Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Tijesto za juhu

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno Tijesto za juhu

    Ne volim kupovati tijesta i takve dodatke za juhu, pa da podijelimo recepte, fore i trikove. Ono što radim su:
    Rezanci:
    - 1 jaje
    - oštro brašno
    - mrvica soli (stvarno mrvica)
    - izmijesim, razvaljam, narežem - obično režem nožem šire rezance, jer mi se neda vaditi stroj za rezanje

    Griz knedle
    - 1 jaje
    - malo ulja
    - malo soli
    - može mrvica mlijeka
    - pšenićni griz, može i pola pšenićni/pola kukuruzni

    Griz knedle sa sirom
    - sve isto kao i griz knedle, osim što dodam i nekoliko žlica kravljag sira

    Noklice
    - 1 jaje
    - malo soli
    - malo ulja
    - malo mlijeka
    - glatko brašno

    Noklice bez jaja (npr. za paradajz juhu)
    - glatko brašno
    - malo vode
    - malo ulja
    - malo soli

    "Kapanci"
    - 1 jaje
    - malo soli
    - malo ulja
    - malo mlijeka
    - glatko / oštro brašno
    Konzistencija - rjeđa od noklica.
    Danas smo našli nov način kako ih čim brže usipati u juhu, inače se mogu protiskivati kroz sito sa širim rupicama, da kaplju u vruču juhu.
    Uzela sam onu malu pasirku za paradajz, usipala u nju smjesu i jednostavnu izvrtila "kapance" na juhu. Gotovo za par sekundi.

    Što još ima za juhu?

  2. #2
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ribanec
    Tijesto kao za rezance se nariba, ja preferiram na sitnije rupice.


    Trganci
    Malo mekše tijesto nego za ribanec, i trgaju se komadići veličine cca nokta na malom prstu.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Audrey me prestigla - kašicu (ribanec) radim i ja. U 2 veličine.

    Trgance isto radim.... dugo već nisam.

    Domaće rezance ne radim godinama, otkad sam u nekoj od svojih selidbi izgubila dasku za tijesto.

    Kaj još u juhu? Štrukli, naravno! Ne da mi se stavljati recept, mogla bih si vraga na vrat nakopati (mogli bi se moji dečki sjetiti da im to napravim). Otkako su krenuli u glazbenu školu ove godine, imam nula vremena za kuhanje.

    Btw. Anemona, na ovom forumu treba napisati npr. recept za gris knedle ovako (jer ljudi ne znaju kako treba izgledati "prava" gustoća:

    - 1 jaje
    - ulja koliko stane u pol ljuske od istog jajeta (jer nisu sva jaja iste veličine)
    - 4 žlice grisa/pšenične krupice obične (NE one za bebe jer nemaju isti faktor punjenja)
    - malo kosanog peršinovog lista ili sušenog (na vrh noža, usitniti tako da protrljate među prstima)
    - na vrh noža soli (ili vegete, ako vas nije strah - ja sam iz vegetinog kraja, he he he)

    Zamiješati smjesu i ostaviti baš takvu iako vam se čini prerijetka. Ostaviti barem pol sata da škrob nabubri. Vrijedi za sve noklice, knedle i ostale koještarije. I za levance isto. Ja sam ih znala raditi kroz ribež za jabuke. Slomio mi se pa sam u potrazi za novim.

    Recept za rezance glasi ovak (starinski):
    Na dasku staviti oštrog brašna koliko zagrabite u 2 šake (kao kad se umivate), dodati jaje i umijesiti tijesto. Dodavati postupno još brašna koliko god se može utrljati. Obično ide još toliko jer se tijesto ne smije lijepiti. Eh, sad, ako trebate više smjese, a nema dosta jaja - dodati najviše toliko vode koliko stane u pol ljuske baš tog jajeta koje je uzeto za rezance.
    Razvaljati tak tanko da bude skoro prozirno na pobrašnjenoj daski i ostaviti da se prosuši. Tek kad se prosušilo, zarolati i oštrim nožem rezati tanke rezance. DObro je to još jednom prosušiti.

    Od domaće tjestenine (koja nije za juhu) volim i špecle, ali nemam onu napravu za stiskanje pa to isto zaobilazim. Osim toga, proljeće je na vidiku, jedva čekam mlado povrće, koga briga za tjesteninu (recimo) ??!!!!

  4. #4
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ajde, Peterlin je nadopunila uputstva, ja idem metodom pokušaja i promašaja kad radim nešto novo.
    Ustvari nikad ne stavljam istu količinu vode, ulja, mlijeka,... sve od oka, jedino mi je bitno da malo odstoji prije ubacivanja u juhu.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 07.03.2010. at 22:16

  5. #5
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja u zanzarele (knedle) ne stavljam ulje, samo jaja, brasno, petrusin i sol
    nekad i naribam mrkvu na sitno unutra, kad je juha anemicna

    mm doda malo mlijeka jer kaze da mu onda ostaju lijepe i ne razlijevaju se

    ali moje su uvijek lijepe



    od onog sto jos ide u juhu, a nisi nabrojala - jaje
    razbijem ljusku i ubacim sirovo jaje u uzavrelu juhu kad je vec skidam sa stednjaka
    samo malo vilicom prodjem loncem da netko ne dobije cijeli zumanjak
    Posljednje uređivanje od ivarica : 08.03.2010. at 19:57 Razlog: dodala brasno u recept :/

  6. #6
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Domaće rezance radi baka od MM-a,
    pa ih skoro uvijek imam osušene u tegli,
    sama radim noklice od brašna ili griza,
    a nekada i ulupam samo jaje kao ivarica.
    Ako kupujem fideline, onda samo Mlinotestove, najbolji su.

  7. #7
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Meni su za krem juhe najbolje prepržene kockice kruha (croutons).

  8. #8
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    ja radim griz knedle s masti i budu odlične

    1 jaje
    1 mala žlica masti
    griz po potrebi (eh, treba ispasti gusto ali ne pregusto, stvar prakse - još se jako zgusne od stajanja

    ne dodajem sol, eventualno nasjeckani peršin

    obavezno stavim da odstoje minimalno 1 h u hladnjaku, najbolje napraviti odmah ujutro

    nitko nije napisao, vaditi što manjom žličicom (prethodno je umočiti u ključalu juhu) i kuhati oko 10-15 minuta

  9. #9
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Osim gore navedenog u juhu dodajem flekice. Tijesto isto kao za rezance, samo se reže na male kockice (točnije kvadratiće) veličine oko pola cm.
    Jetrene knedle - na malo masnoće se poprži crveni luk, u hladno se doda nasjeckan peršin, sol, papar,1-2 v.žlice prezli, malo soda bikarbone, nastrugane pileće jetrice ( pogotovo ako je domaći uzgoj )
    Masa se ostavi da malo odstoji i mokrim rukama se prave male knedlice veličine lješnjaka.
    Mogu se i preostale palaćinke naravno bez nadjeva narezati u juhu, posebno juneću
    Posljednje uređivanje od kalimero : 08.03.2010. at 19:38

  10. #10
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    ja nemam sto dodati samo reci hvala cure ovo mi je itekako trebalo

  11. #11
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Ove knedle što radi Willow, ja radim sa malo ulja. Ako se bjelanjak izradi u snijeg pa doda žumanjak , sol, griz, ulje,masa ne smije biti jako gusta, trebaju stajati oko pola sata, zakuhati malom žlicom ali u juhi narastu duplo i tope se u ustima. Zgodno za manju djecu.
    Jaje kad dodajem u juhu, dodam cijelo ali ne dozvolim da se žumanjak skuha ( koristim domaća jaja i nikad nije bilo frke sa salmonelom )
    U noklice nikad ne dodajem masnoću

  12. #12
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa Vidi poruku
    Osim gore navedenog u juhu dodajem flekice. Tijesto isto kao za rezance, samo se reže na male kockice (točnije kvadratiće) veličine oko pola cm.
    Jaoooj, to mi zovemo krpice, to me vraća u djetinjstvo, moja mama je obavezno kad bi radila rezance jedan dio izrezala kao krpice baš radi nas klinaca.

    A jaje sam stavljala isključivo u prežganu juhu, nikad mi nije padalo na pamet staviti u bistru, valjda zato što uvijek u kući imam neke tjestenine. Valjalo bi i to probati.

    U paradajz juhu, ali išlo bi i u bistru, se može staviti i riža (posebno kuhana pa se doda pri kraju).


    Off topic, je li se to meni čini, ali mi rezanci valjani na drvenoj dasci, rezani ručno na drvenoj dasci, imaju skroooz drukčiji okus nego kad se ta ista smjesa propusti kroz strojček za rezance?

  13. #13
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ja jaje ne stavljam u bistru juhu nego ili u juhu od pomadora ili u juhu od kopra (tu pravim od mlijeka)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •