Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: mnogo gumenih igračaka u sobi - opasno?

  1. #1

    Početno mnogo gumenih igračaka u sobi - opasno?

    moja kćerka ima u svojoj sobi jednu ogromnu najlonsku vreću sa hrpom onih gumenih skvičavih životinja u njoj. ispočetka nisam previše pažnje tome posvećivala, a kada mi je susjeda rekla da je toliko plastike nezdravo za dijete, stavila sam ih u sofu na rasklapanje. Htjela sam ih potpuno premjestiti u drugu sobu, ali mala ih ne želi van iz svoje sobe, pa mi bilo žao. dakle, vreća sa stotinu (ne pretjerujem, ima ih 100) gumenih igračaka sada se nalazi unutar sofe na rasklapanje. Moja mala puno boravi u svojoj sobi, a što je najvažnije, ondje i spava. Dok igračke stoje tako ispod te sofe, koliko je to doista nezdravo za dijete? I ukoliko jest nezdravo, što je najgore što se djetetu od toga može dogoditi?

    hvala unaprijed na odgovoru

  2. #2
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ne znam koliko su opasne dok su zatvorene ispod kauca. Kad otvori vrecu, udahnut ce ovo:

    Vecina plasticnih igracaka napravljena je od PVC-a u koji se dodaju ftalati (osobito ako se radi o starijim igrackama, sad je zabranjeno koristenje ftalata) koji su kancerogeni i otpustaju se u okolinu, a kod zivotinja su uzrokovali ostecenja jetara, bubrega i spolnih organa. Mozda imaju i boje koje su toksicne, lako se skidaju s igracaka (ali to ne bi trebao biti problem u ovoj dobnoj skupini, boja je problem za bebe koje stavljaju svasta u usta). PVC cesto ima olova i kadmija. Toksicne komponente u plasticnim igrackama su cesto nestabilne i otpustaju se u okolinu.
    Takodjer, neke vrste plastike otpustaju kemikalije koje na organizam djeluju kao sintetski hormoni i tako negativno utjecu na rast i razvoj djeteta, osobito reproduktivnog sustava (kao i plasticne boce za vodu i sokove).

    I naravno, svi umjereni autori kazu da jedna plasticna igracka (s adekvatnim certifikatima) nece skoditi djetetu, ali 100 njih.. ja bi ih se rijesila.
    Posljednje uređivanje od BusyBee : 06.03.2010. at 10:04

  3. #3

    Početno

    to nije baš plastika, ja mislim (mada nisam sigurna, ne razumijem se u kemiju). To su one šuplje gumene igračke što skviče kad ih se stisne... vrijedi li za njih isto?

  4. #4
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    To su plasticne igracke. Nisu drvene ili krpene.
    Naime, ftalati su se dodavali u PVC bas zbog omeksavanja i lakog modeliranja u oblik igracke koji si je proizvodjac zamislio.

  5. #5
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Igrajte se s Lego kockama, one nisu kancerogene. A plasticne su.

  6. #6
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nisu SVE plasticne igracke kancerogene. Vecu opasnost predstavljaju one bez adekvatnih certifikata i atestova.
    Meni osobno, puno plastike je puno plastike pa makar to bile i Lego kocke (iako ih imamo i povremeno se svi zajedno igramo).

  7. #7

    Početno

    aha, divno, a kako ja mogu znati dali te igračke imaju certifikate i ovo i ono, kad su kupljene prije 5-6 godina po kojekakvim "Sve po 10/12 kuna" trgovinama...?

  8. #8
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Na zalost, kad je bilo govora u nasim medijima o opasnim plasticnim igrackama, uvijek su se spominjali cajna sopovi i te "sve po 12" kao izvori opasnih igracaka, bez certifikata ili s laznim certifikatima.
    Ne znam sto bih ti rekla, kuzim vezanost za igracke jer sam i sama takva bila i starija je takva, ali plastike bih se rijesila. Ja sam vecinu plasticnih igracaka odmah bacala, cim bi darovatelj otisao (jer sam svima jasno davala do znanja da ne kupuju plasticne igracke pa kad nisu poslusali, sto da radim).. dozvolila sam samo par brandova (Lego, Playskool, Tomy, ...) jer se nadam da uz jaki brand dolazi jaca kontrola.

  9. #9

    Početno

    ovisi li štetan efekt tih igračaka o dobi djeteta? mislim, ako uzmemo da su doista štetne, jesu li za djecu od 3 godine jednako štetne kao i za djecu od 13 ili više godina?

  10. #10
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Vjerojatno ovisi jer mala djeca trpaju igracke u usta.
    Ne znam jesu li ili nisu jednako opasne, ali ja ne bih zanemarila utjecaj kemikalija koje izazivaju hormonalni disbalans na tinejdzera/ku. Nemam pojma u kojoj mjeri, koliko intenzivno utjecu, ali nakupi se negativnih utjecaja iz okolisa iz masu stvari koje svakodnevno upotrebljavamo.

  11. #11

    Početno

    što je to hormonalni disbalans? (žao mi je što sam dosadna ) za što je to opasno i je li opasno po život?

  12. #12
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Hormonalni disbalans - neravnoteza hormona.
    Opasno je, osobito za dijete u razvoju jer te kemikalije utjecu da se u organizmu stvara visak nekih hormona (konkretno, ja sam citala za estrogene iz plasticnih boca i iz nekih vrsta mesa koje utjecu na prijevremeni pubertet kod djevojcica i, za ovo nisam sigurna, a sad ne mogu traziti da potvrdim, odgodjeni pubertet kod djecaka, zajedno s rastom dojki). Koliko je neravnoteza hormona opasna u dobi u kojoj se ionako dogadjaju burne hormonalne promjene u djetetovom organizmu, mozes i sama zakljuciti.

    Sve sto sam napisala moja je osobna (nimalo strucna) interpretacija procitanog iz vise izvora.

  13. #13
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229
    Posljednje uređivanje od BusyBee : 08.03.2010. at 19:19

  14. #14
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    najveci je problem ako dijete stavlja plasticne igracke u usta, buduci da slinom se lakse dovode kemikalije u tijelo, ali pretpostavljam da tako veliko dijete ne zvace på igrackama?!
    dok su igracke nove ima i dosta isparavanja komikalija iz njih, raznih stvarcica za omeksavanje plastike, ponekad se i moze osjetiti taj miris...

    pa plati joj 5 kuna på igracki da ih se rijesis, he he

  15. #15
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    To ja pokušavam objasniti svom sinu i (mužu), da je bolje da takve igračke ne kupujemo, jer time samo stvaramo samo gomilu smeća koje je teško razgradivo, a da ne pričam da je svakog čuda dva dana dosta.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •