Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Živa ograda

  1. #1
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno Živa ograda

    Dakle trebala bi ovog proljeća posadit neku živu ogradu uz susjedino dvorište. Kuća je uvučena nekih 7m i ispred nje bi na međi posadila nešto zeleno, što brzo raste, cvjeta i onak je prosječne gustoče i najvažnije je da nema plod koji je otrovan. Predložili su nam lovor višnju kod koje je super što je zimzelen ali plod su otrovne bobice tako da otpada. Meni se strašno sviđa suručica, ali me stručniji odgovaraju jel je navodno prerijetka, nije zimzelena… al tako mi je krasna da si sad smišljam neku kombinaciju bršljana i te suručice ali si nekako ne mogu predočit tu sliku.
    Kakva rješenja Vi imate, ideje, želje?

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    mi imamo lovor višnju (ja je gledam 8 godina, a stara je 12) i još joj plod vidjela nisam (valjda bi trebalo čekati da podivlja pa da se pojavi, mi svoju redovito šišamo)

  3. #3
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Ja nisam ni znala da lovor-višnja ima plod. Toliko o tome koliko se često pojavljuje. Vjerojatno je zato što se šiša, kao što kaže Apricot. Mislim da ti je to najbolji izbor, a i lako se prima, navodno ih samo popikaš u zemlju i rastu. Mi smo posadili čemprese i sad mi je žao, nikako da narastu.

  4. #4
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Piše u bio vrtu plod, kora i list da su otrovni i da se ujesen ukrasi grm sa crno crvenim plodovima.
    Super ako nema ploda, vraća se u uži izbor.
    Apricot, a kako cvate, tu i tamo koji cvijetak ili se ono baš rascvate?
    A kerija, jel netko ima keriju možda?
    Sviđaju mi se te slobodnorastuće, pomalo divlje živice...

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nisam nikada ni cvat vidjela
    šišamo u proljeće i na jesen

  6. #6
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Naravno da lovorvišnja ima i plod i cvijet, ali ako se redovito šiša onda nisu toliko uočljivi.
    Za živu ogradu u našem podneblju koriste se često vrste iz roda Ligustrum i Thuja ( T.occidentalis i T. orientalis ). To su ti ujedno najjeftinije opcije.
    Može se naći i ograda od tise, ali da se formira takva ograda, to traje malo duže.
    Ogradu možeš formirati i od običnog graba, ali moja preporuka ti je neka zimzelena vrsta.
    Većina tih vrsta ima plodove i cvijetove koji su otrovni pa ako se vodiš tim kriterijem bitno ćeš si suziti izbor.
    Moja osobna prepouka je lovorvišnja, što zbog cijene, što zbog jednostavnog održavanja, a opet je jako dekorativna.
    Zapravo od svake vrste možeš napraviti živu ogradu, samo je pitanje što ti ustvari želiš.

  7. #7
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Koliko treba biti dugačka ta ograda?
    I jel želiš neko ekspresno rješenje ili možeš čekati par godina da se formira ograda?

  8. #8
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Suručica ti možda nije najzgodnija za oblikovanu ogradu jer se njeni cvjetovi javljaju na prošlogodišnjim izbojima, tj cvatu samo one grane koje su "nastale" lani. Pa zapravo najbolje izgleda u prirodnoj formi dok nakon orezivanja izgleda krnje. Eventualno, ako imaš dosta mjesta, možeš je ostaviti neorezanu. A iza nje nešto vazdazeleno tipa tuja. Zgodan je i bambus (vagetacijska sezona mu je obrnuta od one našeg bilja, tako da se novi izboji javljaju ujesen i zimi je raskošan a ljeti, iako zelen, može biti malo "ofucan"), međutim nevolja je što se nemilice širi (korijenovim sustavom) pa bi se trebao saditi u neke bačve da se zadrži. Eh, da, pod snijegom se znade savinuti, pa ga treba otresati za jakog snijega (no tako je i sa tujama). Najpraktičnija je svakako lovor višnja jer se lako oblikuje i onavlja, brzo raste, ali je otrovna. Imaš i kojekakvih lozica (koje trebaju potporanj u vidu ograde), ali rastu jako brzo i moguu biti vrlo dekorativne, budući da ujesen poprimaju zagasitu crvenu boju, no isto nisu vazdazelene.

  9. #9
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Bit će ipak lovor višnja. Šišana naravno, nikako se ne bi odlučila na nešto sa otrovnom bobicama.
    Nadam se da im list i koru neće past napamet žvakat.
    Hvala na savjetima!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •