Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Knjige i pjesmice za vježbanje govora

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno Knjige i pjesmice za vježbanje govora

    Kako sama tema kaže : Knjige i pjesmice za vježbanje govora, koje su to knjige .
    Čula sam da ih ima, ali sam neiskusna.
    Trebale bi bite pjesmice sa puno ponavljanja u slogovima, lako pamtljive i izgovorljive.
    Obične priče su joj prekomplicirane.

    Mala mi je 21mj, samo pomalo tepa, nema još pravog govora, pa bi malo vježbala s njom.

    Ako znate, pls. preporučite.

  2. #2
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    Za samo poticanje govorno jezičnog razvoja svaka slikovnica s puno konkretnih slika, jednostavnih, bez puno detalja, je dobra, a onda trebaš proširivati s bogatijima slikovnicama,imaš raznih rječnika za jednogodišnjake, dvogodišnjake, u profilu je bogat izbor. Dakle pogrješiti ne možeš, a ono što je važno s djetetom-puno puno pričati, svaku situaciju objašnjavati putem riječi, kupanje, papanje, šetanje, sve imenovati, a od curice tražiti ponavljanje za modelom-a to si ti, tata, baka. Kada nešto pokaže gestom , to odmah treba imenovati i reći joj nekoliko puta što je to, ali nadam se da si se javila logopedu, i on će ti sve objasniti, i za slikovnice, a i za stručnu literaturu.

  3. #3
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Imaš super knjigu Govor ritam pokret: http://ostvarenje.crolink.net/knjige_govor_ritam.htm

    U međuvremenu (ako već nisi) možeš probati sa ovim preporukama (sa Goljaka):
    Poticanje jezično govornoga razvoja između prve i druge godine života

    1. Priprema govornog aparata za aktivnost


      • aktivne i pasivne vježbe

        • Usne: brujanje, puhanje, pijenje na slamku, podraživanje usana mekom gazom
        • Jezik: plaženje, oblizivanje, coktanje, stavljanje mazive hrane na vrh jezika ili po vanjskoj strani usana (Nutella)

      • poticanje gutanja i žvakanja

        • masiranje desni četkicom za zube
        • nježno rukom zahvatiti donju vilicu te imitirati pokrete žvakanja
        • stavljanje topljive hrane s lijeve i desne strane unutar usne šupljine (smoki)
        • slinu upijati mekom gazom (tupkati a ne brisati)
        • što manje dudu u ustima (naročito kad je dijete budno)



    1. Poticanje glasovno govornog izražavanja


      • djetetu treba puno pričati
      • komentirati dnevne situacije u kojima se nalazi (npr. kupanje – upoznavanje sa vlastitim tijelom)
      • mijenjati intonaciju i boju glasa kada želimo nešto naglasiti ili nečemu pridodati važnost (zabrana, pohvala)
      • svakom glasu ili slogu dati značenje pr.:

        • AAA – beba spava
        • OOO – opa, lopta

      • imenovati predmete ili igračke kojima se dijete služi
      • pri tome koristiti kratke i jednostavne riječi ili onomatopeje (npr. glasanje životinja – to nije tepanje, to su djetetove trenutne mogućnosti)
      • koristiti kratke i jednostavne rečenice od 2 ili 3 riječi (pr.: Gdje je auto? Daj mami auto.) Kada dijete dosegne taj nivo, ponuditi i dulje rečenice
      • rečenice i riječi izgovarati polako i izražajno tako da dijete sadržaj može misaono slijediti
      • u “ciljanoj igri” biti u visini djetetovih očiju tako da može pratiti pokrete usana i jezika
      • nuditi slikovnice s krupnim motivima (jedna strana, jedan pojam, npr. životinje)
      • imenovati i opisivati sve što se vidi na slici i povezivati s konkretnim primjerima


    1. poticati razumijevanje govora


      • razumijevanje i izvršavanje osnovnog naloga (daj mi – uzmi)
      • razlikovanje predmeta iz neposredne blizine (gdje je, donesi mi...)
      • pjevanje jednostavnih pjesmica, ritmično gibanje uz pjevanje, “objašnjavanje” sadržaja pjesme ako to pjesma omogućuje
      • recitiranje jednostavnh pjesmica
      • puno puta ponavljati jedno te isto (potičemo memoriju a i učenje novih riječi jer će nas dijete nakon izvjesnog vremena početi nadopunjavati)


    1. poticati finu motoriku šaka

  4. #4
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    hm, numeracija se čudno iskopirala, ali kuži se...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj kovrčava prvotno napisa Vidi poruku
    Za samo poticanje govorno jezičnog razvoja svaka slikovnica s puno konkretnih slika, jednostavnih, bez puno detalja, je dobra, a onda trebaš proširivati s bogatijima slikovnicama,imaš raznih rječnika za jednogodišnjake, dvogodišnjake, u profilu je bogat izbor. Dakle pogrješiti ne možeš, a ono što je važno s djetetom-puno puno pričati, svaku situaciju objašnjavati putem riječi, kupanje, papanje, šetanje, sve imenovati, a od curice tražiti ponavljanje za modelom-a to si ti, tata, baka. Kada nešto pokaže gestom , to odmah treba imenovati i reći joj nekoliko puta što je to, ali nadam se da si se javila logopedu, i on će ti sve objasniti, i za slikovnice, a i za stručnu literaturu.
    To što si navela to radimo.
    Na kontrolu idemo za 2mj, a napredak nam je slab, pa bi malo gurala.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj grom prvotno napisa Vidi poruku
    hm, numeracija se čudno iskopirala, ali kuži se...
    Hvala puno.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj grom prvotno napisa Vidi poruku
    ...pjevanje jednostavnih pjesmica, ritmično gibanje uz pjevanje, “objašnjavanje” sadržaja pjesme ako to pjesma omogućuje
    recitiranje jednostavnh pjesmica
    ...

    Ovo me konkretno zanimalo.

    Zeko i potočić je jedino što mi ide.

  8. #8
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    imaš pp

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Ivana Herljević: Kućica u gljivi

    Evo izvoda iz nje:
    http://www.planetzoe.hr/tekst.php?id=20&n=Odabrani_stihovi_iz_pjesmarice_' KU%C6ICA_U_GLJIVI'

    Btw. ista osoba je i autorica gore spomenute knjige Govor-ritam-pokret
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.02.2010. at 16:59

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    sweety, na dobrom si putu. Sa 21 mjesec rano je za bilo što drugo osim već spomenutih stvari. Osim možda djetetu provjeriti sluh (znam iz iskustva). Pitaj pedijatra. Dijete može biti nagluho, kao što je bio moj sin, od mandula i nekih drugih razloga.

    Natrag na temu: Za poticanje govora korisne su još i brojalice koje svi mi znamo iz djetinjstva: Eci peci pec.... i slično

    Ima knjiga s notnim zapisima i cd uz nju, zove se baš tako Eci peci pec (Ksenija Sarapa, prof. glazbe je to lijepo sabrala i obradila). Imamo to doma, ali ne znam može li se još kupiti. AKo želiš, pošalji pp pa ćemo se snaći.

  11. #11
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    imaš i knjigu brojalica http://www.superknjizara.hr/index.ph...id_knjiga=6258
    na toj stranici imaš puno tih brojalica (eci peci pec, puž muž itd)

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    To je ta!

    Nisam bila sigurna može li se nabaviti, jer je naša sa Interlibera od prije par godina... Nikad je nisam vidjela po knjižarama. Nadice, hvala za link!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •