Pokazuje rezultate 1 do 38 od 38

Tema: Kajmak

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno Kajmak

    kako točno napraviti kajmak?
    i gdje u zagrebu mogu kupiti domaće kravlje ili ovčje mlijeko? osim naravno na tržnici do koje momentalno ne mogu

    hvala

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Moja djeca vole kajmak (industrijski, iz malih mljekara), kupim povremeno onu malu kućicu u Superkonzumu i to je to. Ne pada mi na pamet to doma raditi.

    Ako baš hoćeš teoriju, to ti je velika zafrkancija... ne znam da li je uopće izvedivo od bilo kakvog kupovnog (homogeniziranog) mlijeka. I ne znam da li se ovo što ću opisati može smatrati kajmakom. Mlijeko mora bit domaće, ono "ispod krave".

    Nisam vidjela takvo mlijeko desetljećima, doslovce. Na domaćem mlijeku kad odstoji nakon kuhanja, napravi se onaj skorup, vrhnje, kožica, nazovi to kako hoćeš... E, pa, to obereš, posoliš i staviš na hladno. Zatim mlijeko zagriješ, pa ostaviš da se ohladi, pa ponoviš postupak (bit će kožica svaki put sve tanja kako se odvaja mast od mlijeka). Nisam sama radila nikada. Za to treba prilično velika količina mlijeka. A treba ta posoljena masnoća i odstajati, da se prožme i izjednači. Vjerojatno mora stajati na nekoj određenoj temperaturi (ni previsoka, ni preniska). Ukratko - ja se ne bih upuštala.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    treba ti domace mleko (ne obrano), skuvati i kad se ohladi skinuti kajmak koji se formirao na vrhu, ne obrano mleko moze i vise puta hladjenjem stvoriti kajmak gore, ali to se na selu radi svaki dan pre nego se napravi sir. kuva mleko, obere kajmak i onda usiri za sir. velike kolicine su u pitanju
    to stavis u posudu, preko malo posolis ako zelis slani da bude.
    i tako opet sa sledecim mlekom, danima

    stoji u posudi na hladnom, moze frizider ili hladna ostava (spajz)

    istina je da treba puno mleka da bi brze napravila kajmak

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    hvala cure... a gdje ima za kupiti kajmak koji nije mješavina sira i putra.... ono da bude malo, domaće i da je stvarno kajmak??
    petelin inače ne idem u Konzum, al kakva je to mala kućica?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    htijedoh pitati kak se zove mljekarna il šta već tko to proizvodi?

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    http://www.meggle-hrvatska.hr/produc...se/kajmak.html

    Ima i drugih: jedna mala mljekara negdje kod Karlovca, ima i Zagorski kajmak (taj sam ne tako davno kupila u Superkonzumu), u biti po svim većim trgovačkim centrima. A na placu znaju biti štandovi mini mljekara - isto zna biti kajmaka. Ne kupujemo to redovito, ali povremeno se počastimo.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.02.2010. at 13:40

  7. #7
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Zagorski kajmak je obično muljaža od putra i svježeg sira. Čini se da jedino Megle ima zaistač kajmak od naših proizvođača. Po velikim dućanima se zna naći oriđiđi kajmak iz Srbije pa ako nisi na čistu o čemu se radi svakako prvo probaj to. Zreli kajmak je nešto jači i aromatičniji.

    Da se razumijemo, i zagorski je OK kao namaz ili prilog, ali je ipak različit od pravog kajmaka.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Davor plizz ak imaš ime proizvođača??
    Petelin hvala na linku, idem ga odmah kupiti

  9. #9
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    nema do kajmaka iz cacka, ali nisam ga vidjela u posudicama proizvodjaca, nego samo refuzo

  10. #10

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    svi kajmaci koji su danas prošli kroz moje ruke uključujući i ovaj od meglea su mješavina putra i sira.... morat ću nekog nazicati da mi donese direkt iz Bosne

  11. #11
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Vidiš, vidiš, kod nas slavonaca takav kajmak baš i nema prođu. Ja sam taj srbijanski kajmak jednom kupila i ne paše mi okus, pre jak mi je okus.
    Mi kupujemo domaći kajmak na pijacu ali se taj skida sa kiselog mlijeka . U njemu nema sira ni dodataka ali paše onima koji imaju tu naviku.

  12. #12
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ako ja kajmak isto što i domaće vrhnje, onda ga je moja baka "radila" na slijedeći način. Radila stavljam pod navodnike, jer se u principu tu nije niš raduli, osim obiralo vrhnje.
    Baka je imala gredenc u kojem su bile staklenke one največe (valjda od 5 l) u njih je sipala friško mlijeko nakon dojenja krave.
    Kroz nekoliko dana mlijeko tako zatvoreno u gredencu bi se skiselilo i na njemu bi na vrhu nastalo vrhnje, cca 2 prsta debelo.
    To vrnje bi se žlicom pobralo i gotovo.
    Jeli smo ga sa sirom i koristili za kolače, ako ga je bilo puno, onda smo od njega radili putar (kod nas se to zove rediti putar - postupak izgleda tako da imaš jednu visoku drvenu posudu - koja u sebi ima "greštaljku" - to izgleda kao drveni štap na kojem je pričvrščen drveni tanjurić obujma mrvicu manjeg od posude - da se može nesmetano kretati. Vrhnje se stavi u posudu i sa tom greštaljkom tuče i tuče jako dugo, onda nastane putar)
    Kiselo mijeko smo jeli sirovo, ili ga bi baka stavila u veliku posudu, i zagrijala na određenu temperaturu, onda bi se počelo razdvajati. Nakon toga bi ga ulijala u sito i dobila friški kravlji sir.

  13. #13
    MarikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    710

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš, vidiš, kod nas slavonaca takav kajmak baš i nema prođu. Ja sam taj srbijanski kajmak jednom kupila i ne paše mi okus, pre jak mi je okus.
    Mi kupujemo domaći kajmak na pijacu ali se taj skida sa kiselog mlijeka . U njemu nema sira ni dodataka ali paše onima koji imaju tu naviku.
    To je verovatno bio stari kajmak,on je obično jak i slan...ko voli, dobar je.....mlad kajmak, pa još da nije mnogo slan...mmmmm.....milina

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Citiraj MarikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    To je verovatno bio stari kajmak,on je obično jak i slan...ko voli, dobar je.....mlad kajmak, pa još da nije mnogo slan...mmmmm.....milina
    De ti, begaj sa ove teme!

  15. #15
    MarikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    710

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    De ti, begaj sa ove teme!
    Ostalo mi samo da pišem....i prisećam se.... ))
    Okrutnice,samo pomažem ženi, da zna šta je bolje...ne oftopičari

  16. #16
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    De me nadjoste
    Nama je najbolji kajmak star dan-dva i sto manje slan,onako da se iz njega jos pomalo cedi mlekce,to deca vole a pomalo dam i malenoj.
    Ne volemo stare i prevrele kajmake....

  17. #17
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa Vidi poruku
    Vidiš, vidiš, kod nas slavonaca takav kajmak baš i nema prođu. Ja sam taj srbijanski kajmak jednom kupila i ne paše mi okus, pre jak mi je okus.
    Mi kupujemo domaći kajmak na pijacu ali se taj skida sa kiselog mlijeka . U njemu nema sira ni dodataka ali paše onima koji imaju tu naviku.
    Takav kajmak jedemo kod mojih teta u Osijeku,ali to je nesto sasvim drugo,to bi mi ovde nazvali mileram...

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Mileram je kiselo vrhnje. Ima Meggle i to.... U Hrvatskoj to radi upravo Osječka mljekara: http://www.meggle-hrvatska.hr/proizv...-mm-400-g.html

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    meni najlepsi mladi, onaj sto je u posudi kao zguzvana krpa. neslan..mmmmmm

    Anemona, nije to kajmak sto je tvoja baka pravila

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Evo našla ja izvorne upute za proizvodnju kajmaka:

    http://www.stocarstvo.com/aps/mleko/kajmak_skorup.htm

  21. #21
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj frost prvotno napisa Vidi poruku
    meni najlepsi mladi, onaj sto je u posudi kao zguzvana krpa. neslan..mmmmmm

    Anemona, nije to kajmak sto je tvoja baka pravila
    Ja sam se nadovezala na kalimero, koja je spominjala isti ko ovaj moj, pod nazivom kajmak.
    Zato sam i pitala da li je to isto - znači nije.
    Isto tako Davor spominje "zagorski kajmak" to je ustvari nemoguće, jer ako kajmak nije ovo kaj ja opisujem, u Zagorju ne postoji kajmak, kao produkt bilo kakave "obrade" mlijeka. Onda je to definitivno "muljaža".

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Istina - ono što je "Zagorski kajmak" zapravo je slani namaz od putra i sira... Kad ga nađem, pogledat ću tko to proizvodi. Mislim da čak na ambalaži piše ovak, s navodnicima, kak i treba biti. Navodnici sami po sebi ukazuju da je to "nešto približno". Fino je za uz pljeskavicu. Moj sin je to otkrio u restoranu.... Razlika je u strukturi - ovaj zagorski se rastopi na jeziku kao putar, a pravi kajmak istočnijeg podrijetla ima drugačiju strukturu i drugačije izgleda, ovak "krpasto" kako je frost opisala. Zadnji put smo to kupili za godišnji (kolovoz 2009) jer to nije nešto što bi čovjek stalno jeo. A da je fino - je. Sve ovdje na ovoj stranici opisano, svako na svoj način.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.02.2010. at 11:40

  23. #23
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Istina - ono što je "Zagorski kajmak" zapravo je slani namaz od putra i sira... Kad ga nađem, pogledat ću tko to proizvodi. Mislim da čak na ambalaži piše ovak, s navodnicima, kak i treba biti. Navodnici sami po sebi ukazuju da je to "nešto približno". Fino je za uz pljeskavicu. Moj sin je to otkrio u restoranu.... Razlika je u strukturi - ovaj zagorski se rastopi na jeziku kao putar, a pravi kajmak istočnijeg podrijetla ima drugačiju strukturu i drugačije izgleda, ovak "krpasto" kako je frost opisala. Zadnji put smo to kupili za godišnji (kolovoz 2009) jer to nije nešto što bi čovjek stalno jeo. A da je fino - je. Sve ovdje na ovoj stranici opisano, svako na svoj način.
    E baš dobro kažeš, jer ustvari "zagorski kajmak" bi bio oksimoron. Nešto što se zove kajmak ne može nikako biti zagorsko.
    To mi je kao "zagorski čevapi" ili "zagorski brudet", "zagorski škampi na buzaru",...

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Zagorski čevapi na buzaru... Ni slučajno Ćevapi!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    isprobala sam taj zagorsli, al mm je slistio i bacio ambalažu pa na žalost ne mogu pročitati... a to da je ironično... jest... zagorski kajmak
    i opet na kraju mi nije jasno kako se radi... pretpostavljam da je link od Petelin sve rekao??
    tko ide prvi u bosnu ili srbiju molim kajmak... hvala na pomoći ljudi

  26. #26
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Proizvođač zagorskog kajmaka je Mini mljekara Veronika d.o.o. Desinić.

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Je, to je taj!

    Eh, sad, ako Davor kaže da je to smjesa putra, svježeg sira i soli, dolazim u napast da sama probam smućkati neku aproksimaciju.... Fala na ideji, bumo probali.

  28. #28
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Piše na njemu da je smjesa kajmaka, sira i soli.

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Namjeravam pomiješati sir i vrhnje, dodat otprilike 1/3 putra i sol, ubaciti u multipraktik pa da vidimo.... Što god ispalo, sigurna sam da će moji muški s guštom pojesti!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    a ne možete tu kod vas kupiti domaće mleko? Onda nije nikakav problem napraviti kajmak. No, moglo bi i ovako: Stavite kupovno mleko da se kuva i u njega uspite jedan paket slatkog vrhnja. Ali pravog, ne biljnog. i kad to prokuva stavite na tiho da vri par minuta i onda kad se ohladi imate "kajmak" koji poskidate sa kašikom, pa stavljate u zdelu i odgore posolite, ali tako da napravite 2-3 ili više slojeva. Npr 1 kašika kajmaka, pa malo soli, pa opet jedna oceđena od mleka kašika kajmaka, pa so i tako.

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Samo uz deeebelu vezu sa sela. U Zagrebu na placu su htjeli ukinuti i sir i vrhnje. Toga još ima, ali mlijeka - nema šanse. Osim ispod pulta, a to se (koliko je meni poznato) nitko ne usudi. I bolje, zapravo...

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Samo uz deeebelu vezu sa sela. U Zagrebu na placu su htjeli ukinuti i sir i vrhnje. Toga još ima, ali mlijeka - nema šanse. Osim ispod pulta, a to se (koliko je meni poznato) nitko ne usudi. I bolje, zapravo...
    ovo mi je skoro pa neverovatno. A sta sme da se prodaje na pijaci? Mislim, ako nemaš domaću proizvodnju nemo'š jesti sir i vrhnje??? Ih!
    Ja obično kupim zdravstveno potpuno ispravno mleko, tog jutra pomuženo kod nas na pijaci, i onda kući sama radim sir, jogurt, kajmak... štagod. Ne radim to često, ali ipak radim, možda jednom u mesec-dva. Nema pravila. Ali radila sam ovako kako sam napisala gore, sa kupovnim, već obrađenim mlekom i bilo je sve ok. Naravno, ne tako fino kao sa domaćim mlekom, ali je korektna zamena kada nema boljeg

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Draga, dobrodošla na granicu Europske unije! Bile su čak peticije (malo je falilo da budu i demonstracije) da se zadrži bar sir i vrhnje. To su viši interesi od obične higijene, a zove se industrijski i trgovački lobi, odavno izvan granica ove zemlje i svih susjednih... Pa zašto na kućici od osječkog kajmaka piše Meggle??!!!

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Da ne širim neprovjerene informacije, NE ZNAM može li se još dobiti mlijeko na placu. Nisam ga vidjela već dugo duuugo. Samo ako netko doma ima krave, to je dostupno.

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Mlijeka definitivno imaš u Gajnicama, Španskom i Trešnjevačkom placu. ( mi ga kupimo pretežnou gajnicama, ali je danas na Trešnjevačkom bilo ga jako, jako puno). Čak i jedna nova mlekarica na trešnjevačkom.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Draga, dobrodošla na granicu Europske unije! Bile su čak peticije (malo je falilo da budu i demonstracije) da se zadrži bar sir i vrhnje. To su viši interesi od obične higijene, a zove se industrijski i trgovački lobi, odavno izvan granica ove zemlje i svih susjednih... Pa zašto na kućici od osječkog kajmaka piše Meggle??!!!
    E baš zbog takvih stvari mi se uopšte ne ide u Evropu grrrrr
    Evo, pošaljem vam ja malo kajmaka. Može?

  37. #37

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    ništa, nema druge nego da nam pošalješ... misliš da bi prošo preko granice?

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Ih, pa iskreno, nemam pojma da li bi prošlo. Al možemo probati. Ja radim u pošti, pa ću se raspitati ako ima zainteresovanih
    A možda i da vam ja dopremim ako me primate
    Posljednje uređivanje od †vanesax : 21.02.2010. at 12:04

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •