Pokazuje rezultate 1 do 50 od 50

Tema: Orehnjače

  1. #1
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno Orehnjače

    Moja djeca su jela orehnjače ovaj Uskrs i jako im se dopada, pa su me molili da im to radim.
    A ja uopće ne razmem taj kolač. I moja mama je to radila, ali sam uvijek nekako preskočila ne samo raditi, nego i jest. Toliko mi to nije fino da ne znam bih li uopće to stavila među kolače - da mi nisu rekli da je to kolač. E, i sad mene moja djeca (i muž se priheftao kad je već prigoda...) mole da i mi radimo orehnjaču, i ja bih djeci za ljubav, ali mi treba neka motivacija, neki recept, neko čudo da se usudim ić u taj projekt. Jer ja neću razlikovati dobru od loše, pa molim za provjerene, omiljene recepte...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Moja djeca su jela orehnjače ovaj Uskrs i jako im se dopada, pa su me molili da im to radim.
    A ja uopće ne razmem taj kolač. I moja mama je to radila, ali sam uvijek nekako preskočila ne samo raditi, nego i jest. Toliko mi to nije fino da ne znam bih li uopće to stavila među kolače - da mi nisu rekli da je to kolač. E, i sad mene moja djeca (i muž se priheftao kad je već prigoda...) mole da i mi radimo orehnjaču, i ja bih djeci za ljubav, ali mi treba neka motivacija, neki recept, neko čudo da se usudim ić u taj projekt. Jer ja neću razlikovati dobru od loše, pa molim za provjerene, omiljene recepte...
    http://www.coolinarika.com/recept/764813/

    isproban
    ne znam kak stojiš s dizanim tijestom, ali ako imaš pekač, nema da omane

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Kejt prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.coolinarika.com/recept/764813/

    isproban
    ne znam kak stojiš s dizanim tijestom, ali ako imaš pekač, nema da omane
    Slažem se...

    Ifigenija, ako pečeš kruh, i ovo će ići bez problema (offt. ja isto nisam ljubitelj orehnjače pa pečem makovnjaču, a češće stavljam nadjev od rogača i domaćeg džema - taj mi je najbolji).

    Recept za tijesto mi je sličan kao na linku, ali ne stavljam dodatne žumanjke nego radim bez njih. Brašno za tijesto koristim ono "ni vrit ni mimo" tj. na pola puta između oštrog i glatkog brašna (valjda) - T550, za dizana tijesta. To mi se pokazalo najboljim, od oštrog se kolač prebrzo osuši i ne diže se tako dobro.

    Ja nemam pekač, a često mi je lijeno paziti da li se tijesto diglo i koliko, pa već godinama zamijesim tijesto navečer, frknem ga u plastičnu posudu s poklopcem (nije namjenska, neka s placa za 8kn) i frk u frižider - do jutra je taman!

    Količina tijesta zapravo ti ovisi o posudi (plehu) u kojem pečeš. Ja ne volim da dizana tijesta stoje dugo, pa imam jedan pleh veličine A4 papira ili čak malo uži i u taj idu 2 štruce od ukupno 450 g brašna. Za veliki standardni pleh od 35 cm treba ti nekakvih 750-800 g brašna, ali to mi se čini previše, milija mi je ova mala.

    Evo temeljnog recepta:

    450 g brašna T-550 za dizana tijesta
    pola čajne žličice soli
    2 jušne žlice šećera
    1 vanilin šećer
    ribana limunova kora
    To sve promiješati na suho u zdjeli i napraviti udubljenje.

    Dodati
    1 jaje
    100 ml ulja
    150 ml toplog mlijeka
    (u pričuvi treba imati još pola čaše tople vode za slučaj da bude presuho)

    Uzeti mikser sa nastavcima za tijesto (svrdlima) i zamutiti sve zajedno. Miješati nekoliko minuta dok se smjesa ne izjednači. Ako je presuho, oprezno dodati mrvicu vode (može i žlicom, da ne uleti previše) i miješati dalje. Smjesa je gotova kad se lijepo odvaja od dna posude (nikad to nije idealno, ali nema veze...). Oblikuješ u kuglu, poklopiš i spremno je za dizanje. Ako ti se žuri, frkneš ju na rajnglu s toplom vodom, pa će se dići za dvadesetak minuta. Ako ti se ne žuri, samo ostavi negdje gdje nema propuha sat-dva, ovisno o vanjskoj temperaturi. Može i prek noći u frižider.

    Fila
    paketić maka (250 g) je meni dosta za ovu količinu tijesta. Umjesto maka može i orah...
    Mak istresem u zdjelu, zakipim 125 ml mlijeka (u mikrovalnoj), dodam 2-3 žlice šećera, šaku cveba, ribanu koricu limuna i naranče, cimet (u orehnjaču ne stavljam cimet nego klinčić) i pofurim. Ako je pregusto, doda se malo ruma, he he he...(rum u svemu ). Ostavim da se safta dok tijesto nije spremno. Moja mama u to stavlja još i žlicu maslaca, a ja to radim samo ako imam premalo nadjeva pa dodajem prezle da popune količinu. Nije nužno.

    Kad je tijesto spremno, preokrenem ga iz zdjele na pobrašnjenu podlogu, prepolovim (ništ ne premijesim, nema toga u mene lijene...), razvučem prvo rukama a onda mlinčenjakom na duljinu pleha x 1,5 širine. Premažem polovicom nadjeva, zafrčem i frk u pleh. Isto ide s drugom polovicom tijesta. Pleh ne mažem niti mastim. Kad su "pajceki" unutra obično ima mjesta za 1cm između njih, što će se popuniti pečenjem. Treba je izbosti viljuškom da se gornja kora ne odvaja tijekom pečenja. Uključim pećnicu na 120-150oC (ne previše) i frknem unutra dok je još relativno hladna, da se polako diže. Kad je dignuto kak treba, dignem temperaturu na nekih 180-200oC (to ovisi o pećnici, ja pečem biskvit na 200oC) i pečem dok lijepo ne porumeni. Pečem još pet minuta samo s donje strane i to je sva mudrost.

    Inače, moja mama to premazuje žumanjkom, a ja redovito zaboravim, pa su se moji navikli da samo pince i klipići budu premazani, a tijesta s germom ne.

    Kad je gotovo, izvadim na gornju ploču štednjaka i hladim polako (pod krpom) oko pola sata. Tada preokrenem - lijepo ispadne van iz pleha. Zamotam u krpu i hladim do kraja. That's all folks! Valjda nisam ništ zaboravila.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.04.2012. at 08:56

  4. #4
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    sve ti je tu ... osim germe

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno


  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ninik prvotno napisa Vidi poruku
    sve ti je tu ... osim germe
    Bravo!

    Znala sam da sam nekaj zaboravila....

    Daklem, kockica vulgaris germe ili 1 vrećica instant germe (koliko ide za pol kile brašna).

  7. #7
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    pa daj sad do kraja uputu... jel ju digneš prije u mlijeku...koliko mlijeka... jel to onda odbijaš od ukupne količine mlijeka ili ju otopiš u tih 150 ml????
    nemoj podrazumijevati da ja i ifi to razumijemo samo po sebi

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    u pekač samo sve potrpate, nema dizanja i odvajanja, ničeg nema - odvagneš, ubaciš u pekaš i stisneš start

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj ninik prvotno napisa Vidi poruku
    pa daj sad do kraja uputu... jel ju digneš prije u mlijeku...koliko mlijeka... jel to onda odbijaš od ukupne količine mlijeka ili ju otopiš u tih 150 ml????
    nemoj podrazumijevati da ja i ifi to razumijemo samo po sebi
    Instant suhi kvasac stavlja se direktno u brašno.

    Drugi način, sa svježom germom (ništ ne oduzimam, sve je jednostavno, samo je redoslijed malo drugačiji): u onu ukupnu količinu od 150 ml toplog mlijeka stavim šećer (ne u brašno nego samo u mlijeko) i unutra razmrvim germu, stavim na radijator na nekih 5 min i to je to. Ako nije na jako toplom mjestu, treba malo dulje da se digne (10-15 min). Kad se naklobuči (treba paziti da ne utekne, obično uzmem kriglu ili veliku šalicu), frknem to sve zajedno u onu rupu u brašnu i dalje je sve isto. Morat ću ugnjaviti sina da snimi video, he he he, lakše je pokazati nego objasniti riječima.

  10. #10
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ili pozovi na jednu prezentaciju

  11. #11
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ovo ti je najbolji recept za dizano tijesto, možeš raditi buhtle i orehnjače.

    kalimero:

    40 dkg. brašna
    6 dkg. šećera
    malo soli
    2 dcl. mlijeka mlakog + 1 dcl.za kvasac
    0,5 dcl. ulja
    3 žumanjka
    korica od pola limuna
    4 dkg. svježeg kvasca ( 1 kockica )

    jedino što ja stavim 1 cijeli kvasac na duplu količinu, na ove mjere bih stavila pola.
    tko god ih je jeo, radi po ovom receptu!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Ja predlažem i ovo:
    http://www.coolinarika.com/recept/bidra-s-dva-nadjeva/
    Nadjeve se može mijenjati po želji (orasi, mak, sir...). Radila sam ju puno puta, odlična je. Kad ne pojedemo cijelu u razumno vrijeme, narežem na šnite i zamrznem. Kad treba odmrznem, podgrijem u mikrovalnoj i bude odlično.

  13. #13
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    ovo ti je najbolji recept za dizano tijesto, možeš raditi buhtle i orehnjače.

    kalimero:

    40 dkg. brašna
    6 dkg. šećera
    malo soli
    2 dcl. mlijeka mlakog + 1 dcl.za kvasac
    0,5 dcl. ulja
    3 žumanjka
    korica od pola limuna
    4 dkg. svježeg kvasca ( 1 kockica )

    jedino što ja stavim 1 cijeli kvasac na duplu količinu, na ove mjere bih stavila pola.
    tko god ih je jeo, radi po ovom receptu!
    Ovo nije recesijski recept jerbo ti ostanu 3 bjelanjka. I sta onda s njima? Odma na sunce neki recept samo s bjelanjcima.

    Sad ste me totalno navukle, morat cu napravit orehnjacu. Samo cu pitat sveki za recept, njena mi je najbolja, psssst, ne smijem mami priznat.

  14. #14
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    je, ostanu. ali meni je i od samo jednog bjelanjka dizano žilavo.

    možeš napraviti roladu, vidim tamo da te krenulo s jagodama

    http://www.coolinarika.com/recept/ro...ana-ugarkovic/

    u nju ide 5 bjelanjaka, koliko vidim
    ali ja radim duplu količinu ovoga tijesta jer nas ima kao rusa, a možemo dobro pojest, tako da bih imala dovoljno bjelanjaka za ovu roladu.
    čak i jedan više
    ali ništa se neće orehnjači dogoditi s jednim žumanjkom manje, a da se skombinira za ovu roladu.

  15. #15
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ili poljupce (puslice).

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne volem. Pao mi je napamet onaj bisvit sa suhim vocem, ima neko crkveno ime.

  17. #17
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ako radiš četverostruku dozu orahnjače možeš ovo. To ti je "iz jednog poteza".

    A biskvit, da nije biskupski kruh?

  18. #18
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Je, biskupski, cijelo vrijeme mislim da je neki popo u pitanju, samo mi se ni zupnik, ni svecenik, ni pop nisu slagali u naziv.

  19. #19
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Evo još jedan recept za iskorištavanje bjelanjaka, a isto ima suhog voća:
    KUGLOF OD BJELANJAKA

    6 bjelanjaka
    20 dkg šećera
    8 dkg putra (omekšanog)
    15 dkg brašna
    1 šalica kandiranog voća (stavljala sam i više i to razne kombinacije, suho voće, narezani orasi ili lješnjaci, kockice čokolade)

    Istući snijeg od bjelanjaka i lagano umiješati brašno, putar i voće (lijena sam ručno pa to napravim mikserom na minimumu)
    Ja pečem na manjoj temp., 165-170

    Za kalup za srneći hrbat dovoljno bi bilo i pola smjese (s 3 bjelanjka).

    Prepisala sam od saske s teme o krafnama.

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    E, Jurana, to je to na sto sam mislila. No dobro, sad vec imam dva kolaca na listi....

  21. #21
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ja obično za Uskrs radim pincu, ostane bjelanjaka pa radim i ovo
    i bude fini, sočan i mekani!
    čak niti ne stavljam to voće ... nego samo čokoladu .... možda ju malo podebljam
    i super je što mi može stajati ... baš je fini, a za čas!

  22. #22
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa daaaaaaaaaaa, samo čoksu nutra stavit, super!

  23. #23
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Cure, sjajne ste! Peterlina uputa je ono što mi treba, a i ova množina recepata će me motivirati da uđem u problematiku i nekako razvijem interes i potrebu za pečenjem orehnjače. Sad ću malo odmoriti probavni trakt svoje obitelji od oraha, a onda ću krenuti isprobavati, pa ću se javiti.

    Osjećam se kao da mi predstoji izrada neke vanzemaljske hrane... al dobro.

  24. #24
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    meni nikad nije bilo baš najjasnije kako tu štrucu orehnjače, znači mekog dizanog tjesta i mokrog nadjeva prebaciti s podloge u protvan a da ne pukne, presavine se, iscuri van i slično?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Citiraj ninik prvotno napisa Vidi poruku
    meni nikad nije bilo baš najjasnije kako tu štrucu orehnjače, znači mekog dizanog tjesta i mokrog nadjeva prebaciti s podloge u protvan a da ne pukne, presavine se, iscuri van i slično?
    A zamisli kako je tek takvu štrucu prebacivati u okrugli kalup, kada ju moraš zamotati u krug, prava akrobacija .
    Ništa, zaguraš dlanove ispod, digneš, balansiraš malo po zraku, ubaciš kamo trebaš, potapkaš dlanovima da popraviš oblik.

  26. #26
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ma meni je to sf!
    dok bi gurala od ispod sigurno bi probušila rupicu, onda bi krenula krpati pa bi još veće sr... napravila
    i na kraju bi dobila isto kao da sam tu filu odmah umutila u tijesto!

  27. #27
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    A zar se ne valja to tijesto na papiru za pečenje, pa onda digneš s papirom za pečenje i staviš u tepsiju?

  28. #28
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja ne volim te orehnjače od dizanoga tijesta
    volim samo svekrvinu, koju ona zove "židovska" iako ne znam zašto
    ona je od masnoga tijesta, prhkoga
    i sa jako puno oraha
    i maloga promjera (valjda je zato "židovska")

    ovako nešto slično, nemam sada kod sebe točan njezin recept:
    http://www.coolinarika.com/recept/male-prhke-orahnjace/

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Onda razvaljaš tijesto na papiru za pečenje, ne tanko, nije to savijača (ja razvaljam oko 1-1,5 cm), zamotaš i s papirom premjestiš.

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ja ne volim te orehnjače od dizanoga tijesta
    volim samo svekrvinu, koju ona zove "židovska" iako ne znam zašto
    ona je od masnoga tijesta, prhkoga
    i sa jako puno oraha
    i maloga promjera (valjda je zato "židovska")

    ovako nešto slično, nemam sada kod sebe točan njezin recept:
    http://www.coolinarika.com/recept/male-prhke-orahnjace/
    Pa zato jaj nema germe u njoj. Židovi inače rade beskvasni kruh, pa valjda zato.

  31. #31
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    mi bi rekli orehnjača od prhkog tijesta. ona je zahvalnija jer je ukusna par dana (dok se ne pojede), ne samo prvi kao ova od dizanog.

    a što se tiče prebacivanja u tepsiju:
    koliko mogu pazim na gabarite dok razvaljavam na radnoj plohi, pa ne radim s papirom.
    još mi samo on fali da me smota :D
    jedino što se može dogoditi je da se štruca razvuče (i bude dulja) više nego što treba. mislim, nije problem ni tada, skupiš ju.
    nema toga što dizano ne može podnijeti ako mu staviš kvasca, haha
    samo treba koncentrirano i pažljivo. neš ti udaljenosti za prenašanje od max 20 cm!

    dok, recimo, prhko tijesto obavezno valjam na papiru zbog dimenzije tepsije, a i sklono je pucanju/lomljenju.

  32. #32
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    apri, aj pitaj svekrvu je li joj kod prhke orehnjače pucala štruca pri pečenju?
    nije to kod mene nešto puno i značajno, ali svejedno, ne volim to vidjeti.
    ako joj ne puca, traži ju recept ili trik, molim te!

  33. #33
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    bas sam neki dan radila svoju prvu orehnjacu u zivotu (tj.pola sa orasima a pola sa rogacem), u pekacu mijesila tijesto i ispala je divna, mekana i socna.

    Po mom receptu u tijesto ide jedno cijelo jaje i dva zumanjka, a ona dva bjelanjka koja ostanu se umute u snijeg i umijesa se u smjesu od oraha/maka/rogaca...

  34. #34
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    prosvjetljenje male debelo filane orehnjače koje volim uopće nisu od dizanog tijesta!

  35. #35
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    One od dizanog koje se meni svidjaju isto imaju puno fila.

  36. #36
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Evo moj recept za "običnu" i prhku orehnjaču.

    Nijednoj ne puca tijesto.

    OREHNJAČA
    U 1 dl mlijeka razmutite 2 dkg kvasca.
    Stuć 4 cijela jaja i 10 dkg šećera. Tome dodati 15 dkg rastopljenog putra.
    1/2 kg zagrijanog brašna ( ne toplog, sobne temp) malo soli, naribana korica limuna staviti na dasku za miješenje i u udubinu na sredini staviti ona tučena jaja, šećer i putar te dignuti kvasac .
    Zamijesiti tijesto. Ako vam se učini da je pretvrdo dodati malo mlijeka, ali malo. Napravit kuglu od tijesta, pokriti krpom i ostaviti da se diže bar sat vremena a može i duže.

    Podijelit na dva dijela i razvaljat svaki dio na debljinu oko 1-1,5 cm.

    Fila:25 dkg meljenih oraha, 15 dkg šećera, 5 dkg putra promiješati i zaliti sa 2 dcl vrućeg mlijeka i ruma po želji. Ako vam se učini prerijetka fila može se dodati meljenih keksa.

    Debljina file bi trebala biti jednaka debljini tijesta.

    Rasporediti filu po cijelom tijestu osim zadnja dva cm, zarolati i pritisnuti dio tijesta bez file. Štruca ne bi trebala biti premekana niti pocati kad se sa dvije ruke premješta u posudu za pečenje. Ja stavim posudu tik do orehnjače.

    Ako se želi da orehnjača ima lijepu sjajnu boju treba je premazati tučenim žutanjkom. Od bjelanjka napraviš zdravu kajganu.

    PRHKA OREHNJAČA
    30 dkg glatkog brašna
    1 suhi kvasac
    15 dkg putra
    2 žutanjka
    2 žlice šećera u prahu
    malo soli.

    Zamijesiti tijesto, podijeliti na tri dijela i razvaljati na debljinu oko pola cm.

    Fila: 25 dkg meljenih oraha
    1 dcl vrućeg mlijeka
    20 dkg šećera
    malo meda, putra, korice limuna, čokolade, ruma-sve po želji.

    Filat i peć

    Bitno je da se orehnjače ne prepeču. Bit će suhe. Znači pogoditi baš onaj onaj tren kad je pečena. Praksa tu puno pomaže, ali i miris i izgled isto. Treba biti svijetlo smeđa, a ako je premazana jajem taj dio jako smeđ, a sa strane svijetao. I odmah izvaditi iz pećnice te pokriti krpom dok se ne ohladi.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 11.04.2012. at 21:22

  37. #37
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Kuku! Sad još moram i birati između dizane i prhke! Zbuniste me!

  38. #38
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Zašto birati?
    Napravi obje, svaku jedan tjedan.

  39. #39
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    e, kako me smotala ova marta na brzinu!
    pa bjelanjci se lupaju u snijeg i umiješaju sa orasima i šećerom.
    ja sam ih prije furila s mlijekom, ali otkako radim dizano samo sa žumanjcima više ne.

  40. #40
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    AM, ne puca joj
    meni puca
    ali ja nikako nisam vješta s takvim kolačima, pa to što puca meni, sigurno znači da drugima NE puca

  41. #41

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Evo još jedan recept za iskorištavanje bjelanjaka, a isto ima suhog voća:
    KUGLOF OD BJELANJAKA

    6 bjelanjaka
    20 dkg šećera
    8 dkg putra (omekšanog)
    15 dkg brašna
    1 šalica kandiranog voća (stavljala sam i više i to razne kombinacije, suho voće, narezani orasi ili lješnjaci, kockice čokolade)

    Istući snijeg od bjelanjaka i lagano umiješati brašno, putar i voće (lijena sam ručno pa to napravim mikserom na minimumu)
    Ja pečem na manjoj temp., 165-170

    Za kalup za srneći hrbat dovoljno bi bilo i pola smjese (s 3 bjelanjka).

    Prepisala sam od saske s teme o krafnama.
    koliko dugo smiju u frižideru ostat bjelanjci a da se ne pokvare?

    Mislim za ubuduće, one od subote sam već razdužila

    Pitam za inače, jer puno mi je najednom radit 2 vrste kolača - ili ne stignem ili mi količina prijeti da ću (opet) sve pojest i još se udebljat

    Mogu li se bjelanjci smrznit

  42. #42
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    mogu se smrznut

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    AM, ne puca joj
    meni puca
    ali ja nikako nisam vješta s takvim kolačima, pa to što puca meni, sigurno znači da drugima NE puca
    Ja ne volim prhku, obična mi je bolja, ali znam trik za prhku (bar teoriju): nikako se ne smije jako razvući tijesto, tako da (sad mi je nužan strojarski rječnik) se prilikom zagrijavanja ne postigne prebrzo granica tečenja jer tada puca. Ako je tijesto prezategnuto kod motanja, obično pukne po duljini sa strane. Trik je u ispravnom valjanju, treba ga jednoliko stanjiti (više utapkati nego rastegnuti, za to mora biti centl mekše nego si misliš).

    Ne uspije uvijek. Puno je tu parametara: tijesto, valjanje, debljina file, temperatura pečenja (ako ide prenaglo - napravi krc i gotovo). Ja ju obično upropastim s valjanjem (pretanko i prejako razvučem), ostalo sam savladala. Radila prhku s rogačem za mamu i svekrvu (i pekla u kalupima za kuglofe) - obje su mi pukle s vanjske strane, gdje je tijesto bilo jače razvučeno u kalupu. To mi se pripetilo baš za Uskrs, a inače kad pečem za običan vikend, redovito ispadnu puno bolje. Offt. tak ispadne i s gris knedlima i svom ostalom klopom - kad su blagdani ili dolaze gosti, redovito nešto upropastim, a kad smo sami u neku običnu nedjelju, sve ispadne kao za blog, he he he...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.04.2012. at 11:59

  44. #44
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    e, pa to!
    zeznuto je rezati na šnite kada ti se odvaja "kapica".
    i zanimljivo je da mi 2 puta bude savršena, a druga 2-3 popuca. stvarno ne znam da išta posebno radim kad je dobra, uvijek po istom receptu.
    probat ću prvo s temperaturom pečenja. na koliko predlažeš, peterlin?
    jer ovaj drugi dio oko razvlačenja tijesta nisam sigurna da sam skužila... razvlačim koliko treba da dobijem dvije štrucice

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    e, pa to!
    zeznuto je rezati na šnite kada ti se odvaja "kapica".
    i zanimljivo je da mi 2 puta bude savršena, a druga 2-3 popuca. stvarno ne znam da išta posebno radim kad je dobra, uvijek po istom receptu.
    probat ću prvo s temperaturom pečenja. na koliko predlažeš, peterlin?
    jer ovaj drugi dio oko razvlačenja tijesta nisam sigurna da sam skužila... razvlačim koliko treba da dobijem dvije štrucice
    Čuj, ne znam za temperaturu - to jako ovisi o konkretnoj pećnici. Ja sam svoje pekla na 180oC i to je bilo previše, pa sam drugu rundu na 150 i ta mi je dobro ispala. Lako se kasnije "dopeče" ako ide polako i ostane svijetla, ali ako ju prepališ na početku, nema povratka. Probaj na temp. malo nižoj od one za biskvite, pa polako diži ako bude trebalo. Ja znam sve cake, ali ako mi se žuri često zanemarim pravila, pa uprskam...

    Kaj se tiče razvlačenja, da, minimum koliko treba da se dobiju 2 štruce. Nema drugog načina nego probati 2-3 puta i gledat greške. Sva sreća da moji sve pojedu, i kad se kora odvoji i kad je ok...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.04.2012. at 13:14

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    probaj rezati bočno,po mekšem djelu,manje će pucati

  47. #47
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Peterlin, kako kombiniraš rogač i pekmez u "orehnjaču"?

  48. #48
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, kako kombiniraš rogač i pekmez u "orehnjaču"?
    Napamet tj. otprilike. Stavim jednake udjele, pa ako je pretvrdo, dodam još malo pekmeza (zapravo, obično bude moj domaći džem od šljiva ili višanja), a ako je previše tekuće, dodam još malo rogača.

  49. #49
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    ja sam radila i sa rogačem+ pekmez od smokava. prefino bude. omjeri isto odokativni.

  50. #50
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    AM, to se reže vruće, čim se izvadi iz pećnice
    onda se ne razdvaja

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •