerujem da može biti dobar, ali opet što ina kaže djeca se rađaju i u doba krize, odnosno još puno gore, djeca se rađaju i kod silovanih žena. Ne vjerujem da je to nešto što "priroda" želi.

    Ja sam probala i da se ponašam gotovo kao da se ništa nije dogodilo i mirovati (to mi je naveći stres, dan-dva je super, a onda više ne mogu) i umjerenu aktivnost, nažalost ništa nije pomoglo, iako su uvijek optički bili dobri embriji (8 stanični 3. dan ili blastice 5. dan).

  42. #42
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Da jedno istraživanje kaže ovako a drugo onako, i sve mi se vraćaju nečije riječi "Lako je zatrudniti osim onda kad to baš želiš"

  43. #43
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Slažem se s inom i Jelenom, iako sam dva puta zatrudnila kad sam se najmanje nadala (najprije u ciklusu prije dogovrenog IVF-a, a zatim u ciklusu nakon neuspjelog IVF-a), ni na kraj pameti mi nije pomisliti da se dogodilo zato što nisam ništa očekivala (a nisam). Prejednostavno je.

  44. #44
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    btw, danas sam samo otisla po zigove za terapije...rekle su da ne dolazi u obzir riskirati

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    BiH - Zadar - Rijeka
    Postovi
    9

    Početno

    u 3. mjesecu ćemo po prvi put ići na IVF + et pa me zanima može li mi netko od vas reći da se može sutradan nakon ET putovati jer ćemo postupak raditi u Rijeci pa bi trebali do Zadra.

  46. #46

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    106

    Početno

    Ja sam ti pročitala apsolutno sve moguće od američke do njemačke prakse na internetu na tu temu i mogu ti samo reći da je kod svih zaključak isti; treba se ponašati normalno jer ako je zametak zdrav i normalan i ako je endometrij ok on će se uhvatiti. Samo treba izbjegavati ekstremen sportove, saune i bazene i preteško dizanje stvari. Zametak ti ni u kojem slučaju ne može ispasti van ili tako nešto jer je unutar maternice vakum stanje (kao u boci od kečapa) i ulaz u maternicu je zatvoren ljepljivom sluzi (sorry na slikovitom opisu ali oni to tako opisuju). Kažu i da skočiš sprvog kata nebi ti mogao ispasti, ni ako jako kišeš, imaš tvrdu stolicu itd. Čak sam čitala kod nekih američkih studija da pretjerano ležanje nije dobro zbog cirkulacije.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    656

    Početno

    Ja sam nakon svog prvog ET-a mirovala, ležala i malo se šetuckala punih 5 dana. 5 dan sam izašla vani. Nisam radila nikakve kućanske poslove sve do bete, a beta je bila negativna. Idući IVF nemam namjeru toliko odmarat, prva dva dana i onda sve po starom pa da vidimo, možda bude više sreće.

  48. #48
    weather avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    113

    Početno

    Meni je dr. rekao 3 dana mirovanje, ali mogu normalno ručati za stolom i slično bez napora. Mislim da je to rečeno prije radi toga da se sve skupa oporavi od punkcije i trasfera nego zbog toga što će smetati razvoju zametka. Planirala sam ići raditi 5. dan, ali sva sreća pa sam ipak uzela bolovanje do 9. dpt jer me ovaj puta dosta sve boli i da sam htjela nisam mogla biti aktivnija. Tek sam danas 5.dpt mogla malo prošetati.

    Moj zaključak je da se treba ponašati onako kako nam naše tijelo diktira, netko će prije u šetnju, a netko kasnije.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    BiH - Zadar - Rijeka
    Postovi
    9

    Početno

    hvala na svim savjetima, nadam se da ću jednog dana i ja moći nekog posavjetovati

  50. #50
    nin

    Početno

    može li mi tko reći dal pušenje može biti krivo što nikako ne dolazi do implatacije. IMALA SAM 18 TRANSVERA

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •