Stranica 25 od 25 PrviPrvi ... 15232425
Pokazuje rezultate 1,201 do 1,207 od 1207

Tema: Majke na optuženičkoj klupi jer nisu dale cijepiti djecu!

  1. #1201
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    OK... ni ja ne tvrdim da cijepljenje mora biti obavezno. Samo sam htio ukazati na apsurd traženja garancije u slučaju cijepljenja a ne u drugim situacijama - bilo obaveznima ili neobaveznima.


    jedino što me muči kod ideje o neobaveznom cijepljenju je kako će roditelj laik biti u mogućnosti donijeti informiranu odluku, kad čak ni mnogi koji bi po svojoj edukaciji morali znati donijeti informiranu odluku to nisu u stanju.

    Naime, uz tolike šumove u informacijskom prostoru, malo je onih koji mogu razaznati što je istina a što nije.


    s druge strane.... čak i za neke stvari koje su svima jasne i praktički svi znaju istinu, ispravno se ponašanje regulira zakonom. Na primjer pušenje. Svi znaju da je štetno. Ali unatoč tome,nije dano na izbor ljudima da puše ili ne puše u javnim prostorima. Zakonom je zabranjeno. Nije mi dano na izbor da se voze s pojasom ii bez pojasa u automobilu. Iako svi znaju da pojas češće spašava život nego što ga ugrožava, vezanje pojasa je obavezno.

    Ne treba mi sad ukazivati da su usporedbe ovoga ili onoga neadekvatne. Svaka usporedba ima u određenom aspektu smisla. Ovdje govorim isključčivo o tome da postoje zakonske obaveze i zabrane, tj. nema slobode izbora čak i za stvari koje su svima jasne i svi znaju što je dobro a što nije.
    A tako je velik pokret da se pruži sloboda izbora u stvari za koju prosjećan građanin nije u mogućnosti znati je li dobra ili nije ako je podložan šumovima u informacijama.
    A u sva tri slučaja (pušenje, pojas, cijepljenje) istina je jasna i samo je jedna istina, neovisno o tome što neki pojedinci misle.
    Pa opet, nikome ne smetaju zabrane i obveze vezane uz pušenje i vezanje pojasa, a tolikima smeta obveza vezana uz cijepljenje....
    Možda upravo zbog tog nepoznavanja istine...

    Doista neobično.

  2. #1202
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Smokvica. prvotno napisa Vidi poruku
    Što Hrvatsku sprečava da budimo kao i oni?
    ne znam. Znaš li ti?
    Posljednje uređivanje od mujica : 09.11.2013. at 22:02

  3. #1203
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Znaci, platim kaznu i mirna sam. Super
    E kad bi tako bilo..
    Nego moram obavit nekoliko obavjesnih razgovora, doc do suda i onda opet prozivljavat stres na upisu u vrtic, skolu..

    Jaaadna nam drzava i ljudi koji odlucuju o dobrobiti svojih građana.

    Skidam se s teme, svaki se put nanovo nasekiram..

  4. #1204
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    OK... ni ja ne tvrdim da cijepljenje mora biti obavezno. Samo sam htio ukazati na apsurd traženja garancije u slučaju cijepljenja a ne u drugim situacijama - bilo obaveznima ili neobaveznima.


    jedino što me muči kod ideje o neobaveznom cijepljenju je kako će roditelj laik biti u mogućnosti donijeti informiranu odluku, kad čak ni mnogi koji bi po svojoj edukaciji morali znati donijeti informiranu odluku to nisu u stanju.

    Naime, uz tolike šumove u informacijskom prostoru, malo je onih koji mogu razaznati što je istina a što nije.


    s druge strane.... čak i za neke stvari koje su svima jasne i praktički svi znaju istinu, ispravno se ponašanje regulira zakonom. Na primjer pušenje. Svi znaju da je štetno. Ali unatoč tome,nije dano na izbor ljudima da puše ili ne puše u javnim prostorima. Zakonom je zabranjeno. Nije mi dano na izbor da se voze s pojasom ii bez pojasa u automobilu. Iako svi znaju da pojas češće spašava život nego što ga ugrožava, vezanje pojasa je obavezno.

    Ne treba mi sad ukazivati da su usporedbe ovoga ili onoga neadekvatne. Svaka usporedba ima u određenom aspektu smisla. Ovdje govorim isključčivo o tome da postoje zakonske obaveze i zabrane, tj. nema slobode izbora čak i za stvari koje su svima jasne i svi znaju što je dobro a što nije.
    A tako je velik pokret da se pruži sloboda izbora u stvari za koju prosjećan građanin nije u mogućnosti znati je li dobra ili nije ako je podložan šumovima u informacijama.
    A u sva tri slučaja (pušenje, pojas, cijepljenje) istina je jasna i samo je jedna istina, neovisno o tome što neki pojedinci misle.
    Pa opet, nikome ne smetaju zabrane i obveze vezane uz pušenje i vezanje pojasa, a tolikima smeta obveza vezana uz cijepljenje....
    Možda upravo zbog tog nepoznavanja istine...

    Doista neobično.
    Hajde , nazdravlje .



    Sto se tice poveznica cijepljenja , pojasa i pusenja...
    cijepljenje je intervencija na tijelu . Ljudi ponekad budu malo osjetljivi kada se o tjelesnom integritetu radi .
    pusiti mozes doma ili na livadi, mozes izabrati da se vozis busom ili hodas pjesice...
    ali cijepljenje ne mozes izabrati. Cijepljenje moras izabrati. Ljudi su osjetljivi na vlastitu djecu , svaki pritisak je los .
    Ok, uvijek ce biti onih koji su ekstremni i u drugim stvarima , ali ih to ne cini roditeljima koji zanemaruju djecu.
    neki ce raditi sve po propisima , a zanemarivati ce i zlostavljati djecu.
    sigurno ce biti kombinacije jednih i drugih, garancije nema.
    ali kao sto ti vjerujes u pamet , a ne glupost ( iako mislim sa je pamet precjenjena ),
    ja vjerujem u zdrav razum. A on mi govori , kada pritiska i zastrasivanja ( sa svih strana) ne bi bilo dobar dio roditelja koji odgadaju cijepljenje ili ga se boje , sigurno bi razmislio o selektivnom cijepljenju ili onom sa odgodom.
    Uz povjerenje , dobre informacije i zrnce zdravog razuma sigurno za veliku vecinu roditelja nikakva obaveza nije potrebna.
    dovoljna bi bila preporuka i jednaka dostupnost za sve.

  5. #1205
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Meni je baš dobra usporedba s pojasom (s pušenjem ne, jer ti nitko ne brani da pušiš, samo da ne truješ druge)
    Ovo s pojasom mi je ok jer se zna da u malom broju prometnih je bolje biti nevezan. I da ti to može spasiti život.
    A vezanje je obavezno. Hm..

  6. #1206
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku

    Uz povjerenje , dobre informacije i zrnce zdravog razuma sigurno za veliku vecinu roditelja nikakva obaveza nije potrebna.
    dovoljna bi bila preporuka i jednaka dostupnost za sve.
    valjda...

    mislim da smo na dobrom putu k tome.

  7. #1207
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ah, jedva čekam.

Stranica 25 od 25 PrviPrvi ... 15232425

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •