Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Dojenje i izdajanje - nedoumice

  1. #1
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno Dojenje i izdajanje - nedoumice

    Imam jednu nedoumicu.

    Sad sam vec 98% uvjerena da popodne nemam dovoljno mlijeka, pa bih si htjela izdojavanjem povecati proizvodnju mlijeka (ostale tehnike poput stavljanje Erin cesce na prsa, toplih obloga i sl. bas nisu uspjele). Uvjerila sam se vrlo jednostavno: pojede jednu, pojede drugu, hoce jos, a ne izlazi nista, ona pocne plakati…

    U knjizici "Moja prva godina" pise slijedece: "... priljev mlijeka mozete dodatno potaknuti tako da nakon svakog podoja obje dojke ispraznite do kraja, pa makar bila riijec i o samo nekoliko kapi. Vidjet cete kako se ostatna kolicina iz podoja u podoj povecava!".

    Evo moje nedoumice: ako ujutro Erin stavim na desnu dojku, i ona pojede i dalje nece (obicno ispljune bradavicu sama, ili ponekad zaspe), prema ovome sto pise, da li bih trebala izdojiti samo desnu (do kraja), ili bih trebala izdojiti i lijevu? I, ako izdojim i lijevu, da li bih ju onda u slijedecem hranjenju trebala stavljati prvo na lijevu (po nekoj logici bih, isto kao da je pojela desnu i onda pojela i lijevu)?

    Jedna od stvari koja me takodjer muci je – ako ja njoj ujutro dam recimo desnu, ona pojede i vise nece (kao danas), i onda izdojim lijevu, i onda ona ponovo trazi jesti u roku od 2 h – meni se dojke ne stignu brze napuniti; ona bi pojela i lijevu i desnu i trazila jos, pa bih joj dala izdojeno iz lijeve dojke… i nekako bi se tim izdojavanjem kolicina mlijeka smanjila, a ne povecala (cak i uz davanje izdojenog mlijeka) – pa me zanima, koliko treba vremena da se kolicina mlijeka stvarno poveca i da se vise ne osjeti taj manjak (tj. da joj ne fali ono mlijeko koje sam izdojila)?

    Ne znam da li je ovo sto pisem suvislo, danas sam prilicno umorna… nadam se da ce netko razumjeti sto sam htjela reci

    P.S. Da ne zaboravim: inace dobro napreduje; danas ima 15 tjedana, i 6080 grama i 64 cm (dobila je 480 grama i 1.5 cm u 19 dana).

  2. #2
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    super jes to dojite is to beba dobro napreduje , to je dobar znak

    Ako zelis nastaviti dojiti, vjeruj u to da mozes povecati kolicinu mlijeka. Ako dolazi do vecih pauza izmedju dojenja onda vjerojatno podrazaj sisanja nije dostatan da bi se stvorila dovoljna kolicina mlijeka. Ako se na kratko vrijeme posvetis djetetovim potrebama i ako ga dojis kad god je gladno ono ce se vec samo pobrinuti da se u roku 48 sati stvori dovoljno mlijeka. Djeca u odredjeno vrijeme naglo rastu (7-10 dana, 4-6. tjedan, oko 12. tjedna te opet u 6. mjesecu zivota). U to vrijeme malo dijete treba vise hrane nego prije. Ako budete stavljali dijete na grudi kad god je gladno ono ce u roku 2 dana imati dovoljno mlijeka. Neka sise koliko god zeli. Nemoj se prepasti da nema te dovoljno mlijeka ako su ti grudi manje i mekse, stanje koje je bilo na pocetku i koje je slicilo upali mlijecnih zlijedzda sad se normalizira i kolicine mlijeka su ustaljene i dostatne.

    Vazno je pratiti da dijete ima 6-8 mokrih pelena dnevno i da dobiva na tezini ( ne mjeriti iza obroka tezinu nego recimo svako dva tjedna), zatim ne davati djetetu nikakvu dodatnu tekucinu (caj ili sokice) ni dude varalice a ako se dijete budi po noci, dojiti ga jer nocno dojenje stimulira stvaranje mlijeka. Provjeriti polozaj dojenja, djete mora ispravno obuhvatiti dojku da bi pravilno sisalo, dobilo dostatne kolicine mlijeka (i straznjeg ) te stimulirano stvaranje novog.

    Sto se tice nedoumice oko izdajanja nakon podoja, ja bih ti savjetovala , ako si joj dala desnu i ona nakon nekog vremena zaspi ili ne zeli vise sisati, izdoji desnu do kraja. Ako nakon nekog vremena a manje od 2-3 sata ona ponovo zatrazi sisati, ponudi joj tu istu dojku, ako je proslo 2-3 sata ponudi joj drugu.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    48

    Početno

    Puno nedoumica ali sve rjesive, pa ajmo redom
    Ja bi ti preporucila za situaciju poput ove jutros: Erin podoji desnu ali ne do kraja, ti onda izdoji tu desnu i sacuvaj to izdojeno mlijeko za slucaj popodnevne gladi.
    Slijedeci podoj daj lijevu i opet izdoji ako ne podoji do kraja.
    Ako podoji do kraja a i dalje gladna vrati je malo na desnu - mozda nema u dojci previse jer se nije stigno napuniti, ali time ces povecavati kolicinu mlijeka. Ako i dalje trazi ponudi joj ono sacuvano izdojeno.

    Mislim da ces ovim nacinom rjesiti oba problema - izdajanjem nakon podoja ces povecati proizvodnju ali i imati mlijeko za krizne slucajeve. Proizvodnja bi se trebala povecati kroz nekoliko dana.
    Sta je s nocnim podojima?
    I Erin je u dobi kada je karakteristican skok u razvoju, imas na portalu detaljnije. I pitaj i dalje i javi nam kako ide
    Sretno! :D

  4. #4
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    draga elly,
    vecina djece u popodnevnim satima ima povecanu potrebu za hranom, a vrlo je vjerojatno da prolazi tzv. skok u rastu pa se te potrebe jos dodatno povecavaju.
    nisi napisala kolika ja rezlika izmedju podoja, prodje li izmedju bas svakog podoja 2 sata ili se zna dogoditi da prodje i vise, i dojis li je na zahtjev, odnosno, svaki put kada trazi, i hrani li se po noci?
    ukoliko je razmak veci, savjetovala bi te da tu dojku koju si joj ponudila, nakon hranjenja izdojis do kraja. tako ce se u mozgu stvoriti impuls da je potrebno stvaranje vece kolicine mlijeka., i kroz par dana ce se kolicina mlijeka dovoljno povecati da zadovolji njezine potrebe.
    ako joj ujutro das npr. desnu, ona vise nece, pa ponovo trazi nakon 2 sata-ponudi joj opet desnu, pa kada vidis da je nezadovoljna ponudi joj i lijevu. trebalo bi se srediti dosta brzo, ali ukoliko to ne bude islo, izdoji se kako si gore napisala, pa eventualno to mlijeko zamrzni za radjenje kasica kada pocne sa nadohranom, a pokusaj je dojiti prije nego ti da "mig" da je gladna, a to je sto cesce. tako ce ti se sigurno povecati kolicina mlijeka u dojkama.
    jos ce ti pomoci i nocno dojenje, jer potice vece stvaranje mlijeka, pa pokusaj (ukoliko dijete spava) ponuditi dojku u snu.
    subjektivan osjecaj da "nemas dovoljno" mlijeka te moze prevariti. kada se uspostavi stvaranje mlijeka koliko je dovoljno za dijete (zakon ponude i potraznje), dojke ti mogu izgledati jako mekane, ali to ne znaci da u njima nema mlijeka. jednostavno se to mlijeko ne zadrzava u dojci (kao neki tank), vec se stvara onda dok dijete siše.
    nemoj se obeshrabriti, ovaj period ce proci brzo, a i sama kazes da dobija na kilazi. dakle, prati broj pokakanih i popiskenih pelena, doji malecku svaki put kada trazi, i sve ce se regulirati
    pusica maloj ljepotici! :wink:

  5. #5
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    elly, nije nista neobicno da je popodne, pogotovo za vrijeme skoka u razvoju, nesto manja kolicina mlijeka nego bebi treba. to je kratkorocna i prolazna pojava. zato beba cesce hoce dojiti da bi se za dan-dva povecala kolicina mlijeka. samo se drzite, dojite sto vise i uzivajte
    napisala si da erin dobro dobiva na tezini. ako ste uspjele do sad, nema bas nikakvih razloga da se sad odjednom ne proizvodi dovoljno mlijeka. imas tekst na portalu o povecanju proizvodnje:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=110&Show=996

    bebe ne traze sisu iskljucivo kad su gladne. ako je i "prazna", bebi pruza sigurnost i utjehu. ako je zrak u prostoriji suh, beba moze biti zedna (stavite mokre pelene na radijatore i oko krevetica).

    izdajaj onu dojku koju das bebi u podoju, nakon podoja. kad se zeli povecati kolicina mlijeka, izdaja se jos 2 minute nakon sto je istekla zadnja kap mlijeka. izdajat ces vjerojatno prijepodne kad imas vise mlijeka, tj. erin manje potrebe.

  6. #6
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Evo da odgovorim na sva pitanja:

    Citiraj dorena prvotno napisa
    nisi napisala kolika ja rezlika izmedju podoja, prodje li izmedju bas svakog podoja 2 sata ili se zna dogoditi da prodje i vise
    2,5 do 3h po danu (veci razmak ujutro, manji razmak popodne i predvecer - u to vrijeme obicno 2h, sto bi bio i najkraci razmak izmedju dva podoja).

    dojis li je na zahtjev
    Da. Ja se ionako stalno zafrkavam da su mi dojke stalno vani i dostupne :wink:
    Ozbiljno: da, dojim svaki puta kad trazi, a ponekad i kad ne trazi, ali mi se cini da je napravila preveliki razmak...

    hrani li se po noci?
    Nazalost, uglavnom ne. Ona zaspe oko 22h, i onda spava u komadu 9-11h. Ja se ionako skoro svaku noc dizem oko 4h (jos naviknuta na stari rezim, kada je nocno hranjenje bilo u ponoc, 4h i oko 7 ujutro), i koji puta ju uspijem "nagovoriti" da malo pojede u snu, ali uglavnom ne. Ona jednostavno prestane sisati, okrene glavu i nastavi spavati.

    subjektivan osjecaj da "nemas dovoljno" mlijeka te moze prevariti. kada se uspostavi stvaranje mlijeka koliko je dovoljno za dijete (zakon ponude i potraznje), dojke ti mogu izgledati jako mekane, ali to ne znaci da u njima nema mlijeka. jednostavno se to mlijeko ne zadrzava u dojci (kao neki tank), vec se stvara onda dok dijete siše.
    Vidis, nisam sigurna da li je to stvarno subjektivan osjecaj, ili je to stvarno cinjenica. Popodne se uglavnom desava slijedece: ona pojede jednu, pa pocne plakati i vrtiti se. Onda pocinje natezanje - ja probam s kompresijom, koja funkcionira jos neko vrijeme, ali onda ona opet pocne buniti se i otimati. Kad ju maknem od dojke (da provjerim da nije slucaj u tome da mozda nije gladna), ona trazi jos jesti. Onda ju stavim na drugu, ona mirno jede jedno vrijeme, i onda opet isto - odmicanje od dojke, plac, ponovni pokusaj sisanja, opet plac - kompresija opet malo funkcionira, ali na kraju dodjemo u situaciju da ja pokusam istisnuti mlijeko, i da van ne ide nista. A Erin se i dalje buni i jos je gladna.


    prati broj pokakanih i popiskenih pelena
    6 popiskenih dnevno, 1-2 pokakane dnevno, ali svaka 2-3 dana.

    Mene je dosta zbunio tekst iz "Moje prve godine" koji kaze da se izdajaju obje dojke - ali vjerovatno pretpostavlja da je beba jela iz obje (jednu pa drugu), jer mi nekako nema smisla da izdojim i onu koju nije ni takla (recimo, pojela desnu i dosta joj, a ja onda idem izdajati ostatke iz desne i cijelu lijevu), jer se onda ta lijeva ne stigne napuniti za slijedece dojenje... Znate i same koliko izdojavanje traje, dok se izdojis beba opet budna...

    Hvala za ovaj podatak da se trebam izdajati 2 min. nakon sto mlijeko prestane teci, to nisam znala...

    Cure, kao i uvijek, puno hvala na pomoci i podrsci! :D

  7. #7
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    elly, stvarno je nuzno da bar jednom ispraznis dojke po noci! najbolje bi bilo da beba hoce sisati, ali ako nece, bar se izdoji.

  8. #8
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Potpisujem Renatu, ta noćna pražnjenja dojke iznimno su važna za uspostavu dovoljne količine mlijeka. Ali svakako prvo ponudi bebici, ako baš neće, onda izdajaj. Sretno!

  9. #9
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    UPDATE:

    U cetvrtak smo imali kontrolu s 4 mjeseca.
    Erin ima 6340 grama I 64 cm, a opseg glave je 41 cm.

    To znaci:
    Porod = 3630 grama i 51 cm, opseg glave 34 cm;
    1. mjesec = 4370 grama i 56 cm, opseg glave 37 cm;
    2. mjesec = 4900 grama i 58,5 cm (opseg glave nije upisala)
    3. mjesec (vaganje i mjerenje kod kuce) = 5600 grama i 62,5 cm
    4. mjesec = 6340 grama i 64 cm, opseg glave 41 cm.

    Od zadnje kontrole sa 2 mjeseca dobila 1440 grama (720 grama mjesecno) i 5,5 cm.
    Pedijatrica ovaj puta nije uopce spominjala dohranjivanje formulom ili kasicama, rekla je da je ocito da je zdrava i da dobro i puno jede. Tako da nastavljamo s iskljucivo mojim mlijekom do 6. mjeseca.

    Sto se tice izdojavanja da bih joj popunila «rupu» u popodnevnim satima, ona je malo promijenila ritam, pa sada ujutro jede dvaput umjesto jednom (u 10h i u podne) tako da se ujutro ne izdojavam; ako se u toku dana stignem izdojiti nakon podoja, obavim to, ali to se desava rijetko. No, s obzirom da Erin prespava cijelu noc, izdojim se po noci.
    U pocetku nisam izdojavala puno, a sada mi se cini da se kolicina povecava, tako da vidim nekakav (za sada jos mali) napredak.
    Iskreno zalim sto se nisam izdojavala na pocetku, kad je mlijeko curilo na sve strane – da jesam, imala bih vec lijepu zalihu, ali eto, to mi je lekcija za slijedeci put :wink:

  10. #10
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa
    Pedijatrica ovaj puta nije uopce spominjala dohranjivanje formulom ili kasicama, rekla je da je ocito da je zdrava i da dobro i puno jede. Tako da nastavljamo s iskljucivo mojim mlijekom do 6. mjeseca.
    Super vijest! :D :D :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •